Bij Beynes hebben 38 mensen nog geen andere werkkring SENSATIONELE AANBIEDING ederland Oude boerderij in Beverwijk in juli weer bewoonbaar Oude huizen ruimen het veld voor industrie in Velsen-Noord ONZE COLLECTIE VOORJAARSMANTELS... HANGT VOOR U GEREED 1000 meter zomerstof FILM EN FILMWERELD 153 woningen in Heemskerk Ontslagaanzegging niet uitgesloten Eerste camping en acht tennisbanen „Neem er even de tijd voor" ■UHRflUJ IJmondverenigingen vandaag en morgen VRIJDAG 22 MAaRT 1963 9 Voorzitter Visserijschap wil één inkoopcoöperatie op visserijgebied mm - in zomerstoffen voor japonnen, blouses, rokken enz. pica ruiten ajourstof satin bouclé carry cotton enz. enz. Serie 11-95 p. m, Serie 2...2.95 p. m. Serie 33.95 p. m. TEXTIELSPECI AALZAAK Marktplein 21 - IJmuiden De verkoop begint ZATERDAG om 9 uur Kor- 5 Gloedvolle wollen stoffen; o.a. SHETLAND - DOUBLE FACE - LINNEN EFFECTEN in alle modetinten die u wenst. MODEHUIS MARKTPLEIN «4 21* LUXE VERHUUR zonder chauffeur RENAULTS DAUPHINE OPELS REKORD H. POST Frans Halsstraat 13 - Tel. 7565 IJmuiden (City). „De 300 Spartaneij" (van vrijdag tot en met zondag), is een verfil ming van een cultuurhistorisch épos, dat reeds door verschillende Griekse dichters werd bezongen. Het is de episode van het keerpunt in de geschiedenis van Grieken land, toen het rijk werd gespaard voor de overheersing der Perzen, die in het jaar 480 vóór Christus onder bevel van koning Xerxes met een miljoenenleger naar de noordelijke grenzen oprukten. Men be grijpt wellicht dat de driehonderd Sparta nen uit de titel het legertje vormen, dat de beroemde pas bij Thermopylae moet verdedigen en waarvan allen tot de klas sieke heldendood zijn gedoemd. Een dank baar onderwerp voor een historisch spek takelstuk in kleuren, waar regisseur Ru dolph Mate met behulp van duizenden fi guranten en enige prima acteurs een ge past gebruik van heeft gemaakt. De gebruikelijke indianenfilm voor zon dagmiddag: „Drie revolverhelden," wordt van maandag tot en met woensdag ge volgd door „Enkele reis naar de hel", met welke gangsterfilm de jonge Franse ci neasten hun nieuw ingeslagen weg hebben voortgezet. Men mist aldus in deze film de keiharde „jongens" uit „Touché-pas au Grisbi" en „Du rififi chez les hommes," doch in plaats daarvan wordt meer aan dacht besteed aan geweten en menselijk element. Een en ander doet overigens geen enkele afbreuk aan spanning en sen satie in deze film van Claude Sautet, die voor de hoofdrollen de „sterke man" Li no Ventura en de veelbelovende jonge ac teur Jean-Paul Belmondo engageerde.^ Donderdagavond ten slotte „Nonnen voor1 het vuurpeloton", opnieuw een knappe oor logsfilm over een aantal Italiaanse kloos terzusters, dat zich het lot aantrekt van kinderen van de nazislachtoffers, die in een bij Florence gelegen concentratie kamp waren opgesloten. (R e x). In „De prys der zonde" draait alles om een ontsnapte gevangene, Jean-Pierre Bernard, die na een lange zwerftocht in een olieboorderskamp be landt. Een van deze boorders wil Bernard helpen, maar als een ander dit wil belet ten ontstaat een kort gevecht. De eerste boorder komt hierbij zo ongelukkig te vallen dat hij enkele uren later sterft. Om te voorkomen, dat hun voor het ongeluk verantwoordelijke collega zal worden ge straft en om de laatste wens van de stre vende te vervullen, besluiten de overige boorders Bernard, die door een moeilijke jeugd op het verkeerde pad is geraakt niet aan de politie uit te leveren, maar hem bij zich te houden