Staking van Franse mijnwerkers gaat voor onbepaalde tijd door Steun van publiek, pers en kerk voor hun looneisen V ulkaaneruptie zaait dood en verderf op Bali Schrijversactie opgeschort ttentie ctie Verzoek van verdediger de zaken te voegen werd afgewezen vermaat HET WEER 1 HL PONCHO sfeeMORRlS "èefore you êuy! Kabinet vond nog geen uitweg Maleise geografie in Nieuw-Guinea «m* Angst in Zermatt na sterfgevallen Oud-redacteuren van Propria Cures vrijgesproken NYLON ANORAKS Demonstratie tegen Duitse bases in Budel TARVO-moutbrood, alleen edit met deTARVO-boer zo knap gebakken door 48e JAARGANG NUMMER 119 MAANDAG 25 MAART 196? Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V ELSE N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat98,H—rlem Directie: P. W. Peerehoom enA4r^H^C^an^dCTMije Onderste uit de kan FALCON TWEEDJASSEN Gas afgesloten Vanmiddag nieuw beraad Plaatselijk enkele buien Weer t.v.-reportage van Kamerdebatten - Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands nieuws3 Op de Praptstoel3 Uit stad en omgeving4, 6 Horen en Zien 5 Kunst 5 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Topsy 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 17, 12, 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Negers niet gewenst geheel dubbel voor jongens: QQ75 10 jaar CC* STS!3MmMfWi««igfflgS BAARNSE MOORD VOOR DE RECHTBANK GORDIJNSTOFFEN aan 2 Kanten even mooi IJmuider Courant (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse mijnstakingen, waarvan men gistermorgen na 26 dagen het einde in zicht meende te hebben, zullen deze week voor onbepaalde tijd worden voortgezet. Op basis van het rap port der drie wijze mannen, dat vrijdag werd voltooid is het, gedurende de twee zittingen die gisteren in Parijs door de onderhandelaars van beide partijen, de twaalf vakbondsleiders en zes directie leden van de genationaliseerde kolen mijnen, werden gehouden, niet mogelijk gebleken een compromis te vinden. Om half acht 's avonds, toen de onderhande lingen voor onbepaalde tijd werden ver broken, verklaarde een der vakbonds leiders uit naam der drie centrales dat verder overleg door het starre standpunt van de regering zinloos was geworden. Hij deed een beroep op de mijnwerkers hun staking met dezelfde discipline en tandvastigheid voort te zetten en zei ervan overtuigd te zijn dat het hele Franse volk hun strijd zou blijven •teunen. Zaterdag had de regering tijdens twee kabinetszittingen, waarvoor president De Gaulle zijn traditionele weekeinde in zijn buitenhuis in Colombey-les-deux-Eglises zelfs had opgeofferd, de conclusies van het comité der wijzen overgenomen. De achterstand der mijnwerkers-salarissen op de lonen der particuliere bedrijven was door de wijzen op 8 percent gesteld. De regering had dat cijfer aanvankelijk op 5,75 percent en de mijnwerkers hadden het op elf percent geschat. De wijzen had den de peer dus in tweeën gedeeld en het leek aanvankelijk niet onmogelijk dat bei de partijen elkander bij die 8 percent in derdaad zouden kunnen ontmoeten. De discussies zouden dan verder nog slecht? gaan over de vraag in welke etappes die 8 percent zouden worden ingehaald. De vakcentrales beschouwen die 11 per cent opslag of correctie echter als een conditie waaraan niet getornd kan wor den. Ze bewezen trouwens dat de wijzen gedurende het overleg zelf hebben erkend dat de mijnwerkers ten minste 10 per cent met hun salarissen achterop zijn ge raakt. Toch heeft men de indruk dat over die cijfers nog wel te discussiëren zou zijn geweest. De diverse voordelen die de mijnwerkers in de vorm van gratis kolen in natura worden toegekend, zijn inder daad op verschillende manieren in cijfers uit te drukken. Dat de mijnwerkers of de vakcentrales nu, ofschoon de bodem der stakingskas sen zichtbaar wordt, toch het onderste uit de kan willen hebben, vindt zeker zijn oorzaak