ederland (H)OORAPPAf?ATEN fJKx fyÈm I IJmuidenaar helpt negers in Afrika aan een menswaardiger bestaan Haarlemse Politierechter VELO Medische verzorging tijdens het weekeinde Sport in TJmond Havenberichten Uitspraken van de Haarlemse rechtbank Voorzitter Hilbers verlaat „Centrum" Onze reisredacteur naar India Scheepswerf Boot in andere handen OP INTERNATIONAAL NIVEAU VRIJDAG 22 MAART 1963 AUDI U M PHILIPS SIEMENS ALLEENVERKOOP IN IJMUIDEN IN IJMUIDEN GEVESTIGD KENNEMERLAAN 92 - TELEFOON 5072 Examens UIT en toch THUIS! Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Schoonheid Advertentie VIWIJNDRKHTCV-GOUWIJMUIDEN IJMUIDEN Artsen: J. F. A. Pieterse, Orionweg 26, telefoon 8365; F. M. van Stekelenburg, Leeuweriklaan 52, telefoon 4290 en A. J. G. Wermenbol, Maasstraat 15, telefoon 6388. Apotheek: Apotheek Pleyler, Planeten- lB3n 52 Wijkverpleging: Zuster Zw. Kuiper, J. P- Coenstraat 145, telefoon 6504 en zuster C. Nap, Rembrandtlaan 5, telefoon 6195 (voor IJmuiden en IJmuiden-Oost); zus ter G. Kolkman, Brederodestraat no. 2, Haarlem, telefoon 02500-62044 (voor IJmuiden-Oost 6n Driehuis): zuster G. Lammerts, Curapaostraat 18, Santpoort, telefoon 02560—8756 (voor Santpoort- Noord en Santpoort-Zuid) en zuster J. Markerink, Gelvinckstraat 27, Velsen- Noord, telefoon 02510-3936 (voor Velsen- Noord en Velsen-Zuid). Verloskundigen: Mevrouw- M. Bakker, Snelliusstraat 53, telefoon 5223, mejuf frouw E. W. Engelhardt, Moerbergplant- soen 143, telefoon 7949; mejuffrouw A. C. van Sassen, Rijnstraat 93; mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, telefoon 5259. Tandartsendienst Velsen, Beverwijk en Heemskerk: F. Milatz, Kennemerlaan 2a, IJmuiden, telefoon 02550-5616. Uitslui tend voor spoedgevallen, zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur. SANTPOORT Arts: D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, telefoon 8320. Apotheek: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, Haarlem-Noord, telefoon 02500-10354. BEVERWIJK Artsen: van zaterdag 12 tot zondag 9 9 uur: J. G. Lange, Dreef 3, telefoon 4234; zondag van 9 tot 24 uur: G. Ver- sélewellde Witt Hamer, Vondellaan 60, telefoon 3969. Kraamverzorging: zuster N. Stolberg, Geelvinckstraat 27, Velsen-Noord, tele foon 3936. Wijkverpleging: zuster H. van Dijk, Ver lengde Voorstraat 6, Wijk aan Zee, tele foon 02517-343. IJmuiden (zaterdagvoetbal) trekt mor gen naar Wormerveer. Dit is altijd een lastige tegenstander geweest, vooral in eigen huis. Blauw Wit heeft 10 punten uit 10 wedstrijden, terwijl IJmuiden er 12 heeft uit 11 wedstrijden. Theoretisch dus geen verschil. Toch zullen we al blij zijn als WIJ met 1 punt huiswaarts keert. ,.Ik zie wel degelijk gevaar voor her haling en veroordeel verdachte tot twee maanden gevangenisstraf met directe ge vangenneming". Dit waren de laatste woor den die de Haarlemse politierechter, mr. H. J. Ferwerda, woensdagmiddag sprak in de zaak tegen een 20-jarige winkelbe diende uit Amsterdam, die schuldig werd bevonden aan poging tot diefstal van enke le goederen uit een auto en mishande ling. De officier van justitie, mr. G. W. F. Van der Valk Bouman had drie maanden en directe gevangenneming geëist. De ver dediger van verdachte, mr. Cohen had aangedrongen op een voorwaardelijke straf en eventueel een geldboete. Tegen de directe gevangenneming maakte hij ernstige bezwaren, mede omdat de vader van verdachte stervende is. De jongeman was op 3 februari in Zandvoort gaan zoeken naar een meisje, van wie hij wist dat