Kabinet geeft geen concessie voor een tweede televisie-net De heer A. Currie gouverneur van Suriname Vermoedelijk thans voor 2800 KLM-ers ontslag I HET WEER Boudewijn H.„Henny W heeft Theo met het hakmes gedood" Faam-troef van de week FLEXa GOEDKOOP KIP ETEN FIUVM Verf met voldoening Regering zal rekening houden met de mening van de Kamer „Utrecht" naar tanker in nood Interlandwedstrijd niet op t.v.-scherm Lid Mount Everest- expeditie gedood Ilmer vraagt concessie voor derde TV-net Donderdag valt de beslissing M Bolletje.1 NVV en KAB helpen Bali Comet gekaapt en niet neergestort? President: Eén van jullie liegt DE WOLF van 1833 Enkele amateurduels t. &eë MORRIS "iefore you êuy! SUÉDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden: EEN BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN Zie pag 8. M. KOELEMIJ Koude nacht Het woord is aan LUNS TELEGRAFEERT SOEBANDRIO TWEEDE DAG BAARNSE MOORDZAAK Geen slaappillen DRALON- TWINSETS ƒ27.50 x Een produkt van de Sikkens Groep. 48e JAARGANG NUMMER 120 Kantoor: Lange Nieowstraat 427, IJmuïden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Felef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS E N-IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 26 MAART 1963 Verschijnt dagelijks beh. zoo- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 1 oofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kos&k Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerchoora en Mr. H. C. van der Mije De regering zal geen concessie ver lenen aan gegadigden voor het twee de t.v.-net tijdens de huidige kabinets- oeriode. Staatssecretaris Scholten heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat de regering gebruik zou kunnen maken van haar eigen recht en eigen verantwoorde lijkheid om een concessie te verlenen, maar dat zij de uitspraak van de Kamer zwaar wil laten wegen. Verwerping van rle motie van mevrouw Van Someren- Downer zal dan ook betekenen, dat er voorlopig geen sprake is van commer ciële televisie in Nederland. De staatssecretaris heeft verklaard, dat het door tijdnood in elk geval niet mo- elijk zou zijn voor 15 mei tot een con- ssieverlening te komen. Maar nu de lamer in meerderheid tegen de regerings- 'ata blijkt te zijn wil het kabinet zelfs et treffen van voorbereidingen voor een -ncessieverlening achterwege laten. De 13.036 ton metende Amerikaanse tan- er „Globe Progress", die onderweg was van Rotterdam naar Philadelphia, drijft =inds vanochtend vier uur onmanoeuvreer- baar rond in de Atlantische Oceaan, op on geveer 200 mijl ten westen van Landsend. De tanker, die eigendom is van de Mariti me Overseas Corporation te New York, heeft schade aan de stuurinrichting opge lopen tijdens het stormweer, dat in het gebied van Ierland heerst. De gezag voerder en de reders van de „Globe Pro gress" hebben de door de sleepboot „Utrecht" van Bureau n.v. Wijsmuller in IJmuiden aangeboden assistentie op basis „Lloyds's open form" geaccepteerd. De Utrecht is nu van haar bergingsstation in het Engels Kanaal naar de Globe Progress onderweg en hoopt het schip tegen het eind van de middag te bereiken. De „Utrecht" moet de tanker naar een nog Onbekende reparatiehaven slepen. Toen staatssecretaris mr. Y. Scholten met zijn verklaring begon hadden achter de re geringstafel minister-president De Quay, de ministers De Pous en Cals, respectieve lijk van Economische Zaken en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, en staatssecre taris Gijzeis van Economische Zaken plaats genomen. De heer Scholten corrigeerde zijn opmer kingen over de Duitse televisie in zoverre, dat hij nu zei, dat in 1964 (in plaats van in 1963) een Duitse zender in Wezel een aan zienlijk groter deel van Nederland zal be stralen dan nu het geval is. Nederland heeft besloten niet om afscherming te ver zoeken voor wat het op Nederland gerichte deel betreft. In de motie-Kleywegt zag de staatssecre taris tal van positieve kanten, maar hij meende dat de motie, die zijns inziens veel vaagheden vertoont, toch het in