Oorzaak ramp Elie duister, volgens Chenevière blijft Scheepvaartraad Zes leden van bemanning kwamen om het leven Suéde kleding zojuist ontvangen de Veel sleepreizen voor de n.v, Redwijs ederland Aide BOER T.V.-toestellen Fa. DE VILDER SLIJTERIJ SWIER Brandweer had het druk in Velsen Koninklijk brons voor W. van Herle Minimum verkoopprijzen voor haring en makreel Sport in IJmond Kadasterklerk mocht na pensioen niet in dienst blijven erard van Praag VRIJDAG 2 9 MAART 1963 WASMACHINES LOENDERSLOOT De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam is van oor deel, dat bij het onderzoek inzake het lek worden en zinken van de motortrawler „Elie Chenevière" IJM. 32 op de Noordzee, op 18 oktober 1961, de oorzaak van deze scheepsramp niet is kunnen blijken. Er kwamen bij deze ramp zes leden van de bemanning om het leven. Drie dagen zoeken naar vermiste Katwijker had geen resultaat CONSTANT - verlovingsringen Tentoonstelling van de patiënten Provinciaal Ziekenhuis Examens Advertentie Advertentie Miele, AEG, Edy, Bico, Siwa, Velo, DRU, Erres, Electrolux, Sema, Principal, reeds vanaf 129.50 met tjjdklok. Gemakkelijke betaling en 100 °/i service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Op 18 oktober 1961 is de motortreiler „Elie Chenevière" IJM 32, toen zij terug keerde van de visgronden op de Noord zee naar IJmuiden, tijdens zwaar storm weer lek geslagen en gezonken. De schip per en 5 opvarenden verloren bij deze ramp hun leven. In overeenstemming met het voorstel van de inspecteur-generaal voor de scheep vaart besliste een commissie uit de Raad voor de Scheepvaart, als bedoeld bij ar tikel 29 der Schepenwet, dat de raad een onderzoek zou instellen naar de oorzaak van dit lek worden en zinken. Het onderzoek heeft plaatsgevonden ter zitting van 20 december 1962, in tegen woordigheid van de hoofdinspecteur voor de scheepvaart J. Metz. De motortreiler „Elie Chenevière" IJM 32 was een Nederlands schip, toebehoren de aan N.V. Scheepsexploitatie Mij. De Marezaten, te IJmuiden. Het schip was ge bouwd in 1945, was 41,4 m. lang, mat 319 brutoregisterton en werd voortbewogen door een 600 pk 6 cilinder 2-takt-Sulzer- dieselmotor. De IJM 32 vertrok 9 oktober 1961 van IJmuiden ter visserij op de Noordzee tus sen NB 58° 30* en 60° 20' en OL 3° 10*. De bemanning bestond uit 14 personen. Er is gevist tot 18 oktober, 5.00 uur. Men had toen 550 kisten haring, makreel en schelvis aan boord. Er heerste toen storm uit N.t.O. Daar men enige repara ties aan het net moest uitvoeren, heeft de schipper het schip voor de wind laten lopen, maar toen het na enige tijd doof de zeer hoge zeeën niet meer mogelijk was om te lenzen, heeft de schipper het schip met de kop op de zee gelegd en is men blijven steken totdat te 10.00 uur het net was hersteld en de vis was ver werkt. Thuisreis Toen ving men de thuisreis aan. De stuurman had de wacht gehad op 18 ok tober van 10.00 tot 12.00 uur met een matroos en kwam te 19.15 uur weer op wacht met matroos G. Vlieland. De schip per bevond zich steeds in de radiohut. In de motorkamer bevonden zich de 1ste ma chinist met de olieman A. de Jong, f Te 21.55 uur kwam deze olieman "op 'de brug en meldde, dat er een lek was in de motorkamer. De schipper ging direct naar beneden om te kijken wat er aan de hand was. Het weer was nog slechter ge worden, men had hevige buien en er lie pen hoge zeeën. Het elektrisch licht ging uit. De schipper kwam te 22.05 uur weer boven. De stuurman werd nu aan het roer afgelost door matroos Prins en