Snijbloemenexpert bracht f 82 min. in het laatje voor gevoelige magen weldadige werking - DE BEURS - Minister Erhard verdedigt de Westduitse energiepolitiek Exportstij ging vooral naar Duitsland Plan voor bureau loonzaken EEG-graanprijzen dit jaar niet tot elkaar Nijverdal-ten Cate breidt uit Ontslagen bij de Verenigde Glas Van der Lely wil gaan emigreren Hogere bruto-winst Orenstein en Koppel Politiek-structurele verandering bij Vlisco UNO-financiën in het ongerede Crediet- en effectenbank leent onderhands SCHEEPVAARTBERICHTEN Advertentie-omzet steeg tot bijna DM 3 miljard Bevredigend jaar voor Vihamij Nyma weer geen dividend Viba 20 pet (onv) E.R B0UMAN INC°fFÉcTEN0NA'RSBEDRIJ! DINSDAG 2 APRIL 1963 11 VOORZITTER KATHOLIEKE BLOEMISTEN ISO man in Nieuw Buinen Effectentransacties Alle assurantiën Werkgelegenheid en geen overproduktie in mijnen Kort economisch nieuws De export van bloemkwekerijprodukten is in 1962 ten opzichte van het jaar daar voor met f 20 miljoen gestegen tot 98 hiervan het grootste deel, 82 miljoen op Dit is meegedeeld door de voorzitter van de groep bloemkwekers van de Ne derlandse Katholieke bloemistenvakbond de heer H. Kolk, op de algemene verga dering van deze groep in Utrecht. De heer Kolk zei, dat Duitsland het grootste deel van de Nederlandse exportstijging heeft opgevangen. Deze concentratie op Duits land maakt de uitvoer, volgens hem, kwets baar en hij acht het daarom ook van groot belang, dat aan het zoeken van afzetmogelijkheden buiten Duitsland veel aandacht wordt besteed. De heer Kolk stelde, dat de handel in bloemkwekerijprodukten in het afgelopen jaar sterk afhankelijk is geweest van de weersinvloeden. Door het geringe aan bod liepen de prijzen rond de topdagen zeer sterk op, hetgeen, naar zijn oordeel een ongunstige weerslag had op de con sumenten, van wie er velen door de ho ge prijzen werden afgeschrikt. Sprekende over de problemen van de afgelopen winter zei de heer Kolk dat de kwaliteit van de tuinkolen veel te wen sen overliet. De beantwoording van de vra gen die hierover in de Tweede Kamer zijn gesteld, was, volgens hem, onbevre digend. Hij voegde hieraan toe, dat met alle juiste middelen moet worden aange. drongen op een verhoogde kwaliteit van de tuinkolen en op een efficiënte controle op de naleving van de gestelde kwaliteits eisen. De heer Kolk vestigde voorts de aan dacht o{5 het kostprijsverhogend effect van de verhoogde invoerrechten op minerale oliën. De pogingen van het georganiseer de tuinbouwbedrijfsleven om aan deze „discriminerende maatregel" een einde te maken, zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. De temporisering van de bouw van kas sen en warenhuizen heeft, volgens de heer Kolk, ook een grote nadelige invloed op Minister Veldkamp en diens staatssecre taris, de heer Roolvink, staat voor ogen de oprichting van een onafhankelijk loon- bureau te vergelijken met bijvoorbeeld het Centraal Planbureau da* de techni sche voorbereidingen voor loonpolitieke be slissingen voor zijn rekening neemt. Dit loonbureau zal ten behoeve van de Stich ting van den Arbeid en voor het college van Rijksbemiddelaars technische loonge gevens verzamelen en ten dienst van die instanties stellen. De minister en zijn staatssecretaris de len dat mee in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wets ontwerp tot wijziging van het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 Over de oprichting zal nog nader overleg met de Stichting en met het college worden gevoerd. Intussen is een modus vivendi getroffen, waarbij het secretariaat van het college aan de stichting alle benodigde technische gegevens verstrekt. Van onze correspondent) BRUSSEL Op de eerste dag van de E.E.G.