discussie zijnde onderwerp slechts zijdelings raakt Met professor Oud was hij van mening, dat de regering van de wet een eigen recht en een eigen verantwoordelijkheid heeft De voetbalwedstrijd ZwitserlandNe derland, die zondag in Bern wordt ge speeld, zal niet op televisie te zien zijn. Zowel Zwitserland als Nederland er worden zondag in beide landen verschei dene amateurwedstrijden gespeeld heeft de toestemming tot uitzending geweigerd. KATMANDOE (NepaD(AP) —De 27- jarige Amerikaanse bergbeklimmer John E. Beitenbach, die deel uitmaakte van de Amerikaanse Mount Everest-expeditie, is op de gevaarlijke Khoemboe-gietsjer aan de voet van de Mount Everest omgekomen door een neerstortende ijsmassa. Van de andere 19 leden van de expeditie en 40 Sherpa's werden er geen gewond. gekregen, die het mogelijk maken ondanks een afwijkende uitspraak van de Kamer een concessie te verlenen. „Maar het is de vraag of dit verstandig zou zijn", voegde hij hier aan toe en hij kondigde dan ook aan dat de regering heeft besloten de uit spraak van de Kamer zwaar te laten wegen. Na de mededèling van de staatssecretaris werd de vergadering een uur geschorst voor nader beraad in de fracties. De miljonair H. Ilmer uit Schiedam, dè vroegere exploitant van de Rotterdamse Cinerama-bioscoop, heeft bij de regering concessie aangevraagd voor de bouw en exploitatie van een eigen televisie-zendin- stallatie. Mocht deze concessie niet wor den verleend, dan wil de heer Ilmer graag gebruik maken van het te bouwen derde televisie-zendernet. Hij wil via deze zender per avond twee (goedgekeurde) speelfilms uitzenden. Voor de financiering van deze plannen heeft de heer Ilmer contact ge zocht met 'n consortium van Amerikaan se en Nederlandse banken. De „kijkgelden" moeten worden geïnd via een ponskaar tensysteem en zouden een kwartje per bekeken film-uur gaan bedragen. Bij Koninklijk Besluit is de heer A. Currie benoemd tot gouverneur van Suriname. Vanmorgen is hij in paleis Soestdijk door de koningin beëdigd. De heer Currie is de eerste Surinamer van (Van onze correspondent) Als men de beslist sterke geruch ten, die de laatste dagen in Den Haag en op Schiphol de ronden doen wil geloven, dan zal nu het plan ongeveer rond zijn, dat de K.L.M. leiding heeft opgesteld, om ..met minder mensen meer mans" te zijn. De geruchten zijn een bevestiging van wat •vij begin januari reeds schreven, name- Advertentie Advertentie BAR— HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 lijk dat het waarschijnlijk moet worden geacht, dat ongeveer 2000 personeelsleden, onder welk aantal 200 vliegers zouden zijn, zullen moeten worden ontslagen. Op de vergadering van gedelegeerd commissaris sen, die donderdag zal plaats hebben, wordt naar verluidt goedkeuring ge vraagd voor ontslag van2800 perso neelsleden, onder wie 200 piloten. Dit voorstel, dat de goedkeuring van de regering nodig heeft zullen aandeelhouders niet eerder onder ogen krijgen dan op de vergadering van 9 mei. Daar zal de heer ir. den Hollander in het openbaar mede deling doen van deze en andere plan nen van de K.L.M.-directie. Tot die plan nen behoort ook de opzet om minder uit breiding aan de luchtvloot te geven dan wel eens in het voornemen heeft gelegen. Er zouden namelijk slechts drie DC-8 toestel len worden aangeschaft. Officiële bevestiging van één en ander is niet te krijgen. De K.L.M. heeft sedert eind december niet bepaald haar kracht gezocht in openbaarheid. De persberich ten die vrij kwamen na vergaderingen, hadden vrijwel steeds betrekking op beslui ten, in voorafgaande vergaderingen geno men. Het verwonderde ons dan ook niet dat het hoofd van de afdeling public re lations van de K.L.M., de heer R. Vo gels, meedeelde, dat er geen sprake van was dat er plannen bestaan als hierbo ven omschreven. Overigens zou geen enke le officiële mededeling worden gedaan voor 9 mei naar hij zei. A. Currie, nieuwe gouverneur van Suriname. geboorte, die tot gouverneur van zijn land is benoemd. Van 19 maart 1962 af, na het aftreden van de heer J. van