ging naar beneden. Hij keek in de motorkamer en zag, dat daar het water al boven de vloer platen stond; hij zag achter het vliegwiel het water borrelen. Uit de verklaring van olieman De Jong blijkt, dat deze op 18 oktober te omstreeks 22.00 uur, de motorkamer verliet om kof fie te gaan zetten voor de 1ste machinist. Ze waren te 20.00 uur op wacht gekomen. Vóór het overnemen van de wacht hebben zij een ronde door de motorkamer ge maakt; alles was in orde. Ook tijdens de reis had zich niets bijzonders in de motor kamer voorgedaan, er waren nooit stoten gevoeld. Terwijl De Jong in de kombuis was, hoorde hij de 1ste machinist schreeuwen. Hij vreesde, dat deze een ongeluk had ge kregen, en ging naar beneden. Daar zag hij, dat achter het vliegwiel water met kracht omhoog spoot, tot tegen de koel kast. Het water stond al gauw boven de platen. Hoewel de pompen werden bijge zet, bleef het rijzen. De 1ste machinist ging naar de voorkant van de machine. Daar verdween hij plotseling en hij is daarna door niemand meer gezien. De Jong vermoedt, dat de 1ste machinist is verongelukt, waar door het hevig bewegen Advertentie voor dames en heren Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 de water vloerplaten waren weggerukt. Het licht ging uit, maar de 2e machinist, die evenals de andere opvarenden was ge roepen, slaagde erin de hulpmotor van de winch aan te zetten en daarmee een hulp dynamo te doen draaien. De stuurman maakte de olielampen klaar. Iedereen had een zwemvest aangedaan. Toen de hoofd motor na enige tijd uitviel, kon er niet meer gepompt worden. De handpompen zijn klaargemaakt, maar men kon deze niet gebruiken, omdat de sleutels, waar mee de dekdoppen moeten worden losge draaid, zich in de motorkamer bevonden. Niemand durfde toen naar beneden gaan, daar het schip ook al slagzij maakte. Daar het dek geregeld onder water stond, zou het afdraaien van genoemde doppen toch geen nut hebben gehad. Noodsein De schipper had radiotelefonisch contact opgenomen met de rederij en heeft het noodsein uitgevonden. De reddingsboot werd klaargemaakt. Daar de draad aan de giek ontbrak, kon de boot niet met de lier worden gelicht. Zij moest met de hand over de reling worden gelicht en te water gegooid. De boot kwam góed te water. Volgens De Jong was het door de slagzij van het schip gemakkelijker de boot met de hand buiten boord te zetten dan met de lier. Volgens Vlieland is getracht de lier te ge bruiken, maar deze zat muurvast; men heeft nog met een moker daarop geslagen. Er zijn verschillende vuurpijlen afgevuurd eerst de kleine, maar daarna ook de grote met parachute; alle werkten goed. De schipper gaf nog order een sleeptros klaar te maken, daar het schip scheen te blij ven liggen, maar daarna nam de slagzij toe en gaf hij order het schip te verlaten. Behalve een man die bij de vanglijn bleef, gingen allen in de boot. -Daarna werd de boot tegen het schip geslagen en zo ernstig beschadigd, dat allen de boot weer verlieten en op hun schip terug gin gen. Bij dit ongeval waren een been van de schipper en een hand van De Jong ernstig gekwetst. De Engelse treiler „Granby Queen" kwam nabij; op haar verzoek werd nog eëns een vuurpijl afgestoken en daarna manoeuvreerde dit schip zó dicht bij de IJM 32, dat matroos Haasnoot van dek op de brüg éan' hel Engelse schip over kon springen. Daarna sloegen de schepen weer uit elkaar, maar de Granby Queen" kwam terug en maakte lij. Van boord van dit schip werden boeien te water gegooid, ook met Holmeslicht, en nu sprongen