in hun overtuiging dat de wipd hen en niet de regering in de zeilen blaast. Niet ontkenci kan worden dat de Advertentie BAfröS" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 kerk, en de pers en ook het volk in over grote meerderheid aan hun kant staan 72 percent van het publiek sprak zich bij een opiniepeiling vorige week nog voor de stakers uit en de vakverenigingen wil- 'en het ijzer daarom smeden nu dat heet is. De worsteling met de regering wordt dus voortgezet en de mijnwerkers kun nen er zeker van zijn onder de andere arbeiders der overheidsbedrijven en de ambtenaren eensgezinde bondgenoten te vinden. Want hun kwamen de drie wij zen in hun rapport nog veel minder ver tegemoet dan de mijnwerkers. Hoe de strijd zal aflopen is nog moei lijk te voorspellen. Met dreigementen of machtsmiddelen zal de regering, zoals het ongelukkige vorderingsbesluit geleerd heeft haar doel in elk geval niet kunnen be reiken. Zal het verhoogde ongerief van koude en kolengebrek, waardoor boven dien vele fabrieken zullen moeten sluiten, het publiek zijn sympathie voor de sta kers misschien doen verliezen? Geen en kel teken dat er nog op wijst. DEN HAAG. Het kabinet is van middag weer bijeengekomen ter nadere bespreking van de moeilijkheden, die zijn gerezen na het debat in de Tweede Kamer over de regeringsnota inzake de reclametelevisie. Welingelichte kringen verklaarden vandaag dat binnen het kahinet nog geen overeenstemming bestond over een mogelijk compromis dat een eventuele kabinetscrisis zou kunnen voorkomen. Tijdens het afgelopen weekeinde is dmk overleg gepleegd tussen leden van het kabinet en de Tweede-Kamerfracties van diverse politieke partijen. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, tijdelijk harde wind tussen zuidwest en noord west. Minder koude nacht. Mor gen ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Toch werd gisteren in de geboorteplaats van De Gaulle, Rijssel, als eerste stad van Frankrijk het gas wegens gebrek aan cokes afgesloten en datzelfde lot staat Pa rijs deze week te wachten. Voor het eerst sedert hij in 1958 opnieuw aan de macht kwam vindt De Gaulle in een strijd op het binnenlandse front een meerderheid van het volk als oppositie tegenover zich. Zijn strategische talenten zijn nog altijd onbetwist. Het is echter de vraag of de generaal ook over het psychologisch aan voelingsvermogen beschikken zal om de ze veldslag eveneens te kunnen winnen. DEN PASSAR Honderden vrome Ba linezen gaan thans naar de stranden van hun eiland om zich te zuiveren van hun zonden en de vulkaan tot bedaren te brengen, waarvan de uitbarsting al meer dan 1500 mensen het leven heeft gekost. In lange rijen brengen de Balinezen bloe men, vruchten en waardevolle voorwerpen naar de tempels. De uitbarsting heeft kilometers ver dood en verderf gezaaid. Honderden dorpelin gen stierven in wolken verzengende as of stromen hete lava, die met een snel heid van 64 kilometer per uur naar be neden kwam van de helling en naar de twee grote rivierdalen vloeiden. De lande rijen bleven geblakerd achter. In het dorp Seboedi zouden 200 mensen onder een deken van as zijn gestikt. Het aantal vluchtelingen nadert de 100.000. De regering bereidt de evacuatie van nog meer gebieden voor. Goenoeng Agoeng braakt nog steeds hete aswolken uit. Een vulkanoloog heeft gezegd, dat er meer uitbarstingen mogelijk zijn. De desa-tempel van Besakih staat op het punt van instorten. Lava en stenen vallen neer tot op een afstand van 70 kilo meter. Van Java zijn vliegtuigen gestuurd met voedsel en medicijnen. Het hulpwerk wordt bemoeilijkt doordat acht ingestorte bruggen de verbindirgen belemmeren. Het Nederlandse Rode Kruis zal mor gen tienduizend kilo kindervoeding naar Bali zenden. De KLM zal de zending bin nen de beschikbare ruimte gratis naar Bangkok brengen, vanwaar de Garoeda voor verder vervoer zal