Tante Muiterij op het Vrouwenschip Patent en buurman Bezig PANDA EN DE BEWOGEN BEWEGER Ferry Offerman: HET MODE-JAAR waarin alles kan Ons vervolgverhaal door Henrick Binder KLEERTJES GROEIEN v MET BABY MEE VRIJDAG 29 MAART 1963 23 «r Huisvrouw behoeft niet meer te kunnen koken DAAR LOOPT EEN STREEPJE DOOR cor MABTFN 1QPN1"» SWAN FEATURES SYNDICATE -v V'» "v v ;-";x VOORAL VOOR Ferry Offerman (Foto Godfried de Groot) WE MOESTEN het Ferry Otterman toegeven. Het gevoel voor mode neemt toe en de belangstelling blijft niet meer beperkt tot de rijkere kringen. De grote zaal van het Hilton Hotel te Amsterdam waar Offerman deze week een middag- en een avondshow hield was tot de laatste plaats bezet. Offerman bood voor elke vrouw wat wils. Zowel uitbundige als ingetogen lijnen. Opvallende en gedekte kleuren. Nooit saai. De jasjes van de pakjes zijn meestal van voren iets aangesloten, van achte ren wijd. De rokken zijn strak of ge rend met middenvoor een dubbele naad of een diepe loopplooi. De schouders zijn verbreed. Mouwen zijn wijd of smal. Als mouwen ontbreken zijn de armsgaten diep naar de hals toe uit gesneden. De taille wordt vaag aange geven of zit normaal op zijn plaats met een ceintuur. De japonnen moeten het hebben of van de stof of van de garnering. Offer man werkt met grote oud-goudkleurigé knopen, stiksels en zakjes. In z'n avond kleding met draperieën, dwarse rimpel tjes, maar ook zien we gladde avond japonnen van zware stoffen, soms ge borduurd, evenals mousseline jurken met losse achterpanden, die om de draagster heen zweven. Hij geeft ze al le een bolero, jasje, stola of mantel mee. Zwart komt in deze collectie weinig voor. Veel marine-blauw en wit, al dan niet gecombineerd. Effen is de blauwe breed geplisseerde japon. Wit is de bre de lip met kleine knoopjes, die van de hals tot even boven de zoom loopt op een blauw jurkje. Blauw zijn de zoom en de garnering in de taille van een wit linnen toiletje. Een andere voorko mende kleur is lichtgroen, zowel voor overdag als voor 's avonds. En de kleur giftig rose-rood, verwerkt in een gladde cocktail-japon met ais enige voyante versiering een grote strik, verticaal ge plaatst in de halsuitsnijding. De hoeden bij deze collectie waren van Harry Scheltens. De antieke en moderne sie raden, mooi maar voor 't grote publiek zelden weggelegd, van de firma Schaap te Den Haag. In Frankrijk wordt thans babykle- ding gefabriceerd, die de eigenschap bezit, om als het ware met de baby mee te groeien. Voorbij is de tijd, dat de baby iedere drie maanden nieuwe kleertjes moet krijgen, omdat deze te klein zijn geworden. De nieuwe vinding (van Amerikaanse oorsprong) heet Ba- bygro. De kleertjes zijn gemaakt van een bijzonder elastisch katoenen ge breid weefsel. Vanzelfsprekend gelden er speciale wasvoorschriften voor het wassen van deze babykleertjes: alleen in lauw water en met vlokkenzeep. De kleertjes zijn snel droog en verliezen hun vorm niet. Koken en strijken zijn taboe. Babygro wordt gemaakt in twee maten, beide voor de leeftijd, dat de kleintjes voornamelijk in tricot-weef sel gekleed gaan, nl. van 3-14 maanden en van 14 maanden tot twee jaar. Nachtkleding is er ook voor de leeftijd van 2-4 jaar. De kleertjes zijn verkrijg baar in verschillende zachte pasteltin ten, zoals zachtroze, geel en turquoise. Deze nieuwe babykleding is wel be langrijk duurder dan de andere baby kleding, doch daar de kleertjes zoveel langer meegaan ze zijn vrijwel op- verslijtbaar zijn ze in de praktijk niet duurder. starring was verdwenen, zijn blik weer warm en vol levenslust. „Ah, de patiënt is geheel ontspannen!" juichte dokter Geestemelker, „wat heeft u hem gege ven, zuster Ali?" „Niets, dokter," antwoordde de ver pleegster. De arts deed verschrikt een pasje achteruit. „Niets?!" riep "hij uit, „hoe... hoe is dat mogelijk? Waar is dit prachtige resultaat dan aan te danken?" „O, maar zij heeft mij wél iets gegeven, dokter," sprak de heer Zielepopel stralend, „haar