U STAAT ER GEKLEURD OP „JEUGD FOTOGRAFEERT" Wekelijks toegevoegd aan alle edities van faarlems Dagblad Oprechte Haarlemsche Courant en IJ muider Courant WAS APRILMOP Herman Croesen „LENSLOZE" CAMERA Erbij DE FOTOGRAFISCHE weervrofe- ten op de Photokina voorspelden voor de komende lente: veel zon en veel kleur. Gedurende de lange zwart-wit- te winter hebben de meeste fotogra fische activiteiten in de amateursec tor vrijwel stilgelegen: het was er eenvoudig te koud voor. Maar nu het voorjaar nadert met zijn rijke gam ma van tulpengloed en bloesem pracht, nu graven wij alle de camera uit en laden haar met kleurenfilm, het enige medium dat al die lente- weelde recht doet wedervaren. DE LAATSTE JAREN heeft de kleurenfotografie overal ter wereld een stormachtige opmars gemaakt. In de V.S. bestaat reeds meer dan zestig percent van de amateurproduk- tie uit kleurendia's of colorprints en ook in Europa wint de kleur met ras se schreden terrein ten koste van de zwart-wit-fotografie. Een ontwikke ling die vooral in de hand gewerkt werd door de introductie van billijker klein beel'dcamera's, de beliehtings- automatiek en door betere (en goed kopere) kleurenfilms en -afdrukken. Dit jaar, zo verwacht de handel, zal het miljoenenleger der „kleurenama- teurs" opnieuw een enorme uitbrei ding ondergaan. Om de verwachte toe vloed op te vangen, hebben de grote fotografische industrieën hun afwerk- centrales al moeten uitbreiden en zijn ook in diverse landen filiaal-laborato ria ingericht, waardoor de amateurs hun dia's of prints soms reeds na 24 uur kant en klaar thuisbezorgd kunnen krijgen: een prettig nieuwtje! NAAST DE normale kleinbeeld- kleurenfilms voor 36 of 20 dia's brengt een Duitse fabriek nu een „weekend patroon" voor slechts 15 opnamen zijnde de doorsnee-produktie van de gemiddelde amateur op zijn vrije za terdag en zondag. Die weekendpa troon heeft het voordeel dat de film maar enkele dagen in de camera blijft, waardoor de kwaliteit van de kleuren niet terugloopt. Zit een om- keerkleurenfilm langere tijd in de ca mera (wat met normale 36-opnamen- films vaak gebeurt) dan treden n.l. chemische veranderingen op, die de zuivere kleurenweergave beïnvloe den en zelfs tot hinderlijke klemver schuivingen aanleiding kunnen geven. Het is dus zaak, een belichte kleuren film zo snel mogelijk uit de camera te halen en naar de ontwikkelcentra le op te zenden, en daarvoor is de nieuwe „weekendpatroon" letterlijk en figuurlijk geknipt. DE MENSEN van de afwikkelcen- trales kunnen overigens sterke verha len vertellen over de gruweldaden die sommige amateurs hun colorfilms aandoen. Bij Agfa had men onlangs zulk een amateurfilm te ontwikkelen gekregen, waarop de christelijke feestdagen en vakantievreugden van een geheel jaar inclusief twee op eenvolgende kerstfeesten! vereeu wigd waren. En dat bleek zelfs voor de kleurenfilm teveel van het goede: de dias bleken volmaakt onbruikbaar te zijn. Tien jaar geleden zaten wij midden in het nozemprobleem. Niets was de teddyboys, de blousons noirs of de Halbstarke te dol en overal vierde de jeugdbaldadigheid hoogtij. Om de „ongrijpbare jeugd" te binden, orga niseerden jeugdbewegingen en regeringen allerlei activiteiten en hobbyclubs, welke de jongelui moesten leren hoe zij hun vrije tijd nuttiger en aangenamer konden doorbrengen dan met straatslijpen. Een der succesrijkste acties in West-Duitsland was de campagne „Jugend fotografiert", waarvan op deze pa gina verslag gedaan wordt ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van deze actie. HET IDEE WAS van dr. Fritz Gruber, aan wiens brein trouwens ook de Photokina ontsproten is. Een we reldvakbeurs voor de fotohandel, zo redeneerde Gruber, moest het ont redderde West-Duitsland zijn „ge zicht" als 's werelds eerste fotonatie teruggeven. In 1953 begon hij met de voorbereidingen. Hij kreeg volledige steun van de machtige fotografische industrieën in binnen- en buitenland. Succes was dus al bij voorbaat ver zekerd, maar Gruber wilde meer. Hij zochtnog een aantal stunts en attrac ties, die zijn eerste Photokina ook voor het niet-geïnteresseerde publiek aantrekkelijk moesten maken. En bij het zoeken naar die attracties kwam hij ook in contact met autoriteiten op het gebied van de jeugdzorg, die hem hun nood klaagden over de problema tiek van de losgeslagen naoorlogse jongeren. En plotseling, als in een flits, zag Gruber wat hij wilde: een landelijke fotocompetitie voor de Duitse jeugd! Daarmee, hoopte Gruber, zou men drie vliegen in één klap slaan. Het wedstrijdelement zou stellig appèlleren aan de gezonde eer zucht van de jeugd, de creatieve vrije tijdsbesteding der jongeren zou er door gestimuleerd worden en de foto industrie zou er ook zijde bij spinnen, omdat „Jugend photographiert" 'n ge heel nieuwe afnemersmarkt zou scheppen: een consumentenleger van miljoenen, die van de tieners en de prille „twens". EEN DUITS BLAD, dat blijk baar de lente al in het hoofd had, heeft in zijn Photokinaverslag het