Winst Wilton-Fijenoord vorig jaar fors gedaald Ontwapening brengt onze economie niet in gevaar Bij Wilton - Fijenoord woedt vakbondsstrijd Vereenigde Blikfabrieken geeft 12 pet dividend en 2 pet bonus De beurs Euratoom akkoord met steun aan reactor in Dodewaard Nillmij gaat polissen „leesbaar" maken Belasting inkomens tussen tien en dertig mille omlaag Minder werklozen in Engeland Resultaat Mosa weinig veranderd OPEC-conferentie uitgesteld Koelkast cadeau bij t.v.-toestel mag niet Suriname trekt deviezenmaatregel in St. Eloy wil niet in ondernemingsraad Oscar Smit's Bank gelijk dividend Invoer in februari fors gedaald Nieuw akkoord van Esso met Eni SCHEEPVAARTBERICHTEN Washington wijst Russisch protest van de hand Omzet Kemo met 13 pet gestegen Recorddividenden in Canada NHM-kantoren aan Indonesië overgedragen MAANDAG 25 MAART 1963 9 Prof. Witt eve en Echte werkloosheid is evenwel nog toegenomen GREEP UIT HET BEDRIJFSNIEUWS Groot verloop Oliemaatschappijen gaan niet op voorstellen in Koopman in Almelo veroordeeld Prof. Pen over mythologie der bewapening Druk van defensie-last wordt meestal overschat Angst exploiteren Pressiegroepen Export licht omhoog Onjuist ingelicht Lagere produktiecijfers Willem Barendsz Nieuw-Guinea 'vort economisch nieuws De commissie van Euratoom heeft be sloten om voor een bedrag van maximaal achttien miljoen gulden te participeren in de bouw en de exploitatie van een Nederlandse kernenergiecentrale door de n.v. Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (S.E.P.). De n.v. S.E.P. heeft de regering ge vraagd voor de bouw van deze vijftig megawatt-centrale in de omgeving van Dodewaard aan de Waal vergunning te verlenen. De nieuwe centrale zal wor den uitgerust met een zogenaamde ko kend waterreactor (Ü.W.R.). De totale kosten zullen als bekend ongeveer negentig miljoen gulden bedragen. Vandaag begint de schadeverzekering maatschappij Nillmij haar werkzaamhe den. Het doel van de oprichting van de maatschappij is, aldus de directie op een persconferentie, het hechter maken van de positie van de levensverzekeringmaat schappij op de verzekeringsmarkt. De nieuwe dochteronderneming zal zich bezighouden met alle branches van het schedeverzekeringsbedrijf, met uitzonde ring van de transportverzekering. Een no vum voor Nederland is dat de Nillmij een buitendienst voor „leven" en „schade" zal hebben. De polissen van de nieuwe maatschappij zien er geheel anders uit dan die van de andere schadeverzekering maatschappijen De beruchte „kleine let tertjes" zal men er niet op aantreffen. De directie heeft een „leesbare" Neder landse tekst opgesteld. De polissen zijn zeer overzichtelijk. Er zijn nog meer no viteiten. De Nillmij is de eerste maat schappij die de mogelijkheid heeft gescha pen de W.A -verzekering te vervolmaken door het bijsluiten van een rechtsbijstand verzekering. Ook is er voor autobezitters in de door hem af te sluiten autoverzeke ring de mogelijkheid in het leven geroepen om bij een schadegeval een eerder in het zelfde jaar opgelopen schade die in eer ste instantie voor eigen rekening werd ge nomen om de no-claim-korting niet te ver spelen alsnog aan te melden. Prof. dr. H. J. Witteveen, lid van de Eerste Kamerfractie van de V.V.D., meent dat de activiteiten van de zg. midden groepen door de sterk progressieve lijn van de loon* en inkomstenbelasting voor de inkomens tu.ss.en de tien en dert.ig- duizend gulden, te zeer in het gedrang ko men. De loon- en inkomstenbelasting moet zijns inziens met name voor de midden groepen worden verlaagd. Hij acht dit mogelijk, als de overheidsuitgaven in verhouding tot de groei van het nationale inkomen minder zullen gaan stijgen. Prof. Witteveen zei dit zaterdag in een voor dracht getiteld „Dynamische belasting- politiek", die hij in Eindhoven hield op de economische conferentie van de V.V.D Van onze correspondent) LONDEN Met minder tevredenheid dat men op het eerste gezicht zou ver wachten, heeft de Britse regering bekend gemaakt, dat het