-ministerraad van landbouwminis ters is het duidelijk geworden dat dit jaar geen oplossing zal worden gevonden voor het vraagstuk voor de toenadering van de graanprijzen. Het gevolg daarvan is dat deze gehele kwestie dan eerst voor de oogst van 196465 zou kunnen gaan gelden. Aangenomen tenminste, dat de ministers het toch tegen het einde van 1963, of in het begin van 1964, wel eens zullen worden. Het punt is vooral zo belangrijk, omdat mén te Brussel verwacht dat minister Couve de Murville zijn collega's duidelijk zou maken, dat Frankrijk niets voelt voor het openen van hetgeen men de Kennedy- onderhandelingen noemt (het Europese antwoord op de Trade Expansie Act, waarvoor de ministers van 16 tot 21 mei te Genève bijeen zullen komen), wanneer inmiddels ook geen oplossing wordt ge vonden voor de landbouwproblemen. De deskundigen zoeken nu al sedert maanden tevergeefs naar het vaststellen van de ver ordeningen voor zuivelprodukten, rund vlees en rijst. Minister Marijnen heeft er gisteren sterk op aangedrongen te komen tot een rege ling voor de geslachte varkens. Het bleek echter dat de Duitse minister van land bouw onder "geen beding een beslissing mocht, pgmen, omdat de landbouw-com- misSie van de Westduitse bondsdag de kwestie nog niet heeft behandeld. Omdat Italië, door de verkiezingen en de 1-mei viering ook niet eerder te Brussel verte genwoordigd kan zijn is de zaak thans weer uitgesteld tot de ministerraad van 20 en 21 mei. De verordeningen kunnen dan zeker niet voor 1 juli in werking tredèn. „De textielindustrie maakt geen gemak kelijke tijd door. Toch zijn wij gematigd Optimistisch. Wij hopen namelijk ons aan deel-mee te krijgen van het steeds stij gende textielverbruik in de wereld". Dit heeft de directie van de Koninklijke Tex tielfabrieken Nijverdal -ten Cate blijkens het personeelsorgaan „Het Contact" op de traditionele - jubilarissenavond meegedeeld. In Almelo is men bezig de spinnerij uit te breiden, evenals in Nijverdal. Het con cern heeft namelijk een te kleine capaci teit om de benodigde garens te maken. Door deze nieuwe gedeelten van de spin nerijen toe te voegen, behoeft het bedrijf minder garens aan te kopen. het streven naar intensieve glasbedrijven met hoogwaardige kwaliteitsprodukten, hij acht het onaannemelijk, dat deze maatre gel een stimulering van de woningbouw tot gevolg heeft. De heer Kolk concludeerde, dat de kwaliteit van de tuinkolen, de ho ge invoerrechten op oliën en de tempori sering van de bouw van kassen en wa renhuizen van nadelige invloed zijn op een bedrijfstak, waarvan agrarisch Nederland hoge verwachtingen koestert, met name in het kader van de E.E.G. In het jaarverslag van de Nederlandse Katholieke Bloemistenvakbond wordt nog vermeld, dat ook de bloembollenexport in 1962 een zeer grote toeneming te zien heeft gegeven en wel van 248 miljoen gul den in 1961 tot 278 miljoen in het afgelo pen jaar. De uitvoer naar de Verenigde Staten en Canada liep echter verder te rug. Bij de glasfabriek in Nieuw-Buinen zul len 150 personeelsleden zonder werk ko men door de sluiting van een van de twee ovens. Het concern de Verenigde Glasfabrieken, waartoe dit bedrijf behoort, is in de gelegenheid hun werk aan te bie den in de glasfabrieken te Schiedam, Leerdam en Maastricht. Voor zover de be trokken werknemers hiervan geen gebruik zullen maken, zullen ze onder een spe ciale ontslagregeling vallen. Gedurende een reeks van jaren zijn de Verenigde Glasfabrieken bezig haar fa brieken te moderniseren. „Deze vernieu wing kan uit de aard der zaak niet voor het gehele concern tegelijkertijd ter hand worden genomen, maar moet in étappes geschieden", aldus de directie. Destijds werd besloten als eerste fase Leerdam en Schiedam te moderniseren, waarna de plannen voor de tweede fase zouden wor den uitgewerkt. In deze tweede fase zul len na een laatste fase zouden worden uitgewerkt. In deze tweede fase zullen na een laatste bestudering van de markt en de produktiemiddelen plannen voor Nieuw Buinen en Delft moeten worden voltooid hetgeen nog enige tijd in beslag zal nemen. Advertentie Norac hét veilige vertrouwde middel tegen overtollig maag zuur, vormt een be schermend laagje op de maagwand. Norac, han dig doosje, staat al voor U klaar op de toonbank van Uw apotheker of drogist. C. van der Lely te Maasland is van plan haar bedrijf te verplaatsen als er geen verandering komt in de grenswijzi gingsplannen van de gemeente Maassluis die juist dat deel van Maasland voor wo ningbouw wil annexeren waar Van der Lely is gevestigd. Van der Lely heeft voor haar bedrijf nogal wat land nodig. Deze zeer snel groeiende onderneming, zo staat in de Nederlandse