PARADE II II H-plan OLIESTOOK CENTRALE Modeateliers BACO S Bonn zoekt middel om spanning met Jeruzalem op te heffen origineel tapijt het ideale gezinstapijt I II I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Drie Haarlemse jongens trokken stelend rond ZO VAN ONZE FABRIEK Slechts Laatste eerbetoon aan prof. J. CL van Oven Vice-admiraal Brouwer in Raad van State Leerlingen meisjeslyceum willen jongens weren Groothandel sticht een vertrouwenscommissie Halve ton voor het Jongeren Vrijwilligers Corps Schilderijendiefstal donderdag voor de Haarlemse rechtbank ederland Debat V.V.D.-P.S.P. Auto's in moeilijkheden door op weg gegooide jongensfietsen Zeeman houdt twaalf jaar voor overval „Die lustige Witwe" opvoering door N.O.G. enniet duurder Gerard van Praag Goe^e z§rg kost tijd NU CENTRALE-VERWARMING INSTALLEREN Technisch bureau DE JONG VRIJDAG 2 2 MAART Iy63 4 Fal-conversatie no.: 1 DE NIEUWE 1920 MODE Hier en daar de grappige trekjes uit de over moedigejar en20.Maar anno 1963 door Falcon met strenge hand gemoderniseerd. De nieuwe regenmode brengt rond gesneden kraagjes die open (sportief!) en dicht schattig!) gedragen kunnenworden. Er zijn ingewerkte steekzakjes die onopvallend in het dessin meelopen. Er zijn merkwaardige knopen die speelse accen ten vormen... Wees een vrouw van uw tijd in een Falcon! Heidi Görcke naar Egypte om vader te redden (alleen echt met naam op rugzijde) 130 cm breed: f29.50 of f31.50 per strekkende meter (afhankelijk van de kleur) Opk leverbaar op 380 cm breed (naadloos van plint tot plint) f 97.50 per strekkende meter Wij tonen u graag de complete collectie Geen grijs haar wint u **at wij Zorgt u Er zijn katoenen Falcon mantels van 49.75 tot 79.75 Montage in één week gereed P. Zwaanswijk In het crematorium te Driehuis-Wester- veld is gisteren het stoffelijk overschot verast van de oud-minister van Justitie prof. J. C. van Oven, die op 81-jarige leeftijd te Leiden is overleden. Namens de regering was de minister van Justitie, mr. Beerman aanwezig. Dr. W. Drees herinnerde in een toe spraak aan de korte tijd dat prof. Van Oven in 1956 in het kabinet zitting nam. Prof. dr. S. Dresden, rector-magnificus van de universiteit te Leiden zei dat de universiteit in de overledene meer dan een groot geleerde en een bijzonder docent heeft verloren. Prof. R. Feenstra in Leiden, de opvol ger van prof. Van Oven zei dat de basis van diens werk lag in de grote menselij ke gaven, die hij bezat. Mr. G. E. Langemeijer sprak namens het Nederlands Juristenblad, en roemde de geestkracht en de fenomenale werkkracht van prof. Van Oven. Voorts spraken nog mr. P. W. van der Ploeg, redacteur van het Weekblad voor Privaatrecht, No tarisambt en Registratie, de heer J. J. van Heijst namens de Broederschap van Kandidaat-notarissen, en twee zoons van de overledene. Vice-admiraal L. Brouwer, die op 1 april de Koninklijke Marine met pensioen zal verlaten, is met ingang van 1 april van dit jaar benoemd tot lid van de Raad van State. Vice-admiraal Brouwer was tot 11 januari van dit jaar bevelhebber der zee- strijdkrachten. Tevens was hij chef van de marinestaf. De bijna vierhonderd leerlingen van het gemeentelijk lyceum voor meisjes te Am sterdam hebben geprotesteerd tegen het plan om met ingang van het nieuwe school jaar jongens tot de eerste klasse toe te laten. .,Wij kunnen het best zonder die knulle tjes" was het motto voor het protest. De leden van de schoolbond zullen de ouders van leerlingen van de zesde klassen der lagere scholen gaan bezoeken om ervoor te zorgen dat er nog voldoende leerlingen voor de eerste klasse worden aangemeld. Alle meisjes hebben een petitie getekend die door een delegatie aan de wethouder van onderwijs dr. P. J. Koets is over handigd. li>iO'/' Falcon Cécile 49.75 Handel met Indonesië Het verbond van de Nederlandse groot handel heeft een vertrouwenscommissie in gesteld met het oog op het vernieuwen van de handelsbetrekkingen met Indone sië. Het verbond vindt dat dit een gron dige heroriëntering en bezinning vereist op de te verwachten mogelijkheden van het wederzijdse