De kinderaftrek in de inkomstenbelasting Bijna driekwart miljoen forensen in 1960 Concilie-commissie sprak over het lekenapostolaat Nijkerk is nu al 550 jaar stad blijtjong... TELEVISIE Nog steeds ingewikkelde kwestie voor 1963 enigszins gewijzigd Mond- en klauwzeer op koninklijke boerderij BANK Nieuwe encycliek? Fa. B. J. VAN LIEMT Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! ia in niü r i i\ ii i r utL l\ II H El 8 19 'u stof roef KARRKTE VRIJDAG 29 MAART 1963 Waarom de beslissing nog uitstellen? Stort per giro f 250,- op de girorekening van het dichtstbijzijnde N.H.M.-kantoor, onder vermelding "eerste storting op spaarrekening". U hebt dan voortaan profijt van: 3j rente een soepele opvragingsregeiing volledige bankservice Kort nieuws Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195x 145 100% WOL ƒ41.75 Verstoorde plechtigheid h mém Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar (Van onze belastingmedewerker) Met ingang van 1 januari 1963 zijn de bepalingen omtrent de kinderaftrek voor de inkomstenbelasting gewijzigd. Deze wijziging is voor de lopende aangifte van geen belang, omdat die aangifte over het jaar 1962 loopt. Als we er toch nu reeds iets van willen vertellen is dat omdat voor de loonbelasting, die bij iedere uitbetaling van loon wordt ingehouden de gewijzigde kinderaftrek natuurlijk zijn invloed reeds kan doen gevoelen en omdat het voor on ze lezers van belang is, om nu te weten waar ze straks met de kinderaftrek aan toe zullen zijn. De meest in het oog lopende wijziging is wel de verfijning, die is ontstaan voor de studerende kinderen van 16 tot 27 jaar. Zij golden tot nogtoe voor drie, als ze bui tenshuis woonden, met „buitenshuis" hier dan bedoeld buiten het huis van hun ver zorgers en als de belastingplichtige (ge woonlijk de vader) ze nagenoeg geheel on derhield. Dat nagenoeg geheel kwam dan neer op 90 van de totale studiekosten. Werd de student(e) grotendeels onderhou den door de ouders, dan bestond aan spraak op dubbele kinderaftrek, dus voor twee kinderen. Met grotendeels werd be doeld voor meer dan 50 Of het stude rende kind in dat geval op kamers was of thuis bleef maakte voor de dubbele kin deraftrek geen verschil. Dat is allemaal zo gebleven. Doch nu komt de verandering. Tot nogtoe bestond voor het kind, dat ook niet grotendeels werd onderhouden geen aanspraak op kin deraftrek. Daarin is nu verandering ge komen, doordat de wet ook voorziet in het geval, dat een studerend kind „in belang rijke mate" wordt onderhouden. In dat ge val bestaat na 1 januari 1963 aanspraak op gewone enkelvoudige kinderaftrek. Wat „in belangrijke mate" betekent is ook duidelijk geworden. Het is een steun bedrag voor de studerende zoon of doch ter van ongeveer 520.-. Logischer Door deze toevoeging is een logische op bouw van de kinderaftrek voor studeren de kinderen verkregen van enkelvoudig naar dubbel en naar drievoudig. Het was inderdaad vreemd dat de vader, die geen tweevoudige kinderaftrek voor zijn stude rend kind kon krijgen, terugviel op nul. Deze schone opbouw van de kinderaftrek wil intussen niet zeggen, dat het nu voor de belastingbetaler voordeliger is gewor den. Dat is aan zeer gerechte twijfel on derhevig. Want voor de kosten van levens onderhoud van een kind. voor wie geen aanspraak bestaat op kinderaftrek kan Advertentie De handgeweven Schotse tweed heeft ka rakter. iets onmiskenbaar stoers ïoals dé aard van de bevolking. Daarom is eer» derrne van Schotse tweed echl voor de mart van deze tijd. Daarom kiezen zoveel heren steeds weer hun favoriete jes uit de vete dessins en modellen bij Lippits! t(.V' "i": KRUISWEG 72 HAARLEM Op de boerderij van de heer G. J. Wen- sink, gelegen in het park van het konink lijk paleis Het Loo, die bekend staat onder de naam „koninklijke boerderij" is mond en klauwzeer uitgebroken onder de var kens. De hele varkensstapel, bestaande uit 216 dieren, is in verband hiermee opge ruimd. Bij informatie vernamen wij dat er voor uitbreiding onder het rundvee geen gevaar bestaat. Het gehele bedrijf is namelijk ontsmet. De koeien zijn allemaal ingeënt en bovendien wordt de ziekte onder