Til burg, is hij waarnemend gouverneur ge weest. De heer Currie, die op 7 maart 1889 ge boren is, was eerst landmeter. In 1947 ging hij over naar de bestuursdienst als dis trictscommissaris. Later werd hij commis saris van politie in Paramaribo. In juli 1950 verliet hij de gouvernementsdienst met eervol ontslag en pensioen. De heer Currie werd in 1949 lid van de Surinaamse Staten. Van 1950 tot eind 1954 was hij lid van de Surinaamse regering, eerst als minister van Financiën, later als minister van Economische en Sociale Za ken. Hij heeft ad interim ook de porte feuilles van Landbouw, Veeteelt en Visserij en die van Volksgezondheid beheerd. Van eind 1954 tot medio april 1955 was hij mi nister van Algemene Zaken en Binnen landse Zaken. Hij trad tevens op als voor zitter van de regeringsraad. De heer en mevrouw Currie vertrekken hedenavond van Schiphol via New York naar Paramaribo. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland .2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Kunst 7 Horen en Zien7 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit S(jp veêrtieft pagina s Het Nederlands Verbond van Vakver enigingen (NVV) en de Katholieke Arbei dersbeweging (KAB) zullen respectieve lijk 10.000 en 8000 overmaken aan het Nederlandse Rode Kruis voor de slachtof fers van de vulkaanuitbarsting op Bali. Het CNV heeft nog geen beslissing geno men. Onder de vluchtelingen die in Den Pas- sar zijn aangekomen is de regent van de getroffen Balinese provincie, de radjah van Karangasem, Anak Agoeng Ketoet. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie Gistermiddag zijn in Den Haag de prij zen van het Produktschap voor Vis en Visprodukten uitgereikt. Op de foto van links naar rechts: C. Dubbelaar van de K.W. 121; D. Kuyt van de K.W. 155; Adr. van der Plas van de IJm. 59; M. Kramer van de Sch. 27 en M. Dijkhuizen van de VI. 153. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen maar later toenemende bewolking, kans op regen en een matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Koude nacht. Morgen overdag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Boudewijn H. wordt de rechtszaal binnengeleid. G. B. S h a w Raadgeven is als kussen; het kost niets en is prettig. De Britse krant The Guardian sugge reert in een hoofdartikel, dat het particu liere vliegtuig van koning Saoed van Sa oedi-Arabië misschien wel met een for tuin aan goud en juwelen naar Cairo i uitgeweken en niet is neergestort in d Italiaanse Alpen, waar nu al dagen lan vergeefs naar het wrak wordt gezoen „Er zijn al eerder Saoedische vliegtu: gen verdwenen", schrijft de Guardiar „Zij zijn in Cairo weer opgedoken. Ai Saoed zijn onderdanen zover opleidt da zij vliegtuigen kunnen besturen, loopt hi het risico dat zij de voorkeur geven aar een zich snel moderniserende staat zoal Egypte boven zijn eigen antiek gewor den rijk". Dat de Egyptische autoriteiteh, die ir de regel niet traag zijn met het bekènd maken van hun triomfen, nog niets heb ben laten van horen van de mogelijkhe: die The Guardian suggereert, ziet het bla echter weer als een reden voor twijfe aan zijn suggestie. Minister Luns heeft vanuit Zürich zij Indonesische ambtgenoot Soebandrio tèlr grafisch het medeleven van de Nederlan se regering betuigd met de vulkaanram op Bali. De tweede dag van de behandeling door de rechtbank in Utrecht van de Baarnse moordzaak is gereserveerd voor de tweede verdachte in deze zaak, de 20-jarige student Frans Boudewijn H. Hij was reeds gisteren als een dromer, romanticus en kamergeleerde gekarak teriseerd en maakte nu in de rechtszaal een zeer bedeesde indruk. Zijn verdedi ger, mr. Joh. K. Mathuizen, zei dan ook dat de rechtbank bij deze verdachte niet de vlotte conversatietoon moest ver wachten die zij gisteren van Hennie W. had gehoord. „Hoewel, aldus mr. Mathuizen, het con tact tussen cliënt en raadsman een groot goed is, heeft de verdediging gemeend het contact met Boudewijn te moeten ver breken in het belang van het verhoor. De raadsman vroeg daarom het