aantal werklozen in maart met 176.433 is gedaald. Het zijn echter voornamelijk diegenen, die werk loos geworden waren door de strenge win ter, die naar hun werk zijn teruggekeerd. Het aantal werklozen dat niet te zijten is aan de weersomstandigheden, is sinds november vorig jaar zelfs gestegen met een, aantal van 90.000. Uit de cijfers blijkt dat de pogingen die Je Britse minister van Financiën, Maud- ling, heeft gedaan om de economie in zijn land een duwtje te geven, nog hebben ge faald. Men heeft echter hoop dat zijn nieuwe begroting die over ongeveer veer tien dagen wordt ingediend, de zo hard nodige aanmoediging zal geven. De regering heeft laten blijken dat zij niet tevreden zal zijn voordat het aantal werklozen met 200.000 is gedaald. Indien de omstandigheden normaal blijven, zui len er zeker 100.000 werklozen minder zijn in juli. Met de maatregelen die men van Maudling verwacht, moeten nogmaals 100.000 mensen aan het werk geholpen wor den. Het aantal werklozen maakt op het ogenblik 3,1 percent uit van de werkende bevolking, tegen 3,9 in februari en 2 vorig jaar maart.. Het saldo bedrjjfsrekening na aftrek van te betalen belasting van de Dok- en Werf- maatschappjj Wilton-Fyenoord over 1962 is, blijkens het verslag, gedaald tot 28.41 (v.j. 31.71) min. Na afschrijvingen ad 14.57 13.18) min) en een voorziening voor vernieuwing en modernisering van f 5 10) min resteert een saldo ter ver deling van 8.83 8.53) min. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd di vidend van 16 percent. Over de vooruitzichten zegt de directie, dat de opdracht van de Nigeriaanse mari ne, alsmede de in opdracht zijnde onder zeeboten van de marine, de afdeling nieuwbouw een aanvaardbare bezetting tot in 1965 geven. De afdeling algemene werktuigbouw is redelijk van werk voor zien. Wat de afdeling reparatie betreft wordt opgemerkt, dat het reparatie-aan bod terugloopt, mede door het in de vaart brengen van grotere en modernere schepen en doordat de concurrentie toeneemt, om dat nieuwbouwwerven zich meer en meer op reparatiegebied begeven. Niettemin mag de directie aannemen, dat in het boekjaar 1963 liet aandeel in de reparatie- markt op een redelijk peil gehandhaafd zal kunnen worden, zij het dan tegen sterk concurrerende prijzen De verwachtingen omtrent de bedrijfs bezetting in haar geheel zijn dus voor 1963 niet ongunstig; ten aanzien van de finan ciële resultaten wordt een verdere daling verwacht, mede als gevolg van de extreme weersomstandigheden in het begin van het jaar en de voortgaande stijging van de ar beidskosten, die niet voldoende door een stijging van de produktiviteit wordt op gevangen. Bovendien zullen in 1963 geen langlopende opdrachten uit voorgaande jaren tot afrekening komen. Porselein- en tegelfabriek Mosa heeft in 1962 op de exploitatierekening, na be lastingen en voor afschrijvingen, een batig GENEVE (Reuter) De organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) heeft be sloten de plenaire conferentie, die op 30 maart in Ryadh (Saoedi-Arabië) gehouden zou worden, uit te stellen In plaats daar van heeft de organisatie een bijzondere bijeenkomst uitgeschreven van de hoofd vertegenwoordigers der aangesloten lan den up 2 april in Genève ïn—een—communiqué wordt gezegd, dat de oliemaatschappijen „niet hebben laten blijken, dat zij voornemens zijn te hande len overeenkomstig de voorstellen van de aangesloten landen, in een motie over royalties, welke vorig jaar tijdens de conferentie van Genève werd goedge keurd". De besprekingen, die gevoerd zijn. schenen aan te tonen, dat weliswaar de houding van de maatschappijen op het ogenblik is, dat zij van geen compromis willen weten, doch dat bepaalde factoren, die de internationale olie-industrie raken, in de toekomst deze houding zouden kun nen doen veranderen. De secretaris-generaal van de OPEC, Foead Roehani, deelde op een persconfe rentie mee, dat er aanwijzingen zijn dat de Sovjet-Unie haar prijzen verhoogt, om deze in overeenstemming te brengen met de prijzen op de wereldmarkt. saldo behaald van 4.12 (v.j. 3.99) min. Diverse baten en lasten brachten 135.175 174.253) op. Afschrijvingen vergden 2.3 2.20) min. Hierna resteert een netto winst van 1.96 2.01) min. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van zes tien percent, waarvan vijf percent naar keuze in aandelen of contanten (v.j. 1554 percent, waarvan 6V2 percent naar keuze in aandelen of contanten). De directie acht het behaalde resultaat onder de gegeven omstandigheden ver heugend, gezien de te overwinnen tegen werkende factoren met betrekking tot pro duktiviteit en winstvoet, die gelegen wa ren in verhoogde loonkosten, een tijde lijke onderbezetting, alsmede het voort gezette grote verloop gedurende 1962. Hier tegenover echter gold als tegenwicht het geleidelijk doorwerkende kostenbesparen de effect van de omvangrijke vernieuwin gen en de daarmede gepaard gaande ratio nalisatie der laatste jaren. De produktie zowel als de omzet bleven zich in 1962 in stijgende lijn bewegen. De afzet van te gels bleef bij de verwachtingen ten achter. Wegens overtreding van de Wet op het Cadeaustelsel heeft de economische poli tierechter in Almelo 'n koopman uit Al melo veroordeeld tot 260 boete. Kopers van door hem aangeboden televisietoestel len kregen voor één gulden een centrifuge, koelkast of wasmachine erbij. Voor de rechter verklaarde de koopman in korte tijd 220 televisietoestellen tegen de norma le prijs aan de man te hebben gebracht en daarbij een wasmachine, koelkast of centrifuge vrijwel cadeau te hebben gege ven. Hij verklaarde op ieder toestel wel twee wasmachines cadeau te kunnen ge ven en dan nóg winst te maken. Geen van de door hem verhandelde apparaten was via de normale importeur ingevoerd Duitse grossiers waren de leveranciers. De Surinaamse ministerraad heeft met ingang van 1 april 1963 de maatregel in getrokken, waarbij aan invoer- en/of be talingsvergunningen voor 'goederen de voorwaarde werd verbonden, dat 10 per cent van het bedrag van de desbetreffende vergunning moest worden gestort bij een deviezenbank. Deze maatregel werd in augustus' vorig jaar ingesteld in verband met de minder gunstige deviezenpositie van Suriname. De Groningse hoogleraar in de econo mie prof. dr. J. Pen heeft zaterdagmid dag in Utrecht voor het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers 'n voor dracht gehouden over „de economische mythologie van bewapening en ontwape ning". Naar z(jn mening leven er over de eco nomische kant van de militaire uitgaven twee onjuiste opvattingen, die tezamen de vorm van een mythe kunnen aannemen. Namelijk ten eerste De opvatting dat de bewapening voor West-Europa een schier ondragelijke last is en dat ontwapening 't kapitalisme zou doen ineen storten. Nederland geeft jaarlijks ongeveer twee miljard gulden uit aan militaire zaken. Dat is veel, als men bedenkt dat met dit geld bijvoorbeeld de woningbouw en het onderwijs ongeveer verdubbeld zouden kunnen worden. Maar het is niet veel, aldus prof. Pen, als men inziet dat de he le militaire last van ons land voor alle toekomstige jaren betaald kan worden uit één jaar economische groei. Hjjconcludeerde hieruit, dat de last der militaire uitgaven weliswaar niet te verwaarlozen is, maar dat zij in het raam van onze economische mogelijkheden met zwaar drukt. De last van de extra-inves teringen die door de bevolkingsgroei no dig zijn, is volgens prof. Pen tenminste anderhalf maal zo zwaar als de defensie- last. De mythe dat de militaire last on draaglijk is, word' volgens prof. Pen ge voed door de Europese politici, die moeten expliceren, dat hun landen minder bijdra gen aan de Atlantische verdediging dan in de NAVO-kringen wordt gewenst. Ver der door quasi-economen die concluderen dat de militaire uitgaven een derde of de helft van o is inkomen in beslag nemen. De mythe 'an de ondragelijke last is niet alleen verkeerd, maar ook gevaarlijk Zij leidt er toe, dat een regering die de militaire uitgaven wil verhogen, dit alleen