Werk in aardgasbedrijven van Lacq weer hervat 'ASPRO Amnestie-actie voor Griekse gevangenen Bidault reisde onder een valse naam per KLM naar Portugal Tijd voor bezinning K M lekkere Amerikanen voor één gulden! 25 maal kwaliteit ni Franse beschuldiging aan adres van Washington Balinese grond is voor jaren onvruchtbaar WERELDNIEUWS Koffie 02 E^Rt" t I166 Arbeiders bedingen de verbeteringen waarvoor de mijnwerkers nog staken Poqo nu Nachtclub? Duitse deskundigen in Egypte tekenen protest aan Europa's defensie zou zijn verkocht in ruil voor ontmanteling van Cuba Sovjet-Unie maakt zelf oliebuizen <~Praatótoel neem lil WOENSDAG 27 MAART 1963 Resolutie aangenomen op conferentie in Parijs Parijs zeer tevreden over de Beierse autoriteiten :;j i m wtJwvnitmflflK Adenauer gaat failliet Tienduizenden van bestaan beroofd Op de Eerlijkheid OPSTAND TEGEN DE RECHTSE REGERING VAN GUATEMALA Van onze correspondent) PARIJS De ongeveer 1200 arbeiders die werkzaam zijn bij de aardgasontgin ningen van Lacq bij de Pyreneeën zijn vanmorgen weer aan het werk gegaan. Een overeenkomst met de directie, waarbij zo wel hun lonen (met vijf percent) werden verhoogd als hun vakanties (met een week) verlengd, maakte gisteren een einde aan hun staking. Hun is ook be loofd dat zij alle verbeteringen zullen krijgen die aan de mijnwerkers ten goede zullen komen ais met deze arbeiders een regeling zal zijn getroffen. In Parijs hoopt men dat door deze werkhervatting in Lacq dat in de helft van de hele Franse gas- behoefte voorziet, de distributie, die deze week zou worden afgekondigd, achterwe ge zal kunnen blijven. De kolenstakingen, waarbij zich van morgen voor twee uur ook de spoorweg arbeiders hadden aangesloten, verkeren daarentegen nog steeds in een impasse, en niemand schijnt nog ergens een uit weg te zien. De vakbondsleiders verkla ren met klem dat de voorstellen, die de regering tot dusverre heeft gedaan, on voldoende blijven. De regering die zich vanmorgen opnieuw met deze ernstige sociale conflicten bezighield, liet gisteren nog eens weten dat zij het laatste woord gesproken heeft. Aangezien de regering echter sedert een maand na het begin van de stakingen al heel wat laatste woor den heeft uitgesproken en daarna weer ingeslikt, blijven de vakcentrales kenne lijk op verdere concessies hopen. Ondertussen beginnen de stakers, die zo mogelijk nog vastberadener dan hun leiders zijn, financieel klem te zitten. Van daag zouden de stakingskassen voor het eerst worden aangesproken, maar elke mijnwerkersfamilie zal op niet veel meer dan enkele tientjes mogen rekenen. De steunactie wordt in het hele land voort gezet. Hoe breed de kring is, waarin men zo niet van zijn solidariteit met de sta kers dan toch zeker van zijn antipathie jegens generaal De Gaulle getuigen wil, bleek gisteren nog eens veelzeggend uit het initiatief van de zeer rechtse ex- premier en voormalige minister van Fi nanciën Antoine Pinay, om de provinciale raad van zijn gewest enkele miljoenen voor het goede doel beschikbaar te doen stellen. Toch vertonen er zich nog hier en daar in de mijnstreken ook tekenen die op ver hoogde nervositeit lijken te wijzen. In Lo tharingen is het gisteren tot botsingen met de politie gekomen. Over het algemeen blij ven de stakers echter een voorbeeldige discipline vertonen. (Reuter) De mijnwerkers hebben zendtijd geëist om het Franse volk over radio en televisie toe te kunnen spreken. Volgens hen wordt in de officiële uitzen dingen de waarheid over de staking ver- drsaid. De staking, die nu al 26 dagen duurt, heeft het land tot dusver drieënhalf mil joen ton steenkool gekost. Advertentie Keelpijn Op de internationale conferentie in Pa rijs van actiecomités die ijveren voor een algemene amnestie voor politieke gevan genen en ballingen en voor herstel van de mensenrechten