Nederlands hockeyteam speelde Schotten naar 4-0 nederlaag In de tweede helft bleef BMHC sterker dan gastteam HIC: 2-0 Watervliet kon niet op tegen aspirant kampioenen Samos Rotterdammer Dick de Bruin verbeterde record op 20 km Sublieme Oxford-ploeg won de Boatrace 4 Zweerts 't ideale type van een doortastende aanvalsleider Spurs dwongen een concurrent een gelijkspel af HBS won door betere conditie Waterpoloërs in eerste wedstrijd verslagen (4-2) Judoclub Haarlem op tweede plaats O'kwartier schoot niet erg gelukkig Gaston Roelants nam revanche Drie titels voor Denen in Londen urote overmacht van de outsiders Benelux-koers met karakter van Bordeaux-Parij s Toch wielerronde van Nederland Vorst beïnvloedde bezoek nadelig in Deventer Jonny Nilsson is nog in topvorm MAANDAG 25 MAART 1963 11 Titelstrijd in Roemenië EérSlekiaS'sér WaterVHef'le'é0"¥ifHnéfer>- volle 6-3 nederlaag tegen de aanstaande korfbalkampioen Samos. Tweedeklasser Aurora haalde een huzarenstukje uit door het sterke Hespa met een 5-4 nederlaag naar huis terug te zenden. Nieuw Flora en Animo Ready verloren beide, respectieve lijk met 6-4 van KCN en 5-2 van Olympia. Ook Oosterkwartier kwam niet tot winst. Victoria bleef op eigen veld baas dankzij een 4-2 zege. Goede mentaliteit Op de vraag, hoe het Nederlands hoc- key-elftal uit de lange, veldsportloze win ter tevoorschijn zou komen, heeft de na tionale ploeg zaterdagmiddag in Glasgow een bevredigend antwoord gegeven. Be vredigend, niet om het simpele feit, dat de Schotten op het gladde, zachte veld van de Clydesdale Cricketclub met 4-0 werden verslagen, hoe verdienstelijk de ze cijfers op zichzelf ook zijn, maar in de eerste plaats om de manier, waarop deze eerste zege van het jaar tot stand kwam. Schotland behoort bepaald niet tot de sterkste hockeylanden en de vijf voor afgaande ontmoetingen tussen beide ploe gen eindigden alle in ?en duidelijke Ne derlandse overwinning. Maar de twee ge lijke spelen, die de Schotten in het vo rige seizoen tegen respectievelijk Wales (1-1) en het sterke Engeland (0-0) uit het vuur sleepten, waren duidelijke aanwij zingen van een groei in spelkwaliteit. En - inderdaad, in enkele opzichten bleek het Schotse hockey zelfs sterk vooruit te zijn gegaan, waarbij dan nog komt dat een onmiskenbare neiging van het internatio nale hockey naar pshysieke hardheid ge heel in overeenstemming met de Schotse sportmentaliteit is. Voorrl defensief speel den de gastheren sterk met opvallend doortastend en effectief hockey. Coach Piet Bromberg is een voorzich tig man wanneer het op het uitspreken van lof aankomt. Hij vindt terecht, dat het uitdelen van schouderklopjes uiterst gevaarlijk kan zijn en ock na deze wed strijd bleef hij kritisch, maar ondanks al les was het duidelijk dat hij van de speel wijze van de Nederlandse voorhoede even veel had genoten als de andere Neder landers en de ruim duizend Schotten, die ondanks hun spreekwoordelijke zuinig heid gul waren met open doekjes. Als geboren voorhoedespeler ziet Bromberg het als een van zijn voornaamste taken zijn opvolgers in de nationale aanval tot een slagvaardige eenheid met snelheid, combinatievermogen en de intuïtie voor de doelkans „Tor-instinkt", zeggen de Duitsers te vormen. Men kan moeilijk zeggen, dat hij al is geslaagd in die opzet, maar