Botwinnik moet 't onmogelijke mogelijk trachten te maken 0 WA SPORTSHIRTS Aspirant-kijkers in slaapzak voor plaatsje in stadion Uit totogelden ruim 3 miljoen voor sportaccommodaties V ijfde partij na 40 zetten afgebroken Togido behield de derde plaats Walter Hollandia is gehandicapt Waterpoloërs weer terug in Nederland Benfica zondag op tribune in Kuip Jmgensmarki «isra tCTM w Leicester mikt op moeizame „doublé" Bokser Richardson trekt zich terug Voor tweede maal komt Erland Kops naar Nederland Niet Brazilië maar Bolivia kampioen DINSDAG 2 APRIL 1963 13 Éi A nalyse Oud-titelhouder schieten Bouwens overleden Leo Horn leidt wedstrijd Engeland-Schotland elke woensdag Wmt-mMÊ Drie opvolgers van Fuehs Uitslagen Engelse League Suriname-Trinidad: 3-1 De vijfde partij in de tweekamp om het schaakwcreldkampioenschap is na 40 zet ten afgebroken, doch er behoeft nauwe lijks twijfel over de afloop te bestaan. In dien Botwinnik geen kans ziet het onmo gelijke mogelijk te maken is de stelling snel verloren. Enkele grootmeesters in Moskou achtten het mogelijk dat de titel houder zonder verder spelen zal opgeven. Het verloop van de strijd was buitenge woon instructief, doch zo moeilijk te grij pen. dat experts als Tal, Smyslov, Flohr, en Poloejevski in de late avond nog geen directe fout van de wereldkampioen hadden kunnen opsporen. Tal klaagde schertsend: „In deze match wordt het middenspel overgeslagen en ik houd er zo van daarnaar te kijken. Een beetje gelijk had de ex-wereldkampioen wel. Botwinnik benutte namelijk een mo gelijkheid tot vroegtijdige dameruil, waarschijnlijk in de veronderstelling, dat de positie tot een gelijke stelling uit te bouwen zou zijn. Een schijnbare voor sprong in ontwikkeling kon deze hypothe se ondersteunen. Doch reeds tegen de 20ste zet werd het duidelijk, dat Petrosjan zeer fijn had ge taxeerd. Dankzij een sterk paard op e4 kon zwart niet tot ontplooiing van zijn spel komen. Een dame-vleugelmeerder heid bleek onbeweeglijk en in het ver volg zelfs een blok aan het been. Met schijnbaar dood-onschuldige, doch positio neel wondermooi in elkaar passende ma noeuvres, kwam de uitdager tot evenwicht, dat op een gegeven ogenblik in een plus pion kon worden omgezet. Toen Botwinnik zich opmaakte een eind spel-gevecht aan te gaan (32. ..,Tdl) deed wit onmiddellijk afstand van het ma teriële voordeel tengunste van een gewel dig stellingoverwicht. In deze situatie kwam geen verandering meer. We zou den nog willen wijzen op het veelzijdige openingsrepertoire dat in de 5 gespeelde partijen tot uitdrukking is gekomen, waar uit wel te concluderen valt, dat nog vele verrassingen ter tafel kunnen komen. De hangpartij wordt vanavond uitge speeld: woensdag volgt dan de 6de partij Wit (Petrosjan); zwart (Botwinnik): 1. c2-c4 g7-g6 2. d2-d4 Pg8-f6 3. Pbl-c3 d7-d5 Grünfeld-Indisch, tot nog toe niet gespeeld In de vierde partij was er een „mixture" met tendensen van deze speelwijze. 4. Pgl-f3 Het is geen uitgemaakte zaak welke vierde zet voor wit het sterkst is. De gekozen variant is uiterst solide. 4Lf8-g7 5. e2-e3 0-0 6. Lfl-e2 d5xc4 Een ongebruikelijke zet. Gewoonlijk speelt men hier 6e6, terwijl ook zetten als .6c5 en 6b6 werden geprobeerd. Na het door de theorie zeer aanbevolen 6e6 kan volgen: 7. 