Kamerdebat over televisie in de sfeer van een politieke crisis v. Duivenboden Kabinet dinsdag voor een moeilijke beslissing HET WEER Dodelijke val van 18 meter Zutfenaar laat beslag leggen op gebouw „Felix Meritis" £5ïüstsfiKSt l.lmnirlor I .mirnriT KEUR-MEUBELEN Hazenberg's DANSEN Nieuw c.a.o-voorstel I Zondag beslissing voor confectie-industrie in krantenstaking van New York Verstikkingsdood in gloeiende vulkaanas Nieuwe arrestatie in Finsterwolde Geen legermuziek Voormalig Verzet tegen verschuiving der dodenherdenking Noors schip vergaan Prins Bernhard kocht anti-hongerzegels In januari 34 miljoen schade door hranden Piraten-televisie van de Noordzee? PERMANENTE MEUBELSHOW «See MORRIS "iefore you êuyi Meer vakantie voor jeugdig personeel 1100 doden op Bali FALCON CAMELJASSEN Moties negeren? Het blijft koud Het woord is aan „Zwart op Wit", de rubriek voor jonge mensen, staat vandaag op pagina 15. In de krant van heden Schadevergoedingseis tegen „De Waarheid Eerste kievitsei in Noord-Holland feestelijke weekend-tractatie in ASTA MOTEL Dansorkest: DE ROEJANI'S Accountantskantoor H. KERKHEIDE 4 S e JAARGANG NUMMER 117 VRIJDAG 11 MAART 196 3 Werknemers en werkgevers in de con fectie-industrie hebben overeenstemming bereikt over een nieuw C.A.O.-voorstel. Het vorige voorstel werd door het Colle ge van Rijksbemiddelaars afgewezen op grond van de algemene vakantieverlen ging met één dag. In het nieuwe ontwerp wordt voorgesteld alleen de vakanties voor het jeugdig personeel uit te breiden, in 1963 met één dag, in 1964 met twee da gen. De uurloon-verhoging blijft dezelfde als in het vorige ontwerp, namelijk zes cent per uur, inclusief de compensatie voor de verhoogde A.O.W.-premie. De uitbreiding van de vakantie voor het jeugdig personeel is geschied, omdat con fectiebedrijven geen officiële jeugdvakan- ties kennen. Volgende week zal de Stich ting van de Arbeid de voorstellen behan delen. De heer Smallenbroek in debat met prof. Oud op het spreekgestoelte. DENPASAR (Bali) (AP) Ruim 1100 mensen zijn omgekomen door de lava stroom en de regen van hete as, die in de afgelopen vier dagen door de Balinese vulkaan Agoeng is uitgestoten. De autori teiten vrezen dat het aantal doden ver der zal stijgen. Ongeveer 70 mensen zijn met brand wonden in ziekenhuizen opgenomen en aar schattig 100.00 proberen lopend of rijdend naar veiliger oorden te komen. Na meer dan 100 jaar niet gewerkt te hebben, werd de vulkaan in februari plotseling actief. De meeste doden kwamen om door ver stikking in de wolk van hete as, die rond om de berg neerkwam. Anderen werden bedolven door de lavastroom, die zich uit de kratermond omlaag stortte. Aan de voet van de vulkaan zijn minstens vijf dorpjes door lava overspoeld. Niemand weet wat met de bevolking van die dorp jes is gebeurd. Duizenden hectares vrucht baar land zijn begraven onder de lava, die thans verhardt. Advertentie die de meest verwende cliënten doen slapen worden geëxposeerd op de SP A AR NE 11 t/o Damstraat Dagelijks geopend van 9—6 ('s maandags van 1-6) Compl. interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108 - 110 Kruisstraat 22 Tel. 13608 - 18657 - 17165 - 17206 j Advertentie BARtËuOrIsS?^ HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van onze parlementaire redacteur) In een gespannen politieke atmosfeer is het Tweede-Kamerdebat over de reclametelevisie gistermiddag na de replieken uitgesteld tot dinsdag. De tegen stelling tussen kabinet en Kamermeerderheid over de exploitatie van bet toe komstige tweede televisienet was zó toegespitst dat minister Cals schorsing vroeg, omdat enig beraad binnen bet kabinet nodig was. De moties, die waren ingediend, zouden volgens minister Cals bij aanneming gevolgen kunnen hebben voor de staatssecretarissen Scholten en Gijzeis en eventueel ook voor andere leden van het kabinet. Dat klonk ernstig. Staatssecretaris Scholten zou na de replieken, waarbij nogmaals was gebleken dat de Kamermeerderheid de re geringsplannen inzake commerciële televisie niet wenst, hebben gezegd te willen aftreden na aanneming vooral van de motie-Aarden (K.V.P.), die werd gesteund door de meeste socialisten, enkele Christelijk-Historischen