in Griekenland, is een re solutie aangenomen van de volgende in houd: De internationale publieke opinie is diep geschokt door het voortduren van de de tentie in erbarmelijke omstandigheden van meer dan duizend Griekse politieke ge vangenen, alhoewel de burgeroorlog veer tien jaar geleden werd beëindigd. Onder deze gevangenen, die aan de verzetsbewe ging hebben deelgenmen, bevinden zich invaliden, zieken, bejaarden en vrouwen zelfs moeders van gezinnen. Anderzijds kunnen verscheidene tienduizenden Grie ken in ballingschap niet naar hun gezinnen terugkeren. De conferentie brengt in herinnering dat Griekenland is begiftigd met een liberale grondwet en dat het de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens heeft ondertekend, hetgeen niet te verenigen is met een aantasting van het vrije kiesrecht, van de persvrijheid, van het recht van ver eniging in vakbonden en met het verplicht stellen van loyaliteitsverklaringen, met de portaties, enzovoort. De conferentie heeft met voldoening ken nis genomen van de vrijlating van enkele gevangenen en politieke delinquenten, maar zij onderstreept, dat dit geen oplos sing is van het totale vraagstuk, dat niet anders kan worden opgeheven dan door een algemene amnestie en door de spoedi ge vrijlating van alle politieke gevangenen, van wie sommigen al meer dan negen jaar gevangen zitten. De conferentie spreekt de hoop uit dat, in plaats van een verscherping van de maatregelen die zij betreurt, de toekomst een verbetering van het regeringsbeleid te zien zal geven, in die zin dat de openbare vrijheden zullen worden geëerbiedigd. Dergelijke besluiten zouden beant woorden aan de wereldopinie, welke Grie kenland, de bakermat van onze bescha ving en de moeder van de democratieën, ook beschouwt als symbool van alle vrij heden. Van de zijde van het Nederlandse comi té wordt ons meegedeeld dat het aantal deelnemers niet 150 was, zoals wij gisteren meldden, maar ongeveer 250. De Zuidafrikaanse terreurorganisatie Poqo schijnt haar naam te hebben veran derd in „De Nachtclub", in een poging de wet te ontduiken die de Poqo met name noemt. Het zal haar weinig baten: minister van Justitie Vorster verklaarde: „Daar tref ik reeds voorzieningen voor". En premier Verwoerd zei in het parlement: „Deze tijd is vol onrust, maar in Zuid Afrika zullen vrede en rust worden ge handhaafd door de aanwezigheid krachtige eenheden van leger en politie' CAIRO (Reuter) Drie Westduitse ge leerden die in Egypte verblijven hebben de beschuldiging dat zij zouden werken aan bacteriologische en kernwapens een grove leugen genoemd. De drie Westduitsers Paul Görcke, Hans Kleinwachter en Wolfgang Pilz, zonden via een tussenpersoon een verklaring de we reld in waarin zij protesteren tegen „mis dadige bedreigingen" en „verzinsels" over hun werkzaamheden „van de zijde van Is- realische regeringsautoriteiten". Volgens de drie geleerden hebben explosieve stof fen, die uit West-Duitsland verzonden wa ren, vijf Egyptenaren gedood en vijf an deren verwond, Onze arbeid in Egypte bestaat slechts uit onderwijs aan jonge Egyptische tech nici op het wetenschappelijke gebied van rakettechniek, elektronica en wis- en na tuurkunde, ald-us de verklaring. Volgens de drie geleerden kan elke deskundige beves tigen, dat zij nooit onderzoekingen op het gebied van bacteriologische en kernwapens hadden verricht en dat zij daartoe ook niet in staat zouden zijn. (Van onze correspondent) BONN Georges Bidault, de vroegere Franse premier en minister van Buiten landse Zaken, die maandagavond in diep geheim van het Münchense vliegveld Riem naar Zürich was vertrokken, is daar over gestapt in een K.L.M.