1 UIT BEVERWIJK DONDERDAG 28 MAART 1963 „Welkom! U treft 't goed, het is een heel mooie dag" - zo begroette de heer Hilbers ons gistermiddag. Het leek ons nogal overdreven. Want na een rit in de mist, langs het Noordzeekanaal en door de Velser tunnel, hadden we in Beverwijk bepaald geen beter weer aangetroffen dan in IJmuiden, waar de zon zich de hele dag niet had Wij hadden onze gastheer gevolgd en via een enkele deur, die de kantine van de veiling scheidt, stonden we plotseling in een enorme hal: voor ons zagen wij tienduizenden bloemen op aaneenge sloten rijen tafels en die bloemen vorm den als het ware één kolossaal boeket, zó indrukwekkend schoon, dat het alle maal welhaast onwezenlijk scheen. De overgang, zo uit die grijze ,.soep" buiten in dit kleurige paradijs, was wel erg groot. Die bloemenschat op de uitzettafels bestond uit wel dertig soorten tulpen, tien narcis-variëteiten, blauwe druifjes, anemonen, hyacinten in acht uitvoe ringen, irissen, rode, rose, witte en gele anjers, fresia's, chrysanten in wit en geel, asters, crocussen en sneeuwklokken. Het waren de eerste sneeuwklokken van de koude grond. Alle andere bloe men kwamen uit de kassen. Een apart genoegen voor het oog was de potplantenhoek. Er waren er nog niet zo heel veel, maar wat er stond deed het goed. Van negen uur 's morgens af waren de bloemen en planten de veiling binnen gebracht. Ze komen, vijf dagen in de week, elke morgen van kwekerijen in Noord-Holland, 't Centrum is de enige bloemenveiling in heel Nederland waar De heer Hilbers, directeur van de bloemenveiling 't Centrum in Beverwijk. Een kijkje in de grote uitzethal van de bloemenveiling 't Centrum. Bloemen te Beverwijk. in het westen des lands, maar ook uit Leeuwarden, Groningen, Zwolle en Al melo. Vele kopers, die de ochtendveiling in Aalsmeer hebben bezocht, komen nu in de middag naar de veiling in Bever wijk. Als om halftwee de eigenlijke veiling begint, in de afmijnzaal, heeft keur meester Jan Twisk er al heel wat werk uren op zitten. Hij keurt streng. Toch heeft hij snel de kwaliteit van een partij bloemen vastgesteld. Maar het zijn er zo veelen het moet dus wel gauw gebeuren. De bloemen het zijn meest bolbloe- men zijn uitgelegd op roltafels, zodat elke partij, goed overzichtelijk, snel naar de afmijnzaal en dan weer terug naar de grote hal kan worden verplaatst. In de wintermaanden zijn de aan voeren slecht geweest. Maar in de laat ste dagen van februari kwam er een opleving en in maart werd het geleidelijk beter. De nieuwe bloemenveiling van het 't Centrum is nog maar enkele maanden in gebruik, namelijk sedert 28 november van het vorige jaar. Dat Beverwijk na de oorlog een steeds belangrijker centrum voor de kweke rijen in Noord-Holland, boven het Noordzeekanaal, is geworden, moge blijken uit de steeds groter wordende jaaromzetten op deze bloemenveiling. Direct na de oorlog was de jaaromzet acht ton, vorig jaar twee miljoen gulden! Ondanks de slechte januarimaand, ver trouwt men er op, dat in 1963 voor meer dan twee miljoen gulden zal worden om gezet. De afmijnzaal, grenzend aan de uitzet- hal, is ruim en efficiënt ingericht. Maar haar afmetingen vallen, vergeleken bij die van de uitzethal, in het niet. Deze hal doet door haar lengte, breedte en hoogte, denken aan een moderne vlieg- tuigloods. waar enkele grote vogels van de K.L.M. een veilig onderdak zouden kunnen vinden. in de middaguren wordt geveild. En sedert dinsdag jongstleden gebeurt dit nu elke dag, behalve zaterdags. De kopers komen meest uit plaatsen De zaal waar afgemijnd wordt, is bijna geheel ingenomen door een tri bune, waarop de kopers hun zitplaatsen hebben. Alleen een smal front, onder de elektrische mijnklok, is vrijgelaten voor de uitzettafel met de partij bloemen die afgemijnd moeten worden. Dit is het domein van veilingmeester G. van der Wel. Met zijn assistente zit hij in een hoge bak, van waar uit hij een goed overzicht heeft op de aange boden partij bloemen, de klok en de kopers. Het afmijnen gaat snel. De ko pers reageren onmiddellijk als de wijzer raat van de klok stil staat. De tafels met doemen rollen het zaaltje in en uit, als aan de lopende band. Alles -wordt ver kocht. Zo ging het althans gistermiddag, toen graag gekocht werd. En het zal in de laten zien. Mijnheer Hilbers is directeur van de bloe menveiling ,,'t Centrum" en het was nu eenmaal afgesproken. Wel, wij hebben er geen spijt van, dat we ons aan de afspraak hebben gehouden. Het was een héél mooie dag! Dit bleek ons enkele minuten na die merkwaardig lijkende begroeting. derd vrije. Juist gistermiddag had de verhuur plaats van de honderd vaste plaatsen. Een belangrijk groter aantal dan in de oude veiling mogelijk was. De prijzen voor de vaste zitplaatsen waren aan de hoge kant. Onder de vijf tig