Minister Van Aartsen wenst meer research in de bouw Standaardisatie een eis van deze tijd, zegt J. v. Ettinger AGENDA RITMEESTER PGLLE, PELLI EN PINGG HOOFDPIJNPOEDERS Eerste Toegoenezen naar Suriname Nieuwe burgemeester voor Finsterwolde Liberale Unie gaat samen met Veilig Verkeer Louis Worms moet Frankrijk verlaten ~y Ijiwfïïyn71 J. A. Pengel kabinets formateur in Suriname? Elf doden in het verkeer Vrijwel droog v 1 ALSTUBLIEFT... VOOR 1.40 KUNT U 10 x GENIETEN VAN ZO'N HEERLIJKE RITMEESTER PIKEUR PIKEUR DINSDAG 2 APRIL 1963 -* - Beperkt aantal types en grotere projecten Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk IN HET BEKENDE GELE DOOSJE Minister Luns ont vangt dr. Sjarif rQCHl DIE ZIET Eg TOCH UEFj 700 HIJ BIJTEN KUN JE NIET LE- i..l ZEN? VOOR- 1W- ZICHTI6-H0ND!? mi! VOORZlCHTiè HOND i AU, DIE ZIT AAN DE LIJN NU DENKT HU ER WELAAN IK HELP HET HEM ONT ri HOUDEN 0°nl Q <- vf/J 7EER08"S HAA6 MOET WERKELIJK EENS 6E SNOElDl Benoemingen bij Euratoom w De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, meent dat een vergroting van de bouw capaciteit alleen kan worden verkregen door wetenschappelijk onderzoek, goede documentatie en voorlichting. Hij heeft dat gezegd op een bijeenkomst ter ge legenheid van het twintigjarig bestaan van het bureau documentatie bouw wezen in het bouwcentrum in Rotter dam. Technici, economen en statistici moeten <le grondslagen leggen voor een ontwikke ling naar optimale behoeftevoorziening, al dus mr. Van Aartsen. De bouwwereld ziet dat steeds meer in. Hij acht het een ge lukkig verschijnsel dat de bouwstichtingen de noodzakelijke bundeling van krachten bevorderen. Mr. Van Aartsen constateerde dat het verschil tussen vraag en aanbod op de bouwmarkt steeds groter wordt. De wel vaart heeft de vraag naar bouwwerken, vooral voor de nijverheid, handel en het verkeer, voortdurend doen toenemen en de groei van de capaciteit is daarbij ten achter gebleven. De behoefte aan gebouwd onroerend goed is veel groter geworden dan in de jaren voor en kort na de oorlog kon worden voorzien, aldus de minister. De spanning op de bouwmarkt mag dan ook niet al leen worden toegeschreven aan de door oorlog en crisis ontstane achterstand al is die achterstand in vele sectoren nog niet geheel overwonnen maar veeleer aan de snelle expansie. Met de stijging van de welvaart is er per hoofd van de bevolking behoefte ont- Advertentie PER ETUI VAN 6 EN 12 S staan aan een steeds groter volume aan bouwwerken, niet alleen naar aantal maar ook naar inhoud. Het toenemende verschil tussen behoefte en produktie is dan ook een structureel probleem, dat moet wor den opgelost. Want de verdere groei van de nationale welvaart is mede afhanke lijk van de ontwikkeling van de bouwnij verheid. Volgens mr. Van Aartsen is het bouw bedrijf met zijn tijd meegegaan. Mecha nisatie van de arbeid op de bouwplaats, nieuwe materialen en constructies, en pre- fabricage zijn daarvan de zichtbare te kenen. De bouwproduktie is dan ook na de oorlog tot een ongekende omvang uit gegroeid. Mr. Van Aartsen zei dat aan het begin van dit jaar 122.272 woningen in uitvoering waren (tegen 108.799 op 1 januari 1962) en dat voor 1964 ca. 90.000 woningen op de markt zullen moeten worden gebracht. Vorig jaar kwamen 78.375 woningen ge reed. Buiten de woningbouw zal dit jaar, naar raming, voor een bedrag van 1460 miljoen gulden aan gebouwen kunnen worden ge produceerd. Maar op 1 januari was er bui ten de woningbouw voor een bedrag van 2194 miljoen gulden aan gebouwen in uit voering, terwijl bovendien bouwplannen tot een bedrag van 2500 miljoen gulden (alleen werken met een bouwsom van meer dan 100.000 gulden) waren ingediend. Die wachten nog op rijksgoedkeuring. De eerste uit Nieuw-Guinea naar Ne derland gekomen ^egoenezen zullen vrij dag met het s.s. „Willemstad" van de K.N.S.M. uit Amsterdam naar Suriname