Het is wapenstilstand en boekenfeest ,op; SPORT IN DE IJMOND Voor de politierechter Radio - Kootwijk straks veertig bestaat jaar Bevolking van met 19 pet Zuid-Holland toegenomen LANGS SLUIZEN EN HAVENS Met vakantie in Oostenrijk eur BLUE BOY werd Venus Havenberichten In Enschede groot schaaktoernooi DINSDAG 2 APRIL 1963 5 Garmt Stuiveling stelde „Muzen "-bundel samen, prof. Presser ving Europa in een boekje Moderne verlichting Examens Arie van der Veer Hl isêiéldl «I fimm GARMT STUIVELING (buiten de schrij verswereld Professor dr. G. Stuiveling) moet welhaast door een voorspellende geest zijn bijgestaan toen hij voor de achtentwintigste Boekenweek de poëzie- premie voor de jeugd samenstelde op een ogenblik dat de opstand der schrijvers nog alleen binnenskamers broeide. „De bui is afgedreven": dat is de eerste versregel van Leopolds prachtige regengedicht waarmee de bundel „De Muze en Europa opent. Want ziet, de bui is komen opzet ten met Morriënse donderkoppen, Schier- beekse rukwinden, Kouwenaarse midzo- merzwoelte en Polets weerlichten de de partementale tinnen zijn enkele uren lang in een onheilspellend duister gehuld ge weest, maar het is droog gebleven „de bui is afgedreven", het zonnetje van het naderend boekenbal en het boekenweeks feestvertoon is tijdig doorgebroken om de vaderlandse letterenhof ijlings in lentetooi te zetten. Men mag, men moet aan de vooravond van het boekenfestijn :iet den ken aan het grijze liedje: „Als na de bal de gasten, joelend zijn heengegaan. zoiets is niet dichterlijk en ook niet op portuun, want het Boek is jarig, het protes terend rommelen in de verte wordt over stemd door jaarlijkse jubeltonen, de Muze is (verleid door de knipoogjes van de Com missie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse boek) kwistig met haar gunsten, en daar rijdt ze al in de gestalte van de mythische Europa op de Griekse stier, als hoedanig de grote Zeus zich vermomd had, op de omslag van de jeugdpremie, gepentekend door Lotte Ruting, die de bundel speels ver luchtte in de geest van de voorbeeldige Duitse illustrator Gunter Böhmer. Het werd weliswaar had ook Lotte Ruting een vooruitziende blik? een heel wat vuriger stier dan staat afgebeeld op de Ionische vaas waarmee Professor Dr. J. Presser zijn „Europa in een boek" het Geschenk van dit jaar oij een boekmaan- koop ten bedrage van vijf luttele guldens of, en liefst, meer opent. Maar te vre zen is er niet het minste: de muzische Europa bespeelt lustig de luit, veertig door Garmt Stuiveling ingeleide en ingeluide dichters geven blijk van Europa's inspi rerende kracht, die door professor Pres ser bevestigd wordt in zijn boeiend com pendium van Europese cultuurhoogtijen. Want dit stond vast: deze Boekenweek zou in het teken staan van Europa, dat de Helleense mythe zinvol vereent met een culturele werkelijkheid en een geografisch begrip dat met de politiek nog altijd wat moeite heeft. MAAR GOED: „Zolang de europese we reld- leeft (-) zeeft boven deze -zee het lich ten van de creatieve geest," dichtte Mars man, en daar houden Stuiveling en Pres ser het op, de één in zijn gevarieerde Muzenbloemlezing, de ander in een histo risch apergu dat in het beknopt bestek van een veertigtal bladzijden kans ziet hoe is het mogelijk! om het Europe se genie op zijn lange weg van prehisto rische tijden tot op de dag van heden te volgen van hoogtepunt tot hoogtepunt, dwars door barbaarse