Minister Marijnen acht eigen structuurbeleid nog mogelijk Knoop \nuw oort VAN NELLE'S Commerciële televisie in ieder geval voorlopig uitgerangeerd Motie-Van Someren door Tweede Kamer verworpen AGE A en POLLE, PELLI EN PINGO m 11 w r u theebuiltjes. Regering kiest model voor parkeerschijf Prinses Marijke naar Montessorilyceum in Amersfoort Westenwind li NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW (dl (fa WOENSDAG 27 MAART 1»>63 mM Met één Van Nelle's thee builtje (groot formaat) zet "u vlug en gemakkelijk een flinke pot heerlijke, krachtige thee. Om de hele familie van te laten genietenl Want de geur en fijne smaak van de beroemde Van Nelle's „Afternoon" melange zijn in het builtje extra geconcentreerd bewaard. Afternoon Haarlem I elsen-lJmuiden Beverwijk Keiler Macdonald Een jaar voor messesteker Bejaarde man spoorloos VerkoudheidsbaciMen AU, IS DE PWP ZO L6K DAN HAAL IK UEVER DE LOODGIETER, WE MOETEN EEN NIEUWE PIJP HEBBEN y HOERA WEG GEREEDSCHAP NU KUNNEN WE PEDDELEN, BROERTJE !/-<</[ t ZO, DE PWP IS DICHT- EN\- VOOR STRAF MOETEN JUUIE MET DE KISTEN DE KELDER UITSCHEPPEN l EEN NIEUWE PUP KON IK NIET KRIJ6EN - NU HES IK KAUWGOM GEKOCHT l JÜLUE GEKAUWD HEBBEN HET TERUG HEBBEN protektie tegen infektie In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de landbouwbegroting 1963 onderschrijft de minister van Land bouw en Visserij de opvatting, dat de op lossing voor de structurele moeilijkheden in de Nederlandse landbouw gezocht moet worden in een combinatie van het markt en prijsbeleid met maatregelen op het ge bied van de verbetering van de structuur en intensieve voorlichting in de meest rui me zin des woords door overheid en be drijfsleven. De regering zal in dit kader het mogelijke doen om de concurrentiepo sitie van de Nederlandse landbouw te ver sterken. Het is inmiddels duidelijk geworden dat het de E.E.G.-landen nog volledig vrij staat'een eigen nationaal structuurbeleid te voeren. Dat de regering hiervan terdege gebruik maakt getuigen mede de hogere bedragen die voor cultuurtechnische wer ken zijn uitgetrokken, het dynamische en expanderende beleid ten aanzien van de ruilverkavelingen en het op te richten ont wikkelings- en saneringsfonds. Wel is de coördinatiebeschikking voor het structuurbeleid door de ministerraad van de E.E.G. aanvaard en in werking getreden. De eerste besprekingen over de uitvoering daarvan zijn kortelings aange vangen in het permanente structuurcomité van de E.E.G. De gedachten gaan in de richting van een andere inventarisatie van de nationale structuurmaatregelen. Zodra deze gereed is hetgeen nog wel enige jaren zal vergen kunnen de afzonder lijke structuurmaatregelen in de leden- landen worden beoordeeld. Daarna kan van gedachten worden gewisseld over een nadere coördinatie van de maatregelen on der inachtneming van de specifieke om standigheden in de leden-landen afzonder lijk. De uitbreiding van de ruilverkavelings capaciteit in de laatste jaren van 30.000 a 40.000 ha tot 40.000 a 50.000 ha acht de bewindsman een bewijs van het streven de knelpunten in de agrarische structuur krachtig aan te pakken. Dat niet aan alle gerechtvaardigde wensen binnen een be perkte termijn gevolg kan worden gege ven, wordt ook door de minister betreurd, doch een verantwoorde budgetaire poli tiek noopt de regering tot beperkingen op eik terrein. Wel zou eventueel nog een geringe ver mindering van dë rijksbijdrage in deze werken kunnen worden overwogen tenein- Advertentle slechts 15 cent ''M/Mw/ïijT, met Reckitts de de in de ogen van de lagere publiek rechtelijke lichaman zeer urgente plannen sneller tot uitvoering te brengen, waarbij de voordelen van deze vervroegde uitvoe ring dus hun uitdrukking zouden kunnen vinden in een hogere bijdrage van belang hebbenden, waardoor met evenveel rijks middelen een groter volume werk zou kun nen worden uitgevoerd. De minister 'zou een temporisering van de ruilverkavelingen teneinde de ontwikke ling van de bedrijfsgroottestructuur op te kunnen vangen, bepaald niet willen bevor deren. Eerder zal getracht moeten worden ruil verkavelingen zo