Weer mars naar Brussel in voorbereiding Israel krijgt televisie-net SCHOENEN Ditmaal komen oud-strijders betogen voor de eenheid van het vaderland Baarnse moord Voorlopig niet voor volwassenen en uitsluitend voor schoolgebruik Botsing in haven van Wemeldinge Nederlands team naar Zwitserland Dr. Roberto Arias gearresteerd voor whiskey-smokkel Klein brandje Geen spreekuur Oude heer gevallen Loos alarm Zonderling leergierig Onder de invloed GEEN REPARATIEKOSTEN 6 MAANDEN VOLLEDIGE GARANTIE OP DE HELE SCHOEN! Fut TOWN zwart en bruin Adverteert in dit blad a. enige vrouwelijke administratieve krachten b. een administratieve kracht (mnl. of vrl.) ERVAREN VERKOOPSTERS LEERLING-VERKOOPSTERS MAANDAG 25 MAART 1963 6 Pantoffelhelden' Kerkelijk nieuws In de vishal en op zee Koehandel A r gas-ogen T o e gift Man van Margot Fonteyn TE KOOP WOONHUIS le IJMUIDER HAKKENBAR JAC. BINKHORST EN ZN. Hotel Café-Restaurant „IEPENHOVEN" een prima zelfstandig werkend KOK een CHEF DE RANG twee COMMIS DE RANG een BUFFETBEDIENDE een KNECHT in algem. dient een PICCOLO een MEISJE voor de keuken Kort nieuws [1DC □DE extra licht en modern QO RAVO SCHOENFABRIEKEN N.V. RAVENSTEIN N.BR. JOH. ENSCHEDÉ EN ZONEN GRAFISCHE INRICHTING N.V. HAARLEM /KLOKHUISPLEIN 5 KOUSEN - JONGENSKLEDING - STOFFEN (Van onze correspondent) BRUSSEL Op 31 maart zal er een nieuwe „Mars naar Brussel" worden ge houden. Deze keer gaat de organisatie niet uit van de Vlamingen, maar van een aantal verenigingen, voor het merendeel van oud-strijders, die zich bij voorkeur van de Franse taal bedienen. Men kan eigenlijk niet spreken van een Waalse mars naar Brussel, want daarvoor zijn er weer te veel Walen die niet zullen mee doen. De C.V P., de christelijke (roomskatho- lieke) volkspartij, heeft de organisatoren laten weten dat zij de betoging niet goed keurt, omdat deze gepaard gaat met poli tieke doelstellingen die de C.V.P. niet aan vaardt. De socialisten zullen evenmin mee doen en de liberalen hebben nog wel niets van zich laten horen, maar de leiding van de partij zal zich toch wel niet met de mars willen compromitteren. De voorzitter van het „Nationale Actie comité" dat de betoging organiseert, is tever\s voorzitter van de nationale Bel gische urie van politieke gevangenen en slachtoffers van het verzet. Een van de voormannen 's ook de befaamde generaal Emile Janssens, die na zijn terugkeer uit Kongo van de koning, wegens niet erg voorzichtige uitlatingen, een paar weken kamerarrest heeft gekregen. Een ander is de kolonel buiten dienst Antoine Noens, secretaris van de Broederschap van het veldleger, een organisatie van merendeels oud-militairen, die ongeveer 40.000 leden heeft. Ook de Nationale Federatie van Strijders (ledental :141.000) heeft zich ach ter de actie geschaard. Dergelijke organisaties hebben echter een groot aantal leden, die zich echter alleen hebben aangemeld om de aan het lidmaatschap verbonden materiële voor delen, zoals kortingen op reizen per spoor, staatsuitkeringen en dergelijke te genie ten. Het is onwaarschijnlijk dat zij warm zullen lopen voor een mars naar Brussel. De organisatoren hebben medegedeeld dat zij ongeveer 100 000 deelnemers verwach ten. Waarvoor op 31 maart zal worden gede monstreerd? Zij hebben zich daarover nog niet al te duidelijk uitgesproken. Wel heeft generaal Janssens, voornoemd, in het blad (Vervolg van pag. 1) De rechtbank ging hierna in beraad. De president deelde na tien