Teeltbeheersing in bollenvak over paar jaar verleden tijd WORD BEROEPS ONDEROFFICIER Vervanging gaslantaarns kost Beverwijk 116.900 „Utrecht" bereikte de „Globe Progress" ,oderfe Examens Zondagochtend 1 februari 1953... Kolkende golven... bezwijkende dijken... toch wist een sergeant-telegrafist bliksemsnel een verbinding tot stand te brengen tussen Rilland-Bath en Bergen op Zoom. Zo redde hij vele gezinnen van een wisse dood. De doortastendheid waarmee hij te werk ging, had hij te danken aan zijn onderofficiers-opleiding. Daar ontwikkelde hij zich, niet alleen tot vakbekwaam technicus, maar ook tot een man die op het juiste ogenblik zelfstandig weet te handelen, die verantwoordelijkheid durft te dragen onder moeilijke omstandigheden. Een onderofficier is: leider, organisator, gezagdrager. Ziet U in dit beroep Uw toekomst? Vu! dan onderstaande coupon in. U ontvangt dan de grammofoonplaat "Roel Balten presenteert.... de onderofficier bij Land- en Luchtmacht". Doe het vandaag nog. want eind mei beginnen weer de cursussen voor beroeps onderofficier. Voor de Landmacht aan de Koninklijke Militaire School te Weert, voor de Luchtmacht aan de Luchtmacht Kaderschool te Schaarsbergen bij Arnhem. Twee opleidingsinstituten, die tot ver over onze grenzen tot de beste en modernste worden gerekend. Rood Merk Vacuum koffie in blik verpakt Blik 250 g 1.80 Voorwaarden voor toelating: 16 t/m 22 jaar; Mulo diploma, 3 jaar HBS of schakelklas UTS met goed gevolg door lopen, danwel een getuigschrift van een gelijkwaardige opleiding (b.v. VUTO) hebben. Voor degenen, die niet geheel voldoen aan deze eisen (b.v. in het bezit zijn van een getuigschrift LTS) bestaat de mogelijkheid, vooraf een schakelklas van 9 maanden te volgen. Tijdens de opleiding - ook in de schakelklas - vanaf de eerste dag een behoorlijk salaris. Advertentie „Ze kunnen ons het teeltbewijs niet zo maar afnemen!" Die teeltvergunning is namelijk nogal wat waard geworden. Men betaalt op het ogenblik tien gulden voor een vierkante rijnlandse roede, oftewel 14.28 m2 „tulpenvergunning". Er staan meer dan drie miljoen r.r.2 tulpen opge plant! Er moet zelfs vermogensbelasting ever worden betaald. Het vertegenwoordigt een vermogen, maar is niets waard, want er staat niets concreets tegenover. Bij een aandeel is nog een fabriek, maar bij teelt- bewijs geen grond en geen bol of schuur. Uiteraard zijn er ook lieden, die alleen nog aan 1933 denken. Zij .zien een verschrikkelijke overproduk tie komen, net als toen. Zij hebben de ver schrikkingen van die tijd aan den lijve on dervonden. De meeste jeugdige bloembol lenkwekers en exporteurs, die niet alleen in het bedrijf van de ouders zijn opge voed, hebben de teeltbewijzen-geschiede- nis al lang afgeschreven. Een grote groep jongeren zoekt al naarstig naar moderne methoden van verkoop, om een eventuele grotere produktie weg te kunnen werken. Er moet ruimte zijn, want volgens de laatste enquête van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel neemt West-Duits- land slechts voor dertien miljoen gulden aan bloembollen voor de tuin af. Maar dat is een stijging van niet minder dan 25 per cent ten opzichte van het jaar daarvoor! Er zijn dus kansen In de groenten- en fruitsector gaat men van het standpunt uit, dat men naar 1980 moet kijken en niet naar 1930. Hij die niet mee kan komen in de moderne tijd gaat maar naar de industrie, redeneert men daar. Zo denken vele jonge bollen- mensen er ook over. De ouderen echter kunnen niet begrijpen, dat Nederland geen eilandje met teeltbeheersing kan gaan vormen, terwijl men over de grens vrij kan gaan telen. Ze hebben nog maar een paar jaar om aan de gedachte te wennen. zijn boek „De markteconomie van het blcembollenbedrijf." Men bleef meer pro duceren dan er afgezet kon worden. Maar gezamenlijk kocht men de overschotten op. De volgende fase was de ontwikkeling na