Neem nu zelf deze proef en stap ook over op geurige Nieuwe Nescafé Nescafe Zermatt verzweeg tyfus vanwege de toeristen Piloot en meisje na zeven weken gered uit de sneeuw Stormen om Christine Wereldnieuws NH Van dag tot dag Helpee Mevr. Jagan ook niet welkom in ter kennismaking tijdelijk Met zorg bereid Artsen beschuldigen; Zermatt wordt gesloten voor ieder van buiten Chili wijst een diplomaat van Cuba uit Meer honorarium voor de Britse huisartsen c~Praatótoel Zodra U het potje opent, ruikt U de geur van de versgebrande koffie. Neem de proef op de som! Ontdek de extra kwaliteit van Op de N «r Gewond en zonder voedsel in dekzeil bij 30 gr. vorst Belgische vrouw overleden na inenting tegen polio V Alléén NicuweNcscafé bewaart de geur van de versgebrande koffie. Wat ruikt dat lekker! Advertentie De catastrofale uitbarsting van de Agoeng op het eiland Bali heeft een zon nig paradijs in enkele etmalen tijds ver anderd in een troosteloze plaats van on heil en verdriet. De onbarmhartig! hand van het noodlot, die zich niet bekommert om nationaliteit of activiteit der mensen, slaat onvoorziens toe: in Perzië, in Zeeland, in Turkije, in Japan, in Indonesië ditmaal. Doch waar zij slaat, slaat zij mensen mensen die tot op het moment van de ramp nijver bezig waren hun bestaan te voeren volgens de regels die overal ter wereld gelden: werken, gemeenschappelijke inspanningen leveren en proberen zo gelukkig mogelijk te leven. In welk politiek verband zij dat doen of deden, doet niets ter zake. Als een mens lijdt en hulp nodig heeft, j verdwijnen tegenstellingen. Die tegenstel lingen zijn trouwens in de meeste geval len niet door de menigte geschapen, doch opgelegd door de ontwikkeling van situa ties waaraan zij part noch deel had. Wie Bali kent, weet dat de betrekkingen tussen Balinezen en Nederlanders van ouds j bijzonder hartelijk en menselijk zijn ge weest. Ongeacht de politieke verwikkelin gen van de laatste jaren kan men zeggen dat het volk van Bali zoals ook het volk van vele andere delen van het tegen woordige Indonesië goede herinneringen heeft aan ons land en ons volk. Nu Bali, en daarmee Indonesië, door een verschrikkelijk ongeluk is getroffen, juist in de dagen dat op bestuurlijk niveau de beide landen hun best doen hun vroegere banden van respect en vriendschap te her stellen, wordt een zeer speciaal beroep ge daan op de goede wil van onze kant. Wij kunnen met een directe daad allen per soonlijk medewerken aan de nieuwe ver standhouding door onmiddellijk en royaal te helpen. Gironummer 777 van het rampenfonds van het Nederlandse Rode Kruis staat open voor Bali. Buiten alle politieke en andere overwegingen om kunnen wij Ne derlanders de mensen in Indonesië de hel pende hand toesteken door onze giften. Gironummer 777 van het Nederlandse Rode Kruis voor hulp aan Bali en herstel van onze vriendschap met Indonesië. Wie het goed meent met zijn medemen sen, waar ze ook wonen en hóe ze ook worden geregeerd, heeft hier een prachti ge gelegenheid om te tonen dat humani teit geen holle frase voor hem is. Het z.g. „Nassi-comité" is genoodzaakt de aandacht te vestigen op het feit, dat het probleem der spijtoptanten de in Indonesië achtergebleven „ex-landgeno- ten", slachtoffers van een sedert 1957 ver slechterde verstandhouding tussen Neder land en Indonesië nog lang niet is op gelost, al luidt de officiële opinie dat „af doening" is bereikt. Dit verschil van mening zit in de inter pretatie van het woord „afdoening". Mi nister Beerman acht het probleem afge daan, wanneer alle verzoeken tot toelating zijn behandeld. Het Nassi-comité staat op het standpunt dat de toelating van 13.000 spijtoptanten bij een aanvrage-cijfer van 20.000 toch altijd nog het probleem van de 7.000 achtergeblevenen openlaat. Volgens door het comité verstrekte ge gevens zijn 20.000 aanvragen ingediend. Voor 14.000 werd door de onderzoekcom missie gunstig geadviseerd, doch slechts 13.000 kregen een visum. Het comité pleit alsnog voor een ruimhartiger, humaner toelatingsbeleid, en hoopt daarbij op een nieuwe regering, omdat politieke partijen hun steun hebben toegezegd voor een ver ruiming der toelatingseisen. Er is daarnaast nog een andere moge lijkheid, die noch het comité, noch de Ne derlandse regering in de hand heeft. En dat is een humaner behandeling