Industrie", rust op twee pijlers: uitvindingen (meer dan 2.000 ver leende octrooien in ongeveer 10 jaar tijd) op het gebied van landbouwwerktuigen en de fabricage van o.a. kunstmeststrooiers. Om de nieuwe vindingen te beproeven heeft het bedrijf behoefte aan minstens 50 tot 100 hectare goede grond om na te gaan of zij economisch te gebruiken zijn. Voorts moet het bedrijf in een industriële omgeving liggen, omdat het goed ge schoolde metaalbewerkers moet hebben. Van der Lely betwijfelt het, of het el ders in ons land geschikte terreinen in de nabijheid-van een industriegebied zal kun nen vindén en zij'heeft reeds in Frank rijk een gebied bestudeerd, dat aan haar eisen voldoet. Orenstein en Koppel heeft in 1962 een brutoresultaat behaald van 2.6 (v.j. f 2.3) min. waarna aftrek van onder meer bij zondere lasten een saldowinst resteert van 443.600 406.489). De algemene reserve stijgt tot 1.425.000 1.275.000). Voorge steld wordt als bekend een dividend van 14 (12) percent. Het indexcijfer voor de totaalomzetten in guldens (1952 100) bedroeg in 1962 211 vergeleken met 178 in 1961 De liquide mid delen zijn wat gedaald, onder meer door het aanhouden van grotere voorraden. Ter versterking van de middelen is een onder handse lening gesloten van twee ton met een looptijd van tien jaar. In het personeelsorgaan van de N.V. Van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond „De Rakel" maakt één der directeuren van dit bedrijf ir. J. Matthij sen er gewag van, dat er bij de Vlisco beslist geen sprake is van een tijdelijke inzinking, maar van een politiek structu rele verandering waarop het bedrijf zich moet instellen. De vroegere afzetgebieden in Afrika zijn vrij geworden en de con currentie van Japan speelt hier een be langrijke rol. Ook de onderlinge concur rentie van de bedrijven binnen de Euro pese gemeenschap schept de nodige pro blemen. De onderneming kreeg de grote klap eind 1961. In 1962 is een zekere geleide lijkheid betracht. Toen werd al begonnen met aanpassing van het directe productie personeel. In een goed jaar tijds vermin derde deze groep met ongeveer 70 man. Ook voor de andere werknemers moet dit een teken aan de wand zijn geweest. Toen ook in 1963 geen verandering in de situa tie kwam, volgde noodgedwongen ook in de hogere regionen (laboratorium-afde ling) eep zestiental ontslagen. Deze laat ste maatregel heeft in het bedrijf meer spanningen veroorzaakt dan die ter zake van de 75 CAO'ers die voordien werden ontslagen. Ir. Matthijsen stelt verder, dat het pro- duktie-niveau van het ogenblik waar schijnlijk wel gehandhaafd kan blijven. Allerlei pogingen worden gedaan om de nódige licenties voor léveringen aan Afri ka te verkrijgen, om een groter marktaan deel in de Euro-sector te bemachtigen en om de galvano-gravuurafdèling uit te breiden. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen vóór buitenlands bankpapier in Amsterdam luiden: Engels pond 10,02—10,12, Amerikaanse dollar 3.57!-'!—3.61'/i. Canadese dollar 3,30—3,35, Franse frank (100) 73,20—73,30, Belgische frank (1Ö0) 7,13—7.18, Duitse mark (100) 80,60—00.10, Zweedse kroon (100) 68,80—60,80, Zwitserse frank (100) 82,85—83,35. Italiaanse lire (10.000) 57,00—50,00, Deense kroon (100) 51,70—52,70, Noorse kroon (100) 40,8050,80, Oostenrijkse schilling (100) 13,00—14,00, Portugese escudo (100) 12.50—12,65. Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,00—6,05. NEW YORK (Reuter) Een werkcom missie van 21 UNO-landen, die 'n oplossing moest vinden voor de financiële crisis waar in de UNO, zich bevindt, heeft gemeld dat zij geen aanbeveling heeft kunnen opstel len die de algemene instemming heeft. De UNO-Assemblee die op 14 mei een speciale zitting aan het probleem wijdt, zal het daarom moeten doen met een aantal afzonderlijke benaderingen en een aantal beginselen die leden van de commissie no dig achten voor de financiering van toe komstige operatie tot behoud van de vrede, De UNO is in moeilijkheden gekomen door de kosten van de operaties in Kon go en het Nabije ooste (waar de vrede tussen de Arabische staten en Israel be waard moet blijven). Bijna driekwart van de UNO-leden is zijn verplichtingen niet of slechts ten