deze wed strijd in Glasgow heeft aangetoond, dat hij op de goede weg is. Hij wordt daar bij door enkele factoren geholpen. Voor alles bleek, dat de lichamelijke conditie van alle spelers door trainer Bronkhorst tijdens de „winterslaap van de hockey sticks" op peil was gehouden. En voorts, dat Frank Zweerts na zijn voortreffelijke debuut tegen Frankrijk heeft bevestigd het ideale type van de rappe en snel -handelende middenvoor te zijn. De jeugT dige Stichtenaar was de steeds gevaar! lijke aahvalsspits tussen twee goede vleur "gels, wahtbïj dfe* "cöfhbinatfe Krol'-Van 't Hooft zo 'mogelijk nog gevaarlijker 'was dan het wat meer individueel opererende Voetbal in Engeland Tottenham Hotspur kwam zaterdag weer een stapje dichter bij het Leaguekampioen schap en de daaraan verbonden, zeer lu cratieve plaats in het toernooi om de Euro pese beker. De Spurs dwongen hun voor naamste concurrent, Leicester City, op eigen veld een 22 score af. Voor het merendeel van de 40.000 toeschouwers (ruim een half uur voor 't begin moesten de hekken om 't stadion wegens de enor me toeloop worden gesloten) zal dit re sultaat wel een grote teleurstelling zijn geweest. Maar ook de Londenaren waren niet geheel tevreden. Zij maakten aanspraken pp een overwinning, omdat Jimmy Grea ves vrijwel gelijktijdig met het fluitsig naai voor de rust de bal voor de derde maal achter de doelman van de thuisclub had gejaagd. De scheidsrechter wees ech ter niet meer naar het midden, doch be gaf zich demonstratief op weg naar de kleedkamer. De strijd voltrok zich vanaf de eerste minuut onder een ontzaglijk tumult. De toeschouwers zaten tot bij de zijlijnen en voor de onfortuinlijken, die geen plaats hadden gevonden, werd een ooggetuige verslag verzorgd door de luidsprekers van het stadion. Mike Springfellow gaf Leices- ter in de 18de minuut de leiding, maar het lawaai op de tribunes verstomde na ruim 35 minuten, toen Bobby Smith en Jimmy Greaves binnen 60 seconden de stand op 12 brachten met keiharde schoten vanaf de rand van het strafschopgebied. Tien minuten na de hervatting bracht Ken Key- worth de partijen weer op gelijke voet met 'n kopbal en daarna werd er niet meer gescoord. Tottenham behield door dit resultaat de leiding met twee punten voorsprong op Leicester, maar Everton staat er met drie punten achterstand en twee wedstrijden minder gespeeld, relatief het best voor De „duurste" plo-ig van de League won met 21 van Manchester City. De uitslagen van zaterdag waren: eer ste divisie: Arsenal Blackburn 31; Birmingham CitySheffield United 01; BurnleyLiverpool 13; EvertonMan chester City 21; FulhamAston Villa J0; Leicester City-Tottenham 22; Ley. ton Orient Nottingham 01; Sheffield Wedn.—Wolverhampton 3—1; West Brom- wich—Blackpool 1—2; Manchester Un. Ipswich Town 0-1. Tweede divisie: Cardiff C.Bury 31; Derby Luton 1—0; Grimsby T Sun derland 1—2; Huddersfield T—Scunthor pe U. 2—0; Middlesbr.