zorgen. Een zen ding textiel ig in voorbereiding. (Reuter, AP. ANP). Zie foto pag. 3 DJAKARTA De Indonesische regering is begonnen me't het geven van Indonesi sche namen aan plaatsan en bergen m Nieuw-Guinea. De woordvoerder van het ministerie van onderwijs die dit bekend maakte, noemde als reden hiervoor „het aanmoedigen van onze pas bevrijde broe ders in de richting van nationale een heid en het doen vergeten van de koloniale tijd". De Julianatop is geworden Digoul-berg. De Vogelkop heet voortaan Doberai-schier- eiland. De Wilhelmina-top wordt Iniaga- berg. De namen Irian voor West-Nieuw- Guinea en Kota Baroe voor Hollandia wa ren reeds eerder in gebruik. (Reuter). De N.T.S. zal een rechtstreekse repor tage verzorgen van de voortzetting van het debat in de Tweede Kamer over de nota Reclame-Televisie op dinsdag 26 maart. De uitzending begint om 13.00 uur. Bo vendien zal, zoals dit de afgelopen dagen eveneens het geval is geweest, om 20.20 uur in een extra N.T.S.-uitzending, vol gende op het N.T.S.-journaal, een samen vattend verslag worden gegeven. - >2 >j ZERMATT (AFP) De ongerustheid in de Zwitserse wintersportplaats Zermatt is dit weekeinde in hoge mate toegenomen, want de tyfusepidemie begint ernstige vormen aan te nemen. Zaterdagmorgen overleed in een ziekenhuis een 62-jarige vrouw, en in de nacht van zaterdag op zondag stierf een 22-jarig meisje. Tot dus ver was men afgegaan op de geruststel lende verklaringen van de gezondheids autoriteiten, volgens welke men de epide mie nu wel onder controle had gekregen. Maar de stemming in het stadje is nu radicaal omgeslagen en de angst staat op ieders gezicht te lezen. De artsenvereiriging van het kanton Wallis is van oordeel, dat de overheid on voldoende maatregelen heeft genomen ter bestrijding van de epidemie. Vandaag be gint een groep artsen in Zermatt met een onderzoek van alle inwoners. De scholen in Zermatt waren al direct na het uitbreken van de epidemie geslo ten, maar nu durven de mensen hun kin deren zelfs niet meer buiten te laten spe len. In vele gezinnen wordt alleen nog maar mineraalwater gedronken en ge bruikt men alleen voedsel uit blik. Een groot aantal inwoners twijfelt er niet meer aan, dat het waterleidingsysteem verant woordelijk is voor de snelle uitbreiding van de epidemie. Goethe: Het echte gaat nooit voor het nage slacht verloren. Wat begon als een ordelijke rassen- demonstratie in Knoxville (Tennes see) sloeg om in een vechtpartij nadat een groep negers zich bij bioscopen ging opstellen. De politie heeft 36 per sonen gearresteerd onder wie 32 ne gers. Op een gegeven ogenblik renden verscheidene negers, die aan het loket kaartjes waren geweigerd, een theater binnen met kaartjes die zij volgens de politie van sympathiserende blanken hadden gekregen. De meesten werden door het personeel teruggestuurd, maar verscheidene negers slaagden erin binnen te komen. Zij werden ech ter ook weer naar buiten gesleept. Volgens de politie werd de eerste arrestatie verricht toen een jonge blanke een politieagent van achteren aanviel. Een woordvoerder voor de negers verklaarde dat de demonstran ten lid waren van een groep genaamd „Actie voor vrijheid en gelijke be handeling voor alle rassen". Hij ver klaarde dat de meesten hiervan stu denten waren aan de neger-universi teit van Knoxville. (Telefoto) Het gerechtshof te Amsterdam heeft drie oud-redacteuren "an het Amster damse studentenblad „Propria Cures" vrijgesproken van de hun ten laste geleg de medeplichtigheid aan het verspreiden van een aanstotelijk geschrift. De procu reur-generaal had veertig gulden boete ge- eist. Het genoemde geschrift is het gedicht „De geroepene" van een Haagse student dat gepubliceerd was in het nummer van het blad van 24 september 1960. De auteur en ook de uitgever van het blad werden niet vervolgd. Advertentie Deze week voor heren29.75 KI. st. p. m. In