-toestel, dat hem naar Lissabon bracht. Bidault, die onder de valse naam Auberger reisde, werd ver gezeld door zijn secretaris Guy Ribeaud. Franse staatsburgers hebben onder een Frans-Portugese overeenkomst geen vi sum nodig om Portugal binnen te komen. Als het verblijf niet langer dan twee maan den duurt. Als zij langer in het land wil len blijven moeten zij een verblijfsver gunning aanvragen. Buitenlanders moeten zich echter in Portugal van politieke ac tiviteit onthouden, aldus een gezaghebbend zegsman in Lissabon. Daar Frankrijk geen gemeenschappelijke grens met Portugal heeft, zal Parijs vermoedelijk geen stap pen ondernemen om Bidaults tot onge wenste vreemdeling te laten verklaren, zo zei een Franse woordvoerder. Naar de opgeluchte Beierse minister van Binnenlandse Zaken Junker gisteren op ee persconferentie vertelde, vertrok Bidault uit de bondsrepubliek, omdat hem te ver staan was gegeven dat hij alleen kon blij ven als hij beloofde zich van politieke ac tiviteiten te zullen onthouden. Daar Bidault er echter op stond zijn pogingen om De Gaulle ten val te brengen voort te zet ten, was vertrek de enige oplossing. In München neemt men aan dat de oud premier van Portugal verder wil reizen naar Zuid-Amerika. Junker zei ook nog dat de verblijfsvergunning van Bidault bijna klaar was geweest toen deze teke nen gaf te willen vertrekken. In deze ver gunning had overigens naast de voorwaar de van onthouding van elke politieke ac tiviteit ook nog gestaan dat men graag zou zien dat Bidault uit Beieren vertrok, omdat dit land niet kan toestaan dat men er in politiek opzicht extremistische ac- giviteiten ontplooit. De Fransen toonden zich gisteren bij zonder ingenomen met hun Westduitse bondgenoten. De eisen die de Beierse au toriteiten aan Bidault stelden, vielen in Parijs in bijzonder goede aarde. DPA De Nederlandse gastheer van Bidault in Beieren, de journalist Von Nou- huys, heeft meegedeeld dat de Franse ex-premier zijn uiteindelijke nieuwe plaats van bestemming langs vele omwegen wil vaststellen. Van daaruit zal hij dan zijn politieke activiteit tegen De Gaulle voort zetten „tot de vrijheid in Frankrijk weer in die mate is hersteld, dat ik vanaf het grondgebied van mijn vaderland politiek kan bedrijven", aldus Bidault. Minister Junker, heeft de pers nog mee gedeeld dat hij de regering te Bonn niet van het besluit en het daaropvolgende vertrek van Bidault op de hoogte had ge teld. De kosten voor de speciale bewa king van Bidault in Steinebach achtte de minister „niet hoger dan bij een verkeers- V. yiKHM Dit is de 21-jarige Newyorkse manne quin Helen Klaben, die na een vliegtuig ongeluk zeven weken bivakkeerde in de barre ijswoestenij van Noord-Canada, le vend op sneeuwwater, tegen de felle koude slechts beschermd door een tentzeil (men zie ons blad van gisterenHaar metgezel was de 42-jarige Californische piloot Ralph Florees. „Ik weet nu wat ik van mijn leven moet maken", vertrouwde Helen de ver slaggevers toe. „Ik weet nu waartoe dit ongeluk diende. Het was voor ons een tijd van bezinning. Mijn metgezel was gewei dig. geen ogenblik verloor hij het vertrou wen in onze uiteindelijke redding. Hij heeft mij een voorbeeld voor het leven gegeven." Helen vertelde nog, dat zij na het neer storten van het vliegtuigje, allebei bewus teloos waren geweest. Zij was als eerste bijgekomen. Helen zal de tenen van haar rechtervoet moeten missen; zij zijn afge zet omdat zij door koudvuur waren aan- getast. Een arts verklaarde, dat het tweetal zijn redding te danken heeft gehad aan het feit, dat zij alle twee nogal gezet waren. Hun reserve aan vethoudend weef sel heeft het mogelijk gemaakt, dat zij zolang op niets anders dan sneeuwwater hebben kunnen leven. Advertentie Advertentie 25 GOLp star: GOi-Piil A A ongeluk tussen twee auto's met blikscha de". BUENOS AIRES (AP) De heer K. Zwarthoed, captain van het KLM-toestel dat Bidault naar Lissabon gebracht zou hebben, heeft verklaard niet te geloven dat Bidault