—Southampton 1—2 Newcastle U—Chelsea 20; Norwich C Leeds 32; Plymouth Arg.Stoke C 01; PrestonCharlton Athl. 41; Wal sall—Swansea T. 0—2; Portsmouth—Ro therham Un. 12. duo Van Vroonhoven-Voigt op links. Achter deze aanval, die met wat meer routine als linie en van Zweerts persoon lijk veelvuldiger van doelkansen zal gaan profiteren dan nu het geval was, speelde vooral Fokker als recntshalf weer een magnifieke partij. Spil Fiolet Was na rust wat minder stick vast dan gewoonlijk, maar hij had het met de speelwijze der Schotten, die zoveel mogelijk via hun bin- nenspelers opereerden en hun middenvoor Porter vrijwel verwaarloosden, ook veel moeilijker. Het backstel Leemhuis-Van Gooswilligen met Leemhuis als groot uit blinker van de achterhoede had het niet moeilijk, waaruit volgt dat doelman Veentjer een rustige middag had. Het eerste kwartier van deze snelle en aantrekkelijke wedstrijd was geheel voor Nederland en in die periode hebben doel man Black en zijn helpers Scott, Watt en Carr al menig benauwd moment door staan. Pas toen Schotland na 20 minuten zelf voor wat meer tegenacties en daar mee voor ruimte zorgde, kwamen de ope ningen. In de 23ste minuut opende Jaap Voigt de score met een goed. effectvol schot na de enige lange hoekslag van voor de rust. In de laatste minuut van de eerste speelhelft werd het 0-2 uit een schitterende actie van Zweerts, die met de bal naar links zwenkte, de cirkel bin nendrong en uit moeilijke positie een schot loste, dat met veel effect naar het doel draaide en totaal verkeerd door de Schotse goalie werd beoordeeld. In hetzelfde hoge tempo probeerde Ne derland na de hervatting een serie over rompelende aanvallen met gladde, geraf- Midvoor Zweerts (SCHC) fineerde acties op beide vleugels en flit sende solo's van Voigt en Zweerts. Vele kansen werden gemist en enkele korte en lange hoekslagen met geheel zuiver be handeld, maar na een klein kwartier schoot Voigt uit een strafhoekslag hard in: 0-3. Het spel werd harder en in die perio de van Schotse furie bleek pas goed, hoe sterk de mentaliteit van de oranjeploeg was. Het werd tenslotte zelfs 0-4 toen Frank Zweerts een door Voigt ingeschoten bal na een korte hoekslag van Kent na joeg en handig langs Black werkte. De voor de Bloemendaalse hockeyers vastgestelde uitwedstrijd tegen HIC werd omgezet in een thuiswedstrijd, omdat zon dagmiddag de velden van HIC nog niet bespeelbaar waren. BMHC won deze wed strijd in de (nieuwe) regionale competitie met 2-0. De eerste speelhelft toonde een gelijk opgaande strijd met flitsende en snelle momenten aan beide zijden. In de tweede helft kreeg BMHC een veldover- wicht. Er werd veel over rechts gespeeld en het doel van HIC kwam onder zware druk te staan. Halverwege deze speelhelft gaf rechts binnen Roel van den Broek zijn club de leiding en tien minuten later voegde hij daar het tweede en laatste doelpunt aan toe, nadat hij zich na een goede door braak vrij kon spelen. Bij BMHC wa ren midvoor Dekker gp dpelmap Honpej 'btér vervangen èioór respectievelijk Doö- deheefver en Helstede. BMHC. zal. trach-r ten komende zondag in Bloemendaal vriendschappelijk te spelen tegen Be Fair. Dit ter voorbereiding van het Paastoer- nooi in Folkestone, waaraan door BMHC wordt deelgenomen. Ook voor de interregionale competitie speelden op Aelbertsberg in Bloemendaal de reserves van BMHC tegen Alliance. De gasten hadden in het begin het beste van het spel en drukten deze meerderheid uit in een voorsprong van 0-1, verkregen door een doelpunt van Groen. Nog voor de rust aanbrak stonden beide partijen op gelijke voet, nadat rechtsbuiten Brongers- ma voor de gelijkmaker had gezorgd. Na de rust speelde BMHC