Baarnse moordzaak komt maandag in behandeling Duitse synode gedwongen tot gescheiden zittingen SKODA'63 TBC-controle kan niet waterdicht zijn „Dat uit-je is ons heel wat waard" Drie jonge verdachten zitten nu al zestien maanden in voorarrest Laat Laszlo Pap naar Nederland komen Radio- en t.v.-debat Suurhoff-Roolvink Perpetuum mobile nog niet naar Soekarno Zuid-Molukkers willen weg uit N.-Guinea „IJzeren gordijn" in Kerkrade verdwijnt „Vleesoorlog" in de Betuwe breidt zich uit v. DUIVENBODEN J Geen reisvergunningen van en voor Oost-Duitsland Samen naar de film... ja, gezellig! Fa. B. J. VAN HEMT VRIJDAG 22 MAART 1963 5 In zolderkamer A rrestaties aluminium jaloezieën Verzoek aan Kadar: Ontsnapping Actiecomité Partijen opium in beslag genomen OMDAT DE EXTRA SOLIDE SKODA-BOUW U MEER VEILIGHEID GARANDEERT 11 een veilige keuze H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010* Gollwitzér geweigerd Penningmeester van „De Hunze" veroordeeld >U, De bioscoop voorziet ook voor ben in een behoefte. Zij voelen, dat ze het nodig hebben. Gezelligheid vindt IJ volop in de bioscoop; of er nu een lachfilm of een thriller draait, de bioscoop biedt wat U zoekt. Daarom moet IJ regelmatig gaan. Weet U nog met wat U vanavond of morgenavond gaat doen? De bioscoop is open, de film draait! Zeven gewonden bij autobotsing Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195x145 100% WOL ƒ41.75 Kerkelijk nieuws Zonder visum naar Canada Wanneer maandag de Baarnse moord voor de rechtbank te Utrecht in behan deling komt zal eindelijk blijken of drie jongens hun zestienjarig vriendje Theo Mastwijk hebben vermoord omdat zij bevreesd waren dat hij bij de politie zou doorslaan over door hen gepleegde dief stallen of dat er (nog) andere motieven zijn geweest. Eindelijk, omdat deze jon gens, inmiddels al weer een jaar ouder, op 3 november 1961 zijn gearresteerd en nu dus al zestien maanden en eenen twintig dagen in voorarrest zitten. Het begon op 28 oktober 1961 met een simpel bericht in de krant: „In een oude put achter in de tuin van een grote villa aan de Javalaan in Baarn heeft een met selaar een met ongebluste kalk overdekt lijk gevonden". Aanvankelijk dacht de po litie te doen te hebben met een moord uit de oorlogsjaren. Een onderzoek van de patholoog-anatoom, dr. J. Zeldenrust, wees echter uit dat de moord niet lang tevoren gepleegd moest zijn. De politie meende houvast te hebben aan het overhemd waarin het slachtoffer was gekleed. Het dessin van dit overhemd, zo herinnerde men zich, kwam overeen met dat van een hemd dat een jongen gedragen had die een jaar daarvoor op het bureau was verhoord omdat hij van diefstal werd verdacht. Men had een foto van deze jongen gemaakt en het bleek nu de zeventienjarige timmerman Theo Mastwijk te zijn. Deze jongeman was kort na het verhoor uit Baarn verdwenen. De politie en zijn ouders hadden aangenomen dat hij naar het buitenland was gegaan, misschien wel naar het vreemdelingenlegioen. Zij waren in hun mening gesterkt door het verhaal van een vriend die liet uitkomen dat hij Theo met zijn auto naar de Belgische grens had gereden en hem daar op zijn verzoek had afgezet. De politie zocht deze jongen, de achttienjarige H.W., die in Lim burg als demonstrateur werkte, op. Hij werd stevig aan de tand gevoeld en het volgende verhaal was het resultaat: Met Theo Mastwijk en twee gebroeders H., had hij, toen ze nog op het lyceum waren, verschillende diefstallen gepleegd. Theo was één keer door de politie ver hoord doch had geen namen van mede plichtigen genoemd. Niettemin achtte het drietal het raadzaam dat Theo maar een poosje moest onderduiken. De raadsman van de familie H., mr. H. C. Dietz, heeft hieraan later nog toege voegd dat Theo op een feestje werd ge vraagd, dat B.H. gaf omdat hij was over gegaan naar de vijfde klas van het lyceum. Wat er tijdens dit fuifje is voorgevallen zal in de komende dagen op de zitting van de rechtbank blijken. Theo heeft zich met of tegen zijn wil laten opsluiten in een zolderka mertje van de grote villa van de fami lie H. Daar moet hij een dag of tien hebben doorgebracht. De tijd ging evenwel