minuten mee, dat de zaken niet zullen worden gevoegd. Na deze beslissing van de rechtbank las de officier de dagvaarding voor. Zeer amb telijk klonk het verhaal van het misdrijf in de propvolle rechtszaal. En daarna rees de vraag die dit proces zal beheersen: was de angst van de drie verdachten dat Theo Mastwijk hen zou verraden voor het stelen van wat fruit en snoepgoed zo groot, dat zij de jongen moesten vermoorden? Vijf weken lang is Theo Mastwijk vrij- willig opgesloten geweest in de torenka mer van de villa van de familie H. in Baarn. Waarom leidde dit verblijf uitein delijk tot het uit de weg ruimen van Theo Mastwijk? Het zijn vragen waarop men anderhalf jaar lang geen antwoord heefi gekregen. Op vragen van de president, mr. Gijs man, gaf W. toe samen met de gebroe ders H. fruit, bier, limonade te hebben gestolen voor een feestje. Hij was begin 1960 in contact gekomen met Theo Mast wijk, die toen een kijker te koop aanbood. In juni 1960 werd Theo Mastwijk door de politie verhoord voor de diefstal van een bromfiets. Toen heeft de politie ook ge ïnformeerd naar andere diefstallen en Theo Mastwijk had daarbij de naam van Hennie W. laten vallen. „Ik wist, zo zei Hennie W. thans, dat Mastwijk dreigde het te zullen vertellen. Ik heb hier met de gebroeders H. over gesproken. De politie had tegen Mastwijk gezegd, dat hij naar een tuchthuis zou gaan, omdat zij hem ook verdacht van de diefstallen die door mij en de gebroeders H. waren gepleegd." „Mastwijk zei, dat hij ons niet zou verra den als wij hem hielpen ontvluchten. Wij besloten Mastwijk in de villa van de fa milie H. te laten onderduiken". Dit gébeurde op 23 juni 1960. Daar is hij gebleven tot de nacht van 2 augustus toen hij werd vermoord. Met zijn drieën heb ben ze Theo Mastwijk in juni naar het torenkamertje gebracht, waar een matras lag. De verzorging van de jongen was Boudewijn en Ewout H. toevertrouwd. Het eten bestond voornamelijk uit brood met jam. Een keer of tien is Hennie bij de jongen in het torenkamertje geweest. De bedoeling was, dat Mastwijk enkele we ken in de villa zou blijven en daarna ver momd de grens overgebracht zou wor den. Er was geld nodig om andere kle ren te kopen en de haren van Mastwijk te verven. De zaak werd echter urgent toen de familie H. met vakantie naar het buitenland ging. Er moest een oplossing komen voor Theo Mastwijk. De president hield Hennie W. voor dat er toch allerlei mogelijkheden waren om Theo Mastwijk de grens over te krijgen. De verdachte probeerde zich hakkelend te verdedigen tegen deze suggesties. President: „Was er niemand die op het idee kwam om de jongen los te laten en desnoods een week gevangenisstraf op te knappen voor de diefstallen?" Verdachte: „Ja, maar hij zat al te lang in de villa en Boudewijn was bang dat zijn familie in opspraak zou komen". Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot pred. voorg. van de Prot. Evang. Kerk te Gee- raardsbergen (België) J. C. Schoneveld. vicaris te Veenhuizen. voor de organisatie degenen, die thuis zul len blijven pantoffelhelden genoemd. Tij dens een persconferentie heeft de voorzit ter van het comité gezegd dat het gaat om de eenheid van het vaderland, tegen het vaststellen van een taalgrens en te gen het Waalse federalisme, dat België in twee kampen zal verdelen. Hij noemde de beweging voornamelijk a-politiek en heeft lang gesproken over de opofferingen welke de strijders in twee wereldoorlogen hebben