vertrekken. Het is een groep van 62 vol wassenen en drie kleine kinderen. De Toegoenezen, een bevolkingsgroep van nauwelijks 170 zielen verliet Indonesië toen dit ziin onafhankelijkheid verkreeg. Allen verhuisden naar Nieuw-Guinea, waar zij een gesloten gemeenschap bleven vor men. Toen Nederland vorig jaar besloot ook afstand te doen van Nieuw-Guinea om dit over te dragen aan Indonesië, bleven zij consequent en vertrokken naar Neder land, waar zij werden ondergebracht in he kamp Westerbork in Drente. Zij verzoch ten naar Suriname te mogen gaan, waar zij zich als landbouwers willen vestigen. Het verzoek werd toegestaan, maar de uitvoering ervan bleek heel wat voeten in de aarde te hebben. Suriname wilde de overkomst terdege voorbereiden. Voor al de kwestie van de nationaliteit diende te worden geregeld. Zover is het intus sen nog niet gekomen. Toch staat thans de eerste groep op het punt van vertrek voor de derde en hopelijk laatste land verhuizing. De overige Toegoenezen zul len hen, naar wordt verwacht, over en kele weken kunnen volgen. Zij gaan naar •het plaatsje Steenbergen, 34 km. van Pa ramaribo. Zaterdag zullen enkele Toegoe- nese kwartiermakers van Schiphol per vliegtuig naar Paramaribo vooruit reizen om daar maatregelen 'voor de aankomst van de groep te treffen De directeur van het bouwcentrum, ir. J. van Ettinger, heeft als zijn overtuiging uitgesproken dat de komende vijf jaar be slissend zullen zijn voor de verdere ont wikkeling van de bouwnijverheid over de gehele wereld. De structuur van het bouw wezen is verouderd, zei hij. Met de metho den, die tot dusverre zijn gevolgd, zullen wij er niet komen. Door goede voorbereiding van de bouw, beperking van het aantal types („zonder tot blokkendozen te komen") en een ver schuiving naar grotere projecten moet het volgens ir. van Ettinger mogelijk zijn om c Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Con cert o.l.v. Marinus Adam. Soliste Lois Marshall, sopraan. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: De Ne derlandse Comedie met „De vrouwen van Troja", van Euripides. Regie: Ton Lutz. Minervatheater, woensdag 19.30 u.: De Nieuwe Komedie met „De heer van Pour- ceaugnac" van Molière. (Voor Nederlandse Jeugd Gemeenschap afd. Haarlem). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, vandaag 14 en 20 u. en ove rige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „De stuurloze twee", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Als twee drup pels water", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Vroeg rijp", 18 j. Minerva, besloten voorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „En eeuwig zingen de bossen", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De vijand was een generaal", 18 j. Studio, 14 en 20 u.: „La dolce vita". 18 j. Monopole (Zandvoort), geen filmvoor stelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13- 17"u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Expositie van tekeningen en grafiek van Ruth Fischer. Tot en met 30 april. Dagelijks ge opend van 10-18 en 20-24 u en zaterdag en zondag tot 1 u. Klassiek grammofoon- platenconcert van 21-22 u.: Muziek uit de Renaissance. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van schilderijen en lino's van Henk v. d. Horst. Tot en met 20 april. Dagelijks geopend van 9-24 u. en vrijdag en zaterdag tot 1 u. Klassiek gram- mofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Museum „Huis Van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Educatieve tentoonstel ling. Van 4 april tot en met 3 juni. Dage lijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling uit het moderne kunstbezit van Haarlem. Van 4 tot en met 14 april. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Expositie van tekeningen van de Hollandse, Italiaan se en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-15 u. en de eerste zondag van de maand van 13-15 u. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva" Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 2123.15 u.: Ca ret door Fiet en Frans Koster, Margriet de Groot en Han Reiziger (piano). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 29 maart). In Finsterwolde is de nieuwe burgemees ter J. G. Voslamber met echtgenote en dochtertje feestelijk ingehaald. Alle raads fracties, zo werd verklaard, waren ver heugd dat Finsterwolde weer een eigen burgemeester heeft en zegden hun volle medewerking toe. De heer J. Simons die namens de fractie van communisten en partijlozen sprak verklaarde het te be treuren dat Finsterwolde nog steeds niet als een normale gemeente wordt erkend en dat er andere maatstaven voor gelden dan voor andere gemeenten. DINSDAG 2 APRIL City, 20 u.: „Misdaad en striptease". Rex, geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dageiijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wjjkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord: 19 tot 21 u.; wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, Sant poort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.-K. leeszaal, middag en avond geslo ten. WOENSDAG 3 APRIL City, 20 u.: „The lord, the lady and the butler", voor leden Velser Kunstkring „Voor Allen". Rex, 19.30 u.: „La dolce vita". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder dinsdag. Kerbertasiel, Herenduinweg 8: 9 tot 12 u. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; fi liaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 u. (jeugd); filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 u. (jeugd). R.-K. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 u.; Jozefhuis, Banjaertstraat, Vel sen-Noord: 14 tot 17 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 u. (jeugd). Raadhuis Velsen, 19.30 u.: Vergadering gemeenteraad. Verenigingsgebouw „Meerestein", Be verwijk, 14 en 19.30 u.: Begrotingsvergade ringen gemeenteraad. Café „Flora", Heemskerk, 20 u.: Begroe tingsavond nieuwe inwoners. DINSDAG 2 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ave Maria - zondige liefde". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Eva". WOENSDAG 3 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Ave Maria - zondige liefde". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Eva". over vijf jaar tijds een produktie van honderdduizend woningen per jaar te rea liseren. Vooral een ontwikkeling naar gro tere projecten is belangrijk: zij zullen het aantal woningen-per-manjaar doen toene men van 1,45 nu tot 1,81 in de toekomst. Grotere kwaliteit bij hetzelfde aantal manuren kan worden verkregen door een omschakeling van het huidige ambachte lijk denken naar een operationele ontwik kelingscyclus, zoals die ook in de automo bielindustrie wordt toegepast. De directeur van het bouwcentrum noemde dat het grootste technische probleem van deze tijd. Een belangrijke bijdrage zou ook zijn, meent ir. van Ettinger, als men gaat den ken in de richting van een meervoudig gebruik van grote gebouwen als scholen, sportgebouwen, kantines en zelfs kerken. De bezettingsgraad daarvan kan worden opgevoerd door elk er een nieuwe passen de functie bij te geven. „Standaardisatie is een eis van deze tijd", aldus ir. van Ettinger. Maar hij wil standaardisatie zonder monotonie. „Nu is er monotonie zonder standaardisatie". Bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen de Liberale Unie en de partij „Veilig Verkeer" en 100.000 wo ningen" in het gehele land met één ver bonden lijst uitkomen. In de kieskringen Groningen, Leeuwar den, Assen, Rotterdam en Dordrecht komt men uit onder de naam „Liberale unie" en in de overige dertien kieskringen als „Veilig verkeer en 100.000 woningen". In de kieskringen Groningen, Leeuwar den, Rotterdam en Dordrecht zal mejuf