in Zürich in zijn toestel stapte. Captain Zwarthoed zei, dat een man van wie men geloofde dat het Bidault was op de vlucht Zürich-Buenos Aires in Lissabon uitstapte. „Maar ik geloof niet dat die man Bidault was", aldus captain Zwarthoed. PARIJS (Reuter/AP) In het maandblad van het Franse ministerie van defensie, gewijd aan de overeenkomst inzake de kernbewapening tussen de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië, wordt beweerd, dat de Verenigde Staten erin hebben toe gestemd hun raketten uit Europa terug te trekken, in ruil voor een terugtocht van de Russen uit Cuba. Volgens dit artikel zou het doel van de overeenkomst van Nassau zijn de Brit se onafhankelijkheid op kerngebied te be perken, en tevens de Thor-raketten uit MOSKOU (AP-AFP) Een pletterij in Tsjeliabinsk, in 't zuiden van Oeral, heeft volgens 'n bericht van Tass maandag een begin gemaakt met de aflevering aan de Russische regering van de stalen buizen voor olieleidingen, waarop de West duitse regering een uitvoerembargo heeft ingesteld. De oorspronkelijke plannen waren er op berekend, dat in april met de afleve ring zou worden begonnen, doch als ge volg van de Westduitse weigering heeft de pletterij haar produktietempo opge voerd, zodat een tijdwinst van ruim een maand kon worden verkregen, aldus Tass. De Sovjet-Unie wil dit jaar de 2.500 km lange gasleiding van Boekhara in Centraal-Azië naar de Oeral-industriege- bieden voltooien evenals de 4.000 km lan ge „vriendschapsbuisleiding" die ruwe olie moet vervoeren van olievelden bij de Wolga naar raffinaderijen in Polen, Oost- Duitsland, Tsjechoslowakije en Hongarije. Groot-Brittannië en de Jupiter-raketten uit Turkije en Italië terug te trekken. „Onder het voorwendsel de Italiaanse en Turkse verdediging te willen moderniseren trekken de Verenigde Staten zich handig terug, terwijl zij zich tegelijkertijd het voorrecht van 'n eventueel ingrijpen voor behouden", aldus het blad. Het tijdschrift levert bittere kritiek op deze beweerde overeenkomst die zou zijn gemaakt over de hoofden van de NAVO- bondgenoten heen. De Amerikaanse UNO- ambassadeur Adlai Stevenson heeft ver klaard, dat Frankrijk er niet aan behoeft te twijfelen dat de Verenigde Staten Euro pa zullen steunen in geval van agressie. Sprekend voor de Brits-Amerikaanse pers vereniging in Parijs zei Stevenson: „Er worden op het ogenblik stemmen gehoord die twijfel zaaien aan de Amerikaanse vastbeslotenheid zijn verantwoordelijk heden na te komen voor de verdediging van Europa. Ik kan met niet genoeg klem ver klaren, dat een dergelijke twijfel onge grond is." Stevenson brengt een bezoek aan Euro pa in zijn officiële capaciteit als UNO-af- gevaardigde. Een onofficieel, maar stilzwij gend aanvaard, doel van zijn missie is de Fransen ervan te overtuigen dat het plan van president De Gaulle voor een onaf hankelijke Franse kernmacht een vergis sing is. Arbeiders in een Russische fabriek van metalen buizen in Novomoskovsk in de Oekraine hebben op hun manier ge reageerd op het verbod van Bonn aan de Westduitse fabrieken nog buizen naar Rusland uit te voeren. Op de buizen, die zij maken hebben zij gekalkt „Adenauer, je gaat failliet". DEN PASSAR De vulkaan op Bali braakte gisteren opnieuw lava uit, die langs de zuidelijke helling naar beneden kwam. Aan de zuidoost-kust van Bali zijn Jwee torpedqbootjagers gangekomen om de 3.0b0 inwoners van eèn dorp te evacueren die waren ingesloten door naar zee vloei ende lava en niet over- land konden weg komen. B1.1 Moentjan brak paniek uit toen een stroom lava van ongeveer 200 meter breed van de hellingen het dal inkwam. Gisteren viel boven Bali zware regen, die voedsel gaf aan de vrees dat de reeds enigszins hard geworden lava zachter zou worden en langs de noord- en zuidoostelijke dalen naar beneden zou stromen. Ongeveer 