0-0, b6, 8. cd5:, ed5: met redelijk spel. 7. Le2xc4 Nu is een stelling van de Smyslov-variant van het aangenomen damegambiet ont staan met een tempo meer voor zwart. 7c7-c5 Openingstheoretici zullen nog twisten over de wenselijkheid van deze zet. In aanmer king komt 7Pfd7. (In de geciteerde Smyslov-variant heeft wit gerocheerd). Uit het vervolg blijkt namelijk dat de door zwart geforceerde afwikkeling wit geen nadeel berokkent. De witte koning komt op e2 goed te staan. 8. d4-d5 Na 8. Dc5: zal dameruil wel tot voordeel vóór zwart leiden. 8e7-e6 9. d5xe6 Dd8xdlt 10. Kelxdl Lc8xe6 11. Lc4xe6 f7xe6 Zwart heeft een geïsoleerde pion aan vaard, vermoedelijk in de verwachting, dat veld d5 benevens de meerderheid op dame vleugel compenserend zouden werken. r2. Kdl-e2 13. Thl-dl 14. Tdlxd8 15. Pf3-g5 16. Pg5-e4 17. Pc3xe4 Pb8-c6 Ta8-d8 Tf8xd8 Td8-e8 Pf6xe4 Tafeltennis In de tafeltennis-competitie speelde Togidó voor de overgangsklasse zijn laat ste wedstrijd en won deze met 64 van kampioen Victory '55. Van der Berg, Bak ker en Huidekoper wonnen allen tweemaal en dat was voldoende om de Volendam- mers met 64 te verslaan. Een keurige prèstatie, waardoor Togido zijn fraaie derde plaats behield: Victory '55 18—32 Povac 2 1827 Togido 1826 Smash 5 1824 Hotac 18—18 VTC 18—16 Nuf a 18—11 TOG 18—11 Wilskracht 2 18— 9 GTTC 18— 6 In de afdeling diende zich weer een aantal kampioenen aan. In 2 A was dit 't Spinneweb, dat de beslissingswedstrijd tegen VTC 3 met 52 won. Voorts werd in de junioren 2 A Alliance 2 kampioen door Oranje Zwart met 41 te bedwin gen, terwijl in de IJmond B groep Meer- treffers de titel voor zich opeiste. CTTC werd met 32 bedwongen. Alleen de hoogste dames-klasse wacht nu nog op zijn kampioen. De oorzaak hiervan was het gelijke spel tussen VTC en Johez, waardoor deze teams samen bovenaan eindigden. Desondanks zal één beslissings wedstrijd niet voldoende zijn. Doko im mers heeft precies evenveel punten en aldus zal competitieleider Tunzi in deze klasse nog drie ontmoetingen moeten uit schrijven. Pd5xc3 La3-b4 Kf7-e7 c4-c3 Lb4-a5 Tc8-d8t Td8-dl Td2 te spelen. Op deze sterke paardpositie steunt witte spel. 17b7-b6 18. Tal-bl Pc6-b4 19. Lcl-d2 Pb4-d5 20. a2-a4 Te8-c8 Het is de vraag of zwart hier niet mis tast misschien is 20Pf6 preferabel. 21. b2-b3 Het is opmerkelijk te zien hoe schools- consequent wit deze positie speelt. Eerst wordt de meerderheid geremd, om daarna scherp te worden aangetast. 21Lg7-f8 22. Tbl-cl Lf8-e7 Als zwart hier niet beter heeft is de stel ling toch al sterk inferieur. In Moskou werd onder andere 22Te8 voorge steld. doch overtuigend is dit niet. Even min goed schijnt 22Tc7 wegens bij voorbeeld 23. Pg5, e5. 24. e4, Pf6. 25. Lc3 Pd7. 26. Tdl, met sterk overwegend spel. 23. b3-b4 c5-c4 24. b4-b5 Kg8-f7 25. Ld2-c3 Le7-a3 Indien 25Pc3: dan 26. Tc3:, Lb4. 27. Tc2 en de partijstelling komt op het bord. 26 Tcl-c2 27. Tc2xc3 28. Tc3*-c2 29 Pe4-d2 30. Pd2-e4 31. Ke2-d3 Aldus wint wit een pion 31 32. Kd3-c4 Het heeft geen zin 32. Weliswaar mag wit niet nemen, doch na 33. Kb3 gaat alles naar de wensen van wit. 33. Pe4xc3 Tdl-hl Weinig effect sorteert 33Lc3:. 34 Kc3:,met een vrijwel zeker gewonnen toreneindspel. 