recht te mo gen hebben te interrumperen. Ook vroeg hij of zijn cliënt mocht blijven zitten. Dat werd toegestaan. Ook nu weer werden eerst de onbelang rijke diefstallen ter sprake gebracht. Bou dewijn zei, dat Hennie W. hiertoe indertijd de plannen heeft geopperd. Hij gaf ook toe, dat de drie jongens later in hotel Trier bij paleis Soestdijk hebben inge broken. Zijn broer Ewout had daar al eens eerder glazen gestolen. Boudewijn zei, dat het er eenvoudig om ging, iets weg te nemen. Wat het was deed er niet toe. Hij beschouwde het slechts als een avontuur. Op verdere vragen van de president ant woordde Boudewijn dat Theo Mastwijk op verzoek van Hennie W. in huis was ver borgen. Boudewijn kende Theo eigenlijk niet. Het verbergen zou een kwestie van tien dagen zijn. Hennie W. zou volgens Boudewijn een plan bedenken om hem weg te krijgen. „Maar er gebeurde niets". (Op dat moment deed zich een ihcidentje voor met een persfotograaf, die zonder toe stemming de zaal was binnengekomen en probeerde een foto te maken. Op last van de officier van Justitie werd zijn toestel in beslag genomen. De president deed een beroep op de sportiviteit van de pers, niet te fotograferen). Volgens Boudewijn is het Henny W. ge weest, die toen de zaak in verband met de komende vakantie van de familie H., dringend werd, gezegd heeft dat Theo Mastwijk maar uit de weg geruimd moest worden. Wel gaf hij toe dat hij had voor gesteld Theo Mastwijk door vergiftiging om het leven te brengen. Hij wist niet meer, of het zijn broer Ewout's idee was geweest, het lijk in de put in de tuin te laten verdwijnen. Boudewijn verklaarde, dat hij in het voor Theo Mastwijk be stemde flesje bier geen slaaptabletten had gedaan, zoals de anderen dachten, maar vitaminetabletten en asperine. „Ik wilde het nog even uitstellen", zei hij. Hij was dan ook niet erg verbaasd ge weest toen bleek dat Theo Mastwijk niet bezweken was aan het bier, zo verklaarde hij nu. Hij zei dat Hennie W., direkt na het falen van de vergiftigingspoging het plan heeft opgevat om Theo Mastwijk op een andere manier te doden. De president-hield hem voor dat Hennie W., een geheel andere verklaring heeft af gelegd. .„Dat is niet waar", zei Boude wijn. „Ik heb niets gezegd, maar het was Hennie. Dat staat in mijn geheugen ge grift, mijnheer de president". Volgens Boudewijn had hij zich omge draaid, toen Hennie W. het touw om Theo's nek legde. Op weg naar de tuin, hoorde hij achter zich de slagen van het hak' 1» mes „Pats, pats, pats", zo riep hij n in de rechtszaal. „Henny heeft met h< hakmes Theo Mastwijk gedood. Ik he niet geslagen. Ik heb de slagen allee gehpord". Voor het overige wist hij zich echte vrijwel niets te herinneren, ook niet da hij met Henny W. had „gerepeteerd" on Theo Mastwijk te wurgen. De presiden vond dit gebrek aan herinneringsver mogen bijzonder vreemd. Enige opschudding verwekte de verklarin; van Boudewijn dat Hennie W. van hen geëist had dat, wanneer de wurgingspo ging zou mislukken, hij het hakmes zo gebruiken. Hennie W. had dit gisteren oni Kend. Hij verklaarde toen niet eens ief af te weten van het bestaan van het hak mes. „Henny W. zou wurgen en als da- zou mislukken, dan moest ik met he hakmes Theo doden", aldus Boudewijr Officier: „Deze verdachte weet zich al les te herinneren wanneer het gaat on zichzelf schoon te praten". President: „Eén van jullie liegt. Hen nie W. of jij!" Verdachte: „Hennie liegt". „Toen ik uit de moestuin terugkwam verklaarde Boudewijn, „was Theo Mas* wijk al naar de put gesleept. Alleen zij' voeten staken nog boven de rand uit Hennie W. duwde ze verder de put in". De president vond het ongeloofwaardi dat Hennie alleen Theo Mastwijk in d_ put heeft kunnen gooien. Theo Mastwijk was voor zijn leeftijd vrij groot en boven dien was de put niet breed. (Zitting duurt voort). (Zie verder op pag. 4) Advertentie in 10 modetinten alleen deze week Anegang - Haarlem - tol. 10401 Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 3417

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1