Italiaanse huisvrouw betaalt schrikbarend hoge prijzen Kiezers kunnen de rekening bij stembus presenteren Parijs wijkt geen stap voor de mijnwerkers Britse spoorwegen komen onder het snoeimes Castristen-congres in Brazilië moest verhuizen modehuis margriet Von Brentano sust Washington Vandaag nieuwe verrassingsstakingen De drank liep de spuigaten uit De helft van de 4.500 stations wordt gesloten en 266 lijnen verdwijnen Berlijn-gesprek in Washington hervat Arabische federatie in beginsel gereed God save the queen op een krassende plaat Portugal wijst Bidault uit Het sprookje van iedere dag m DONDERDAG 28 MAART 1963 23 AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis Oud-ambassadeur Selden Chapin overleden Verdubbeld V oedselschandalen Boter op het hoofd Kazerne beschoten in Alto Adige, een soldaat gewond Coöperatie verdacht Ook met een grote maat kunt U goed gekleed gaan Bezwaren tegen het Frans- Duitse verdrag verminderd Goede basis" Pokkenepidemie in India Sir Cecil Hurst overleden Zweden zonder alcohol Kas aangesproken Socialistische statenbond onder één president Naargeestige gewoonte afschaffen, vindt blad (Van onze correspondent) ROME. De barre winter die achter ons Jigt zou in Italië wel eens gevolgen kunnen hebben op een terrein, dat stellig niets met de meteorologie te maken heeft, namelijk op het politieke. Over een maand gaat de Italiaanse burger ter stembus en de uitslag van de verkie zingen wordt waarschijnlijk bepaald door het vrij groot aantal partijlozen, dat zich bij hun keuze laat leiden door hun gemoedstoestand van het ogenblik. Nu kan men zeer zeker de regering niet ver antwoordelijk stellen voor de lange pe riode van sneeuw en vorst, maar het slechte weer heeft in zeer sterke mate de prijzen van alle levensmiddelen be- invloed. De kleine man ziet alleen de angstwekkende duurte en geeft zich geen, of onvoldoende, rekenschap van de oorzaken. En in zulk een geval is de Italiaan al gauw geneigd de regering verantwoordelijk te stellen. Het leven in Italië was al jaren lang duur (naar Nederlandse begrippen erg duur, maar met Nederland mag men eigenlijk niet vergelijken, omdat dit een „goedkoopte-eiland" is). De grote prijs stijging begon echter in november, betrek kelijk kort nadat de nieuwe regering van centrum-links haar eerste ingrijpende maatregelen had afgekondigd. Nu valt het niet te loochenen, dat en kele maatregelen op fiscaal gebied mede schuld dragen aan de duurte, maar de Advertentie 1 huis bij U de beste wasmachine uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in Europa. LAVANAT Volmaakt volautomatisch voorwassen, wassen, spoelen, centrifugeren Thermo-chrone bestu ring. Die het wassen precies op de juiste tijd en de juiste tem peratuur regelt. Daarom AEG Lavamat nova, bo vendien met de roest vrij edelstalen kuip en trommel. Prijs f1975.- SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en wasVraag het voordelige Em ^'p m Service- WASHINGTON (AP) De vroegere am bassadeur van de Verenigde Staten in Ne derland, Selden Chapin, een van de bril- jantste diplomaten van het State Departe ment in ruste is in de ouderdom van 63 jaar overleden. Chapin werd dinsdagavond op het vliegveld van San Juan in Porto Rico door de hartaanval getroffen. Chapin, die ook directeur-generaal van de Ameri kaanse buitenlandse dienst is geweest ver liet de diplomatieke dienst op 31 decem ber 1960. Toen hij overleed was Chapin onderweg naar Portugal om zijn vrouw op te ha len, die uit Sikkim terugkeerde, waar zij het huwelijk bijgewoond had van Hope Cook (een nichtje van de Chapins) met de kroonprins van Sikkim. grote stoot werd toch gegeven door