34. Pc3-e4 Opnieuw deze. centralisatie, die belangrijk meer waard is dan de h-pion. 34Thlxh2 35. Kc4-d4 Ke7-d7 Zwart heeft geen tijd voor 35Tg2: daar dan 36. Tc7f eenvoudig wint. 36. g2-g3 La5-b4 37. Kd4-e5 Th2-h5f 38. Ke5-f6 Lb4-e7 39. Kf6-g7 e6-e5 40. Tc2-c6 Th5-hl Afgebroken. Wit heeft zijn 41ste zet onder couvert afgegeven. Koersen op Duindigt Voor de eerste woensdagmiddagmeeting op Duindigt zijn de velden vrij goed bezet. Zelfs de beide rennen maken hierop zo vroeg in het jaar geen uitzondering. In de Beukenprijs is een keuze moeilijk, omdat weer tal van nieuwe gezichten hun op wachting komen maken. De trouwe Coun try Girl, die regelmatig ii> de voorhoede eindigt, is in de gewichtschaal gezakt en heeft daardoor de kans op de zege, vóór Sir Carston en Peeler. Outsider is Seven Sisters. Daar trainer Van Dijk zijn pupillen in vorm heeft gaat in de tweede ren de voorkeur naar Mystic Boy, die echter in Marina en Défendeur kwade tegenstanders heeft. Bij de dravers kan Walter Hollandia zijn vierde zege in successie boeken. Hoewel hij tot nu alles van de top af won moet hij nu een handicap inlopen, waardoor hij tussen de paarden komt. Hoe zijn gedrag dan zal zijn is moeilijk te zeggen, doch zijn snel heid is zo groot dat een enkel foutje een zege op Washington en Vrijbuiter hem in niet in de weg behoeft te staan. Veel belangstelling is er ook voor het heroptreden van de crack Zola S. In vorm wint hij, doch daar hij staat tegenover goed doorgetrainde paarden mag de eerste kans worden gegeven aan Zus van Spencer Gay. Hetzelfde geldt min of meer voor Zeno in de Iepenprijs. Een snel paard, dat zich echter eerst moet inlopen en van deze omstandigheid zal Yankee Erebus gebruik kunnen maken om te winnen. Indien in het leerlingennummer de jon geling met AH Prise kan opschieten, dan zullen Zigane en Zampa een vergeefse inspanning doen dit goede jonge paard te kloppen. Na de koersen van zondag valt in de Eikenprijs de keuze onvoorwaardelijk op Zambesi, die verrassend goed liep en bij een herhaling de favoriet Zoon van Hea Scott kan kloppen. Yonker Hanover en de keuze Dooyeweerd (Aerolite, Acrobaat) zijn in dit grote veld de mogelijke outsiders. Het openingsnummer wordt een vrij ze kere prooi voor Bertus van Zelda, die aan zijn 40 m voorsprong voldoende heeft om Baron Heny en Blido achter zich te hou den. Max Euwe verblijft momenteel als vertegenwoordiger van de FIDE in Moskou, waar Botwinnik en Petros jan elkaar bekampen. Tussen zijn be zigheden door schaakt Euwe zo nu en dan simultaan-wedstrijden. Een dezer dagen is in Beverwijk over leden de heer A. H. M. Bouwens, oud wereldkampioen schieten. De heer BoU' wens, die de leeftijd van 87 jaar bereik te, won zijn eerste wereldtitels op mili tair geweer in 1914 in Viborg (Denemar ken). In 1924 (Reims) en 1925 (Sankt Gallen) werd hij wereldkampioen op militair ge weer in de staande houding. De heer Bou wens was voorts vele malen kampioen van Nederland. De begrafenis had giste ren in alle stilte plaats Maandagmorgen is het Nederlandse wa- terpoloteam van zijn tournee door Rusland met een toestel van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot op Schiphol te ruggekeerd. De tournee die een week ge duurd heeft, gold als tegenbezoek voor de komst van een Russische ploeg vorig jaar in ons land. De heer Sieb Bolman, voorzitter van de KNZB-sportcommissie, die het team en zijn twee officials, de heren Rudy van Feggelen en Frits Smol, op Schiphol har telijk