Tyfus-explosie vrijwel zeker te wijten aan besmet drinkwater KAMPEREN!! Buisbreuk of vuile beek ft26 Vlug naar vragen, mevrouw 1 TZhcVi Lacqs gasvelden brachten een industriële revolutie teweeg Slochteren was een streep door Fr ankrijks rekening Ne Kan yapa belir kimse yapa belir M. Tyfus in Zermatt PARAAT Buitenlands hotelbezoek 5 pet. hoger dan in 1961 Vragen over vervroegd verlof voor militairen- bouwvakarbeiders „Isis" in aanvaring met „Afoundria" Aardgas in Frankrijk Diefstallen aan de biljarttafel Deze zomer VRIJDAG 29 MAART 1963 17 DE WETENSCHAPSMAN ALS DETECTIVE Ts Drinkwater WARMOESSTRAAI 21 TEL. 10845 Foto-forum Zermattitis Beek werd riool Overheerlijk tot de laatste trek 1 Gebroken buis 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f. 1,- 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 ct bouillon is kracht bouillon Onderaards reservoir Snelle opmars Sociale spanningen Exclusiviteit doorbroken y De sluiting van Zennatt en het verzoek aan alle gasten om het dorp op zijn laatst morgen te verlaten, kwam niet als een verrassing. Verrassend is het slechts, dat men in Zermatt zo lang met de sluiting van de wintersportplaats heeft ge wacht. De tyfusepidemie ,die van de voet van de Matterhorn uitstraalt over de hele wereld, begon midden februari. In gewijden in Zennatt wisten, dat het bij de sussend als „griep' voorgestelde ziekteverschijnselen om tyfus ging. VAN DE HOTE LIERS valt het nog te begrijpen, dat zij zich wijsmaakten, dat het verzwijgen van de epidemie het be lang van het vreem delingenverkeer zou dienen. Maar dat van de zijde der artsen geen krachtige maat regelen zijn genomen, is onbegrijpelijk. Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen welke personen of in stanties voor deze gang van zaken ver antwoordelijk Zijn. Er is een onderzoek naar aan de gang. Maar men meende in Zermatt, zowel in de kringen der hoteliers als in alle andere die belang hebben bij de inkom sten uit het vreemdelingenverkeer, dat men de tyfusepidemie de wereld uit kon helpen door haar bestaan eenvoudig te ontkennen. Er bestaat geen twijfel over, dat de uitbreiding van de epidemie ingedamd en misschien wel voorkomen had kunnen worden, als men zich niet aan deze valse discretie had schuldig gemaakt. DAARBIJ KAN MEN dan aanteke nen, dat de macht in het Zermatter be- stuursapperaat sedert tientallen jaren fel wordt omstreden door enkele machtige families. Wie van daag niet aan de macht is schuift de schuld voor de misère maar al te graag in de schoenen van de andere groep. Onder zulke omstandig heden is het niet een voudig de zaken tot op de bodem uit te zoeken. Er zijn te veel belangen in het spel die met de eigen lijke zaak niets hebben uit te staan Intussen is wel duidelijk, dat Zermatt met het verzwijgen van de epidemie pre cies het omgekeerde heeft bereikt van wat het dacht te bereiken: de toeristische naam van Zermatt en van heel Zwitser land is ernstig geschaad. Zij het dan te vroeg voor een eindoor deel over de schuldvraag, het is stellig niet te vroeg om enkele duidelijke fouten te kunnen tan wij zen. EEN FOUT, MEN kan gerust zeggen de hoofdfout, was daf mén veel te lang heeft 4 geaarzeld alvorens officiéél het drinkwa ter te betrekken bij de mogelijke oorza ken van de epidemie. Nadat het bacte riologisch instituut van de universiteit van Bern op 14 maart voor de eerste maal met zekerheid tyfusbacillen had geconsta teerd in bloedmonsters, die door 'n arts uit Zermatt waren opgestuurd, gaf de volks gezondheidscommissie van de gemeente Zermatt samen met het Gesundheitsamt van het kanton Wallis op 15 maart een verklaring uit, waarin letterlijk staat te lezen: „Op grond van regelmatige contro le van het drinkwater kan dit als niet- schadelijk worden verklaard". Men moet nu helaas veronderstellen, dat deze verklaring niet