Franse regering poogt de stakers te overreden KBEYMBORG WOENSDAG 1 KLEUTERJACK NU 9?° KREYMBORG Verdachten waren geobsedeerd door de gedachte aan moord Zuid-Afrika zal blanken dit jaar in zee drijven Mijnwerkers handhaven hun eisen en het stakingsfront blijft beweeglijk DE BAARNSE MOORDZAAK Psychiater: Als iemand gezegd had - jullie zijn gek was er niets gebeurd Het brandde weer in de Overbetuwe Hongerstaking van gevangenen in Griekenland Vijf doden in het verkeer Huwelijk over omdat foto's zijn mislukt Poqo verklaart: Met stiletto stekende Italiaan krijgt negen maanden DINSDAG 26 MAART 1963 Minder Nederlanders naar Australië; 703 terug Wurgpoging mislukte J erminderd toerekenbaar Eerste aanwijzing: overhemddessin Congres in Parijs dringt aan op amnestie Geen pornografie Enkhuizers havenmeester is verdronken (Van onze correspondent) PARIJS De Franse premier Georges Pompidou die gisteren anderhalf uur lang op het Elysée met president De Gaulle over de stakingen confereerde, heeft de houding van de mijnwerkers, die het con tact met de regering zondag verbraken, „onbegrijpelijk" genoemd. In een uitvoe rig vraaggesprek voor de televisie heeft de minister van Voorlichting, Peyrefitte, zich in dezelfde geest over de stakers uit gelaten. Hij waarschuwde eveneens dat een voortzetting van de stakingen de na tionale economie in een steeds gevaarlij ker positie dreigt te brengen. Een nieuwe rangschikking van de cij fers bracht de minister tot de slotsom dat de mijnwerkers volgens het voorstel van de regering op 1 oktober op een ver hoging van 12'/i percent van hun huidige salarissen konden rekenen, terwijl zij zelf spreken van een achterstand van 11 per cent. Het is echter niet bijzonder waarschijn lijk dat de stakers zich door deze nieu we demonstratie van goochelkunst met cijfers zullen laten overtuigen. Hun stand punt is dat de 8 percent achterstand die de wijzen hebben berekend beslist een te lage schatting is, maar dat er geen spra ke van kan zijn dat erkende tegoed nu ook nog eens in toekomstige etappes af te lossen. Ze verlangen die 8 percent on middellijk en ze herinneren bovendien aan hun andere eisen: een werkweek van veertig uur en een vierde betaalde va kantieweek. Die vierde vakantieweek is gisteren wel aan de metaalwerkers toegekend, waar van het aantal op driekwart miljoen kan worden geschat. Op het verdere stakingsfront blijft de situatie ondertussen beweeglijk. Morgen zal het licht weer twee uur uitfloepen en vandaag deed het personeel der genatio naliseerde banken het wat kalmer aan De vakverenigingen van spoorwegperso neel hebben voor woensdag weer wissel stakingen afgekondigd. Elke ploeg zal aan het begin van de dienst twee uur staken. De journalisten in het zuiden van het land hebben een waarschuwingsstaking van 24 uur aangekondigd voor het geval de onderhandelingen met de directies van daag mislukken. Zij eisen een salarisver hoging van twintig percent, verkorting van de werkweek en meer vakantie. Tenslotte heeft de regering nu ook er kend dat er een plan voor gasdistributie is ontworpen dat hoogstwaarschijnlijk aan het eind van deze week in werking zal treden. De leiders van het communistische en van het rooms-katholieke vakverbond en van de onderwijzers- en studentenbonden hebben verklaard dat zij zonodig een „massale actip" zullen ontketenen ter ver dediging van het recht om te staken. Zij roepen voorts op meer geld bijeen te brengen voor de stakende mijnwerkers. Het socialistische vakverbond heeft niet deelgenomen aan de vergadering waarop deze verklaring werd opgesteld. Advertentie beter Bent U ook var» mening, dat elektrisch scheren beter is? Wanneer U zich echter sneller, dieper en secuurder wilt scheren, gebruik dan Blett vóór het scheren. Dat is het beste recept, dat wij U kunnen geven. Blett maakt Uw baardhaar "wakker". Het baardhaar wordt hoog op gericht - 10 minuten lang. Nu wordt elke haar op de diepste plaats afgeschoren. Zo bent U dus veel beter geschoren. Blett vóór het scheren.... 