de opvarenden van de IJM 32 te water, waar na zij aan boord van de „Granby Queen" werden gehaald. Totaal 10 man werden daar aan boord genomen. Een van dezen, de matroos H Prins, bleek te zijn over leden; na enige tijd stierf ook de schip per, J Blok; 4 opvarenden werden ver mist en zijn bij de ramp omgekomen, de lste machinist R. Doets, de 2de machi nist W. van Dijk, de matroos A. Kok en de kok E. van der Harst. De schipbreukelingen zijn aan boord van het Engelse schip goed verzorgd en zijn door dit schip te Lowestoft aan land ge bracht. De Jong moest wegens zijn ge kwetste hand in een ziekenhuis worden op genomen. De overlevenden en later ook de lijken van de schipper en matroos «Prins zijn naar Nederland gezonden. Volgens de stuurman is de IJM 32 gezonken op 19 oktober, te 1.30 uur, op NB 56° 30', OL 3° 40'. Matroos Vlieland is na het alarm maken ook nog in de motorkamer geweest. Hij heeft ook gezien, dat de lste machinist viel tussen hoofd- en winchmotor en ver dween. Het was niet meer mogelijk hem te red den. De matroos G. Vlieland verklaarde ter zitting in aanvulling op zijn bij het voor onderzoek afgelegde verklaring, dat hij al 4 jaar op de IJM 32 had gevaren. Dit was een prima zeeschip. De IJM 32 was zwaarder gebouwd dan de moderne trei- lers; zij was geklonken. Getuige heeft ge zien, dat de lste machinist achter de mo tor plotseling verdween. Hij was vermoe delijk tussen de spanten gezakt, waar de vloerplaten waren weggeslagen. ,Dit was lang vóór het schip zonk. Getuige had vóór de ramp de wacht aan dek. Hij heeft niets verdachts gehoord en weet geen verklaring te geven over het lek worden. Getuige deelt mee, dat ge durende al de jaren, dat hij aan boord van de IJM 32 is geweest, de sloep nooit te water is gelaten. Nu bleek, dat de reep niet was ingeschoren en dat de lier, waarmee de boot moest worden gelicht, was vastgeroest. Desondanks kon men met de hand de boot goed te water brengen. Getuige is van mening, dat bij deze ramp een rubber dinghy van meer nut zou zijn geweest dan een sloep. Toen de lste machinist verdween, stond het water nog maar kniehoog boven de platen Getuige is ook nog in de motor kamer geweest, toen het water al boven de hoofdmotor stond; dit was kort vóór het zinken. Materiaalonderzoek De hoofdinspecteur voor de scheepvaart voerde aan, dat naar aanleiding van de ramp, die de IJM 32 op 18 oktober 1961 heeft getroffen, een onderzoek is ingesteld naar het materiaal, waarvan dit schip in 1945 was gebouwd. Dit onderzoek heeft geen resultaat opgeleverd, daar de werf geen inlichtingen kon geven, omdat het ar chief in het laatste jaar van de oorlog verloren is gegaan. Ook Wilton Fijenoorc! kon niets over het materiaal meedelen. De IJM 32 was zwaarder gebouwd dan andere schepen van die klasse. Zij stond bekend als een goed schip. Men staat hier voor een raadsel. Het onderzoek van de scheepshuid moet in het droogdok meer objectief geschie den. Dit onderwerp is al lang in studie, maar men heeft de oplossing nog niet ge vonden. De oorzaak van deze ramp blijft duister. Bij de behandeling is gezegd dat de vuurpijlen goed werkten; deze worden re gelmatig vervangen en zijn nooit meer dan 3 jaar oud. Verder is gebleken, dat de boot in lange t"d n'et te water was geweest. Ar- Vkel 110. lid 2 a, van het Schepenbesluit Schrijft voer, dat dit elke 4 maanden moet geschieden. De hoofdinspecteur spreekt woorden van lof voor de schipper van de Engelse trei ler „Granby Queen", die een aantal op varenden redde. Deze ramp kostte 6 leden