verwelkomde, zei: „Hoewel jullie van de zes in totaal gespeelde wedstrijden maar tot twee gelijke spelen tegen het team van Armenië konden komen, hebben wij toch uit de kranteverslagen kunnen op maken dat jullie er hard voor hebben ge vochten, de laatste wedstrijd tegen Arme nië zelfs in letterlijke zin, maar dat lag gelukkig niet aan jullie." De heer Bolman besloot met te zeggen, dat hij deze tour nee als een bijzonder nuttig voorproefje beschouwde voor de komende Olympische Spelen, die in 1964 in Tokio zullen worden gehouden. Op Schiphol arriveerde gisteren het Nederlands waterpoloteam dat in Rus land een tournee heeft gemaakt. Zal Benfica zondagmiddag in het Rotterdamse Feijenoordstadion met ar gusogen de prestaties van de Feijen- oordspelers bekijken, ja of nee? Giste ren deelde de KLM mede dat de Portu gezen zondagmorgen 7 april om 11.35 met een speciale DC-8 van de KLM uit Lissabon op Schiphol zullen arrive ren, maar later werd dit weer tegen gesproken. Het staat nog niet vast of Benfica zondag in Portugal in een wedstrijd moet uitkomen. Mocht dit het geval zijn. dan komen de Portugezen waar schijnlijk pas begin volgende week in Nederland aan. Gedurende hun ver blijf in Nederland logeert de ploeg in het Rijnhotel in Rotterdam. Daags na de wedstrijd FeijenoordBenfica (woensdag 10 april) keren de Portuge zen terug naar Lissabon. De Nederlandse scheidsrechter Leo Horn (Bentveld) zal zaterdag in Londen de interlandvoetbalwedstrijd Engeland-Schot land leiden. Hij zal worden geassisteerd door de Schiedamse arbiters Van Ravens en Van der Veer. De ontmoeting wordt gespeeld in het Wembley-stadion. Advertentie prachtige no-iron kwa liteit, prettig te dragen, |jjj nieuw fantasie-dessin in 6 frisse kleuren. Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 5 jaar met kleine stijging per maat b.y. 8 jaar 6.^® Grote gebeurtenissen werpen hun scha duw vooruit pleegt men te zeggen. Nu is het ten aanzien van de grote voetbal wedstrijd Feijenoord-Benfica de laatste achttien uur meer de duisternis geweest, waarin honderden en nog eens honder den voor de voorverkoopadressen heb ben staan of liggen wachten. Ja, ook liggen, want op de linker Maasoever za gen wij in een portiek enkele bijzonder enthousiaste jongelieden in een slaapzak liggen wachten op het moment dat zij juichend de kaartjes voor de strijd te gen de Portugese grootmeesters en iets Maandag is in Londen de loting ver richt voor de halve finales van het toer nooi om de FA-cup. Liverpool komt uit tegen Leicester City terwijl Nottingham Forest de winnaar van Southampton-Man chester United ontmoet. De wedstrijden worden 27 april op neutrale terreinen ge speeld. De wedstrijd Leicester City-Liverpool zal worden gespeeld op het veld van Shef field Wednesday, terwijl de andere halve finale wordt gehouden op het veld van Aston Villa ih Birmingham. De twee clubs, die als de grootste favo rieten voor de beker golden: Leicester City en Liverpool, ontmoeten elkaar dus reeds in de halve eindstrijden, zodat een van beide Wembley niet zal bereiken. Leicester City, dat mikt op de „doublé" (leaguekampioen en bekerwinnaar), zal zich ongetwijfeld geruggesteund weten door het feit, dat het dit seizoen voor de competitie Liverpool tweemaal heeft ver slagen, namelijk met 3-0 en 2-0. Leicester worden daarom de beste