Europees parlement wenst overgangsmaatregel voor Afrikaanse partners Lichte ontspanning in het Franse stakin gscon fliet modern de mode dicteert: FOAMBACK eek clo WERELDNIEUWS SJfJsiüa Labour-vragen over de koninklijke huishouding Mijnwerkersvrouwen boden een petitie aan op het Elysée in Parijs Griekse oppositie bindt in Portugese politie bergt Bidault op Elizabeth II stelde Australië teleur 49I5 f ^Praatótcel Finse ambtenaren hervatten werk Labour-motie over de 1.200 Griekse gevangenen Op de v. DUIVENBODEN VRIJDAG 29 MAART 1963 Prof. Hallstein bepleit fusie van Executieven Onder de droogkap 2\. -3S31" (te kust en te keur) BETERE HERENKONFEKTIE EN HERENMODE Zijlstraat 71 Haarlem Papandreou wil van geen ophouden weten Advocaten staken Critische taal in de pers Bidault in Portugal tmrfi Si Ml ipsL öjjteftggif mam W'PHï j Stap vlot gekleed het voorjaar in met deze changeant poplin regen mantel met foamback. Draag hem open of gesloten. Dit model werd exclusief voor P C gemaakt en is van een internationaal merk. 'n Buitenkansje! 65.- Pepita! zegt de mode. En bij P C vindt u o.a. dit moderne dessin bij deze fantasie foamback regenmantel. Kijk ook maar eens naar de leuke biesgarnering langs kraag en zak en naar de open rugsplit. Cri Stellweg loop vrij binnen kijk vrij binnen Staking van vier weken na akkoord opgeheven aluminium UXajIeX jaloezieën Westduitse ambtenaren stellen eisen STRAATSBURG (ANP) Het Europe^ se parlement heeft de E.E.G.-minister- raad gevraagd begin volgend week een datum vast te stellen voor de reeds aan zienlijk vertraagde ondertekening van de nieuwe overeenkomst met geassocieerde Afrikaanse landen. De ministers wordt te vens gevraagd de nodige overgangsmaat regelen te treffen om te voorkomen, dat de Afrikaanse landen, voornamelijk voor malige Franse overzeese gebieden, scha de van de vertraging ondervinden. Het Europese parlement wenst tenslotte spoe dig over de tekst van het nieuwe ver drag geraadpleegd te worden. De oude associatie-overeenkomst, voor de duur van vijf jaar aangegaan toen de E.E.G. in 1958 begon, is in november 1962 afgelopen, zonder dat het akkoord voor een tweede periode van vijf jaar gereed was. De ondertekening van het nieuwe ver drag (dat overigens ook nog door de par lementen van alle achttien landen zal moe ten worden bekrachtigd) is na de crisis in Brussel opgeschort. De Italiaanse rege ring wil de komende Italiaanse verkiezin gen van januari afwachten en Nederland wénst na de teleurstellende ervaringen van januari garanties voor het open karakter van de associatie, dat wil zeggen de mo gelijkheid van toetreding van andere Afri kaanse landen. De Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde dr. W. J. Schuyt stelde voor, dat de E.E.G.- landen een intentieverklaring afleggen, waarin zij zich plechtig op het open ka rakter van de associatie vastleggen. De Belgische socialistische senator Dehousse verwierp zowel de Nederlandse als de Ita liaanse bezwaren. Hij betoogde dat geen der Britse gemenebestlanden in Afrika aanstalten maakt toetreding tot de associa tie te vragen. De Nederlandse regering wekt met haar aandringen om garanties van deze landen bij hem de indruk, „dat ze katholieker wil zijn dan de Paus". Professor W. Halbtein, voorzitter van de E.E.G.-commissie, pleitte voor fusie der Executieven (de E.E.G.