snel mogelijk uit te voe ren. omdat een lange tijd van onzeker heid niet bevorderlijk is voor een efficiënte uitvoering en een goed grondgebruik. De minister blijkt huiverig voor een al gemene subsidiëring van de verbetering van bedrijfsgebouwen. Overeenkomstig zijn toezegging in de Tweede Kamer heeft de minister onlangs aan het landbouwschap een aantal hoofdlijnen inzake het ontwik- kelings- en saneringsfonds voor gezamen lijk beraad overgelegd. Hij stelt zich voor binnenkort met het landbouwschap nader overleg over deze materie te voeren. In derdaad is het fonds niet alleen voor de sanering, maar bok voor de bevordering van een efficiënte en rationele bedrijfs voering van levensvatbare bedrijven be doeld. Een spoedige indiening van een sup- pletoire begroting wil de bewindsman gaar ne nastreven, maar dat is mede afhan kelijk van het overleg met het landbouw schap Ook de recreatiebelangen kunnen in de overwegingen worden betrokken, wanneer voor verworven gronden de meest verantwoorde bestemming moet worden bepaald. Advertentie L Doos van 20 stuks 98 ct (Van onze parlementaire redacteur) Met 96 tegen 41 stemmen heeft de Tweede Kamer 'zich gisteren uitgespro- <en tegen de motie-Van Someren (V.V.D.) waarin de regering werd uit genodigd zo spoedig mogelijk met de gegadigden voor de exploitatie van een tweede televisienet in overleg te treden volgens het door de regering geopperde stelsel van reclametelevisie. De regering reeft daarop besloten dit niet als een motie van afkeuring te beschouwen en te'blijven zitten. Daarmee is de cómiuer- ciële televisie voorlonig uitgerangeerd. Concertzaal, 20 u.: Het Amsterdams Volkstoneel met „Rooie Sien". In de titel rol Beppie Nooy. Donderdag 14 en 20 u.: Toneelgroep Studio met ,Een geboren leugenaar" van Willis Hall. Regie: Peter Oosthoek. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u. woensdag en donderdag 14, 19 en 21 15 u.: „Some like it hot", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Als twee drup pels water", 14 j. Luxor, 14 19 en 21.15 u.: „Tanze mit mir in den Morgen", a.l. Minerva, 20.15 u.: „De overval", a.l. Donderdag besloten voorstelling. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De langste dag" 14 j. Roxy, tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Overrompeling der vuurduivels", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Lift naar de zon", 18 j. Monopole (Zandvoort), tot en met don derdag geen voorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62), Werken uit de Haarlemse School van de 16de tat en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u.; zondag van 13-17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van grafiek van G. L. van den Eerenbeemt. Tot en met 31 maart. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-22 u.: Klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 u.: Beethoven. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot en met 20 april expositie van schilderijen en lino's van Henk v. d Horst. Dagelijks geopend van 9-17 u. en tijdens de klassieke grammofoonplaten- concerten op maandag, woensdag en vrij dag van 18-20 u. Museum Huis van Looy (Kleine Hout weg/Kamperlaan), Expositie Interscholair Jeugdtoernooi. Dagelijks van 9-13 u. en 14-17 u. Maandag en vrijdag ook van 20- 22 u. Zondag van 14-17 u. Tot en met 31 maart. Vishal: Expositie structuurplan. Dage lijks geopend van 10-22 u. en zondag van 14-18 u. Tot en met 31 maart. Teylers Museum (Spaame 16): Expositie van tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school, 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks (behalve maandag) ge opend van 11-15 u. Eerste zondag van de maand 13-15 u. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalse- weg 159, Overveen: Expositie: „Tekenen is een wereldtaal". Dagelijks van 10 -17 u. Zondags 14-17 u. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest, Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 21.15-23.15 u.: Caba ret door Fiet en Frans Koster, Margriet de Groot en Han Reiziger (piano). Raadhuis Bennebroek 20 u.: gemeente raadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 22 maart). WOENSDAG 27 MAART City, 20 u.: „Enkele reis naar de hél". Rex, 20 u.: „De vijf gevonnisten' Expositiezaal, Heidertraat, 1.9 tot 21 uur: Tentoonstelling werken van Henk Broei en Pieter Giltay. Pieter Vermeuienmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wüker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Wiistelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). R.-k. leeszaal .Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wiiste laan 79, Santpoort: 14 to 17 uur. DONDERDAG 28 MAART City, 20 u.: „Nonnen voor het vuurpele- ton". Rex, 20 u.: „De vijf gevonnisten". Pieter Vermeuienmuseum, zie onder woensdag. Kerbertasiel, Herenduinweg 8: 9 tot 12 en 16 tot 17 uur. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 uur. Raadhuis, Heemskerk, 19.30 uur: Ver gadering gemeenteraad. WOENSDAG 27 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Boys' night out". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Lulu". DONDERDAG 28 MAART Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater' 19 en 21.15 u.: „Lulu". Advertentie Zijlstraat 56 Telefoon 11828 De rechtbank te Arnhem heeft een 25- jarige opperman uit Nijmegen wegens zware mishandeling veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk. De officier van Justi tie had twee jaar geëist. De opperman stond terecht omdat hij een 19-jarige cafébezoeker na een ruzie om een aantal steken met een mes in de hartstreek had toegebracht. Aan de toe vallige aanwezigheid van een cent in zijn binnenzak had de jongeman het te dan ken dat hij er het leven afbracht. Het mes stuitte namelijk af op de cent. Zoals wij gisteren al meldden had staats secretaris Scholten de tegenstellingen over de kwestie reeds ten dele overbrugd met de belofte dat er voor het optreden van een nieuw kabinet toch geen ge gadigde voor het tweede net meer zou worden aangewezen. Wel was de re gering er nog steeds van overtuigd, dat de door haar verdedigde beleidslijn de juiste was. Na deze verklaring was de nolitieke spanning over de televisiekwes tie echter geweken. De minister-president, prof. De Quay. g->r ine dat. er in het kab'nc}, inde'ëriad ernstige twijfel heeft geheerst of de be windslieden de consequentie zouden moe ten trekken uit een eventuele uitspraak van de Kamer tegen de commerciële televisi Zij hadden zwaarwegende argumenten voor de commerciële televisie. Evenwel had het kabinet overwogen dat na een verwerping van de motie-Van Someren de feitelijke situatie zo zou wórden dat het voorgestelde beleid niet zou worden uitge voerd. En, zei premier De Quay, het zou on mogelijk zijn om vóór 15 mei (de datum van de verkiezingen) een ander kabinet te vormen. Zou het tegenwoordige kabinet nu reeds de portefeuilles ter beschikking stellen dan zou de demissionaire periode, die normaal op 15 mei ingaat, worden vervroegd en daardoor veel te lang duren. Bij het besluit om niet reeds nu ontslag te vragen hebben tenslotte alle ministers en staatssecretarissen één lijn getrokken. Dat bleek uit een antwoord van prof. De Quay op een interruptie van de socialis tische fractieleider Vondeling. Door de verwerping van de motie-Van Someren zal het kabinet ook niet meer de voorbereiding voor commerciële televisie exploitatie ter hand nemen. Staatssecreta ris Scholten had, zoals gisteren gemeld, die voorbereiding afhankelijk gesteld van het al dan niet aannemen van deze motie. Mr. Scholten zei later nog ter verduidelij king, dat het kabinet in verwerping van deze .notie geen uitspraak van wantrou wen zag. De stemming over de motie-van So meren zal duidelijk maken hoe men over de plannen van het kabinet denkt, meende prof. Oud, de liberale fractie leider. Toch vond hij het terwille van zuive re verhoudingen van grote betekenis dat degenen die dit beleid hebben bestre den met een rechtstreekse motie van wan trouwen zouden komen. Dat was een wenk aan de regeringspartners van de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U Zo'n motie bleef natuurlijk achterwege. Dr. de Kort (K.V.P.) meende dat er toch geen meer derheid voor zou zijn te vinden. De socialistische fractie stelde evenmin een dergelijke motie voor. Immers, zo stelde de fractieleider, dr. Vondeling, een verworpen motie van vertrouwen, zoals die van mevrouw Van Someren, heeft eigenlijk hetzelfde effect als een motie van wantrouwen. Aangezien echter riie- dfSnd deze opvatting deelde blgef het ka binet zitten. De 44 stemmen die voor de motie-Van Someren werden uitgebracht waren af komstig van alle aanwezige V.V.D.