om hem zodoende de kans op een nieuw leven niet te ont houden. Dit is de inzet van een boeiende speelfilm, die van vrijdag tot en met maandag in dit theater is te zien. Zondagmiddag „Helden van de woes tijn", een episode uit de recente Afrika- oorlog tussen Duitsland en Engeland; waarna de tweede wereldoorlog woensdag en donderdag met „De vijf gevonnisten" opnieuw in het geding wordt gebracht, dit maal de enerverende botsingen tussen een Franse verzetsgroep en de gehate Duitse bezetter, juist nadat de geallieerden in Normandië zijn geland. Vijf ter dood verr oordeelde gevangenen zijn uiteindelijk het resultaat van deze schermutselingen waar voor, ondanks de oprukkende bevrijders, geen uitkomst meer bestaat. Een wrange geschiedenis met in de hoofdrollen Robert Hossein, Roger Hanin en Marina Vlady. Een verhaal, even navrant als de oorlog zelf. Beverwijk (Kennemer theater). Deze week speciale aandacht voor „De regenboog", welke Russische film helaas alleen zater dag in de nachtvoorstelling draait. De wer kelijkheidszin der Russische filmmakers, uit tal van vroegere prestaties bekend, heeft zich hier wederom gehandhaafd met een trefzekerheid, welke bewonderens waardig is. De regisseur Perelstein, die de film vervaardigde naar het boek van Wanda Wassilewski, heeft het bestaan met inachtneming van de erkende en dwingen de eisen der filmmiddelen een stuk Rus sisch leven uit de jaren van Duitse nazi gruwelen in beeld te brengen, dat men niet spoedig zal vergeten. Hij vertelt ver schrikkelijke gruwelen, maar hij vertelt ze zonder enige zweem naar sensatie en richt zich bij alles op het diepe leed van zijn mensen en op de onblusbare haat tegen de Duitsers. Dat de overweldigers hebben gehandeld zoals op de film is te zien, behoeven we niet meer als onbewezen te beschouwen. Zelf kunnen we er immers ook van meespreken. Men stelt intussen met bewondering vast, dat Perelstein zich aan geen overdrijving schuldig maakt; noch wat zijn feiten, noch wat zijn vorm geving betreft en dat hij, dank zij een knappe beheersing van de middelen sterke effecten bereikt. De critische toeschouwer vindt in deze film tal van argumenten, die pleiten voor de normen en de handhaving daarvan. Wie zich even indenkt hoe bij voorbeeld Hollywood een dergelijk aangrij pend verhaal zou verfilmen, begrijpt de be tekenis van „De regenboog" nog beter. Voorts draait van vrijdag tot en met zondag de spannende piratenfilm „Zeero vers van Tortuga", welke serie zondag middag even wordt onderbroken om Con- parade" in de gelegenheid te stellen, het hiervoor ontvankelijke publiek in vervoe ring te brengen. Ten slotte van maandag tot en met woensdag de boeiende actri ce Kim Novae in de navrante komedie Boys' night out". (W.B.- theater). Ook in dit theater komt deze week het tieneridool Elvis Pres ley vrijdag en zaterdag zijn kunstjes weer eens vertonen, namelijk met „Blue Ha- wal". Ditmaal is het de beurt aan Joan Blackman, om als de schone Hawaiiangirl Maile voor zijn smeltende vocalen te be zwijken. Voor de gewenste variatie zorgt zondagmiddag de onvolprezen Tarzan ln Tarzan, de geweldige", waarvoor de op namen speciaal in Kenya werden vervaar- igd. Zondag en maandag ten slotte „Misdadige jeugd", een keiharde Ameri kaanse actiefilm over een bende gemoto riseerde nozems. Waarschijnlijk dat onze „bromnozems" hier weer het een en an der van kunnen opsteken. (L u x o r). Van vrijdag tot en met zon dag wordt hier met „De dief van Bagdad" een fleurig oosters sprookje voor