-Commissie, de Eu- ratom-Commissie en de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S.) ter versterking van het Europese parlement. Hallstein bleek niet erg ingenomen met het Frans-Westduitse vriendschapsverdrag. Advertentie Hij verzocht het Franse en Westduitse par lement en de regeringen van beide lan den bij de bekrachtiging ervan duidelijk en uitdrukkelijk te stellen, dat dit bond genootschap binnen de zes de inhoud, het functioneren en de dynamiek van de E.E.G. niet mag aantasten. De Nederlandse liberale afgevaardigde mr. F. G. van Dijk, legde er de nadruk op, dat men bij de verdere ontwikkeling van de E.E.G. de diepte van de vertrou wenscrisis niet mag onderschatten. We heb ben in zekere zin een nieuw begin nodig, zo zei hij. De interne politieke structuur moet worden versterkt door fusie, zoals Hallstein heeft verklaard, en, onverbreke lijk daarmee verbonden, versterking van de Ëuropese parlementaire democratie Een werkelijk democratische opbouw is voor kleine landen als Nederland onmis baar. Juist de kleine landen moeten het hebben van de internationale opbouw als zij hun belangen veilig willen weten. Mr van Dijk zei ingenomen te zijn met de duidelijke verklaring van Hallstein over het Frans-Westduitse verdrag, doch hij verklaarde zich af te vragen wat de E.E.G. commissie zou doen als dat verdrag scha delijk voor de gemeenschap zou blijken te zijn. LONDEN (Reuter) Het Labourlid Wil liam Hamilton wil op 9 april in het Lager huis vragen stellen over de stijging van de kosten van de Britse koninklijke pa leizen. Zo wil hij weten waarom de kos ten voor het meubilair in deze paleizen van rond 30.000 gulden in 1962 tot rond 50.000 gulden in 1963 zijn gestegen. Hij begrijpt ook niet waarom prinses Marga rets nieuwe huis in Kensington 170.000 gulden duurder is dan aanvankelijk is geschat en waarom de modernisering van het sanitair en dergelijke van Windsor Castle, koningin Elizabeths huis voor de weekeinden, 4 miljoen gulden gaat kosten in plaats van 2'/t miljoen, zoals aan vankelijk was aangenomen. Verder wil hij graag weten hoe het komt dat men voor brandstof voor de koninklijke palei zen in 1962-1963 ruim 970.000 gulden heeft betaald. De Amerikaanse filmster Paulette Godard koestert geen vriendelijke ge dachten over de stakende elektrici- teitsbeamten in Parijs. Ze zgt net bij haar Parijse kapper onder de droog kap toen de stroom uitviel als gevolg van de staking. Paulette had geen andere keus dan te wachten tot de stroomlevering werd hervat, hetgeen, gelukkig voor haar, geen dagen duurde. (Reuter) KOSTUUMS ATHENE, (AFP-ANP) De Griekse premier Karamanlis heeft verklaard dat koning Paul, ondanks de herhaalde beto gen van de oppositie, vertrouwen in de regering blijft stellen. In Athene wordt verwacht dat Papandreou, de leider van de oppositiepartij „Unie van het Centrum zijn aanvallen op de regering en de ko ning zal voortzetten. Papandreou beweert dat bij de verkiezingen in 1961 is geknoeid en dat de regering van Karamanlis on wettig is. Hij wil van de koning gedaan zien te krijgen dat deze de „grondwette lijke legaliteit" herstelt. Karamanlis verklaarde dat koning Paul niet zou ingaan op een brief van Papan dreou. Volgens Papandreou heeft de ko ning zich „met de onwettige regering van de „Nationale Radicale Unie" vereenzel vigd. Hij zei „de strijd met alle middelen tot het einde" toe te willen voortzetten. Waarnemers menen echter in de gema tigdheid van de commentaren van zekere oppositie-gezinde bladen op zijn minst een teken te zien van enige aarzeling bij de aanhangers van Papandreou om hem in die strijd te blijven volgen. (AP) Meer dan elfduizend Griekse advocaten zijn voor twee dagen in sta king gegaan, waardoor de Griekse ge rechtshoven gesloten moesten worden. Zesduizend van de advocaten wonen in Athene. Zij willen