400.000 mensen zijn dakloos en van hun broodwinning beroofd. Zij zullen zich misschien op andere eilanden moeten vestigen omdat hun woongebied door as en lava vrijwel verwoest is. Het zou ja ren duren voordat de grond weer gewassen zou kunnen voortbrengen. De voorzitter van de afdeling West-Java van het Indonesische Rode Kruis heeft gis teren opschudding verwekt door zijn me dedeling, dat de ramp het leven had ge kost aan 11.000 mensen. Dit werd in Dja karta tegengesproken; daar houdt men het officiële dodencijfer al enkele dagen op 1500. Australië heeft Indonesië 160.000 gulden aangeboden voor de rampbestrijding. Van Schiphol vertrok gisteren een K.L.M.-toe stel met 3 ton blikvoeding voor de Bali nezen; er volgen nog 7 ton. (Rëuter-AP ANP). Wie ermee begonnen is, weet ik niet. Maar er moet in vroeger tijden een vrouw geweest zijn, die het voor al die andere na haar komende vrouwen flink verkor ven heeft. En wat dan wel, hoor ik u vragen. De eerlijkheid. Of misschien niet eens de eerlijkheid in zijn geheel, maar een klein onderdeel daarvan. Misschien zou men dat kleine onderdeel het beste de benaming van de niet-eerlijkheid kunnen geven. En nu weet u nog niet waarover het hier gaat. Laat ik daarom eerst maar beginnen u die niet-eerlijkheid te illustre ren met een alom bekend, zich steeds weer herhalend, klein, dramatisch voor val. Een voorval dat meestal plaatsvindt in een bus, tram of bioscoop. Naast elkaar zitten een jongen en een meisje. Ze kijken recht voor zich uit, pra ten nauwelijks met elkaar. Af en toe ziet men boven hun hoofden kleine elektrische vonken verspringen. Ze kennen elkaar nog niet zó lang, misschien gaan ze de ze avond voor het eerst met elkaar uit. (en misschien wel voor het laatst ook). Na enige tijd legt de jongen, als terloops, heel voorzichtig zijn hand op die van het meisje. Alsof ze door een insekt wordt gestoken, zo snel trekt het meisje haar hand terug. Op haar gezicht verschijnt een uitdrukking die de diepste belediging weerspiegelt. Is die belediging echt? Mag ze die jongen niet? Ze is dol op die jon gen en ze wil niet anders dan zijn hand op de hare. Waarom doet ze dan zo krankzinnig? Uit kuisheid? Kom nou, in deze tijd. Is ze bang voor buren of kennissen? Die zijn niet aanwezig, dat heeft ze allang gezien. Waarom dan wel? Ach ze wil alleen maar laten merken dat ze niet zo snel te veroveren is. Nee zeg, stel je voor, dat die jongen denkt dat ze zomaar te krijgen is.stél jé vóór! Dan geloofde hij immers nooit dat ze zo dol op hem is. Hoe langer ze nee zegt, hoe langer ze toont dat ze een aper te afkeer van hem heeft, hoe meer die jongen haar zal waarderen. Heus? Die jongen die daar tussen zijn tanden zijn vernedering zit te verbijten? Die niet meer weet dat hij in een bus of tram of bioscoop zit? Die alleen maar denkt: deze en geen ander.Ondanks of omdat ze hem niet wil? Dat is nu de vraag. En nu vraag ik me af: moet dat nu echt zo? Wat zou er nu gebeuren als ze hem écht niet wil? Of wanneer ze me teen zou toegeven? In het eerste geval blijft die jongen waarschijnlijk verloren jaren achter haar aanlopen, want hij weet niet beter of het hoort zo. En in het twee de geval wordt de jongen achterdochtig, zo achterdochtig dat hij haar laat schie ten. Ziedaar de droeve resultaten van. de niet-eerlijkheid. Een niet-eerlijkheid die een code gewor den is. Een verschrikkelijk gecompliceer de code van dingen die zo eenvoudig had den kunnen zijn. En al zouden we die code willen veranderen, ik vrees dat daar een revolutie voor nodig zal zijn. Lizzy Sara May GUATEMALA (Reuter) De regering van Guatemala' heeft maandag de staat van beleg afgekondigd. Nadat zich in het noordoosten van het land botsingen tussen regeringstroepen en opstandelingen had den voorgedaan, maakte de regering drie dagen geleden bekend, dat