Beleggers zagen niets in Noordzeekanaal Mij. WitmS Hoet Deze week was er sprake van een ware „tongplaag" Een eeuw geleden stond de inschrijving open op f 18 milj. aandelen Amsterdamsche Kanaal Maatschappij „Markonia" vlot Lake Bosomtwe overgedragen IJmondverenigingen vandaag en morgen Burgerlijke instellingen van weldadigheid Weekoverzicht vishandel NIEUW ORGEL IN IJMUIDEN-OOST Melkwagen door een etalageruit Geen voorrang Amerikaan getuige in Bredase „vogeltjeszaad Havenberichten Kort Umondnieuws MAANDAG 25 MAART 1963 4 „Offergeld' Vreemde indruk N.V. was zeldzaam SPORTSCHOENEN Teenager-afdeling van Gemeente Bibliotheek HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN - IJMUIDEN - TELEFOON 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN Toch nog in orde Tegen Franse kernproef Geslaagd voor Rijksdiploma Op fotojacht Kerkelijk nieuws <UÊmk Aan het eind van deze week zal het honderd jaar geleden zijn, dat in de eerste klasse trouwzaal van het Amsterdamse stadhuis de gelegenheid werd geopend tot deelneming in de 18 miljoen kapitaal van de Amsterdamsche Kanaal Maat schappij. Het was in die tijd niet zo vreemd, dat het stadhuis zijn trouwkamer beschikbaar stelde voor het intekenen op de eerste emissie van de nieuwe Kanaal Maatschappij. Vlak boven de trouwzaal de eigenlijke raadzaal had de Kamer van Koophandel haar zetel in de zogenoemde Rariteitenkamer. Een tijd lang heeft ook het kantongerecht een onderkomen gehad in het stadhuis en de ge meenteraad van Amsterdam stelde zoveel belang in het doorgraven van Holland op zijn smalst, dat men gevoeglijk de raadzaal ter beschikking kon stellen. Er zijn die twee dagen heel wat Am sterdammers de trappen van het stadhuis opgegaan om in deze trouwkamer hun handtekeningen in het register van deel neming te zetten; maar toen enkele da gen later het resultaat van de inschrijving bekend gemaakt werd, bleek dat er niet voor f 18 miljoen, maar voor slechts 7.758.500 was deelgenomen. En met ruim 7 miljoen kon geen Noordzeekanaal ge graven worden! Koning Willem II, die voor 50.000 had ingeschreven, was over dit slechte resul taat zó ontevreden, dat hij de burgemees ter van Amsterdam liet weten dat hij zijn bezoek aan Amsterdam zou uitstellen tot er meer belangstelling voor de nieuwe Ka naai Maatschappij was gekomen. En niet alleen de koning, maar vooral de Amsterdamse dagbladen, en een groot aantal schrijvers van vlugschriften en tijd gedichten, waren hoogst verontwaardigd over het feit, dat er maar zo weinig ka pitaal beschikbaar bleek te zijn voor de aanleg van een Noordzeekanaal, waarvoor heel Amsterdam zich in de voorafgaande jaren zo warm had gemaakt. De schuld lag, volgens vrijwel alle schrijvers bij de „haute finance". Er zijn, in die tijd al, twee mensen ge weest, die met zoveel woorden opmerkten dat de schuld van het mislukken van de inschrijving eigenlijk bij de Amsterdam sche Kanaal Maatschappij zelf, en vooral bij de opstellers van het prospectus, lag. De naamloze auteur "an een vlugschrift dat op 7 april 1863 van de pers komt schrijft: „Het prospectus der maatschap pij had meer dan één leemte". En „een oud-lid der Staten Generaal" (later bleek dat dit mr. S. A. van Nierop was) zegt het in zijn vlugschrift nog duidelijker: „Ik behoor tot hen die mét bet gouvernement geloven „dat de zaak gewaagd is, maar gewaagd moet worden!" Maar is dat een program voor een actiënmaatschappii? Dat is het program van een collecte pf van een staatsproef in het algemeen be lang! Zij, die veel geld hebben, handelen weinig en zij, die veel handelen, hebberi betrekkelijk weinig geld. In de eigenlijke handel zijn weinig huizen, die een of twee ton uit hun zaken kunnen nemen. De mil joenen moeten dus komen van de geld mannen, van hen die geen eigenlijke han del