parlementaire aandacht voor hun eisen. Zij verlangen dat de regering ophoudt net het toelaten tot de balie van afge- tudeerden in de rechten, die andere be roepen uitoefenen. Zij willen ook dat hun pensioen na 35 jaren dienstjaren ingaat, inplaats van na 40 jaar zoals nu het ge val is. (Van onze correspondent) PARIJS Een deputatie van een der tigtal vrouwen van mijnwerkers uit Noord- Frankrijk is gisteren in een autobus naar Parijs gekomen, met het doel bij president De Gaulle hun hart te luchten. Ze had den een dag tevoren het staatshoofd tele grafisch van hun plannen verwittigd. Toen de potige dames in hun zondagse kleren bij het Elyssée arriveerden, was de orde- wacht inderdaad van hun komst op de hoogte gesteld. Een drietal mocht de zwaarbewaakte erecour en de drempel overschrijden om een petitie af te geven, waarin de president der republiek met na druk werd verzocht de eisen der stakers zeer ernstig in overweging te nemen. Tot de Parijse hoofdkantoren der vak centrales konden de mijnwerkersvrouwen gemakkelijker doordringen en daar werd haar de verzekering gegeven dat de hele arbeidersklasse achter haar en haar „mannen" staat. Meer dan 200 miljoen oude franc zijn nu al door de landelijke steunacties, ingezameld. Uit de--toon der verklaringen- over en weer mhent men sinds gisteren een lichte neiging tot toenadep|ng te kunnen bespeu ren. Het bericht over êên 'verhoogde ko- lentoeslag voor de mijnwerkers, dat gis teren in de staatscourant werd gepubli ceerd, lijkt men bovendien als een tast baar bewijsje te mogen beschouwen dat de regering harerzijds graag snel een einde aan deze voor beide partijen zo kostbare worsteling zou willen maken. Premier Georges Pompidou, die gisteren de eregast was van de parlementaire pers in Parijs, heeft daarentegen vierkant ge weigerd het parlement bijeen te roepen, waarop de oppositie en gisteren ook de rooms-katholieke volksrepublikein oud minister-president Pierre Pflimlin al enige malen had aangedrongen. Ondertus sen worden de verrassings- en solidari- teitsstakingen overal voortgezet. Buiten Parijs is zo gisteren tengevolge van een staking der journalisten bijna geen enkel dagblad verschenen en van daag zouden de Parijzenaars vanwege de wisselvallige elektriciteits-voorziening en de omstandigheid dat talrijke autobussen en mogelijk ook métrotreinen in de re mises zouden blijven, weer in meerder heid mogen lopen. Aan de oproep van de vakbonden uit de gas- en elektriciteitsbedrijven om een week lang dagelijks wisselstakingen van twee uur te houden, is donderdag in vrij wel het gehele land gevolg gegeven. Op zaterdag en zondag zal niet worden ge staakt. Het niet-journalistieke personeel van het persbureau A.F.P. heeft donderdagmid dag'voor vierentwintig uur het werk neer gelegd, ook wegens looneisen. De Parijse journalisten legden donderdag voor een uur de pen neer, uit solidariteit met hun collega's in de provincies. Het Internationaal Christelijk Vak Ver bond heeft alle aangesloten organisaties opgeroeperi tot financiële steun aan de stakende Franse mijnwerkers (ANP) In kader: De droogkap LISSABON (AP) Georges Bidault is naar een geheime verblijfplaats gebracht door de Portugese veiligheidspolitie (PI- DE). Hjj zal daar blijven tot zijn ver trek uit het land, dat binnenkort te ver wachten is, zo is meegedeeld door de Por tugese politie. Bidault mocht de pers niet te woord staan. Aan de plaatselijke pers van Lissabon is verboden lange varhalen Qwetv de - eaak te publiceren. Een bericht over vier ko lom van een Portugese journalist die Bi dault had ontdekt in een