Kies de soort die bij Uw auto hoort Uitspraken r HOE IS HET ONTSTAAN Landbank mag 2000 huizen per jaar gaan bouwen De overheid zal daarvoor geen enkele geldelijke steun verlenen Eindhoven wil militaire vliegbasis kwijt Deskundigen gaan praten over parkeerprobleem in de hoofdstad Horecabedrijven leden veel schade door de barre winter Mevrouw Jagan mag Suriname niet in Bureau gaat kapper Flink's voorspellingen exploiteren De laatste jaren brander in Herveld tal van oude huizen af ZATERDAG 23 MAART 1963 Geen twee auto's, hoe gelijk van merk, type en bouwjaar ook, worden onder dezelfde omstandig heden gereden. Geen twee automobilisten hebben dezelfde rijstijl. Gevolg: elke motor ontwikkelt zich anders. Ook de uwe. Daarom ook voor u: 'motorzuiver' tanken bij een BP-pomp. Vijf verschillende soorten benzine om uw motor de meest geschikte voeding te geven. Probeer het zelf. Na twee- of driemaal tanken bij een BP-pomp merkt u als tien- en tienduizenden andere automobilisten: Ja, nu presteert mijn motor precies wat ik wens. Dank zij de juiste individuelevoeding I Kies zelf uit: BP benzine - BP Super Mix 25 - BP Super Mix 50- BP Super Mix 75- BP Super. Fabrikanten willen het rijk 9 miljoen lenen VAN DE WEEK Huur politiek Mr. J. Bierens de Haan overleden Examens J'ermoedelijke brand stichters nu gearresteerd? Dit woord: VREK Dit woord: GELANG Dit woord: SCH AM EL Dit woord: BLUT Ik houd het voortaan op Super Mix 50. Die Mix van 50% super en 50% gewoon is precies wat mijn motor eist. de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist "IVV)» ■»- ->i)i tets», AC" Vsv y' v - Ik ga toch weer terug op Super Mix 75. Mijn motor is dèn pittiger en feller. Dat mag ik wel - met mijn manier van rijden. Benzine? (Van onze parlementaire redacteur) Aan de n.v. Landbank is geen enkele rijksgoedkeuring voor ongesubsidieerde woningbouw in 1963 of later verleend. Wel is haar toegezegd, dat zij voor elk der jaren 1963, 1964 en 1965 zal mogen rekenen op rijksgoedkeuringen voor ten hoogste 2.000 woningen. Dit zegt minister Van Aartsen in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de be groting van Volkshuisvesting. Aan de toe zegging aan de Landbank is een aantal voorwaarden verbonden, o.m. dat de wo ningen, uit te voeren in een goedgekeurd arbeidsbesparend bouwsysteem, zonder enige geldelijke steun van de overheid zullen worden gebouwd. Op gelijke of overeenkomstige voor waarden is ook aan andere initiatiefne mers medewerking toegezegd, voorzover de reserve van 8.OOP ongesubsidieerde wo ningen dit in 1963 toelaat. De minister meent dat het op de markt brengen van een groter aantal woningen dan 90.000 niet zou hebben geleid tot een hogere produk- tie, doch tot een verder oplopen van het uitvoeringsniveau en tot een slechtere ar beidersbezetting op de werken. Het richt- cijfer van 90.000 woningen per jaar wil de minister voor de toekomst als een mini mum zien. De bestrijding van het verlet zal zich niet tot de winter dienen te beperken, doch zal zich ook moeten uitstrekken tot het soms aanzienlijke verlet in andere jaar getijden. De conclusie van het Economisch Insti tuut Bouwbedrijf in zijn bouwnota 1962 dat thans geen waarborgen aanwezig zijn voor het handhaven van de produktieomvang van de bouwnijverheid als het woningte- Zoals onlangs is bericht onderhandelt de gemeente Eindhoven sinds enkele ja ren met het ministerie van Defensie om de opheffing van de vliegbasis Eindhoven van