de strenge winter. De conservatieve partijen doen het voorkomen alsof de nieuwe rich ting in de politiek aan alles schuld is en daar de heren die de economie van het land beheersen voor het merendeel con servatieve inzichten voorstaan, wordt er van die zijde niets gedaan om de prijzen te doen dalen. De minister van het budget en de eco nomische planning, Ugo la Malfa, heeft in de Senaat, kort voor beide kamers met het oog op de verkiezingen ontbonden wer den, de toestand geschetst. Naar zijn me ning is de duurte op twee wijzen zorgwek kend. Ten eerste zijn de zeer aanzienlijke salaris- en pensioenverhogingen, waarmee de huidige regering het lot van de kleine man heeft willen verbeteren, ongedaan ge maakt door prijsstijgingen. In dit verband is een „enquête" van belang, die het socialistische dagblad „l'Avanti", het blad dus van een partij, die het huidige bewind steunt, heeft gehou den. Het duidelijkste antwoord dat „l'Avanti" kreeg, kwam van een brieven besteller: „Kort geleden werd mijn loon met 13.400 lire verhoogd, maar ik zou graag mijn oude loon weer willen hebben als de prijzen ook die van vroeger wer den. In oktober gaf mijn vrouw per dag voor levensmiddelen zowat 700 tot 800 lire uit, tegenwoordig van 2000 tot 2500 ieen gulden is 170 lire.) Anderen zeiden, dat de prijzen van vrijwel alle levensmidde len, met uitzondering van het vlees (maar dat is voor eenvoudige mensen altijd een luxe geweest) verdubbeld zijn. Dit lijkt ons dichter bij de waarheid. Het tweede nadeel, dat minister La Mal fa vreest, is dat op den duur devaluatie van de lire het gevolg zou kunnen zijn. Dit zou het vertrouwen van de spaarder aan tasten en La Malfa zei terecht, dat geen enkele monetaire manipulatie voor 's lands economie opweegt tegen de deugd der spaarders. Vandaar dat de regering tot elke prijs de lire zal verdedigen en strij den zal, enerzijds tegen de speculanten die de prijzen opdrijven, en anderszijds tegen de psychologische gevolgen van het alarm, dat de conservatieve partijen kunstmatig aanwakkeren. Er zijn maatregelen genomen en de prij zen in de groothandel beginnen iets te da len, maar helaas merkt de. verbruiker daar nog niets van. Nu moet gezegd wor den, dat die maatregelen niet al te goed waren voorbereid. Om de vleesprijzen te doen dalen (een doodgewoon doorregen lap je kost 160 lire, zowat 90 cent per ons, kalfsvlees 200) werd slachtvee ingevoerd van landen achter het gordijn. De firma's, die over de impoftvergunnin- gen beschikken, wisten dit blijkbaar voor uit en bestelden in grote boeveelheden le vend vee. Het gevolg was dat op één dag in het kleine grensstationnetje van Prosec- co, dicht bij Triëst ruim achtduizend stuks vee stonden te wachten op de formalitei ten, die het overschrijden van de grens meebrengt. Er was geen personeel genoeg om voor de beesten te zorgen en enkele honderden zijn van kou, honger en dorst omgekomen. Om de prijzen van de eetbare vetten te doen dalen, werd vergunning gegeven tot het invoeren, vrij van rechten, van grote hoeveelheden olie. De douanebemabten in de haven van Genua bleken niet te zijn in gelicht, zodat zich daar duizenden vaten olie opstapelden, die de douane niet wilde vrijgeven. Uit Denemarken, Nederland en Polen heeft men grote hoeveelheden boter laten komen, diespoorloos verdwenen zijn. Men moet aannemen dat ze terecht zijn gekomen bij de grote boterfabrikanten, die ze, al dan niet met Italiaanse boter ver mengd, op de markt zullen brengen onder RIO DE JANEIRO (AP) De politie heeft de opening van een Cubaanse soli- dariteitsconferentie te Rio de Janeiro on mogelijk gemaakt. De Castro-gezinde or ganisatoren besloten