Ondanks het „stugge weer" gaat Keukenhof vanmiddag open Corso rijdt van Sassenheim naar Bennebroek, niet terug KORT NIEUWS UIT DE IJMOND Scheepvaart moet nauwgezet algemene vaarregels naleven Burgerlijke stand Beverwijk Onderwijsinspecteur J. Algera hield lezing over gezin en maatschappij STOFZUIGERS Collecte Het vaarwater bij Nauw van Bath BB bestrijdt vrijdag „brand" in Haarlem i Betaling abonnementsgeld per giro Gevonden Dia-wedstrijd Varen met patiënten Allemaal zwervers Hup Feijenoord Mislukt experiment met visafslag in Delfzijl DONDERDAG 28 MAART 1963 ,.Wat zijn wij eigenlijk grote optimisten als wij op dit ogenblik durven beweren, dat het bloemhollenseizoen zeer nabij is, terwijl vrijwel niets in de natuur er op wijst, dat onze verwachting zinvol is". Met deze woorden heeft de burgemeester van Voorhout, de heer P. M. F. Smolders, dinsdag bij persvertegenwoordigers uit binnen- en buitenland de lente ingeluid. Toch zal hedenmiddag de Keukenhof in Lisse door de minister van Landbouw, mr. V. Marijnen, worden geopend. In deze Keukenhof zal de bezoeker voorjaarsbloemen voorlopig alleen kunnen bewonderen in de grote kas, waar bolbloemen in vele variëteiten dank zij de goede zorgen van vakbekwame bollendeskundigen uitbundig in bloei staan. Buiten zijn struiken en bomen nog winters kaal, hoewel op enkele plaatsen nar cissen en crocussen het koude voorjaarsweer moedig trotseren. Nieuwe mogelijkheden ir Zonnewijzer voor de „Keukenhof Kerkelijk nieuws Op ouderavond van de ir. L. P. Krijgerschool WISKER De bollenstreek wacht op warm voor jaarsweer. De mensen in de bollenstreek houden de moed er in door te denken, dat morgen dat zachte voorjaarsweer zal kunnen brengen. Is de volgende dag nog koud en guur de bollenmensen spreken van „stug weer" dan hopen zij weer op morgen. Eens zal het wel zo ver ko men. En dan is er ook maar heel kort warmte en zon nodig om van de bollen streek, waar de kwekers nu voorzichtig de rietdekken aan het verwijderen zijn, een grote bloementuin te maken. War.t men is er vrijwel zeker van, dat de bollen over het algemeen heel weinig van de strenge vorst geleden hebben. Ze zullen heel spoedig tot blad-, stengel- en bloemvorming overgaan als het klimaat wat zachter wil worden. En dan zal de bollenstreek weer voor velen, landgenoten zowel als buitenlanders, een recreatie-oord bij uitstek zijn. Misschien nog wel meer dan in andere jaren, omdat er zo veel in te halen valt na de lange, barre winter. Burgemeester Smolders heeft, zoals dat een goed burgemeester betaamt, ook aan dacht geschonken aan andere facetten van de recreatie in de bollenstreek dan uitsluitend de bollen. In de zomermaanden bieden zeestrand en duinen, alsmede de Kagerplassen, volop gelegenheid tot ver pozing. Steeds worden er plannen gemaakt om de recreatiemogelijkheden uit te brei den. Als voorbeeld daarvan noemde de bur gemeester van Voorhout een reeds gerea liseerd plan van het gemeentebestuur van Noordwijk, dat het strand van die gemeen te op twee plaatsen een betere ontsluiting heeft gegeven door de aanleg van toe gangswegen en parkeerterreinen bij het Duindamse en het Langevelderslag. Plan nen zijn nog in de maak om aldaar ook enige eenvoudige accommodatie te schep pen. Naar het zich laat aanzien zal de Keu kenhof dit voorjaar een druk bezoek te verwerken krijgen. Vooral de laatste we ken stromen dagelijks uit binnen- en bui tenland talloze brieven binnen, met ver zoeken om inlichtingen of aankondigingen van bezoeken. De Keukenhof, het werd reeds eerder vermeld, zal ook dit jaar attracties bieden buiten bloeiende bolgewassen om. Er wor den twee exposities gehouden van beeld houwwerken, namelijk van een Zwitserse collectie, die 15, grotendeels non-figuratie ve beelden omvat en als toonaangevend kan worden beschouwd voor