maar kan doen door de publieke opinie onder sterke druk te zetten. Angst en haat moeten worden opgewekt om de ex- tra-last aanvaardbaar te maken. De tweede mythe, de ineenstorting die ons te wachten zou staan als de bewa peningsopdrachten voor de industrie zou den wegvallen, lichtte prof. Pen toe aan de hand van een Amerikaans rapport over de effecten van ontwapening. Het blijkt, dat bijvoorbeeld de halvering der mili taire uitgaven, mits begeleid door flinke belastingverlagingen en een matige ver hoging van enkele overheidsuitgaven, een gunstige invloed op bijna alle bedrijfstak ken zou hebben, vooral op de bouwnij verheid, met als vrijwel enige uitzonde ring de metaalindustrie. Daar zou een lichte daling va de produktie en van de werkgelegenheid optreden in de orde van grootte van anderhalf percent, die door speciale maatregelen verholpen moeten worden. Volgens -professo- Pen leren aL deze .becijferingen,-dat het westen.-geen-econo mische vrees behoeft te koesteren voor verlaging der defensieopdrachten. Deze vrees moet integendeel met kracht worden bestreden, want zij remt het urgente stre ven naar ontwapening. Het is, aldus prof. Pen, nLt uitgesloten, dat bepaalde pressiegroepen die belang bij de militaire produktie hebben, de mythe als zou ont wapening een depressie inluiden, aanmoe digen. Ook is het volgens hem niet zo, dat ontwapening, alleen kan worden opgevan gen door een omvangrijke planning. Deze mening is eveneens gevaarlijk omdat plan ning vooral in de Verenigde Staten vele tegenstanders heeft. In de buurt van Tel Aviv is een olievondst ge daan die ln de toekomst de geheele oliebehoefte van Israel zal kunnen dekken De leden van de ondernemingsraad van Wilton-Fijenoord worden direct gekozen uit verschillende categorieën van werkne mers, zoals de scheepsbouw, machine bouw en dergelijke. Dit systeem is te ver gelijken met een districtenstelsel. De kan didatenlijsten werden altijd gezamenlijk door de bonden opgesteld maar deze sa menwerking kwam te vervallen na het bisschoppelijk mandement. Daarna was er alleen nog overleg tussen de socialistische en protestant-christelijke vakbonden. De ondernemingsraad telt vijfentwintig leden, te weten negentien van de A.N.M.B. (an- gesloten bij het N.V.V.), vier van de C.N.B. (C.N.V.), één zogenaamde vrije kandidaat en één lid van het hoger leiding gevend personeel. Ir. B. Wilton is voor zitter. De georganiseerde katholieke werkne mers van de werf Wilton-Fejjenoord in Schiedam zullen geen kandidaten stellen voor de binnenkort te verkiezen onder nemingsraad. De afdeling Schiedam van St. Eloy, de metaalbewerkersbond van de K.A.B., is het namelijk niet eens met het verkiezingsreglement, dat al sinds 1955, toen de eerste ondernemingsraad werd samengesteld. woidt toegepast. Men meent dat bij Wilton-Fijenoord niet op democratische wijze wordt gestemd om dat de verkiezingen niet geschieden op basis van evenredige vertegenwoordiging. Nog nooit zou een K.A.B.'er de kans heb- Oscar Smit's Bank n.v. te Haarlem zal de algemene vergadering van aandeelhou ders voorstellen over 1962 een dividend uit te keren van 7 pet. (onveranderd), zo deelt de directie mee. De waarde van de Nederlandse- invoer bedroeg in februari 1 578 (v.m. 1.706) min, terwijl voor een waarde van f 1.312 (v.m. f 1.268) bin werd uitgevoerd De uitvoer bedroeg 83 percent van de uivoer (v.m. 74 percentU De waarde bij de invirer is in februari 1963 ten opzichte van de overeenkomende maand van 1962 met 64 min of 4 percent en de uitvoer met 77 min of 6 percent gestegen. Het invoersaldo liep hierdoor terug met f 13 min, terwijl het dekkings percentage 1 punt hoger was Ten opzichte van januari 1963 daalde de invoer in fe bruari 1963 met 8 (v.j. 13) percent, maar steeg de uitvoer met 3 (v j daling van 6) percent Sedert het begin van het jaar be droeg het invoersaldo 1 704 (januari-fe- Krïiari T9152 TÖSÖ) min. De Standard Oil Company of New Jer sey heeft de ondertekening bekendgemaakt van nieuwe leveringscontracten