drijven en deze waren bij de zaak wei nig geïnteresseerd, noch door financiële berekeningen aangetrokken. Wat dus inge schreven werd, heeft men teregt genoemd: offergeld!" Wie nu, honderd jaar later, het pro spectus van de Kanaal Maatschappij leest en wie weet, dat de heer Jager, aan wie door de regering de concessie voor de bouw van het Noordzeekanaal was verleend, in Amsterdam allerminst „persona grata" was, kan het met de heer Van Nierop vol komen eens zijn. Jager en zijn aanhang hadden het onge luk dat even vóór de inschrijving op de f 18 miljoen opgengesteid werd, de beken de waterbouwkundige J. Caland in een brochure de berekening van de heer Ja ger afkamde en tegensprak. De afdamming van het IJ zou volgens Caland geen 500.000 zoals Jager bereken de, kosten maar f 868.000. De kosten van 't baggeren van de voorhaven, bij het late re IJmuiden, raamde Caland op 1.350.000 tegenover de 450.000 die Jager hiervoor had aangenomen. En de stenen voor de havenpieren zouden volgens Caland geen 7 per last kosten maar zeker 16, zodat de pieren meer dan het dubbele van de f 3.840.000 die Jager daarvoor had uitge trokken, zouden kosten. Het prospectus zelf zou in de tegenwoor dige tijd een nog vreemder indruk gemaakt hebben dan honderd jaar geleden, toen zelfs de deskundige nooit precies onder scheid maakte tussen een „aandeel" en een „obligatie". Het prospectus noemt zich zelf een „negotiatie". Maar negotia- ties waren transacties waarbij een Amster damse bankier Amerikaanse staatsschuld kocht en daartegenover Nederlandse cer tificaten uitgaf met een lagere rente dan die, welke op de originele stukken werd betaald. Uit het renteverschil werden der- tificaten afgelost. De eerste negotiatie werd door een Amsterdams bankiershuis in 1787 op de markt gebracht. De Amsterdamsche Kanaal Maatschap pij wilde ook haar aandelen (of obliga ties) in de loop der jaren aflossen. De Staat had op de „aandelen" gedurende de bouwtijd van het Noordzeekanaal een rente van 4Vi percent met een maximum van 3 miljoen gegarandeerd; daarna zou de staat nog 4Vj percent rente betalen over wen „kapitaal" van 15 miljoen. Het prospectus zegt ook nog iets over de inkomstenmogelijkheden van de Kanaal Maatschappij. In 1862 was er in de ha ven van Amsterdam een scheepsverkeer van 700.000 ton. Men mocht, volgens Ja ger, aannemen dat dit verkeer spoedig tot 1 miljoen ton zou stijgen. Zou de Kanaal Maatschappij dezelfde rechten hebben als er op het Groot Noord-Hollands Kanaal werden geheven, dan zou dit per jaar 200.000 in kas brengen. Havengelden en het batig saldo van een stoomsleepdienst zouden de inkomsten verder doen stijgen De opbrengst van de verkoop van de nieuw droog te leggen polders zouden voor aflos sing van de aandelen gebruikt kunnen wor den. De betaling van deze publiekelijk te vei len gronden, zou ook door middel van aan delen a pari kunnen geschieden. Dat het met de inschrijving op de ƒ18 miljoen volkomen is mis gelopen, ligt in derdaad voor een groot deel aan de merk waardige inhoud van het prospectus. Maar mr. Van Nierop maakt nog iets anders duidelijk. Handel en scheepvaart van Amsterdam hadden direct belangstel ling bij het tot stand komen van een door graving van Holland op zijn smalst; maar die handel had niet voldoende vrije mid delen om 18 bij elkaar te brengen. De renteniers, waarvan Amsterdam er heel wat bezat, hadden geen belang bij het ma ken van een kanaal en lieten zich dus vol komen leiden door de financiële mérites van de nieuwe Maatschappij. En wanneer onder zulke omstandigheden gepubliceerd wordt: „De viering van het vijftig-jarig herstel onzer onafhankelijkheid en de doorgraving van Holland op z'n smalst zijn in handen van mannen uit één school. Van beide zaken is onder deze leiding niet veel goeds te