van de be manning het leven. De hoofdinspecteur spreekt woorden van deelneming uit jegens de nabestaanden van de omgekomenen. Het oordeel van de raad luidt als volgt: Bij het onderzoek, dat de raad heeft in gesteld naar het lek slaan en vergaan van het NderT-mdr- v'-sersvaartulg „Elie Chenevière" IJM 32 op 18 oktober 1961 op de Noordzee, (oen gemeld vaartuig van de visgronden aldaar naar IJmuiden te rugkeerde, is de oorzaak van deze scheeps ramp niet kunnen blijken. Volgens de verklaringen van enige op varenden, die de ramp overleefd hebben, was de IJM 32 een goed schip. Het schip was in 1945 gebouwd en de huidplaten wa ren 3 mm. dikker dan normaal. Niemand van de overlevenden heeft een stoot of bons gevoeld, alsof het schip er gens op zou zijn gelopen. De raad meent zich dan ook van iedere veronderstelling omtrent de oorzaak te De Velsense politie heeft in hechte sa menwerking met de Koninklijke Marine dinsdag, woensdag en donderdag met be hulp van zeven kikvorsmannen van de ma rine intensief gezocht naar een sedert 1 februari jongstleden vermiste Katwijkse visser. De Kikvorsmannen hebben zowel de Haringhaven als de Vissershaven af gezocht, maar niets gevonden. De visser, de 44-jarige Th. M. van der Meij uit Katwijk werd in IJmuiden voor het laatst gezien in de nacht van 31 januari op 1 februari, waar hij zwaar beschonken een café verliet. Tot nu toe is men zijn spoor bijster. De Velsense brandweer heeft het gis teren druk gehad, doordat driemaal moest worden uitgerukt voor brandjes in de gemeente. Omstreeks half een donderdagmiddag ontstond brand in een constructiewerk plaats aan de Bloemstraat in IJmuiden, waar een man bezig was met slijpwerk- zaamheden. Een vonk vloog in een pot brandbare vloeistof, die onmiddellijk in brand vloog. Een deel van wat houtwerk vatte ook vlam. De brandweer kon het vuur spoedig blussen. Terwijl arbeiders bezig waren met snij branders enkele stalen bakken te slopen, vatte de teerlaag in die bakken vlam. Dit gebeurde aan de Bronsstraat in het IJmui- dense industrieterrein. De brandweer was ook hier het vuur spoedig meester. Een uitslaande brand kon worden voor komen in een perceel aan de Hoofdstraat te Santpoort, dat door verschillende fami lies wordt bewoond. Er stond een bed in brand en het vuur tastte ook een linnen kast in een andere kamer aan. De brand weer was spoedig aanwezig en kon erger voorkomen. De oorzaak is nog niet be kend. moeten onthouden. Het is tragisch dat bij deze ramp zés opvarenden het leven hebben verloren, en de raad spreekt zijn deelneming daarme de uit tegenover hun nabestaanden. Uit de verklaring van de matroos, ge tuige Vlieland, zou volgen, dat de sloep in de 4 jaren, dat deze matroos op de IJM 32 voer, nimmer te water is gelaten. Dit is in strijd met artikel 110, lid 2 a, \an het Schepenbesluit. De raad keurt dit af. Ten slotte wil de raad woorden van lof richten tot de schipper en opvarenden van de Engelse treiler „Granby Queen" die erin geslaagd zijn een aantal opvaren den te redden. nieuwe collectie van TEXTIELSPECI AALZAAK MARKTPLEIN 21 De heer W. van Herle heeft vanmorgen, uit handen van de burgemeester van Vel sen, mr. J. C. Bührmann, de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, ontvangen. De heer Van Herle, Belg van geboorte, woont in IJmuiden (Spilbergenstraat no. 10) en was van 1915 tot voor kort, vuur werker in dienst van de smederij construc tie- en reparatiewerkplaats J. van Ikelen en Zoon te IJmuiden. In het begin van de eerste wereldoorlog kwam hij, als