gebracht voor de eenheid van het land. De organisatoren van de mars zijn ook van oordeel dat Vlaanderen 120 jaar lang heeft geprofiteerd van de welvaart van Wallonië en dat, nu het Wallonië minder goed gaat, Vlaanderen moet bij springen. De optocht zal het gebruikelijke traject volgen van het Brusselse Zuid-station langs de Beurs naar de Ringboulevard voor de wolkenkrabber aan het Rogierplein. De deelnemers wordt verzocht al hun de coraties in groot model te dragen. Iliswa-Goed Kamp. De internationale watersport-, kampeer- en caravantentoon stelling Hiswa-Goed Kamp in het Amster damse R.A.I.-gebouw is sinds de opening op donderdag al door 81.808 mensen be zocht. Dat is 12.000 meer dan vorig jaar. Aanvoer van maandag Tachtig schepen zorgden maandag in IJmuiden voor een aanvoer van 200 kisten schelvis, 612 kisten gestripte wijting, 340 dichte wijting, 210 gul en kabeljauw, 310 koolvis, 980 haring ,450 kleine haring, 510 makreel, 550 roodbaars, 1380 schol, 30 tar bot, 380 varia, 880 stijve kabeljauw en 200.000 kilo tong. Veertig schepen bleven liggen voor dinsdagnacht. Aanvoer van Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bedroeg 40 kisten schelvis, 200 wijting, 70 gul en ka beljauw, 110 koolvis, 20 haring, 500 schol, 200 stijve kabeljauw en 52.000 kilo tong. Prijzen van maandag Per kilogram: tarbot 5.705, heilbot 4.70 2.30, grote tong 21.94, grootmiddel tong 1.54—1.42, tong I 1.54—1.42, tong II 1.10 0.96. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 130 94, middel kabeljauw 14692, grote kool vis 8065, middel koolvis 8272, blauwe leng 71, gewone leng 71. Per 50 kilgram: kleine wolf en roodbaars 30—17, grote kuit 36—30, tarbot 226—136, griet 92—69, schartong 39—15, spanharing 31—18, trawlharing 30—12, grote makreel 77—70, makreel 6240, paapjes 36, jumbo 7838, gorte schelvis 136, middel schelvis 7238, kleinmiddel schelvis 7149, schel vis I 7149, schelvis II 66—37, gestripte wijting 3513, dichte wijting 169.90, kleine schol 3121, schol II 4023, schol I 35—31, zetschol 32—28, grote en grootmid del schol 33—29, bot 11—2.80, schar 28—18, poon 41, kleine gul 4843, middel gul 60 49, grootmiddel gul 6559, kleine koolvis 37—25, bom 28, kleine blauwe leng 40, overige blauwe leng 4335, radio 46-^27, lever 7. Per hoop: rog 4549. vleet 7115. Per regel: grote kabeljauw 14582, mid del kabeljauw 7146. (Van onze correspondent) JERUZALEM. Israel zal eindelijk de zegeningen van de televisie deelach tig worden. Het parlement heeft met vijfenvijftig tegen drieënveertig stemmen zijn fiat gegeven aan haar invoering bij het onderwijs op de lagere en de mid delbare school, met de uitdrukkelijke bepaling, dat het hier een proefneming geld en dat met deze beslissing niets gezegd wil zijn omtrent televisie voor het algemene publiek. De manier, waarop de regering deze zaak heeft behandeld, zou men een parle mentaire curiositiet kunnen noemen. Het ging hier in eerste aanleg om een aan bod van de Edmond James de Rothschild Memorial Group een bedrag van zes tot zeven miljoen gulden beschikbaar te stel4 len voor de installatie van een school-tele- visienet en de exploitatie daarvan gedu rende twee of drie jaar. Het departement van Onderwijs en Cul tuur, aan het hoofd waarvan Israels vroe gere ambassadeur bij de UNO, Abba Eban staat, toonde zich dadelijk enthousiast, maar die geestdrift werd door weinigen gedpeld. Ben Goerion, zonder wiens in stemming hier maar weinig gebeurt, was