bericht gelanceerd dat er een nieuwe camera was uitgebracht, die in plaats van een lens een radar- antenne had. Het bericht in kwes tie, geïllustreerd met foto's van het apparaat, zag er zo vertrouwens- wekkend uit dat een groot aantal buitenlandse kranten waarbij onder meer ook een Nederlands ochtendblad —dit nieuwtje groot opgemaakt overnamen. Er kwamen verhalen over kathodebuizen, ge- radar graf eerde foto's, beeldlijnen en andere pikante bijzonderheden over de lensloze camera. Maar in de berichten stond ook als stand nummer van de fabrikant het getal 1463 vermeld. Niet alleen kwam die stand op de hele Photokina niet voor, maar bovendien leek 1463 verdacht veel op 1-4-63, zijn de 1 april Behalve de onwaar schijnlijkheid van het fotograferen via een antenne, had dat de ver slaggevers in Keulen al moeten alarmeren. Voor de lezer die zo vaak het slachtoffer wordt van 1-aprilgrappen in de dagbladen, moet het overigens een troost zijn te weten, dat ook journalisten wel eens in de val lopen, als die maar listig genoeg wordt opgesteld. Uw verslaggever het zij met gepaste trots vermeld is er nog nèt niet ingelopen. Een soort privéradar, denkt hij, heeft hem op het nip pertje gewaarschuwd GEWAPEND met die argumenten ging Gruber de boer op om zijn idee te verkopen en met succes. Handel en industrie verschaften de fondsen, de jeugdorganisaties, kerken en scholen zegden hun morele hulp toe en tenslot te werd ook de regering bereidgevon- den de actie te steunen. Onder auspi ciën van de Arbeidsgemeenschap „Ju gend photographiert", samengesteld uit vertegenwoordigers van de bovenge noemde instanties, ging de campagne van start en reeds op de eerste Photo kina in 1954 bleek hoe 't idee aan geslagen had. Bijna tienduizend foto's van jongens en meisjes, verdeeld in drie leeftijdsgroepen, beliep de oogst en de jury had ruim een week nodig om uit dit goeddeels kwalitatief zeer bevredigende werk de tweehonderd bes te foto's te selecteren, die op de Pho tokina „gehangen" zouden worden. Verrassend was vooral de frisse, ori ginele visie die uit -"eer vele inzendin gen sprak, een bewijs dat de jeugd ook in dit opzicht nieuwe wegen en uit drukkingsmogelijkheden zoekt; een be wijs tevens dat zij ons iets te zeg gen heeft, al is dat „iets" dan ook wellicht onder invloed van het huidige cultuurpessimisme veelal negatief getint, zoals een der juryleden getuig de. OP DE VOLGENDE Photokina's (in 1956, 1958, 1960) groeide „Jugend pho tographiert" uit tot een der belangwek kendste nevenevenementen van deze wereldbeurs. Aanvankelijk werden de bekroonde foto's in de verschillende leeftijdgroepen gehonoreerd met pla quettes, later kwamen er ook aanzien lijke geldprijzen (van 1000 mark in de groepen 1619 en 2025 tot 500 mark in de groep tot vijftien jaar), welke hoofdprijzen door de Bondsministers van Onderwijs of van Jeugdzaken per soonlijk aan de winnaars werden uit gereikt. Zo is „jeugd fotografeert" ge groeid tot een der belangrijkste mani festaties van jong talent en vele prijs winnaars uit vorige jaren hebben zich inmiddels in de rij der veelbelovende jonge vakfotografen geschaard. Belang rijker echter is, dat vele duizenden Duitse jongeren via „Jugend photogra phiert" de weg naar een dankbare cre atieve hobby gevonden hebben, die hun in staat stelt zichzelf te beleven en dat is in een tijd van geestdodend fa briekswerk of zenuwslopende hersenar beid een onschatbaar winstpunt. Wat „Jugend photographiert" ditmaal opgeleverd heeft, op de Photokina 1963, die morgen haar laatste dag ingaat, bewijzen de foto's, hierbij afgedrukt: een willekeurig aantal platen, lukraak gekozen uit de 267 tentoongestelde in zendingen. Zij leveren, dachten wij, het onweerlegbaar bewijs dat Fritz Gru- ber's idee vrucht gedragen heeft en wellicht ook buiten Duitsland navolging verdient. In de Bondsrepubliek is de fotografie in honderden scholen om haar opvoedkundige waarde officieel ingevoerd als facultatief leervak. Ook in ons land (de IVO-school in Bloe- mendaal, een middelbare school in Veghel, een Amsterdamse ulo) wordt incidenteel al iets in die richting ge daan. Maar met actieve steun van de overheid zou er veel meer bereikt kun nen worden. Ook in breder internationaal verband wordt de jeugdfotografie gestimuleerd. Op de Photokina 1963 hebben de Euro pese gemeenschappen een film- en fo towedstrijd onder het motto „Wij Euro peanen" aangekondigd voor de jeugd uit de zes EEG-landen, opdat deze „over de taalgrenzen heen de weg naar meer begrip voor elkaar moge vinden". De deelnemers kunnen kiezen uit drie the ma's: „Hoe wij leven", „Hoe wij wer ken" en „Hoe wij ons vermaken". De bekroonde foto's zullen in alle zes de EEG-landen tentoongesteld worden. Met de dynamische, bijna grafisch aandoende foto „Kinderspel", links bovenaan deze pagina, won de 19-jarige Uwe Ommer uit Bergisch Gladbach in zijn leeftijdsgroep de „Duitse Jeugdfotoprijs 1963": een geldsbedrag van 1000 mark.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15