de varkens veroorzaakt door een ander vi rus dan onder het rundvee. Ook bestaat er weinig kans dat de ziekte zich zal ver breiden onder het wild dat zich in het koninklijk park bevindt. De directie van de veeartsenijkundige dienst heeft in verband met het optreden van deze ziekte voor het gebied rond de koninklijke boerderij een vervoerverbod voor varkens en herkauwende dieren in gesteld. aftrek verzocht worden wegens buitenge wone lasten. En nu is de rechtspraak op het punt, van wat nu eigenlijk kosten tot voorziening in het levensonderhoud zijn, altijd bijzonder royaal geweest. Dit heeft tot gevolg, dat aftrek wegens buitengewo ne lasten niet zelden voordeliger is dan kinderaftrek. Dat neemt niet weg, dat de wijziging ons juist voorkomt, al ware het alleen maar daarom, dat het onbillijk is dat een ouder, die zijn kind „nagenoeg geheel" onderhoudt via de kinderaftrek aan een vaste belastingvermindering vast zit, ter wijl degene, die alleen maar „in belang rijke mate" zijn kind helpt via de buiten gewone lasten tot een relatief grotere be lastingvermindering zou kunnen komen. Naar onze mening moet men in de 1, 2, en 3-voudige kinderaftrek voor studerende kinderen een soort standaardisering van de fiscale studiekosten zien, die nog niet zo slecht werkt, al kan men er van opi nie over verschillen, of de aftrek op zich zelf al dan niet voldoende is. Er wordt uit beurzen van zeer verschillende groot te gestudeerd! De eis, dat de tijd van het desbetreffen de kind grotendeels in beslag genomen moet worden door of in verband met het volgen van onderwijs of opleiding voor een beroep, is ook al niet nieuw. In de prak tijk geeft deze bepaling niet veel moeilijk heden. Het is wel duidelijk dat een kind, dat als studerend geldt ook werkelijk moet studeren. Betreft bovenstaande alle maal kinderen van 16-27 jaar, ook de kin deraftrek voor kinderen, die jonger zijn dan 16 jaar, is enigszins gewijzigd. Be stond voorheen voor kinderen beneden 16 jaar zonder meer recht op kinderaftrek, deze bepaling is nu door drie andere ver vangen. In de eerste plaats bestaat thans aan spraak op kinderaftrek voor kinderen, die jonger zijn dan 16 jaar en die tot het huis houden van de belastingplichtige behoren. Dit is het gewone geval. Kinderen bene den 16 jaar zijn als regel bij de ouders thuis. De bepaling, dat de kinderen tot het huishouden moeten behoren heeft kenne lijk ten doel te voorkomen dat, wanneer de ouders gescheiden zijn of gescheiden le ven, zij beiden kinderaftrek krijgen, ter wijl slechts één de kosten van de opvoe ding draagt. Voor 1 januari 1963 was dat mogelijk, omdat voor een l.ind beneden 16 jaar steeds kinderaftrek kon worden gevraagd. Een voorwaarde was daaraan niet verbonden. Voor de kinderen, die tot het huishouden van de gewezen echtgenoot of echtgenote van de belastingplichtige behoren of tot het huishouden van de man of vrouw van wie hij of zij duurzaam gêscheiden leeft kan alleen kinderaftrek worden verkregen als zij grotendeels op /.ïjn kosten worden opgevoed. Grotendeels kan ook hier ge ïnterpreteerd worden als meer dan de helft; grotendeels wordt dus uitgelegd als het grootste deel. Het ligt niet op onze weg om er over te oordelen, of deze opvat ting taalkundig nu wel helemaal door de beugel kan. Het is nu eenmaal zo. We wijzen er nog op, dat in dit laatste geval beide ouders kinderaftrek kunnen krijgen voor hetzelfde kind. Dit geval doet zich b.v. voor als de ouders zijn geschei den en het kind tot het huishouden van de moeder behoort terwijl de vader het gro tendeels op zijn kosten onderhoudt. De Staatssecretaris van Financiën heeft geen aanleiding gezien om de wetsfictie, dat een kind van nog geen 16 jaar groten deels onderhouden wordt door degene, tot wiens huishouden het behoort, te door breken. Zoals we opmerkten is er nog een derde bepaling voor kinderen van nog geen 16 jaar en wel voor hen. die niet als eigen of aangehuwd kind tot het huishouden van een ander behoren. Met een ander wordt bedoeld een ander dan de belastingplich tige. Het gaat dus om kinderen, die bi] een derde of in een inrichting verblijven. Voor hem heeft de belastingplichtige