kan sen toegedacht de finale te bereiken, teza men met Manchester United, dat met de internationals Bobby Charlton (Engeland) en Denis Law en Pat Crerand (Schotland) in zijn gelederen in staat moet worden geacht Nottingham Forest of Southamp ton, die woensdag in een replay in Southampton zullen uitmaken wie de vier de halve finalist wordt, te verslaan. De bekerfinale wordt gespeeld op 25 mei. minder juichend die voor de wedstrijd tegen Blauw-Wit in ontvangst mochten nemen. Men weet het, er is een gecombineerde verkoop. De eerste kandidaten hadden zich zondagavond al om half negen op gesteld. Merkwaardig, er werd niet eens zo druk over het gelijke spel tegen Zwit seriand gesproken. „Onbelangrijk," wuifde een doorgewinter de Feijenoorder het gesprek weg dat iemand over de match in Zwitserland wilde beginnen. Maar als het woord Ben fica viel, werd iedereen plotseling klaar wakker. Er ging een magische klank van uit, een magie die tongen los maakte. Een vrouw vertelde dat zij haar man, die 10 april juist met zijn schip binnen is, wilde verrassen met een kaar tje. De politie hield bij de steeds langer wor dende rijen een oogje in het zeil, maar over het algemeen ging het er nogal rustig toe Familieleden en kennissen brachten wachtenden warme dranken en brood. Op de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam had een café nog heel laat en weer heel vroeg erwtensoep en ande re maagvullingen in voorraad. We kun nen ons zo voorstellen dat stadiondirec teur Van Krimpen en zijn medewerkers in deze dagen een moeilijke tijd door maken. Zij kunnen hun neus maar niet buiten het kantoor steken of zij worden bestormd door allerlei relaties en lieden die zeggen relatie te zijn. Zlatko Cajkovski, Joegoslavische oefen- meester van FC Köln, heeft zijn contract met de Keulse club, die het afgelopen jaar onder zijn leiding kampioen van Duitsland werd, opgezegd. Zoals bekend wordt de naam van Cajkosvki naast die van Jaap van der Leek en Max Merkel genoemd als mogelijke opvolger van Feyenoord-trainer Franz Fuchs. De vroegere Europees bokskampioen in het zwaargewicht, de Brit Dick Richard son, heeft besloten de wedstrijdsport vaar wel te zeggen. Richardson verloor verle den week door k.o. van Henri Cooper in een gevecht met de Empiretitel als inzet. De 28-jarige Richardson, waarvan ex perts geloven dat hij de best betaalde en rijkste bokser van het Britse rijk is, werd in 1954 prof en stond Iwee jaar later op de bovenste sport van de ladder. Hij ver loor toen echter door k.o. van de Cubaan Nino Valdes. Badminton Links Erland Kops, rechts Sonneville. Het badmintontoernooi dat de Haagse vereniging Dropshot vrijdag, zaterdag en zondag, 10, 11 en 12 mei op de overdek te banen van het tennispark Marlot zal houden, krijgt een ongekend sterke inter nationale bezetting. Door de medewer king van de oud-internationale kampioen van Nederland Ferry Sonneville hebben de organisatoren reeds de verzekering ont vangen, dat zowel de officieuze wereld kampioen Erland Kops (denemarken) als de officieuze wereldkampioene Judy Hash- man (VS) zal uitkomen. Deze prolon geerden onlangs hun All-England kampi oenschap, 's werelds sterkst bezette bad- minton-evenement. Het is de tweede maal dat Erland Kops naar Nederland zal komen. De eerste keer was in 1958, toen de Deen aan