voor ruwe olie met de Ente Nazionale Idtrocarburi (ENI), de oliemaatschappij, die eigen dom is van de Italiaanse regering. In de mededeling van de Jersey Standard werd niets gezegd over de omvang van de con tracten. Volgens de mededeling zijn de overeenkomsten-in overeenstemming met de snelle groei van de Italiaanse econo* mie. De contracten zouden eén aanzienlij ke vergroting betekenen vergeleken met vroegere verkopen van de Jersey Stan dard aan de ENI. Aagtekerk 23 van Rotterdam naar Shanghai Aalsum 25 van Cardon naar Weymouth z Acmea 23 van Brunsbuttel naar Curacaou Adonis 25 te Puerto Cabella Adrastus 23 te Rotterdam Aegis 23 van Oplata naar Amsterdam Alamak 23 van New York naar Beirut Alblasserdijk 23 van R'dam naar Everglades Albireo 23 van Salvador naar Las Palmas Alca 23 van Georgetown naar Culito Alchiba 24 te Suez Aldabi 24 te Hamburg Alkmaar 25 te Curacao Almdijk 23 van Amsterdam naar Kaapstad Algol 24 te Rotterdam Alnitak 23 van Las Palmas naar Santos Amstelmeer 23 van Shanghai naar Manilla Amstelmolen 23 van Singapore naar Australië Amstelveld 24 van Ad ennaar Suez Annenkerk 23 van Le Havre naar Marseille Archimedes 23 van Curacou naar Le Havre Argos 23 van Haifa naar Antwerpen Aristocles 23 van Ne wOrleans naar Araba Atys 23 van Malta naar Tropoilis Asterope 23 van Philadelphia naar Antwerpen Bali 25 te Alexandrië Bantam 24 te Akaba Barendrecht 23 van Menna naar Port Said Batavia 23 van Singapore naar Bangkok Batjan 23 van Corpus Christi naar New York Batu 25 te Rotterdam Bengalen 23 van Penang naar Karachi Beninkust 23 van Takoradi naar Abidjan Bennekom 23 van Amsterdam naar Curacao Billiton 23 te Hongkong Bintang 24 van Chalna naar Singapore Blitar 23 te Port Said Bonita 22 van San Salvador naar Guayaquil Bovenkerk 23 van Amsterdam naar Lissabon Bur) S Watson 23 van Rastanura n. Tokuyama Caltex Amsterdam 23 van Bahrein naar Suez Caltex Delft 25 te Rastanura verwacht De resultaten van de N.V. De Vereenig de Oliefabrieken zijn in 1963 gunstig ge weest, zij het dan dat de laatste maanden van het jaar een eind kwam aan de om zetstijging, aldus het jaarverslag van de n.v., dat in de algemene vergadering van aandeelhouders op 8 april in Amster dam zal worden behandeld. Voorgesteld wordt het dividend over het boekjaar 1962 te bepalen op twaalf percent en ook is in overweging gegeven een jubileumuitkering aan aandeelhouders te doen van twee per cent. Dit jaar namelijk zal „enige aan dacht" worden geschonken aan het 75-jarig bestaan van de n.v. De geldomzet in de blik- en aluminium- emballage is ongeveer zes percent hoger geweest dan in 1961. Hierbij is rekening gehouden met de omzet van de N.V. Elec tro Blikfabriek in Leeuwarden. De omzet van het kunststoffen verwerkende bedrijf „Verblifa-Plastics" is niet onbelangrijk ge stegen. De totale geldomzet is in het verslag jaar, ten opzichte van 1961, met ongeveer vier percent gestegen. Dank zij de omzet stijging, die in de emballagesector werd behaald, is het saldo van de exploitatie rekening niet onbeduidend beter dan in het vorige boekjaar. Het ligt in het voornemen te Kromme nie een nieuw, groter chemisch labora torium en een nieuwe kantine te bouwen. In Leeuwarden zal fabricage- en opslag ruimte tot stand worden gebracht. De post deelnemingen is verhoogd als gevolg van een participatie in de Franse vennootschap Cotuplas S.A. De exploitatiewinst, inclusief de opbrengst uit deelnemingen bedroeg f 9.757.150, de nettowinst is 1.909.277 groot. De direc tie ziet de toekomst met vertrouwen tege moet. Caltex Naples 22 van Wight naar Bahrein Caltex Utrecht 23 van Rotterdam naar Port Said Casamance 23 van Duinkerken naar Rouaan Celebes 24 te Bombay Chiron 24 te Amsterdam Congokust 22 van Abidjan naar Freetown Dahomeykust 23 van Amsterdam naar Bremen Dongedijk 25 te Los Angeles Drente 23 van Philadelphia naar Ne wYork Eemland 23 van Puero Alegre naar Itaja Eos 23 van Beyrouth naar Alexandria Esso Amsterdam 24 van P Said n. Rotterdam Esso Rotterdam 23 van Muscat