daarop de vergader plaats te verleggen naar Niteroi, aan de overzijde van de baai, maar de politie arresteerde 53 gedelegeerden, voordat zij de overtocht konden maken. Gouverneur Carlos Lacerda van de staat Guanabara, waartoe Rio de Janeiro be hoort, had gedreigd alle deelnemers te zullen arresteren omdat het congres sub versief is. Gouverneur Badger Silveira van de buur staat Rio de Janeiro verleende het con gres echter toestemming in Niteroi bijeen te komen. Niteroi, dat per pont vanuit Rio de Janeiro te bereiken is, ligt aan de overzijde van de Guanabara baai. BOLZANO (AP) Dinsdagavond is een Italiaanse artilleriekazerne te Bolzano in Alto Adige (Zuid-Tirol) beschoten waar door een soldaat in de arm werd ge raakt. Het was het eerste belangrijke in cident in maanden in dit omstreden Ita liaanse gebiedsdeel waar de Duitsspreken de inwoners agitatie voeren. Extremisten en terroristen eisen een grotere lokale autonomie van Rome voor dit grensge bied, dat eens deel van Oostenrijk uit maakte. In de houten muren van de kazerne ,te Gries Bolzano zijn tenminste tien ko gels binnengedrongen. Zij werden afge vuurd van de Guncina-berg. Tweehonderd soldaten en carabinieri zochten met fak kels en zoeklichten vergeefs de berghel ling af. hun gewone merk en tegen de gebruikelij ke prijzen. Dat wil zeggen dat boter, die 600 tot 700 lire per kilo heeft gekost en daarom in de kleinhandel zeer wel tegen duizend lire zou kunnen worden geleverd, door de Italiaanse huisvrouw zal worden gekocht tegen de gewone prijs van zestien honderd lire. De gemeente Milaan had on middellijk 2500 ton van die goedkope bui tenlandse boter aangeschaft met de bedoe ling die, zonder enige winst, op de ver schillende markten aan de consument te verkopen. Het is al sedert lang in Milaan en enkele andere Noorditaliaanse steden gebruikelijk dat gemeentelijke vrachtauto's op de markten in de verschillende stads wijken verschijnen en daar groenten en fruit verkopen, direct van de boer aan de verbruiker, zonder enige winst. Zo dacht, men ook met de boter te doen om de win kelprijzen te beïnvloeden. Maar te laat kwam men tot de ontdekking dat dit niet kon. Wat voor groenten en fruit mogelijk is, mag voor geen enkel ander artikel wor den gedaan zonder dat de marktkooplie den er hun goedkeuring aan hechten. En die goedkeuring bleef uit. Het resultaat van de „operatie boter" komt hierop neer dat de importeurs en de boterfabrikanten, niet meer dan een dozijn ongehoord rijke firma's, in een paar dagen ettelijke mil jarden lire hebben „verdiend". Maar men heeft uit al die mislukkin gen wel wat geleerd. Misschien zal men er op den duur toch toe moeten overgaan de verbruikerscoöperatieven in te schake len, iets waarvoor de regering bijzonder huiverig is, omdat alles wat naar „coöpe ratie" zweemt, hier als socialisme, mar xisme, zo al niet als communisme wordt beschouwd. En misschien gaat men ertoe over het voorstel aan te nemen dat een paar boterfabrikanten hebben gedaan. De staat voert een partij boter in tegen 600 lire, aan ons tegen die prijs te leveren. Wij betalen echter 900 lire. Het door ons meer getaalde bedrag van 300 lire. wordt door de staat uitgekeerd aan Italiaanse veehouders, die dan zonder schade te lij den een even grote partij aan ons kun nen leveren tegen een prijs, die 300 lire lager ligt dan de gebruikelijke. Op die ma nier kunnen wij voor elke duizend ton door de staat ingevoerde boter tweedui zend ton aan de kleinhandel leveren tegen een prijs, die 300 lire lager ligt dan de thans geldende. Dat klinkt redelijk en het is waarschijnlijk ook op andere produk- ten toepasbaar. In ieder geval is het