uitermate kritisch en moest lang door de directeur-generaal van zijn departement bewerkt worden voordat hij zijn actieve tegenstand opgaf. De politieke partijen in de kamer liepen, met uizondering van de sociaal-democratisch Mapaj. al evenmin warm voor dit novum en zo kon het ge beuren, dat er een ongebruikelijk lan ge termijn, meer dan drie maanden, ver liep tussen het tijdstip, waarop dit onder werp voor het eerst in de kamer ter spra ke kwam en de dag, waarop het huis er en dan nog schoorvoetend zijn goed keuring aan gaf. Een kwart jaar had de minister van Op voeding nodig om de diverse tegenstribbe lende partijen op te warmen en er zeker van te zijn, dat de zaak niet op een échec zou uitdraaien. De periode kenmerkte zich door een levendige politieke koehandel, overredingspogingen zonder tal, onder handse compromissen en plechtige belof ten. Toen dan eindelijk de kogel door de kamer was en het aanbod van De Roth- schild-groep officieel aanvaard, had een groot deel van het huis het gevoel, dat de Knesset een vrij riskant precedent had ge schapen. Niet alleen, omdat er bij de religieus-orthodoxe fracties twijfel heerste over het traditioneel-rechtzinnige karak ter van de uitzendingen, maar ook, om dat men er van overtuigd was. dat het hek van de dam was en tie weg geëffend voor de hier in brede kring becritiseerde alge mene televisie. In de haven van Wemeldinge is de 350 ton metende motorspits „Maria", eigendom van de heer G. Stroobandt uit Gent (België) aangevaren door de „Alce- do". De aanvaring gebeurde bij het inva ren van de haven. Het schip brak door midden en zonk. De schipper en zijn vrouw zijn gered. De 999 ton metende tanker „Alcedo", van de rederij Plouvier uit Antwerpen was met een lading gasolie op weg van Ant werpen naar Bazel. De „Alcedo" heeft met zijn anker in de motorspits mid scheeps een gat van naar schatting vijf a zes meter gereten. Het Nederlandse veldhandbalelftal zal deelnemen aan de wereldkampioenschap pen, die van 3 t/m 9 juni in Zwitserland worden gehouden. Ons land is samen met W.-Duitsland, Zwitserland en de Verenig de Staten ingedeeld in groep A. De B- groep omvat Oost-Duitsland, Oostenrijk, Polen en Israel. Het is de eerste maal dat Duitsland met twee afzonderlijke ploegen uitkomt. Bij het wereldkampioenschap van 1959 in Oostenrijk won een gezamenlijke Duitse ploeg in de finale met 14-11 van Roemenië. De wereldkampioenschappen in Zwitser land zullen op 3 juni worden geopend met de wedstrijd West-DuitslandVerenigde Staten. Op 8 juni wordt de wedstrijd gespeeld om de 3de en 4de plaats, evenals die om de 5de en 6de. De finale volgt op 9 juni. Het Amerikaanse team zal ter voorbe reiding van de wereldkampioenschappen op 26 mei in Arnhem uitkomen in het in ternationale toernooi van ESCA. Het sein staat nu dus op groen en de weg is vrij, al wordt hij ook met argus ogen oewaakt. Het gaat er in de eerste plaats om de mannen en vrouwen te be noemen, die het technisch en pedagogisch voor het zeggen zullen hebben, een sub- tiele aangelegenheid, omdat ook hier de critici van links en rechts gereed staan tot de aanval over te gaan. Een deel van de wind werd hun echter uit de zeilen ge nomen door de uitdrukkelijke verzekering van Abba Eban. dat de orthodoxie geen klagen zal hebben. Iedere uitzending, zo zegde hij toe, zal gekeurd worden door die afdeling van zijn departement, die zich met het religieuze schoolwezen bezig houdt zodat men er bij