gulden (huur voor een jaar) was er geen plaatsje te krijgen. De duurste plaatsen deden 153 gulden. Waarom dit grote verschil? Die dure plaatsen zijn hoekplaatsen. Er zijn altijd heel wat liefhebbers voor. Want menig koper is er erg op gesteld, dat hij elke aangeboden partij bloemen goed en rustig kan zien. Hij moet snel reageren en wil niet gehinderd worden door een koper, die „even passeren" wil; hij wil komen en gaan wanneer hij dat wenst en, op zijn beurt, vindt hij het niet leuk anderen te hinderen. Voor hem is tijd veel geld en die 153 gulden zal hem van 1 april aanstaande tot 31 maart volgend jaar veel tijd, en ergernis, be sparen. De verhuur van de plaatsen gister middag heeft het lieve bedrag van 8.525 opgebracht. Voor de eerste keer in de nieuwe veiling is het een heel beste opbrengst. Twee plaatsen, gelijkvloers, zijn opengehouden voor kopers die, door bijzondere omstandigheden, zich niet op de tribune kunnen begeven. Onmiddellijk nadat de roltafels uit de aÊkmmmt afmijnzaal in de grote hal zijn terugge keerd, worden de bossen bloemen op nieuw uitgezet; nu op grotere tafels, waarop de nummers van de kopers staan. Er zijn grote en kleine kopers. De grote kopers hebben een of meer tafels, waarop hun gekochte bloemen gereed worden gelegd. De kleine partijen van twee of meer kopers worden op één tafel uitgezet. Aanvoer van kastulpen op de Beverwijkse bloemenveiling. De stroom wordt nu elke dag groter. De gekochte bloemen kunnen daarna worden afgevoerd. Althans, wanneer op een groot bord in de hal is aangegeven, dat „voldaan" is. De betaling geschiedt meestal con tant. En dit betekent voor de kassier heel hard werken. Menig straatventer heeft z'n „cash" in een grote plastic- zak. Er is doorlopend bezoek van niet- kopers. Soms zijn het autoriteiten uit andere gemeenten, soms groepen kwe kers uit andere plaatsen, of scholieren die in klasverband op excursie zijn. Directeur Hilbers stelt er prijs op zijn gasten zoveel mogelijk zelf rond te lei den. Dat was gistermiddag zeker het ge val, toen hij het bestuur van de Gro ningse veiling op bezoek had. In de ruime, geriefelijke en moderne kantine zwaait kantinehouder Wilgen hof de scepter. Dit deed hij ook in de kantine van de oude veiling, twintig jaar lang. Koffie, soep, een uitsmijter, een cro quet of een koel drankje, het komt alle maal prompt na de bestelling. Het is de hele morgen en middag heel druk in de kantine, die ook de, afzonderlijk staande, groenteveiling bedient. Wij hebben gistermiddag nog een kijkje genomen in de kassen van Arisz en Westergeest, waar 75.000 tulpen per kas worden geproduceerd, in normale teelt- grond, waaraan slechts een bestrijdings- stof tegen ziekten is toegevoegd. De enorme rolkassen hebben een oppervlak te van vijfhonderd vierkante meter. Het zijn nu nog tulpen en narcissen die onder het glas staan. Na de tulpen zullen de kassen verder worden gerold, over de rozen. Maar dit zal dan wel eind april worden. Het voortbestaan van deze kassen hangt aan een zijden draad. Het is zo goed als zeker, dat ze het veld moeten ruimen voor de westelijke randweg. Die weg is nodig om een vlotter vervoer naar en van de Hoogovens mogelijk te maken. Ook hier moeten de kwekers het afleg gen tegen de machtige industrie In de afmijnzaal van 't Centrum. De kopers kopen graag: het is een goed produkt, dat zijn weg wel zal vinden in een Hollandse huiskamer, of. in het buitenland. Deze tulpenkas produceert 75.000 tulpen. Op de voorgrond: de heer Westergeest. volgende weken steeds sneller gaan. Want de aanvoeren worden steeds gro ter. De dagen voor Pasen zijn altijd het drukst. Zo zal het ongetwijfeld ook deze keer, in de tweede week van april heel erg druk zijn in 't Centrum. De kopers kopen hier bloemen voor de binnenlandse maar ook voor de bui tenlandse handel, voor de winkeliers en de straathandel in Nederlandse steden, voor de exporteurs die de bloemen ver der sturen, naar Duitsland, België, de Scandinavische landen, Engeland en vele andere landen. De prijzen op de veiling waren gister middag niet mals en dit is, onder de ge geven omstandigheden, begrijpelijk. Het weer heeft tot dusver bepaald niet mee gewerkt om goedkope bloemen op de markt te krijgen. Toch zou menige huis vrouw, wanneer ze de prijzen op de klok had gezien, gistermiddag hebben ge watertand: aan het karretje, of in de winkel, zou ze toch nog altijd enkele dubbeltjes meer moeten neertellen voor haar bosje bloemen. Maar ook dit is heel begrijpelijk, wanneer men de kos ten en risico's in aanmerking neemt, die de bloemenzaken en straatverkopers nu eenmaal hebben en lopen. Op de koperstribune zijn tweehon derd zitplaatsen: honderd vaste en hon- v X" 4 wrr""r BLOEMEN WW v -K. JfeSytf w/,„ itimnïiiiiMmRw

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5