Belgisch vluchteling, in Nederland. Burgemeester mr. J. Ch Bührmann herinnerde vanmorgen in raadhuis Velsen aan de lange loopbaan van de heer Van Herle bij de firma Van Ikelen. De onder scheidene is Belg van geboorte en zijn op- Een druk programma van reizen met nieuwe schepen, die naar hun nieuwe be stemmingen moeten worden gebracht door Nederlandse bemanningen, wordt in de komende weken uitgevoerd door het Scheepstransportbedrijf N.V. Redwijs (Re derij Gebr. Wijsmuller n.v.) te Baarn. Uit IJmuiden is woensdagmiddag ver trokken de slechts 31.80 meter lange tou ring launch „Delta Enterprise". Redwijs- gezagvoerder R. Schoonderwoerd en zijn mensen brengen de door 300 pk. voortge stuwde „Delta Enterprise" over een af stand van 4000 mijl naar Port Harcourt in Nigeria. Het door Akerboom te Oegst- geest gebouwde schip is bestemd voor de Niger Delta Development Port Harcourt. Van Delfzijl uit is een Redwijs-beman- ning onder leiding van kapitein W. Bu- ninga vertrokken om een lange reis te be ginnen met een boeienlegger, de Paki staanse boeienlegger „Pathfinder," die naar Chittagong in Pakistan moet worden gebracht voor de Inlands Water Trans port Authority aldaar. De boeienlegger, die 44 meter lang is, 10 meter breed en Advertentie OVENVAST AARDEWERK ontwerp: Marianne Westman MARKTPLEIN 7 3.90 meter hol, werd gebouwd door Grol's Scheepswerven N.V. te Zuidbroek in Gro ningen. Via Den Helder, op de rede waar van de gemeten mijl wordt gevaren, gaat de reis van 8500 mijl Pakistan-waarts. De voortstuwing geschiedt door twee 337 pk. motoren. Het schip is uitgerust met een 10 tons laadboom -en een grote bok met een trekkracht van 15 ton. Waar Nigeria Vrijdag begint in Schiedam de nieuwste zuiger van de HAM, de HAM.306, onder commando van Redwijs-gezagvoerder W. F. Huijding ook de eerste reis. Het door L. Smit Zoon te Kinderdijk gebouwde schip, dat 2857 ton meet en over twee motoren van elk 1360 PK beschikt, moet door de N.V. Redwijs gebracht worden naar Port Harcourt in Nigeria. De nieuwe zuiger is 89.76 meter lang, 16.02 meter breed en 7.38 meter hol. Volgende week zal gezagvoerder L. Ch. Van Niel met zijn bemanning aan boord stappen van een zelfvarenoe kraan, die een hefvermogen heeft van 60 ton, bij de Scheepswerf Gusto te Schiedam. De kraan zal tijdens de uitbrengreis naar Calcutta over een afstand van 8000 mijl omge draaid zijn en naar achter gestreken. De kraan is uitgerust met twee triple expan sie machines van 550 PK, die een vaart aan het schip geven van ongeveer 10.7 mijl. De bruto tonnage is ongeveer 1100 ton, de lengte 54.95 meter, de breedte 17.40 meter en de holte 4.27 meter. Een vijfde Redwijs-transport is bijna be ëindigd. De zeesleepboot „Williams" is door kapitein B. Hengeveld en zijn be manning uitgebracht van New York naar Pak'stan. De sleepboot wordt daar heden verwacht, waarna de bemanning begin april per vliegtuig in Nederland wordt te rugverwacht. leiding tot smid kreeg hij in het stadje Lier. In de eerste wereldoorlog kwam hij naar Nederland en trad in dienst van het toen nog kleine IJmuidense bedrijf. De burgemeester zei het jammer te vin den dat de heer Van Herle de koninklijke onderscheiding niet ten deel kon vallen op de dag dat het bedrijf vijftig jaar bestond, op 1 februari jongstleden. De oorzaak hiervan was echter het feit dat de Bel gische ambassade moest worden ingescha keld, daar de heer Van Herle nog steeds Belg is. Acht en veertig jaar heeft hij aan net smidsvuur gestaan. „Helaas komen er niet meer bij," zo zei burgemeester