hand!" 71. „Wat heerlijk dat de machine stilstaat!" riep Pan da, terwijl hij met dokter Geestemelker de trap naar de behandelkamer oprende, „dat betekent vast, dat meneer Zielepopel nu beter is!" „Ja, ik ben benieuwd welk van mijn onvolprezen medicijnen geholpen heeft," zei de arts stralend. „Geestemelkersiroop?Mijn uit stekende poeders?... Mijn voortreffelijke pillen?" Ver heugd snelden zij de behandelkamer binnen, waar zij een volkomen herstelde Zielepopel aantroffen. Zijn ver- Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp 2S. Nergens kan men beter denken dan in een lek ker warm bad. En daarom strekte tante Patent zich behaaglijk uit in het lauwe water en begon haar ge dachten te ordenen. Het is allemaal droevig, dacht ze. Er moet iets gedaan worden. Jazeker, IK moet iets doen, maar wat? Er gebeuren telkens ongeluk ken, veroorzaakt door Zuster Klivia. En die dom me Buurman Bezig is niet bereid om eens rustig en verstandig met haar te praten. Het is om wan hopig te worden! Maar toen ze een poosje in het bad had gelegen, begon tante Patent zich zo plezie rig en uitgerust te voelen, dat ze de dingen anders ging zien. Onzin, dacht ze. Die zuster Klivia is niets anders dan een verzinsel van onszelf. Een gezichts bedrog is ze, anders niet. Ze staat niet eens! En tante Patent deed behaaglijk haar ogen dicht om verder te soezen over aangenamer zaken. Toen ze haar ogen weer opende zag ze zuster Klivia tegen over haar zitten. In het bad. „Hee.heee.dit wordt te gek," zei tante Patent een tikje bits. „Wat doet u in mijn bad?" „Wee wee.riep zuster Kli via dreigend. „Wat nou „wee wee'"'" riep tante Pa tent. „Als er iemand het recht heeft om „Wee Wee" te roepen, dan ben IK het. De rok van dit ontwerp naar Balen- ciaga is lichtgroen, het lijfje zwart geborduurd met bloemen. De levensmiddelenindustrie doet al het mogelijke om het de huisvrouw steeds gemakkelijker te maken. De „kant en klaarmaaltijden" of diepvries produkten zijn al niets nieuws meer voor de Nederlandse vrouw. Het ziet er in de toekomst echter naar uit dat meisjes in het geheel niet meer be hoeven te leren koken. Een gebruiks aanwijzing achterop de pakjes levens middelen waarborgt reeds een smake lijke maaltijd. De „Green Giant Com pany" in de Verenigde Staten zal na een jaar experimenteren verschillende soorten groenten zoals doperwten, boon tjes 'en spruiten op de markt brengen. Deze groenten zijn in een smakelijke botersaus ingevroren. De firma heeft het hierbij echter niet gelaten. De le vensmiddelen zijn in een stevige lucht dichte zak verpakt, die de smaak en geur vasthoudt. De verpakking is dusdanig gecon strueerd dat in dezelfde pan tegelijker tijd andere levensmiddelen kunnen worden gekookt. Economisch, snel en op eenvoudige manier zal men nu in de toekomst het eten kunnen bereiden zonder dat veel pannen behoeven te worden vuil gemaakt. „DE MODE IS DIT JAAR zo zonder problemen", vindt Ferry Offerman, die samen met Max Heymans en Dick Holt- haus tot Nederlands tup-couturiers gerekend mag worden. „Voorbij is de tijd, dat een modelijn gedicteerd door Parijs ieder seizoen weer de vrouw aan banden legde. Wat moest de vrouw doen, die wat te dik was of gewoon qua type niet bij de voorgeschreven lijn paste?" Zo ging het inderdaad vaak. Men vond de lijn uit. Deze werd niet aangepast aan de vrouw, nee. andersom! Wie haar toevallig paste kon met de mode meegaan, wie haar niet stond, moest maar zien hoe ze zich kleedde. Dit jaar mag alfes. Offerman: „De va riatie is zo groot dat iedere vrouw uit de hoeveelheid ideeën dat kan kieken wat bij haar hoort. Hoe de vrouw weet wat bij haar hoort? Ach, er wordt in bijna geen ander land zoveel aan modevoorlichting gedaan, als hier tegenwoordig. En de vrouwen hier gaan heus niet zo veel slechter gekleed dan in het buitenland. Heeft u gelet op de vrouwen, die mijn show net bekeken hebben? De meesten zien er echt niet zó be roerd uit. Uit de collectie van Arnold Die peveen, die speciaal voor