verwachten; met zulke mannen aan de spits dreigt iedere onderneming te gronde te gaan" dan kan men het nie mand kwalijk nemen, dat hij verstek laat gaan als er om geld gevraagd wordt voor een onderneming die zo weinig lucratief lijkt. Er is over de voor huidige begrippen ietwat zonderlinge „negotiatie" voor 18 miljoen aandelen (of obligaties) van de Amsterdamsche Kanaal Maatschappij nog meer te zeggen. De naamloze vennoot schap was ook in 1863 een zeldzaam ver schijnsel in Nederland. Handel en de nog zeer bescheiden nijverheid werden ge meenlijk met eigen kapitaal gedreven. De vennootschap onder firma kwam zelden voor; de naamloze vennootschap werd slechts wanneer het om zeer grote onder nemingen ging gekozen. De scheepvaart had een eigen systeem van risicoverde ling door het gebruik maken van zoge naamde scheepsparten waarbij schip en lading soms in 64-ste delen verdeeld wer den. Eerst in 1869 werden bij de wet ook naamloze vennootschappen als eigenaars of 'reders-»<van schapen toegelatep. Maar toen in het jaar 1874 een staats commissie een diepgaand ,ppderzoek instel de naar de oorzaak van de achteruitgang van de Nederlandse scheepvaart, bleek dat verschillende leden van de commissie van het wezen van de naamloze vennoot schap maar bitter weinig begrepen. Bij de verhoren van de belanghebbenden merkte Advertentie DF, NIEUWSTE QUICK Breestraat 158 Beverwijk Telef. 3854 De Gemeente Bibliotheek in Velsen heeft nu ook een Teenaêer-afdeling. Voor deze nieuwe afdeling zijn de vol gende boeken aangekocht. Nederlandse romans: Chilton: Operatie Luna; Denys: Onder doodse stilte; Habe: Al vallen er duizend aan uw zijde; Ri chardson: Antis; van Rijswijck: Zo'n klas als wij; Waanders-de Haer; Acrobaten. Buitenlandse romans en novellen: Kast- ner: Emil und die Detective; Wasser- mann: Der Aufruhr um den Junker Ernst', Bergengruen: Drei Novellen; Bergen- gruen: Der Teufel im Winterpalais; Kast- ner: Till Eulenspiegel; Cowper; The island of secrets; Lewis: Young Fu of the upper Yangtze; Dachs: Le club des dauphins; Arbó: Tferras del ebro. Studieboeken: Joesten: Amerikaanse ge heime dienst; Sutton: Het hoe en waarom boek van onze aarde; Keen: Het hoe en waarom boek van ons lichaam; Kramer: De goede zeiler; Blöte-Obbes: Stofversie- ring; Smit en Harmsen: Hoe verzorg ik mijn huis; Schaafsma: Rail en Maat schappij; van Gelder: Gids voor de Neder landse kunst; Barrau en van Dam: Las mil y una expresiones de la lengua espa- nola; van Leeuwen: Nieuwe romanciers uit Nederland en Vlaanderen; Diericks; Het griekse treurspel; Brecht: Der kauka- sische Kreidekreis; Da vies: The mollusc; Frisch: Herr Biedermann und die Brand- stifter; Novem: Wereld in wording. III dln.; Hornman: Zuid-Amerika opnieuw ontdekt; Berkhof; Geheimzinnig Oosten; Siegner: Vlaanderen. De 642 ton metende motorspits „Marko nia" die in de nacht van vrijdag op za terdag voor de haven van Hoedekensker- ke op de Westerschelde omhoog wasgeva- ren, is door sleepboten van de sleepdienst Muller uit Terneuzen vlot getrokken. Hier bij bleek dat het schip averij had opgelo pen. Het is door de sleepboten naar de ha ven van Terneuzen gebracht. Advertentie de heer H. F. Groen van Waarden op: „In verband met de risico's bij de scheep vaart moest er in Nederland eigenlijk een soort „company limited" bestaan zoals in Engeland". De wet van 1869 die dit ook voor de scheepvaart mogelijk maakte was toen al vijf jaar oud! Het feit, dat de Nederlandse onderne mers ook de oprichters van nieuwe indu strieën liever de zaak voetje voor voetje met eigen middelen opbouwden dan vreemden als kapitaalverschaffers in hun onderneming te halen maakte dat er van Nederlandse zijde slechts zelden een be roep werd gedaan op beleggers om hun geld in aandelen van nationale naamloze vennootschappen