Den Haag is een twee maanden oud meisje in bed gestikt. Het kindje huilde de laatste tijd nogal veel, daarom had de moeder het die nacht bij zich in bed ge nomen. In haar slaap is de móéder op het kind gaan liggen. Op uitnodiging van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Y. Scholten, heeft vrijdagmiddag 15 maart een tweede onderhoud plaats ge vonden tussen hem en enkele functionaris sen van het ministerie enerzijds en een zevental vertegenwoordigers van 't Actie comité „Schrijversprotest" en van het be stuur der Vereniging van Letterkundigen anderzijds. Zonder vooralsnog tot princi piële overeenstemming te zijn gekomen bleek men elkaar op een aantal praktische punten te kunnen vinden, zo deelt het ministerie van O., K. en W, mee. In het over dit onderhoud verstrekte communiqué wordt verder meegedeeld, dat de staatssecretaris heeft nagegaan of hij binnen de thans geldende mogelijk heden aan enige concrete wensen tege moet kan komen. Hij verklaarde zich bereid, de verlangens van de letterkun digen inzake herrziening van de auteurs wet (met name van artikel 16) en inzake vrijstelling van omzetbelasting voor schrij vers. bij de desbetreffende bewindslieden te bepleiten. Sommige maatregelen, zoals het toeken nen van aanvullende honoraria, zullen versneld worden uitgevoerd, terwijl be- (Van onze verslaggever) Zelden zal een strafproces in ons land zoveel belangstelling hebben getrokken als dat van de Baarnse moord, dat van morgen voor de Utrechtse rechtbank is begonnen. Twee studerende broers uit een vooraanstaande Baarnse familie staan terecht omdat zij in samenwerking met een vriend uit een geheel ander milieu een 14-jarig ander vriendje, Theo Mastwijk, uit de weg geruimd hebben omdat hij wel eens de door hen ge pleegde diefstallen zou kunnen ver raden. Was dat de drijfveer voor hun daad? Waren de jongens dronken toen zij Theo Mastwijk eerst bijna wurgden en hem daarna met een bijlslag van het leven beroofden? Ondanks haar af schuwelijk karakter is het ook een uiter mate trieste affaire, omdat deze jongens door onvoldoende controle op hun bezigheden konden verworden tot hen deleden, die er niet voor terugdeinsden een vriendje te vermoorden. Eén van de jongens wist destijds kort na zijn eerste verhoor uit het Baarnse po litiebureau te ontvluchten. Zowel de ont vluchting als de tweede arrestatie van de ze jongeman, de nu twintigjarige Frans Boudewijn H„ hebben groot opzien ge baard; de ontvluchting, omdat deze ge beurd zou zijn door een nalatigheid van de officier van Justitie in Utrecht, mr. H. W. Overbeek, de tweede arrestatie omdat dezelfde officier dit deed zonder assisten tie van de politie, maar door bemiddeling van de Blaricumse advocaat van de fa milie, mr. H. C. Dietz. De zaken tegen de drie verdachten wor den afzonderlijk behandeld. Vandaag had zich de thans 19-jarige H. G. W. te ver antwoorden. Direct aan het begin van de zitting vroeg de verdediger, mr. Frangois Pauwels, het woord. „Het is opvallend," zei hij, „dat de offi cier deze zaken apart heeft aangebracht en niet heeft samengevoegd. Dat is nade lig voor een juiste oordeelsvorming. Er kan nu geen kruisverhoor plaatsvinden, hetgeen toch voor de rechtbank van emi nent belang is. Formeel heeft de officier gelijk, want voeging kan alleen, wanneer de zaken op één zitting zijn aangebracht. Maar het belang van de zaak eist hier andere maatregelen en de rechtbank is be voegd deze te stellen. Nu de zaken niet gevoegd zijn, ontneemt men het bloed aan deze behandeling. Het naar voren komen van de waarheid wordt nu moeilijk. Dit is ook te betreuren omdat het vooronder zoek zo voorbeeldig is geweest. Ik zie dit niet als een tactische manoeuvre van de officier, maar als een verkeerd gerichte deernis. Officier: „Deernis tegenover wie?" Mr. Pauwels: „Deernis tegenover één of meer verdachten. Deze misdaad is teza