dele nagekomen. Het tekort op de UNO-begroting wordt tegen medio van dit jaar op 127 miljoen dollar geschat. Het tekort is voor een groot deel ontstaan omdat de Sovjet-Unie, Frankrijk en vele andere landen niet wil len bijdragen aan de kosten in Kongo. In een rapport wordt verklaard, dat vele landen het er in beginsel over eens zijn, dat genoemd werk tot de collectieve ver antwoordelijkheid van de leden behoort. Dit standpunt wordt evenwel niet gedeeld door de Sovjet-Unie, Bulgarije en Mongo lië. De Verenigde Staten hebben te ken nen gegeven dat zij aan het werk tot handhaving van de vrede niet meer dan 32,02 percent van de kosten willen bijdra gen. Dat is het percentage dat de Ver enigde Staten bijdragen in de normale UNO-begroting. Door het Amerikaans standpunt werd een poging van enkele leden van de com missie verijdeld om met een formule te komen waardoor de grootste last op de schouders van de Verenigde Staten en andere landen, die beter in staat geacht worden deze kosten te dragen, zou komen te rusten. In de commissie heeft ook Ne derland zitting. AMSTERDAM: E.M.S. lager De internationale waarden zijn gisteren voor de eerste dag van de nieuwe bêurs- week geopend met een licht verdeelde stemming. De hoek van aandelen E.M.S bleef gesloten. Er werd wel geboden 773 en gelaten 775 voor de oude aandelen, doch de partijen konden niet tot affaire komen. Vrijdag was dalend in deze stukken 845 tot 800 gedaan. In genoemde aandelen werd 's morgens 782 tot 810 gedaan. Juist hier door zag het er even voorbeurs zeker niet naar uit, dat de hoek „Scheveningen" ge sloten zou blijven. Er waren wel veel belangstellenden in deze hoek aanwezig, er werd ook nog wel geboden en gelaten doch de partijen kon den niet tot elkaar komen. Uiteindelijk werden de bied- en laatkoersen steeds la ger gesteld. De laatste adviesprijs voor de oude aandelen was 760 laten, een bied prijs werd geadviseerd op circa 740. De hoeklieden in dit fonds hielden zich wijze- lijk op de achtergrond, omdat midden koersorders accepteren in een fonds dat wel 50 punten op één dag in koers kan veranderen, uiteraard voor de betreffende hoeklieden zeer grote risico's inhouden De handel in de hoofdfondsen zette kalm in. A.K.U. en Philips hoger op respectieve lijk 441 (439) en 153,60 152,90). Unilever min twintig cent evenals aandelen Kon Olies op respectievelijk 153,10 en 169,20 Aandelert Hoogovens werden op 520 ge laten, tegen 516 bieden (525). Boeke en Huidekoper van 210 op 213 Boom-Ruygrok van 174 1 op 174; Figée van 230^ op 233. Advertentie Alben Verweyloan 1/1, Haarlem. Tel 102500 52564 (Van onze correspondent) BONN De bondsregering streeft er naar de verbruiker niet te belasten met duur makende maatregelen op het gebied der energievoorziening. Die schone zin stond centraal in het antwoord dat mi nister van Economische Zaken professor dr. Ludwig Erhard vorige week in de Bondsdag gaf op een reeks vragen van de socialisten over de energiepolitiek. Er- hards veelbelovende zin stond echter in een kader van aankondigingen van maat regelen, die niet veel bijdragen aan het goedkoper worden van energie voor de verbruiker. De belasting op stookolie (25 mark per ton zware, 10 mark per ton lichte olie). met vier jaren verlengd. Daarna zal nog gedurende twee jaren de helft wan de genoemde belasting geheven worden. In totaal zal de verbruiker 1,6 miljard mark meer moeten betalen door de continuering van deze belasting. Van dit bedrag zal in de komende vijf jaren 1,3 miljard naar de mijnbouw vloeien, die moet rationali seren om tegen de concurrentie van de olie op te kunnen. Een andere maatregel is dat in de tde- komst alleen contracten inzake de invoer van olie mogen wórden afgesloten die èen looptijd hebben van tussen de negen en vierentwintig maanden. Daarmee hoopt de bondsregering de energie-import in de hand te kunnen houden en óp korte ter mijn te kunnen ingrijpen, indien er geva ren dreigen. Ook hoopt men op die ma nier te kunnen voorkomen dat strenge win ters nog eens zullen leiden tot énorme prijsstijgingen, zoals die dit jaar zijn voor gekomen. Erhard vertelde de Bondsdag dat het de tfgelopen jaren gelukt is jaarlijks 140 mil joen ton kolen