-ers (zeventie n, vüftien K V.P -ers, zeven 'c- den van de C.H.U. en twee van de P.v.d.A. Namens de meerderheid van haar frac tie zei freule Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) het wenselijk te vinden dat de re gering alsnog met de gegadigden voor commerciële televisie om de tafel zou gaan zitten en dat zij daarom haar stem zou geven aan de motie, die immers het regeringsstandpunt steunde. De kampioen voor de commerciële televisie bij de K.V.P.mr. Blaisse. legde „namens een betrekkelijk klein deel" van zijn fractie een dergelijke verklaring af. Mevrouw Van Someren (V.V.D.) zei zelf, dat ook al zou haar motie nu worden afgewezen, de tijd toch wel zou werken in het voordeel van de voorstanders der com merciële televisie. In de doofpot Nadat staatssecretaris Scholten zich na mens het kabinet bereid had verklaard de commerciële televisie in de doofpot te stoppen, trok de K.V.P.-er Aarden zijn mo tie, die dagenlang een gevaarlijke drei ging voor het kabinet was geweest, in. Een uitspraak van de kamer was niet meer nodig, nu de regering had toegege ven. De communist Bakker zei, dat de heer Aardsen zijn motie had laten „ontaarden". De communist noemde de gang van za ken „een formidabele nederlaag" voor het kabinet, dat volgens hem echter niet van zijn zetels was weg te branden. Staatssecretaris Scholten kreeg van zijn geestverwant dr. Tilanus (C.H.) een pluimpje, omdat hij aan de wensen van de kamermeerderheid gehoor had gege ven. Dat was verstandig, meende de heer Tilanus. De socialist Kleijwegt was bereid de ver dere behandeling van de door hem inge diende motie uit te stellen tot een „nader te bepalen" tijdstip. De heer Kleijwegt wilde weliswaar een nadere wettelijke re geling, maar tevens zendtijd voor nieuwe gegadigden voorzover deze aan de wette lijke maatstaven zouden voldoen. Voorlopig dat is het resultaat van dit debat zullen bij radio en televisie de bestaande omroepverenigingen niemand anders naast zich krijgen. Naar wij vernemen zal dezer dagen be kend worden gemaakt tot welk model par keerschijf de minister van Verkeer en Waterstaat heeft besloten. Dit zal, zo staat vrijwel zeker vast, een verbeterde uitvoe' i'fh'g11zi§h van hdt Frafise modél! 'VtUêröp in vensters de tijden zijn af te-lezen. De verbetering bestaat vooral daarin daGds tijden, die in de vensters zijn aangegeven, zeer heldere, opvallende kleuren krijgen zodat ook controle op enige afstand moge lijk is. De keuze van parkeerschijf door de minister houdt een afwijzing van het zogenoemde „klokmodel" in. Op dit mo del wordt de parkeertijd door klokke-^vij zers aangegeven. Het grote bezwaar van dit type is dat de controleerbaarheid ge ring is. Zoals bekend staat het de gemeen ten vrij te kiezen vóór parkeerschijf of parkeermeter. Het besluit van de minis ter een uniforme parkeerschijf voor Ne derland vast te stellen oetekent dus alleen maar dat gemeenten, die tot de schijf zullen besluiten, zich van dit gestandaar diseerde type zullen moeten bedienen. Prinses Marijke heeft afscheid genomen van haar mede-leerlingen van de depem dance van het Baarnse lyceum, welke elf jaar geleden is gesticht ten behoeve van een middelbare schoolopleiding van de prinsessen. De prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet behaalden op deze school hun eind diploma. Prinses Marijke die in de vierde klas zat, gaat na de paasvakantie naar het Amerfoortse montessorilyceum. Tram-melant. Een zes-wielige vracht auto heeft vanochtend in de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam een tramstel van lijn 16 geramd, waarna de zware wagen dwars over de weg „choof, het trottoir op schoot en een bejaarde voetganger aan reed. Deze, de 76-jarige heer P. Smit, kreeg een schedelbasisfractuur. De vrachtwagen kwam tegen de pui van een bontwinkel tot stilstand, de tram liep uit de rails. Brandstichting. De Groninger politie rechter heeft een 25-jarige loodgieter uit Oosterwolde wegens opzettelijke brand stichting veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk. Diefstal van 60.000 sigaretten. Nadat de recherche van de rivierpolitie in Rot terdam vorige week reeds een diefstal van 60.000 sigaretten op een haventerrein had opgelost twee mannen werden gearres teerd is zij nu achter een tweede dief stal van eenzelfde hoeveelheid op hetzelfde terrein gekomen. Er worden vier mannen verdacht. Anderhalf jaar. De rechtbank in Rot terdam heeft een 58-jarige kachelsmid veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf wegens oplichting van een Rotter damse buffetjuffrouw voor een bedrag van 25.000. Kluis weggesleept. Tien maanden ge vangenisstraf hebben een 21-jarige hof meester en een 21-jarige verkoper gekre gen voor het wegslepen van een kluis met 2.200,uit een kantoor van het marine vliegkamp Valkenburg. Arbeider verongelukt. In Sluiskil is de 39-jarige arbeider R. J. van W. uit Westdorpe op de cokesfabriek van de ACZ verongelukt. Hij kwam terecht onder een transportband, die met behulp van een kraan zou worden opgehesen. Belgische onderscheiding. Dr. J. P. Bannier is, ter gelegenheid van zijn pen sionering als raadsadviseur en directeur van het bureau van internationale tech-- nische hulp bij het ministerie van Buiten landse Zaken, benoemd tot commandeur in de Kroonorde van België. Een bewoner van een tehuis voor ouden van dagen in Deventer, de 75-jarige R. Modderkolp wordt vermist. Hij is op 19 maart uit de inrichting weggegaan en is sindsdien spoorloos. De man is dik en heeft een stevig postuur. De politie heeft zijn opsporing verzocht. Advertentie zijn ais de dood voor <6 PI B rf*s-E> .3: t». bronchitis duel atrn 'Dit'dbosje' betekent: Het K.N.M.I. deelt mee: de luchtdruk verdeling op de oceaan vertoont een nor maal beeld. Terwijl er bij IJsland een diepe depressie ligt, is op zuidelijke breedte 'n gordel van hoge luchtdruk aan wezig, die zich over de gehele breedte van de oceaan uitstrekt. De luchtdruksys temen houden op de oceanen een brede westelijke stroming in stand, waarmee lucht van polaire oorsprong in de rich ting van West-Europa stroomt. Deze lucht bereikt in de loop van vanavond met zuid westelijke winden Nederland. Er komen naast opklaringen ook enkele verspreide buien in voor. In de temperatuur zijn geen belangrijke veranderingen te verwachten. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland Meerslap laatste 24 uur Den Helder mist zzw 6 0 Ypenburg mist windst. 7 0,2 Vlissingen half bew. z 7 2 Eelde mist zzw 8 0,2 De Bilt mist windst. 8 5 Twente regen zzw 7 4 Eindhoven mist zw 7 3 Zd-Limburg mist zzw 6 6 Helsinki onbewolkt no -6 0,1 Stockholm zwaar bew n -3 0,1 Oslo geheel bew ozo 2 0 Kopenhagen motsn^euw ozo 4 0,4 Aberdeen zwaar bew. z 10 0 Londen geheel bew zzw 10 1 Amsterdam mist z 8 0 Brussel zwaar bew. verand. 6 6 Luxemburg mist wnw 8 25 Parijs geheel bew zw 15 8 Bordeaux regen wzw 14 25 Grenoble regen windst. 8 19 Nice zwaar bew n 13 0 Berlijn zwaar bew nnw 11 1 Frankfort zwaar bew. zzw 5 29 München regenbui wnw 10 8 Zürich zwaar bew. n 9 15 Genève regen windst. 8 22 Locarno licht bew. windst. 9 0 Wenen zwaar bew. w 13 0 Innsbruck zwaar bew. w 15 0,1 Belgrado zwaar bew. z 15 0 Athene geheel bew. zzo 15 Rome licht bew. windst. 15 0 Ajaccio zwaar bew. O 14 0 Madrid licht bew. windst. 20 0 Mallorca licht bew. windst. 15 0 Lissabon zwaar bew. w 17 0 Donderdag 28 maart Zon op 6.27 uur, onder 19.05 uur. Maan op 8.19 uur, onder 23.15 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 27 maart Hoog water 4.59 en 17.18 uur. Laag water 0.41 en 13.09 uur. Donderdag 28 maart Hoog water 5.40 en 18.02 uur. Laag water 1.23 en 13.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvóort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2