men beraamd en uitgevoerd. Daarom is voeging nodig. Als de rechtbank dit niet nodig acht, dan vraag ik in ieder geval gelegenheid verdachten als getuigen te ho ren." De officier, mr. Van Dijken, gaf te ken> nen dat hij geheel op eigen gezag en ver antwoordelijkheid en zonder ruggespraak met wie ook de dagvaardingen heeft uit gebracht. „Het is mijn beleid en van nie mand anders. De scheiding der zaken is niet ingegeven door enig gevoel van deer nis of protectie ten aanzien van een of meer verdachten. Het is naar mijn me ning niet in het belang der zaak deze te voegen, omdat we nu de gelegenheid heb ben de verdachten als getuigen te horen", aldus mr. Van Dijken. (Zie verder pag. 6) Ongeveer drieduizend mensen hebben in Amsterdam deelgenomen aan de als na tionale manifestatie tegen de vestiging van Duitse bases in Budel aangekondigde de monstratie, die begon bij het monument van de dokwerker op het Waterlooplein en eindigde in de Apollo-hal. In de lange stoet, waarin spandoeken en borden met leuzen werden meegedragen, liepen onder meer mee prof. mr. dr. H. Nagel, de algemeen secretaris van de CPN Paul de Groot en vele functionarissen van de com munistische en de pacifistisch-socialisti- sche partij. In de Apollo-hal werden toespraken ge houden door mej. D. de Haas en J. Bras ser. Aan de beide kamers der Staten-Gene- raal werd een telegram gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen de aangekondig de komst van Duitse troepen in Budel. Verzocht wordt het Budel-verdrag af te wijzen. paalde bedragen binnen het raam van de bestaande begroting zullen worden ver hoogd. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen streeft ernaar, de maatregelen ten behoeve van de letter kundigen de komende jaren uit te brei den, waarbij ernstig rekening zal worden gehouden met het op 13 maart door de Raad voor de Kunst uitgebrachte advies. De staatssecretaris heeft toegezegd een eventueel initiatief van de Vereniging van Letterkundigen om te komen tot een pen sioenfonds, waaraan ook de overheid bij draagt, gaarne in studie te nemen en aan de Raad voor de Kunst voor te leg gen om advies. Op instigatie van de staatssecretaris zal ten spoedigste over leg worden geopend teneinde nog dit jaar tot een ontwerp te geraken betreffende statuut en werkwijze van een te stichten Fonds voor de Letteren. Hierin zou de overheid een deel van de voor letterkundige doeleinden beschik bare gelden storten, terwijl als verdere bronnen van inkomsten onder andere .in aanmerking komen: bijdragen van het be drijfsleven voor zover dit met produktie en de distributie van het boek te ma ken heeft en een deel van de opbrengst van het uitleenrecht zodra dit eventueel zal zijn ingevoerd. Over de formulering van de bovenstaande samenvatting is over eenstemming bereikt tussen de staatsse cretaris en de bij het overleg betrokken letterkundigen. Op grond van het voorgaande is aan de staatssecretaris de volgende medede lingen gedaan: In het vertrpuwen, dat de begroting voor 1964 in aanzienlijke mate tegemoet zal komen aan de wensen van de letterkundigen, en voorts wegens het belang dat zij hechten aan een spoedige totstandkoming van het genoemde fonds, hebben het Comité „Schrijversprotest" en het bestuur van de Vereniging van Let terkundigen in een gemeenschappelijke vergadering op 20 maart besloten, de ac tie en alle daarmee samenhangende maat regelen op te schorten voor de duur van zes maanden, derhalve tot de begroting 1964 zal zijn gepubliceerd. Het akkoord betekent, dat de aan de boycot deelnemende schrijvers van nu af vrij zijn in jury's en commissies zitting te nemen en prijzen, reisbeurzen, opdrachten enzovoort te aanvaarden. Het staat hen ook vrij de openingsavond van de „Boe kenweek" en het „Boekenbal" op vrijdag 29 maart te Amsterdam te bezoeken. Advertentie Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1