de hedendaagse Zwitserse beeldhouwkunst, en van een Nederlandse collectie, eveneens 15 inzen dingen groot. Het is de eerste maal, dat Zwitserse beelden in Nederland worden ge- exposeerd. Het centraal comité Bloemencorso Bol lenstreek rekent er op. het tot nu toe koude voorjaar ten spijt, dat het bloemen- In de organisatie van het corso dat volgens ontwerper Van Driel dit jaar „los ser" en „speelser" zal zijn is toch nog een wijziging gekomen. Een nogal ingrijpende wijziging zelfs, omdat het cor so dit jaar voor het eerst niet meer heen en terug door de bollenstreek zal trek ken. Dertig praalwagens, tien personenauto's en 25 tot 30 muziekkorpsen zullen weer starten bij de Warmonderdam in Sassen heim om 13.00 uur zaterdagmiddag, doch dan alleen via Sassenheim, Lisse en Hil- iegom naar Bennebroek gaan, waar om 17 00 uur het corso zal worden ontbon den. Zondag en maandag na het corso zal men de praalwagens nog kunnen be wonderen in de veilinghallen van Holland's Bloembollenhuis in Lisse. Verkeerstechni sche moeilijkheden waren er oorzaak van, dat de route van het corso moest wor den gewijzigd. Thans is de te volgen rou te 14 kilometer lang. Irl U kunt het uzell gemakkelijk maken door het abonnementsaeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129228 ten name tan de IJmuider Courant V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 1 8.post- abonnees f 8 50 U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen DE ADMINISTRATIE Uitbundige bloemenpracht zat de Keuken hof de eerste tijd nog niet biedentoch is, daarvan mag deze foto getuigen, de hof ook thans een bezoek waard. corso op 27 april zal kunnen worden ge houden. „Onvoorwaardelijk", zei de voor zitter van het bestuur van de stichting Keukenhof, mr. De Graaf. Het is te hopen, dat hij gelijk krijgt, want verschuiving van het corso naar een latere datum levert grote moeilijkheden op. Immers, verschuiving naar de volgen de zaterdag is niet mogelijk, omdat men dan op de 4e mei terecht komt, de dag waarop in heel Nederland de gevallenen worden herdacht. Zodat het corso dus twee weken verschoven zou moeten worden, naar 11 mei, een wel heel late datum, die een grote kans biedt dat dan heel wat bolbloemen al over het hoogtepunt van hun- bloei heen zijn, vooral als het in mei flink warm zou worden. In de week voor hel corso zullen in Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijker- hout en Voorhout mozaïeken worden uit gelegd, die op vrijdag 26 april plaatse lijk en op de dag van het corso in streek verband zullen worden beoordeeld. De bond Horecaf zal op 9 april aan het bestuur van de stichting „Keukenhof" in Lisse een zonnewijzer aanbieden. Dit geschenk, dat tijdens de veertiende tentoonstelling van de thans vijftienjarige stichting wordt aangeboden, symboliseert de dank van de hotellerie en de café- en restaurantbedrijven voor het feit. dat Keu kenhof een zeer belangrijke toeristentrek pleister geworden is. Daarmede werd aan zienlijk tot het verlengen van het toeris tenseizoen bijgedragen. Bij de politie van Velsen is aangifte gedaan van de vol gende gevonden voorwer pen: 1 paar wollen wantjes, damesrijwiel, snelbinder, herenhandschoen, meisjes portemonnee met inhoud, hoofddoek, slee, portefeuille, autoped, étui met sleutels, hondenpenning, jongensbril, 2 grammofoonplaten, 1 paar dameshandschoenen, hals ketting, alpinopet, armband, lap stof, sjaal, regenbroek, bivakmuts, badhanddoek, vulpen, hondenhalsband, boodschappentas, ring met sleutels, 7 schoolfoto's, witte muts, sportrijwiel, zakmes, plastic tasje, herenhoed, le deren voetbal, damespols horloge, trouwring en 2 sleu tels. Inlichtingen over de oogst van het wegdek verstrekt de politie aan het hoofdbureau aan het Tiberiusplein te IJ- muiden-Oost. De gedepo neerde voorwerpen