reeds recht op kinderaftrek, als het in belangrij ke mate door hem wordt onderhouden. Wat „in belangrijke mate" is, vertelden we reeds. Ook pleegkinderen Alles, wat voor kinderen geldt, geldt ook voor pleegkinderen. In de wet is ook weer opgenomen, dat als pleegkind alleen wordt beschouwd het kind, dat als een eigen kind wordt onderhouden en opge voed. Het heeft vroeger ook in de wet ge staan, is eruit geschrapt en nu weer opge nomen. Voor de praktijk brengt het o.i. geen verandering. Behalve de reeds aangegeven wijziging voor kinderaftrek voor kinderen boven de 16 en onder de 27 jaar is er voor deze categorie nog een wijziging, waarvan we hopen dat heel weinig van onze lezers er profijt van zullen, behoeven te hebben. Het gaat n.l. over gebrekkige kinderen. Tot 1 januari 1963 waren gebrekkige kinderen kinderen, die, naar de letterlijke tekst van de wet: „vermoedelijk in het eerstkomende jaar buiten staat zullen zijn om met ar beid, die voor hun krachten berekend is, een derde te verwerven van hetgeen li chamelijk en geestelijk gezonde kinderen, die overigens in gelijke omstandigheden verkeren, in staat zijn aan inkomsten uit arrbeid te verwerven." Na 1 januari geldt deze tekst evenzo, alleen met het kleine verschil, dat „een derde" vervangen is door „de helft". Een kind geldt dus thans spoediger als gebrek kig. n.l. als het niet de helft kan verdie nen van wat een normaal kind verdient, terwijl het vroeger al niet meer als ge brekkig werd beschouwd, wanneer het een derde van het loon van een normaal kind kon bereiken. Ook hier komt weer de eis bij, dat het kind „in belangrijke mate" op kosten van de belastingplichtige wordt onderhouden, terwijl tevens nog de moge lijkheid van dubbele kinderaftrek bestaat, als het kind grotendeel op kosten van de belastingplichtige onderhouden wordt. De bepaling omtrent de dubbele kinderaftrek is niet nieuw. Wel nieuw is de invoering van het onderhouden „in belangrijke ma te" als voorwaarde voor het verkrijgen va enkelvoudige kinderaftrek. Ook gebrekkige pleegkinderen vallen onder deze regeling. Al met al valt niet te ontkennen, dat de kinderaftrek een meer systematische op bouw heeft gekregen. Of hij eenvoudiger is geworden laten we maar in het midden en of hij voor de belastingbetaler altijd voor deliger is menen we, zoals we reeds schre ven, te moeten betwijfelen. Advertentie spaar NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ Sedert de volkstelling van 31 mei 1947 is het aantal forensen met 80 percent toe genomen, zo blijkt uit de gegevens van de algemene volkstelling van 31 mei 1960. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat deze gegevens publiceert, vestigt er de aandacht op, dat de toeneming van de totale werkende beroepsbevolking slechts 13 percent bedroeg. In 1947 waren er 414.000 forensen, in 1960 was hun aantal gestegen tot 746.000. De forensen vormen nu 18 percent van de totale werkende be roepsbevolking tegen 11 percent in 1947. Het aantal vrouwelijke forensen nam in sterkere mate (van 67.000 tot 163.000; 143 percent) toe dan het aantal mannelijke fo rensen (van 347.000 tot 584.000; 68 per cent). Van de bijna driekwart miljoen foren sen zijn 16.000 bedrijfshoofden. Er zijn 259.000 employees (35 pet.) bij en 471.000 arbeiders (63 pet.). Van alle buiten land bouw en visserij werkende mannelijke arbeiders behoort 1 op 4 tot de pende laars en van de mannelijke employees 1 op 5. Het C.B.S. vermeldt ook de tijd, die de forensen nodig hebben om van hun huis naar hun werk te komen. Er blijken 4660 forensen te zijn, die voor deze reis twee uur of langer nodig hebben en 24.736, die er anderhalf a twee uur over doen. Een uur a anderhalf uur hebben 116.190 foren sen voor de reis van huis naar het werk nodig. Slechts ongeveer 220.000 forensen zijn binnen een half uur op hun werk. Slechts 6,7 pet. van de forensen reist per auto, 35,5 pet. gaat op de fiets en 13,4 pet. op de bromfiets. Ongeveer 40 pet. gaat per trein, bus of tram. Postwisselverkeer. Met ingang van 1 april zal 't wederzijds postwisselverkeer tussen Nederland en West-Nieuw-Guinea worden beëindigd, zo deelt de PTT