te steken. Uit het buiten land kwamen promotors van nieuw opge richte spoorweg- of kanaalmaatschappijen, van industriële bedrijven naar Nederland om hier aandelen of obligaties te plaatsen. Hierbij werden de winstmogelijkheden en de toekomstkansen heel wat gunstiger ge schilderd dan de Nederlandse onderne mer voor fatsoenlijk hield. Uit deze twee omstandigheden is het feit te verklaren, dat de Nederlandse kapi talist, die zoals mr. van Nierop in 1863 al wist, niet dezelfde was als de Neder landse koopman of industrieel, jarenlang zich distantieerde van Nederlandse onder nemingen. De Amsterdamsche Kanaal Maatschappi5 heeft deze terughoudend heid van de Nederlandse beleggers dubbel en dwars ondervonden. Het is op den duur met het Noordzee kanaal (niet met de Amsterdamsche Ka naal Maatschappij) toch in orde gekomen Een Engelse aannemingsfirma bleek be reid het werk uit te voeren tegen beta ling deels in geld, deels in obligaties en aandelen van de A.K.M. Het rijk hand haafde zijn rentegarantie, de stad Amster dam gaf een subsidie van 3 miljoen en op 8 maart 1865 ging de eerste spade in de grond voor het nieuwe Noordzeekanaal. Maar de financiële basis, die de Amster damsche Kanaal Maatschappij gelegd had, bleek op den duur toch te zwak om het werk tot een goed einde te brengen. En in het jaar 1881 nam de staat alle be zittingen en alle lasten van de Amster damsche Kanaal Maatschappij over. De staat heeft daarna het Noordzeeka naai onderhouden, verbeterd en het tot het grootste zeescheepvaartkanaal ter we reld gemaakt. In de „Buitenhaven" van Vlissingen is het op de werf „De Schelde" gebouwde motorvrachtschip „Lake Bosomtwe" over gedragen aan de directie van de Black Star Line Ltd. te Accra Ghana, voor wiens rekening dit schip werd gebouwd. Dit schip is het laatste van een serie van acht schepen, die de rederij in ons land bestelde en waarvan er zes door „De Schelde" werden gebouwd. Het schip heeft eén totale lengte van 140.475 meter, een breedte van 18.3 METER. De hoofd motor heeft' een vermogenvan '4500 apk. waardoor het schip een contractsnelheid heeft van 15 mijl. De ruiminhoud voor balen is 465.704 cu. ft., voor graan echter 518.968 cu.ft. Voorts is het schip geschikt voor vervoer van 576 ton plantaardige olie en voor het "ervoer van deklasten hout. Het schip heeft ook accomodatie voor twaalf passa giers in acht hutten. MAANDAG 25 MAART Petrazaal, Spaarnestraat, 20 uur: Dis cussieavond Politiek Jongeren Contact Velsen. DINSDAG 26 MAART Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan. 20 uur: Centraal toneelgezelschap speelt ,Het wederzijds huwelijksbedrog" voor ,De Plankeniers". Openbare leeszaal, Plein 1945, 20 uur: Boekbespreking door J. Duinker voor Mij tot Nut van 't Algemeen. Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord, 20 uur, P.v.d.A.-Vrouwendag. Gebouw „De Opgang", Beverwijk, 20 uur: Jaarvergadering A.B.V.A. Voor de Franse ambassade in Accra, de hoofdstad van Ghana, een voor malige Britse bezitiing in West- Afrika is een demonstratie gehouden tegen de kernproef die de Fransen vorige week in de Sahara hebben ge houden. Meisjes en vrouwen met span doeken openden de stoet. Onderstaande leerlingen van de Gemeen telijke School voor Visserij en Scheepvaart te IJmuiden slaagden voor de onlangs ge houden Rijksdiploma's: Stuurman Kleine Handelsvaart: D. B. Gort en W. B. Kwak. Aanvullingsdiploma Stuurman Kleine Handelsvaart: H. Stam en A. Visser. Scheepswerktuigkundige ter Koopvaardij (V.D.): J. N. Molenaar. Motordrijver Kleine Handelsvaart: A. Hoogeveen, M. E. J. Krop, A. de Jager, J. H. M. Eichhom, A. v. d. Bilt, H. G. Bom- beeck en B. J. J. Arentzen Motordrijver Zeevisvaart: J. Timmer, A. Hoogeveen, J. H. v. d. Voort, J. Verburg, W. T. Roelofs, C. J. Orij, D. v. d. Heide, E. H. G. Hoekstra, J. H. M. Eichhorn, A. W. Lute, E. S. Busse, A. v .d. Bilt. H. G. Bom- beeck, A. B. Blankenvoort, T. Verhoeff, B. J. J. Arentzen en H. J. Lameijer. Voor het diploma „Fileren" slaagden: G. de Vries, A. J. de Vries, J. Jung, J. Kre- mer, R. S. Munk, A. J. Böhm, A. M. Plug, G. J. J. Msselman, A. A. de Ruijter en F. v. d. Pol. Meer dan twintig leden van de Bever- wijkse Amateurfotografenvereniging heb ben zondag deelgenomen aan een auto- fototocht. Het is geen puzzelrit geworden zoals men andere jaren deed. De deel nemers kregen een vaste routebeschrijving die van Beverwijk ging naar Driehuis, Sant poort, Overveen, het Bloemendaalse kopje, Zandvoort en eindigde in de uitspanning Kraantje Lek. Nu was het de bedoeling dat onderweg foto's werden gemaakt. De deelnemers lieten zich niet onbetuigd en knipten menig mooi natuurtafreeltje in deze aan natuurschoon zo rijke omgeving. Het is de bedoeling dat iedere deelnemer zes van zijn mooiste foto's inlevert om dan in een onderlinge wedstrijd uit te maken wie de mooiste foto had. In het ontwerp van de algemene bij- standwet wordt er van uitgegaan dat de burgerlijke instellingen van weldadigheid gaan verdwijnen, maar de bijzondere com missie uit de Tweede Kamer, belast met de voorbereidende behandeling van het wetsontwerp, heeft bez .varen geuit tegen de voorgestelde opheffing van deze instel lingen. „Vele leden waren van oordeel, dat niet te abrupt mag worden ingegrepen in het bestaan van instellingen, welker tradities en werkzaamheden thans niet geheel kun nen worden overzien", zo wordt opge merkt in het verslag over het mondeling overleg dat deze commissie met minis ter Klompé (Maatschappelijk Werk) heeft gehad. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Apeldoorn (wijkgemeente Berg en Bos) C. H. van Rhijn te Vlaardin- gen tè Gaast (toez.) L. E. Emmert?'Vi-1* caris te Voorschoten. Geref. Kerken Beroepen te Anjum G. O. N. Veenhuizen te GrouwIrnsum. De afgelopen week is voor de vishandel betrekkelijk rustig verlopen. Weliswaar liepen maandag nog enkele schepen met koolvis binnen, doch op de overige dagen was de aanvoer slechts matig. Ongetwijfeld is ook hier het bijzonder slechte weer de grote spelbreker geweest, waardoor de schepen in de noordelijke Noordzee moesten vertoeven. Hier heeft men meerdere dagen doorgebracht met de kop in de wind. Een en ander is dan ook van grote invloed geweest op de totaalaanvoer. Enkele schepen, zoals KW 8 Deining, VL 112 Bets en Gerda en IJM 33 Thorina kwamen na een veertiendaagse reis binnen met slechts een paar honderd kisten vis waarvoor besommingen werden gemaakt van 5.000 tot 10.000; dank zij de bij zonder hoge prijzen die voor de vangsten werden betaald. Zo werd grote schelvis verhandeld voor prijzen tussen 50 en 70. Braadschelvis varieerde van 30 tot 60 ofschoon de kwaliteit hiervan nog niet eens zo bijzonder was. Ook de door deze sche pen aangevoerde wijting was behoorlijk aan de prijs. Zo betaalde men voor goede noordwijting in het begin van de week ongeveer 20 tot 25, later nog oplopend tot boven 30. De gul was nog duurder Zelfs moest voor een ki*t grote gul 60 worden betaald, terwijl een kist met de allerkleinsten altijd nog goed was voor f 40 De kabeljauw liet zich deze week even min in grote hoeveelheden vangen. Een enkel schip meldde zich met een vangst van 500 tot 700 stuks, waarvoor dan ook een redelijke beloning werd geïncasseerd De grootste regels lagen voor prijzen rond 120 en de kleinste varieerden van 72 tot 44. De kabeljauw in kisten werd ver kocht voor f 130 tot 100. Ook de weinige kisten goede noordharing vonden gretig aftrek, hetgeen in de prijs van 25 duidelijk tot uitdrukking kwam Makreel komt nog altijd schaars aan de markt, hetgeen aanleiding geeft tot fanta