naar Rastanura Daphnis 22 te Savannah Fnia Nederland 23 van Abadan naar Hamble Forest Hill 23 te Wadifeiran Forest Lake 23 van Nagoya naar Mena Friesland 23 van Kopenhagen naar Immingham Gaasterdijk 25 te Port Ever Glades verwacht Gabonkust 23 te Amsterdam Geestland 23 van Dominica naar Preston Gooiland 26 ta Ilo verwacht Graveland 23 te Amsterdam Groote Kerk 24 te Amsterdam Gulf Hollander 23 van Mena naar Suez Helena 24 te Rotterdam Hollands Dreef 24 te Moji Isis 23 van Mobile naar Houston Izalco 22 van San Antonio naar Christobal Jacob Verolme 24 te Mollendo Johannes Frans 23 van Aruba naar Christobal Karachi 22 van Tonga naar Noumae Karimata 23 van Hollandia naar Auckland Kasimbar 23 van Sorong naar Singapore Katelysia 23 van Miranda naar Shellhaven Karossa 23 te Sorong Kelletia 23 van Rotterdam naar Bergen Kenia 25 te Thameshaven Kerkedijk 24 te Rotterdam Kermia 23 van Jaarrow naar Thameshaven Khasiella 23 van Curacao naar Port Miranda Kinderdijk 25 van Bremen naar Antwerpen Korendijk 23 van New York naar Antwerpen Korovina 23 van Hamburg naar Curacao Kosicia 23 te Curacao Kreeft 23 van Rotterdam naar Vigo Kreon 25 te Hamburg verwacht Krytos 23 van Bonny naar Hamburg Kylix 22 van Miranda naar Delaware City Langkoeas 23 te Singapore Lelykerk 23 van Muscat naar Suez Libei'iakust 24 te Antwerpen Limburg 23 van Trincomalee naar Penang Loppersum 22 van Charles naar New Orleans Maaskerk 23 te Port Said Mainlloyd 23 van Le Havre naar Curacao Marathon 25 te Point a Pitre verwacht Mariekerk 23 van Aden naar Suez Memnon 24 te Cayes Minos 23 van Danzlg naar Helsinki Mississipilloyd 23 van Singapore n Manilla Modjokerto 23 van Djibouti naar Penang Mohamed Reza Shaw 23 van Masur naar Suez Mijdrecht 23 te Paulsboro Muiderkerk 22 van Bittermeer naar Suez Musilloyd 23 van Las palmas naar Tripolo Naess Loin 23 van Vovenas naar Paulsbor Neder Ebro 23 van Dakar naar Kaapstad Neder Elbe 24 te Port Said Neder Rhone 23 van Singapore naar Manila Nias 24 te Cristobal Nijkerk 23 van Penang naar Swettenham Onoba 23 van Rotterdam naar Mena Oostkerk 23 van Aden naar Suez Oranje 25 te Welington verwacht Oranje Nassau 25 te Londen verwacht Ossendrecht 23 van Houston naar Augusta Overijsel 23 van Port Said naar Antwerpen Parkhaven 23 van Antwerp ennaar Bremen Pericles 23 van Curacao naar Le Havre Peuerkust 23 van Amsterdam naar Antwerpen Philidora 23 van Rotterdam naar Banias Philippia 24 van Ahmadi naar Suez Prins der Nederlanden 23 van Spain n Laguaira Prins Willem III 23 van Cartagenea n Tarragona Prins Willem IV 24 te Rotterdam Pygmalion 23 van Kingston naar Haitien Randfontein 24 te Durban Roepat 22 van Hongkong naar Shanghai Roggeveen 23 van Victoria naar Harcourt Rondo 25 te Genua verwacht. Poseidon 25 van Willemstad naar Cabello Salatiga 23 van Suez naar Bahrein Sanana 22 ten anker Kaap St Jacques Scheldelloyd 23 van Panama naar Duinkerken Schiedijk 23 van Boston naar Philadelphia Sepia 23 van Mena naar Singapore Serooskerk 23 van Mackaay naar Townsvile Servaaskerk 25 te Akaba verwacht Sinon 25 van Willemstad naar Oranjestad Skadi 23 van Antwerpen naar Ceuta Sloterkerk 23 van Rotterdam niaar Bremen Socrates 23 van Bilboa naar Curacao Soestdijk 23 van New York naar Rotterdam Solon 23 van Kingston naar Amsterdam Sommelsdijk 25 te Antwerpen Stad Amsterdam 23 van Emden naar Livorno Stad Den Haag 23 van Rotterdam naar Pepel Stad Gouda 24 van IJmuiden naar Pepel Stad Kampen 24 te IJmuiden Std Vlaardingen 23 van Norfolk naar IJmuiden Statendam 23 van Gibraltar naar Franche Stentor 23 van Grenadator naar Londen Straat Bali 24 te Kaapstad Straat Clement 25 te Adelaide verwacht Straat Johore 22 van Singapore n Swettenham Straat Lombok 23 van Beira naar Zanzibar Streefkerk 23 van Amsterdam naar Kaapstad Tara 22 Verdische eil naar Takoradi Telamon 25 te Londen Tero 23 van Buenos Aires naar Puerto Borgy Themis 23 van New York naar Prince Tjitjalengka 23 van Durban naar Mauritius Tjimanuk 23 van Kaapstad naar Lagos Tjitarum 23 te Melbourne