mee. (Van onze correspondent) ROME De Osservatore Romano deelt mede dat de werkzaamheden van de commissie van de coördinatie van het concilie dinsdag zijn voortgezet. Deze com missie is door de Paus ingesteld op de dag voordat de eerste serie van de ple naire zittingen werd afgesloten. Men heeft zich dinsdag in de eerste plaats bezig gehouden met het schema over het leken apostolaat, dat uit twee gedeelten bestaat: het ene handelt over het lekenapostolaat in het algemeen, het andere over de bjzon- dere vormen die dit apostolaat kan aan nemen. Het eerste gedeelte behandelt onder andere de betrekkingen tussen de leken en de hiërarchie, de samenwerking tussen de verschillende vormen van het aposto laat, de opleiding en de verschillende levenswijzen van degenen die er bij be trokken zijn, en de sectoren waarin deze activiteit zich kan ontplooien. Het twee de deel gaat dieper in op drie fundamen tele vormen van het lekenapostolaat, in de Katholieke Actie, in de liefadigheids- actie en in de sociale actie. Wij wijzen erop dat dit probleem niet al leen op zich. van grote betekenis is en dat er vooral in Nederland veel belang stelling voor bestaat, maar het is ook de eerste keer dat een concilie zich met het onderwerp van het lekenapostolaat bezig hoüdt. Daarnaast heeft de commissie van coör dinatie zich bezig gehouden met twee schema's, die zijn voorbereid door de con ciliecommissie. Zij handelen over de bis schoppen en over het bestuur der bis dommen. In de eerste plaats ziet men de verhoudingen tussen de bisschoppen VATICAANSTAD (AFP) Volgens be trouwbare inlichtingen is aan de voor avond van Pasen de publikatie te ver wachten van een nieuwe encycliek van paus Joannes. Van deze zendbrief zou een nog grotere weerklank verwacht worden dan van de encycliek „Mater et Magistra". Over het onderwerp van de encycliek kon men geen mededelingen verkrijgen. Te Nijkerk is een buitengewone raads vergadering gehouden omdat op 27 maart 1413 door Reynout IV, hertog van Gel der, een Nijk^fk stadsrechten werden ver leend. De commissaris der koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, woonde deze officiële herdenking bij. De samenkomst werd extra luister bijgezet door twee prominente oud-Nijkerkers, dr. B. J. kardinaal Alfrink en mr. G. van der Vlier, secretaris-generaal van het ministe rie van Bouwnijverheid en Volkshuisves ting. en de Romeinse Curie onder het oog en verder vormen de coadjutors, de hulpbis schoppen, de bisschopconferenties en de zielszorg onderwerp van gesprek. Het laatste onderwerp, de zielszorg, is het meest uitgebreide en het belangrijkste, want dat is de spil waarom het gehele werk van een bisschop draait. Aan het einde van de zitting van dinsdag hebben de leden van de commissie van coördinatie hun voldoening uitgesproken over het tempo waarin de werkzaamheden voort gang hebben. De „Osservatore" meent dat wanneer de plenaire zittingen in sep tember zullen worden hervat, men in een bijzonder snel tempo vruchtdragend werk zal kunnen verrichten. Advertentie Grote Hontstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 f- Tijdens een plechtigheid op het terrein van de Gibraltar-kazerne te Aldershot in Engeland, ter gelegenheid van het afdanken van de oude ballon-hangar, welke in 1890 werd gebouwd, werd een opstijging gehouden, welke bijna het abrupte einde van ballon en hangar betekende. De ballon voer tegen de hangar aan. De erewacht beperkte zich tot het wenden van het hoofd (foto). Het liep goed af. Terwijl de ballon verder voer, begon een ploeeg slopers de oude barak te slechten. Advertentie De strijd om de televisie heeft de com mentatoren van de Nederlandse dagbladen al geruime tijd beziggehouden. Nu er een beslissing is gevallen, althans voor deze regeringsperiode, is het de moeite waard om nog eens wat meningen op te sommen. Dat TROUW in zijn scnik zou zijn stond wel vast. „Goed werk" juicht het anti revolutionaire blad. „De Kamer wil beslist de televisie niet in de handen zien van het kapitaal. Zij wil een omroepbestel, waarbij de macht over dit invloedrijke cultuurmedium zal blijven berusten bij organisaties, die langs demo