af te zetten; 11 miljoen ton is inmiddels verbruikt van de grote voorraden, die nu nog 7,2 miljoen ton be lopen. In 1964 wil men 139,6 miljoen ton kolen produceren, hetgeen betekent dat er geen overschot zal zijn. Op socialistische kritiek inzake een ge brek aan conceptie in de Westduitse ener giepolitiek. antwoordde Erhard: er is geen sprake van een gebrek aan conceptie en evenmin van een langzaam afsterven van de mijnbouw. In de laatste jaren zijn weliswaar 170.000 mijnwerkers overgegaan naar andere beroepen en werden 25 mijn schachten stilgelegd, maar dat heeft ge leid tot de gezonde toestand dat de mijnen nu zoveel produceren als ze kunnen afzet ten en dat er werkgelegenheid in de mijn bouw is. De Crediet- en Effectenbank te Utrecht heeft besloten het maatschappelijk kapitaal te verhogen van 2,5 miljoen tot 12,5 mil joen gulden. Binnenkort zal worden over gegaan tot het onderhands plaatsen van aandelen, aldus de directie. Dê heèr I. Baart, secretaris van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor dé metaalnijver heid en de elektrische industrie, is gekózen tot voorzitter van een Europees comité voor de me taalnijverheid, dat vertegenwoordigers van be- drijfsbonden in de zes landen der Europese ge meenschappen in Parijs hebben opgericht. In plaats van de heer R. W. Haent.iens Dekker, die zijn werkzaamheden als directeur van de Nedérlandsch-Zwitsersche Kamer van Koophan del heeft beëindigd, is tot nieuwe directeur be noemd dè heer W. J. Diederix. Aalsum 1 v. New Bedord n. Aruba. Abida 9 te Rotterdam verwacht. Achilles 2 te Anto Fagasta. Acmaea 4 te Bayonne verwacht. Adara 1 600 m. n.n.o. Barbados n. Buenos Aires. Adrastus 1 40 m. n. Tunuis n. Port Said. Aegis 2 v. Amsterdam n. Antwerpen. Albireo 1 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alca 1 v. Panama n. Buena Ventura. Alchiba 2 te Genua verwacht. Aldabi 2 te Rotterdam. Algol 1 te Hamburg v. Bremen. Alphacca 1 100 m. n.w. Alexandrië n. Hamburg. Alpherat 1 195 m. w.z.w. K. St. Vine. n. L. Palm. Alwaki 1 450 m. o.n.o. Aden n. Aden Amerskerk 1 v Gdynia n. Hamburg. Amsteldiep 1 te West-Wego (Louisiana). Amstelhoek 1 v. Yokohama n. Vancouver. Amstelland 2 te Santos. Amstelmolen 1 500 m. w. Adelaide n. Wallaroo. Amstelsluis 1 55 m. o.z.o. Hsinkiang n. Kobe. Amstelstad 1 v. Sydney n. rood-China. Archimedes 2 v. Rotterdam n. Bremen. Ares 2 te Valparaiso. Argos 1 45 m n.w. Oporto n. Terneuzen. Aristoteles 1 v. Puerto Cabellö n. Port of Spain. Asmidiske 2 te Port Elisabeth. Asterope 1 148 m. z.w. Landsend n. Hampt.foads. Attis 1 v. Maracaibo n. Baltimore. Atys 1 te Berre. A verdijk 2 te Newcastle N.S.W. Bali 2 te Marseille. Banggai 2 v. Khorramshahr n. Abadan. Bantam 1 460 m. w. Minicoy n. Penang. Barendrecht 1 v. Genua n. Port Said Batu 1 160 m. w. Algiers n. Port Said. Bennekom 1 555 m. n.o. Martinique n. Curasao. Blitar 1 450 m. n.w. Antierhalgr.kan. n. Adelaide. Bosco 29 v Canneto n. Gandia. Bovenkerk 1 180 m. z.w. Monrovia n. Kaapstad. Calamares 1 te Cristobal n. Corinto. Calt. Arnhem 1 180 m. n.n.o. Finist. n. Cartagena. Caltex Delft 1 v. Karachi n. Colombo. Calt. Leiden 1 8 m. n.o. Kuria Muria n. Bahrein. Calt. Naples 1 125 m. n.n.o. P. Sudan n. Bahrein Caltex Pernis 1 91 m. n.w. Minicoy n. Bahrein. Caltex Utrecht 1 v. Suez n. Bahrein. Camerounkust 1 180 m. n.o. Conakry n. Freetown. Carrillo 2 v. Bremerhaven n. Rotterdam. Casamance 1 120 m. n. Pt. Etienne n. Dakar. Castor 2 te Antwerpen. Celebes 1 120 m. n. Cocotra n. Aden. Ceres 1 te Pisco v. Ilo. Charis 1 560 m. n. Bermuda n. Bermuda. Cinulia 1 ten anker Liverpool n. Stanlow. Crania 1 te Cardon n. Rotterdam. Dahomeykust 1 te Antwerpen. Dalerdijk 2 te Rotterdam. Deneb 1 270 m. o. Jacksonville n. Jacksonville. Diem er dijk 31 v. San Francisco n. Portland. Diogenes pass. 31 Vlissingen n. Amsterdam. Doelwijk 1 60 m. n. K-p. Finisterre n. Rotterdam. Doris 1 v. Grenada n. Curasao. Duivendrecht 1 v. Lagos n. Abidjan. Eenhoorn 1 240 m. o.z.o. St. Vincent n. Valetta. Elizabeth Broere 1 te Piraeus v. Genua. Eos 1 te Piraeus. Esso Amsterdam 2 te Rotterdam. Esso Rotterd. 