frouw T. Coster de eerste kandidaat zijn, in de kieskringen Den Haag, Leiden, Arn hem, Zwolle en Assen de heer N. Verlaan. In de overige kieskringen is het Amster damse gemeenteraadslid G. A. Hamers lijstaanvoerder. De Nederlandse schroothandelaar Louis Worms zal Frankrijk binnen veertien da gen moeten verlaten, omdat hem een ver blijfsvergunning wordt geweigerd.. Hij had in oktober een huis gekocht in Anglet bij Biarritz, maar volgens niet-officiële be richten zou hij verzuimd hebben tijdig een verblijfsvergunning aan te vragen, het geen als een overtreding wordt beschouwd. Het is in Frankrijk moeilijk, achteraf een dergelijk verzuim te herstellen. Advertentie ."v^. I9b fïO' De minister van Buitenlandse Zaken. mr. Luns, zal morgen de Indonesische zaakge lastigde in Nederland, dr. Sjarif, ont vangen. Dr. Sjarif heeft maandag in het ministe rie van Buitenlandse Zaken een gesprek gehad met de chef van de Directie Kabinet en Protocol, mr. R. B. baron van Lynden. mrn PIB im-A Naar uit gegevens van het Surinaamse hoofdstembureau blijkt heeft de Nationa le Partij Suriname van de heer J. A. Pen- gel grote overwinningen behaald in de 2 stemdistricten. Ir. 't stemdistrict Broko- pondo kreeg de NSP-kandidaat 2000 stem men meer dan zijn tegenstander van het Actiefront, die 315 stemmen verwierf. In het district Boven-Marowijne kreeg de NPS-kandidaat 726 stemmen, de Actie front-kandidaat 40. Het hoofdbureau heeft de officiële uit slag nog niet bekend gemaakt. Er schijnt een verschil van mening te bestaan over de toewijzing van de restzetels, zodat nog niet definitief vaststaat of de NPS met 14 dan wel met 15 zetels in de Staten ver tegenwoordigd zal zijn. Zolang het hoofd stembureau de uitslagen van de verkiezin gen nog niet officieel heeft bekendgemaakt, zal de huidige regering haar ontslag niet kunnen aanbieden. Verwacht wordt dan ook, dat premier Emanuels pas woensdag gouverneur Currie zal meedelen dat de Surinaamse ministers hun portefeuilles ter beschikking stellen. Hoewel gouverneur Currie uiteraard eerst overleg zal plegen met de ondervoorzit ter van de Raad van Advies en de frac tie-voorzitters van de politieke partijen in de Staten van Suriname, wordt algemeen verwacht dat de heer Pengel als informa teur en daarna als formateur van het nieuwe kabinet zal optreden. De ministerraad van Euratoom heeft benoemd tot lid van het wetenschappelijk en technisch comité van Euratoom prof. ir. D. G. H. Latzko. Prof. Latzko is van 1949 tot 1952 in dienst geweest van de A.K.U., van 1952 tot 1957 van Werkspoor. Daarna is hij twee jaar werkzaam ge weest bij het provinciaal electriciteitsbe- drijf van Noord-Holland en van 1959 tot 1960 bij de K.E.M.A. Het jaar daarop werd hij buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Ir. J. C. van Reenen, directeur van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij, is herbenoemd als lid van dit comité. JA Op de Dongenseweg te Tilburg is de tachtigjarige A. Weterings uit Tilburg, toen hij na een lichte aarzeling onver wacht per rijwiel de weg overstak, aange reden door een personenauto. De man werd met verwondingen naar het St. Elisabeth- ziekenhuis in Tilburg overgebracht waar hij is overleden. In het Sophia-ziekenhuis in Zwolle is de zevenjarige Chris Boerma uit Balkbrug overleden, die vrijdagmorgen was aange reden door een personenauto. De veertienjarige Lex Booy uit Krom menie is te Wormerveer met zijn fiets aangereden door een vrachtauto uit Oude- Pekela. De jongen was op slag dood. Op de met halve bomen bewaakte over- we,g Zuiderlaan te Zevenaar is de 84-ja- rige J. Th. Veldkamp aangereden door de trein Winterswijk-Zevenaar die op dat ogenblik de spoorwegovergang passeerde. Het slachtoffer was op slag dood. De bo men waren bij de nadering van de trein wel gesloten, maar de heer Veldkamp was er omheen gelopen. In Amersfoort zijn twee