het jon ge meisje ontwerpt, is dit zwart wit gestreepte ensemble (rok en blouse) en het gestreepte strand- hemd (ook als nachtjapon te gebruiken). had zich achter hen gesloten. Wat wa ren dat voor verschrikkelijke slaapza len, zonder vensters, donker als een stal, en als slaapplaatsen harde brit sen. Drie lichten brandden er in ijzer gaas. Mrs. Collins joeg de meisjes naar de britsen. Allen moesten ze hun bundeltje erop gooien, en toen di rect aan het werk. Het was een won der, dat die vrouw daarbij zelf niet moe werd. Ze scheen achter ieder meisje te staan. Dat was nogeens een mooie gelegenheid om de citadel schoon te krijgen! Ze joeg de meisjes trap op, trap af. Geen seconde liet ze hen met rust. En als er een een beetje langzamer werkte, dan zwiepte de de zweep al om haar enkels. HOOFDSTUK LIX Om zes uur was een groot deel van de lading al gelost. Toevallig kwam dokter Moxton gelijk met Lil op de „Julian", op 't moment dat kapitein Aitken, sir Philip en de andere he ren uitnodigde voor een whisky op he achterdek. Toen Aitken hen zag, no digde hij hen natuurlijk ook uit, aan de tafel plaats te nemen. Terwijl ze gingen zitten, kwam ka pitein Adams aan boord om kapitein Aitken te vragen, of hij misschien een anlcerboei over had. De zijne was weggedreven. Natuurlijk moest ook hij gaan zitten.' En plotseling begon sir Philip hard te lachen: aan deze tafel zat immers het gehele gerecht, voltallig bijelkaar! Daar zaten dokter Moxton, luitenant Bartlett, luitenant Macpher- son, kolonel Stevens, kapitein Adams en hij. Zelfs de toehoorders waren aanwezig: kapitein Aitken en miss Knotherwell. Maar de heren schenen weinig ge lukkig, te zijn met die constatering. Het stopd toch vast, dat hij in Lon den tot de strop was veroordeeld. Dus, wat moesten ze anders doen, dan dat vonnis uitvoeren. Langzaam kwam het gesprek over George Nunham op gang. Zeker, ze hadden medelijden met hem. Het was een dolle, koene streek van hem geweest de vrouw, die hij lief had, op de „Julian" te volgen. Luite nant Smasbury had hem zelf zijn dienst laten doen, en volgens Aitken's oordeel had hij dat volkomen correct en onvoorbeeldige wijze gedaan. Maar desondanks bleef zijn misdaad in Lon den bestaan. En als hij al in Londen de strop ontlopen was, dan vond hij toch in Port Jackson weer een nieuwe. Lil hoorde dat hele gesprek met stijgende verbittering aan. Vragend keek ze naar Aitken, maar Aitken scheen werkelijk slechts toehoorder te zijn. Ze keek naar sir Philip, maar ze kon in zijn gezicht niets ontdekken, dat ook maar enig menselijk gevoelen verried. Sir Philip zag Lil's duistere blik. „Ja, miss Knotherwell", zei hij, „het is een moeilijke zaak. Ook hier moet het recht gevonden worden". „Het recht", zei Lil, „dat hebben we immers vanmorgen nog gezien, hoe ingewikkeld het met het recht is" „Nou, nou", zei sir Philip, „het ligt hier toch nog voor de hand, en het is toch logisch, wat de heren er al lemaal over zeggen". „Als het logisch was", zei Lil, „was het goed. Maar het is nu juist hele maal niet logisch". „Waarom?" vroeg sir Philip ver baasd. „Ik vind", zei Lil, „dat het een groot verschil maakt of iemand in Londen gehangen wordt of in Port Jackson. Als men iemand in Port Jackson ophangt, dan moet hij toch wel van een heel ander delict beschul digd worden dan in Londen". „Dat begrijp ik niet", zei sir Philip. „Maar het is toch heel eenvoudig", antwoordde Lil. „De man, die in Port Jackson gehangen wordt, moet iets veel ergers gedaan hebben dan dat, waarvoor hij in Londen veroordeeld werd. Dat heeft zelfs de koninklijke regering in Londen begrepen". Sir Philip lachte: „Dat zou wel ver bazingwekkend zijn, als de koninklijke regering iets begreep" „Ja," zei Lil, „de koninklijke rege ring heeft begrepen, dat een mens in Port Jackson waardevoller en zeldza mer is dan in Londen. Als de mens, die ze in Londen zouden hangen, in Port Jackson was, zouden ze hem ze ker niet Hangen. Wordt nervnlnd Geïnspireerd op de fez uit het