enkel en alleen be rustte op geruststellende uitkomsten van het (overigens tekortschietende) wateron- derzoek, maar dat zij tevens was geba seerd op de begrijpelijke hoop de beroem de wintersportplaats Zermatt een ramp zalig seizoen te besparen. Advertentie Kamperen is de prettigste vakantie die U zich wensen kunt. En... bovendien erg goedkoop! Wilt U verzekerd zijn van zo'n vorstelijke vakantie, kom dan reeds nu eens met Schouten de Jong praten. U krijgt dan vrijblijvend alle mogelijke voorlichting, en als het U nu nog niet schikt om te kopen reserveren wij graag! De 30-jarige ervaring staat er borg voor dat U deze zomer vertrekt met de allerbeste uitrusting voor een onvergetelijke vakantie. Vrijdagavond 5 april zal een tentoonstel ling van werk van de Franse meesterfoto- graaf Henri Cartier-Bresson in het Stede lijk Museum te Amsterdam worden ge opend. Na de opening zal in de tuinzaal van het museum een gedachtenwisseling plaats vinden tussen fotografen en belang- t ellenden over de verschillende aspecten der moderne fotografie. Uitnodigingen voor deze avond zullen na aanvraag door het Stedelijk Museum wor den toegezonden. Daar kwam nog bij, dat de gemeente lijke en kantonale gezondheidsambtena ren half maart, toen nog maar weinig ty- fusgevallen met zekerheid konden wor den aangetoond, een besmettingshaard in een levensmiddelenbedrijf meenden te heb ben gevonden, die zij dachten te kunnen isoleren. Achteraf schijnt de grote beslist- beid waarmee men zich uitliet over het beperkte karakter van deze vermeende haard niet geheel vrij te zijn geweest van een vastberadenheid waarbij de wens de vader van dc gedachte was. Men wilde blijkbaar een algemene pa niek vermijden en hield vast aan de theo rie van het onbesmette drinkwater, hoe wel bij tyfus-epidemieën een drinkwater besmetting tot de allereerste mogelijkhe den gerekend moet worden. En bovendien: hoewei dc autoriteiten die met de toestan den in Zermatt vertrouwd waren, hadden moeten weten, dat de drinkwatervoorzie ning daar allerminst gevrijwaard is van verontreiniging. VOOR DE KWETSBAARHEID van het drinkwater in Zermatt was de zogenaam de Zermattitis een aanwijzing. Zermatter habitués kennen deze ziekte: een lichte koorts, vergezeld van diarrhee, die na een dag of twee weer afneemt. Volgens deskundigen is deze op zichzelf onschul dige ingewandsaandoening te wijten aan een lichte verontreiniging van het drink water. Waar ongevaarlijke bacteriën in het drinkwater kunnen raken, daar is de weg voor gevaarlijke ziekteverwekkers niet ge heel versperd. De weg die de tyfusbacil len zijn gegaan kent men op het ogen blik nog niet met zekerheid, maar die ze kerheid zal wel nooit worden gevonden. De deskundigen zijn het er over eens, dat de bacillen met de grootst denkbare mate van waarschijnlijkheid de weg hebben ge vonden naar het drinkwater van Zermatt, ook al ontkennen zij niet absoluut dat de epidemie Sok mogelijk was geweest zon der het medium drinkwater. Over de infectering van het drinkwater doen in Zermatt en elders enkele theo rieën de ronde, waarvan tenminste twee nadere beschouwing verdienen. De ene is afkomstig van een onbetwist-deskundige criticus van 't gemeentebestuur, dat daar bij een grootdeel van de verantwoordelijk heid op zich krijgt geladen. ZERMATT BETREKT ZIJN drinkwater in hoofdzaak uit twee beken, die oorspron kelijk als min of meer zuiver konden wor den betiteld, hoewel het water vanzelfspre kend ook nog werd en wordt gefilterd en met chloor wordt vermengd om het te des infecteren. De laatste jaren echter heeft een van beide beken, de Zmuttbeek, aan kwaliteit ingeboet doordat aan haar boven loop de arbeiders werden gehuisvest die daar een groot stuwmeer (la grande Di- xence) bouwen. Wat deze meer dan 600 mensen (hoofdzakelijk buitenlanders, waar onder veel