voorbaat zeker van kan zijn, dat niet gezondigd wordt tegen reli gieuze traditie. En bij wijze van toegift voor het ja woord van de religieuze partijen binnen de coalitie krijgt de religieuze school boven dien nog eigen programma's. Om te begin nen zal, naar het zich laat aanzien, een dertigtal scholen van allerlei soort in het genot van televisie worden gesteld. Op die manier zal men ervaring opdoen. Later zal het aantal aanzienlijk worden uitgebreid, maar dat duurt nog wel even. De techni sche en pedagogische voorbereiding neemt veel tijd in beslag en men kan nauwelijks verwachten, dat de eerste klassen nog in het komende schooljaar via het televisie scherm zullen worden ingewijd in de ge heimen van de natuurwetenschappen en de moderne talen: de eerste vakken, die voor deze nieuwigheid in aanmerking ko men. Maar hoe het ook zij, minister Eban kan een zucht van verlichting slaken en zij, die ondanks de ministeriële verzeke ringen nog altijd niet gerust zijn omtrent de schooltelevisie, mogen troost putten uit 's ministers even plechtige belofte, dat als invoering van algemene televisie aan de orde komt, de regering evenmin over ijs van een nacht zal gaan en de Knesset alle gelegenheid zal krijgen om zich uit te spreken over dit machtige instituut, waarvoor zij zo juist met meer aarzeling dan ovei tuiging de grondslag heeft gelegd. (Van onze correspondent) LONDEN „De arrestatie van mijn man is gewoon politieke vervolging," ver klaarde gisteren de Engelse balletdanse res Dame Margot Fonteyn, nadat zij had vernomen van de arrestatie van haar echtgenoot, dr. Roberto Arias in Panama. Volgens de Panamese politie, die Arias arresteerde toen hij juist per vliegtuig het land wilde verlaten, heeft de voormalige Panamese ambassadeur in Londen ge tracht whiskey te smokkelen. Zijn jacht Dr. Roberto Arias „Elaine" werd een paar dagen geleden door de Panamese nationale garde op een verlaten stuk strand aangetroffen terwijl de bemanning bezig was duizend kisten whiskey uit te laden. „Mijn man zou er niet aan denken te smokkelen", aldus Dame Margot, „hij heeft veel belangrijker zaken aan zijn hoofd." Zij is er van overtuigd dat hij spoedig zal worden vrijgelaten. Dr. Roberto Arias, die Margot Fonteyn leerde kennen toen hij ambassadeur in Londen was (zij trouwden in 1955) is de zoon van de Panamese oud-president Har- modio Arias. Hij werd reeds eerder ge arresteerd in 1959 op beschuldiging van samenzweren tegen de staat. Hij werd toen voor 15 maanden verbannen. Arias bevond zich ten tijde van zijn eer ste arrestatie samen met Margot Fonteyn aan boord van hetzelfde jacht dat nu bij de smokkelarij is betrokken. Dame Mar got werd toen 24 uur vastgehouden en verhoord. Zondagavond werd omstreeks half acht de brandweer gealarmeerd voor 'n brand je op de Landtong bij de Seinpostweg te IJmuiden. Het politieranport vermeldt een grasbrandje, dat spoedig door de brand weer kon worden geblust. De wethouder van onderwijs te Bever wijk, de heer A. J. Hermes, is verhinderd woensdag zijn gewone spreekuur te houden Waarschijnlijk ten gevolge van de harde wind en omdat hij bovendien onwel was geworden kwam zondagmiddag een oude heer te vallen in de Hoofdstraat in Sant poort. Het bleek een 79-jarige inwoner van een Haarlems bejaardentehuis te zijn. Hij liep enige wonden op aan het gelaat en bovendien kostte deze val hem enige tan den. Door de ongevallendienst is hij ver volgens naar Haarlem