II veel ster ker en kon door beter samenspelen de verdiende overwinning worden bereikt. Rechtsbinnen Van Tuyll van Serooskerken zorgde voor het tweede en (later) voor het vierde doelpunt, linksbinnen Breen voor het derde doelpunt, zodat de Bloe mendalers deze eerste regionale competi tiewedstrijd met 4-1 wonnen. In de interregionale competitie was bij de dames de plaatselijke ontmoeting HBSAlliance vastgesteld, die werd ge speeld op het sportveldencomplex Bleek en Berg. De thuisclub won, spelend zonder in ternationaal spil Mapje Pijl, met 2-1. Na zoveel maanden niet spelen stond de wed strijd niet op een hoog peil. HBS had de winst deels te danken aan een betere con ditie. Voor de rust wogen de elftallen goed te gen elkaar op, maar doelpunten bleven tot na de rust uit. Toen HBS in de tweedê speelhelft de wind mee had, doelpuntten de dames Pien Immer (midvoor) en Ans Nieuwveld (rechtsbuiten). Eerst daarna slaagde Alliance er in een verdiend tegen- punt te maken. Omdat Frankrijk en Hongarije hun kan didatuur hebben moeten intrekken, zal het toernooi om de Europese volleybaltitels nu van 22 oktober tot 3 november in Roe menië worden gehouden. Het Nederlands waterpoloteam is zon dag de trip door Rusland begonnen met een 2-4 nederlaag tegen het stedelijk team van Moskou. De tussenstanden waren 0-0, 0-1, 1-1, 1-2. De wedstrijd werd gehouden in het zwembad van de Centrale Leger- club, dat plaats biedt aan drieduizend toeschouwers. De Russen hadden drie in ternationals in hun basis-opstelling, name lijk Anatoly Shubert, Anatoly Kartashev en Anatoly Shidlovsky. Fred van Dorp werd aan het einde van de eerste speeltijd uit het water ge zonden, waardoor de Russen in de tweede speeltijd de score konden openen met een onhoudbaar schot van Kartashev. Neder land kwam echter terug. In de derde speel tijd, toen de Russen hun grote troef: de 34-jarige Pjotr Mschvenieradze (vijftien jaar international) hadden ingezet, maakte Hans Aalberts zich los van de bewaking van Kurzhkov om vervolgens beheerst de gelijkmaker te scoren. Het antwoord van de besnorde Mschve nieradze liet niet op zich wachten. De Russische veteraan nog steeds de bes te speler van het Russische team bracht enkele seconden later de stand op 2-1. Het ging er slecht uitzien voor de pupillen van Van Feggelen, toen Ton Sa tam aan het einde van de derde speelperi ode naar de kant werd verwezen en Ka- ratashev de numerieke meerderheid in de laatste speeltijd uitbuitte (3-1). Hans Aal berts echter scoorde bij een plotselinge uitval tegen (2-3) en het duurde tot de laatste minuut voordat Mschvenieradze de stand tot 4-2 kon opvoeren. 't A-team van de judoclub Haarlem van sportschool Nauwelaerts de Agé zou gis teren weer een goede gelegenheid hebben gehad om te trainen voor de nationale ju- dokampioenschappen, welke a.s. zondag worden gehouden, ware het niet dat de judoka's van sportschool Pesman veel sterker waren dan die van de Haarlemse school. Zo kon het gebeuren dat de Haar lemmers in de eindwaardering niet verder kwamen dan de tweede plaats. In de persoonlijke prestaties kwam de jonge Haarlemse judoka K. Huisman niet slecht voor de dag. Hij werd echter de dupe van een verkeerde uitspraak van de scheidsrechter, waarhij hij niet tot de fi nale kon doordringen, hoewel hij beslist een