Prinses Beatrix in Tokio door kroonprins begroet HET WEER Onderhandelingen hervat tussen Franse stakers en de regering Beide partijen lijken de staking moe te worden GIRO 777 VOOR BALI PROVIMI Messerschmitt bouwt in Egypte straaljagers Faam-troef van de week r ikuil Bolletje.' China laat 3000 Indiërs vrij C.N.V. zal Franse stakers niet steunen Duitse t.v.-zender reikte tot de kust Zesentwintig man van brandend schip gered Duitse minister gaat naar Egypte voor economische samenwerking Minister in Laos vermoord 31 sü jf Solidariteit met Cuba Veranderlijke bewolking Hevige wind had het op haar hoedje voorzien V errassing EEN BRIL VAN KEIP DAT JS GOED GEZIEN 'efore you üuy. Demonstratie in Brussel Het woord is aan In de krant van heden: EIEREN 't verse eitje met garantie. Let op het PRÖVIM1 -stempel ISRAELS PARLEMENT BIJEENGEROEPEN SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Scheel naar Egypte Israels parlement terug VOORJAARS ROKKEN ƒ16.95 48e JAARGANG .NUMMER 126 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ifmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantoomren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant DAGBLAD VOOR VE LSE N-IJ Mü ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMCEVINC DINSDAG 2 APRIL 1963 Verschijnt dagelijks beh. ion- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJ muider Courant na 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuident J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. G van der Mije -tm In de Braziliaanse stad Niteroi, is zon dag een congres „Voor solidariteit met Cuba" geëindigd. Op het congres werd een „Verklaring van Niteroi" aangeno men, waarin onder meer te lezen staat: „Het verdedigen van het recht van Cuba op zelfbeschikking betekent voor alle Zuid-Amerikanen hetzelfde als het verdedigen van hun eigen vader land". Bovenstaande foto werd vorige week gemaakt toen het congres in Rio de Janeiro zou beginnen en een afdeling militaire politie de toegang tot de zaal afsloot voor een demon stratie van links studenten, die span doeken ontplooiden op de balkons van het gebouw (links boven). Het congres verhuisde daarop naar Niteroi aan de overzijde van de rivier, dat in een andere deelstaat ligt. De gouverneur van Guanabara, Carlos Lacerda, had de politie opdracht gegeven de gebouwen waarin het eongres oorspronkelijk van plan was bijeen te komen, te verzegelen. PEKING China zal alle 3213 Indiërs naar huis sturen, die vorig jaar krijgsge vangen werden gemaakt bij de grensoor- log in de Himalaya. Dit is meegedeeld door het Chinese ministerie van buiten landse zaken. De Chinese grensbewaking in Tibet en Sinkiang zal de gevangenen op verschillen de tijden en plaatsen vrijlaten, afhanke' lijk van weersomstandigheden en vervoers mogelijkheden. Het Chinese ministerie voegt hieraan toe, dat de Indiërs goed zijn behandeld. Hun godsdienstige en andere gebruiken zijn ge ëerbiedigd en zij konden vrij met hun fa milie corresponderen. Onder de krijgsgevangenen zijn een bri gade-generaal en 50 andere officieren. Met de repatriëring zal op 10 april worden be gonnen. De Indische minister van defensie heeft in januari in het parlement verklaard, dat er van de 5.490 vermiste militairen 3.350 in Chinese gevangenschap waren gemeld. Van meer dan 2.000 bleef dus het lot onbekend). (Reuter). Advertentie Verwachting tot morgenavond: Hier en daar enige regen of mist, maar ook enkele plaatse lijke opklaringen. In de komen de nacht minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Matige tot zwakke veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. TOKIO (AP) Prinses Beatrix is dins dag op het internationale vliegveld van Tokio aangekomen voor een tiendaags of ficieel bezoek aan Japan. Kroonprins Aki- hito begroette haar onder aan de vlieg tuigtrap, toen zij de D.C.