dringen, omdat de broers H., met hun ouders op vakantie moesten naar het buitenland. Theo kon dus niet in het kamertje blijven. Wie toen op het lugubere plan is gekomen de jon gen dan maar te vermoorden is ook nu nog niet bekend. De jongens schijnen echter op zekere avond het was waarschijnlijk juni 1960 eerst op primitieve wijze te hebben ge tracht Theo te vergiftigen of te bedwel men. Braaksel van bier vermengd met slaaptabletten op de vloer van het ka mertje wijst in die richting. Toen het re sultaat niet anders was dan dat Theo wat misselijk werd zouden de jongens hem hebben meegenomen naar de tuin. Daar zou de jongste van de broers, E.H., op de uitkijk hebben gestaan. Met vereende krachten zouden vervolgens B.H., en H.W de niets vermoedende Theo Mastwijk met een plastic draad hebben gewurgd. Mr. Dietz heeft gezegd dat H.W., de draad heeft vastgehouden en B.H. de jon gen. Dat de moord met voorbedachten rade is gepleegd zou zijn af te leiden uit de aanwezigheid van de ongebluste kalk in de tuin waarmee de daders hun vermoorde vriend nadat ze hem in een put hadden gegooid zouden hebben over dekt. Dit is in grote trekken de vermoedelijke toedracht van de moord in Baarn. Een jaar en vier maanden waren inmiddels verlopen toen de metselaar zijn gruwelijke vondst deed. Na de demonstrateur H.W., werden de beide broers gearresteerd: B.H. in Amsterdam waar hij als eerste-jaars studeerde aan de zevende faculteit, zijn jongere broer E.H. bij familie in Den Haag. Advertentie De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165-13608-18657 Vraagt prijsopgaaf De theologische faculteit van de rijks universiteit in Utrecht heeft zich in een brieftelegram tot premier Kadar van Hon garije gericht met het verzoek prof. Lasz lo Pap toestemming te geven naar Ne derland te gaan. Prof. Pap werd enige jaren geleden ont heven van zijn functie aan de universiteit van Boedapest. Hij werd toen belast met zielszorg in een kleine, maar uitgestrekte gemeente. Op 15 januari werd hem mede gedeeld dat hij ook dit kerklijk amt moest neerleggen. Hem werd een zeer kleine uitkering van de diaconie in het vooruit- zicht gesteld. De theologische faculteit in Utrecht be roept zich thans op het feit dat prof. Pap in Utrecht gestudeerd heeft en daar cum laude promoveerde. Zij doet een beroep op premier Kadar zijn medewerking te verlenen aan het continueren van het we tenschappelijk werk van prof. Pap in Ne derland. De Baarnse moord heeft behalve door zijn afschuwelijk karakter ook nog opzien gewekt doordat B.H., die 's-nachts om twee uur op het politiebureau in Baarn door de Utrechtse officier van justitie mr. W. H. Overbeek werd verhoord, door een misverstand kans zag te ontsnappen. Twee dagen heeft de politie intensief naar de jongeman gezocht niet wetend dat hij op zeker moment, aan het einde van zijn krachten gekomen, het ouderlijk huis weer had opgezocht waar hij zich op een vliering te slapen had gelegd. Daar heeft zijn familie hem ontdekt. Mr. Dietz heeft het toen raadzaam ge acht de officier van justitie in Utrecht hier van te verwittigen. Deze heeft, vergezeld van de substituut-officier mr. G. H. C. van Dijken die de moord in onderzoek had, de jongen in een particuliere auto in Baarn afgehaald en hem vervolgens naar Utrecht gebracht. Dit is voor de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer, aanleiding geweest persoonlijk een onderzoek in te stellen om vervolgens de officier, mr. Overbeek een berisping voor zijn optreden te geven. Inmiddels had de familie H., als ver dediger van zoon B., aangezocht de be kende Amsterdamse strafpleiter mr. J. K. M Mathuizen. Als raadsman van de jon gere zoon E., bleef optreden mr. Dietz. In Baarn en omgeving is hierna een ac tie-comité opgetreden met het doel voor de piet zo gefortuneerde H.W., eveneens een bekwaam verdediger te vinden. Het comité heeft hiervoor bereid gevon den de bekende Amsterdamse advocaat en auteur, mr. Frangois Pauwels In het voor jaar van 1961 heeft prof. dr. mr. P. A. H. Baan uit Groningen op verzoek van de of ficier van justitie een psychiatrisch rap port over de drie verdachten uitgebracht. In augustus