en alle Anti-Revolutio nairen. Zo ontstond amper twee maanden vóór het heengaan van het huidige kabinet toch nog een crisissfeer. Dat ook premier De Quay in het Kamergebouw aanwezig was, zij bet niet achter de regeringstafel, was tekenend voor de situatie. Staatssecretaris Scholten, die de vorige dag geen duimbreed voor de dreigende Kamermeerderheid was geweken voelde zich blijkbaar gst.eld voor de drievoudige keus: Commerciële televisie- doorvoeren commerciële gegadigde. Formeel kan meerderheid; afstand doen van commer ciële televisie, of aftreden. Door de derde weg te kiezen zou hij te kennen willen ge ven de verantwoordelijkheid niet langer te kunnen dragen. Het debat spitste zich gisteren voorna melijk toe op de vraag of het kabinet zich niets van een uitspraak van de Ka mer zou behoeven aan te trekken bij het verlenen van een zendmachtiging aan een commerciële gegadigde. Formeel kan dit inderdaad: een minister of staatsse cretaris is bevoegd te besluiten tot een bepaalde zendtijdverdeling buiten de Ka mer om. Prof. Oud, de liberale fractielei der, kwam deze bevoegdheid van de re gering nog eens ondersteunen met een staatsrechtelijk betoog, dat in hoge mate prikkelend werkte vooral op de Anti-revo lutionairen, maar ook op de socialisten. Dr. Bruins Slot (A.R.) had name lijk betoogd dat een aangenomen motie, ingediend na een discussie over een rege ringsnota, voor de regering in zekere zin bindend zou zijn. Een nota kan namelijk niet door de Kamer worden aangenomen of verworpen, zoals wél het geval is met een wetsontwerp. Volgens dr. Bruins Slot zou daarom de Kamer op zo'n nota een aanvulling kunnen geven door middel van een motie, die dan eigenlijk hetzelfde ka rakter zou hebben als een wetsontwerp. Het zou voor de parlementaire democratie iets onmogelijks zijn als de regering daar mee geen rekening hield. Prof. Oud be toogde echter dat dit zou neerkomen op een bevel van de Kamer aan de regering, iets wat in ons staatsrecht onbekend is. De Kamer kan slechts controleren ach teraf. Als een regering geen gevolg geeft aan een wens van de Kamer kan zij pas daarna om die reden ter verantwoording worden geroepen, anders zou het vertrou wen bij voorbaat moeten worden opge zegd. Prof. Vondeling, de fractieleider van de P.v.d.A., vond dat prof. Oud formeel wel gelijk had, maar het bijzondere van de situatie was dat de regering zélf het oordeel van de Kamer over de commer ciële t.v. had willen vernemen. Zij heeft Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen en slechts hier en daar een bui. Ma tige tot vrij krachtige wind tus sen noord en noordoost. Aan houdend koud weer met van nacht weer lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vanmorgen is tijdens werkzaamheden bij Breedband N.V. in IJmuiden de zes tigjarige heer J. Jansen die in dienst was van Verolme, om het leven gekomen na dat hij een val had gemaakt van achttien meter. Het slachtoffer was met twee collega s bezig met laswerk op het dak van het blikmagazijn van Breedband. Daar men last had van de krachtige wind wilde men een tentje opzetten. Bij het spannen van het zeil is de heer Jansen tegen de glazen wand gevallen. Deze bezweek waarna de heer Jansen achttien meter naar beneden stortte met dodelijk gevolg. De rijksrecherche heeft in Finsterwolde aangehouden de 44-jarige directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zorg van Finsterwolde. Op welke gronden deze arrestatie is geschied werd niet bekend gemaakt. De aanhouding gebeurde na een verhoor door de fiscale opsporingsdienst en de rijksrecherche. WASHINGTON (AP) Negen zuidelijke Amerikaanse steden zijn geschrapt van een tournee van de kapel van het Ame rikaanse leger en het soldatenkoor, om dat er geen verzekering kon worden ge geven dat er geen rassenscheiding onder de toehoorders zou zijn. De nationale federatieve raad van het voormalig verzet Nederland en de Neder landse vereniging van ex-politieke ge vangenen hebben in een telegram aan de minister van Algemene Zaken ten sterkste geprotesteerd tegen de voorgenomen ver schuiving van de dodenherdenking van 4 naar "3 mei. „De motivering dat zulks geschiedt ten behoeve van het Joodse volksdeel geldt uitsluitend