ze die dag ging dansen. Hij had haar niet gevonden en was toen een biertje gaan drinken. Tenge volge hiervan had hij de laatste trein naar Amsterdam gemist. Omdat het hem niet gelukt was een lift naar de hoofd stad te krijgen zou hij het plan hebben opgevat in een geparkeerde auto te gaan slapen. Hij had zich toegang verschaft door een tochtrampje te verbreken. Een in de wagen liggende tas had hij door zocht op zoek naar sigaretten. Toen hij mensen op straat zag die naar de auto keken, was hij bang geworden en had de wagen weer verlaten. Omdat dezen hem even later aanspraken had hij een grote mond opgezet in de hoop aan hen te ontkomen. Verdachte had namelijk nog een voorwaardelijke straf te goed wegens diefstal en verduistering, waarvan de proef tijd nog niet was verstreken. Het menings verschil was op een vechtpartij uitgelo pen. Nu stond de jongeman voor <Je Haarlem se politierechter om verantwoording van zijn daden af te leggen. De officier achtte dé ten laste gelegde poging tot diefstal van de auto niet bewezen. Wel achtte hij de poging van diefstal van de goederen en de mishandeling bewezen. Tegen deze laatste ten lastelegging kon ook de verdediger weinig inbrengen. Wel viel hij de officier fel aan terzake de po ging tot diefstal van de goederen. Hij achtte dit namelijk niet bewezen. Verdach te zou volgens hem inderdaad slechts naar sigaretten gezocht hebben. Gebleken was dat uit het doorzochte handtasje niets was vermist. Bovendien heeft verdachte inder tijd pogingen gedaan de aangebrachte schade te vergoeden. Het pleidooi van mr. Cohen kon de po litierechter echter niet vermurwen tot eni ge clementie ten aanzien van de directe gevangenneming. Hij veroordeelde de winkelbediende dan ook tot twee maanden gevangenisstraf en gelastte zijn directe ge- vangennemening. ,Een naar, ellendig, klein nijdasje, dat zich niet ontziet de mensen steeds weer lastig te vallen". Zo beschreef de officier van Justitie een 72-jarige inwoner van Lis- se die zich moest verantwoorden omdat hij zijn buurman met een mestriek had bedreigd. De officier van Justitie wees er verder op dat „deze verdachte ondanks zijn grijze haren de gevangenisstraf niet bespaard zal blijven, als hij zo blijft doorgaan." Hij concludeerde tot een geld boete van 200,- subsidiair 40 dagen hech tenis en een voorwaardelijke gevangenis straf van één maand met een proeftijd van drie jaar. Er waren op oudejaarsdag van verle den jaar nogal wat moeilijkheden geweest bij het sneeuwvrij maken van een ge meenschappelijk pad Verdachte zou het er niet mee eens zijn geweest dat zijn buurman zich hiermee had belast. Ver- dachtes verklaringen verschilden tijdens de zitting aanzienlijk van zijn eerder afge legde verklaringen aan de politie. „Wat u hier nou vertelt is allemaal fantasie", merkte de politierechter op een gegeven moment op. Uiteindelijk werd de man schuldig bevonden aan bedreiging en ver oordeeld tot 100,- boete subsidiair 20 da gen hechtenis en één maand voorwaarde lijk met een proeftijd van één jaar. Een 45-jarige fabrikant uit Zandvoort werd veroordeeld tot een geldboete van 30,- subsidiair zes dagen, omdat hij zon der zich bekend te maken was doorge reden na een aanrijding met een gepar keerde scooter in Zandvoort. De man voer de aan, dat hij in de mening had verkeerd dat de scooter aan een troepje nozems toebehoorde, die een eindje verder in een portiek, die bekend staat als het nozem plekje, verbleef. „Ik voelde niets voor een pak slaag", aldus de fabrikant, die