van dat jaar is eenzelfde ver zoek gericht tot drie Utrechtse psychiaters, prof. dr. H. C. Rumke, prof. dr. J. Kloek en dr. L N. J. Kamp. De rechtbank zal maandag en de daar op volgende dagen worden gepresideerd door mr. J Gijsman. Openbare aankla ger is mr. G. H. C. van Dijken. Verwacht wordt dat de behandeling van deze zaak, waarvoor grote belangstelling ook bij de buitenlandse pers en deskun digen op het gebied der criminologie be staat, verscheidene dagen in beslag zal nemen. De drie verdachten zullen niet tezamen terechtstaan. H. W. zal maandag voorko men, B. H. dinsdag en zijn jongere broer E. H. woensdag. Aan H. W. wordt ten laste gelegd moord, tezamen en in vereniging gepleegd, al thans poging tot moord; aan B. H. moord, tezamen en in vereniging gepleegd, al thans medeplichtigheid daaraan, of poging tot moord. E. H. wordt alleen medeplich tigheid aan moord, althans medeplichtig heid aan poging tot moord ten laste ge legd. Uit het feit dat de officier van Justitie subsidiair geen doodslag ten laste heeft gelegd mag men afleiden dat hij zal trach ten te bewijzen, dat de daad met voor bedachten rade is gepleegd en dat er dus geen sprake is van doodslag. Op twee plaatsen in Rotterdam heeft de politie tien en vier kilogram opium in beslag genomen, die in de sluikhandel een waarde van ongeveer 10.000 hebben. De vier kilogram werden in Katendrecht op een Pakistaanse opvarende van een En gelse vrachtboot aangetroffen Advertentie oersterk buisliggerchassis - knikweerstand 70 000 kg. geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat zéér korte remweg - van 60 km/u tot 0 12.90 meter Geheel compleet - v.a. 5250, Octavia Combi v.a f 6475, DEALER: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 De synode van de Duitse Evangelische kerk die in Bielefeld in Westfalen werd gehouden is afgebroken omdat de 41 Oost- duitse leden geen uitreisvergunning van de regering te Pankow hadden ontvangen. Minder dan tachtig van de 120 uitgenodig de afgevaardigden waren aanwezig, aldus meldt de correspondent van het Britse li berale blad The Guardian uit Bonn. De Westduitse afgevaardigden waren door de afwezigheid van de Oostduitse broeders gedwongen de synodale regle menten te wijzigen, waardoor beslissingen in de toekomst genomen kunnen worden met een enkelvoudige meerderheid, in plaats van een meerderheid van tweeder den, en dat de synode voortaan in afzon derlijke zitting in Oost- en West-Duitsland bijeengeroepen kan worden. Op die ma nier kan de eenheid van de kerk althans symbolisch in stand gehouden worden, als de beide vergaderingen beslissingen van gelijke inhoud nemen. Volgens Westduitse kerkelijke zegslieden is dit de beste oplos sing om de onoverkomelijke politieke moeilijkheden te omzeilen. De kerkelijke leiders in Oost- en West- Duitsland hebben tijdens de driedaagse zit ting van de synode boodschappen uitge wisseld. In de Westduitse werd uiting ge geven aan broederschap en solidariteit; de Oostduitsers legden er de nadruk op dat de splitsing slechts „uitwendig" is en legden getuigenis af van hun geloof, dat Gods genade de belangrijkste binding zal blijven. Westduitse kerkelijke leiders krijgen evenmin gemakkelijk een inreisvergun- ning voor Oost-Duitsland. Zojuist heeft Oost-Duitsland de toegang geweigerd aan professor Gollwitzér, een theoloog die zich tegen Hitier heeft verzet en die altijd de Lutherse leerstelling heeft gesteund de overheid de verschuldigde eerbied en ge hoorzaamheid te betonen. Dominee Nie- möller is vorige maand, voor het eerst na de oorlog, de toegang tot Oost-Duitsland ontzegd. Volgens Oostduitse kerkelijke leiders is een van de gevolgen van het versterkte isolement van West-Duitsland een toene mend gevoel van christelijke broeder schap in de Oostduitse gemeenten. Dr. Mitzenheim, de evangelische bisschop van Thüringen (Oost-Duitsland) heeft volgens berichten uit Herlijn verklaard, dat het aantal jonge mensen dat zich heeft laten aannemen is toegenomen en dat 21 van de 722 predikantsplaatsen in zijn diocees op het ogenblik vakant zijn. De Oostduitse regering is niet gevallen in de fout van de nazi's om de kerken te