handels- en betalingsver keer. De commissie bestaat uit mr. J. R. Voüte, voorzitter J. A. Nieuwehuis, H. van Saher, drs. J. A. van Senden en dr. H. J. Stokvis. De voorzitter van de NOVIB, mr. F. J. G Baron van Voorst tot Voorst, heeft tijdens de jaarvergadering in het Kurhaus te Scheveningen meegedeeld, dat de NOVIB van particuliere zijde de beschik king heeft gekregen over 50.000,om met het werk van het pas opgerichte Jon geren Vrijwilligers Corps te beginnen. De NOVIB zal in 1963 geen nationale inzameling houden. Het actieprogramma 1963 heeft 100.000,— ter beschikking voor extra voorlichting. Bij de bestuursverkie zing werden herkozen ds. J. B. Th. Hugen- holtz, prof. ir. G. J. A. Terra en prof. dr. J. Tinbergen. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen dr. J. Verkuyl, prof. dr. L. H. Janssen, mej. mr. dr. J. C. H. H. de Vink, mr. dr. H. Roethof, drs. P. A. J. Wijnmalen, Fr. van Bakel en mr. M. Ch. de Jong, dr. P. V. Sukhatme, directeur van de afdeling statistieken van de F.A.O., hield een rede over ,,Het verschijnsel hon ger zoals de F.A.O. dit ziet". BONN (Reuter)(AFP) De verklarin gen van de regering en de motie van het parlement van Israel zijn voor de West- duitse regering aanleiding te blijven zoe ken naar een oplossing van het probleem van de Westduitse technici, die Egypte be hulpzaam zijn bij de bouw van raketten, zo wordt in regeringskringen te Bonn ver nomen. De Westduitse regering betreurt het, zo wordt gezegd, dat deze geleerden door hun werk de spanning in de wereld vergroten. Volgens de officier van Justitie in Frei burg, dr. Franz Schorpp, is Heidi Görcke de dochter van professor Paul Görcke, De Haarlemse rechtbank zal zoals we reeds berichtten donderdagmiddag 28 maart de strafzaak behandelen tegen de drie Duitsers die ervan verdacht wor den in de nacht van 27 op 28 juli v verleden jaar enkele kostbare schilderijen, waaronder een zelfportret van Rembrandt, ontvreemd te hebben uit een villa in Aerdenhout. De drie mannen verblijven sinds oktober 1962 in het Huis van Be waring in Haarlem. Ze werden destijds per vliegtuig uit Zwitserland, waar ze werden aangehouden, overgebracht naar Nederland. I' WONINGINRICHTING Marktplein 29 IJmuiden - Telefoon 7541 Zie onze speciale Tapijtetalage in IJmuiden verkrijgbaar bij Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 Ook heren gebruiken Crème Marchal, omdat het zo ge makkelijk is. Zonder voor of na te wassen. Direkt klaar. Bij Drogisterij Van Leeuwen, Lange Nieuwstraat 795 Te koop in Santpoort: Brederoodseweg 84 HOEKHUIS Leeg te aanvaarden f 45.000.- k.k. Inlichtingen vanaf maandag: P. J. Bakker en Co. Mak. N.B M. Velsen. Tel. 02550-4765 iJW ii!''er{entie zo goed itogelijk verzorgen er dan voor dat uw zo vroeg mo^'ilk in ons bezit is i LUCHTVERWARMINGSINSTALLATIE 40 tot 50 goedkoper in aanschaf dan centrale-verwarming met radiatoren. En toch het hele huis warm Verdere belangrijke voordelen fa Dit seizoen nog profiteren fa Geen in het ooglopende radiatoren fa Eenvoudige montage fa Zuinig stoken fa Geen ,,sta-in-de-weg-ketel" in keuken fa Warmtebron in de woonkamer, dus gezellig fa Ook geschikt om op een kille dag of avond een uurtje aan te steken fa Direct warmte fa De installatie kan zomers voor ventilatie gebruikt worden fa Geschikt voor woningen tot 300 m3 inhoud der verwarmde vertrekken Tijdens de montage kan uw kachel slechts 1 dag niet branden. De installatie wordt volledig gegarandeerd. Nadere inlichtingen die aan Egyptische raketprojecten zou werken, naar Egypte gegaan „om haar vader en zichzelf te redden". (De twee in Zwitserland gearresteerde Israëlische agenten worden ervan ver dacht druk op professor Görcke te hebben uitgeoefend via zijn dochter). Schorpp zei op een persconferentie, dat men Heidi Görcke gedreigd had, haar va der uit de weg te zullen ruimen als zij niet naar Egypte zou gaan. De nieuwe spanningen tussen Jeruzalem en Bonn leggen ook weer de vinger op de wonde plek van het nog steeds niet be staan van diplomatieke betrekkingen tus sen Israel en de bondsrepubliek, zo meldt onze correspondent. In 1952 bij