het be gin stond van zijn internationale carrière. Sindsdien won hij vijfmaal de officieuze wereldtitel. Naar Marlot komen verder de Deense nationale kampioen Henning Borch, winnaar van de internationale kampioen schappen van Nederland, diens landgeno ten Poul Erik Nielsen en Knud Nielsen en waarschijnlijk Ulla Rasmussen. Ook zullen worden uitgenodigd de vier sterkste spelers van België, West-Duits- land, Zweden en Oostenrijk. Ferry Sonneville, die zelf meespeelt, zal ook pogingen in het werk stellen om ten minste één sterke Aziatische speler naar Nederland te halen. Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie stelde voor het jaar 1962 een en ander na goedkeuring van de ministe ries van O. K. en W. en Justitie een bedrag van 3.097.583 aan renteloze voor schotten uit de totogelden voor 35 sport accommodaties ter beschikking. Ruim drie miljoen dus een miljoen meer dan in 1961 toten 1.996.000.- voor vijftien accom modaties werd uitgekeerd en dat be tekent over twee jaar meer dan vijf miljoen. Over de eerste tien maanden van 1962 bedroeg het totaal aan uitkeringen voor sportaccommodaties ongeveer 857.000.- voor de kunstijsbaan in Amsterdam, perscentrum Nieuwspoort in Den Haag, sporthal Rotterdam, sporthal Zut- phen, gymnastieklokaal-sporthal Borculo, sportzaal Oisterwijk, dorpshuis Vries, ver betering vliegveld Teuge, schietbaan Ul- venhout, sporthal Heemskerk, proef zand- sportveld Delft, golfcourse Apeldoorn en de verbetering van sportpark De Vliert in Den Bosch. Op voorstel en na onderzoek van de afdelingen sportaccommodaties en financi ële zaken is aan het einde van 1962 door het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie voor 19 andere objecten een bedrag van 2.240.500.- aan renteloze voor- De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die maandag werden gespeeld voor de Engelse League, luiden: Eerste divisie: Aston Villa—Everton 02, Manchester UnitedFulham 02. De wedstrijd Nottingham Forest—Tot tenham Hotspur werd uitgesteld wegens de bekerwedstrijd van Nottingham komen de woensdag. schotten, voor een deel a fonds perdu en garantieleningen beschikbaar gesteld, waarvoor goedkeuring van het ministerie van Justitie en het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen dezer dagen is afgekomen. Onder deze objecten, waarvan het inves teringsbedrag ruim tien miljoen gulden is, komt de Badmintonhall „Duinwijck" in Haarlem voor, waaraan een aanvullend renteloos voorschot van 50.000 wordt ver strekt. Tevens treft men aan 'n nevenbaan voor ijshockeyveld van de stichting sport- initiatieven Amsterdam ter grootte van 60 x 30 meter. Geraamde kosten 200.000. De NSF garandeelt 70.000. Bolivia is in Cochabamba voor de eerste maal voetbalkampioen van Zuid-Amerika geworden door de laatste wedstrijd van het toernooi, waarin Brazilië de tegenstander was, te winnen met 54 na een ruststand van 22. De Bolivianen zijn in het toer nooi ongeslagen gebleven. ParaguayAr gentinië eindigde in een gelijkspel: 11. De eindstand van het toernooi luidt: Bolivia Paraguay Argentinië Brazilië Peru Equador Columbia 0 11 19—13 1 9 13— 7 7 15—10 12—13 10—12 13—17 1 10—18 Het Surinaamse voetbalelftal heeft in Paramaribo een overwinning met 31 be haald op Trinidad. De ruststand was 1—1.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13