In Bonn werd Britse ambassade beschoten en beklad Buizenzwepen gemoederen op tegen Groot-Brittannië GIRO 777 VOOR BALI Britse Lagerhuis door werklozen bestormd CAMPING SPORTEN? HET WEER Wurgplan is uitgegaan van Hennie W., zegt Boudewijns broer Tyfus in St. Moritz Dodenherdenking toch op 4 mei? Strauss derde in kiescollege voor kanselierschap Geen foutloze kolom in toto Tyfus in Koog aan de Zaan DE BAARNSE MOORDZAAK hëWM'èefore you èuy! dikke catalogus hebben over SPORTHUIS HAARLEM FALCON REGENJASSEN Kordon doorbroken Ook Amerikanen besmet Minder koude nacht Albert van Dalsum in ziekenhuis opgenomen SLUIT vriendschap voor uw LEVEN Spreek af voor een PROEFRIT bij: SAAB-dealer Fa. FLINTERMAN Het woord is aan In de krant van heden: Apotheker werd in Zermatt besmet (De zitting duurt voort) Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOB V ELSE N-IJ MO ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVINC Ctavnstedng IJrmdde. Coma* eo. 129388. MARIJNEN 210 Mr ƒ468, o.t p w. zonder vooruitbel. ;SCHÖTERWEG 44 - TEL 54282 H. SCHAFTSTR. 39 - TEL 11470 •RUKSSTRAATW. 929 - TEL, 62053 (Van onze correspondent) BONN. In de nacht van afgelopen vrijdag op zaterdag blijkt een aanslag te zijn gepleegd op de Britse ambassade in Bonn. Twee kogelgaten in een ruit en in de binnenmuur van een der vertrekken aan de achterkant van het gebouw wij zen erop, dat van een afstand van on geveer hopderd meter op de ambassade is geschoten. Bij de buitendeur aan de achterzijde vond men een knipsel uit de Bildzeitung, volgesmeerd met haken kruisen en beplakt met uit deze krant geknipte woorden als „Verraad", „Mor gen ben jij aan de beurt", etc. De politie stelt een onderzoek in, maar weigert iets over de zaak los te laten. Een agent houdt de wacht bij de ambas sade om herhaling te voorkomen. Een blik op het knipsel uit de Bildzei tung maakt duidelijk wat de achtergrond van de zaak is. Het sensatiezuchtige mil joenenblad bracht vorige week, onder de kop „schokkend", een verontwaardigend bericht over het beweerde feit dat de Brit ten nu de buizen aan de Russen gaan ver kopen, die de Westduitse industrie, in na volging van een aanbeveling van de NAVO-raad. niet meer mag leveren. De aflevering van 163.000 ton aardgasbuizen volgens een oud contract was vorige week de inzet van een opgewonden Bondsdag- Ned. Roode Kruis Den Haag debat, waarbij 4e regering door het weg lopen van de C.D.U. kans zag haar zin door te drukken en te verbieden dat het contract werd nagekomen. De Bildzeitung, die er een eer in stelt de emoties bij haar tien miljoen lezers op te zwepen, meldde in het bewuste knipsel niet alleen als vaststaand feit dat Engeland de buizen nu gaat leveren (in feite wordt er alleen maar onderhandeld), maar schreef tevens in een commentaar: „Sinds jaren zijn de Engelsen het po litiek zwakste lid van de Westelijke ge meenschap. Tijdens de Cuba-crisis heb ben zij de Amerikanen in de steek ge laten. En in de kwestie-Duitsland? Steeds weer schudden Engelse parlementariërs de handen van de concentratiekampbe waker Ulbricht of van zijn politieke Muur-kornuiten. Als dat zo verder gaat, zullen ook wij op een goede dag onze eigen belangen boven de gemeenschap pelijke moeten stellen". Maar niet alleen de Bildzeitung zweept emoties op. Ook de regering doet dat door halstarrig de buizenkwestie onjuist voor te stellen. Zij beweert namelijk steeds, dat de NAVO-raad de aanbeveling deed geen bui zen met een doorsnede varf meer dan t8 cm. aan de Sovjet-Unie te leveren. Bonn verzwijgt echter de letterlijke tekst van de NAVO-aanbeveling, waarin de woorden staan: „voor zover mogelijk", woorden die in de tekst werden opgenomen op ver zoek van de Britse delegatie, die er op wees dat haar regering geen juridische middelen heeft de Britse industrie te dwin gen tot het opvolgen van een NAVO-aan beveling. Het is wat anders met produkten die op de officiële embargolijst staan, maar daarop komen de buizen niet voor. De Britten zeggen bij dit alles van hun kant: Wij hebben werkloosheid en kunnen elke opdracht goed gebruiken. Nu