sieprijzen. Zo werd voor een kist goede makreel zonder meer 60 neergeteld waarbij de minste kwaliteiten nog voor ongeveer 30 van de hand werden gedaan De grote stroom schol raakt eveneens opgedroogd. Hoewel er op de zuidelijke Noordzee een flinke wind heeft gestaan is voor de daar vissende schepen weinig verlet opgetreden. Toch ziet het er naar uit dat de grote scholvangsten zijn beëindigd Over de gehele week waren er ongeveer 4000 kisten schol, waarbij de prijzen voor de grofste exportsoorten schommelden tus sen 40 en f 30. De in hoofdzaak voor het binnenland bestemde kleinere soorten varieerden tussen 30 en f 18, waarvoor zij vlot werden verhandeld. De handel in tong blijft ongekend. Wel iswaar zag het er in het begin van de week naar uit dat een mindere aanvoer moest worden verwacht, maar vrjjdag werd de 150.000 kg toch weer dicht benaderd. Door enkele handelaren werd dan ook opge merkt, dat de „tongplaag" echter geen einde neemt. Niet alleen de Nederlandse vissersvloot meldt dergelijke grote vang sten, maar ook bij de Belgen. Fransen en Duitsers is dit het geval. Zodat de afzet in West-Europa enigszins stroever verloopt dan men de laatste tijd was gewend. Deze week kwam de IJM 99 Egmond aan de markt met een lading bij IJsland gevangen vis. De visserij blijkt hier ook al niet te zijn zoals men bij voorkeur zou wensen. De lading bestond voor vier-vijfde In de parochiekerk van de H. Lauren- tius van Brindisië (de Paterskerk) te IJmuiden-oost is dit jaar door de orgel bouwer G. A. C. de Graaf uit Amsterdam een nieuw orgel gebouwd. Weliswaar wer den hierin enige registers van het oude orgel verwerkt, maar door de uitbreiding van de dispositie met negen registers tot zestien, waardoor zelfs een tweede „or gel", het borstwerk kon worden gebouwd, en vooral ook door de vervanging van de pneumatische tractuur door een mechani sche, welke het karakter van het orgel, tezamen, met de nieuwe registerverhou- dingen volkomen veranderde, kan gezegd worden, dat de parochie in het bezit is ge komen van een nieuw instrument. De nieuwe, moderne orgelkast heeft het nieu we orgelkarakter in visuele zin geaccen tueerd. Het oude orgel moet door het ontbreken van vulstemmen een echt romantisch in strument geweest zijn. Door de toevoeging van drie geprononceerde vulstemmen en enkele grondstemmen van vier en van tweevoet heeft het orgel een typisch ba rok-klank karakter gekregen, dat uiter aard voortreffelijk kan worden benut bij het vertolken van oude orgelwerken, maar dat het wezen van romantische orgelmu ziek,'als die van César Franck zal ombui gen naar een andere orgelstijl. Repertoire beperking zal daarvan de consequentie zijn. Er is bij de structuur van het orgel een element gehandhaafd, dat de aard van het instrument nogal hybridisch heeft doen worden. Ik bedoel de pneumatische trac tuur van het hoofdwerk. Niet alleen dat deze tractuur bij het bespelen van het or gel zondagavond, na de inzegening door pa ter Theofrid van Overbruggen, een andere toonaanzet bewerkte dan de mechanische ook de gelijkheid der inzetten bij gekop pelde manualen, waarbij dus de beide systemen synchroon moesten samenwer ken, werd er door verhinderd. Een frap pant voorbeeld hiervan gaf de vertolking van de fuga uit „Prélude, fugue et varia tions" van César Franck door de orga nist Bernard Bartelink. Met een dergelij ke technische onvolkomenheid kan men geen vrede hebben. Bartelink liet de zeer talrijke toehoor ders met een vaardige, duidelijk geregis treerde vertolking van Bach's „Toccata en Fuga in d" horen hoe gaaf en helder het orgel bij zorgvuldige registerkeuze klinken kan en hoe goed de pijpen van de zelf standige registers geïntoneerd zijn. Daar van getuigde ook Bartelinks voordracht van Hendrik Andriessens „Sonata da chiesa" met