kunnen elke dinsdag en vrijdag wor den afgehaald van 16.30 tot 17.30 uur aldaar. Voor amateurfotografen is er eigenlijk geen jaargetijde, dat niet geschikt is om foto's te maken. Zelfs in een sneeuwstorm kunt ge de liefhebbers bezig zien. Die activiteiten worden gestimu leerd door verenigingen, zo als de Beverwijkse Ama teur Fotografen Vereniging, die laatst voor de leden een dia-wedstrijd heeft georga niseerd. Hieraan namen ook leden van de Heemskerkse vereniging deel. Een jury bestaande uit de Haarlemse heren Geldof en Beekhuis heeft de resultaten beoor deeld en de volgende uitslag bekend gemaakt: 1. W. Kraayeveld (Heemskerk), 2. W. Swarts (Beverwijk), 3. V. Hoogeland (Beverwijk), 4. mej. A. Bakker (Beverwijk), 5. ir. A. J. H. Schetters (Vel sen), 6. mevrouw T. Schet ters (Velsen), 7. J. Wouter- lood (Heemskerk), 8. F. 't Hart (Velsen-Noord), 9. F. J. Broertjes (IJmuiden) en 10. H. G. Platerink (Velsen-N.). Het bekende Roode-Kruis- schip de „Henri Dunant" is afgelopen maandag voor de eerste maal in dit seizoen weer uitgevaren met tal van patiënten aan boord. De „Henri Dunant" is een goede bekende in IJmuiden, waar de patiënten immer op een v/arme ontvangst kunnen rekenen. Aanvankelijk zou de eerste tocht via het IJsel- meer gaan, maar ijsgang verhindert dit. Nu gaat men via Weesp en Gouda naar Rotterdam en vandaar naar Haarlem, waar de patiënten van boord gaan. Er zijn ook streekgenoten aan boord, te weten vier Beverwijkers en twee patiënten uit het sana torium Heliomare te Wijk aan Zee. De jaarlijkse uitgaans dagen voor de Velsense be jaarden zijn ook weer in het verschiet. Zeshonderd be jaarden kunnen echter pas uit, wanneer er geld op tafel komt. En dat komt het in Velsen altijd, wanneer het erom gaat bejaarde inwoners een plezierig dagje te bezor gen. De commissie die nu al druk aan het organiseren is, zal in de week van en met 1 tot 6 april een collecte hou den. Wie wil zich in die week verdienstelijk maken met collecteren? Liefhebbers kunnen zich aanmelden bij de secretaris van de commis sie de heer J. Hühl, Ooster- duinplein 14 of telefonisch onder nummer 7391 (na vijf uur) en voordien onder num mer 7174. Ook kan men zich opgeven bij Sociale Zaken, Heidestraat 43 in IJmuiden- Oost, telefoon 4344. De afdeling Velsen en om streken van Dierenbescher ming zit weer met de han den in het haar. Er zitten veel zwerfhonden in het Kerbert-asiel aan de Hee renduinweg in IJmuiden- Oost, gisteren welgeteld nog twee en twintig. De dieren zitten daar maar, wachten op wie? Tot er een baas of bazin komt opdagen. De hierbedoelde honden en hondjes zijn allemaal in het nekvel gepakt door de Vel sense politie, die ze loslo pend aantrof. Gelukkig komt zo af en toe een eigenaar zijn hond terughalen, maar veel dieren blijven onder de hoe de van asielbeheerder Dijk. Nu u dit allemaal weet ver dient het aanbeveling eens na te gaan of u uw hondje niet mist. Onder het hoofd „Hup Feijenoord" vertelt het we kelijks allerlei van de n.v. De Plaatwellerij in Velsen- Noord in zijn bulletin het volgende verhaaltje, dat wel kenmerkend is voor de wijze, waarop Nederland meeleefde met het wel en wee van de Rotterdamse voetballers in de strijd om de Europa-cup: „Hoe de bestuursleden van de personeelsvereniging het voor elkaar maken is mij een raadsel. Andere instanties kunnen met geen mogelijk heid aan kaarten komen voor de wedstrijd Feijenoord Reims, en zie, de Plaatwelle rij rukt uit, compleet met bus 40 enthousiasten. En niet zo maar' Op de boek- houdafdeling getuigen kos telijke zelfgemaakte zwarte hoge hoeden, voorzien van rood-witte letters met de naam „Feijenoord" van de wijze waarop onze mensen de strijd tegemoet zien. Een echte koperen toeter zal de spelers tot uiterste kracht inspanning blazen. Wanneer de lezer dit stukje onder