het Lu xemburgse verdrag over de Westduitse herstelbetalingen aan Israel toonden de Israëliërs zich niet geïnteresseerd in di plomatieke betrekkingen. Zij achtten toen de stemming in Israel nog niet rijp voor een dergelijke daad. Tot en met 1955 vol hardde Israel bij dit standpunt. Sinds 1956 heeft men echter laten doorschemeren dat Israel de tijd rijp vindt voor officiële betrek kingen. Maar nu willen de Westduitsers niet meer. Zij vrezen dat de Arabische landen, uit ergernis over een uitwisseling van ambassadeurs tussen Jeruzalem en Bonn, het Oostduitse Ulbricht-regime zou den kunnen erkennen. En dat zou, volgens de befaamde Hall stein-doctrine, betekenen dat Bonn zijn re laties met de Arabische landen moet af breken Het zijn dus politieke overwegin gen, die West-Duitsland ervan af houden Israel diplomatieke betrekkingen aan te bieden, overwegingen die weinig op hun plaats lijken in een kwestie, waarin het eigenlijk een groot gebaar van Israel is diplomatieke relaties te willen hebben met het land, waar zes miljoen Joden werden uitgemoord. De moeilijkheden rondom de Israëlische agenten Bengal en Joklik zul len aan een oplossing van dit probleem nauwelijks iets ten gunste bijdragen. CAIRO (Reuter-AFP) De Egyptische minister Abdel Kader Hatem, heeft offi cieel tegengesproken dat Westduitse des kundigen in Egypte kernbommen vervaar digen „zoals Israel beweert". Volgens de minister wil Israel druk uitoefenen-op de geleerden met bedreigingen tegen hen en hun gezinnen, „maar Egypte zal op de ingeslagen weg voortgaan". Niet de adjunct-hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, mr. J. L. Heldring, die inmiddels heeft bedankt voor het lidmaatschap van de VVD, maar de voorzitter van de Eerste Kamerfractie van de VVD, mr. H. van Riel, zal met mr. W. J. Geertsema de liberale visie ten aan zien van de vraag „Liberalisme of Paci- fistisch-socialisme in deze tijd" verdedigen op de openbare debatavond tussen de V. V. D. en de P. S. P., die op woensdag 27 maart in Rotterdam wordt gehouden. Debaters voor de P.S.P. zijn de heren H. J. Lankhorst en A. G. van der Spek. Als voorzitter treedt op de Leidse hoogleraar prof. mr. C. H. F. Polak, Op Rijksweg 4 zijn tv-eemaal autobe stuurders in grote moeilijkheden geraakt doordat er bij Oegstgeest een fiets op de weg was gegooid. Zondagnacht sloeg bij Oegstgeest een auto over de kop. De wagen werd zwaar beschadigd, de twee inzittenden bleven ongedeerd. De bestuur der had een fiets, die dwars over de weg lag willen vermijden en was hierdoor aan het slingeren geraakt. De politie stelde een onderzoek in en kwam tot de conclusie dat het rijwiel van een wagen moest zijn afgevallen. Toen echter maandagavond op dezelfde plaats een auto uit Amsterdam weer door een op de weg liggende fiets in moeilijk heden raakte en beschadigd werd begon de politie de zaak met andere ogen te bekijken. Men stelde een grootscheeps onderzoek in, postte verscheidene dagen op de plaats des onheils en schakelde zelfs een speur hond in. Dit alles leverde echter geen resultaat op. Aangezien op het betreffende gedeelte van rijksweg 4 met grote snelheid ge reden wordt is het mogelijk dat herhaling van het misdrijf mensenlevens gaat kos ten. De groepscommandant van de rijks politie te Oegstgeest verzoekt daarom ieder die inlichtingen kan verschaffen, zich tot hem te wenden. (Tel. 01710-52222). Het Haagse gerechtshof heeft een der tigjarige zeeman die op 23 juni samen met een Amsterdammer een roofoverval op een juwelier in Hamburg heeft ge pleegd, waarbij hij een buurman van de juwelier doodschoot, veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering. De Haarlemse recherche heeft licht kun nen brengen in een groot aantal diefstal len en inbraken, die gepleegd werden in de periode van einde december verleden jaar tot einde februari van dit jaar zowel in Haarlem als in de wijde omgeving, on dermeer in Zandvoort, Santpoort en Vel sen. Als verdacht van deze misdrijven zijn in het begin van deze maand een 20-jarige monteur en een 21-jarige schil der aangehouden en in verzekering ge steld. Zij