van de beste judoka's was. De korfbalcompetitie In een tamme wedstrijd heeft Samos kans gezien zijn ongeslagen record in Vel- sen te handhaven. Het had een goede start en kwam hoewel niet geheel verdiend met 2-0 voor te staan. Tot de rust kon Samos niet verder scoren. Watervliet deed dat door middel van D. van Ladesteyn beter, toen deze een strafworp feilloos be nutte. Met de 1-2 stand kwam de rust. Reeds de eerste aanval in de tweede helft leidde tot een Samos-doelpunt (1-3). Samos werd nu sterker en liep daarna regelmatig tot de 6-3 zege uit. Voor de thuisclub scoorden nog S. Hartman en C. Zandbergen. Samos D E D D D V Z K C K Z 9 18 10 13 10 11 10 8 8 7 S V K Watervliet Haarlem B E P Met 4 invallers(sters) trok Oosterkwar tier naar Victoria, dat in een slechte wed strijd met 4-2 zegevierde. De Haarlemmers waren niet erg gelukkig met schieten. Vie toria deed dat echter beter J. Starink en R. Dinkelberg namen de tegenpunten-'vooc hun rekening. Nieuw Flora moest op een totaal onbespeelbaar veld- 'tegen KCN spelen. In de eerste helft kwamen de Haar lemmers met 4-2 achter, haalde na de rust op tot 4-4, waarna KCN nog een verdiende 6-4 zege kon behalen. K. v. d. Eykhof (2x), D. de Graaf en A. Blauw scoorden tegen. Aurora heeft er alles opgezet Hespa te verslaan. Met groot enthousiasme en een goede mentaliteit is de zege er dan ook gekomen. Nadat Hespa de stand had ge opend, scoorde J. van Eeken de gelijkma ker. Wederom kwam Hespa voor (1-2), waarna W. van Maren de gelijkmaker liet aantekenen (2-2). Aurora nam daarna het spel in handen en met 2 gave goals liet Br. Sibrandi de rust met 4-2 aanbreken. Hespa kwam na de rust nog even terug (4-3), maar toen invalster M. Tjeertjes de stand op 5-3 bracht, vormde dit de inleiding tot de 5-4 zege. Animo Ready nam door W. Winterink de leiding in de wedstrijd tegen Olympia. Daarna was het Haarlems overwicht tot 5-1 afgelopen, waarna W Winterink de eindstand op 5-2 bracht. De Rotterdamse atleet Dick de Bruin, die zaterdag in Leiden zegevierde in een 20 km wegwedstrijd om de Zilveren Mo len, verbeterde daarbij het Nederlands record tot 1 uur 02 min 39 sec. Het oude officiële record stond met 1 uur 03 min. 44.6 sec. op naam van Frans Kunen. Hij was het, die een kopgroep bestaande uit Boelens, Kraan, Smits en Weusten aanvoerde, nadat zij door de Europese recordhoudster Gerda Kraan waren weg geschoten. De Bruin dicteerde het tempo en liep na acht km van de anderen weg. De Rotterdammer had na 10 km, tussen Rijpwetering en Oud Ade, een voorsprong van 79 seconden op zijn rivalen. Daarna heeft De Bruin zijn eigen race gelopen, zonder ernstig te worden bedreigd. A tletiek De uitslagen luidde: 1. De Bruin (Mi nerva-Rotterdam) 1.02.39.-nw Ned ree.) 2. Boelens (GAC-Hilversum) 1.05.41.- 3. Sou- verein (Quick-Nijmegen) 1.05.48.- 4. Weus ten (RKAVS-Schaesberg) 1.05.57.- 5. Van Hoorn (RKAVS-Schaesberg) 1.06.06.- 6, Smits (AVV36-Alphen a.d. Rijn) 1.06.15.