de Koninklijke Luchtmacht te ver krijgen. Maar het rijk vroeg de gemeen te Eindhoven f 9 miljoen om Gilze-Rijen geschikt te maken voor de diensten die nu op Welschap worden verricht. Aange zien zij dit voorstel irreël vond Eind hoven was de militaire basis direct na de oorlog opgedrongen ging de ge meente er niet op in. Defensie besloot toen dat de vliegbasis gehandhaafd zou blijven. De grote Eindhovense fabrikan ten hebben dezer dagen in een telegram aan de ministerraad een renteloze lening van 9 miljoen aangeboden om de Eind hovense basis naar Gilze-Rijen over te brengen. Het uitgangspunt was fout. De eerste vraag had niet mogen zijn: hoe maken we de televisie dienstbaar aan de economie?, maar: hoe gebruiken we de televisie voor de ontwikkeling van ons volk? Mr BAKTEN (K.V.P.) De expansie van de industrie voor onzr Nederlandse volkswelvaart dwingt tot een actief bevorderen van reclame in de televisie. ONDER-MINISTER GIJZELS Commerciële televisie wordt het einde van de vrijheid, want de adverteerders eisen waar voor hun geld: kijkdicht heid. Dat betekent automatisch invloed van de adverteerders op de program ma's. Dr. BRUINS SLOT (A.R.) Het is onjuist te stellen, dat onder het dak van het hedrijfsleven cultuur loosheid zou huizen. ONDER-MINISTER GIJZELS De strijd om een nationale omroep hebben wij verloren; nu zien de tegen standers van ons omroepbestel in het grootkapitaal een breekijzer om in het huidige bestel te zetten. Dr. BRUINS SLOT (A.R.) De omroepen keren zich tegen de commercie met een beroep op een uit de kamferballetjes gehaalde marxis tische stelling F. J. GOEDHART (P.v.d.A.) Natuurlijk zal de reclame invloed uit oefenen op de programma's. Een reclameboodschap tussen twee „klas sieke" programma's is immers wegge gooid geld. H. KIKKERT (C.H.U.) Heeft de regering tegenover het primaat van de cultuur niet het primaat van de economie gesteld, een geliefde gedachte in het wijsgerig liberale denken? J. M. AARDEN (K.V.P.) Er bestaat een zekere angst voor wat we nog niet kennen. Het is een ver schijnsel dat voortspruit uit kijken naar het verleden. ONDER-MINISTER SCHOLTEN De TVN is verkeerd gestart Zij gaf velen de indruk een „bij-produkt" te zijn van de handel in huizen, hotels en wandelpieren. F. J. GOEDHART (P.v.d.A I Zal de Kamer de verknochtheid aan de verzuilde ether kiezen of de honden trouw aan het kabinet-De Quay? F. J. GOEDHART (P V d A kort zal zijn opgeheven, acht de minister onverantwoord. De minister is van mening, dat het geen zin heeft om een bouwprogramma voor vele jaren op te stellen. De regering kan zich niet binden en belanghebbenden kun nen geen rechten aan een dergelijk pro gramma ontlenen. Bovendien zou een dergelijk programma de bouwcapaciteit zelf niet verruimen. Een plan op lange termijn voor de woningverdeling is even eens een hachelijke zaak volgens de be windsman. De minister verwacht niet dat zijn huur- politiek alle moeilijkheden in bijvoorbeeld vijf jaar zal oplossen. Na het voltooien van het huuraanpassingsprogram, zoals hij zich dat denkt, zou de subsidiëring van woningen zich enerzijds kunnen beperken tot de groepen die daarvoor op sociale indicatie in aanmerking komen, terwijl anderzijds met overheidshulp in de kapi taalsfeer zodanige aantallen woningwet woningen tot stand zouden dienen te ko men als in de gegeven situatie sociaal en economisch noodzakelijk wordt geacht. De term „statistisch woningtekort" moet volgens de minister maar niet meer worden gebruikt. Beter vindt hij het voor taan te spreken van de woningbehoefte en daarbij steeds te vermelden welke groe pen worden bedoeld. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam houdt op 5 april in het R.A.I.-gebouw een bijeenkomst ter bespre king van het Amsterdamse parkeervraag- stuk, onder voorzitterschap van de heer W. Rehbock, voorzitter van de verkeers commissie van de Kamer. Aan de bespre king nemen deel de directeur van de A.N.W.B., de heer A. G. M. Boost, de chef van de verkeerspolitie in Amsterdam, com missaris H. Kessler, prof. dr. P. L. van der Velden, deskundige voor het winkelbedrijf, ir. A van Walraven, directeur van Pu blieke Werken van Amsterdam, prof. W. J. van de Woestijne, lid van de Werkgroep van de Stichting tot Oplossing van Par keerproblemen en ir. W. Wijt, adjunct directeur van het gemeentevervoerbedrijf in Amsterdam. Ir. M. 't Hart van de af deling Stadsontwikkeling Dienst Publieke Werken Amsterdam zal de bespreking in leiden. Voor deze bijeenkomst zijn onder meer uitgenodigd de commissaris der ko ningin in Noord-Holland, B. en W. en de raad van Amsterdam en de leden van de vaste commissies voor Verkeer en Water staat uit de Eerste en Tweede Kamer. Dezer dagen is in Den Haag overleden mr. J. Bierens de Haan, directeur van het onderling levensverzekeringsgenoot schap „De Olveh van 1874" De crematie heeft gisteren plaatsgehad. Mr. Bierens de Haan trad in 1938 in dienst bij „De Olveh" In 1949 werd hij directeur van het genoot schap. De Amerikaanse astronauten Scott Carpenter (I.), John Glenn men Walter Schirra (r.) bekijken hier het inwendige van de cockpit van het Apollo"-ruimtevaartuig, tijdens hun bezoek aan de fabriek van ruimte vaartuigen te Downey in Californië, waar men voorbereidingen treft voor een Amerikaanse ruimtevaart naar de maan. Uit een globaal onderzoek van de Bond Horecaf naar de gevolgen van de barre winter voor hotels, restaurants en café's. gebleken dat hier en daar gevoelige verliezen zijn geleden. De bedrijven in de hoofdstad zijn er nog vrij goed afge komen waarschijnlijk ten gevolge van de in koude maanden gehouden evenementen en tentoonstellingen. De omzetten in de Rotterdamse bedrijven waren echter tot 40 percent beneden het normale peil. De Utrechtse bedrijven hebben een daling in de omzetten met ongeveer tien percent ge constateerd. De zalenverhuur was een derde lager dan in de voorafgaande win ters. Zware schade hebben de horeca bedrijven langs de grote verkeerswegen geleden. Hun omzet liep gemiddeld met 70 percent terug. Bovendien zijn de kos ten in de bedrijven door het 'barre weer aanzienlijk hoger geweest dan in andere winters. Mevrouw Janet Jagan, echtgenote van de premier van Brits Guyana, mag Suri name momenteel niet betreden. Zij was van plan om van 21 tot 25 maart in Suriname te verblijven teneinde zich op de hoogte te stellen van het nieuwe kies stelsel, waarna zij op 25 maart naar Bra zilië zou vertrekken voor het bijwonen van een congres. De regering van Suri name heeft de regering van Brits Guya na te kennen gegeven dat het bezoek van mevrouw Jagan in verband met de op 25 maart te houden verkiezingen zeer ongelegen zou komen. Utrecht. Kandidaatsexamen rechten: mej. K. J. Pesman (Zwolle), C. W. baron van Boetzelaer (Oosterhout), J. J. C. W. Donders ('s-Hertogenbosch), doctoraal exa men rechten: R. A. Pinxaers (Maastricht), J. B. Swinkels (Lieshout), doctoraal examen geneeskunde: mevrouw J. Boo gaardvan der Born (Oosterbeek), L. Bak ker (Utrecht), .J. W. Dijkstra (Woerden), A. M. C. van der Eist (Doorn), A. H. Wigbol- dus (Dussen). Gepromoveerd tot doctor in de letteren J Stout (Zutphen). Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde J. de Graaf (Leiden). Advertentie De Hengelose kapper en weerprofeet, die zich door zijn weervoorspellingen in de af gelopen winter bekendheid heeft verwor ven, heeft zich contractueel verbonden aan een bureau „Weerinformatie" in Den Haag, dat zijn weervoorspellingen gaat uitgeven Het bureau is opgericht door enige zaken lieden, die het weer gaan voorspellen voor vakantiegangers. Binnenkort zal dit bureau een boekje uitgeven, waarin het de weers gesteldheid van de vakantiemaanden mei tot en met september zal voorspellen. De opbrengsten, die hieruit voor kap per Flink zullen voortvloeien, wil hij ge. bruiken voor de aanschaffing van appa ratuur, waarmede het, naar zijn zeggen mogelijk zal zijn nog nauwkeuriger het weer te voorspellen. Hij wil zich ook in Duitsland op het gebied van de weerprofe tie gaan bewegen. Inmiddels voelt de heer Flink zich ge griefd door de uitlatingen van een fabri. kant in Naarden, de heer C. Doyer, die in het openbaar zou hebben te kennen ge geven, dat hij de voorspellingen van de heer Flink niet hoog schat. De heer Doyer zou hebben gezegd, dat de successen van de kapper slechts toevallig zijn geweest De heer Flink wil graag een uit daging van de heer Doyer aanvaarden. Hij was zelfs bereid reeds thans het weer te voorspellen voor een aantal dagen in fe bruari 1964. De inwoners van het Betuwse dorp Her veld gaan wat rustiger slapen nu de rijks politie een zestal arrestaties heeft ver richt waarmee, naar men aanneemt, een einde gekomen is aan de reeks myste rieuze branden, waardoor het dorp in de laatste jaren werd getroffen. De gearresteerden zijn afkomstig uit Herveld en het nabijgelegen Andelst. De jongste is 20 en de oudste 30 jaar. De mannen zouden een soort bende heb ben gevormd met het doel oude gebouwen op te ruimen. In april van het vorige jaar is het vroegere gebouw van de Dienst van Sociale Zaken, waarin ook de ge meente-ontvanger was gehuisvest, afge brand. Toen het gebouw afbrandde was het reeds ontruimd. Het zou afgebroken worden omdat het een obstakel was voor het verkeer. Bij de brand liep dan ook het aangrenzende gemeentehuis met zijn gehele inventaris gevaar. Dit gemeente huis, een bijzonder oud en onpraktisch ge- bouw doet in afwachting van de totstand koming van het nieuwe raadhuis, nog steeds dienst, al buigt de zoldering van de raadszaal gevaarlijk door. Een andere opzienbarende brand was in een r.k. verenigingsgebouw nabij de nieuwe r.k. kerk in Herveld. Een maand geleden werd het op een zondagmorgen door het vuur verwoest. Een week of drie geleden ging een oud woonhuis in vlammen op. Het stond dichtbij het verenigingsge bouw. Voorts is er nog een §ud woonhuis aan het vuur ten prooi gevallen De eige naar, die het wat wilde opknappen, was er de avond tevoren nog in aan het werK geweest. De volgende morgen stond hij voor een geblakerde puinhoop. Alle afge brande gebouwen stonden leeg of werden op dat moment niet gebruikt. Maar de in woners van Herveld verkeerden zo lang zamerhand in een paniekstemming, voor al toen er volgens geruchten aan enkele inwoners dreigbrieven waren verzonden en er een „urgentielijst" zou bestaan van gebouwen, die