haar indrukwekkende climax aan het slot. Het parochiële gemengde zangkoor werk te onder leiding van zijn dirigent A Blüm aan deze avond mede met de uit voeringen van het koraal „Wohl mir dass ich Jesum habe" van Johann Sebastian Bach, Cantate Domino" van Vincent d'In- dy en een Te Deum van Jan Nieland. Het koor zong met geestdriftige klank en stu wende dynamiek. De organist van de kerk, de heer Th. Need liet met zijn betrouw bare begeleidingen van het koor horen hoe fraai de orgelklank zich kan paren aan de klank van verenigde jongens- en man nenstemmen. P. Zwaanswijk Een melkwagen, beladen met kratten melkflessen en eigendom van de Bever- wijkse melkhandelaar W. A. van Leeu wen, is zaterdagavond omstreeks kwart over zes in de Koningstraat gekanteld en door een grote etalageruit van de firma Van Dam gegaan. Tientallen flessen bra ken. de grote spiegelruit versplinterde. Met een kraanwagen heeft men de wagen weg gehaald. Door het niet verlenen van voorrang botsten zaterdagavond twee personenauto's op elkaar op het gevaarlijke kruispunt Kloosterstraat-Koningstraat in Beverwijk. Een vrouwelijke inzittende werd gewond. Zij moest in het Rode-Kruisziekenhuis worden opgenomen. uit roodbaars, waarvoor van 16 tot f 20 werd betaald. Dat met dergelijke prijzen geen redelijke besomming kan worden ge maakt laat zich gemakkelijk denken. De rest van de gevangen vis heeft deze reis dan ook niet meer kunnen goedmaken. Desondanks is de Egmond zaterdag op nieuw naar IJsland vertrokken. Ook de nieuwe aanwinst van rederij Krijger, de IJM 28 Amsterdam is deze week voor het eerst ter verrevisserij uitgevaren. De spanvissers hebben zich evenmin on betuigd gelaten, ofschoon deze schepen eveneens naar een trekje moesten zoeken. De van deze vissers afkomstige haring bracht behoorlijke prijzen op, namelijk van 16 tot 19,40. Deze noteringen zijn uit het begin van de week, de overige dagen trad nog een stijging op en werd deze spanharing verhandeld voor prijzen tussen de 21 en 28. De 33-jarige Amerikaan Wallace, die wegens het smokkelen van verdovende middelen in Nederland werd veroordeeld en nu na het uitzitten van zijn straf al enige tijd in het Huis van Bewaring in Rotterdam verblijft, is opgeroepen om op 3 april als getuige op te treden bij de behandeling van een zaak, die bekendheid heeft gekregen als de „vogeltjeszaak". Op 24 april 1961 raakte in de Bredase straf gevangenis een verontwaardigde gedeti neerde slaags met een bewaker, die er volgens de gedetineerde de oorzaak van was dat een siervogeltje, dat hem in de cel enige afleiding bezorgde, was ont snapt. Volgens de bewaker zou de gedeti neerde hem van achteren hebben aange vallen en geprobeerd hem over de ballu- strade van de eerste verdieping te wer pen. De bewaker diende een aanklacht in en de gedetineerde kreeg van de recht bank in Breda voor dit feit nog één jaar gevangenisstraf extra. De Amerikaan verbleef tijdens dit inci dent ook in de Bredase strafgevangenis en heeft de ruzie tussen de gedetineerde en de bewaker van dichtbij gevolgd. Maar hij heeft verklaard dat de zaak zich an ders heeft toegedragen dan de bewaker beweert. Daarom heeft de verdediger van de gedetineerde de procureur-generaal verzocht de Amerikaan als getuige a dé charge op te roepen. Of Wallace op 3 april inderdaad in de getuigenbank zal plaats nemen, hangt in de eerste plaats af van de ontwikkelingen in zijn eigen zaak. Tussen het ministerie van Justitie en de raadsman van de Amerikaan zijn namelijk-nog besprekingen gaande over .de toekomst van Wallace. ...Wallace, achtereenvolgens in Amerika en Nederland veroordeeld wegens het smokkelen van verdovende middelen, moet van het ministerie van Justitie als onge wenste vreemdeling het land uit. De moei lijkheid is echter: Waarheen? Uitlevering