Russisch schip bij overval in Cubaanse haven beschoten Moskou protesteert tegen eerdere aanslagen bij V.S. Brit gestorven aan tyfus Boude wijn: „Ik ben vlak vóór de moord weggerend m J HET WEER Supralux 98 ct vermaat .W Bolletje/' VRIJDAG SOEPDAG Toeristische autoroute door zeven gemeenten van Zuid-Kennemerland Engelse leraren demonstreerden voor Lagerhuis TARVO-moutbrood, alléén ecKt met de TARVO-boer ...zo knap gebakken door Geen Nederlandse melk naar Engeland Nog geen kranten in New York Verdachten worden in eikaars zaken als getuigen gehoord KEURSLAGER BUTTER FOTO- en FILMSERVICE tfflto Betreurenswaardig Plan van Bloemendaal Zermatters hebben ZCeinig Ue ontlasten en bovendien nog meer de Minister gaf méér aan hogere en minder aan lagere leerkrachten Lopez Mate os in Parijs Brits trucje Het woord is aan Clichémakers verwerpen het compromisvoorstel Dagbladen duurder DE BAARNSE MOORDZAAK Vliegtuig op een huis !n de krant van heden: Enkele buien 99 „Ik ben weggerend ieëWiWü'iefore ijou êuy! SUÊDE EN NAPPA VESTEN sinds 1930 KENNEMERLAAN 5 (bij de brugj fSe JAARGANG NUMMER 122 DONDERDAG 28 MAART 1963 Kantoor: Lange Nienwstraat 427, IJ muiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u.. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5369, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent per kwartaal 8—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave. Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93. Haarlem |>irectie< P. W. Peexeboom en Mr. H. C. van der j_ WASHINGTON (Reuter) - Terwijl de Sovjet-Unie woensdag bij de Ameri kaanse ambassade in Moskou een protest indiende tegen een aanval van Cubaanse contra-revolutionairen op een Russisch I dagavond wederom een Russisch schip in een Cubaanse haven was beschoten. strijdingswijze" van Castro's communisti sche bewind is. In de verklaring wordt gezegd dat de Amerikaanse regering een volledig onder zoek naar deze nieuwe aanval instelt, ten- einde te kunnen vaststellen of er ook Ame- vaartuig werd in Miami bekend dat dins- I rikaanse wetten zijn overtreden. Functio- - - narissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zeggen, dat de Verenigde Staten geen bewijzen hebben kunnen vinden dat de Cubaanse contra-re volutionairen van Amerikaans grondge bied uit opereren. Deze incidenten (aldus onze correspon dent) doen de spanning over Cuba weer toenemen en dat lijkt het hoofddoel van de Cubanen te zijn die de acties onder nemen. Hoewel men te Washington beslist wil voorkomen door de activiteiten van een kleine groep buitenlanders betrokken te worden in een militair conflict, zijn deze incidenten niet zonder gevaar. (AP) De Cubaanse radio heeft een verklaring van Fidel Castro omgeroepen waarin het volgende gezegd wordt: „In dien dergelijke aanvallen voortgezet wor den, dan zal Cuba misschien lange-af- De Cubaanse vluchtelingenvereniging in Miami verklaarde, dat het schip in de Cubaanse suikerhaven Isabelle de Sagua met machinegeweren werd bestookt. Aan het schip zou veel schade zijn toegebracht. Volgens de vereniging is de actiegroep zonder verliezen op een basis in het Ca ribische gebied teruggekeerd. De Russische nota zegt, dat Cubaanse contra-revolutionairen op 17 maart van een motorboot uit het vrachtschip Lgov in Isabelle de Sagua hebben beschoten De Russische regering stelt de Verenigde Sta ten voor deze aanval verantwoordelijk. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zegt in een verklaring de jongste aanval van uitgeweken Cubanen „betreurenswaardig" te achten. Het mini sterie meent dat dit „geen doelmatige be- Met de opzet zowel de Zeeweg als de Zandvoorterweg in het voorjaar en de zo- -7 xx 1 L L I mer met het enorme toeristenverkeer wat Azzrfi*1 ■h fo/ir l)pf rtw dPY ff O P k aandacht te vestigen op het vele natuur begrip voor net onaei ZOCK sch00n dat Zuid_Kennemerland te biedei In Engeland is een 25-jarige tekenaar bij de marine aan tyfus gestorven. Hij was een maand geleden uit Zermatt te ruggekeerd en twee weken geleden in een ziekenhuis opgenomen. In Milaan zijn vier en in Kopenhagen Is één geval van tyfus geconstateerd. Het blijkt dat ruim