- Voor de vierde maal heeft Gaston Roe lants, de Europese kampioen 3000 meter steeple chase, zijn naam geschreven op de lijst der kampioenen van de Martini cross, die zaterdag voor de vijfde maal werd gehouden. De kleine Belgische re cordhouder, die in de Cross der Nations faalde, was nu ongenaakbaar. Hij won over 10.000 m. met een voorsprong van niet minder dan 15 seconden op zijn groot ste rivaal, de Pool Kazimierz Zimny en met 43 seconden verschil op de Engels man Gerry North. Van de Nederlanders was de Nederland se veldloopkampioen Joep Delnoye de bes te man met zijn 26ste plaats. België be haalde eveneens de overwinning in het lan denklassement voor Marokko en Groot- Brittannië. Het Nederlandse team eindig' de op de negende plaats. De Australische Betty Cuthbert, winna res van drie gouden medailles op de Olympische Spelen van 1956 in Melbourne, heeft zaterdag in Brisbane een nieuw we reldrecord op de 440 yards gevestigd. Zij liep de afstand in 53.3 sec. en bleef daar mee 0.2 sec. onder het oude record, dat sedert 12 dagen eveneens op haar naam stond. Twee Amerikaanse studenten verbeter den tijdens atletiekwedstrijden in Tempe (Arizona) en Memphis (Tennessee) de we reldrecords op de 220 yards en 200 meter en het polsstokhoogspringen. Twee wereld records die de laatste jaren toch al op bijna eenzame hoogte zijn komen te staan. Henry Carr, een 20-jarige student aan de universiteit van Arizona, die maandag de atletieksport verbaasde met de verbete ring van de wereldrecords op de 220 yards en 200 meter met bóbrn tót 20.4 sec. en daarmee 0,1 sec sneller was dan "spririt'gröóthëden als Ray Norton, Livio Berruti, Peter Radford en Stone Joynson, Badminton II A II B D T V 11 21 Z K V 9 17 Hespa 11 15 Olympia 8 12 KCN 9 12 M E O 9 11 Tovers 9 11 Victoria 10 10 Aurora 11 10 Animo Ready 10 8 Landlust 11 10 Oosterkwartier 8 6 K V D 10 9 Altius 9 6 Nieuw Flora 13 7 DVD 9 2 Vogel 11 1 De open Engelse badmintonkampioen schappen de belangrijkste wedstrijden in deze tak van sport zijn zaterdag in Londen geëindigd met de verovering van drie titels voor de Denen. De Amerikaanse Judy Hashman won zowel het dames enkel, en tezamen met de Ierse Barbara Peard, het damesdubbel. De finalepartijen hadden het volgende resultaat: herenenkelspel: Erland Kops (Den.)Channarong Ratanasaengsuang (Thailand) 15—7, 157; damesenkelspel: Judy Hashman (V.S.)Angela Bairstow (G.B.) 115, 119; herendubbelspel: Kob- bero en Hansen (Den.)Sonneville en Tan Joe Hok (Indonesië) 1015, 154 en 157; damesdubbelspel: Judy Hashman en Bar bara Peard (V.S./Ierl.)Karen Jörgensen en Ursula Rasmussen (Den.) 156, 159; gemengd dubbelspel: Finn Kobbero en Ur sula Rasmussen (Den.)Tony Jordan en June Timperley (G.B.) 158, 1510. De voortreffelijke acht van Oxford heeft zaterdagmiddag de favoriete ploeg van Cambridge in de 109de Boatrace met groot verschil verslagen. Ruim vijf lengten voor Cambridge gingen de „donkerblauwen" na 2'/« mijl door de finish. Het is de 48ste overwinning van Oxford in deze klassieke roeiwedstrijd op de Theems van Putney naar Mortflake. Cambridge, dat 12 van de 17 na de oorlog gehouden races won, behaalde in totaal 60 triomfen. De wed strijd van 1877 eindigde in een dead heat. De winnaars hadden voor de 6800 meter 20 min. 47.