1 200 m. z.w. Karachi n. Rastanura. Fina Nederland 1 te Grangemouth. Forest Hill 1 95 m. o. Gibraltar n. Philadelphia. Forest Lake 1 60 m. w. Bushire n. Kobe, Fravizo 1 v. Stockholm n. Norrköping. Gaasterland 31 v. Santos n. Rio Grande. Gabonkust pass. 1 Las Palmas n. Freetown. Garoet 2 v. Antwerpen n. Amsterdam. Geertje Buisman 1 180 m. o. Malta n. Ceuta. Giessenkerk 2 te Beira verwacht. Gorredijk 1 v. New York n. Boston. Graveland 2 te Las Palmas. Groote Kerk 1 v. Duinkerken n. Beyrouth. Guineekust 31 v. Calabar n. Apapa. Gulf Hansa 1 25 m. z.o. Wight n. Port Said. Gulf Hollandér l In Suezkanaal fi. Rotterdam. Gulf Italian l loo m. w. Little Quoin n. Landsend. Gulf Swede 1 65 m. w. Djeddah n. Mena. Hector 1 v Bremen n. Antwerpen. Hermes 1 te Le Havre. Hilversum 1 te Le Havre v. Antwerpen. Hollands Diep l v. Vizagapatnam n. Calcutta. Hoogkerk 2 te Calais. Inca 1 rede Marseille. Jagersfontein 1 te Antwerpen. Japara 1 v. Genua n. Port Said, Jason 1 v. Georgetown n. Niekerie. Jos. Frering 1 120 m. z.w. K. St.Vine. n. Monrovia. Kara 2 te Curasao verwacht. Karimun 1 270 m. n.o. Azoren n. Cristobal. Katelysia 0 te Curasao verwacht. Katsedijk 4 te Le Havre verwacht. Kelletia 1 te Brunsbilttelkoog. Kennemerland 1 te Amsterdam. Kermia 1 te Aalborg n. Thameshaven. Khasiella 0 te Gothenburg verwacht. Kieldrècht pass. 1 Kp. Guardafui n. Colombo. Koningswaard 2 te Curasao. Kopionelta 1 70 m. w. Algiers n. Ravenna. Koratia 12 te Curasao verwacht. Korendijk 1 v. Hamburg n. Bremen. Korenia 14 te Harburg verwacht. Kreeft 1 v. Rotetrdam n. Narvik. Kryptos 1 100 m. n.o. Santa Maria n. Curasao. Kylix 3 te Curasao verwacht. Ladon 1 75 Om. z.w. Azoren n. Rotterdam. Leersum l in straat Malacca n. Colombo. Leiderkerk 1 130 m. o. Malta n. Tripoll. Lelykerk 1 45 m. w.n.w. Malta n. Antwerpen. Liberty Bell 1 v. Bahrein n. Suez. Lombok 1 te Los Angeles. Maashaven 1 240 m. w.n.w. K. Finist. n P. Arthur. Maaslloyd 2 v. Mombasa n. Djibouti. Madisonlloyd l 50 m. n. Oran n. Port Said. Mainlloyd 1 te Cristobal v. Curasao. Marathon 1 v. Paramaribo n. Georgetown. Mariekerk pass. 1 Straal v. Messina n. Marseille. Maron 31 240 m. z.z.o. New York n. Oranjestad. Meliskerk 1 te Bandar Shapur. Merwede 2 v. Rotterdam n. Abidjan. Mississippilloyd 1 230 m. z.o. Yap ell. n. Cristobal. Moh. Reza Shah 1 10 m. z. Malta n. Landsend. Mulderkerk 1 180 m. n. Socotra n. Karachi. Munttoren 1 275 m. o. Mogadiscio n. Abadan. Musilloyd 1 te Beyrouth. Naess Tiger pass, 1 Golf v. Masira n. Suez. Neder-Ebro pass. l Kp. Agulhas n. Pt. Elisabeth. Neder-Elbe 1 te Bombay v. Suez. Neder-Rijn 1 te Antwerpen. Noordwijk 1 60 m. z.o Palma Mall. n. L. Palmas. Nushaba l 75 m. z.o. K. St. Marta Gr. n. B. Aires. Nijkerk 1 v. Port Swettenham n. Singapore. Oberon 2 v. Georgetown n. La Guaira. Ondina 2 v. Mena Al Ahmadi n. Thameshaven. Onoba 1 125 m. z.w. Kuria Muria n. Mena. Oostkerk 1 60 m. o.n.o. Bougie n. Antwerpen. Oranjefontein 1 120 m, w.n.w. Lissab. n. Tenerlfe. Oranjestad 1 v. Trinidad n. Paramaribo. Ossendrecht 1 120 m. o. Port Sudan n. Karachi. Ouwerkerk 1 v. Bremen, 2 te Hamburg. Overijsel 1 te Antwerpen. Pacaya 1 ten anker rede Callao. Palamedes 1 v. Paramaribo n. Sint Maarten. Parthenon 2 te Jacksonville Peperkust 1 200 m. z.z.w. Las Palmas n. Dakar. Pericles 1 te Hamburg v. Rotterdam. P. G. Thulin 1 v. Arica n. Chanaral. Philidora 1 40 m. o. Gibraltar n, Rotterdam. Philine 8 te Singapore verwacht. Philippia 2 in Suezkanaal verwacht n Lavera. Poseidon 1 v. Port of Spain n. Sint Vineent Prins Alexander 2 te Antwerpen. Prins Fred. Hendr. pas. 1 K. Finist. n. Hamburg Prins Will. George Fred. 1 v. Glasg. n. Montreal Prins Willem van Oranje 1 te Hamburg. Prins Willem III 1 v Palma n. Algeciras. Rempang 1 80 m. n.o. Lour. Marques (bestemm.). Reza Shah the Great 1 265 m. n. Azoren n. R'dam. Risa Paula 1 150 m. o. Las PalmaS n. Conakry Roebiah I te Amsterdam. Roepat 2 te Hsinkang verwacht. Roggeveen 1 rede Lome n. Lagos. Rondo pass. 1 Finisterre n. Antwerpen. Rotterdam 1 te San Francisco v. Honolulu. Rijndam 1 v. Rotterdam n. Quebec. Saloum 1 100 m. n.n.w. K. Villano n. Duinkerken. Schelpwijk I v. Abadan n. Karachi. Scherpendrecht 1 v. Abidjan n. Ango Ango. Schouwen 1 v. Suez n. Bombay. Senegal 1 1Ö0 m. n. Dakar n. Fecamp. Sepia l 65 m. w.z.w. Kp. Comorln