pension in Lis sabon, werd door de censuur ingekort tot een bericht van vijftig woorden, waarin stond dat Bidault was gevonden door de politie. Men verwacht dat Bidault aan boord van een schip of vliegtuig zal worden ge bracht, dat vertrekt naar Zuid-Amerika Na zijn ondervraging is aan Bidault ge vraagd naar welk land hij wild gaan. Als hij geen land zou noemen of als het door hem genoemde land bezwaar zou maken, zou hij naar West-Duitsland worden teruggestuurd. Bidault mag niet terugkeren naar Beie ren of de Westduitse bondsrepubliek, zo heeft het Beierse ministerie van Binnen landse Zaken meegedeeld. Hij zal aan de grens worden teruggestuurd als hij West- Duitsland of de deelstaat Beieren zou willen binnenkomen. Mocht hij in West-Duitsland ontdekt worden, dan loopt hij de kans uitgewezen te worden. Het of ficiële standpunt is, dat er onder het in ternationale recht geen basis bestaat om Bidault naar West-Duitsland terug te brengen. LONDEN Koningin Elizabeth is uit Australië teruggekeerd na een rondreis door het Gemenebest, die haar verder naar de Fidzji-eilanden en Nieuw-Zeeland voerde. Journalisten die de reis meemaakten, vertelden, dat de ontvangst in sommige delen van Australië niet zo geweldig en thousiast was geweest. De Guardian schreef zonder meer, dat de reis teleur stellend was verlopen. De schrijver acht het mogelijk dat één reden hiervoor geweest is de ontstemming in Australië over de Britse pogingen om tot de E.E.G. toe te treden. Hij merkt voorzichtig op, dat het ook in de per soonlijkheid van de koningin gezocht moet worden. „Als de koningin werkelijk spon taan, uitgelaten en toch een enigszins mysterieuze vrouw was, die probeerde te beantwoorden agn de glans van haar pu bliciteit, misscrien dat dan deze reis an ders verlopen zou zijn. Maar zij is niet spontaan en de publiciteit heeft zo onge veer ieder spoor van het mysterie rond haar weggenomen. Het wegebbende en thousiasme was ten dele te wijten aan de onvoldoende wijze waarop zij reageerde op de toejuichingen van grote menigten," aldus de Guardian. De Times wijst op de vermoeienis van een dergelijke lange reis met een druk programma. De reis heeft zes weken ge duurd (AP). De voormalige Franse premier, thans leider van de illegale nationale ver- zetsraad, Georges Bidault, gefotogra feerd voor het politiebureau in Lissa bon voordat hij door de politie zal worden verhoord. Bidault kreeg te horen, dat hij er goed aan zal doen Portugal zo spoedig mogelijk te verlaten. Advertentie ti.il t'. isJïtJOJhijïn Tussen de wielen Dit is een provincie-station, dit is het perron en zo dadelijk zal de trein komen. Mensen wachten. Er is veel geluid en toch zegt geen iets tegen de ander, hoogstens kijkt men naar elkaar, vluchtig, strak, nietszeggend, monsterend. Er zijn er vele. Een oma met een plastic Ivanhoe-zwaard bovenop de boodschappentas. Een onge wassen meisje met een plukkerig begroeid jong mannetje. Een aanstaande moeder, dodelijk vermoeid in de lijnen van neus naar mond. Een verveelde mevrouw. Een kek ofciertje. Een schichtige plattelander op zonnige klompen. Een man met elze- takken van de aktentas gebonden. Iemand aan wie de mode totaal is voorbij gegaan de laatste twintig jaren en een andere voor wie de laatste jaren niet veel anders bestaan zal hebben dan Mode. Twee naar houding tastende dienstplichtigen. Een ka le, gezellige dikkerd, een dunne, grauwe pezigerd. Matroosje, Vader, Moeder, Jan tje, Marietje, Koosje.allemaal op het perron van dit station, allemaal voor de trein die zo dadelijk zal komen. Er komt een man in een blauw buis. Die