ogen komt is de strijd al be slist. Tot zover deze korte be schouwing van een plaatwel- ler, een vertegenwoordiger ook van de zeer velen aan de n.v. De Plaatwellerij, die de sport een goed hart toedra gen en voor de voetbal weer of geen weer hun supporting uitstrekken over alle in de IJmond gevestigde voetbalclubs, van eerste divisie tot eerste afdeling Haarlemse Het komt de regering voor, dat niet van een toeneming in frequentie van scheeps rampen in of bij het Nauw van Bath kan worden gesproken, ondanks de toeneming van de scheepvaart. Dit delen de mi nister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals en de staatssecretaris van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, mede in antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Moorman (K.V.P.) in verband met de scheepsramp op de Wester-Schelde op 25 februari. Het aantal gevallen, waarin schepen aan de grond zijn gelopen, was in de jaren 1956 tot en met 1962 respectievelijk 6, 5, 1, 3, 4, 4, en 0.; het aantal aanvaringen in de ze jaren resp. 3, 4, 4, 5, 3. 4, en 3. Ten aanzien van de omvang der scheeps ongevallen wordt opgemerkt, dat de ge volgen ernstiger kunnen zijn voor grote schepen en dat ook de lading een rol speelt. Het beloop van het vaarwater en de daarin optredende stromingen zijn nau tisch ongunstig. Hierbij, aldus minister Korthals en staatssecretaris De Jong. dient evenwel te worden opgemerkt, dat de kans op aanvaringen in dit vaarwater zou verminderen, indien de scheepvaart te allen tijde nauwgezet de algemene vaar regels zou naleven, in het bijzonder de bepaling, die aan tegenstrooms varende vaartuigen voorschrijft een bocht niet in te varen, alvorens een voorstrooms va rend schip deze bocht is doorgevaren. Zo wel de Nederlandse als de Belgische lood sen zijn hierop meermalen gewezen, voor het laatst op 14 januari jongstleden. Inzake te verwachten bijzondere stroom- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leiden J. Kruijt te Lexmond. Beroepen te Stadskanaal J. A. Geuse broek te Barsingerhorn te Zunderdorp H. S. J. Kalf te Bennebroek. Benoemd tot voorganger te Wassenaar (Ned. Prot. Bond) M. Wabeke te Enschede. Gercf. gemeenten Bedankt voor Artesia (Californië) C. He geman te Sioux Center, Iowa, USA, voor heen te Genemuiden. Geref. Kerken Beroepen te Ede (5de pred.pl.) J. Dijk stra te Klazienaveen te Krimpen a. d. IJsel J. C. van Egmond te Tholen te Meliskerke J. H. Meijer te Oud-Beijer- land. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Broek onder Akkerwoude J. M. Visser te Dokkum. Bedankt voor London-Mitchell (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) H. van der Schaaf te Opperdoes. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Tweede Exloërmond Ph. Lindeman te Veendam. GEBOREN: Bernadette F., d. v. A. van Vliet en R. Rakers; Helena C. M., d. v. J. van Wanrooij en M. A. van de Ven; Bea trix J., d. v. L. Boontjes en F. Kempe; Annemarie F., d v. D. Kaan en H. D. Smid; Gerrit, z. v. P. de Vente en T. Men- tink; Gerard R., z. v. G. van Endhoven en E. A. de Vries; Hendrik M., z. v. W. H. Houtwipper en L. van der Bos; Johanna A., d. v. G. Butter en A. J. Tamis; Cor nelia, d v. M. P. van den Elzen en S. de Wit; Christina H. E„ d v. A. D. Duits en A. C. Baltus; Robertus J. A., z. v. H. J. M. Nolten en M. M. A. Nunnink; Annamieke, d. v. D. Snoep en A. Rietsema; Hermanus J„ z. v. H. J. Hanskamp en A. H. Wolter- man; Anna M. C., d. v. A. T. Bogaard en A. M. van Diepen; Ellen, d. v. W. W. Feijer en L. Steenkamp. GETROUWD: S. de Mooij en H. van der Maarel; C. E. de Boer en C. J. Bosman; J. G. M. Spijker en J. Ilbrink; P. B. de Groot en R. M. Bruijns; G. Mirosch en R. Reek. ONDERTROUWD: C. W Lute en P. A M. Osendorp; E. Tabak en A. Koen; P. P. Zuurbier en L. E. de Kruijff; L. M. Hen- neman