aan Amerika, hetgeen Wallace niet wenst, is wettelijk niet geregeld tussen beide lan den. Andere landen stellen geen prijs op zijn aanwezigheid. De Amerikaanse consul is niet bereid hem een visum te ver strekken. Na maandenlang overleg tussen de justitie en de verdediger kwam ruim een maand geleden uit Den Haag de be slissing dat Wallace binnen tien dagen vrijwillig uit Nederland moest verdwijnen of zich na die termijn desnoods onvrijwil lig op transport naar Amerika moest laten stellen. De tien dagen verstreken zonder dat er iets gebeurde. Het ministerie van Justitie voegde er nog eens twee weken aan toe, maar ook na die termijn was er nog geen oplossing. Voorlopig logeert Wal lace daarom nog in het Huis van Bewa ring in Rotterdam, hoewel zijn straftijd al enige tijd is verstreken. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Tor, Lon den: Fenjadan, Ellesmere Port; Jonan Grange mouth, bijleger IJmuiden; Joseph Frering, met erts van Monrovia naar IJmuiden: Gabonkust, Antwerpen; Rema, Swansea; Kreon, Paramari bo; Kathe Dartels, Rotterdam; Roelof Holwerda, Gothenburg, bijlegger te IJmuiden; Zaanstroom. Londen: Graveland, Hamburg; Methan, Narvik: Mercurius H, Dagenham; Vanessa, Gothenburg bijlegger te IJmuiden; Leonid Leonidov, Klaipe da; Texelstroom, Huil; Armin, Hamburg; Nieu we Waterweg, met coils van New Port naar IJmuiden; Grootekerk, Rotterdam; Helga Dehde, Hamburg; Hoe Vinces, Londen. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Afiena, Bristol: Chiron, Antwerpen; York, Goole; Tika, Londen: Goeree, Londen; Kruszwica, Duinker ken; Jurjen de Vries, Swansea; Saint Pierre, Le Havre; Atna, Antwerpen; Jarensk, Ventspils; Hinde, Londen; Berwick, Porsgrunn;; Balmung, Hamburg; Inger Hoejsgaard, Plymouth; Neth Coast, New Castle; Bodenstein, Antwerpen; Seefalke, Gothenburg; Tim S., Bergem, met te gels voor papierfabriek Velsen; Tankfjord, Rot terdam; City of Cork, Hamburg; Veendam, Bri- tonferry; Rugard, m. hout van Gefle naar Zaan dam; Roelof Buisman, Fowey; Castor, ledig van Le Treport naar IJmuiden; Eva, Stockholm: Beyla, Le Havre; Dixcove, Dakar; IJstroom, Grangemouth; Jan Kluwer, Uddevalla; Stad Kampen, met kolen van Norfolk naar IJmuiden; Emesk, Kaliningrad; Frank Delmas, Le Havre. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden; Viking Bilboa; Bovenkerk, Lisboa; Atlantic, Guardian us Golf; Brinda, met walsmateriaal naar Birken head; Chemie Tank 1, Hamburg; Mandan, Fre- derikstad: Steady, Londen; Peperkust, Antwer pen; Dahomeykust, Bremen; Katowice, Duinker ken; Jean E, Londen; Wexford, met stijfsel van Koog aan de Zaan naar Boston; Coracero, Mon tevideo: Bernhard Schepers, Hamstadt; Sabina Howaldt, Hamburg; Rottum, met walsmateriaal van IJmuiden naar Londen; Jonan Pasayes, bij legger te IJmuiden; Thea, Bremen; Vanessa, Londen bijlegger te IJmuiden; Gefle Londen; Louise Leonardt. Antwerpen; Roelof Holwerda, Plymouth, bijlegger te IJmuiden; Vliestroom, Londen; Rijnstroom, Huil; Eemstroom, Leith; Taras, met coils van IJmuiden naar Ventspils. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Herman Buisman, Antwerpen; Fenjadan, Rochester; Cuxhaven, Bremerhafen; Jungerhans, Hamburg; Lula, Aarhuus; Frans Bohmer, Rotterdam; Bernhard, Hamburg; Sydhav, Menag el Ahmadi: Helena, Rotterdam; Stad Gouda, ledig van IJmuiden naar Pepel; Tor, Malmö; Kreon, Ham burg. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Belgia, Gothenburg; Rigel, Stade, bijlegger IJmuiden; Henriette B., Swansea; Leonidas, Aarhus (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Receptie echtpaar Dropman. Het echt paar DropmanKaan dat morgen zestig jaar getrouwd zal zijn, geeft in „De Post hoorn" te Wijk aan Zee een receptie van 15 tot 17 uur.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4