wij niet in de E.E.G. worden toegelaten moet men ons niet ook nog verbieden zaken te doen (Van onze correspondent) LONDEN. Vijfhonderd Londense politiemannen hebben gisteren een hard gevecht met de wapenstok moeten le veren om 400 demonstranten te ver drijven die het parlementsgebouw be stormden. De betogers, mannen en vrouwen uit de door werkloosheid getroffen gebie- de door werkloosheid getroffen gebie- Advertentie Vraag de dikke gids „Sportvreugd in '63" van Sporthuis Haarlem. Gezellig als een pocketboek, vol plaatjes en prijzen over camping, sporten, kleding, spellen. Hij is bijna klaar. Vraag hem NU aan. Kom langs, of bel even. Dan krijgt u hem gratis gestuurd zodra hij van de pers rolt. Grote Houtstraat 123, Tel. 2 20 85 Binnenkort ook Marsmanplein 15 Advertentie BARtÏÜorIss!^™ HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Schotland, waren per trein en auto naar Londen gekomen om met een mars door de stad en een gesprek met parlements leden de aandacht op hun problemen te vestigen. De mars, die was georganiseerd door de vakverbonden, maar waarbij zich enkele communisten, fascisten en anti-a-bom- mers aansloten, verliep aanvankelijk zeer rustig. Bij het Lagerhuis gekomen, ont vouwden enkele betogers plotseling span doeken, hetgeen rondom het Britse par lementsgebouw is verboden. Anderen be gonnen te schreeuwen: „Wij willen werk" en „Weg met Macmillgn". Terwijl een aantal werklozen probeer de de politie bij de ingang opzij te du wen om het Lagerhuis binnen te komen, klommen twee mannen langs de voorge vel omhoog om de spandoeken op te han gen. De worstelingen met de politie bij de ingang werden steeds heviger, vooral toen een paar betogers erin slaagden het kor don te doorbreken. De bobby's kregen ech ter hulp van collega's te paard, die op de massa inreden. Het duurde ongeveer an derhalf uur voordat de rust bij de ingang van het eerbiedwaardige Lagerhuis was hersteld. met de landen, die ons contracten aan bieden. De aanslag op de ambassade maakt ^chter duidelijk dat opgezweepte Duitsers daar anders overdenken. (Zie ook pagina 3) Ook in de Zwitserse wintersportplaats Sankt Moritz is tyfus geconstateerd. Twee mensen, die daar onlangs uit Zermatt aan kwamen, zijn geïsoleerd in een ziekenhuis. In de Verenigde Staten heeft zich tyfus geopenbaard bij drie uit Zermatt terug gekeerde vakantiegangers. Het zijn inwo ners van New York City, Hartford (Con necticut) en Berkeley (Califomië). In Zer matt waren ten tijde van het uitbreken van de epidemie 200 Amerikanen. (AP). Als datum voor de dodenherdenking kan eventueel nog een andere dag geno men worden dan 3 mei, waarnaar op ver zoek van Joodse landgenoten de herden king dit jaar is verschoven, omdat 4 mei op een zaterdag valt. De minister van Algemene Zaken, prof. De Quay, zal ad vies vragen aan de Commissie Nationale Herdenking. Mr. Van Hall (P.v.d.A.) had hem gisteren bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken in de Eer ste Kamer gevraagd de stille tochten op 4 mei te handhaven. Het bleek moeilijk te zijn tussen 30 april en 5 mei een dag te vinden die voor iedereen passend is; 5 mei is een zondag en voor de christe lijke groeperingen niet aanvaardbaar om stille tochten te onndernemen, 4 mei is een zaterdag en voor Joodse landgenoten niet acceptabel, op 3 mei begint de sab bath 's avonds om half acht, een half uur vóór de herdenking. Er blijft dan eigelijk alleen de 2de mei over als ge schikte datum, want ook de eerste mei valt af wegens de 1-meiviering. BONN (DPA) De voorzitter van de Beierse Christelijk-Sociale Unie (C.S.U.) en voormalige Westduitse minister van De fensie Franz Josef Strauss is door zijn partij aangewezen om samen met de frac tievoorzitter van de C.D.U.