n. Mena. Serooskerk 1 te Port Kembla. Servaaskerk 1 v. Tripoli n. Genua. Slmonskerk l 55 m. z.w. Djeddah n. Suez. Sinoutskerk 31 te Kobe. Slamat 1 v. Bremerhaven n. Londen. Sliedrecht 1 te Huil. Stad Alkmaar 1 28 m. o. Gibraltar n. IJmuiden Stad Den Haag l v. Pepel n. IJmuiden, Stad Rotterdam 2 rede Sagunto. Stad Utrecht 1 250 m. n.w. Dakar n. IJmuiden. Stad Vlaardingen 3 te IJmuiden verwacht. Straat Bali 2 te Port Elisabeth verwacht. Straat Clarence 1 240 m. z. Str. Soenda n. Slngap. Straat Colombo 1 150 m. z.o. D. Garcia n Singap. Straat Lombok 2 te Dar Es Salaam. Straat Mozambique 1 600 m. o.n.o. Chagos arch. naar Mauritius. Straat Singapore v.' Lorenco Marques n. Beira, Tamara 1 ten anker rede Livorno. Tara 1 rede Lagos. Thuredrecht pass. 1 Gibraltar n. Savona. Tjimanuk 1 v. Lagos n. Tema. Togokust l te Bordeaux v. Amsterdam. Utrecht 1 30 m. n.w. Djeddah n. Suez. Van Linschoten 2 te Victoria. Van Riebeeck 1 v. Majunga n Beira. Van Waêrwijck 1 v. Saigon n. Slhanoukville. Vasum 1 in Panamakaal n. Puerto Miranda Viana 2 te Lavera verwacht n. Mena Al Ahmadt Videna 31 v. Port Said n. Montreal. Vitrea 1 6 m. z.z.w. Startpoint n. Band. Mashur. Vivipara 10 te Rotterdam verwacht. Vlieland 1 v. Punta Cardon n. Rotterdam. Waardrecht 1 1000 m. o. Phllippijnen n. Hsinkang. Waibalong 1 v, Aden n. Mombasa, Waikelo 1 v. Mtwara n. Zanzibar. Waingapoe 1 v. Djibouti n. Aden. W. Alton Jones 1 10 m. o. Masira n. Rastanura. Waterland 1 60 m. z.w. Madeira n. Buenos Aires. Waterman 2 te Rotterdam. Willem Ruys 1 v. Colombo n. Singapore. Woltersum 1 te Duinkerken. Wonogiri 1 v Kaapstad n. Port Elisabeth. Wonosobo 1 20 m. z. Kreta n. Napels Zaanland 1 v. Hamburg n Amsterdam. Zafra pass. 1 Algiers n. Marsa El Brega. Zarla 8 In Suezkanaal verwacht n. Landsend. Zonnekerk 1 v. Adelaide n. Melbourne. Zutderkerk pass. 1 Gibraltar n. Duinkerken. Zwijndrecht 2 te East-London verwacht. KLEINE VAART Adine 1 op Schelde n. Antwerpen. Aerdenhout 1 In Finse Golf n. Bordeaux. Amstelstroom l 0 m. n.w. Hk. v Holl. n. A'dam. Amyntas 1 25 m. z.w. Finisterre n. Gibraltar. Anna Broere 1 15 m. z.w. Beachyhd. n. Coleraine. Arnoudspolder l dwars Kp. Silero n. Lissabon. Binnenhaven 1 te Duinkerken. Boezemsingel 1 v. Glouehester. Coccinelle l te Casablanca. Dldo l lo m. z. Ouessant n. Leixous. Diligentia 1 op Thames n. Rotterdam. Drie Gebroeders 27 v. Genua n. Ponza. Flores 1 v. Barry n. Brest. Hardenberg 20 v. Liverpool n. Barbados. Heemraadsingel 1 v. Antwerpen n. Terneuzen. Heemskerk 30 v. Teignmouth n. Genua. Heerengracht 1 15 m. o. z.p. Gotland n. Helsinki. Helvetia S. 20 te Dublin. Hoogland 1 te Swansea. Joost 1 in Golf van Blseaye n. Wicklow. Kastanjesingel l te Rochefort. Labrador 1 te Newross. Llngestroom pass. l Noórdhinder n. Amsterdam. Mantó l 120 m. z.z.w. Ouessant n. Amsterdam. Markab 1 te Avonmouth, Merwehav. l 10 m. z.w. K. Villano n. Casablanc». Midas 30 te Barcelona. Mies 30 v. Lanouvelle n. Gent. Nero 1 20 m. z.w. Casquets n. La Palllce. Sheratan 1 250 m. z.w Kp. St. Vine, n Treguier Spoorsingel l v. La Palllce n. Bayonne Steenbergen verm. 1 v. Antwerp, n. Duinkerken Strabo l 30 m. n. Finisterre n. Rotterdam. Trompenburgh 1 20 m.n.w. Waterw. n. Aberdeen Twee Gebroeders 31 v. Livorno n. Napels. Ubbergen l te Klaipeda. Vrljburgh l 70 m. z.z.w. Ouessant n. Casablanca Walenburgh pass, l Wight n Rotterdam, Wedlooper 30 te IJmuiden. Wester-Eems 1 40 m. z. St. vine. n. Casablanca. Ijsselhaven l 170 m. n.o. Villano n. Duinkerken. VERHANDELDE FONDSEN 1 april 29 maart Totaal 458 453 Hoger 209 (45,6°/o) 232 (51,2°/o) Lager 157 (34,3®/o) 131 (28,9°/o) Gelijk 92 (20,1®/©) 90 (19,2%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.KU Hoogovens Kon. Olief 169,80—170,60 Philips f 152,90—153 Unilever Stemming: Prijshoudend. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2 de tijdv. A.KU440 Hoogovens 522—524 Kon. Olie170,40—170,50 170,50 Philips 153,153,10 Unilever 153 gb153,20 153,40 Vorige slotkoers A'dam Rubber 117% H.V.A 144% A.K.U. 440% 136,60 Hoogovens 519 Philips Gem. Bez 153,— Unilever 153,20 Dordtsche Petr. 774 K. Ned. Petr. Mij. 169,60 Holl. Am. Lijn 115% K.L.M f 54,50 K.N.S.M 143% Ned. Stoomb. Mij. 134% Ommeren, Phs. v. 2 Scheepv. Un Ned. 135% 194,50 Nefo f 105,— 212,— Unitas 505,— Ver. Bezit v. 1894 f 127,50 Amsterd. Bank 368% Ned. Handel Mij. 357% Rotterd. Bank 336 Twentsche Bank. 308 Albert Heijn 622 Amstel Brouwerij 450 Berkei's Patent 196 Bols 926 Bührmann Papier 712 412 Ford 914% Gelder Kon. Pap. 259 Gist Spir.f. Kpn. 338 Van der Heem 281% Heinekens Bier 446 Hoogenbosch Sch. 290 488 Kon. Zout-Ketjen 749 Muller Nat. Bezit 332 Ned. Kabelfabr. 483 Philips Pref. 58,50 178 Thomassen Dr. 743 Ver. Machinefabr. 193% Wessanen 373 Wilton Fijenoord 275 Zwanenberg-Org. 879% Billiton Mij. II 420 Aluminium Ltd... 25 American Motors 19% Anaconda 44% Bethlehem Steel.. 31%, Cities Service.... 63% General Motors.. 64% Kennecott Copper 72 V» Republic Steel 38 Shell Oil 38% U.S. Steel 47% Ih Wêst-Duitsland is in 1962 vobr èen bedrag van DM 2.9 miljard geadverteerd. Ten opzichte van 1961 betekent dit een stijging van ruim 10 percent. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Westduitse federatie van advertentiebureaus. Hiervan werd DM 2.5 miljard besteed voor het adverteren in kranten en tijdschriften (stijging van 9.2 percent), DM 281.8 mil joen voor TV-advertenties (24.6 percent meer dan in 1961), terwijl aan reclame voor de radio DM 55.9 miljoen werd uit getrokken. De Federatie waarschuwt er voor dat de gelden, die aan het adverteren wor den besteed niet in dezelfde tempo zullen stijgen als in vorige jaren. Ze verwacht een einde van de fantastische groei, maar het advertentie-bedrijf zal wel een gesta dig groeien. Over TV-reclame wordt nog opgemerkt, dat als de Duitse regering meer advertentietijd dan het huidige half uur per etmaal toeliet, het in de TV be stede bedrag nog aanmerkelijk zou toene- nemen. (AP). Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) WALL STREET: VASTE STEMMING VOOR CHRYSLER De Newyorkse beurs is dè maand april in een vrij opgewekte stemming begonnen. Bij een betrekkelijk actieve handel sloot de markt met factionele winsten. Een uit schieter vormde wederom Chrysler, welk fonds ongeveer 2 dollar kon stijgen. Dit op geruchten dat de winst van het concern in het eerste kwartaal '62 4 per aandeel heeft bedragen. De omzet beliep 3.980.000 shares tegen 3.390.000 shares vrijdag. De Dow Jones indices: industrie 685.86 (+3.34), spoorwegen 152.97 (+0.05) en open bare nutsbedrijven 137.12 (+1.06). De resultaten van de n.v. Verenigde Industrie- en Handelmaatschappij „Viha mij" over 1962 zijn, blijkens het verslag, bevredigend geweest. Uit de geconsoli deerde winst- en verliesrekening blijkt, dat het saldowinst 1,46 (v.j. 1,56) min bedraagt. De bruto winst op goederen steeg tot 10,87 10,07) min. De bedrijfskosten vergden f 7,92 7,45) min. Na afschrij vingen etc. bedraagt het exploitatieresul taat van het groothandelsbedrijf 2.40 1,94) min. De inkomsten uit deelnemin gen daaldèn tot f 250.000 315.000). Aan interest werd ontvangen 582.139 524.713). Het exploitatieresultaat van W. J. Stokvis Koninklijke fabriek van Metaalwerken, na afschrijvingen, vermin derde tót 418.762 887.744). De stijging van de lonen en salarissen kon hier niet worden opgevangen door hogere verkoopprijzen, als gevolg van de steeds toenemende nationale en internatio nale concurrentie. Aan het fonds voor aanvullende pensioenverzekeringen wordt 100.000 toegevoegd (nihil). De voorzie ning voor vennootschapsbelasting vergt 920.000 880.000). Over de vooruitzichten zegt de directie, dat de zeer ongunstige weersomstandig heden in de eerste maanden van 1963 voor al de omzetten van het groothandelbedrijf nadelig hebben beïnvloed. In hoeverre de ontstane achterstand zal worden ingelopen, kan nu nog niet beoordeeld worden. Voor spellingen omtrent de resultaten over 1963 kunnen niet worden gegeven. Kunstzijdespinnerij Nijma is van plan ook dit jaar aan de aandeelhouders voor tp stellen het dividend te passeren. In 1960 werd voor het laatst 6 percent uitgekeerd. Vereenigde ingenieursbureaux „Viba" stelt voor over 1962 een dividend uit te keren van twintig percent (onv.). Hiervan werd reeds zes percent interim-dividend betaalbaar gesteld, zodat als slotdividend van 14 percent resteert.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11