Togokust 24 van Hamburg naar AAntwerpen Towa 22 van Buenos Aires naar Santos Triton 23 te Bremen Ulysses 24 van Bridgetown naar Montreal Van Heemskerk 23 van Harcourt naar Lagos Van Riebeeck 22 van Obbia naar Mogadiscio Vasum 24 van Martinez naar Balboa Viana 23 van Hamburg naar Laskirrah Vivipara 23 van Portland naar P Miranda Waingapoe 22 te Port Said Waikelo 23 ten anker reede Mogadiscio W. Alton Jones 23 van Fawley naar Port Said Westertoren 23 voor anker Hooghly Roads Willemstad 23 van Azoren naar Southampton Witmarsum 22 van Amsterdam naar Bremen Wonosari 24 van Napels naar Genua Wonosobo 23 van Penang naar Aden Zafra 23 van Mena naar Rotterdam Zuiderkerk 24 te Genua Zwijndrecht 23 van Venetië naar East Londen KLEINE VAART Alge 21 van Adam te Harlingen Ardito 21 te Belfast Arizona 21 te Newport Aspera 22 van Swansea naar Adam Confid 22 van Antwerpen naar Amsterdam Dina 20 te Queensbro Equator 22 te Ipswich Flevoland 21 van Goole naar Harlingen Geert 22 van Norwhich naar Varberkg Gre 21 van Gravesend naar Amsterdam Hans 21 van IJmuid ennaar Preston Johanna 21 van Groningen naar Harlingen Joost 22 van Partington naar Malaga Lea 21 van Runcorn naar Rouaan Marie Christine 22 van Vargon naar R'dam Merak 21 van Belfast naar Palma Majorca Mutatie 22 van Antwerp ennaar Liverpool Narwal 21 van Harlingen naar Kalmar Nora 22 van Par naar Uddevalla Rottum 21 van Rotterdam naar IJmuiden Waalborg 20 van Delfzijl naar Bohus Willem Fortuin 21 van Varberg naar Hasselt MOSKOU (Reuter/AP) De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten er van beschul digd dat zij in het belang van de „mach tigste oliemonopolies" handelen wanneer zij trachten de leverantie van stalen bui zen „voor vreedzame doeleinden" aan de Sovjet-Unie te verhinderen. De Russische regering zegt in een mon deling protest dat de Verenigde Staten druk uitoefenen op andere landen om geen buizen voor olie- en gasleidingen'te verko pen aan de Sovjet-Unie. Het noemt dit rechtstreekse inmenging in de zaken van derde landen. De Verenigde Staten hebben het protest afgewezen, even als een vorig" protst van een maand geleden. Washington zegt dat ieder land dat een embargo instelt op de uitvoer van buis met grote doorsnee naar de Sovjet-Unie dit doet op eigen verant woordelijkheid en op basis van eigen na tionale belangen en veiligheid. In Ameri kaanse regeringskringen heeft men nog maals gewezen op een artikel in het Oostberlijnse maandblad „Sport und Technik," waarin werd gezegd, dat het buizennet, dat de Sovjet-Unie met vier an dere Oosteuropese landen verbindt, van belang is voor de verdediging.van de lan den van het oostelijke blok. BONN (Reuter) Het socialistisch ge zinde Westduitse blad „Frankfurter Rund schau" zegt dat het de Britten, niet kwa lijk genomen kan worden wanneer zij de Westduitse leveranties aan de Sovjet-Unie overnemen. Volgens het blad heeft de re gering in Bonn het parlement onjuist in gelicht door t° verklaren dat de buizen op de embargolijst van de NAVO staan. ben gekregen om lid van de onderne mingsraad te worden, hoewel er honder den katholieken bij Wilton-Fijenoord wer ken, van wie er vierhonderd a vijfhonderd zijn georganiseerd. De r.k. vakbondsbestuurder C. A. Bode heeft verklaard dat hij het wél eens is geweest met de verkiezing van de eerste ondernemingsraad. In de wet op de onder nemingsraden staat namelijk dat bij zo'n eerste verkiezing de directie het voorlopig reglement- vaststelt en dat is bij het be drijf gebeurd. Maar daarna had de onder nemingsraad zelf een reglement moeten opstellen, aldus de heer Bode. dat de goedkeuring had moeten krijgen van de bedri ifscommissie. De directie van Wilton-Fijenoord stelt zich op het standpunt dat de laatste ver kiezingen" wel reglementair juist zijn ge weest. Het directie-reglement voor de eer ste verkiezingen is later namelijk overge nomen door de eerste qndernemingsraad en goedgekeurd door de bedrijfscommis- sie. St. Eloy meent ten onrechte dat de bedrijfscommissie geen goedkeuring