Bühr mann, die het beroep van smid een mooi beroep noemde. De heer Van Herle heeft veel siersmeedwerk gemaakt. Het moet voor hem prettig zijn 'e weten dat deze onvergankelijk zijn. In de donderdagmiddag gehouden ver gadering van het produktschap voor vis en visprodukten werd het bestuursvoorstel tot het instellen van flexibele minimum verkoopprijzen voor verse haring en ma kreel verworpen met 15 tegen 7 stemmen, zodat er ook voor 1963 voor deze artike len nog nader vast te stellen minimum verkoopprijzen zullen gelden. Voorts werd besloten de haringteelt 1962 -1963 met ingang van 13 april te sluiten, zodat na deze datum tot een nog nader vast te stellen datum voor de teelt 1963- 1964 geen haring in gezouten toestand meer zal mogen worden aangevoerd. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Zaterdagmiddag om 4 uur speelt Ken- nemerland voor het eerst na de winterpe riode weer op eigen terrein tegen SSVU uit Utrecht, die evenals Kennemerland be hoort tot de topgroep. Kennemerland die weliswaar de tweede plaats, met gelijk aantal punten met de leider van deze af deling, inneemt, zal bij het verliezen van deze wedstrijd haar tweede plaats moeten afstaan aan SSVU. Kennemerland verschijnt met het vol gende elftal: Cupé, Bakker, Van Dijk, Van Leeuwen, De Jong, Drullmaiin, Van Es, Rodenburg, Hoek, De Nieuwe en Dijks man. Advertentie Advertentie Te koop enkele overjarige (nieuwe) compleet met 2e program ma, voor sterk verlaagde prijzen. Velserduinweg 173 - Tel. 4402 Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente. Van 1 ndag 18 tot en met 'dag 24 april zal in het gebouw Musis Sacrum in Santpoort een tentoonstelling worden ge houden van produkten van de arbeids- en creatieve therapie van patiënten van het Provinciaal ziekenhuis. De tentoonstelling is geopend op werkdagen van half drie tot vijf en van zeven tot negen uur en op zaterdag en zondag van twee tot vijf uur, De opening heeft plaats op donderdag 18 april om half drie. mxxm)oripnoonoro-iooooooooonooooooormw-mY«'xTmx«i WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Een 65-,jarige kadasterklerk in Arnhem heeft na zijn pensionering geen twee maan den meer in dienst mogen blijven om zijn gouden ambtsjubileum te kunnen vieren. De staatssecretaris van Financiën, dr. W. H. van den Berge, heeft op vragen van 't Tweede Kamerlid Peschar (P.v.d.A.) ge antwoord dat een verzoek om verlenging van dienstverband na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in overeen stemming met de algemene gedragslijn, die voor rijksambtenaren wordt gevolgd ongeacht de aan het verzoek ten grond slag liggende overwegingen slechts inge willigd wordt indien het dienstbelang zulks bepaaldelijk vordert. In dit geval kon aan het verzoek niet worden voldaan. Gevallen dat een ambtenaar kort voor zijn veertig- of vijftigjarig ambtsjubileum de pensioengerechtigde leeftijd bereikt ko men vrij veel voor. De overweging dat het treffen van een bijzondere regeling weer nieuwe grensgevallen zou doen ont staan heeft daarvan doen afzien, zo voeg de de staatssecretaris hieraan toe. Amsterdam (V.UJ Prof. dr. G. Brillen- burg Wurth is benoemd tot buitengewoon hoogleraar In de faculteit der economische wetenschappen voor het onderwijs in de zedeleer van het economisch leven. Dr H J. van Zuthem is benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der econo mische wetenschappen voor het onderwijs in de economische sociologie en de bedrüfs sociologie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9