Mid den-Oosten zijn deze grappige hoed jes van de salon Fernanda Gattinoni. Beide zijn gemaakt van stro. De een wit de ander blauw. Beide ook heb ben een lange kwast vanuit het mid den van de bol. „Goed!" riep Nicol. Hij liep snel naar het benedendek, waar de meis jes opgewonden in groepjes bij elkaar stonden. „Zijn jullie allemaal schoon en netjes gekamd? De commandant wil jullie zien". Nicol meldde, dat de meisjes aangetreden waren: „Twee- tionderddrieëntwintig meisjes aan dek! Twintig in de ijzers, vijf dood, een verdwenen en een al vrij". Sir Philip bedankte en liep met ka pitein Aitken langzaam langs de rijen. De meisjes zagen er allemaal voortreffelijk uit. Z^ waren goed ge voed, en een vol jaar in de frisse zee lucht scheen de rest gedaan te Reb ben. Sir Philip vroeg niet veel. Hij lette alleen op een goed figuur, flink ont wikkelde schouders en heldere ogen. Papgezichten vielm onmiddellijk uit, evenals slanken met te smalle heu pen, en ook de meisjes met gesluier de of sluwe ogen. Hij had al gauw zes tig meisjes bij elkaar. Sir Philip liet de zestig meisjes op het achterdek aantreden. „U zult voor de goede orde een hal ve dag en een nacht in de gevangenis van de citadel moeten doorbrengen. Morgenmiddag krijgen jullie je man nen. Ik heb de beste uigezocht, die er te vinden zijn. Vannacht zijn jul lie nog gevangenen. Morgenmiddag zijn jullie vrij. Ieder van jullie trekt met haar man in een hut, die hij al gebouwd heeft. Jullie kunnen niet zelf jullie mannen uitkiezen. Dat zal het lot doen. Jullie krijgen allemaal een lootje met een nummer, evenals jullie toekomstige man. Jullie moeten dan het lot trek ken maar over je mannen kunnnen jullie bij voorbaat al tevreden zijn. Al het andere horen jullie morgen". Hij wenkte mrs. Collins, die achter aan de rij wachtte. „Mrs. Collins, wilt u deze zestig meisjes tot morgenmiddag goed voor me bewaren?" „En de andere meisjes?" vroeg ka pitein Aitken verbaasd. „Die kan ik pas morgen of over morgen in ontvangst nemen", zei sir Philip, „als tenminste de proviand meester tevreden is, met wat u van de „Guardian" meegebracht hebt". Mrs. Collins ging met de zestig meis jes de valreep af. Driemaal moest de boot van en naar de „Julian" varen. Nicol keek de meis jes na. Mae Marchem was erbij, Daisy Gordon en vele anderen van hen, die hij het meest mocht. Onmiddellijk daarna liet Aitken aan sir Philip de schapen zien. „Maar dat was werkelijk een reus achtig idee van u, Aitken!" riep sir Philip, „nu hebben we alles wat we maar konden wensen!" Het werd nu heel druk om het schip heen. Alle beschikbare boten en pra men werden opgehaald, om de be langrijkste goederen uit te laden. Vóór al het andere moesten de scha pen aan land gebracht worden. De die ren begonnen te blaten en te mekkeren toen ze aan dek kwamen. Ze roken het groene voer. Helen, het herders meisje, nam ze mee, de hellingen op. Pas toen ze weg waren konden allen elkaar weer verstaan. Maar nu werd het ook aan dek een hele drukte. Kolonel Stevens kwam, de luitenants Macpherson en Barlett, de proviandmeester, de magazijnbe heerder en de boekhouder. Tweehonderd gevangenen kwamen aanmarcheren om de uit te laden goe deren onder dak te brengen. Zestien fonkelnieuwe ploegen kwamen aan land. Eggen, schoffels, boomzagen, hou welen, bijlen. Het strand leek al spoe dig op een magazijn, het was be zaaid met gereedschappen, kisten, va ten en balen. Iedere kist, die aan land kwam, was voor Port Jackson even kostbaar als zuiver goud. Mrs. Collins was het he lemaal niet eens met het vonnis van sir Philip. Ze ging zelfs zo ver, dat ze de veroordeling van Holborn laag hartig vond. Maar ja, in elk geval had ze nu alvast die zestig meisjes, hoewel he laas alleen maar tot morgenmiddag Ze zou het hun laten voelen, muite rijen op touw te zetten! De meisjes merkten al direct, in welke handen de commandant hen had overgeleverd. Het paradijs van de „Lady Julian"

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 23