volwas sen vertoond. Oudere bioscoopbezoekers zullen zich wellicht de destijds zo ver maarde Douglas Fairbanks herinneren, die hier zijn mannelijke behendigheid ook al eens in mocht demonstreren. Ditmaal werd zijn taak overgenomen door Steve Reeves, die zich temidden van schone haremda mes, sultans, dieven en tovenaars even min onbetuigd heeft gelaten. Zondagmid dag is Tarzan, evenals Sint Nicolaas ge lijktijdig op twee plaatsen aanwezig, om in „Tarzan en de meerminnen" opnieuw van zijn moed en kracht blijk te geven. Als men hard loopt, kunnen nieuwsgie rigen Johnny Weissmuller met Gordon Scott gaan vergelijken. ,Lulu" draait van maandag tot an met donderdag; een Duitse film van Rolf Thie- le, waarin O. E. Hasse. Hildegard Knef, Rudolf Forster en anderen een verhaal van Frank Wedekind op het witte doek tot leven brengen. Het motto van deze film luidt: „Dit schouwspel is niet nieuw. Doch vreugde schept men altijd weer, om opgewonden of met ontzetting in de ogen, te kijken naar 't menselijk ziele- togen!". Een noodlotsfilm dus, zich afspe lend in de allergrauwste wijken van Lon den, welk milieu de Duitse filmmakers wel is toevertrouwd. In de rede ter gelegenheid van zijn der de benoeming tot voorzitter van het Vis serijschap, voor de periode van 1 februari 1963 tot en met 31 januari 1965 heeft de heer A. L. S. Lockefeer vandaag te Den Haag verklaard een breed arbeidsveld te zien in de rationalisatie van ondernemin gen. Hij zei dat vooral aan de uitbouw der coöperaties en de groei van de coöpe ratieve gedachte is meegewerkt door het Visserijschap, door het in drie achtereen volgende jaren verstrekken van een sub sidie van 12.000 per jaar. De heer Locke feer hoopte dat de Stichting Nederlandse Visserij er, mee dank zij die subsidie, in zal slagen haar leden „coöperatie-minded" te maken en uiteindelijk te komen tot één sterke, centraal gebundelde inkoopcoöpera tie op visserijgebied in Nederland. De heer Lockefeer vraagt zich af of er ook op het gebied van de regeling van lo nen en andere arbeidsvoorwaarden het een en ander zal moeten veranderen. De regeling had moeten geschieden uiterlijk vier jaar na het in werking treden van het instellingsbesluit en op een door de S.E.R. te bepalen tijdstip. Deze vier jaar zijn thans ruimschoots overschreden. Het lijkt de voorzitter van het Visserijschap meer dan ooit van belang, dat de lonen en ar beidsvoorwaarden in het visserijbedrijf zo danig zijn, dat zij de concurrentie met de wal het hoofd kunnen bieden. Hij prees het "werk van de Commissie Vakopleiding. Hij noemde de verbetering van de scholing en van de vorming van de varende en vissende bemanning een zeer behartigenswaardig goed, dat zoveel mogelijk gelijke tred moet houden met de eisen van bijvoorbeeld van de scheep vaart. Plannen zjjn gereed gekomen voor de bouw van 48 woningwetwoningen in het uitbreidingsplan „Assumburg" en voor 105 woningwetwoningen in het plan „Poelen burg" in de gemeente Heemskerk. Alle woningen worden uitgevoerd in etagebouw. Het eerste complex bestaat uit 24 drie- en 24 vier-kamerwoningen. Het andere complex telt 60 woningen van vier kamers en 45 woningen van vijf kamers. De totale bouwkosten bedragen 2.338.160.De raad wordt voorgesteld medewerking te verlenen. Advertentie Tot nu toe is voor acht en dertig werk nemers van de n.v. Beijnes in Beverwijk geen emplooi gevonden, sedert vorig jaar werd besloten het bedrijf over te nemen door de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken in IJmuiden. Vorige zomer werd het voor de streek opzienbarende nieuws bekend gemaakt. Van de 430 werknemers van de n.v. Beijnes zijn de meesten overgegaan naar het hoogovenbedrijf, op die acht en dertig na. Het betreft hier werknemers, die óf door de aard hunner werkzaamheden (bij Beij nes werden immers spoorwagons en een bepaald type plezierjachten gebouwd) óf door leeftijd, óf lichamelijke conditie, moeilijk te plaatsen zijn in het hoogoven- bedrijf of in het bedrijf van de n.v. Werk spoor in Utrecht, waar thans rijtuigen voor de Nederlandse Spoorwegen worden vervaardigd. Daarbij komt de moeilijkheid dat deze mensen veelal in Beverwijk of onmiddel lijke omgeving woonachtig zijn. De direc tie van de n.v. Beijnes, deze moeilijkhe den beseffend, heeft echter al geruime tijd geleden het Gewestelijk Arbeidsbu reau ingeschakeld om deze werknemers aan ander werk te helpen. Dank zij dit in Beverwijk gevestigde bureau kon bij voorbeeld een klein aantal lichamelijk ge handicapten geplaatst worden in gemeen telijke werkplaatsen. Daar, naar wij vernemen, Hoogovens voornemens is in april haar intrek te ne- Spoorsingel, is het niet uitgesloten dat van de zijde van de Beijnesdirectie ontslag- nemen in de fabrieksgebouwen aan de aanzeggingen gedaan zullen moeten wor den Het is ons bekend dat deze directie hiertoe slechts node zal besluiten. Uiter aard zullen opzegtermijnen in acht wor den genomen, ook na de officiële liqui ds tiedatum van 1 juli aanstaande. Mocht voor de acht en dertig werkne mers (het is vanzelfsprekend niet uitge sloten dat sommigen zelfstandig ander werk vinden!) na die datum nog geen andere werkkring gevonden kunnen wor den. dan zal vermoedelijk financiële steun worden verleend door de Algemene Ne derlandse Metaal Bedrijfsbond (ANMB), waarbij de meesten van de n.v. Beijnes zijn aangesloten. - - -■ verdeeld over vele soorten en kleuren worden nu in 3 series vèr beneden de waarde verkocht. Nu maakt u een japonnetje voor nog geen 10.—, incl. alle fournituren. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN. BEVALLEN: A. P. DuinHandgraaf, z., Schulpweg 308, Velsen-Noord; M. Span jaardBemer, d., Grahamstraat 50, IJmui den; C. L. M. A. NuijtenGodeau, z., Ker- kerinklaan 23, Santpoort; P. Schrijver- van der Duin, z., Planetenweg 140, IJmui den; T. Jansema—Bijl, z., Schulpweg 164, Velsen-Noord; S Kaptein—Koeleman, d., van Dalenlaan 220, Santpoort; B. M. J. MaasMateboer, z., Grahamstraat no. 196, IJmuiden. ONDERTROUWD: L. J. Groen, Visse ringstraat 7 rd., IJmuiden en A. J. Kamp huis, Dennenstraat 22, IJmuiden-oost; C. Los, van Leeuwenstraat 50, IJmuiden, en C. Plug, Kompasstraat 54, IJmuiden, t.a.: Hillegom, Megaralaan 41;'A. van den Bos, Jan Vermeijenstraat 22, Beverwijk, en M. S. Groen, Acaciastraat 36, IJmuiden-oost. t.a.: Beverwijk, Jan Vermeijenstraat 22; E. Daniëls, de la Reijweg 439, 's-Graven- hage, en A. J. W. Koster, Hagelingerweg 147, Santpoort; P. W. G. de Kier, Dolfijn straat 29, IJmuiden. en B I van Gelder, de la Reystraat 6, IJmuiden. GEHUWD: P. van Hooff en G. W. J. van Duijn, Velsen-noord, Wardenaarstraat 5; H. C. Nooij en A. J. M. van Oudheusden, IJmuiden-oost: Willembeekweg 78 E. An drea en T. van der Plas. Velsen-Noord. Ladderbeekstraat 129: U. Meijer en J. H. Brandsen, IJmuiden. Warmenhovenstr. 