's avonds nóg gladgeschoren! gladgeschoren! veel bele t* Van Dijl Zoon N.V. - Dordrecht - Tel. (01850)-6834 Advertentie V - - Waarborg-kwaliteit. Poplin met Dri-Sil finish. Dubbel voorpand. Ruit- voering in capuchon. Al leen geldig 27 maart a.s. voor leeftijd 2 jaar kl.stijging p.m. GROTE MARKT 1-7 HAARLEM CAMBERRA (AP) Vorig jaar zijn er 2.189 immigranten uit Nederland Australië binnengekomen, 2.487 minder dan in 1961 Er vertrokken 703 Nederlandse immigran ten uit Australië. In totaal werden er 90.464 immigranten toegelaten, van wie ruim een derde uit Groot-Brittannië en Ierland kwam. Uit Italië kwamen de mees te niet-Britse emigranten (15.594), gevolgd door Griekenland met 11.960. I De drie verdedigers in de Baarnse moordzaak. Van links naar rechts: mr. J. K. M. Mathuizen (voor Boudewijn H.), mr. H. C. Dietz (voor Ewout H.) en mr. Frangois Pauwels (voor Henny W.). (Van onze verslaggever) Henny W., een der drie verdachten in de Baarnse moordzaak, heeft gistermiddag voor de rechtbank in Utrecht gedetailleerd verteld hoe de moord op Theo Mastwijk zich had toegedragen. „Wij liepen naar de schuur in de tuin, Boudewijn voorop, Theo Mastwijk in 't mid den en ikzelf er achteraan. Ewout bleef op de uitkijk staan. Met z'n drieën zijn we de schuur ingegaan. Boudewijn draaide zich om met zijn gezicht naar Mastwijk en dat was een teken voor mij om een plastic waslijn om Mastwijk's nek te gooi en. Boudewijn gaf mij een knikje, maar ik kon het niet op dat ogenblik. Ik liep de schuur uit. Boudewijn kwam mij ach terna en zei: „Kom mee, het moet gebeu ren". Ik had niet de moed mij er tegen te verzetten. Nu vind ik dat laf. Ik had moe ten zeggen, ik doe het niet, wij houden er mee op." De president merkte op, dat de lezing Van Boudewijn heel anders luidt.-Volgenv - Boudewijn zou Hennie W. gezegd, hebben „•Het moet,gebeuren"." De jongens herhaalden daarna de wurg poging, waarbij de lijn losschoot. Boude wijn sloeg daarna Theo Mastwijk met een kapmes zo lang op het hoofd dat de jon gen neerviel. Zij hebben vervolgens het li chaam in de put laten zakken en er onge bluste kalk en twee emmers water over gegooid. Daarna deden zij het deksel op de put en schepten er zand op. Het stoffelijk overschot is ongeveer een jaar later door een timmerman, die in de tuin werkzaamheden moest verrichten, in de put aangetroffen. Prof. dr. J. Kloek, directeur-genees heer van de psychiatrische observatiekli niek van het gevangeniswezen in Utrecht, waar Hennie W. langdurig is geobserveerd, bracht het psychiatrisch rapport uit na dat Hennie W. buiten de rechtszaal was geleid. Het rapport, waaraan ook prof. dr. H. C. Rümke heeft meegewerkt, beschrijft Henny als een geboren leider, een handi ge knaap, maar daarnaast als een jon gen die snel te beinvloeden is. f-R Alle (lrie verdachten zijn verminderd toe rekenbaar. Wie wat meer of minder toe- rekeningsvatbaais dan een ander, kon prof. Kloek niet zeggen, omdat zij een drachtig aan deze moordzaak hebben ge werkt en de een dus de ander heeft be ïnvloed. In het rapport wordt geconclu deerd dat de verdachten na een even tuele gevangenisstraf ter beschikking die nen te komer van de regering. Het zou onverantword zjjn hen na het uitzitten van een straf weer direct in de maatschap pij toe te laten. Deze conclusie kwam aan het slot van de eerste lange zittingsdag van dit proces, een dag waarop de eerste verdachte, Hen ny W., zich niet onbetuigd had gelaten. Zeer agressief kwam hij steeds naar vo ren en hij schroomde niet zijn ondervra ger steeds in de rede te vallen. Zijn betoog kwam er op