- sec. nodig, dat is bijna drie minuten langer dan het wedstrijdrecord dat Cambridge in 1948 op 17 min. 50,- sec. bracht. Veel heeft de Oxford-ploeg met 6 te gen 4 als outsider aangemerkt bij de wed denschappen te danken aan het knappe roeien van slag Duncan Spencer, de Amerikaanse student die 3 jaar slagroei er was van de befaamde acht van de Yale-universiteit. Kanp werk leverde ook de stuurman van de „donkerblauwen", die dankbaar gebruik maakte van elke gele genheid die de zwakke stroom in de Theems hem bood. De tactiek van Oxford, dat de toss won en de Surrey-oever koos, is volkomen ge slaagd. Cambridge mocht op de eerste mijl, met de straffe noordoostenwind te- - gen, een voorsprong nemen. Voor Hammer smith Bridge, waar de baan een scherpe bocht naar bakboord maakt, moest Oxford echter weer vrijwel gelijk liggen met de favorieten, die daarvoor geen gelegenheid zouden krijgen om de bocht af te snij den. 't Lukte volledic Zelfs meer dan dat. Eén lengte slechts bedroeg de voorsprong van de „lichtblauwen" na de eerste kilo meter. Toen kwam Oxford naar voren, lag al voordat Hammersmith Bridge was gepasseerd boord aan boord met Cam bridge en passeerde de brug zelfs als eer ste met bijna een halve lengte voorsprong. Op dat moment zag het er al erg triest ÜM De ploeg van Oxford uit voor Cambridge, dat als nummer vijf de Nederlandse Nieuw-Zeelander John Maasland zoon van Paul Maasland die in 1924 in Zürich met Nereus Europees kam pioen bij de achten werd in zijn gele deren had. Met een tempo van 30 ging Oxford door. De voorsprong werd zo groot dat de acht voor de stuurboordbocht na Barnes Bridge voor de acht van Cambridge langs kon gaan en overstak naar de Middlesex- oever. Bij Barnes Bridge er was toen 6400 meter geroeid bedroeg het ver schil tussen beide boten al zeker vijf leng ten. Het was zelfs voor de meest verstokte Cambridge-supporters duidelijk: de „licht blauwen" waren volkomen kansloos. Even probeerden ze nog het tempo op te voe ren, het gelukte niet. Briljant roeiend ging Oxford, dat de experts verrast heeft door 't voortreffelijke waterwerk, door om met grote overmacht te zegevieren. De „un derdog" had juist op de beslissende dag zijn topvorm bereikt, waardoor het de favoriete Cambridge ploeg met groot ver schil kon verslaan. kwam zaterdag tot 20.3 sec tijdens wed strijden in Tempe. Ongeveer op hetzelfde tijdstip zorgde de jonge Amerikaan John Pennel ervoor dat het wereldrecord polsstokhoogspringen zolang het domein der yankees uit de handen werd gerukt van de Fin Pennti Nikula. De finse gymnastiekleraar sprong in 1962 4.94 meter. John Pennel kwam zaterdag in Memphis tot 4,95 meter. De Westduitse atletiekploeg zegevierde zaterdag met groot verschil in de indoor- atletiekwedstrijden, die in Stuttgart werden gehouden. Bij de heren werd het 92-58 voor de Duitsers en bij de dames 58-37. Wielrennen Voor het komende wielerseizoen heeft de vereniging voor beroepsrenners en on- afhankelijken in Nederland grote plannen. Het blad „Wielersport", officieel orgaan van de KNWU, weet althans te melden, dat de vereniging in september een Bene lux-koers wil houden, die het karakter van de monsterrace Bordeaux-Parijs zal dra gen, van Luxemburg via Brussel naar Amsterdam over een afstand van ongeveer 500 kilometer. Het ligt daarbij in de bedoeling om de renners vanaf Brussel achter demies te laten rijden naar de Bosbaan in Amster dam, waar de finish zal zijn. Daar zal in afwachting van de aankomst van cri terium rond de Bosbaan worden gereden voor leden van de vereniging. Aan de Be nelux-koers zelf zullen renners uit België, Nederland en Luxemburg deelnemen. De namen van Peter Post, Wim en Piet van Est en Jo de Roo worden