van de achtergebleven spijtoptanten door de maatschappelijke diensten van Djakarta. Deze mogelijkheid zou reëler kunnen wor den naarmate de diplomatieke betrekkin gen zich normaliseren en het lijkt geen overdreven verwachting, wanneer men be denkt dat het juist de vijandelijkheden „op hoog niveau" zijn geweest, die op de rug gen dezer mensen zijn neergekomen. PARAMARIBO (ANP) De Braziliaan se consul in Paramaribo heeft mevrouw Janet Jagan, echtgenote van de premier van Brits Guyana, een inreisvisum voor Brazilië geweigerd. Mevrouw Jagan had het plan om maandag naar Suriname te reizen en vandaar naar Brazilië te gaan. De Braziliaanse consul kon haar geen vi sum verlenen omdat deze procedure en kele weken in beslag neemt. De heer Herman Singh, waarnemer uit Brits Guyana voor de progressieve volks partij bij de Surinaamse verkiezingen, ver klaarde aan het ANP, dat hij inderdaad pas maandag dat inreisvisum voor me vrouw Jagan heeft aangevraagd. In George town verkeerde men in de mening, aldus de heer Singh, dat een dergelijk visum geen moeilijkheden zou opleveren omdat mevrouw Jagan de echtgenote van de pre mier is. Aangezien Brits Guyana zelf geen Braziliaanse consul heeft was men aange- w-'cr, oo het consulaat te Paramaribo. ZERMATT De artscnvereniging van het Zwitserse kanton Wallis heeft de ho telhouders en de stedelijke autoriteiten van Zermatt ervan beschuldigd de tyfus- epidemie twee maanden lang te hebben verzwegen om de toeristen niet af te schrikken. Zermatt werd ook beschuldigd van on doeltreffende maatregelen tegen de ver spreiding van de ziekte. De bevolking zou valselijk zijn gesust, o.m. met een verkla ring dat het drinkwater niet was besmet. Stedelijke autoriteiten en hoteldirecties hebben geweigerd commentaar te leveren op deze beschuldigingen. Het nieuws van de epidemie werd op 16 maart bekend ge maakt.. Volgens de artsen is het eerste tyfusgeval al in januari geconstateerd. Zermatt zal voor tenminste een maand geheel worden gesloten om een grondige desinfectering van alle huizen en gebou- ven, riolen en drinkwaterinstallaties mo gelijk te maken. Alle hotels en restaurants moeten voor het eind van deze week zijn gesloten Niemand van buiten mag meer in Zermatt logeren. Dit betekent een verlies van miljoenen voor dit grote en mondaine wintersportcen trum. De 56 hotels, kleine pensions en cha lets hebben een capaciteit van meer dan 8000 bezoekers (Zermatt telt 2700 inwo ners).. De beroemde skihellingen liggen bijna verlaten. De skischool zal zaterdag sluiten. Bijna alle hotels waren voor de paasdagen en tot ver in april volgeboekt. Het uit meer dan duizend mensen be staande seizoenpersoneel zal tijdelijk wor den ontslagen. Zij verlaten Zermatt na een medische keuring, waaraan ook de locale bevolking wordt onderworpen. De epide mie heeft in Zermatt al 300 mensen ge troffen; twee hunner zijn overleden. Bij tientallen buitenlanders heeft zich na hun verblijf in Zermatt de ziekte geopenbaard; in Engeland bedraagt hun aantal 43. (AFP, AP). SANTIAGO (AFP) De tweede secre taris van de Cubaanse ambassade te San tiago in Chili is persona non grata ver klaard en moet Chili verlaten. Hij zou hebben getracht met een vals persoonbe- wijs het wrak van het Boliviaanse vlieg tuig te bereiken, dat op 15 maart in Peru neerstortte. Aan boord van dit toestel bevonden zich twee diplomatieke koeriers van Cuba Van onze correspondent) LONDEN —De Britse regering heeft een salarisverhoging voor de 59.000 artsen en tandartsen van de National Health Ser vice goedgekeurd. De verhoging, die per 1 april ingaat, bedraagt veertien percent en zal de Britse schatkist jaarlijks een bedrag van 160 miljoen gulden kosten. De Britse huisarts zal voortaan 465.- per week krijgen, 65.