vervoerd. Bij de politie werd melding gemaakt van het feit, dat de deur van de ULO-school aan de Willem de Zwijgerschool zondag morgen wijd open stond. De politie betrad de school, maar doordat niets werd ver mist en alles normaal bleek, mag worden aangenomen dat men zaterdag heeft ver geten de deur te sluiten. Zaterdagmorgen werd de assistentie van de politie ingeroepen voor de Engelmun- dusschool in Driehuis, waar men niet goed raad wist met een zonderlinge bezoeker Hij was namelijk de school binnengedron gen om zich in een klaslokaal te begeven, waar hij zwijgend en roerloos de lessen volgde. De politie ontdekte dat het een 31- jarige Pool betrof, die in Haarlenj werk zaam is en als enigszins zonderling bekend staat. Doordat hij geen enkel strafbaar feit had gepleegd, werd hij weer op vrije voeten gesteld. Een (leeg te aanvaarden) geheel gestoffeerd, aan de Van Leeuwenstraat te IJmuiden Koopsom f 32.000.- en een ONDER- en BOVENWONING (waarvan de bovenwoning binnenkort leeg te is aan vaarden) aan de Kon. Wilhelminakade te IJmuiden Koopsom f 15.000.- Inlichtingen: Mak. Renze Kramer, Oosterduinplein 3. IJmuiden Tel. 4228 Speciaal ingericht voor het herstellen en vernieuwen van naaldhakken TUINDERSSTRAAT 119 - TELEFOON 7643 vraagt voor het a.s. seizoen Aanmelden: dagelijks van 1012 en van 2022 uur, Harteniustlaan 4. Bloemendaal. Ook telefonisch 0 2500 - 58301. Zondagmiddag heeft om half drie op het kruispunt ReggestraatLekstraat een aan rijding plaatsgehad tussen twee personen auto's, die beide geringe materiële schade opliepen. Bij een der bestuurders werd geconstateerd misbruik van geestrijke dranken. Deze, een 31-jarige inwoner van Beverwijk, werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht, waar hem zijn rijbe wijs werd ontnomen. Vijfjarig jongetje vermist. Sinds zon dagmorgen wordt in Tiel het vijfjarig jon getje Joost Verspuy vermist. Hij werd het laatst gezien aan boord van een in de Vluchthaven gelegen motorschip. Er is ter plaatse gedregd. Mond- en klauwzeer. In de buurt schap Volkel in Noord-Brabant (gem. Uden) moeten ongeveer duizend varkens worden afgemaakt wegens mond- en klauwzeer. j, .V - y TOWN Hiar is de Fut Town schoen. Een extra lichte en moderne schoen die mannelijke allure en elegantie aan door en door Engels comfort paart. Bijzonder duurzaam, geen reparatiekosten. Zool en bovenleer zijn onverwoestbaar aan elkaar gelast. Daarom Is de Fut schoen volstrekt waterdicht. En bovendien 6 maanden volledige garantie. Niet alleen dus op de zool maar op de hele schoen. Vraag naar Fut schoenen verpakt In de zwarte doos. vraagt: Leeftijd 1525 jaar. Opleiding U.L.O. of hiermede gelijkwaardig onderwijs gewenst. voor de afdeling boekhouding. Vereisten: diploma U.L.O. en Praktijkdiploma Boekhouden. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszaken. Voor een persoonlijk onderhoud is de mogelijkheid aanwezig maandag t.m vrijdag tussen 13.30 en 16.00 uur, Klokhuisplein 5, Haarlem. Eventueel in de avonduren na telefonische afspraak. a***#************************************************* Wij vragen voor spoedige indiensttreding: voor de afdelingen Tevens: voor diverse afdelingen. Vijf-daagse werkweek - Opname In Pensioenfonds Met vakantieafspraken wordt rekening gehouden U kunt mondeling of schriftelijk solliciteren. Eventuele telefonische afspraak onder no. 11955 Grote Houtstraat 54 - HAARLEM

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6