plaatst een rode vlag: tot zover zal de trein optrekken en niet verder. Alle ogen registreren de vlag en daarachter gaan alle breinen aan het werk en daarna alle voeten aan het lopen, schuifelen, sloffen, trippelen, want ieder weet wat ie wil en dat is Een Zitplaats, straks. De wanorde lijke drentelende, zittende, staande klont van wachtenden wordt nu uitgetrokken tot er een keurig menselijk lint gereed ligt langs de rand van het perron. Zonder een woord, zonder onderlinge afspraak, als vanzelf en in een uniforme, gedisciplineer de reactie is dit ontstaan: een ordelijke haag reizigers langs perron Zuid. De trein komt. Mensen stappen uit maar voor de mensen die in gaan stappen be staan zij slechts uit been, voet, schoen. Is de parade der benen gedaan dan volgt voor de binnenkomenden het kiezen der plaatsen. Een snel afwegen van de voor delen van de ene zitplaats boven een an dere, een kleine weifeling hier, een klak keloos neerploffen daar, een kordaat m bezit nemen door het leggen van een hand schoen, een tas, en de jongeman met zijn meisje komen tegenover elkaar aan het gangpad. Glanzend gouden, modern hoekige verlo vingsringen dragen ze beiden. De jongen is onverholen in zijn bewondering voor het meisje, zij laat het zich rustig aanleunen: een vanzelfsprekende zaak, deze gretig de vote jongeman die haar koos en door wie zij zich liet kiezen. Een onbewogen, koel, knap meisje. Een zeer bewogen, levendi ge, frisse jongen, één en al attentie, zorg, bescherming voor het ranke, breekbare stuuje moois dat bij hem hoort, nu al min of meer, straks helemaal, voorgoed, met huid en haar.Zo is het nu, op dit moment, in dit station, in deze trein die langs het perron Zuid staat. Hoe zal het over twintig jaar zijn? Zij de bejaarde vrouw met een boodschappentas en een rommelig hoedje boven een flets, gelijnd hoofd? De verveelde, dame van kruin lot voetzool? Het modieuze verschijnsel? Wie zal-het zeggen. En .hij? De grauwe pezi gerd? De zelfbewuste diplomatentasdra- ger? De goeiige gezellige dikkerd? Of de vermoeide met de hangende schouders. Niemand die het zeggeyi kan. Het leven van een mens is een groots verrassend avontuur. De twee in de trein bevestigen het. HELSINKI (Reuter) De staking van 25.000 post-, douane- en spoorwegbeamb ten in Finland, die vier weken heeft ge duurd, is opgeheven, nadat tussen de over heid en de bond van overheidspersoneel overeenstemming was bereikt. De regering bood loonsverhoging en een betere betaling van overwerk aan, op voorwaarde dat het werk dadelijk zou worden hervat. De regering stond op het punt het parle ment om een vertrouwensvotum te vra gen voor de wijze waarop zij de staking heeft behandeld en om machtiging tot het nemen van de nodig geoordeelde maat regelen. Tengevolge van de staking was het treinverkeer tot stilstand gekomen en ook 't laden en lossen van schepen. De papier en pulpindustrie zou de produktie heb ben moeten staken omdat de opslagplaat sen vol zijn. Post werd niet meer bezorgd en zakenleven en handel met het buiten land ondervonden ernstige hinder. LONDEN (Reuter) Vierenveertig par lementsleden van de Britse Labourpartij hebben in een motie bij de Britse rege ring aangedrongen op het doen van stap pen bij de Griekse regering voor een algemene amnestie voor twaalfhonderd po litieke gevangenen, van wie het meren deel oud-strijders uit het verzet tegen het fascisme. Deze mensen zitten nu achttien jaar gevangen, velen zijn op gevorderde leeftijd en „hopeloos ziek naar lichaam en geest", aldus de motie. Advertentie De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165-13608-18657 