- meer dan nu. De salarisverhoging was vorig jaar voor gesteld door een commissie die de Britse regering had ingesteld. Gisteren verklaar de premier Macmillan in het Lagerhuis met de voorstellen in te stemmen. T ijdsverbijstering Toen ik vanmorgen mijn ogen opende in een schemerige kamer, op het doe gewoonte en plichtsgevoel bepaalde ogen blik, ontdekte ik met een schok dat ik niet wist in welke maand ik was ont waakt. En dat niet alleen: ik kon me gedurende enkele seconden zelfs niet her inneren welk jaargetijde het was. Ik was me volledig bewust van mijn omgeving, ik wist dat het ochtend was en tijd om op te staan, maar ik was de grote lijn die we door ons leven trekken, volledig kwijt. Het was een hoogst benauwende ge waarwording, plotseling zo buiten het jaar geplaatst te zijn, een sensatie die moei lijk te beschrijven valt. Ik stel me voor dat iemand, die plotseling gewichtloo wordt, zich ook zo moet voelen. Ergen in de ruimte hangend. De kortsluiting duurde niet langer da' enkele ogenblikken en onmiddellijk nada ik me weer aan de zoveelste maart had vastgegrepen, begon ik me af te vrager waarom juist deze belevenis zo schokkend was geweest. Vermoedelijk kent iedereen de ervaring van het zich vergissen in de dag van de week. Dat kan een aangename of een on aangename sensatie teweegbrengen, al naar gelang men zijn onbewuste verwach tingen, heeft gesteld. Misschien had ik mijn verlangen onbewust op een zonnige zomermorgen gericht en veroorzaakte de vale ochtendschemering bij het ontwaken een totale verwarring. Hoe dan ook, ik heb ervaren hoe ont hutsend het voor een geciviliseerd mens kan zijn als zijn psychisch-mechanische controle over de tijdsindeling verder dan een dag afwijkt. Het kan wel een enkele maal voorkomen dat iemand zich in een maand vergist.è Aan het begin van een nieuw jaar schrijft men uit gewoonte nog wel eens het oude jaartal boven een brief Dat is een kwestie van opletten. Als ech ter het gehele bekende tijdschema ineens ivegviel, zouden we dan na de eerste schok en een daarop volgende korte periode van chaos onze gewone levenswijze hervatten? Of zouden we langzamerhand lekker gaan slabakken? Ik weet het niet. Helaas lijkt de proefneming me als wel overwogen experiment onuitvoerbaar en zal ik me voor een herhaling van de pas ondergane onaangename ervaring persoon lijk moeten veilig stellen. De beste manier waarop zal zijn dat ik 's avonds de krant naast mijn bed leg en 's morgens met een blik op de kop van die krant bij eventuele verbijstering da delijk weer in het gareel raak. Maria Storm WHITE HORSE. - Uit de bevroren wildernis van de Noordcanadese provin cie Brits-Columbia zijn gisteren een man en een vrouw gered, die daar zeven we ken geleden met een eenmotorig vlieg tuigje waren neergestort. Beiden waren gewond en hadden sinds een maand niets meer gegeten. Zij hadden zich in het leven gehouden door gesmolten sneeuw te drinken. Er lag een dikke laag sneeuw en 's nachts vroor het 30 graden. Het tweetal werd ontdekt door een Cana dese piloot die jagers ging bevoorraden. Het waren een 42-jarige vlieger uit Cali- fomië en zijn passagiere, een 21-jarige mannequin uit Brooklyn. De man had en kele gebroken ribben, het meisje een ge broken arm en een ernstig ontstoken voet. Hun enige beschutting was een dekzeil. De man had in reusachtige letters S.O.S. in de sneeuw geschreven, een werkje waar hij drie dagen over had gedaan. Het twee tal had ongeveer een maand niets gegeten. Zij hadden geleefd op twee blikjes sardines, twee blikjes vruchtensalade en een doos crackers. „Nadien was het water voor het ontbijt, water voor de lunch en water voor het diner", zei de mannequin, die sterk was vermagerd maar de pers met opge wektheid te woord stond. Zij hadden geen slaapzakken bij zich ge had. Hun enige werktuigen waren een bei tel en een hamer, waarmee zij hout voor een vuurtje verzamelden. Lucifers en kleren hadden zij genoeg. Het meisje had vijf broeken over elkaar aangetrokken, maar haar schoenen waren bij het ongeluk verloren gegaan. Daardoor en door haar gebroken arm, kon zij zich niet verplaatsen. Haar metgezel met zijn gebroken ribben moest al het werk doen. „Wij hebben de moed nooit opgegeven", zei de piloot. Hij had een bijbel bij zich gehad, die zij samen in hun geïmprovi seerde tent van de eerste tot de laatste bladzijde hebben gelezen. (Reuter en AP). BRUSSEL (ANP) Een 34-jarige Bel gische vrouw uit Aalbeke in West-Vlaan- deren is zaterdag overleden, twee uur na dat zij zich had laten inenten tegen kin derverlamming. Het Belgische ministerie van Volksgezondheid heeft medegedeeld, dat de inentingscampagne zal worden voortgezet. Volgens berichten in de Belgische pers echter zou de dood van de vrouw zijn te wijten aan het feit, dat het vaccin onder meer streptomycine bevat, Christine Keeler (Van onze correspondent) LONDEN Christine Keeler, het En gelse