dertig Nederlanders ln de gevaarlijke periode in Zermatt zijn geweest. Om dit uit te zoeken is de inspecteur van de volksgezondheid dr. Weebers naar Zermatt gereisd. De groep zal nauwlet tend in het oog worden gehouden. In Zwitserse ziekenhuizen worden op het ogenblik 170 tyfus-patiënten verpleegd. In St. Moritz moet ieder die onderdak zoekt in een hotel, een verklaring overleggen dat hij niet in Zermatt is geweest. De voorzitter van de medische bond van Wallis meent, dat aan de epidemie in Zermatt binnen twee maanden een einde kan worden gemaakt als de maatregelen tegen uitbreiding ervan maar strikt wor den toegepast. In Zermatt heeft men inmiddels het chloorgehalte van het water verhoogd om eventuele tyfusbacillen te vernietigen. Militairen zijn bezig met het opgraven van waterleiding- en rioolbuizen om ach ter de bron van de epidemie te komen; men vermoedt dat een lekke buis verant woordelijk is voor de snelle uitbreiding van de epidemie. In de bijna lege restau rants kan men alleen nog maar gekookt voedsel eten, geen rauwkost meer. De legerartsen zetten het onderzoek van de inwoners voort, maar de bevol king werkt niet erg mee. De mensen ko men niet uit zichzelf. „Zij hebben een an dere mentaliteit dan de stadsmensen en trachten hun ziekten zoveel mogelijk voor anderen te verbergen," zei een arts. (Reu ter). Advertentie bieden heeft, heeft Bloemendaals burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller ln het kader van het intergemeentelijk overleg aan de andere gemeenten een plan voorge legd voor het uitstippelen van een toeris tische autoroute door de zeven gemeenten Deze route die zestig a zeventig kilome ter lang is, zal de toerist leiden door de at tractieve er> aan natuurschoon rijke ge bieden van deze gemeenten. Er zullen langs deze route zeer eenvoudige wegwij zers geplaatst worden en de automobilis ten zullen niet van een kaart gebruik be hoeven te maken om de route feilloos te volgen. Met de voorbereidingen tot het aanleg gen van deze toeristische route, waartoe contact werd opgenomen met de V.V.V Zuid-Kennemerland is al een begin ge maakt, doch dit alles vergt veel tijd. De route zal leiden van Bennebroek tot en met het Noordzeekanaal en terug via Bloemendaal, de Mooie Nel, Groenendaal en de bollenstreek. Wat Bloemendaal betreft, zal de route ondermeer leiden via de Brederodelaan. de Zomerzorgerlaan, de Hoge en Midden Duin en Daalseweg, het Pannekoeken huisje, de Zeeweg, de mooiste lanen van Aerdenhout, Vogelenzang, de Leiweg, de Korte Bekslaan en de Doodweg. Bij het ontwerpen van het plan is gedacht aan de Heuvelrug in Utrecht, die een soortgelijke route is. Uiteraard zullen tal van uitzicht.s- punten en restaurants in de route opgeno men worden. Naar burgemeester Peereboom Voller hoopt zal deze toeristische autoroute het voorjaar van 1964, wanneer het toe risme in Zuid-Kennemerland weer op toe- komt, gereed komen. Een grotere spreiding van het toeristenverkeer Zuid-Kennemerland zal dan mogelijk zijn De toeristen zullen geconfronteerd worden met vele aan natuurschoon rijke gebieden die buiten de Zeeweg en Zandvoort liggen standbommenwerpers en de nodige mari ne-uitrustingen moeten aanschaffen om de Cubaanse koopvaardijschepen te escor teren, de toevoerkanalen uit het buiten- lasd te beschermen en de aanvallers af te slaan". Twee groepen zendelingen zijn woens- l dag uit Cuba gedeporteerd. Zij verklaar den in voorarrest gezeten te hebben sinds de rede die Fidel Castro op 13 maart uit sprak en waarin hij deze zendelingen spionnen noemde. Tot de gedeporteerden behoorden zendelingen van de Pinksterge meente en van Jehovah's getuigen. LONDEN (AP) Duizenden woedende I onderwijzers en leraren zijn gisteren met militaire precisie naar het parlement ge trokken om te protesteren tegen de nieuwe loonschalen die zijn uitgegeven door de mi- j nister van onderwijs. Het was de tweede achtereenvolgende I dag dat er bij het historische Lagerhuis- i gebouw tegen de economische politiek van de conservatieve regering werd geprotes teerd. De demonstratie van dinsdag door 3.000 werkloze arbeiders eindigde in een botsing tussen de politie en