vervolgen en de predikanten naar concentratiekampen te sturen, al wordt de schooljeugd wel atheïstisch gevormd. De voorzitter van de partij'van de Ar beid, de heer J. G. Suurhoff, en de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer B. Roolvink, hebben zich bereid verklaard een debat voor ra dio en televisie te voeren over de politie ke situatie. Dit debat is het resultaat van een suggestie in deze richting van de se cretaris van de anti-re/olutionaire partij mr. W. R. van der Sluis, in een radiouit zending op 7 maart, die was gewijd aan het radio- en tv-debat lussen dr. De Kort (K.V.P.) en prof. Vondeling (P.v.d.A.) op 11 maart. De heren E. Meester, algemeen secre taris-penningmeester van de P.v.d.A., en mr. Van der Sluis hebben voor een rege ling van het debat contact opgenomen met de VARA en de N.C.R.V. met het verzoek dit debat gezamenlijk te organiseren. De rechtbank te Groningen heeft eei 34-jarige belastingconsulent uit Groningen wegens verduistering ten nadele van de koninklijke roeivereniging „De Hunze" tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk veroordeeld. Hij had als penningmeester van „De Hunze' gelden van deze roeivereniging gebruikt voor privé-uitgaven en uitgaven van zijn accountantskantoor. Er bleek een tekort van 34.000 gulden te zijn, welk tekort la ter is aangezuiverd uit de lopende reke ningen van het accountantskantoor en door bijdragen van de familie. President Soekarno krijgt voorlopig Nico van Jole's perpetuum mobile niet in handen. De nogal wispelturige Rot terdamse constructeur is van mening dat hij de Nederlandse dieren niet kan duperen door zijn vinding aan het In donesische staatshoofd aan te bieden. Op het eerste gezicht een vrij inge wikkelde redenering van de Maasstede- lijke uitvinder maar zij krijgt enige logica met de wetenschap dat hij van plan is de 100.000 gulden te verdienen, die fabrieksdirecteur Doijer uit Assen beschikbaar heeft gesteld voor een bruikbaar perpetuum mobile en dat be drag over te dragen aan de Neder landse dierenbescherming. Van Jole is er namelijk van overtuigd de premie te winnen. President Soekarno zal het zonder een Nederlands perpetuum mobile moeten stellen omdat de Rotterdammer er niet zeker van is dat hij nog een tweede constructie kan maken Advertentie lil Zo nodig via een kort geding tegen de staat der Nederlanden hoopt ir. J. A. Ma- nusama, het hoofd van de politieke missie van de republiek der Zuid-Molukken, te bereiken, dat de ongeveer 400 Zuid-Moluk kers, die nog in Nieuw-Guinea verblijven omdat zij nog geen visum voor Nederland kregen, naar ons land zullen komen. Ir. Manusama heeft op 6 maart een laatste beroep op de minister-president gedaan. Zijn brief werd op 8 maart door gestuurd naar de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Tot op heden heeft hij nog geen antwoord ontvangen. Een volmacht tot het aanhangig ma ken van een kort geding hebben 37 nog in Sorong verblijvende Zuid-Molukkers aan ir. Manusama doen toekomen. Ir. Manu sama staat op het standpunt, dat de Ne derlandse regering bepaalde toezeggingen heeft gedaan betreffende het rekening hou den met de belangen van de in Nieuw- Guinea verblijvende Zuid-Molukkers bij een wijziging in de status van dit gebied. Aan al deze toezeggingen is naar zijn me ning slechts ten dele voldaan. De perso nen, over wie het gaat, verkeren in ge vaar, omdat zij betrokken zijn geweest bij de inzet tegen Indonesische parachutisten en belast waren met de bewaking van geinterneerden. Na hun vrijlating hebben deze pro-Indonesiërs hun bewakers mis handeld en gezegd „Wacht maar tot na 1 mei", aldus ir. Manusama. „De houding van begrip en medegevoel van de Neder landse regering" aldus ir. Manusama, „jegens degenen die in moeilijkheden ver keren en die vorig jaar nog aanwezig was, is nu nergens meer te bespeuren". Zeven gewonden en twee vernielde auto's waren vanmorgen het gevolg van een frontale botsing op de rijksweg Hengelo- Delden. In een flauwe bocht ging een 47-jarige in Enschede wonende Italiaan om onverklaarbare reden op de linker weghelft rijden. Hij kwam daar in bot sing met een hem tegemoetkomende