cratische weg uit 't volksleven opkomen. Dat betekent niet dat alles bij het be staande zou moeten blijven. In een om roep- en televisiewet zouden objectieve nor men moeten worden vastgelegd, ingevolge waarvan de zendtijd zou worden verdeeld. Daarbij zal men niet alleen kwantitatieve normen moeten aanleggen. Men zal ook kwalitatieve normen moeten hebben. Maar men zal zich moeten realise ren dat het Nederlandse volk zowel in wat het verdeeld als in wat het vereend houdt nu eenmaal leeff. in een ver scheidenheid van overtuigingen, die alleen maar tot hun recht komen in organisatori sche verbanden. Het is jammer dat de regering daar geen oog voor heeft gehad. Zij heeft een beweging in de kaart gespeeld die het er in wezen om te doen is het bestaan der christelijke organisaties en het christelijk partijwezen ov mogelijk te ma ken." Het commentaar van de eveneens anti revolutionaire ROTTERDAMMER komt op het zelfde neer: Het Kamerdebat heeft bewezen dat de regering op de televisie een visie heeft ge had die door de grote meerderheid van de volksvertegenwoordiging niet wordt ge deeld. In dit opzicht had de regering zich veel teleurstellingen en bovendien gezags verlies kunnen besparen. En HET VRIJE VOLK (socialistisch) uit ook kritiek aan het adres van de regering: Het is tekenend voor de instelling van het kabinet-De Quay dat het zich in de laatste fase van het debat openlijk heeft vereenzelvigd met het liberale streven om het winstbejag van een kleine groep mach tigen in het bedrijfsleven in het televisie- bestel een plaats op de eerste rang toe te wijzen. Met zijn verheerlijking van de Zwolsman-televisie heeft dit zogenaamd christelijk-sociale kabinet zich door puur li berale belangen laten leiden. Met het ge volg dat nu niet alleen aan een stuk onver bloemd kapitalistische politiek een halt is toegeroepen, maar ook de V.V.D. met haar achterban van Telegraaf lezers meer dan ooit in het isolement is geraakt. Wat zegt die TELEGRAAF dan wel? Dit blad uit als volgt zijn wrevel: De regering heeft deemoedig het moede kopje in de schoot gelegd door de commer ciële televisie op de' lange baan te schui ven. De komedianten trokken niet eens voorbij; zij blijven. Er komt dus ,geen commerciële televisie. Omdat wij er een commerciële Kamer met klantenwijken op nahouden, in plaats van een parlement en een algemeen belang. De zuilen hebben via hun aanverwante Kamerleden een over winning behaald, maar het is een Pyrrusoverwinning. De commerciële T.V. is niet tegen te houden. Zo luidt een officieel commentaar, maar daarnaast voert Jacques Gans nu al dagen lang een felle campagne onder het motto. „We zullen er niet om huilen. Maar we zullen ze krijgen, de Zuilen". Een kleine bloemlezing uit deze stukken laten we hier volgen: Nu strekken de zuilentirannen hun grijp grage vingers ook al naar dat televisie toestel uit en verbieden zij de uitbreiding en de verbetering van uitzendingen. Uit angst dat wij volgelingen niet meer uit sluitend naar de afgezaagde tronies van de zuilenbazen en de afgezaagde praatjes van dezelfden zullen kijken en luisteren. Maar dat is een brutale streek. Onze te levisie in onze huiskamer, daar zullen zij met hun tatsen van afblijven. Geloof of geen geloof, met onze televisie hebben zij geen donder uit te staan. Nu pas is het recht in Nederland dui delijk gehoond. Want nu zijn wij er alle maal vies bij. En wie en wat zijn hele maal die zuilen? Een paar honderd Kamer leden. Van onze centen! Een paar honderd gehuurde professoren voor de chic. Van onze centen! Een paar duizend dominees en pastoors. Van onze centen. Enige tien duizenden partijfunctionarissen! Van onze centen. Enige tienduizenden vakbonden en bedrijfsschapsdruiloren. Ook al van onze centen! Dit zijn maar enkele grepen uit dit fraais. De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT (lib) schrijft: Aan het ontwikkelen van een visie op televisie zijn de Kamerleden niet toegeko men. De tegenstanders van eht regerings standpunt hebben weer geschermd met de grote aanhang van de omroeporganisaties, die op zichzelf weinig bewijst. De voorstan ders hebben, zich beroepend op de uitkom