de betogers. Acht van hen zijn gisteren berecht. Zij kregen een boete van f 50. De klachten illustreren een toestand die voordelig werkt voor de Labour-oppositie. In de industriegebieden in het noorden heerst de werkloosheid. In de middengroe pen bestaat bitterheid over de (nu opge heven) loonstop, die de lonen gelijk hield terwijl de prijzen stegen met 2V2 pet. in 1962 en met 4V2 pet. in het jaar daarvoor. De demonstratie van de leerkrachten kwam op de dag dat minister Boyle de nieuwe loonschalen bekend maakte. Boyle negeerde de bevindingen van een rege ringscommissie en verdeelde de 210 mil joen gulden die de regering voor de onder wijzers heeft beschikbaar gesteld, naar eigen inzichten. Hij gaf meer aan de leer krachten met verantwoordelijke posities en minder aan de laagst gesalarieerden. De vakorganisatie verwerpt deze diffe rentiatie en eist optrekking van het mini mumsalaris, dat op het ogenblik 6.000 gul den 's jaars bedraagt. Boyle achtte het nodig een persconferen tie te beleggen om zijn inzichten te recht vaardigen. De Mexicaanse president en mevrouw Lopez Mateos, die op 3, 4 en 5 april een staatsbezoek aan Nederland gaan brengen, vertoeven op het ogenblik als officiële gasten in Frankrijk. De foto toont op de stoep van het Elysée paleis in Parijs van links naar rechts: Me vrouw De Gaulle, president Lopez Mateos, president De Gaulle en me vrouw Lopez Mateos. Advertentie De levering van melk aan Amerikaan se troepen in Engeland, waarover Sterovi ta onderhandelingen heeft gevoerd met de Amerikaanse autoriteiten, gaat niet door. De Britten hebben namelijk aangekondigd dat zij aan melk die in Engeland wordt ingevoerd, technische eisen zal gaan stel len, die zodanig zijn dat de melk een bruine kleur en een kooksmaak krijgt. Hierdoor zal deze melk niet meer voldoen aan de hoge kwaliteitseisen die de Ame rikanen stellen. Als gevolg hiervan, aldus Sterovita, worden de Amerikanen gedwon gen slechts melk te kopen die in Engeland is gewonnen, omdat door de Britse over heid aan deze melk niet dezelfde eisen worden gesteld als aan geïmporteerde melk. E r a s m u s Het is de grootst denkbare dwaas heid, dingen te leren die men Inter weer moet vergeten. NEW YORK (Reuter) De staking, die reeds 110 dagen het verschijnen der dag bladen in New York heeft belet, is nog niet geëindigd. De leden van de vakbond der clichémakers hebben geweigerd de nieuwe voorstellen voor 'n arbeidsovereen komst goed te keuren, die door hun ver tegenwoordigers waren aanvaard. Alle leden van de middag- en avondploe gen stonden woensdag gereed het werk te hervatten, opdat de vier ochtendbladen van New York vandaag weer zouden kun nen verschijnen. De New York Mirror had zelfs reeds voorbereidingen getroffen voor het ontsteken van een groot vuurwerk, om het einde van de Newyorkse krantensta king te vieren. Met alle andere werkne mers is overeenstemming bereikt. De clichémakers verwierpen met 191 te gen 111 stemmen het compromisvoorstel van burgemeester Wagner, dat hun dezelf de voordelen toekende als de andere sta kers hebben bedongen, maar de clichéma kers willen een verkorting van hun werk tijd. (AP) De New York Times heeft haar prijzen aan de kiosken voor de dagbladen op werkdagen verhoogd van 5 tot 10 dol larcent. The Daily News en The Mirror handhaven de prijs van hun bladen op 5 cent. De New York Herald Tribune zal de prijs van 5 tot tien cent verhogen wan neer de publikatie hervat wordt. Een tweemotorig vliegtuig van het type Varsity kwam gisteren in Glou cester op een huis terecht, waar het bleef zitten als een vogel op zijn nest. De beide vliegers kwamen om het leven, maar de drie vrouwen in het huis bleven ongedeerd, evenals duizend kinderen in nabijgelegen scholen, toen het toestel over de daken schoof. De 69-jarige mevrouw Ethel Hutchins hoorde het vliegtuig neerkomen en zag het landingsgestel door de zoldering zakken. Zij maakte zich onder een regen van vallend puin uit de voeten om de 85-jarige invalide mevrouw F. S. Drury, die gelijkvloers lichte verwondingen had opgelopen, naar buiten te helpen. Het dienstmeisje dat zich eveneens gelijkvloers bevond, ontkwam ongedeerd. Men vermoedt dat de werkende motor van het vlieg tuig dienst heeft geweigerd toen de vliegers bij wijze van proef een motor hadden stilgezet. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 17 Uit het binnenland 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving 5, 7, 9, 11, 23 Kennemer Kruimels 7 ln de Vishal en op zee 11 Horen en Zien 15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Jaarverslag Philips 19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Topsy 23 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en plaatse lijk enkele buien. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Koude nacht met hier en daar mist. Overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bij de hedenmorgen voortgezette be handeling van de Baarnse moordzaak werden de drie verdachten, Henny W. en de broers Boudewijn en Ewout H., in eikaars zaken als getuigen gehoord. Dit getuigenverhoor moet worden ge zien als een laatste poging om alsnog ieders aandeel in de moord nader ge preciseerd te krijgen, temeer omdat vooral de verklaringen van Boudewijn en Hennie W. lijnrecht tegenover elkaar staan, als het gaat over het slaan met iet hakmes. Het eerst werd Boudewijn als getuige gehoord in de zaak tegen Henny W. Hij was wat levendiger en sproakzamer dan dinsdag toen hij als verdachte terecht-1 stond. Hij getuigde dat Hennie W. het plan had geopperd om Theo Mastwijk te doden. Hij erkende dat hijzelf het plan had voorge steld om Theo door middel van vergif om het leven te brengen. In tegenstelling tot zijn eerdere verklaringen gaf Boudewijn toe ook te hebben voorgesteld Theo Mast wijk dood te slaan en hem in de Eem te gooien. Het plan voor de vergiftigingspo ging noemde hij „een minder geslaagde grap". Hij had in het bier voor Theo vita minetabletten gegooid Z'n brper en Henny W. verkeerden in de veronderstelling dat het vergif v«s. President: „Wie heeft daarna voorgesteld om met het moordplan door te gaan?" Boudewijn: „Ik in ieder geval niet. Ik meen Henny W., maar ik weet dit niet voor honderd percent zeker". Boudewijn durfde zich niet tegen het wurgplan te verzetten, dat door Henny W. zou worden uitgevoerd. Daar wilde hij de hulp bij hebben van Boudewijn. Uitvoerig ging de president alle gebeurte nissen weer na die reeds ter sprake zijn geweest. Boudewijn zei zich te herinneren dat Hennie W. een draad om Theo's nek leg de. Zelf had hij Theo niet aangeraakt. „Ik moet me toen hebben omgedraaid, want ik heb niet gezien of Theo Mastwijk op de grond viel. Ik ben weggerend naar de moestuin". President: „Henny zegt dat u helemaal niet weggelopen bent!" Boudewijn: „Dat liegt hij". Boudewijn zei voorts, na er over te heb ben nagedacht, dat hij misschien wel heeft gezien dat Hennie W. het lichaam van Theo naar de put sleepte. „Maar ik kan het me ook wel verbeelden". De president herinnerde hem aan de verklaring van Hennie W., dat hij en Bou dewijn het lichaam samen naar de put hebben getrokken. Boudewijn: „Ik neem aan, dat ik me zo iets toch wel zou moeten herinneren." Hij ontkende voorts dat hij het hakmes in handen heeft gehad en dus ook dat hij de slagen heeft toegebracht. Hij zei, niet geholpen te hebben bij het storten van kalk in de put en bij het sluiten ervan Een uur lang getuigde Boudewijn in de ze zaak. In dat uur zei hij 38 keer: „Daar staat mii niets meer van bij" Tenslotte bleef hij bij zijn verklaring, dat hij op het moment van het misdrijf was weggelopen en dat hij achter zich dof fe slagen had gehoord. En steeds wanneer hij iets over het aandeel van zijn broer moest zeggen, beriep hij zich op het recht dat hij niet tegen zijn broer behoefde te getuigen. Op een vraag van de verdediger, mr. Francois Pauwels, verklaarde Boudewijn, dat hij na zijn ontvluchting en vóór zijn tweede arrestatie aan zijn broer Karei het hele relaas van de moord had ge daan. Advertentie BARTEUORisSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (81) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Advertentie 125 gr. poulet 125 gr. gehakt zakje kruiden grote mergpijp KENNEMERLAAN 43 - 45 Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1