ech ter niet duidelijk kon maken waarom hij dan niet de politie in de arm had geno men. De officier had 50,- geëist. Utrecht. Gepromoveerd drs. N. J. Vlaar uit Utrecht tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Amsterdam (V.U.) Geslaagd voor het semi-arts examen F. van Asperen (Rotter dam). Amsterdam (Gem. Un.) Geslaagd voor het doctoraal examen klassieke letteren: C. Lips (Amsterdam). Kandidaatsexamen Engels mevr. E. J. Schokking—Harmsen en Th. M J. van Moergestel (Amsterdam). Advertentie Met PHILIPS I Li ïSIE Ook voor het 100% SERVICE PHI! n ALER Trompstraat 68 - Telefoon 5108 Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Mercu- rius van Dagenham. Aardenburgh, Swansea; Sa- gitta, Antwerpen; Rijnstroom, Huil; Jürgen Wehr, Aabenraa, Vliestroom, Londen; Peperkust, Ham burg; Mandan, Rotterdam; Foxfield, Swansea; Brinda, Par; Helena, Rotterdam. Waverstroom Poole; Rilda, Moiraina; Admlralengracht, Troval- ja, zout voor IJmuiden; Heriot, Leith; Wexford. Boston, naar Zaandam; Reinhard Lorenz Russ, Rotterdam. Katowice, Rouen; Sont, Londen; •Gefle, Huil; Rotterdam, Rotterdam, voor IJmui den: Caracero, Hamburg Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Viking van Rotterdam; Cuxhaven, Antwerpen; Mentor, Rot terdam; Mytongate, Londen Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Cyclops naar Hamburg; Tdmsaalu, Tallin, walsmateriaal van IJmuiden; Borneo, Antwerpen; Thglcrown, Hull; John M., Rotterdam; Hans, Preston, bijleg ger Velsen. Cormaet. Hartlepool; Bennekom, Pa ramaribo. Ottina. Hamburg: Soeren Rask, Rot terdam: Bern, Rotterdam, van IJmuiden; Mar- wick Head. Immingham, van IJmuiden; Rein hard Danz, Uddevalla, walsmateriaal van IJmui den; Gundula, Gent. van IJmuiden; Trito, Rot terdam; Mercurius H. Dagenham: Hannes Lun- stedt, Wenschfleth: Spolanda, Leith; Atlantide, Cork; Swift, Harlingen; Bomma, Delfzijl; Ener gie, Rotterdam; General Artigas, Antwerpen; Midas, Rotterdam; Bouca, Antwerpen; Aarden burgh. Rotterdam; Carabeka, Stord, walsmate riaal van IJmuiden; Adriana. Rochester, mais- poeder van Koog a d Zaan; Otterburg, Kaapstad. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Thorsvaag naar Perzische Golf; Peter S.. Uett.ersen. Hanne Muller, Odense, walsmateriaal van IJmuiden; Manto, Le Havre; Atland, Narvik; Morblhan, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Zondag 15 juli 1962 nam IJmuiden officieel afscheid van Jan Janmaat met een zeer druk bezochte afscheidsreceptie in de voorzaal van het St. Fidelisgebouw aan de Zeeweg, waar velen van de gelegenheid gebruik maakten om Jan een laatste handdruk te geven tot afscheidt De persoonlijke vrienden van Jan, die hem kort daarop naar Schiphol uitgeleide deden, waren niet treurig gestemd, .omdat zij wisten waarvoor Jan Janmaat voor velen bekend als de oud-voor zitter van de K.A.J. afdeling IJmuiden-Oost naar Tanganyika ging en zij wisten bovendien dat hij in de herfst van 1964 uit het warme Afrika naar het minder warme Nederland zal terugkeren. Jan Janmaat werd in het kader van de hulp aan de ontwikkelingsgebieden als hoofd van een bouwteam naar Tanganyika uitgezonden. Nu meer dan negen maanden later zijn zowel in IJmuiden als in Tanganyika resultaten van zijn arbeid te vinden. Uit het pas onafhankelijk geworden Tanganyika bereiken ons vele berichten over Jan en zijn teamleden. genomen hebt, is voor Jan niet bewaar heid. Bij het ophalen van materiaal met zijn eigen landrover kwam hij een witte oater tegen, die een zoon is van