voor een zeer kleine groep van orthodoxe Joden, voor wie het bovendien ook op vrijdagavond niet geoorloofd zou zijn aan een stille tocht deel te nemen". Men vraagt zich in het telegram af of een betere sabbath-wijding denkbaar is dan een piëteitsvol herdenken van de doden. CASABLANCA Tussen de Canarische Eilanden en de Afrikaanse kust (Marok ko) is het Noorse vrachtschip Hoegh Aron- de (4000 ton) gekapseisd en gezonken, na dat de lading was gaan schuiven. Het schip had 32 mensen aan boord, onder wie twee vrouwen. Dertien schepelingen zijn gered, na uren lang in het water te hebben gelegen. Het dodental bedraagt vermoedelijk 19; er zijn 5 lijken gebor- §en- De geredden zijn aan boord genomen van het Italiaanse schip Vega, dat thans onderweg is naar de Canarische Eilanden. De berichten over de scheepsramp zijn vaag vanwege de slechte verbindingen tussen de betrokken schepen en de kust. (Reuter/AFP). Van Sabine O. Baronesse van Voorst tot Voorst, dochter van de voorzitter van de N.O.V.I.B. heeft prins Bernhard de eer ste Nederlandse anti-honger postzegels ge kocht. Hij frankeerde er een brief mee, die bestemd was voor dr. B. Sen, directeur- generaal van de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties. het oordeel van de Kamer willen afwach ten. Daarom zou zij na het debat niet vrij haar gang kunnen gaan. De K.V.P.-fractieleider dr. De Kort zei in andere woorden eigenlijk hetzelfde als prof. Vondeling. Hij vroeg de staats secretarissen uitsluitsel over hun houding ten aanzien van de moties en verwachtte dat zij daarmee rekening zouden houden. Maar dat uitsluitsel kwam gisteren niet. De regering, in een moeilijk parket gebracht, vroeg bij monde van minister Cals nader beraad. De ernstig bedreigde staatssecretarissen zwegen. Mr. Cals was reeds eerder ten behoeve van staatssecre taris Scholten in de bres gesprongen om enige aanvallen af te weren. De situatie werd nog gecompliceerder door het vooruitzicht dat de Kamer bin nenkort uiteengaat en het kabinet bijna aan het eind van zijn vierjarige bewinds periode is. (Zie vervolg op pagina 2 onder „Televisie-debat") Januari is een zeer zwarte maand ge worden in het overzicht van de belang rijke branden dat het ministerie van Bin nenlandse Zaken bijhoudt. Negen perso nen kwamen blijkens dit overzicht als ge volg van brand in januari om het leven en 123 personen, waaronder 43 leden van het brandweerpersoneel, werden gewond De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 34.002.695,- gulden, bij na zes keer zoveel als in januari 1962. Handel en industrie leden met 65 bran den de grootste schade: 29.417.500,- gulden, tegen bij 26 branden in januari 1962 een schade van 3.071.850,- gulden. Uit het overzicht van de 122 grote bran den elk met een schade boven de 20.000,- gulden blijkt, dat 32 boerderijen of gebou wen van landbouw- en veeteeltbedrijven geheel of gedeeltelijk werden vernield. De totale schade hiervan wordt geraamd op 2.127.780,- gulden, (januari 1962: 14 boer derijen; schade 875.150,- gulden). Bij de boerderijbranden kwamen 1160 koeien en varkens en 15.625 stuks pluim vee in de vlammen om. NEW YORK (AP) De stakende ty pografen in New York zullen zondag ver gaderen over het aanvankelijk door hen verworpen compromisvoorstel ter oplos sing van de krantenstaking die al 105 da gen duurt. Bertram A. Powers, voorzitter van de stakende afdeling van de typografenbond heeft gezegd erop te vertrouwen dat de stakers op hun verwerping zullen terug komen. Inmiddels heeft een zusterorgani satie van de typografenbond, de bond van expeditiepersoneel, een voorlopige overeen stemming bereikt over beëindiging van zijn staking. BRUSSEL (ANP) Over enkele weken zal een Britse piratenzender op de Noord zee radio- en televisieuitzendingen gaan verzorgen, die zowel in Engeland als ïr de Belgische en Nederlandse kustgebie den kunnen worden ontvangen, aldus meldt I het Brusselse blad „De Nieuwe Gids". De televisie-uitzendingen zouden via ka naai 9 worden gedaan. Ten behoeve van kijkers op het vasteland zal het beeld niet alleen in 405, maar ook in 625 lijnen wor den uitgezonden. De radiozender, die aan boord van het 1250 ton metende stalen schip wordt ge installeerd, zou gaan uitzenden in de 200 meter band. Het Belgische blad weet voorts te mei den, dat hoewel de televisie-uitzendingen een volkomen commercieel karakter zul len hebben, geen reclame zal worden ver zorgd voor Franse, Belgische of Neder landse zaken. Enkele maanden geleden doken in de Belgische pers ook al berichten op over t.v.