en W L. G. Doornbos; D. W. Jakobs en W. P. C. Dijkman Dulkes; T. D. J. van Sonderen en G. A. van der Linde. OVERLEDEN: P. Japin. oud 37 jaren, geh. m. J. C. Molenkamp; C. A. Koorn, oud 40 jaren, geh. m- J. Tamis; H. E. Piels, oud 85 jaren, geh. gew. m. C. C. Tijman; J. Boon, oud 48 jaren, geh. m. H. J. van der Weide; C. Schaaphok, oud 75 jaren, geh m. A. van der Lugt; J. Jansen, oud 47 jaren, geh. m. J. Zonneveld; W. van Hedel, oud 81 jaren, geh. gew. m. H. M. Schrama; G. Hoeben, oud 80 jaren, geh. gew. m. M. Veerbeek. De ouderavond van de ir. L. P. Krijger- school, die woensdag in een van de school lokalen werd gehouden, werd vrijwel ge heel beheerst door de inleiding van de heer J. Algera, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, die sprak over „Het gezin in een veranderende maatschappij". De heer Algera wees er op, dat „het" gezin niet bestaat, omdat elk gezin zijn eigen geaardheid en karakteristiek heeft. De vraag „hoe en waartoe voeden wij onze kinderen op" is gebaseerd op de ka rakteristiek van elk gezin afzonderlijk, zodat het uiterst moeilijk is hierin aan wijzingen te geven. Wel moet het kind zelfstandig worden gemaakt teneinde te voorkomen dat het hem gaat ontbreken aan wilskracht. Kinderen hebben recht op eigen leven en een eigen harmonische ontwikkeling. Na te hebben gewezen op het feit, dat nog maar kort in de geschie denis het afgesloten gezinsleven bestaat en een eigen vorming heeft gekregen in vergelijking met bijvoorbeeld dat van eni ge eeuwen of zelfs nog maar een eeuw ge leden, stelde de heer Algera, dat de ver anderende maatschappij te danken is aan de technische ontwikkelingen van de laat ste decennia en vooral van na de laatste oorlog. Niet alleen werd daardoor het ge zin, maar ook de maatschappij, het land schap en door de techniek de zware ar beid rigoureus veranderd. In de ontwik keling van Europa en van de wereld moe ten wij nu eenmaal mee. De technische ontwikkelingen hebben de vroeger zo ver trouwde huiselijke sfeer, die het gezin bijeen hield, veranderd in een „knopcul- tuur", die de gezelligheid aan stukken heeft gereten. Het huidige gezin lijdt aan functie verlies zowel in het biologische, het pae- dagogische, het maatschappelijke en cul turele vlak. De emancipatie van de vrouw, en zelfs van de kinderen, die het ver schijnsel gaan maken van 't gezin van „jij en jou", veranderen mede het gezin. In de negentiende eeuw was er nog eigen vermaak en gezelligheid thuis, maar die wordt nu door anderen gemaakt, als men denkt aan radio en televisie. Maar de klok kan nu eenmaal niet wor den teruggezet, aldus de heer Algera. Des ondanks kan men zich in 't gezin wijden aan de innerlijke en geestelijke gebonden heid, waartoe onder andere niet mag wor den verwaarloosd het tafelgesprek tijdens de maaltijd. Dit is een hoogtepunt met moederlijke inslag en moet gaaf en zui ver worden gehouden, zonder dat daarbij standjes of reprimandes moeten worden gegeven. Hiervoor zijn andere tijdstippen Ook het ceremonieel bij het naar bed gaan van de kinderen dient men zo lang moge lijk te handhaven, evenzeer als de vie ring van een verjaardag of een ander hui selijk feest, waarvoor men als ouders de morele plicht heeft hieraan ook werkelijk de gehele dag te spenderen ter wille van het kind. Want de huiselijke feesten dienen de hoogtepunten in het jaar te blijven Wanneer men het kind het goede voor beeld wil geven, zal men de ijdelheid ten opzichte van het kind moeten laten varen Het kind is er voor zichzelf. Het heeft recht op eigen ontwikkeling en eigen le ven, zo besloot de heer Algera zijn aan dachtig gevolgde inleiding. De Kennemer Motor en Auto Club (K.M.A.C.) te Beverwijk begint het sei zoen met een pittige rit op zondag 31 maart. Deze rit telt mee voor het pro vinciaal kampioenschap van de K.N.M.V voor Noord-Holland en gaat dus geheel volgens het K.N.M.V.