aan de beurt waren om in vlammen op te gaan. De bewoners durf den niet meer te gaan slapen. Een kleer maker nam elke avond als hij zijn werk plaats verliet, zijn naaimachine ri zijn materiaal mee naar huis. De arre. taties betekenden dus voor de mwoners van Her veld een grote opluchting. Een der verdachten zou volgens dc ge ruchten onlangs brand gesticht hebben in zijn eigen woning om eventuele verden king van zich af te wenden. Er zijn heel wat woorden die oor spronkelijk bijvoeglijke naamwoorden waren en die, soms al in het Middel nederlands, tot zelfstandige naamwoor den zijn geworden. Wij kunnen spreken van een gek, een zonderling, een dwaas, een groen (aankomend student) enz., terwijl de vorm duidelijk laat zien dat dit de bijvoeglijke naamwoorden gek. zonderling, dwaas, groen enz. zijn ge weest. Precies hetzelfde doet zich voor bij het woord vrek dat in het Middel nederlands betekende: begerig, heb zuchtig, wreed en dat nog voortleeft in het Duitse f rech: brutaal. De schrijfwijze vrek is in overeen stemming met de uitspraak. In andere woorden als wraak, wrevel (Duits Fre- vel) heeft zich de oude schrijfwijze ge handhaafd. al sprak men sedert de 16e eeuw deze woorden al uit als vraak en vrevel. Wij gebruiken s c ha m e 1 in de bete kenis: armzalig, gering Zo zeggen wij: de schamele resten, het schamele brood de schamele gemeente (de kleine man) Veel wordt het woord niet meer ge bruikt, althans niet in de spreektaal Toch is het een heel gewone afleiding van een heel gewoon Nederlands werk woord, namelijk schamen. In he' Middelnederlands waren zulke vormin gen veel talrijker dan in onze tegen woordige taal. Zo bestonden bijvoor- oeeld: vergetel, verstande 1, be ha g e 1 die nu verdwenen zijn. Wel be staan nog wankel, vermetel, on nozel, dartel en nog enkele andere Schamel betekent dus- geneigd zich tc schamen, beschaamd Daaruit vloei' voort: armoedig, nederig, van geringe <taat, sober, zowel in figuurlijke als in °tterlijke zin. Het woord gelang komt alleen voor in de zegswijze naar gelang die wordt gebezigd óf zonder meer öf met het voorzetsel van. Men zegt: alles was naar gelang, voor: in overeen stemming met het overige. Men zegt ook: naar gelang van de omstandig heden handelen, voor: in overeenstem ming met de omstandigheden handelen. Gelang hangt natuurlijk samen met lang en met aanlangen: be reiken. Het Duits kent nog g e 1 a n g e n voor: aankomen. De eigenlijke betekenis van gelang zal dan geweest zijn: maat, verhouding, evenredigheid. Soms leest men ook naar gelang d a t in zinnen als: naar gelang dat hij ouder werdMeestal laat men echter het woordje dat weg en schrijft: naar gelang hij ouder werd. Blut betekent: alles bij het spel ver loren hebbend. Het is meer dan waar schijnlijk dat het woord verwant is met bl o o t, vooral ook omdat in het Vlaams de vorm blot voorkomt in de betekenis: kaalhoofdig. Ook bestaat het woord bluts dat tot bd u t staat als groots tot groot en als straks tot strak. Bluts werd vroeger ge zegd van jonge vogels, dus: ongevederd, kaal. Hooft schrijft in een zijner brie ven: ,,'t Schijnt dat de tijdt bluts is van zoomers ende voortaan niet en heeft dan winterweer om ons bij te zetten." Vlen ziet dat de klachten over regen- ichtige en koude zomers niet van de laatste tijd dateren. Blut kan thans worden weergegeven door: platzak. Advertentie Daarom BPI super Mix benzine

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4