reeds als moge lijke deelnemers genoemd. Het idee voor deze monsterrace is af komstig van de heer Harry Berende, ad viseur van de professionals en onafhan- kelijken èn eigenaar van een grote houthandel in Breda. De eerste stappen ter realisering van de plannen zijn inmid dels gezet. Er is evenwel een ruimte tijd van voorbereiding nodig om alles in goe de banen te kunnen leiden, aldus „Wieler sport". Het blad meldt voorts nog, dat in de Ronde van Duinkerken, een van 9 tot 13 mei te houden vierdaagse wegwedstrijd, een volledige ploeg renners van de vereni ging zal deelnemen. Het staat nu vast, dat de Ronde van Nederland voor professionals van 9 tot en met 13 mei doorgaat. Organisator Frans Hofman heeft zijn begroting bijna rond en is ervan overtuigd, dat de nog ontbre kende som binnen enkele weken bij elkaar zal zijn. Behalve een Duitse ploeg heeft hij nu al vier Nederlandse ploegen van zes ren ners elk gecontracteerd. Daarbij bevin den zich Michel, Stolker, Piet Damen, Piet en Wim van Est, Piet Rentmeester, Jaap Kersten en Dick Enthoven, de winnaar van de laatste Ronde in 1961. Er worden nog onderhandelingen ge voerd met 4 andere Nederlandse ploe gen, een Belgische; twee Franse en nog een Duitse ploeg. Het routeschema staat nog niet geheel vast. Het hangt van de beslissing van het gemeentebestuur van Bolsward af, of de Ronde op de eerste dag in deze Friese stad zal aankomen. In dat geval worden de volgende etappes ge reden: 9 mei: Helmond-Bolsward; 10 mei: Bolsward-Beverwijk; 11 mei: Ploegentijd rit in Beverwijk over 24 km en daarna de halve etappe Beverwijk-Steenbergen; 12 mei: Steenbergen-Heerlen; 13 mei: Heerlen-Zuid-Limburg-Helmond. Mocht Bolsward geen etappeplaats worden, dan zal waarschijnlijk een andere Friese stad als aankomst- en startplaats worden geko zen. Schaatsenrijden Zondagavond zijn de poorten van de De venter kunstijsbaan voor het publiek ge sloten. Sinds de opening, op 13 oktober, trok de baan zo'n 100.000 schaatsliefheb bers. Volgens de directeur van de kunst ijsbaan, de heer P. L. Bergstrom, heeft de strenge winter het bezoek nadelig be ïnvloed. „We hebben de ongelukkigst denkbare start gemaakt. Hoeveel publiek we heb ben moeten missen is niet met cijfers uit te drukken. Wel hebben we in de eerste twee maanden aanzienlijk meer bezoekers gehad dan in de overige drieënhalve maand. In het begin sloeg de baan dus goed aan," aldus de heer Bergstrom, die van mening was, dat de kustijsbaan zon der verlies zou hebben gedraaid als de strenge vorst niet was ingevallen. Hoewel op dit ogenblik over de finan ciële positie nog geen juist beeld kan wor den gevormd, zal do exploitatie vermoede lijk niet geheel sluitend zijn. Bij het begin van de ingebruikneming van de baan, heeft de heer Bergstrom namelijk ver klaard, dat op z'n minst 150 a 175.000 be zoekers noodzakelijk waren om zonder verlies te kunnen draaien. De 20-jarige Zweed Jonny Nilsson, we reldkampioen schaatsenrijden 1963, is nog steeds in topvorm. Zaterdag verbeterde hij in de Noorse stad Tolga het wereld record op de 3000 meter, dat met 4 min. 33.0 sec sedert eind februari van dit jaar op naam stond van de Noor Ivar Eriksen, royaal. Nilsson maakte een tijd van 4 min. 27,6 sec, 5,4 sec. sneller dus

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11