-reglement. De deel name staat open voor auto's, motoren scooters en bromfietsers. Voor deze laat ste is de lengte van het parcours onge veer 40 kilometer, voor de andere 60 kilo meter. De snelheid zal gemiddeld respec tievelijk 30 en 18 kilometer per uur be dragen. De eerste deelnemers starten om 14.01 uur, voor het restaurant „Prome nade" aan de Meerstraat, waar men zich tevoren kan laten inschrijven. De prijzen zullen na afloop van de rit worden uit' gereikt. richting en snelheden, werd de aandacht van de loodsen gevestigd op de uitkom sten van een desbetreffend onderzoek in oktober in het Nauw van Bath bij de uit loop van het Zommermangat. Opgemerkt wordt voorts, dat, indien grote diepliggende schepen het Nauw van Bath zullen passeren, door deze schepen in de regel tijdig sleepboten worden be steld, welke dan in deze bocht klaar lig gen om te kunnen assisteren. Niet bijzonder onveilig De ligging van de wooncentra langs het Nauw van Bath kan niet geacht worden bijzonder onveilig te zijn. Het risico van het optreden van beschadigingen aan be bouwing langs een vaarwater doet zich overal voor waar de mogelijkheid van on gevallen met schepen mgt gevaarlijke la ding bestaat. De regering is er zich van bewust, dat niet alleen de toeneming van de omvang van het zeescheepvaartverkeer op Antwer pen, doch vooral ook het gebruik van grotere zeeschepen in het Nauw van Bath een situatie schept, die om ingrij pende waterstaatkundige maatregelen ten dienste van de veiligheid van dit verkeer vraagt. Hoewel het beheer van de Westerschelde bij Nederland berust, worden, met het oog op de overwegend Belgische belangen bij de scheepvaart in het Nauw van Bath, de baggerwerken voor onderhoud en kleine plaatselijke verbeteringen van dit vaarwa ter met vergunning van Nederland door en op kosten van België uitgevoerd en worden ook de mogelijkheden tot ingrij pende verbetering daarvan onderzocht door de Belgische waterstaatdienst, die daar toe hydraulische modelproeven in het waterloopkundig laboratorium te Antwer- nen verricht. Dat een aantal van de Ant werpen aanlopende schepen van Nederland se nationaliteit is en dat ook Nederlandse loodsen aan de beloodsing van .de naar en uit de Belgische havens varende sche pen deelnemen, schijnt in dit verband minder relevant. Tussen beide landen wordt sinds 1840 in het College van permanente commis sarissen van toezicht op de Scheldevaart reeds geregeld contact onderhouden op het gebied van de beloodsing, de beton ning, bebakening en verlichting. Voor het behoud van de geulen ge schiedt dit door rechtstreeks overleg tus sen de waterstaatsdiensten, onder meer door middel van de technische Schelde commissie. Hoewel de regering van mening is, dat de vaarvoorschriften voldoende zijn, zal niettemin in het genoemde college nader contact worden opgenomen, ten einde te pogen tot een verbetering van de be staande scheepvaartsituatie te komen waarbij uiteraard zal worden nagegaan of eenrichtingsverkeer uitvoerbaar is. Hierbij zal in overweging dienen te wor den genomen, dat eenrichtingsverkeer op een kort deel der rivier wellicht zal lei den tot een eenrichtingsverkeer op een groter deel of de gehele rivier. Opstoppingen zullen hierbij ontstaan welke wederom aanleiding zullen zijn tot een verhoging van het aantal ongevallen als gevolg van de grotere concentratie van zee- en binnenschepen op de opstop- pingsplaatsen. Voor wat voorzieningen op waterstaat kundig gebied betreft, is bij de techni sche Schelde-commissie in overweging het flauwer maken van de scherpe bocht in het Nauw van Bath. Aan Belgische zijde worden hieromtrent modelproeven ver richt, welke de onmisbare gegevens zul len dienen te leveren om tot een ver antwoord plan voor de verbetering van de bevaarbaarheid van het vaarwater te kunnen geraken. HAVENVERKEER AMSTERDAM In de week van 17 tot en met 23 maart zijn in de hoofdstedelijke haven aangeko men 148 schepen (329,367 brt) en vertrok ken 168 schepen (440,804 brt). GROENTEVEILING. De noteringen op dé Beverwijkse groen teveiling waren woensdag; witlof 90105. uien 1226. prei 90110, winterpeen 11 32, waspeen 1534. Zoals wij reeds berichtten, zal vrijdag een grote B.B.