neer dat hij weliswaar heeft meegedaan, maar alleen op initiatief van de gebroeders Boudewijn en Ewout H. Dat hij wel de strik om de hals van Theo Mastwijk heeft gelegd en even aangetrok ken moet men volgens hem meer zien als een duit in het zakje. De gebroeders H hadden Mastwij' ruim een maand verbor gen en onderhouden, dus moest hij ook wat doen. Hij ontkende dat hij graag had mee gewerkt aan de misdaad. Hij heeft Mast wijk niet de genadeslag toegediend, want dat was evenals het beramen van het moordplan het werk van Boudewijn H., zo zei hij. Twee rechercheurs van de Baarnse po litie legden verklaringen af over het vin den van het stoffelijk overschot van Theo Mastwijk, nadat zij door de timmerman waren gewaarschuwd. Aanvankelijk meenden zij met een lijk uit de oorlogstijd te doen te hebben. Een van de politie mannen, die Theo Mastwijk had gekend, zag in het dessin van het overhemd iets bekends en dacht toen terstond aan de reeds zo lang vermiste jongen. Op vragen van de president antwoord de prof. Kloek, dat Henny W. zich aan getrokken voelde tot de gebroeders H. en geïmponeerd was door de sfeer in hun riante ouderlijke woning. Het onderzoek Henny W. hield de hand voor het ge zicht toen jotografen hun lenzen op hem richtten op het moment dat hy de rechtszaal werd binnengeleid. heeft niet uitgewezen dat iemand in deze zaak als leider is opgetreden. „Als iemand gezegd had: „Jullie zijn gek," dan was de ban gebroken geweest. De jongens hebben echter teveel geïsoleerd gestaan Ais zij ergens steun hadden gehad, zou dit nooit gebeurd zijn," aldus prof. Kloek President: „Ons is de vlakke zakelij ke toon opgevallen, waarop Henny W alles heeft verteld, alsof hij er geheel bui ten staat". Prof. Kloek: „Dat is ons ook opgeval- len, niet alleen ten aanzien van het mis drijf, maar ook wat het relaas over gijn leven betreft. Het komt wellicht door zijn gespleten natuur, zijn armoede aan gevoel Alles lijkt normaal te functioneren, doch het is niet zo. Hij is geestelijk gestoord en in verminderde mate toerekeningsvat baar. Als hij in een ander vindt wat hij zelf graag zou doen, is hij snel be- invloed". Nadat Henny W. weer was binnenge leid stelde de president hem nog enkele vragen: „U hebt gezegd berouw te heb ben, maar hoe komt het dan, dat u een halfjaar na de misdaad weer rustig met de gebroeders H. uit stelen bent gegaan?" Henny W.: „Ik ben niet rustig uit ste len gegaan. Een half jaar ben ik hen uit de buurt gebleven. Toen ontmoette ik ze plotseling weer en ze zouden juist op pad gaan met nog andere jongens. Ze hebben me als het ware gedwongen om mee te doen. Als je weer in die sfeer bent, ont kom je er niet aan". Hiermee was deze eerste zittingsdag ten einde. Vandaag behandelde de rechtbank de zaak tegen Boudewijn H. (zie elders in dit blad) De Overbetuwe is toch weer opgeschrikt door twee nieuwe branden. In Valburg ging een woonhuis in vlammen op en in Slijk-Ewijk brandde nog geen twee uur later een boerenschuur af. Onder de bewo ners van de streeek heeft de mening post gevat dat deze twee nieuwe branden uit wraak gesticht zijn door vrienden van de zes mannen die gearresteerd zijn in ver band met vijf branden die in de afgelopen maanden de Overbetuwe teisterden. Thans ging de woning van een fabrieks arbeider in Valburg verloren. De bewo ners waren niet thuis. Twee uur later werd de brandweer gealarmeerd omdat een grote schuur in Slijk-Ewijk in lichter laaie stond. In de schuur was een paard ondergebracht, maar dit liep al vrij rond vóórdat de brand uitbrak. Het halsWtouw bleek te zijn doorgesneden. Elf vrouwen die wegens haar poli tieke overtuiging gevangen zitten in de Averoff-gevangenis in Griekenland hebben zondag en maandag een hongerstaking van 24 uur gehouden uit protest tegen ver lenging van hun