-piratenzenders. Tot verwezenlijking van de plannen is het echter tot dusverre nooit gekomen. S i r i u s Menigeen zou niet onsterfelijk heten, als hij niet bijtijdszou zijn gestorven. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Op en om het Binnenhof5 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Medische verzorging 9 Films 9 In de Vishal en op zee11 Uitgaan in Haarlem17 Kunst 17 Horen en Zien 17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Topsy 6 Luidsprekers 6, 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's De Amsterdamse advocaat en procu reur mr. R. J. C. Comegoor heeft na mens zijn Zutphense cliënt W. l'Ecluse conservatoir beslag gelegd op het ge bouw Felix Meritis aan de Keizers gracht in de hoofdstad. In dit oude grachtenhuis, dat eigendom is van de communistische stichting „Repenak zijn onder meer de kantoren en de redac tie van het dagblad „De Waarheid", het weekblad „Uilenspiegel" en het partij bestuur van de C.P.N. ondergebracht. De heer l'Ecluse meent wegens smaad en laster „De Waarheid" voor een bedrag van ruim f 100.000 te kunnen aanspreken. De president van de Amsterdamse recht bank heeft toestemming voor het conser vatoir beslag verleend. Het beslag is van morgen om negen uur bij het kadaster getekend. Mr. Comegoor zal spoedig een Een enorme menigte slaat de strijd van de brandweerlieden gade tegen de brand in een magazijn van Vroom en Dreesmann en de bovenverdieping van Bervoets. •T-.yry.v. verzoek tot waardebeplaing bij de recht bank indienen, waarna hij een dagvaar ding tot schadevergóédirtg zal uitbrengen. De veertigjarige heer l'Ecluse, die eige naar is van een parfumeriewinkel en schoonheidssalon in Zutphen, is zijn actie tegen het communistische dagblad begon nen naar aanleiding van een artikel in het blad van 9 maart, waarin de Zutphenaar „een ex-S.D.-er" wordt genoemd die in 1944 de Apeldoonrse K.P.-ploeg van me juffrouw Meinarde van Terwisga zou heb ben verraden. Van deze groep werden acht mensen gefusilleerd. Volgens „De Waarheid" werd E. in 1946 ter dood ver oordeeld. Deze straf werd achtereenvol gens bij gratie gewijzigd in levenslang en twintig jaar. In 1957 zou hij zijn vrijge komen. Mr. Cornegoor deelde desgevraagd mee dat zijn cliënt door het artikel in het com munistische dagblad van zijn broodwin ning is beroofd. De parfumeriezaak, waar in ondermeer stinkbommen werden ge gooid, wordt geboycot. Het beweerde ver raad is volgens de raadsman „volkomen uit de lucht gegrepen en hij is nooit S.D.- er geweest". De communistische beweging heeft „Fe lix Meritis" destijds voor f 350.000 ge kocht. Het gebouw zou thans volgens in siders ongeveer een half miljoen gulden waard zijn. Vanmorgen is in Haarlem het. eerste in Noord-Holland gevonden kievietsei aan geboden aan de commissaris der Koningin dr. M. J. Prinsen. De aanbieding geschiedde door de vin der, de heer De Groot uit Nibbixwoud, in gezelschap van de burgemeester van deze plaats, de heer B. J. Kolb. Advertentie Weer een nieuw assortiment GEBAK Diverse fijne salades 50 et, 1.2. VOOR DIABETICI Suikervrije amandelbroodjes40 c Advertentie ELKE ZATERDAG van 8—1 uur Entree 2. Achter station Beverwijk - Telefoon 4545 Advertentie Administraties - Vermogensbeheer Belastingzaken OOSTERSTRAAT 50 - HAARLEM-N. TEL. 02500 - 65006 IJmuider Courant Telef. adm. 5437 chef oezorging tot 7 u. 7519. W Hl UL X VA V* JU J- nummer*, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAG B L A D VOOR V ELS E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEVING Giro-rekening IJmuider Courant na 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Korter Adi. Hoofdredacteur: lol L. Lodewijlq Redactiachef te IJnmjdniKrwak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Feereboom en Mr. H.C. van der Mije 4

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1