bekenden destijds een vijftiental in braken en diefstallen. Thans hebben ze nog meer dan veertig andere misdrijven bekend. Ook deelden zij aan de recher che mee, dat bij enkele van deze misdrij ven een 22-jarige chauffeur uit Haarlem betrokken is geweest. Deze verblijft reeds in het huis van bewaring in Haarlem. De buit van deze diefstallen gedurende een periode van ruim twee maanden is zeer gevarieerd geweest. Omtrent het to tale bedrag dat verduisterd werd, is nog geen zekerheid te krijgen. Dit zal echter ongetwijfeld enkele duizenden guldens be dragen. In het begin van deze maand trof de recherche namelijk tijdens een huiszoeking bij een der knapen goederen ter waarde van ruim duizend gulden aan, die alle van diefstal afkomstig bleken te zijn. Het grootste deel der inbraken en dief stallen werd gepleegd door de schilder en de monteur. De chauffeur zou slechts bij een zestal misdrijven betrokken zijn geweest. Er werden inbraken gepleegd in woonhuizen, kantoren en bedrijven. Het tweetal heeft zich ook bij herha ling schuldig gemaakt aan het ontvreem den van rijwielen, bromfietsen en accu's uit geparkeerde auto's. Ook tal van auto diefstallen hebben de jongelui bekend. Het is gebleken dat zij voor vervoer van de gestolen buit meer dan eens gebruik maak ten van gestolen wagens. Hef Haarlemse Nieuw Operette Gezel schap" (N.O.G.) onder regie van Jan de Veer heeft donderdagavond in de Haar lemse Stadsschouwburg een opvoering ge~ geven van de operette „Die lustige Witwe" van Franz Léhar. Over het algemeen Is het gezelschap met deze opvoering be hoorlijk voor de dag gekomen. Weliswaar had de spel-ontplooiïng meer vaart kun nen hebben, zeer speciaal wel de „Maxi- me"-muziek in het derde bedrijf; en ver der had men de toneel-actie met meer fantasie kunnen uitwerken en meer in houd kunnen geven. Het ligt evenwel voor de hand, dat de regisseur met verstandig beleid moeilijk te verwerken complicaties heeft vermeden. Daarmede zijn ontspo ringen voorkomen en zo kon een verdien stelijke 'opvoering tot stand komen, waar de toeschouwers plezier van hebben gehad. Lenle Cramer, die de hoofdrol vertolkte, was op deze avond goed bij stem. Zij gaf van de rijke, vrolijke weduwe een aan nemelijke typering, weliswaar met een te sterk accent op haar geveinsde onver schilligheid. Lenie Cramer zal zich moe ten hoeden voor schablone-achtige ge maaktheden in de dialogen. Theo Jansma als graaf Daniio kon eveneens voldoening geven met zijn zang. Zijn spel had de hoog tepunten van gevoelige expressie. De aristocratische afkomst van Danilo had nog geprononceerder kunnen blijken. Met genoegen maak ik melding van het sym pathieke spel van Tini Kok als de aan verleiding zo licht toegevende Valencienne. Rob Hertrois, die als gast de rol van de Rossillon in handen had, heeft een goede stem, maar zijn uitspraak van het Neder lands vereist herziening wat enkele voca len en een enkele consonant betreft. Grappig was Ton Vreeswijk als de wat on benullige baron Zeta. Als komische speler spande Ad Bakker als Niegus de kroon. Veel lachsuccessen heeft hij mogen incas seren Enige kleinere rollen werden ver dienstelijk gespeeld en over de koren kon men ook tevreden zijn. In de balletten viel veel goeds te ont dekken, maar het dansend typeren van grisettes bleek toch niet zo eenvoudig als je zou verwachten. Van de solo-dansen door Daisy Florin en Jan van Hemert wil ik in het bijzonder de zeer geslaagde Apachendans noemen. Matthijs de Vos leidde als dirigent deze opvoering, waar aan het Haarlems Operette Orkest handig zijn begeleidingssteun gaf. In de directie van De Vos was merkbaar meer zekerheid en beheersing gekomen vergeleken bij voorgaande opvoeringen. Zakkenroller. Op een tram in Amster dam is een 55-jarige in Rome wonende Italiaan gepakt, die uit het handtasje van een tegelijk met hem ingestapte dame een portemonnaie met 55 had gestolen. SHOWROOMVERKOOP VAN VOORJAARS- en ZO «VS ER- ZEEWEG 343 IJMUIDEN TELEF. 8076 Ook REGENMANTELS en MANTELCOSTUUMS LANGE VEERSTRAAT 28 - HAARLEM mv*

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4