detentie en uit solidari teit met het congres dat in het afgelopen weekeinde te Parijs is gehouden om am nestie te bepleiten voor 1.200 politieke ge vangenen in Griekenland. In de gevangenis van Egine sloten 403 politieke gevangenen zich bij de honger staking aan en uit de gevangenis Sanato rium Sotoria bij Athene stuurden 32 vroe gere verzetsstrijders, die al achttien jaar gevangen zitten omdat zij weigeren op ver nederende voorwaarden hun politieke over tuiging af tè zweren, een boodschap aan het congres in Parijs, waar drie juristen verslag uitbrachten over hun bevindingen in Griekenland. Het Britse Lagerhuislid Laurie Pavitt verklaarde dat de Griekse regering onder het mom van maatregelen ter bescher ming van de staat, een aanslag doet op een van de grondrechten van de mens: de vrijheid om er een eigen mening op na te houden; in dit geval aanhangers te zijn van het communisme, want het grootste deel der gevangenen is communist. De Zweedse advocaat H. G. Franck zei dat de Griekse overheid in feite een reactio naire semi-dictatuur uitoefent door middel van onderdrukking door politie en militai ren, in strijd met letter en geest van de Griekse grondwet. De Italiaanse jurist Furrueci hield een gedocumenteerd betoog over de schending van de menselijke rechten in Griekenland Aan het congres, waarop zeventien na tionaliteiten door ongeveer honderdvijftig oersonen waren vertegenwoordigd, heb ben acht Nederlanders deelgenomen, on der wie twee leden van de socialistisch- democratische studentenvereniging Poli teia en een lid van de progressieve stu dentenvereniging Pericles, alsmede de se cretaresse van het Nederlandse comité, de schrijfster Lizzy S. May uit Haarlem In Nederland zijn opnieuw adhesiebetui gingen ontvangen, onder meer van de In ternationale PEN-club en in Frankrijk heeft oud-premier P. Mendès-France zich solidair verklaard met de actie Er zul len afvaardigingen gezonden worden naar de Paus, naar de secretaris-generaal van de UNO Oe Thant en naar de Griekse am bassades in de verschillende landen om te pleiten voor vrijlating van de 1.200 ge vangenen. Het twaalfjarige meisje Wilhelmina de Rideler is in de De Clercqstraat te Am sterdam met haar fiets gevallen en onder het achterwiel van een passerende vracht auto geraakt, waardoor zij vrijwel op slag dood was. In Brielle is door onbekende oorzaak een vrachtauto beladen met stenen van de Groene Kruisweg afgeraakt en in een sloot terecht gekomen. Daarbij kwam de 23-jari- ge chauffeur H. W. Brauns uit Krimpen a.d. Lek om het leven. De 59-jarige Utrechter J. van Soest is op de Lauwerecht in Utrecht geschept door een auto en enkele meters op de motorkap meegesleurd. De man liep sche delletsel, hoofdwonden en twee gebroken benen op. Kort na aankomst in het aca demisch ziekenhuis is hij overleden. De driejarige Johanna van Gangelt uit Tilburg is in de nabijheid van haar ouderlijke woning tijdens het spelen onder de achterwielen van een rijdende vracht auto terecht gekomen. Het meisje was op slag dood. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is de 42-jarige heer A. van Dwingelen overleden, die vorige week woensdag op het rijwielpad van de Haagseweg met zijn bromfiets in aanrijding kwam met een an dere bromfietser. De heer en mevrouw Schermer- De Graaf gaan hun huwelijk in het raadhuis van Zaandam nog eens over doen om dat de fotoreportage, die op 13 maart van de plechtigheid is gemaakt, is mislukt. Bruidsmeisjes en gasten hebben zich be reid verklaard hun plaatsen nog eens in te nemen als er tenminste dan ook weer na de plechtigheid een bruiloft wordt gevierd. De ambtenaar van de burgerlijke stand wil mee werken, al zal er natuurlijk alleen van poseren sprake zijn. Of de zaak inderdaad in orde zal komen hangt nu af van de officier van