daar een op standige beweging de kop had opgestoken. Sinds de verkiezing van president Fuen- tes in 1958 zijn reeds verscheidene pogin gen gedaan om diens rechtse regering omver te werpen. In januari 1962 werd voor 4 maanden de staat van beleg afge kondigd na de moord op het hoofd van de geheime politie, Gonzales. Volgens de regering hebben bekende communistische leiders illegaal de grens overschreden om de samenzwering te lei den. Radio. De Amerikaanse radio-omroeper Tim Lockhart (34) is aan een hartaan val overleden tijdens een uitzending van een radiostation te Louisville. Zijn laat ste woorden in de ether waren: „Bill, help, help". Lieve burgers. In een verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken wordt gezegd, dat een langer aanblijven van het militaire bewind in Zuid-Korea een gevaar voor een sta biele en doelmatige regering in dat land zou kunnen opleveren. Betaalde iobby. De commissie voor bui tenlandse zaken van de Amerikaanse se naat heeft vader en zoon Wright onder worpen aan een ondervraging van vier uur. De commissie onderzocht het werk van betaalde agenten van buitenlandse mogendheden die trachten de Amerikaan se politiek te beïnvloeden. Vader en zoon Wright hebben een bureau voor public relations in New York, van waaruit zij de publieke opinie beinvloeden ten be hoeve van Nationalistisch China, Zuid- Afrika en Marokko. Europese begrafenis. Ongeveer 1.500 Euro peanen in Elisabethstad hebben de be grafenis bijgewoond van Simon Asjer, een Israëlische zakenman, die door een Kon golese soldaat werd doodgeschoten voor een bank te Elisabethstad. Margaret aan de Rijn. Prinses Margaret is voor een bezoek van twee dagen aan het Britse rijnleger in Münster aange komen. Chinese onderzeeërs. Volgens de bevelheb ber van de anti-onderzeebooteenheid van de Amerikaanse Stille-Oceaanvlucht, heeft China thans de vierde duikboot- vloot ter wereld. De grootste onderzee bootmacht heeft de Sovjet-Unie. Daarop volgen Amerika, Engeland en China. De Sovjet-Unie zou in de Stille Oceaan minstens 100 onderzeeërs hebben waar onder enkele met kernvoortstuwing. Makkelijk. Van alle bankbiljetten van de wereld is de Amerikaanse dollar het ge makkelijkst te vervalsen, heeft Marcel Sicot, secretaris-generaal van Interpol verklaard. Daarom concentreren inter nationale vervalsers zich op de produk- tie van dollars. Bijgeloof. Een neger uit Nyassaland, die vermomd als krokodil een 8-jarig meis je een rivier insleurde en vermoordde, is door een blank gerechtshof ter dood veroordeeld. De grootvader van het slachtoffertje die de man voor deze moord gehuurd had, werd eveneens ter dood veroordeeld. Tijdens het proces van zes dagen kwamen gevallen van tovena rij, magische krachten en het vaste ge loof onder de negers dat een mens de gedaante van een krokodil kan aanne men aan het licht. Prinselijke goodwill. Prins Albert, de broer van koning Boudewijn van Bel gië, heeft de lunch gebruikt bij de West duitse president Lübke. De 29-jarige prins opende op de Belgische ambassa de een bijeenkomst van Belgische con suls, die ten doel heeft de Belgische export naar Duitsland uit te breiden. De prins is erevoorzitter van het Belgische bureau voor de handel met het buiten land. Scheve toren. Een Italiaanse vrouw is van de scheve toren van Pisa gevallen en om het leven gekomen. Zij werd bevan gen door een duizeling en verloor haar evenwicht. Volgens de autoriteiten is dit het eerste dodelijke ongeval op de toren waarbij niet de opzet van zelfmoord voorzat. Gehaaid. In het komende seizoen wil men voor de haven van Eilat (Israël) aan de Rode Zee een 300 meter lange ond~ zwakke stroom staande schrikdraad-v- sperring onder water aanbrengen om haaien, de schrik van de 7 toeristen, buitengaats te houden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3