gewenst dat de prijsstijging, die sinds enkele dagen tot stilstand is gekomen spoedig gevolgd wordt door een flinke daling der prijzen, willen niet tal van ontevredenen hun stem geven aan de uiterst-rechtse partijen, die er zijde bij spinnen en naar het schijnt kunstmatig de prijzen hoog houden om het vertrouwen der bevolking in de „nieu we koers" te ondermijnen. Veel tijd is er niet meer. Advertentie U behoeft daarvoor slechts een bezoek te brengen aan Modehuis Margriet, het enige modehuis dat zich speciaal heeft toegelegd op de maten 42 tot 57. Deze specialisatie betekent, dat U In elke maat keuze hebt uit tientallen modieuze Ja ponnen, blouses, rokken etc. En ook, dat U wordt geholpen door verkoopsters,die weten wat U verlangt. Het betekent beslist niet dat onze prijzen extra hoog zijn. Integendeel. AMSTERDAM. KINKERSTRAAT 143-145, TEL 82144 HAARLEM, GEN. CRONJESTRAAT 96. TEL. S3944 (Van onze correspondent) BONN De Amerikaanse bezwaren te gen het Frans-Westduitse .verdrag zijn niet meer zo groot sinds de Bondsrepubliek heeft duidelijk gemaakt dat zij zal vast houden aan haar rol in de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie, aldus zei giste ren de christendemocratische fractievoor zitter Heinrich von Brentano, die een be zoek van een week had gebracht aan de Verenigde Staten, waar hij onder andere gesprekken voerde met president Kenne dy en minister van Buitenlandse Zaken Rusk. Brentano zei dat zijn reis er veel toe bijgedragen had misverstanden tussen Bonn en Washington uit de weg te rui men. Bij zijn aankomst op het vliegveld Wahn bij Keulen, zei de fractievoorzitter dat de vastberadenheid en bereidheid van de Amerikanen om een Atlantische gemeen schap in het leven te roepen, verrassend groot zijn. Washington rekent er daarbij echter op dat West-Duitsland zich bewust is van het belang van de Atlantische de fensie en van dt weg naar een groter en verenigd Europa. (Reuter) De Verenigde Staten zijn zich zeer wel bewust van het belang van het Atlantisch bondgenootschap, maar vra gen van hun bondgenoten ook „absolute solidariteit en loyale samenwerking", al dus de persdienst van Adenauers C.D.U. „Zij willen een voortzetting van de poli tiek van Europese eenmaking opdat een verenigd Europa tezijnertijd de krachtige partner van de Verenigde Staten kan wor den". Er is een „goede basis" gelegd voor het komende bezoek van president Kenne dy aan de bondsrepubliek, aldus de ver klaring. CALCUTTA (AFP) In de Indische staat bihar woedt een pokkenepidemie, die in ruim twee maanden tijd aan 300 mensen het leven heeft gekost. De over heid heeft een massale vaccinatie gelast. (Van onze correspondent) LONDEN (AP) Sir Cecil James Bar rington Hurst, oud-president van het In ternationale Hof van Justitie (thans Inter nationaal Gerechtshof) en mede-ontwerper van het verdrag van Versailles, is in de ouderdom van 92 jaar te Horsham over leden. Hurst was ten tijde van het sluiten van het verdrag van Versailles eerste ju ridische adviseur van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij werd in 1929 tot rechter van het Internationale Hof van Justitie benoemd. Hij diende tot 1946 bij dit hof, welks president hij was van 1934 tot 1936. GOTEBORG (AP) Het Zweedse ma rine-opleidingsschip Aelvsnabben is van een verre reis teruggekeerd met een grote lading drank aan boord. Zweden sukkelt reeds vier weken met een gedwongen drooglegging door het staken van de voorlieden in de staatsdrankpakhuizen. De admiraal die gisteren voor inspec tie aan boord kwam, werd op de hielen gevolgd door de douane. Het verschijnen van de douane werd gevolgd door het rondom het schip neerplonzen