dodelijke onge vallen gebeurd. De 26-jarige korporaal A. Schoolbrugge botste met zijn motor op de Vlasakkerweg tegen een uit de Korte Bergstraat komende wielrijder. De mili tair sloeg tegen de weg en ondanks het dragen van een valhelm kreeg hij een schedelbasisfractuur waardoor hij op slag dood was. Twee bromfietsen kwamen bij de Kam perbinnenpoort met elkaar in botsing. Eén van deze bromfietsen werd bestuurd door de heer C. Vonk die achterop de duo zijn .vijftienjarige dochter mej. E. Vonk ver voerde. Het meisje werd bij de botsing ogenschijnlijk slechts licht gewond, maar overleed later in het Lichtenbergzieken huis. Bij het oversteken van rijksweg 15 in de gemeente Sliedrecht is de 44-jarige fiet ser H. van der Vlies uit Sliedrecht om het leven gekomen. Hij werd aangereden door een personenauto en zodanig gewond dat hij ter plaatse overleed. Een inwoonster van Leiden, de 43-jarige mevrouw C. Blijleve geboren de Bruin is in het akademisch ziekenhuis te Leiden bezweken aan verwondingen, die zij vrij dagavond had opgelopen bij een verkeers ongeval op de Rijnsburgersingel. Op de rijksweg 25 Wageningen-Rhenen in de gemeente Wageningen is een vracht auto tegen een personenauto gebotst. Een in de personenauto zittende Nijmegenaar, de 52-jarige J. M. Loninck was op slag dood. In de kom van de Bhedase grensgemeen te Ulvenhout is een verkeersongeluk ge beurd waarbij de bestuurder van een per sonenauto, de heer C. van Riel uit Ulven hout, op slag dood was. Hij kwam met zijn auto frontaal in botsing met een auto bus uit Baarle-Nassau. De inzittenden van de bus liepen geen letsel op. De 69-jarige ongehuwde heer E. Huis man, bewoner van het voormalige tolhuis tussen Noordbroek en Scheemda, is dood in het Noordbroeksterdiepje gevonden. Hij moet op weg van Noordbroek naar zijn woning met zijn fiets te water zijn ge raakt en verdronken. Het K.N.M.I. deelt mee: Van Midden-Rusland tot de Golf van Biscaye handhaaft zich een langgerekt hoge-drukgebied. Ten noorden daarvan komt 'n levendige depressie-activiteit voor met een storing tussen IJsland en Noor wegen en één halverwege Ierland en New foundland. Ons land ligt in 't hoge-druk- gebied op een zodanige plaats dat wol kenvelden van de oceaandepressie zich tot over ons land kunnen uitstrekken. Uit deze bewolking valt hier en daar wat re gen, maar deze neerslag is van weinig betekenis. WEERRA PPORTEN UtxUnutn-temperaturen 3 3 a binnen- «n buitenland N«er*luf laatat* 24 uur. al) 1 L eJ Den Helder geheel bew. z 4 0 Ypenburg geheel bew. z 4 0 Vlissingen geheel bew. z 2 0 Eelde geheel bew. zzw 2 0 De Bilt zwaar bew. zzo 2 0 Twente zwaar bew. z 3 0 Eindhoven zwaar bew. verand. 3 0 Zd-Limburg geheel bew. windst. 3 0 Helsinki onbewolkt windst. -0 0 Stockholm zwaar bew. zzo 3 0 Oslo geheel bew. z 5 0 Kopenhagen zwaar bew. zo 2 0 Aberdeen zwaar bew. zw 12 0 Londen geheel bew. zzw 12 0 Amsterdam zwaar bew. zzo 4 0 Brussel onbewolkt z 3 0 Luxemburg geheel bew. n 6 0 Parijs licht bew. ono 7 0 Bordeaux mist windst. 13 0 Grenoble zwaar bew. nw 8 0 Nice onbewolkt n 16 0 Berlijn geheel bew. o 5 0 Frankfort zwaar bew. ono 7 0 München motregen windst. 4 0 Zürich mist nnw 4 0,1 Genève zwaar bew. windst. 8 0 Locarno onbewolkt nno 17 0 Wenen sneeuw n 6 1 Innsbruck regen windst. 9 0,3 Athene onbewolkt windst. 16 3 Rome onbewolkt ono 15 0 Ajaccio zwaar bew. ono 16 0 Madrid onbewolkt windst. 18 0 Mallorca onbewolkt windst. 15 0 Lissabon onbewolkt nw 22 0 Woensdag 3 april Zon op 6.13 uur, onder 19.15 uur. Maan op 13.12 uur, onder 4.21 uur. Maanstanden 9 april 1.57 uur volle maan. 17 april 3.53 uur laatste kwartier. 23 april 21.29 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 2 april Hoog water 10.15 en 23.07 uur. Laag water 5.16 en 18.08 uur. Woensdag 3 april Hoog water 11.52 en uur. Laag water 6.45 en 19.48 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2