-C.S.U., Von Brentano, en de zakelijk voorzitter van de C.D.U. Dufhiis, naar een oplossing van de kwestie der kanseliersopvolging te zoeken De zusterpartij van de C.S.U.de C.D.U. heeft zich met de aanwijzing van Strauss akkoord verklaard. De voordracht moet ter goedkeuring worden voorgelegd aan de besturen van C.D.U. en C.S.U. en de Bondsdagfractie. Een woordvoerder van de Westduitse so ciaal-democraten, die de oppositie vormen, heeft de opdracht van de C.S.U. aan de meerdere malen in opspraak gekomen Strauss politiek tactloos genoemd. Advertentie Londense bobbies staan arm in arm om de demonstranten de doorgang te ver sperren naar de eerbiedwaardige rust van het parlementsgebouw. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met hier en daar een bui. Minder koude nacht, maar morgen iets lagere middagtemperaturen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ewout H., de derde verdachte in de Baarnse moordzaak, wordt door twee parketwachters de rechtszaal binnengeleid. De 549.360 deelnemers aan de voetbal pool van het afgelopen weekeinde hebben een bedrag van 656.077,50 gulden ingelegd. Met inbegrip van het geld dat nog over was van de voorgaande toto is er voor de prijzen 247.828,97 gulden beschikbaar. Aangezien er geen enkele deelnemer een foutloze voorspelling heeft ingezonden zul len de vier deelnemers met 12 goede uit slagen 184.130,80 gulden mogen verdelen. Zij ontvangen bruto 46.032,70 gulden (net to 39.127,79). Voor de prijs van de gelijke spelen is 63.698,17 gulden beschikbaar. Er hebben zich 1219 personen gemeld met een of meer goede kolommen. Zii ontvangen per kolom rond 52 gulden. Er was één deelnemer, die vier maal een juiste voorspelling voor de extra-prijs inzond. Een ander kwam tot drie goede kolommen en zestien tot twee. Advertentie De acteur Albert van Dalsum is opgeno men in het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem, waar hij binnenkort een lichte operatie zal ondergaan. BENTVELD - TELEFOON 42217 Ad d i s o n Goed schrijven komt voort uit ge voelens, die natuurlijk zijn zonder ge meengoed te zijn geworden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 5 Topsy 4 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 8, 12 Horen en Zien 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 18 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Een apotheker uit Koog aan de Zaan, die zijn vakantie in de Zwitserse winter sportplaats Zermatt heeft doorgebracht, blijkt daar besmet te zijn met tyfus. Een week na zijn thuiskomst werd hij ziek. Hij werd overgebracht naar het ge meentelijk ziekenhuis te Zaandam, waar tyfus werd geconstateerd. Het is het vijf de geval van tyfus in Nederland. Andere gevallen doen zich voor in Rotterdam en in Rijswijk (Z.H.). Vanmorgen begon de Utrechtse rechtbank met het verhoor van John Ewout H„ de derde verdachte in de Baarnse moordzaak, een achttienjarige jongen, die samen met zfjn broer Boudewjjn en zjjn vriend Hennie W. verantwoordelijk wordt gesteld voor de moord op Theo Mastwijk. Wanneer men op de dagvaarding van de officier van Justitie afgaat, heeft deze jongeman de kleinste rol in dit verschrikkelijke drama gcspee'd. Hem wordt primair medeplichtigheid aan moord, gepleegd tezamen en in vereniging met zijn broer en Hennie W. ten laste gelegd. Subsidiair is de beschuldi ging: medeplichtigheid aan moord, gepleegd door Hennie W. Tenslotte wordt hem, indien op deze eerste feiten geen veroordeling kan volgen, medeplichtigheid aan poging tot moord ten laste gelegd. Op de stoel voor het podium waarop de rechtbank zetelt, zat nu tussen twee par ketwachters in Ewout H. In tegenstel ling tot zijn broer Boudewijn maakte hij een levendige indruk. Nieuwsgierig en wat brutaal keek hij om zich heen. Mr. H. C. Dietz, de advocaat die zo'n belangrijke rol heeft gespeeld bij de twee de arrestatie van Boudewijn, zal hem ver dedigen. Ook nu behandelde de president, mr. Gijsman, eerst de diefstallen die door het trio waren gepleegd. Ewout vertelde uit voerig hoe de diefstallen van fruit, brier en limonade in hun werk waren gegaan. „Het was voor ons een avontuurtje" zei hij. „Het feestje dat we na afloop zou den hebben en waar het gestolene gecon sumeerd zou worden speelde niet zozeer een rol". President: „Jullie zijn na de moord op Theo Mastwijk wéér aan het stelen ge gaan. Hoe kan dat?" Ewout. „Het was het afreageren van de narigheid