van fles sen. De marinemannen waren zo naar stig bezig met het wegwerken van het „bewijsmateriaal" dat de drank letter lijk de spuigaten uitliep. Toch vond de speciale brigade van de douane, het gevreesde „zwarte koor", nog 800 flessen drank en 100.000 sigaretten aan boord. Praktisch alle hoekjes waren ge bruikt voor het verstoppen van een fles. Er werd smokkelwaar gevonden in de geschutstorens, tussen de munitie, in de verblijven, de kombuis, de schroeftunnel en onder de betimmering boven de kiel. De Goteborgers noemen de Aelvsnabben nu „Aelv-snappsen". Snapps is het bekend ste merk Zweedse cognac. Van onze correspondent) LONDEN Indien de regering het sein op veilig zet, zullen de Britse spoorwegen binnen afzienbare tijd de grootste reorga nisatie in hun geschiedenis ondergaan. Niet minder dan de helft van de 4500 passagiersstations zal gesloten worden, terwijl 266 lijnen worden opgeheven. Ruim 800 van de 900 vrachtstations zullen ver dwijnen en er zal meer de nadruk gelegd worden op het vrachtvervoer op de lange afstand. Deze reorganisatie, die door de president-directeur van de spoorwegen, dr. Beeching, op een persconferentie werd be kendgemaakt, zal in 1970 150.000 spoor wegemployés overbodig gemaakt hebben, terwijl in 1966 reeds 70.000 employés ont slagen zullen zijn. Dr. Beeching, die 21 maanden geleden werd benoemd op een jaarsalaris van f 240.000,- om het verlies van anderhalf miljard, dat de Britse spoorwegen jaar lijks lijden, ongedaan te maken, verklaar de zich ervan bewust te zijn dat hij zich met deze maatregel waarschijnlijk de minst populaire man van Groot-Brittan- nië maakt. Het plan is inderdaad zeer drastisch. Enkele feiten die de laatste maanden wa ren uitgelekt, hebben reeds stormen van verontwaardiging opgewekt, vooral in die plaatsen waar het station gesloten zal wor den. Beeching had echter nog een onver wachte onaangename verrassing voor de honderdduizenden forenzen die dagelijks naar Londen reizen. Hun kaartje zal tien percent duurder worden. Zij kunnen zich echter troosten met de wetenschap dat ook koningin Elizabeth en premier Macmillan getroffen zullen worden door Beechings hakbijl. Ballater, het station waarvan de PARIJS Ook de wekelijkse zitting van de Franse regering die gisteren onder voorzitterschap van president De Gaulle werd gehouden heeft geen nieuw uitzicht geopend voor een spoedig einde van de stakingen. De minister van voorlichting, Peyrefitte, liet zijn wekelijks verslag van de zitting wel met wat extra ophef en fanfares aankondigen, maar nieuws had hij niet mee te delen. Een poging de verwer ping der regeringsvoorstellen door de vak centrales toe te schrijven aan een mis verstand hunnerzijds leverde al even wei nig op en opheldering van dat abuis liet hij achterwege. De minister bepaalde zijn uiteenzetting voornamelijk tot een herhaling van zijn goocheltoer met cijfers die hij al eerder had opgevoerd doch die niets wijzigde aan het simpele feit dat de regering de er kende achterstand der salarissen van acht percent druppelsgewijs wil inlopen, terwijl de mijnwerkers onmiddellijke boter bij de vis eisen. Tegenover die halstarrigheid van de regering geven de stakers de indruk dat ze hun front in zekere zin willen con solideren. De solidariteitscollectes worden in steeds bredere kring door het hele land gehouden. De verrassingsstakingen in andere sec toren vandaag autobussen en in het al gemeen de transportmiddelen, de elektri citeit en het gas en morgen de provinciale dagbladen worden voortgezet. Voor de mijnwerkersgezinnen is een actie ontke tend met het doel hun kinderen in Parijs en elders gedurende de paasvakantie uit