Willems- floet, uit de Kennemerlaan in IJmuiden. Behalve het vervoer /an de bouwmate rialen verzorgt Jan ook de inkoop hiervan en de administratie van het gehele pro leet, waardoor hij, tot zijn spijt, slechts 3 tot 4 uur per dag daadwerkelijk kan meebouwen. Hij bedankt alle belangstellenden en briefschrijvers zeer hartelijk, waarbij hij erop rekent, dat het thuisfront zijn adres niet vergeet. En dat is: Jan Janmaat, Dutch KAJ-team, Cath. Diocese Bukoba, Tanganyika. Zij hebben in Ihungo de leiding over de bouw van een deels gemoderniseerd en deels nieuw te bouwen scholencomplex voor 300 leerlingen. Het reeds bestaande gedeelte van de school wordt opgeknapt, terwijl bovendien twee nieuwe slaapzalen, drie nieuwe huizen voor de blanke onder wijskrachten, een nieuw broederhuis en de uitbreidingen van de school gebouwd zullen woren. Dit gehele scholencomplex zal in slechts een jaar gebouwd worden, waardoor het in juli van dit jaar opgele verd moet worden. Jan heeft voor deze bouw 27 Boehaja- negers in dienst genomen, doch deze mensen waren zo ongeschoold, dat men hun eerst de regels van de bouwkunst moest bijbrengen; ze kregen 1,91 per uur 'uitbetaald. Het team, waarover lan scepter zwaait, bestaat uit Kees van Vliet uit Hilversum, Henk van Kesteren uit Culemborg en hem zelf. Bij de uitroeping van de zelfstandigheid op 9 december hebben ze druk mee ge feest met de Afrikaanse bevolking, doch dit voor de inwoners van het warme land (soms 40 graden Celsius) heuglijke feit had voor deze Hollanders reeds spoe dig minder aangename aspecten. Spoedig na het uitroepen van de onafhankelijkheid kwam er een briefje in Bukoba aan van de T.F.L., een instantie die te vergelijken is met de arbeidsdienst in de oorlog, dat verstrekkende gevolgen had. De arbeids krachten moesten in het vervolg f 3,50 per uur verdienen. En zo gebeurde het, dat 15 negerarbeiders, die in feite brood nodig waren, ontslagen moesten worden, omdat Jan deze lonen voor alle 27 man niet kon uitbetalen, daar hij hiervoor niet voldoende middelen had. Het ergste van deze hele situatie vindt hij, dat de negers het meer verdiende niet aanwenden voor het hoognodige betere voedsel, huisvesting of kleding, maar voor het drinken van ba- nanenbier. Het was beter geweest, wan neer de lonen geleidelijk omhoog getrok ken worden in plaats van direkt te ver dubbelen. arbeiders niets meer kunnen presteren vanwege ondervoeding. Dat je met afscheid te nemen van IJmui den ook afscheid van de IJmuidenaren Het team voor zijn vertrek op Schip hol: v.l.n.r. Jan Janmaat, Kees van Vliet en Henk van Kesteren. Advertentie Wij varen onder de veilige vlag van de Ned. Spaarbankbond Beschermvrouwe H.M. de Koningin De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 75-jarige autohandelaar uit Sant poort vrijgesproken. Dit betekent een be- "estiging van het vonnis van de kanton rechter, zij het op andere gronden. De of ficier van justitie had veertien dagen ge leden eveneens vrijspraak geeist. De autohandelaar had aan een Haarlem se architect een tweedehandswagen ver kocht met de verzekering dat deze geheel in orde was. Er waren moeilijkheden ont staan met de remvoeringen van de wa gen, die al eens vernieuwd waren. Des ondanks waren ze enkele weken later weer versleten. Dit kwam aan het licht na een ongeluk, dat de architect met de wagen had. De rechtbank moest nu beslissen of er bij de autohandelaar opzet aanwezig was. Advertentie De leden van de bloemenveiling „Het Centrum" in Beverwijk gaan zaterdag 