-8 van de K.L.M. verliet. Zij werd voorts verwelkomd door de grootmeester van het protocol van het Japanse hof, Ken Harada, ais vertegen woordiger van keizer Hirohito, en door de Nederlandse ambassadeur in Tokio, de heer N. A. J. Voogd. Ongeveer 2000 men sen op het vliegveld zwaaiden met vlag getjes. Er stond een hevige wind en prin ses Beatrix moest voorover leunen om te gen de wind op te komen. Door deze wind was haar toestel meer dan een uur over tijd. Kroonprins Akihito, die alleen was ten gevolge van de ziekte van prinses Mitsji- ko, begeleidde de prinses naar de auto. Toen de prins zijn hoed opzette moest hij er snel naar grijpen om te voorkomen dat de wind het hoofddeksel zou meenemen. Beatrix moest hetzelfde doen toen zij langs een erewacht van in blauwe unifor men gestoken soldaten liep. Zij moest tel kens naar haar hoedje grijpen. Een van de rozen uit het bouquet, dat haar aange boden was, woei weg. Prinses Beatrix en de prins reden weg in een hofauto die de vlag van Oranje en de Japanse keizerlijke vlag voerde. Prinses Beatrix zal ontvangen worden door keizer Hirohito en keizerin Nagako, lunchen met premier Hayati Ikeda, wiens echtgenote eveneens op het vliegveld was om haar te verwelkomen, een bezoek bren gen aan een warenhuis, daarna een ex cursie maken waarbij ook een bezoek ge bracht zal worden aan Kyoto, de oude kei zerlijke hoofdstad, en Nagasaki, dat drie eeuwen geleden een bekende Nederlandse handelspost was. Ned. Roode Kruis Den Haas Het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag heeft tot vandaag een bedrag van 85.433 ontvangen voor hulp aan de slachtoffers van de ramp op Bali. (Van onze correspondent) PARIJS. Vanmorgen om half elf zijn op het Parijse hoofdbureau van de mij nen de onderhandelingen over de sta kingen hervat die vorige week zonda; plotseling werden verbroken. Het wen dan ook wel tijd. Nadat zaterdag en zon dag een aangekondigde uitnodiging tot een gesprek vanwege de regering achter wege was gebleven, heeft zich een grim mige woede van de stakers meester ge maakt die weinig goeds voor de toe komst beloofde. Bovendien laadde het staatshoofd, generaal De Gaulle, met deze nieuwe vertragingsmanoeuvre de verdenking op zich de stakers door nood druft op de knieën te willen dwingen en na de politieke partijen, nu ook de vak verenigingen te kunnen omzeilen. Zo de generaal die plannen, waarmee hij vroeger, als leider van de Rassemble- ment du Peuple Francais (R.P.F.) in re devoeringen en geschriften meermalen speelde, metterdaad gekoesterd heeft, dan mag men zeggen dat het beter voor hem is ten halve te keren dan ten hele te dwalen. Want voor een capitulatie leken de stakers nog allerminst bereid, terwijl de generaal zelfs in het kamp van de rp- gering al wat glans van zijn aureool van onfeilbaarheid begon in te boeten. De vakcentrales hebben gisteren al la ten weten dat zij de onderhandelingen op basis van vier eisen wensen te voeren: a. Een onmiddellijke salarisverhoging van de acht percent die het „comité der wijzen" als achterstand heeft erkend. b. Een vierde vakantieweek. c. Een premie van 200 franc (ongeveer 160) bij hervatting der werkzaamheden. d. Een werkweek van veertig uur zoals Advertentie die ook in de mijnen van andere Euro pese landen zou worden toegepast. De dooi is intussen ook op andere so ciale fronten ingezet. Er zullen vandaag eveneens besprekingen worden geopend of voortgezet tussen de rëgering en het per soneel van de gas- elektriciteit- en