sten van enkele enquêtes van het NIPO gewezen op de voorkeur van de „publieke opinie" voor commerciële televisie. De waarde van deze enquêtes slaan wij niet al te hoog aan. Bovendien is het een grote vraag of gekozen volksvertegenwoordigers zich van publiek-enquêtes iets hebben aan te trekken. Het ALGEMEEN HANDELSBLAD spreekt over de verwachting van me vrouw Van Someren-Downer, dat er spra ke is van een pyrrus-zege. Wij delen deze verwachting. Conservatis me kan het tot stand komen van nuttige hervormingen wel enige tijd ophouden maar definitief tegenhouden kan het die niet. En het EINDHOVENS DAGBLAD oor deelt: „De thans zittende regering bleek rijp te zijn voor het denkbeeld dat immers toch vroeg of laat verwezenlijkt zal worden maar de thans zittende Tweede Kamer niet. De ALKMAARSE COURANT zegt: Wij hebben ons echter niet kunnen los maken van de indruk, dat tijdens dit de bat, de banden, welke vele Kamerleden di rect, als onmiddellijk betrokken bij de om roepverenigingen, dan wel indirect, om re denen van geloof of politieke verwantschap zo hecht zijn gebleken, dat de volkswil in het gedrang is gekomen. Zelfs in aan merking gekomen, dat een kabinetscrisis een hoogst ernstige zaak is, vragen wij ons toch af, of een roemloze terugtocht de beslissing mag zijn van een regering, die naar eigen zeggen cok na de debat ten nog steeds overtuigd is van de door haar in deze verdedigde beleidslijn. Maar het DEVENTER DAGBLAD vindt dat nu juist niet. Per slot van rekening hebben wij ons toch wel heel erg overdreven druk over de ze zaak gemaakt. Alsof daar heel dr Ne derlandse politiek om draaide. Dit blad meent, dat de bergen een lach wekkend muisje hebben gebaard, en dat de ministers misschien nog wel gelijk had den ook met niet weg te gaan. In de PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT constateert dat het televisie-Water- loo noch professor De Quay, noch een van zijn ministers noch een staatssecretaris naar Sint Helena heeft verbannen. Maar betekent dat nu dat de feitelijke overwinnaars in Hilversum en Bussum ze telen? De stemming voor een „open be stel" is in de Tweede Kamer zeer duide lijk aanwezig, ook bij de fracties die zich tot dusverre bezighielden met de bescher ming van de omroepverenigingen. Met an dere woorden: het monopolie van Hilver sum is doorbroken! DE VOLKSKRANT komt ook in die richting met deze zinsnede: Over de bezetting van het tweede net mag m.en het oneens zijn gebleven; in zo ver het regeringsplan werd afgewezen, het debat heeft toch de indruk gewekt dat de behoefte aan een meer open bestel naast of in combinatie met de omroep verenigingen zeker niet kansloos is. De LEEUWARDER COURANT past in het straatje van de Zeeuwse collega: Reklame in de ether op een vaste tijd voor wie er belang in stelt en een einde aan de absolute macht van het omroepkar- tel zullen zoals gezegd op langere termijn de resultaten zijn van het televisiedebat. Zoals onze Haagse correspondent dezer da gen opving uit de mond van een Kamer lid: dit débat was een grote overwinning van de omroepverenigingen, maar tevens hun laatste. De NIEUWE APELDOORNSE COU RANT zegt het gereserveerder: Of het met of zonder Hilversum en Bussum zal gebeuren zal van de politieke verhoudingen na de verkiezingen afhan gen. En tot slot een stukje uit de FRIESE KOERIER: Er is een verhaaltje van een haringman, die met zijn karretje voor de Amsterdam se Beurs stond werd aangesproken door een aan lager wal geraakte vriend die een tientje van hem wou lenen. Hij ant woordde: „Ik heb een contract met de Beurs: ik zal geen geld lenen en zij zul len geen haringen verkopen". Het zou goed zijn wanneer men het eenvoudige beginsel van die haringman als richtlijn zou hou den: ieder zijn business. En dan moet het ieder duidelijk zijn, dat de business der kooplieden niet zonder schade kan worden verward met die der kunstenaars en pu blicisten. Als de culturele standaard ge handhaafd blijft valt er altijd nog te pra ten over de mogelijkheid van reclame op het T.V.-scherm op vastgestelde tijden en buiten de eigenlijke progiamma's om.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19