de tweede wereldoorlog. De tegenstan ders van „de maatregelen" bleven aan dringen op opheffing van de beheersing. In deze jaren met een overproduktie van twintig tot dertig percent waren er óók nog mensen, die meer wilden gaan telen, „omdat de export niet genoeg verkocht." Zij voelden zich wel lekker met de lage prijzen. Maar langzamerhand kreeg de export meer ruimte. De kwekerij ging verdie nen, maar verhoogde de produktie mond jesmaat. Men zocht naar evenwicht tus sen produktie en afzet. Het is een beetje zielig, maar men onderkende veel te laat de mogelijkheden, die in de export zaten. Er ontstond onderproduktie. Nederlanders zijn in vele landen een bloem- Voor de behandeling van de gemeente begroting voor 1963 zal de Beverwijkse raad nog enkele agendapunten behandelen. Er zijn voorstellen tot het aangaan van een onderhandse geldlening van twee mil joen gulden en een van f 2.995.000. Voor de verdere electrificering van de straat verlichting in Beverwijk, wordt de raad thans een krediet van 116.900 gevraagd. Het gaat hier om het vervangen van de gasverlichting in de Kerkstraat, Baanstraat Prins Bernhardlaan en de Hendrik Man- deweg. Voor de uitbreiding van het gas- buizennet in Uitgeest wordt een krediet van 23.100 gevraagd. De vergadering be gint woensdag 3 april om twee uur des middags. De volgende dag om twee uur wordt zij voortgezet. Dinsdagavond heeft de zeesleepboot „Utrecht'" van n.v. bureau Wijsmuller uit IJmuiden de ruim 13.000 ton metende Amerikaanse tanker „Globe Progress" be reikt. Zoals wij reeds hebben gemeld vroeg het schip dinsdagmorgen omstreeks vier uur in de Atlantische oceaan, op 200 mijl ten westen van Landsend om hulp, daar het in stormweer roerschade had opgelo pen en onmanoeuvreerbaar ronddreef. De Utrecht", die was gestationeerd in de westelijke toegang van het Engels kanaal, is er in de nacht van dinsdag op woens dag omstreeks drie uur in geslaagd een sleepverbinding tot stand te brengen en sleept de „Globe Progress" in de richting van de Engelse zuidkust. Waar de tanker zal worden gerepareerd is nog niet bekend. Excelsior, Holland Electro, Ruton AEG Electrolux, Philips, Erres. Betaling eventueel te regelen. Voor 100 service: (Van onze medewerker voor bloembol lencultuur) De voorzitter van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, heeft op een voor lichtingsmiddag voor bloembollenkwekers in Noord-Scharwoude gezegd, dat de teelt maatregelen over twee of drie jaar wel verdwenen zullen zijn. De bollenkwekers in de E.E.G.-landen willen de Nederland se teeltbeheersing niet overnemen. En daarmede heeft hij ontelbaar vele bloem- bollenbwekers in zak en as gezet, want de teeltbeheersing zorgde voor beste prij zen. Men voelde zich veilig ingekapseld en misschien ook wel rijk, want de ver gunning om te telen kon veel geld op brengen. Dat vervalt dus ook. Wij schrijven nu 1963, dertig jaar na 1933, het jaar waarin de bloembollencul tuur aan banden werd gelegd. Het ging helemaal verkeerd met het bloembollen vak na de beurskrach in 1929. Voordien had men zoveel verdiend aan het opvoe ren van de produktie, dat die enorme klap tóch wel gekomen zou zijh. Door dat men toen steeds maar bollen in de grond stopte, zodat er weinig voor de ex port ter beschikking kwamen en iedereen dacht dat het niet kapot kon, was er een nergens op berustende handel ontstaan. Men vergat, dat tegenover produktie ook afzet moet staan. Feit is, dat iedereen prachtig verdiende en zich een ongeluk schrok toen de berichten over de verkoop in het buitenland steeds slechter werden. Men ging toen al zijn bollen, die maar een beetje verkoopbaar leken, aan de markt bregen. De chaos was compleet, de prijzen zakten tot bij het nulpunt en er waren grote overschotten. In dergelijke situaties grijpt dan de massa, die eerst zo ongenaakbaar belang rijk is, huilend naar moedertje overheid om hulp en troost te zoeken. Vooral dat eerste, het tweede kwam dan vanzelf wel. Er is toen een strijd ontstaan tussen de hulpzoekers en mensen, die meenden dat men de consequenties van zijn daden maar moest aanvaarden. Onder hen be vond zich ook de liberaal E. H. Krelage, later dr. E. H. Krelage, die niet veel last had van emotionaliteit en wel inzag, dat men de zaken niet op zijn beloop kon la ten. Zeker niet toen er dreigementen kwamen over het overvoeren van de bui tenlandse markten. Dat is doorslaggevend geworden, men moest de produktie in han den houden. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Amsterdam (Gem. Un). Kandidaats rech ten mej. E. M. Snijder (Amstelveen) en de heren G. M. Kilian en S. Ie Poole (Am sterdam). Kandidaats politieke en sociale wetenschappen K. F. Jansen (Amsterdam). Doctoraal Engels (met lof) G. A. Verheij- den (Amsterdam). Ngmegen. Kandidaats Duits: A. H. de Bot (Nijmegen) en G. J. J. Coerwinkel (Hilversum). Kandidaats Frans: mej. C. E. M. M. Koops (Hilversum). Doctoraal bio logie: mej. H. G. C. M. van Oorschot (Hees- wijk) en de heren H. J. Leenders (cum laude) (Nijmegen) en L. A. Smets (Venlo). Groningen. Kandidaats sociale weten schappen: mej. E. L. Nieubuurt (Gronin gen). Kandidaats psychologie: E. Alberts (Groningen). Leiden. Doctoraal Duits: N. Th. J. Voor winden (Leiden). Kandidaats Frans: mej. Y. S. Rodenburg (Den Haag) en de heer L. L. van Maris (Haarlem). Doctoraal Frans: de heer B. D. v. d. Mark (Leiden). bollenteelt begonnen. Sommigen omdat ze de knellende banden hier niet wilden heb ben. Anderen gingen achter hoge tolmu ren een kwekerij opzetten. Zij hebben de basis gelegd voor cultures, die best mee konden komen en steeds beter werden. Deze kregen zelfs nog het voordeel van de prijsconcurrentie de laatste jaren, want bij de onderproduktie stegen de Neder landse prijzen sterker dan de buitenlandse. EEG in zicht Teelt aan banden De bloembollenteelt werd verboden. Men kon ontheffing van dit verbod aanvragen en kreeg dan vergunning om de helft te betelen van wat men voor die tijd teel de. Er zijn nogal wat methoden gepro beerd om de produktie goed te regelen. Bewoners van de bollenstreek kennen wel licht nog de stank van rottende, verplicht ingeleverde bollen uit de eerste sanerings jaren! Het aantal kwekers verminderde met duizenden. Die bleven hadden het ronduit arm. En nog had men het mes er niet diep genoeg ingezet, schrijft dr. Busé in De EEG kwam in zicht. De vakblad journalisten schreven al lang voordat de markt een feit was, dat in dat geval de teeltmaatregelen zouden verdwijnen. Er zou een heel andere situatie ontstaan. Men zou op eigen benen moeten gaan staan. Het leek ongeloofwaardig, ook al omdat de leidende personen vele slagen om de arm moesten houden. Men had er een zwaarwegend argument tegenover Landbouwtechnologische scholen. De zuivelscholen zullen met ingang van het komende leerjaar worden omgezet in landbouwtechnologische scholen. Over de opzet is zeer onlangs met het bedrijfsleven overeenstemming bereikt. Philips tankstofzuiger met de fameuze nooit-meer-bukken zuigmond. Een drukje met de voet en u kunt zuigen met de gladde of de borstelzuigmond. Bovendien pluisopnemer. Nog meer voordelen: twee maanden zuigen zonder leegmaken, pa pieren stofzak, speciaal rooster voor uitblaaslucht, geweldig zuigvermogen. Kies in onze zaak uit het Philips tank- (f 188.-), ton- (f 158.-), drie hoek (f 155.-), trommel- (f 145.-) en handsteelmodel (f 120.-). De kwaliteitskoffïe bij uitstek. Pak van 250 g 1.48 Handig als u er op uit trekt. En als reserve voor onverwachte situaties. Afdeling Personeelspubliciteit, Grote Marktstraat 40. Den Haag. Verzoeke mij te zenden de grammofoonplaat: "Roel Balten presenteert... de onderofficier bij Land- en Luchtmacht*. A WoonplaatsTel.nr. GeboortedatumV SV 10573

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 12