auto, bestuurd door een 39-jarige inwoner van Hengelo. In beide wagens zaten totaal zeven personen, die allen min of meer ernstig werden gewond. Eén van hen raakte bekneld, maar kon door andere automobilisten worden bevrijd. Het Rode Kruis uit Hengelo zorgde voor een pendel dienst met ziekenauto's, waarvoor alle ge wonden snel in het ziekenhuis in Hengelo konden worden Opgenomen. Het „ijzeren gordijn" in Kerkrade, de draadversperring die sinds 1914 in de stads wijk Bleyerheide midden over de Nieuw- straat loopt en de grens aangeeft tussen Duitsland en Nederland, gaat verdwijnen. Dit is een van de gevolgen van het ver drag tussen Duitsland en Nederland. De draadversperring zal plaatsmaken voor een vriendelijker grensmarkering, een groen strook met aan weerzijden rijbanen, par keerruimten en trottoirs. Een probleem is nog welk land de aanlegkosten van de nieuwe weg zal moeten dragen. (Van onze parlementaire redacteur) Een volkomen waterdicht controle-sys teem op tbc-besmetting is niet te reali seren. Zelfs bij regelmatige controle kan zich te allen tijde besmettingsgevaar voor doen. Dit zei minister Cals in de Tweede Kamer tot dr. Tans (P.v.d.A.), die ver- Dit is een geen archeoloog, bezig met het bestuderen van een mummie, doch een technicus in een Amerikaanse fabriek, die met behulp van ultrasone geluiden een ruimtepak op lekkage controleert. Met behulp van deze, voor het menselijk oor niet waar te nemen, geluiden, kunnen gaatjes, waar nog geen haar in zon passen, gevonden worden. ontrust bleek té zijn over het feit dat onder studenten aan de rijksuniversiteit in Utrecht tien gevallen van tbc zijn ont dekt. Minister Cals zal de aandacht van de universiteiten, die geen verplichte con trole kennen, op deze gevallen vestigen en hun in overweging geven tot verplichte controle over te 6aan. De Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs geeft hiervoor de basis. De twee universiteiten in Amsterdam en de beide economische hogescholen in Rot terdam en Tilburg hebben het onderzoek op tbc reeds verplicht gesteld. De voe- Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 Beroepen te Vlaardingen (vac. H. Zand- bèrgen) C. Klapwijk te Apeldoorn te Heinkenzand G. J. Brinkman, kand. te Leeuwarden. Beroepen te O. en W. Souburg (vac. P. A. Bohlmeijer) L. C. Rietveld te St. Pan- eras. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Kantens W. Wierenga te Noordbergum. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ede D. Henstra te Delft en J. J. Rebel te Haarlem-Noord. Geref. Gemeenten Tweetal te H. I. Ambacht P. Blok te Dirks- land en A. Hofman te Zeist. Beroepen te Zaandam H. Ligtenberg te Oudemirdum. Geref. Kerken Beroepen te Nijkerk (vac. W. Griffioen) J. Nierop te Haulerwijk. dingstoestand heeft volgens minister Cals geen rol gespeeld bij de verbreiding van de infectie in Utrecht. Wel wilde hij dr. Lamberts (P.v.d.A.) toegeven dat de over bezetting van de collegezalen een factor geweest kan zijn bij de besmetting. Hij zal de onderwijsinstellingen op dit gevaar wijzen en met name in Utrecht daarnaar een onderzoek instellen. De „vleesoorlog" welke onlangs in Huis- sen is uitgebroken en daar nog steeds, zij het wat minder hevig, wordt voortge zet, heeft zich uitgebreid tot Eist, (Oost- Betuwe), waar dezelfde firma een goed kope slagerij heeft geopend. De eerste dag stond er 's morgens al een rij ko pers voor de deur te wachten, niet alleen uit Eist, maar ook uit Valburg, Herveld en andere plaatsen. De meesten waren per bromfiets en met grote tassen naar Eist getogen om van de vleeskoopjes te profiteren. De Elster slagers hebben nu hun prijzen met 20 cent per pond ver laagd. Voor de opening van de nieuwe goed kope slagerij in Eist bestond grote be langstelling. Zelfs arriveerde de harmo nie uit Wischen en Terborg, die na een korte rondgang door het dorp een sere nade bracht voor de nieuwe zaak. Staatsburgers van Nederland, Bel gië, Duitsland en Luxemburg zullen na 1 april geen visum meer nodig hebben voor een bezoek aan Canada. Dit is meegedeeld door het departement voor immigratie in Ottawa.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5