9; D. van der Klopstfr en C Bijl, .IJmuiden- oost. I.TmuiderstraatvVeg 46. Afscheid. De Nederlandse ambassa deur in Denemarken, de heer M. F. Vige- veno, is tijdens een afscheidsreceptie in Kopenhagen door koning Frederik onder scheiden met het grootkruis in de orde van Dannebrog. De tennisvereniging „Door Eendracht Macht" kreeg, krachtens een vijftigjari ge pachtovereenkomst aangegaan met de gemeente Beverwijk en goedgekeurd door de Beverwijkse gemeenteraad, vorig jaar de beschikking over 1.000 vierkante meter grond en de daarbij behorende oude en on bewoonde boerderij, die ten westen van het sportpark „Adrichem" gelegen zijn.- Thans echter staat deze boerderij in de steigers voor restauratie, terwijl men ach ter deze deels gesloopte boerderij het prachtige complex tennisbanen kan zien. Deze zes tennisbanen, net de daarbij be horende kleedruimte en gezellige kanti ne, is eigendom van de tennisvereniging „D.E.M.". Van het DEM-bestuur vernamen wij, dat het voorste gedeelte van de boerderij na ide restauratie bewoond zal worden. Ver-. moelaTjK'IWOilffi; dat hoofdzakelijk door zelfwerkzaamheid van eigen leden Hot. htaVid kómt,* 'fn jMPvan dit jaar ge reedkomen. Het overige, nog niet voor andere doel einden gepachte terrein zal dan geschikt worden gemaakt voor kampeerplaatsen. De exploitanten van deze camping, die de eerste in Beverwijk zal zijn, zullen dan na de restauratie de twee woningen gaan betrekken. r-ïy - ■■"•"•V -• Federatievergadering P.v.d.A. Heden avond wordt in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen de jaarvergadering gehouden van de federatie Velsen van de Partij van de Arbeid. Voor de vacatures van voorzitter en secretaris, waarvoor de huidige functionarissen zich niet meer her kiesbaar hebben gesteld, zijn thans kandi daat de heren J. Harmsen en H. Meijerink. Voorts zal verslag worden uitgebracht door de secretaris van de raadsfractie en komt het beleid van de wethouders ter sprake. Advertentie tUuc mmfjm J - -t* De leiding van DEM hoopt, dat vóór ju li de gemeenteraad van Beverwijk liet voor stel om in de achterzijde van de boerde rij een kantine en kleedgelegenheid met douches te mogen inrichten, zal aanne men. De camping-exploitanten kunnen dan over de huidige kantine en kleedruimte beschikken, terwijl de DEM-tennissers in de boerderij «zich kunnen verfrissen en verkleden. Het is voor een vereniging als DEM een kolossaal projekt; de kosten zullen waarschijnlijk in de tienduizenden guldens lopen. De actieve secretaris van DEM- tennis verklaarde, dat dit geheel moge lijk is dooreen lening. Deze lening, groot 60.000, ging DEM-tennis vorig jaar aan, na goedkeuring van de Beverwijkse ge meenteraad en de provinciale overheid. Voorts zei de heer H. Schmidt, dat zeer waarschijnlijk het volgend jaar begonnen zal worden aan de uitbreiding van het aantal tennisbanen. De tennisvereniging DEM die zich ..anaf- hankelij k heeft - gemaakt -vair- de-r.k.s.v. DEM en die ook niet-katholieke leden ac cepteert als volwaardig lid, groeit nog steeds. Verwacht wordt, dat 'deze groei gestadig zal blijven, omdat Beverwijk (door het aantrekken van personeel uit andere gemeenten voor de industrie) steeds groter wordt, evenals het aantal beoefe naren van tennis. DEM heeft dit ogenblik 230 leden, die maar zes banen kunnen gebruiken om hun sport te beoefenen. Het bestuur hoopt binnen zeer korte tijd dit aantal met twee te vermeerderen. Het eerste team .van DEM speelt het komend seizoen xn-j de Overgangsklasse A, hetgeen de op één- na hoogste klasse in de K.N.L.T.B. is. Qoch als vereniging acht men dit niet zo belang rijk als de goede sfeer, die in de vereni ging heerst. Niettemin bracht Jan Tervoort het vo