te besteden. Adressen en telefoonnummers worden bekendgemaakt waar men zich kan opgeven om een mijnwerkerskind voor een logeerpartij te inviteren. Allemaal symp tomen die de verwachting wettigen dat de stakingen op korte termijn nog niet be keken zijn, al geeft men dan ook even min in een der beide kampen de indruk de tegenstellingen onnodig op de spits te willen drijven. In Lotharingen was het woensdag be taaldag voor de stakende mijnwerkers. Het stakingsfonds is door vele bijdragen gegroeid tot een miljoen francs. Elke sta ker kreeg voor de voorbije twaalf stakings dagen dertig franc uitgeteld. In de trouw zaal van de mijnstad Salluamines, deelde de plaatselijke belastingontvanger geld en voedsel aan de vrouwen van de mijnwer kers uit, dat door het stadsbestuur ter be schikking was gesteld. President De Gaulle kan vandaag de huisvrouwen van Merle- bach verwachten, die vastbesloten zijn hem uit de doeken te doen waarop vol gens haar de mijnwerker recht heeft. De journalisten bij de Franse streek bladen staken vandaag vierentwintig uur ter waarschuwing; nadat hun onderhande lingen over loonsverhogingen en langere vakanties waren mislukt. Op journalisten van de Parijse bladen, van de persbureaus en van radio en tele- Een beeld van de staking in het noor delijke steenkoolbekken in Frankrijk. In Pecquencourt halen vrouwen van stakende mijnwerkers met kruiwagens en andere vervoermiddelen steenkool voor de kachel bij de mijn, welke nog steeds niets aflevert. visie is een broep gedaan uit sympathie een uur te staken. De journalisten willen 20 percent loonsverhoging, een vijfdaag se werkweek, een vijfde week vakantie en pensionering met 60 jaar in plaats van op 65-jarige leeftijd. De textielindus trie heeft besloten haar werknemers een extra week betaalde vakantie te geven, waardoor de textielarbeiders vier weken betaalde vakantie per jaar gaan genieten. WASHINGTON (AFP) De verkennen de besprekingen over Berlijn zijn op het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken hervat tussen de Russische am bassadeur te Washington Dobrynin en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk. Tevoren had het State Department be kendgemaakt, dat de Amerikaanse rege ring geen nieuwe voorstellen heeft. In welingelichte kring te Washington neemt men aan dat minister Rusk hoopt op een wijziging van het Russische standpunt. Na het onderhoud, dat een uur heeft ge duurd, verklaarde Dobrynin, dat er me ningen over Berlijn en Duitsland waren uitgewisseld en dat men spoedig weer zal vergaderen. DAMASCUS Naar in Damascus (Sy rië) verluidt, zijn Egypte, Irak en Syrië het bij hun besprekingen in Cairo eens geworden over de hoekstenen van hun voorgenomen federatie. De voorgestelde statenbond zal de vorm krijgen van een federale staat onder één president. Aan alle politieke organisaties die Ara bische eenheid en socialisme voorstaan zal democratische vrijheid worden gewaar borgd. Dit zou een verbod meebrengen van de partijen van de oude stempel en van de communisten. De politieke partijen zouden worden verenigd in een nationaal bevrijdingsfront naar Algerijns model. De federatie, die het socialisme zal aanvaarden als economische en maatschap pelijke grondslag, zal openstaan voor Alge rije en Jemen. ALGIERS Uit Algiers is een delega tie vertrokken voor besprekingen in Cai ro over de rol van Algerije in de Arabi sche eenheidsstaat van Egypte, Irak en Syrië. De delegatie, die onder leiding staat van de minister van defensie kolonel Boe- madian, zal ook Syrië, Irak en Jemen bezoeken. DAMASCUS Syrië heeft de burger rechten ontnomen aan 74 politieke figu ren van het onlangs omvergeworpen