30 maart naar de jaarvergadering, die ge houden zal worden in de kantine van het veilinggebouw aan de Parallelweg. Het zal de laatste keer zijn, dat vergaderd wordt onder leiding van de heer B. J. Hil bers. Hij wenst namelijk, in verband met zijn leeftijd, niet meer voor een herbenoe ming in aanmerking te komen. Dertig ja ren is de heer Hilbers voorzitter van dé bloemenveiling geweest. Toen hij in 1933 gekozen werd, had de bloemenveiling een omzet van enige tonnen; vorig jaar werd de twee miljoen bereikt. De scheidende voorzitter heeft veel voor de bloementeelt in zijn streek gedaan. Vo rig jaar zag hij de kroon op het werk ge zet door de ingebruikneming van het nieu we veilinggebouw. Aftredende bestuurs leden zijn voorts de heren Q. de Ruijter en G. Tabak. Het bestuur heeft de heer P. Nijssen Pzn uit Santpoort, kandidaat gesteld. Uit de statistiek van de aangevoerde produkten blijkt, dat de uitbreiding van het „glas-areaal" haar „bloemen" af gaat werpen, want er zijn in 1962 653.135 anjers aangevoerd en er kwamen 117.597 bosjes fresia's aan de veiling. Ook de aanvoer van rozen uit eigen om geving is groter geworden: er werden 47.244 bossen aangevoerd. In totaal kwa men er 3.130.815 bossen bloemen aan de veiling en 1.081.477 stuks bloemen. Van de potplanten zag men 263.635 exemplaren de klok passeren en er kwamen nog 10.720 kistjes met planten. Meer dan 300 fabrikanten en bedrijven uit geheel Europa hebben zich in één combinatie "EUROPA MEUBEL verenigd. Door deze internationale organisatie is het nu mogelijk ge worden meubelen uit Denemarken en Italié uit Duitsland én Nederland van het hoogste niveau te brengen voor bijzonder aantrekkelijke prijzen. Andere modellen, éndere stoffen in hypermoderne stijl, maar ook in blijvende klassieke schoonheid. Bij een bezoek aan onze showrooms vertellen wij u graag iets meer hierover. In Bukoba wordt Kihaja gesproken, een taal die voor Nederlanders grote moeilijk heden oplevert. Omdat Tanganyika vroeger dus een Engels koloniaal gebied was, kun nen de Nederlanders zich daar het beste met het Engels redden: Jan had zich een beetje Swahili machtig gemaakt. Dit Swa- hili wordt in geheel oost- en midden Afrika gesproken. Zodoende kan Jan zich, al is het op een moeilijke wijze, met zijn negerarbeiders onderhouden en de ver standhouding is daarbij zeer goed. Door de nieuwe sociale hervormingen is het nu nodig zelf het voedsel in te kopen en te verstrekken aan de werkers. Omdat zij zich, behalve met overmatig drinken van bananenbier, slechts met één en soms twee maaltijden per dag voeden. Indien dit niet geschiedt, dan zullen de India heeft tien Westeuropese journa listen uitgenodigd voor een reis door het land. Voor Nederland nemen hieraan deel onze reisredacteur W L. Brugsma, en mr. H. W. Sandberg, hoofdredacteur van Het Parool. Onze reisredacteur vertrekt op 28 maart. De overige deelnemers zijn twee Italia nen, twee Duitsers, twee Fransen, een Belg en een Zwitser. Een bekende Leidse werf is in andere handen overgegaan: de scheepswerf Boot- Leiden n.v. De helft van het aandelen pakket gaat naar de n.v. Scheepsbouw- werf „De Dageraad", weduwe J. Bot te Woubrugge, en de andere helft is over genomen door dé n.v Sleephellingmij. Scheveningen. Boot-Lêiden n.v. is gespe cialiseerd in het bouwen van trawlers, loggers én kotters, waarvoor vele opdrach ten ook uit het buitenland werden ont vangen. Marktplein 29 IJ M U I D E N Tel.02550-7541

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7