rig seizoen tot de finale enkelspel van de Haarlemse kringkampioenschappen, dóch hij verloor hierin van de interlandspeler Tom Okker. Ook zijn zusje Riet Tervoort doet het bij wedstrijden goed. Op de Ne derlandse tennisranglijst van het vorig sei zoen staan zowel Riet als Jan bij de "beste vijftien spelers of speelsters genoteerd. Door de zelfwerkzaamheid van de leden en de activiteiten van het DEM-bestuur zal Beverwijk deze zomer een camping met kantine bezitten, terwijl de tennisleden van D.E.M. hopen binnenkort op 8 in plaats van 6 tennisbanen te spelen en na hun „singles of doubles" zich te verkleden in de nieuwe kleedruimten met douches en zich te verfrissen in hun nieuwe kantine. Nu de weersomstandigheden het werken in de open lucht voor bouwvak arbeiders weer mogelijk hebben gemaakt, kan men op tal van bouwterreinen in de gemeente Velsen weer activiteit zien. In de duinen van IJmuiden wordt gebouwd, maar elders in de gemeente kan men slopers aan het werk zien. Vooral in Velsen-Noord vallen huizen en huisjes onder de zware moker van de sloper. Ten zuiden van de Hoflaan in Velsen- Noord zijn kortgeleden de slopers gearri veerd voor het met de grond gelijk maken van een aantal noodwoningen. Veel werk hebben de mannen niet, het zijn immers lage huisjes, opgebouwd uit afgebikte ste nen, afkomstig uit puin. Terwijl zij bezig zijn, wordt met behulp van een dragline een diepe geul gegraven ten behoeve van het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf in Noord-Holland. In de geul komen dikke betonnen pijpen te liggen, te zamen een koelwaterleiding vormend. Enkele bewoners in het „dorpje" van noodwoningen willen hun huizen niet ver- Ook elders in Velsen-Noord vallen thans huizen ten offer aan de verwezenlijking van industriële uitbreidingsplannen. Ook aan de Schulpweg kan men muren van oude huizen in elkaar zien storten. Twee al lange tijd leegstaande krotten worden met de grond gelijk gemaakt. Op den duur Bij de PEN-centrale in Velsen-Noord zijn al enkele noodwoningen afgebroken. zal op deze plaats een spoorlijn de Schulp weg kruisen een zijlijn vanaf de spoor wegovergang Beverwijk-Velsen-Noord naar Hoogovens. Nog meerdere woningen aan de Schulpweg moeten cvorden gesloopt, laten, omdat zij niet akkoord gaan met de door de gemeente Velsen aangeboden an dere woningen. Zij hebben een kort ceding tegen de gemeente aangespannen. Het terrein ten noorden van de Hoflaan is nodig voor de uitbreiding van de PEN- centrale. De bouw van een nieuwe centra ie met een 150 meter hoge schoorsteen is al ver gevorderd. Het stalen skelet torent tientallen meters uit boven de omliggende noodwoningen. Advertentie VRIJDAG 22 MAART Café Kraak, Marktplein, 19.30 uur: Start orlëntatierit „De Rijmonders". Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: Centraal toneelgezelschap speelt „Het wederzijdse huwelijksbedrog" voor „Fryske Trou". Fatronaatsgebouw Willemsbeekweg, 20 uur: Gymnastiekuit voering christelijke gymnastiekvereniging „IJmuiden". Hervormd Verenigingsgebouw, Bever wijk. 20 uur: Jo van Dijk spreekt over vo gels voor vereniging „De Gieteling". „Du Commerce" Marktplein, 20 uur: Klaverjasdrive V.S.V „Rood-Wit". ZATERDAG 23 MAART Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: Toneelavond als vrijdag voor Her vormde Toneelgroep. Vergaderlokaal, Abeelenstraat, 20 uur; Mejuffrouw Th. S. Bolland spreekt voor jongerengroep van Ver. Vrijz. Herv. over Nieuw-Guinea.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9