zuiderlingen) aan afval produ ceerden werd samen met olieresten van machines en andere verontreinigingen in de Zmuttbeek geloosd. Het valt aan te nemen, dat het filtreren en chloreren deze verontreiniging onder normale omstandigheden wist te bedwin gen. Maar nu deed zich 't feit voor, dat de levering van het chloor (in de vorm van bemoeilijkt en zelfs een tijdlang uitbleef, bleekwater) tussen 12 en 22 februari werd Het gemeentebestuur geeft toe, dat de chlorering van het drinkwater geduren de enige dagen „precair" is geweest. Men sen die de gemeentelijke autoriteiten niet Met verbazing heeft de wereld er kennis van genomen, hoe in een mo dern, keurig geordend land als Zwit serland een tyfusepidemie om zich heen heeft kunnen grijpen, die inmid dels vier doden heeft gekost en hon derden mensen onder de hoede van ziekenhuispersoneel heeft gebracht. Artsen hebben de autoriteiten ervan beschuldigd, dat zij de besmetting wekenlang hebben verzwegen om te voorkomen, dat de toeristen Zer- matts rijk vloeiende inkomstenbron zouden worden afgeschrikt. Over het verweer van de autoritei ten, over de oorzaken van de explo sieve epidemische uitbarsting in het zonnige ski-oord, en over de speur tocht naar de wijze waarop de be smetting zijn weg heeft gezocht, is de Nederlandse krantenlezer nog vrijwel niets ter kennis gebracht. Het was de Neue Zürcher Zeitung die over deze laatste aspecten een boeiend exposé gaf. Wij laten het hier voor een be langrijk deel onverkort volgen. cair" te mogen verstaan, dat het water in de kritieke dagen in het geheel niet, of in ieder geval in volstrekt ontoereikende mate is gechloreerd. Een bevestiging van hun theorie vinden zij in de omstandigheid dat tussen 15 en 20 februari de dagen waarin de chlo rering tekort kan zijn geschoten en de dagen van 1 tot 10 maart waarin zich de meeste ziektegevallen in Zermatt en elders manifesteerden juist de 8 tot 20 incubatie-dagen van tyfus liggen. Zowel in Zwitserland als in het buitenland deden zich na 10 maart nog maar incidentele ge vallen van tyfus voor. TEGEN DEZE CHLOOR-THEORIE pleit naar het oordeel van de deskundigen van het leger, die op het ogenblik met meer dan 130 man in Zermatt aan het werk zijn, vóór alles het feit dat het verontreinigde water van de beek toch altijd nog door de filters is gegaan. De filters, zo ver moedt men, zijn ook zonder' chloor nog in staat om het water zodanig te zuive ren, dat een dergelijke explosie-achtige ontwikkeling van de epidemie als in 'Zfer matt te zien viel, zich eigenlijk niet had Advertentie it- 'tfi 24» kunnen voordoen. Deze vakmensen heb ben de chloor-theorie weliswaar niet als volledig onmogelijk afgewezen, maar zij hebben zich er niet mee tevreden gesteld. Zij gingen op zoek naar een plaats waar het drinkwater voorbij de filter- en chloor- installaties verontreinigd zou kunnen zijn. En door een toeval hebben zij vorige week zaterdag zo'n plaats gevonden: Toen een zwaar met zandbakken bela den vrachtauto vanuit een zijstraatje de hoofdstraat van Zermatt wilde indraaien, zakte de wagen ineens door het wegdek. Het bleek dat zich onder de straat een breuk in de waterleidingbuis had voorge daan, waardoor het zand onder de bestra ting was weggespoeld. Op de plaats waar het water de gebro ken buis verliet, kon vuil water het drink watersysteem binnenkomen EEN MILITAIRE PLOEG heeft vast gesteld, dat dit ook werkelijk is gebeurd: zij bevonden dat het chloorgehalte van het water voorbij de breuk geringer was dan het chloorgehalte van het water vóór de plaats van de breuk. De commandant van de medische troe pen in Zermatt had reeds tevoren, bij wijze van voorzorg, 't chloorgehalte in 't drink water laten opvoeren (waardoor de desin fecterende werking ook voorbij de breuk plaats als voldoende kon worden aange merkt), maar voor daartoe werd