die we met Theo hebben gehad en ook weer de zucht naar avon tuur". Dat Theo Mastwijk op 22 juni 1960 in de torenkamer van de Baarnse villa „onderdook" gebeurde volgens Ewout om dat Henny W. bang voor hem was om dat hij teveel van hem wist. Het ging niet om de diefstallen waarbij de gebroe ders H. betrokken waren. President: „Werden jullie niet ongedul dig toen er steeds geen plan kwam om Theo over de grens te brengen?" Ewout zei van niet. Bovendien waar schuwde Henny W. hen dat Theo ook de broers zou verraden als hij 'in moeilijk heden kwam. Theo heeft nooit tekenen van ongeduld gegeven en ook nooit gepro beerd uit het torenkamertje te ontsnap pen, hetgeen hem stellig gelukt zou zijn als hjj het geprobeerd had. President: „Wie bracht eerst het plan ter sprake Theo uit de weg te ruimen?" Ewout: „Voor zover ik me kan herinne ren Henny W. Boudewijn was vrij pas sief bij dat gesprek. Tegenstand tegen het plan is er niet ge weest. Ewout zei zich niet meer precies te herinneren hoe de gesprekken gegaan zijn. Bij de politie heeft hij destijds ver klaard dat op de avond van de moord Boudewijn met een ijzeren staaf gezwaaid had als illustratie van wat er gebeuren moest. Dat herinnert Ewout zich nu nieti meer. „Het is niet onmogelijk", zei hij ten slotte toe. „Het wurgplan was van Henny W.", zegt hij. Daarmee waren de broers het direct eens. Het was de minst opzien barende manier, vonden ze. President: „Toen ben jij.cp het idee ge komen van de ongebluste kalk en de put?" Ewout draade er even omheen, maar gaf dan toe dat het mogelijk is. Op de vraag of hij wist wat zijn broer Boudewijn in het flesje bier voor Theo had gedaan, antwoordde Ewout: „Ik weet niet wat voor pillen hij heeft gebruikt. Toen hij het mengsel klaarmaakte, drong het niet tot me door dat The-, zou worden gedood. Als het erop aan komt, gebeurt het toch niet, zo dacht ik toen. Het was zo iets onwerkelijks." President: „Maar toen jullie weer naar boven gingen schrokken jullie toch omdat Theo niet dood was?" Ewout: „Dat weet ik niet meer". Ook in zijn andere antwoorden bleef hij vaag. „Toen Theo later dood was kon ik nog niet beseffen, dat het waar was." Positief was hij echter in zijn verklaring, dat het wurgplan door Henny W. was geopperd. Over de „repetitie" herinnerde hij zich echter niets meer, wél dat afgesproken was, dat wanneer de w.urgingspoging zou mislukken Theo met een hakmes zou wor den gedood. Welke rol Boudewijn en welke Hennie W. hierbij zouden hebben gespeeld kon hij zich niet meer herinneren, maar wél dat hij, Ewout, op de uitkijk zou gaan staan. Toen de president hem vroeg wat hij heeft gehoord, terwijl hij op wacht stond, zei Ewout, dat hij een aantal doffe gelui den heeft gehoord alsof er met een schop plat op de grond werd geslagen. Ook had hij voetstappen gehoord. Deze verklaring over de voetstappen heeft hij destijds ook bij de politie afge legd, maar later ingetrokken. Toen hij na derhand hoorde dat Boudewijn verklaard had op het moment van de moord te zijn weggelopen, schreef hij aan de rechter commissaris, dat hij wèl voetstappen had gehoord. De president schorste hierna de zitting, omdat Ewout moe werd. Na heropening van de zitting vertelde Ewout, dat hij na de misdaad zijn broer en Hennie W. bij de villa had aangetroffen. Hjj verklaarde dat Hennie W. toen tegen hem zei: „De wurgpóging is mislukt, maar ik heb Theo de hersens ingeslagen". Henniè zou dit enkele dagen later nog eens tegen hem hebben gezegd. Boudewijn had nooit meer met hem over de moord gesproken/ Hij had alleen gezegd dat hij zijn mond moest houden. 48e JAARGANG NUMMER 121 WOENSDAG 27 MAART 1963 Telef. adm. 5437, chel oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, oa kantooruren 5080. Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I m m «w n - JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. l i IHT 1 1 T 1 ^^1 f T W "1 Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post f 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H- G van der Mije

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1