justitie, die voor een dergelijk gebeuren toestem ming moet geven. JOHANNESBURG Potlako Leballo, de leider van het verboden Panafrikaanse Congres (PAC), heeft in een vraaggesprek met de Johannesburg Star voorspeld, dat Zuid-Afrika nog dit jaar in opstand tegen de blanken zal komen. Hij zei: „Onze re volutionaire raad bespreekt nog het tijd stip en de manier van de actie, maar deze is op handen. Aan alle groepen zal op het zelfde uur gezegd worden welke doelen zij door geweld moeten bereiken." Leballo, die in Maseroe. de hoofdstad van het Britse protectoraat Basoetoland verblijft, bevestigde de bewering van de Zuidafrikaanse regering dat PAC en de on dergrondse terroristische organisatie Poqo, één en dezelfde zijn. Leballo vertelde de verslaggever, dat hij uit Maseroe regelmatig reizen naar Zuid- Afrika maakt voor overleg met plaatse lijke leiders. Hun organisatie zou ruim 150.000 leden tellen, verdeeld in cellen van duizend man elk, welke onderverdeeld zijn in kleinere groepen. Dit was ook de vorm van de Mau Mau in Kenya. KAAPSTAD Bij het onderzoek naar de moord op enkele blanken in de stad Paarl, is een verklaring van een neger ter tafel gekomen, waarin wordt gezegd, dat Ipet plan van de Poqo-beweging om een driehonderdtal ontwikkelde Afrikanen naar het buitenland te zenden voor een militaire opleiding al ten dele is uitgevoerd. Degenen die een dergelijke opleiding vol tooid hebben, zullen in Maseroe helpen met de opleiding van commando-eenheden. Voorts maakt de neger gewag van een bijeenkomst van de Poqo waarop de secre taris had gezegd, dat men „geweren, bom men en alle soorten wapens had, maar geen goede opslagplaats" De secretaris had ook verklaard, dat de Poqo dit jaar de macht in handen zou nemen. Er was be sloten, dat de blanken van te voren zuilen worden ingelicht, wanneer de „aanval" komt. (AP, Reuter). De Alkmaarse rechtbank heeft een 25- jarige Italiaan veroordeeld tot een gevan genisstraf van negen maanden. Hij heeft op 16 november tijdens een schermutseling met een groepje woonwagenbewoners de 22-jarige Janus Schouten met een stiletto verwond. Het slachtoffer overleed kort daarna. De officier van justitie had veertien dagen geleden een jaar gevangenisstraf ge- eist. De primair ten laste gelegde doodslag, alsmede de subsidiair ten laste gelegde zware mishandeling met dodelijke afloop en de nog meer subsidiair ten laste gelegde mishandeling met dodelijke afloop achtte de rechtbank niet wettig en overtuigend bewezen. De rechtbank achtte verdachte wel strafbaar wegens bedreiging met zware mishandeling. Het beroep op nood weer werd door de rechtbank verworpen. De Hoge Raad heeft niet ontvankelijk verklaard het cassatieberoep van de of ficier van Justitie in Den Haag tegen het arrest van het Haagse gerechtshof, waar bij de 45-jarige J. van K., de uitgever van het boek „Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne" is vrijgesproken. Deze vrijspraak was een bevestiging van een vrijsprekend vonnis van de Haagse recht bank. De heer Van K. was ten laste gelegd het als uitgever en schrijver boeken in voorraad te hebben en te hebben ver spreid, die aanstotelijk voor de eerbaar heid werden geacht. De Hoge Raad heeft hier een zuivere vrijspraak aanwezig ge acht, waartegen geen beroep in cassatie open staat. Uit het water van Je Oosterhaven '*e Enkhuizen is het stoffelijk overschot op gehaald van de havenmeester va.i Enkhui zen, de heer J. Poorta, die sinds donder dagnacht werd vermist. Men neemt as? dat de heer Poorta op de kade te ves is doorgelopen en in het water is geval len. De havenmeester was tevens direc teur van de visafslag en hoofd van de plaatselijke brandweer. Hij is 64 jaar oud geworden en was drie weken geleden lier trouwd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4