fotomodel dat twee weken geleden uit Londen verdween toen zij in een pro ces tegen een vriend moest getuigen, zal binnenkort vrijwillig naar Engeland te rug keren. Zij is op het ogenblik in Ma drid, waar zij zaterdag was aangekomen. Juffrouw Keeler (21) had zich zondag avond bij de Spaanse politie gemeld en had de nacht doorgebracht op het politie bureau. Gisteren ging zij naar de Britse Ambasade, maar gisteravond was zij weer spoorloos. Volgens een vriend bevindt zij zich in Madrid, daai opgesloten gehouden door een Engels zondagsblad dat haar ƒ60.000 heeft beloofd voor haar verhaal. De verdwijning van Christine noopte de minister van Oorlog een verklaring af te leggen in het Lagerhuis, waarin hij iedere relatie tussen hem en het meisje ontkende. Volgens geruchten was Christine namelijk verdwenen om de minister niet te com promitteren. Premier van Noord-Ierland. Burggraaf Brookeborough, de 74-jarige premier van Noord-Ierland, is afgetreden wegens gezondheidsredenen. Hij wordt opge volgd door de 48-jarige Terence Mame O'Neill, de huidige minister van Finan ciën. Op mars. Tass meldt, dat men radiocon tact heeft gehad met het Russische ruimtevaartuig Mars Iy dat zich nu - op een afstand van 110 miljoen kilometer van de aarde bevindt. Het toestel, .dat 7,5 maand geleden is gelanceerd, zal de planeet Mars waarschijnlijk omstreeks half juni bereiken. Katterig Kopenhagen. Het gemeentebe stuur van Kopenhagen ziet uit naar een geschikte persoon om als gemeentelijk kattenvanger aan te stellen. Het aantal zwerfkatten in en om de Deense hoofd stad is onrustbarend toegenomen. Op de begroting is voor deze nieuwe dienst een post van twintigduizend kronen uitge trokken. De vanger zal per verschalkte kat betaald worden. Arias vrij. Roberto Arias, de echtgenoot van de Engelse ballerina Margo Fon- teyn, is op borgtocht vrijgelaten. Hij werd vastgehouden in verband met be schuldiging van dranksmokkel., Stemming maken. De Italiaanse regering heeft de 300.000 Italianen die in West- Duitsland werken, vrij reizen van de Italiaanse grens tot hun woonplaats aan geboden als zij willen deelnemen aan de in april te houden algemene verkiezin gen. De Westduitse federatie van werk gevers heeft haar leden geadviseerd de Italianen op de twee verkiezingsdagen vrij te geven. Zelfbediening. Inbrekers hebben 's nachts uit een zelfbedieningscentrale voor de groothandel in Hamburg goederen ge stolen voor een waarde van ongeveer f 90.000. Zij gebruikten voor het vervoer van hun buit een of meer vrachtwagens. Zij hadden voornamelijk belangstelling voor sieraden, uurwerken en elektrische apparaten. Turkije. In Istanboel hebben ongeveer 4.000 studenten gedemonstreerd tegen de vrijlating van de 80-jarige ex-presi- dent Bayar. Het gebouw van een krant die de oppositie steunt, werd met ste nen bekogeld. Zondag hadden dergelijke demonstraties reeds in Ankara plaats gehad, nadat de dag tevoren aanhan gers van Bayar hadden gedemon streerd. Driof. In Elisabethstad is voor het ge bouw waar voorheen de Katangese bank was gevestigd, een Joodse zakenman door een Kongolese militair doodgescho ten. De soldaat, die voor het gebouw op wacht stond, had de man die hardhorig zou zijn gesommeerd zich te verwijderen, maar deze had daaraan geen gehoor gegeven. De Europeanen in de Katangese hoofdstad sloten bij wijze van medeleven hun winkels. Sneeuw voor de soldaten. In het recrea tiecentrum voor de Amerikaanse strijd machten bij Garmisch zijn onlangs voor het eerst in Duitsland zes sneeuwkanonnen aan het werk gezet voor de aanleg van een kunstmatig sneeuwveld van 450 meter lang en 30 meter breed. De American Machine and Foundry Company heeft vorig jaar in Lausanne het eerste sneeuwveld in Euro pa gelegd. De sneeuwkanonnen kunnen ook gebruikt worden om een sneeuwveld te verbeteren. Zij zetten water en ge perste lucht om in sneeuw. Particulier geheim. In Kroatië (Joegosla vië) is een ganzenleveroorlog aan de gang tussen het particulier initiatief en de overheid. Huisvrouwen brengen levers aan de markt tot 1.250 gram. De so cialistische coöperaties kunnen de le vers niet zwaarder leveren dan 600 gram. Het onderzoekscentrum van de coöperaties speurt naar de me den van de huisvrouwen maa> 1 h den haar recept strikt geheim.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3