der transportbedrijven die ook looneisen had den gesteld. De afstanden tussen vraag en aanbod zijn op verschillende punten tame lijk groot. Men kan zich echter moeilijk voorstellen dat een der beide partijen, en in het bijzonder de regering, ten tweede male de verantwoordelijkheid zou durven aanvaarden van een mislukking van het overleg waarvan de sociale en politieke gevolgen nauwelijks te overzien zouden zijn. Een groot gedeelte van het autobusper- soneel in de Franse hoofdstad hield van daag voor de tweede achtereenvolgende dag een onaangekondigde 24-uursstaking, waardoor 42 lijnen vrijwel geheel uitvie len. De metaalindustrie in het gebied van Parijs heeft geprotesteerd tegen „sabota ge van de pröduktie" door onaangekondig de stakingen bij de elektriciteitsbedrijven. In sommige industrieën worden hierdoor grote hoeveelheden grondstoffen verspild, aldus een verklaring. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Een overzicht van de demonstratie voor de eenheid van België waaraan zondag duizenden uit alle delen van het land in Brussel hebben deelgeno men. Deze opname werd gemaakt op het plein voor de Beurs. Het C.N.V. zal geen financiële steun ver lenen aan de stakende Franse mijnwer kers omdat het een tegen de overheid gerichte staking betreft. De verbondsraad van het christelijk nationaal vakverbond in Nederland heeft zich gisteren beraden over de houding die men moet innemen met betrekking tot de Franse mijnwerkersstaking. In een verklaring die het C.N.V. hierna heeft uitgegeven zegt de verbondsraad dat hij zich zo goed mogelijk op de hoogte heeft gesteld van de situatie in Frankrijk. Hij is tot de conclusie gekomen dat aan de Franse mijnwerkers onrecht is gedaan. Hoewel de raad sympathie heeft voor de stakende Franse mijnwerkers acht hij de door de Franse vakbeweging onderno men actie die, hoewel niet van poli tieke aard, toch gericht is tegen de over heid dermate in strijd met zijn op vattingen over de wijze waarop de vak beweging zich tegenover de overheid be hoort te gedragen dat van het C.N.V. geen financiële steun aan deze actie mag worden verwacht. Hij ontraadt zijn leden dan ook dringend deel te nemen aan in zamelingen in de bedrijven ten behoeve van de Franse stakers. Met nadruk stelt de C.N.V.-verbonds- raad echter vast dat hij de Franse chris telijke vakbeweging niet in de steek wil laten. Het C.N.V. is dan ook bereid om, wanneer dat na de staking nodig mocht blijken, te overwegen op welke wijze de C.F.T.C. (de christelijke organisatie van mijnwerkers in Frankrijk) zal worden ge steund. Televisiekijkers in Haarlem en omge ving hebben gisteravond via kanaal 9 het nieuwe Duitse programma van de zender Mainz kunnen ontvangen. Het is waar schijnlijk dat dit te danken is aan de zeer gunstige atmosferische condities van gis teravond. HONGKONG (Reuter) Volgens in Hong kong opgevangen radio-berichten is aan boord van het Panamese vrachtschip „Na tional Glory" in de Zuidchinese zee, on geveer 230 mijl ten zuiden van Hong kong, brand uitgebroken. Er zijn 29 over levenden door een Brits vrachtschip opge pikt Er wordt nog gezocht naar een red dingboot met zes andere bemanningsleden van het Panamese schip. George Sand: De eenvoud is de laatste inspanning van het genie. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving ........5, 6 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Topsy 12 Sport 13 Luidsprekers12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie Willy Messerschmitt, de bekende vlieg tuigontwerper uit de Hitlertijd, heeft in Egypte de leiding bij de bouw van een supersonische straaljager voor de Egyp tische luchtmacht. Aldus berichten in o.m. de Sunday Te legraph (Sefton Delmer) en de Augsbur- ger Allgemeine. In een vliegtuigfabriek bij Cairo zouden 300 technici werken van de Westduitse Messerschmitt-fabrieken. Willy Messerschmitt kwam in 1957 weer in de vliegtuigproduktie. Hij is betrokken bij de bouw van de Starfighter-straalja- gers en kreeg onderscheidingen van het ministerie van defensie. Hij staat ook in nauw contact met de Spaanse fabriek „Hispano Aviacon", waarvoor hij straal jagers bouwde. Messerschmitt is op het ogenblik ergens in Beieren, zijn secretariaat wilde niet zeggen waar. BONN - De in Egypte werkende Duitse geleerden Paul Görke en Wolfgang Pilz hebben in een brief aan de Westduitse vice-kanselier Erhard verklaard, dat zij niet aan zogenaamde abc-wapens (voor atomaire, bacteriologische en chemische oorlogvoering) werken. De brief zou za terdag zijn verzonden. De afzenders zou den er ook in verklaren, dat zij geen mis dadige handelingen jegens joden hebben bedreven. BEIROET President Nasser heeft in een interview met het Libanese weekblad BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 VIENTIANE (AFP) Quinim Pholse- nau minister van buitenlandse zaken van Laos, is maandagavond voor zijn huis in Vientiane doodgeschoten door een lid van zijn lijfwacht. Zijn vrouw werd gewond. Quinim Pholsena behoorde tot de neu- tralistische vleugel van de Laotiaanse re gering. Hij heeft een groot gezin. Kinderen van hem studeren in Peking en Moskou. De minister heeft koning Savang Vat- thana van Laos vergezeld op de reis die deze kortgeleden heeft gemaakt naar ne gen van de dertien landen, die de over eenkomst van Genève over de neutraliteit van Laos hebben getekend. Door een linkse koers te volgen maak te Quinim zich veel vijanden en werd hij een omstreden figuur in de politiek van Laos. Hij knoopte nauwe banden aan met de communistische Pathet Lao. Het departement van buitenlandse zaken in Washington vreest, dat de moord op de linkse minister het begin kan vormen van een zeer ernstige twist in de wankele coa litieregering van Laos. „Al Moeharrer" gezegd, dat zes Egypti sche geleerden onlangs bij de ontploffing van een postpakket om het leven zijn ge komen. BONN De Westduitse minister voor economische samenwerking, Walter Scheel, zal van 5 tot 16 april in Egypte besprekingen voeren over ontwikkelings hulp en over de Duitse-Egyptische econo mische samenwerking. Op de persconferentie in Bonn zei hij te verwachten, dat de besprekingen in een goede sfeer zullen verlopen. De Bondsrepu bliek heeft Egypte het afgelopen weekein de 230 miljoen mark geleend in het ka der van de zogenaamde Bogdadiovereen- komst. Dit geld kan slechts voor bepaalde projecten besteed worden en is zoveel mogelijk aan Westduitse leveranties ge bonden. Minister Scheel zei, dat zijn reis in geen enkel opzicht iets te maken heeft met de Israëlische klacht over de Westduitse raket-technici in Egypte. De Egyptische regering had hem reeds enige maanden geleden uitgenodigd en het tijdstip van zijn bezoek was reeds lang vastgesteld. Overigens kan men mijn reis als een „duidelijk bewijs voor het goede gewe ten" van Bonn in deze kwestie zien, vond de minister. JERUZALEM De leiders van de drie Israëlische oppositiepartijen eisen dat het parlement teruggeroepen wordt van het Paasreces voor een spoedzitting over de betrekkingen met West-Duitsland. De Heroet, de liberalen en de Mapam hebben verklaard, geen vertrouwen meer in premier Ben Goerion te hebben wegens zijn „pro-Duitse houding". (AP, AFP, DPA) Advertentie in diverse tinten aHeett deze week Anegang - Haarlem - fel. 10401

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1