Vraagt prijsopgaaf D Kennedy niet bijgelovig. Het Witte Huis en de Italiaanse ambassade in Washing ton hebben het bericht, dat president Kennedy zijn voorgenomen bezoek aan Italië iets heeft verschoven in verband met de bijgelovigheid van de Italianen, belachelijk genoemd. Volgens het bericht, was Kennedy oorspronkelijk van plan op 17 juni naar Rome te gaan, maar werd later tot een andere datum besloten omdat veel Italianen 17 als een onge luksgetal beschouwen. Liefde overwint alles. Een man die in Bristol terecht stond wegens doodslag op zijn vroegere verloofde, vroeg voor de rechtbank nogmaals haar hand. Zij zei ja. De 24-jarige Kenneth Poole was met zijn auto op het meisje ingereden voea zij met een andere man op straa\ liep. Het meisje werd tegen een gevel gedrukt en lag 22 dagen in het zieken huis. Navo-pijp. Een 46-jarige boer uit de Oost franse plaats Vesoul is tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij olie had gestolen uit een NAVO-pijp- leiding. Hij had met een particulier lei- dinkje in enige maanden duizenden li ters vliegtuigbrandstof afgetapt. Juridische kraak. De dieven die er met de grote brandkast van een politierecht bank in Bari vandoor gingen, hadden een zwaar karwei. Hun buit was maar licht: een vervalst bankbiljet, dat als bewijsmateriaal in een strafzaak moest dienen. WIESBADEN (Reuter) Onderhande laars van Westduitse ambtenarenbonden zijn besprekingen begonnen met regerings vertegenwoordigers over verhoging van de ambtenarensalarissen en kortere werktij den. De ambtenaren willen salarisverho gingen die liggen tussen veertig en tachtig mark per maand en een veertigurige werkweek. Een dame op het toneel. Een van de trucs van goochelaar Dick O'Shaughnessy had niet dat succes dat hij zich er van voor gesteld had. Zijn publiek in Johannes burg zweeg verschrikt, toen bleek wie hij als slachtoffer gekozen had voor de goocheltoer waarbij hij een dame ont doet van een stuk harer lingerie. Het bleek de nieuwe vrouwelijke burgemees ter te zijn, die met een vuurrood hoofd van het toneel vluchtte. Wilson naar V.S. Harold Wilson, de Britse oppositie-leider, is naar Washington ver trokken voor een ontmoeting met de regering-Kennedy. Wilson maakt z'n reis met het gezag van een man die ver wacht spoedig Brits premier te zijn. Christine Keeler. De Britse mannequin Christine Keeler, wier vriendschap met een minister een debat in het parlement tot gevolg had, is uit Spanje terug ge keerd en heeft geweigerd iets te zeg gen. Zij kwam uit Parijs met een ver tegenwoordiger van een Londens blad dat haar levensgeschiedenis gekocht zou hebben. De rode vlag. Een echtpaar in de Engelse plaats Aldridge is erin geslaagd vermin dering van belasting op zijn huis te ver krijgen, omdat arbeiders die in een huis daarnaast bezig waren, onophoudelijk het Labour-lied „De rode vlag" zongen (op de wijs van „O dennenboom"). We hoorden de ganse dag niets anders al dus een buurman die voor de recht bank kwam getuigen. Belletje trekken. De pauselijke gendarmes hebben donderdag hun geheime uitkijk posten verlaten en hun verrekijkers op geborgen, nadat zij de oplossing van het raadsel van de mysterieuze klok kenluider in de pelgrimskerk hadden vernomen. Een journalist van het Vati caanse dagblad Osservatore Romane had namelijk opgebiecht, dat hij geen weer stand kon bieden aan de drang steeds maar weer, op de meest ongebruikelijke tijden, aan het klokkekoord te trekken dat vlak naast het raam van het kran tengebouw hangt

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3