-oefening worden gehouden in Velsen en Haarlem-Noord. Vijfhonderd plichtnoodwachters zullen vrijdagmiddag en -avond in touw zijn met het vervoeren van materiaal, het testen van de verbin dingen en de blussing van een grote brand" die na een aanval met brisant bommen en brandbommen is uitgebroken in een Haarlemse stadswijk nabij de Paul Krugerkade. De burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers, tevens voorzitter van de kringraad, zal deze oefe ning gedeeltelijk bijwonen. Reeds om 13 uur vrijdagmiddag is het aantreden geblazen voor de B B.-mensen uit de A-kring Noord-Holland A. Achten twintig vrachtauto's die uit Groningen zijn gehaald, zullen bij de gemeentereiniging in Haarlem starten voor een rit naar de brandweerkazerne Velsen-Zuid en 't voor malige Thalia-theater in de IJmuidense Breesaapstraat. Daar laden kwartierma kers materiaal in, dat vervoerd wordt naar het restaurant Velserend in Sant poort. Inmiddels zal ,pro memorie" de vakpost in de bunker bij het Missiehuis in Driehuis worden bezet. Om 17 uur melden zich in Velserend de ploegen voor de avondoefening, die begint met een gezamenlijke maaltijd, een in spectie van de colonne en een toespraakje van burgemeester Cremers. Van dit ver zamelpunt rijdt men haar Haarlem, waar in de omgeving van de Paul Krugerkadè en de Spaarndamseweg de grote brand wordt bestreden, dat wil zeggen men heeft een denkbeeldige lijn getrokken, die deze fantasiebrand niet mag overschrijden. De mobiele geneeskundige groep, de reddingsdienst en de zo genoemde georga niseerde zelfverdediging zullen in actie ko men, gewonden zullen op straat en tussen het puin liggen: kortom het wordt een grootscheepse en reële oefening al zullen er geen „doden" tussen de slachtoffers "lig gen. „Dat spelen we niet" vertelde - een woordvoerder van de B.B. Het B.B.-commando in Haarlem is voor nemens aan de Zeeweg in de nabijheid van de watertoren een ondergrondse kring- commandapost te laten bouwen. Thans is deze commendapost nog gevestigd in het gebouw aan het Florapark. Naar het hoofd van de B.B., de heer K. H. R. Meinema, meedeelde zullen de werk zaamheden aan deze commendopost wel licht nog dit jaar beginnen. Advertentie Alle goede merken 100 'Ie service en garantie. Betaling in overleg MARKTPLEIN TELEFOON 4202 De visafslag in Delfzijl is een mislukt experiment geworden. Dat heeft de bur gemeester, mr. A. A. J. Goldberg, de ge meenteraad duidelijk gemaakt. Men heeft steeds gehoopt en getracht ook Noordzee vissers naar Delfzijl te krijgen. Daarom is doelbewust gekozen voor een als aan trekkelijk beschouwde combinatie van lig gelden en afslagtarieven. Maar de Noord zeevissers zijn niet gekomen. Sterker nog: het aantal garnalenvissers, dat van de afslag gebruik maakt, is ge daald van 18 tot 8. Voor 1962 heeft men het verlies op deze gemeentelijke instel ling dan ook reeds moeten ramen op een „heel stuk boven de 10.000 gulden", zoals burgemeester Goldberg het uitdrukte. Een extra probleem is, dat de kans niet denkbeeldig is dat de visafslag binnenkort moet worden afgebroken. De Billiton- maatschappij heeft voor haar eventueel in Delfzijl te vestigen alumiumfabriek name lijk de grond van de afslag nodig. Het is nog een open vraag of er daarna weer een nieuwe afslag komt.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9