besloten hebben de verdunning en vervuiling van 't drinkwater aan de breukplaats zonder eni ge twijfel de heilzame werking van het chloor te niet gedaan. Een aanwijzing voor de juistheid van de ze theorie ziet de militaire commandant in het feit, dat de tyfusgevallen in de hui zen voorbij de breukplaats opvallend tal rijker zijn dan elders in het dorp. Een ge detailleerd bejeld van de ruimtelijke sprei ding van de epidemie is ecfiter 'nóg niet te krijgen; omdat nauwkeurige -gegevens van de in 't buitenland ziek geworden patiën ten nog ontbreken. In 1962 zijn ruim 3,8 miljoen overnach tingen van buitenlandse gasten in hotels geregistreerd. Ten opzichte van 1961 be tekent dat een toeneming van 185.000 overnachtingen (5 pet). Volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek kwam het grootste aantal bezoekers uit Duitsland (ruim 1,3 miljoen overnachtingen). Ten opzichte van 1961 is dit een toeneming van 6 pet. Het aantal overnachtingen van gasten uit Denemarken en IJsland nam toe met bijna 13 pet, van gasten uit Zwitserland met 10 pet, uit Frankrijk met bijna 6 pet, uit de Verenigde Staten met ruim 4 pet, en uit Engeland en Schotland met ruim 3 pet. Het aantal overnachtingen van bezoe kers uit Zweden liep terug met bijna 5 pet. en uit België en Luxemburg met 3 pet. Een sterke vooruitgang vertoonde het overnachtingscijfer van geallieerde mili tairen: 13 pet. „Is het juist, dat onder bepaalde voor waarden vervroegd verlof kan worden ver leend aan militairen, die van beroep bouw vakarbeider zijn, indien zij bereid zijn in de woningbouwsector te gaan werken?" Dat heeft het lid van de Tweede Kamer de heer Van Eibergen (ARP) schrifte lijk gevraagd aan de minister van defen sie, ir. S. H. Visser. Hij vraagt voorts of het juist is dat daarbij tevens als voorwaarde is gesteld dat de hierbij betrokkenen, voordat zij in werkelijke dienst kwamen in de woning bouwsector werkzaam moeien zijn geweest en, indien dit zo is, of ae minister dan kan meedelen waarom ook deze voorwaar de is gesteld. „Is de minister niet van oordeel", aldus de heer Van Eibergen, dat het met het oog op het landsbelang van het meeste gewicht is te weten waar eventueel gega digden gaan werken en niet waar zij voor dezen hebben gewerkt?" Hij wil gaarne weten of de minister, indien hij dit belang onderkent, bereid is in deze zin alsnog ieder die daarvoor in aanmerking komt vervroegd verlof te ver lenen wanneer vaststaat dat de hierbij betrokkene in de woningbouw gaat wer ken. „Heeft de minister tevens overwogen", zo vraagt de heer Van Eibergen tenslot te, dat het ook dringend gewenst kan zijn vrijstelling te verlenen aan hen die werk zaam zijn in toeleveringsbedrijven voor de woningbouw zoals bepaalde timmerfa brieken?" Het Nederlandse m.s. „Isis" (3,891 ton draagvermogen) van de K.N.S.M. heeft op weg van New Orleans naar Houston een aanvaring gehad met het Amerikaan se m.s. „Afoundria" van de Waterman- iine. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, er is slechts materiële schade. De aanvaring geschiedde voor de Ameri kaanse kust. Bilderbergconferentie. Prins Bernhard is in gezelschap van prinses Beatrix naar Cannes vertrokken voor het'bijwonen van een Bilderbergconferentie. Op zondag 31 maart komen de prins en de prinses terug. Advertentie Natuurlijk wilt U ook profiteren van deze tijdelijke en extra voordelige aanbieding: Krachtige Knorr bouillon, fija-gekruid, is heerlijk in Uw soepen, sausen, vlees- en groentegerech ten. Ook ais pure drinkbouillon voortreffelijk. Neem wat van die dubbeltabletten in huis. Nu voordelig, altijd handig! (Van onze correspondent) PARIJS. Het gebruik van gas voor industriële en vooral huishoudelijke be hoeften dateert in Frankrijk van ongeveer anderhalve eeuw geleden. Doch na de laatste wereldoorlog, toen (in 1946) met de