heeft verleend, aldus ir. Wilton. Om aan de katholieke bezwaren tege moet te komen is door het bedrijf in 1962 een commissie van goede diensten inge steld, waarin vertegenwoordigers waren opgenomen van de socialistische, katho lieke en protestant-christelijke werkne mersorganisaties in de metaalsector, die een advies heeft uitgebracht waarmee allen zich verenigden. Dat hield in verkiezingen op basis van evenredige vertegenwoordiging. Maar het voorstel werd in de ondernemingsraad met een grote meerderheid van stemmen afgewezen. De Kemo Corsetfabriek Hunkemöller Lexis Corsettenmagazijnen heeft in 1962, blijkens het verslag, een omzetstijging ge boekt van 1.3 percent: De brutowinst op goederen steeg van I 5.42 min tot f 6.11 min. Na aftrek van onkosten ad f 4.40 (4.05) min, afschrijvingen en belasting voórzineng resteert 971.026 649.9141 als netto resultaat. Na reservering en dotatie pensioenfonds is 681.026 5Ó9.914) ter verdeling. Voorgesteld wordt, zoals bekend, 25 percent dividend over het verhoogde kapitaal, waarvan 15 percent in contanten en 10 percent in aandelen (v.j. 22 percent, waarvan 10 percent in aandelen). De produktiecijfers van de „Willem Ba rendsz", per half maart luiden als volgt: traan .9839 (v.j. 1Ó972) ton, spermolie 2315 (22.151 ton, vleesmeel-,112p .(JÏ514)..ton,,ge vroren vlees 726 (1395) -ton, 'bevroren vlees Jap. vriesschip 701-9-(7042)-.ton-, zo deel,t-de Nederlandse Maatschappij voor de Walvis vaart mee. Volgens berichten uit Montral hebben de dividendbetalingen in het eerste kwartaal van dit jaar in Canada een recordhoogte bereikt. Naar schatting zou bijna 234 mil joen dollar of tien percent méér dividend zijn uitbetaald dan in dezelfde periode van 1962. Tot de bedrijven, die grotere di videnden hebben gedeclareerd, behoren de Canadian Celanese, Dominion Stores, Po well River, International Nickel, de Royal Bank of Canada en de Bank of Montreal. De Nederlandsche Handel Maatschappij (N.H.M.) heeft met de Bank Indonesia te Djakarta overeenstemming bereikt inzake overneming van haar bedrijf in Westelijk Nieuw Guinea. Op grond hiervan zijn haar kantoren te Hollandia, Biak, Manokwan, Merauke en Sorong aan de Bank Indo nesia overgedragen. KW00r)r)00f*vry1^ncot*xy)0000G000(x*x)000000000000fr> WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ■xxxioooooooooooooorx m> k >k «x)OfX)ijujixx.aiQouijooouu De Nederlandse Vereniging van Commerciële Directeuren zal haar tweede lustrum houden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Am sterdam. De directeur van de Bata Shoe Organi sation. de heer Thomas J. Bata zal ter gelegen heid hiervan op 3 april voor de vereniging een inleiding houden over ..Ondernemingsbeleid". Op 4 april zal de heer Bata naar Best gaan. waar hij 186 employés van zijn bedrijf zal huldigen die gedurende de afgelopen jaren hun zilveren jubileum hebben gevierd. Dé heer G. J .Buijtendijk, tot nu toe verkoop- directèur van de Goodyear-vestiging in Luxem burg en Commissaris van de dochterondernemin gen in België en Nederland, werd met ingang van 16 maart benoemd tot opvolger van de heer H. C. Pownall; die wegens pensionering afscheid neemt als voorzitter van de raad van beheér van Goodyear-Benelux. Bij de plaatselijke spaarbanken van de Neder landse Spaarbankbond is in februari gestort f 196.1 miljoen en terugbetaald f 121,7 miljoen, een spaaroverschot derhave van f 74,4 miljoen, tegen 51,3 miljoen in januari 1963 en 53,3 mil joen in februari 1962. De Nederlandsche Lloyd (verzekering) heeft besloten naast de statutaire naam van de ven nootschap de handelsnaam Nedlloyd te gaan voeren. Zij heeft hiertoe besloten om meer een heid te brengen in de publikaties van de moe dermaatschappij en de vijf dochtermaatschap pijen. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lse tijdv. 2de tijdv A.K.U446 445 Hoogovens 528 528 Kon Olief 169.90—169,89 f 169,70 Philips f 153.50153,70 f 153,60 Unilever 151,30—151,90 151,50

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9