be wind. Hieronder zijn ex-premier El Azem, de voormalige opperbevelhebber en 14 communistische voormannen. (AFP/AP). koningin gebruik maakt als zij haar va kantie in haar kasteel Balmoral in Schot land doorbrengt, wordt opgeheven om 287.000,- per jaar uit te sparen. Horsted Keynes, het station voor de eerste minis ter, staat reeds op het punt gesloten te worden. Het Isle of Wight verliest al zijn treinen en twaalf stations, terwijl er in Schotland geen treinen meer ten noorden van Inverness zullen rijden. Het hele noorden van Groot-Brittannië zal trouwens maar spaarzaam per trein worden bediend, evenals vele vakantie plaatsen aan de oost- en zuidkust. Rond Londen zullen 117 van de 600 buurtstations gesloten worden. Tegenover de nadelen van de reorgani satie staat echter een algehele moderni satie van de treinen. Zij zullen sneller, be ter en luxueuzer worden. Ook zal de elek trificatie van het net worden versneld zo dra de onrendabele lijnen zijn opgeheven. Dr. Beeching vertelde dat hij dit pro gramma zo mogelijk binnen drie jaar wil uitvoeren. Tegelijkertijd zullen de moge lijkheden van interlokaal verkeer per bus worden bestudeerd. Dr. Beeching vertelde tenslotte dat de Britse spoorwegen een enthousiast voor stander zijn van een tunnel onder Het Ka naal, vooral voor vrachtvervoer. Een vraag of de spoorwegen de bouw van een dergelijke tunnel zullen helpen financieren, beantwoordde dr. Beeching onder alge meen gelach met: „Nee, we hebben geen geld, weet u. Het Britse blad Daily Mirror brengt het revolutionaire idee naar voren om het volkslied voortaan alleen maar in aanwezigheid van koningin Elizabeth te spelen. „Het is als lied niet veel bij zonders en de tekst is belachelijk an tiek", vindt de Mirror. Het voorstel zal zeer zeker de toorn van de traditionalisten opwekken, die voor hun radio of televisie-toestel een zaam in de houding springen als het „God save the queen" 's avonds als laatste door de ether klinkt. De Mirror vraagt: „Waarom wordt deze naargeestige gewoonte niet afge schaft en wordt het volkslied niet slechts gespeeld als een persoonlijke eerbetuiging aan de koningin wanneer zij bij speciale gelegenheden aanwezig is?" Waarom moet „God save the queen" mechanisch, klinken na iedere theater voorstelling (goed of slecht), op elke voetbalmatch (gewonnen of verloren) of iedere avond bij het sluiten van de televisie-uitzending (op alle kanalen)? Het spelen van het volkslied op oude krassende platen of bandopnamen, ter wijl het publiek in bioscopen of thea ters zonder daaraan enige aandacht te wijden zich haastig een uitweg baant om hun treinen te halen, is geen eer aan de vorst", aldus het hoofdartikel van de Mirror. Het blad illustreert zijn stelling over „de belachelijk antieke tekst" van het Britse volkslied door het tweede cou plet ervan aan te halen: Confound their politics Frustrate their knavish tricks On thee our hopes we fix God save us all. (Verijdel hun politiek dwarsboom hun schurkenstreken op u vestigen wij onze hoop God behoede ons allen). „Dit heeft de politiek van De Gaulle niet verijdeld of gedwarsboomd toen hij ons uit de E.E.G. wilde gooien", aldus de Mirror. LISSABON (Reuter) De Portugese autoriteiten hebben de Franse ex-premier leider Georges Bidault verzocht Portugal te verlaten. Een woordvoerder van het Por tugese ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat Bidault een vliegtuig mag nemen naar een land van eigen keuze Als dit onmogelijk is zal hij het volgende vliegtuig moeten nemen naar het land waar hij vandaan is gekomen (West- Duitsland), aldus de woordvoerder.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 23