elektriciteit ook de gasbedrijven ge nationaliseerd werden, begon men deze bron van energie pas op meer doelmatige wijze te exploiteren. Niettemin is het altijd nog maar een betrekkelijk klein deel van het land dat zijn gas via buizen kan betrekken. Het platteland en dat begrip zij hier dan in zeer brede zin opgevat met inbegrip van tal van grote steden, is nog altijd aangewezen op butagas, de stalen tonnen dus die thuis periodiek verwisseld moeten wor den. In die ontwikkeling van het gas als bron van energie, die de steenkool al overschaduwt en binnen afzienbare tijd zal kunnen vervangen, zijn twee mijl palen te onderscheiden: de uitvinding der mogelijkheid ook afvalprodukten van petroleum in gas om te zetten en, ten tweede, en bovenal, de ontdekking van uitgestrekte onderaardse velden waar het gas in natuurlijke staat werd aange troffen en kon worden opgevangen. Het eerste veld werd in 1940 in Saint- Marcet in Zuidoost-Frankrijk, aan de voet van de Pyreneeën ontdekt. De hoeveelhe den natuurlijk gas die in diezelfde hoek bij Lacq, tussen Pau en Lourdes zouden worden ontdekt bleken, tien jaar later aan zienlijk rijker en omvangrijker te zijn, en het is die plaats van waaruit de krach tigste stoot tot de economische en indu striële omwenteling werd gegeven. Die revolutie deed zich, toen die rijk dommen in 1951 te naasten bij berekend waren, het eerst in de omgeving van de gasvelden gevoelen, waar het plaatsje Lacq tot een imposante nederzetting uit groeide die al gauw de naburige stadjes als Tarbès, Dax, Lourdes en zelfs Bayon- ne dreigde te overvleugelen. Een nieuwe - industrie verrees die door aardgas werd welwillend gezind zijn menen onder „pre- gevoed, en bestaande fabrieken gingen op die krachtbron over. Niettemin wijzigde zich het aspect van de streek nog radica ler, toen een comité van deskundigen had vastgesteld dat de capaciteiten van Lacqs gasvelden de behoeften van het eigen ge bied, zelfs na de volledige industrialisatie, toch ver zouden blijven overtreffen. Met een produktie van vier miljard kubieke meter gas per jaar diende de blik dus na tionaal te worden gericht. Van dat ogen blik af werd dan oók een kanalisatiesy- steem ontworpen dat zich sedertdien steeds verder heeft uitgebreid. In de buurt van Versailles is nu, bij Beynes, een enorm onderaards en natuurlijk reser voir aangelegd, driehonderd meter onder de zeespiegel waar het aardgas van Lacq wordt bewaard om de regelmatige toe voer van Parijs te kunnen garanderen. Al leen voor dat aardgas is door heel Frank rijk een buizensysteem aangelegd van een lengte van bijna drieduizend kilometer. Nog belangrijker dan voor „huisge bruik" is, nationaal-economisch gezien, het aardgas echter als energiebron voor de industrie. Van de 76 miljard „ther- mieën" (1 thermie=1000 graadcalorieën) die Frankrijk in 1960 aan gas voort bracht, werd 60 miljard voor industriële doeleinden gebruikt. Bijna de helft werd toen nog door de hoogovens geleverd, maar dat aandeel neemt zienderogen af. In dertien jaar van 1947 tot 1960 is het gebruik van aardgas meer dan ver tienvoudigd, terwijl de consumptie van gas in het algemeen in diezelfde periode met vierhonderd percent toenam. Gezien de voorbeelden van andere landen ver wachten de Franse deskundigen dat het gas de andere energiebronnen als kolen en zelfs petroleum steeds verder zal ver dringen. Om met excuses nog enke le veelzeggende cijfers te mogen noe men: tussen 1950 en 1958 nam het ver bruik van kolen in de Verenigde Staten met slechts drie percent, van petroleum met zes, doch van gas met elf percent toe. De Russische statistieken zijn nog indruk wekkender. Nadat de Duitsers in 1942 in het kolenbekken van Donetz voor het eerst aardgas hadden ontdekt, is de toepassing van deze krachtbron sedert 1945 de Rus sische economie steeds sterker gaan be heersen. De drie en een half miljard ku bieke meter die in 1945 gewonnen werden, waren 5 jaar later verdubbeld en bedroe gen in '60 als 53 miljard. Voor'65 wordt 150 miljard voorzien, welk cijfer voor 1972 dan nogmaals tot 300 miljard verdub beld belooft te worden. Overal in de wereld begint het aardgas als energiebron de plaats van de steen kool in te nemen. In Frankrijk werd in 1947 nog ruim vier miljoen ton steenkool of cokes tot gas verwerkt. In 1960 bedroeg dat al een miljoen minder, en het Franse vierjarenplan berekent dat in 1965 nog maar anderhalf miljoen ton cokes zal worden verbruikt. Die snelle verminde ring is trouwens niet vreemd aan de ern stige sociale spanningen die in de Franse kolenmijnen heersen. De mijnwerkers be seffen dat het zwaartepunt van de natuur lijke rijkdommen vroeger de steenkool van het noorden en van Lotharingen allengs naar het zuidoosten worden ver legd naar de gasvelden van Lacq en van Saint-Marcet. Diezelfde achtergrond of ondergrond diende men enkele jaren eerder ook al in het oog te vatten om het fanatisme van zekere aanhangers in industriële en finan ciële kringen van Frankrijk voor het Franse Algerije te kunnen begrijpen. In de Sahara was toen juist een aardgasveld van meer dan één miljoen vierkante kilo meter ofwel ruim tweemaal de opper vlakte van heel Frankrijk ontdekt. Met Advertentie (Wat Kan kan kan Kan alleen) I. KAN juwelier - horloger BARTELJORISSTRAAT 2 - HAARLEM (Turks) TELEFOON 13004 Op het lijstje van 's werelds landen met de grootste aardgasreserve staat Nederland dankzij Slochteren met 500 miljard kubieke meter na Amerika en Algerije, op de derde en Frankrijk (met 400 miljard m3op de zesde plaats. Die lijst kan zeker nog lang niet wor den afgesloten, want de boringen en exploitaties lopen nog maar in de kin derschoenen. Ook de cijfers over de omvang dier natuurlijke gasreservoirs dienen met enkele slagen om de arm te worden gelezen. Wanneer echter Nederland met de exploitatie nog beginnen moet, kan Frankrijk al op een jaar of tien erva ring bogen (al staat het dan ook nog ver achter bij Amerika en de Sovjet- Unie). De mogelijkheden en verhou dingen in Frankrijk op dit gebied, zijn (anders gezegd) voor Nederland nog toekomstmuziek. In Parijs hebben we over die Franse toestanden zo hier en daar ons licht eens opgestoken, en het verslag van onze bevindingen bieden we onze lezers aan als een coupletje toekomstmuziekr de ontginning dier rijkdommen hadden d« Fransen zich toen al de rol van exclus» ve gasleverancier van heel Europa toebe dacht. Een droom die niet slechts ver stoord werd doordat de militaire overwin ning voor Frankrijk in Algerije uiteinde lijk toch niet was weggelegd, maar ook door dat de ontdekking van de gasvelden van Slochteren, die immers geen hoge transportkosten vereisen en een tweede dikke streep door de Franse rekening trok. Samenvattend kan men zeggen dat het aardgas in afwachting van het ogenblik dat de kernenergie eveneens voor vredes doeleinden zal worden toegepast voor de nationale economieën wijde en onvermoe de vooruitzichten opent, en bovendien vormt het ook op het internationale en „geopolitieke" plan een factor van steeds zwaarder gewicht. De Rotterdamse politie heeft de hand ge legd op een 41-jarige pedagogische me dewerker aan een jongentehuis uit Vlaar- dingen. Hij zou in het afgelopen jaar on geveer vijftien diefstallen in cafés hebben gepleegd. De verdachte die een goede bil jarter is, interesseerde zich buitengewoon voor mensen die dat spel in café's beoefe nen. Zijn tactiek was om de biljarters aanwijzingen bij het stoten te geven, waar bij hij zo galant was om eventuele uitge trokken colberts wat verder van de bil jarttafel af te hangen. Daarbij zou hij portefeuilles hebben weggenomen. J

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17