tijden heen erï lós van de dodelijke chronologie. In woord en beeld tekent de curve van Europa's ont wikkeling zich af, anders dan men ge woon is deze te zien. Bekende geschied- stof op een oorspronkelijke wijze te orde nen, te duiden, te verlevendigen, alsof dit alles nieuw was, is niet ieders werk. En niet alleen dat men Europa in het hart van zijn culturele groei en bloei leest, men ziét het zich in een zestigtal afbeeldingen ontplooien, de Hitlers van alle tijden ten spijt. Daar is de ontwakende mens, zoals Ro din hem verbeeld en gebeeld heeft, daar zijn Plato en de catacomben, Herodotus en de kruistochten, Dante en de Gotiek, Michelangelo en het Maniërisme, Voltaire en de Verlichting, Mozart en de Franse Advertentie MARKTPLEIN 7 Amsterdam (V.U.) Kandidaats geschie denis: A. J. Langeler (Amsterdam). Docto raal klassieke taal- en letterkunde: H. Wa genmakers (Wolfheze) cum laude. Kandi daats Duitse taal- en letterkunde: S. Wier- da (Haarlem). Kandidaats wiskunde en natuurwetenschappen- W. Ferwerda (Haarlem), D. Knol (A) (Almelo), G. A. Tieze (K) (Amsterdam), B. G. Vonck (A) (Overveen), M. D. van Wendel de Joode (E) (Deventer). Doctoraal natuurkunde: A. de Beer (Nes), M. Rodenburg (Ter Aar), G. Wiegand (Zandvoort). Doctoraal biologie: mej. M. Kok (Enschede), cum laude en de heer C. J. J. Richter (Bussum). Propaedeu- tisch theologie: L. Kovacs (Amsterdam). Doctoraal thoelogie: V. Cruz (New York, USA). Leiden. Doctoraal rechten: G. A. J. M. Omtzigt (Santpoort). Doctoraal vrije stu dierichting rechten: mevrouw F. A. J. VooysBosma (Den Haag). Notarieel 3e gedeelte: A. J. Westmaas (Warmond). Kan didaats rechten: mej. P. Th. Boissevain (Noordwijk), mevrouw M. M. Dirkzwager Akmmeraad (Den Haag), mej. B. M. Bongers (Den Haag), mej. A. L. IJsselstein (Reeuwijk) en de heren G. Bokhove (Al melo), L. W. H. van Dijk (Den Haag), D. Koningen (Den Haag), R. Samkalden (Oegstgeest), R. J. de Neree tot Babberich (Den Haag), G. Simon (Vlaardingen), J. A. Th. Knook (Scheveningen), B. Ferman (Deventer). A. Joosse (Middelburg), E. Gosschalk (Leiden), J. Rookmaker (Den Haag), H. J. M. Hoijer (Den Haag). R. E. Katz (Wassenaar), R. W. A. Zweerts (Den Haag), L. C. A. M. Schoelvink ('s-Herto- genbosch), H. M. Taets van Amerongen (Zeist) en J. Zwalf (Brussel). Groningen. Artsexamen le gedeelte: A. van Wijnen (Haren/Gn.). Bevorderd tot arts: J. N. Slager (Eindhoven). Revolutie, Goethe en de Napoleontische oorlogen, Lenin en de eerste wereldoorlog, de Führer en de hoop op een einde van „het lijden aan de tijd", zoals Verwey het uitdrukte, op een verenigd Europa, een waarmaken van de menselijke waardig heid. Heeft, vraagt Presser zich af, in de ze tijd van verwarring Spinoza ons nog iets te zeggen? En hij citeert Verwey, die in zijn laatste levensdagen schreef: „Door alle latere woelingen heen, terwijl de enen hem (Spinoza) huldigden, de an deren hem smaadden, bleef zijn gestalte zichtbaar als in afwachting. Als men alle wegen heeft afgelopen, zullen ze misschien hun gemeenschappelijk kruispunt blijken te vinden rondom zijn stille verschijning." Dat is de geest van Pressers „boodschap" een ondanks alles creatieve geest in de zin van Marsman. WAAR VOERDE AAN Stuivelings hand de Ionische stier onze Muze heen? Niet als in de Helleense mythe naar Kreta om haar door Zeus te laten omhelzen, maar om haar de Nederlandse dichter, de Vlaamse en de Hollandse, te doen laven aan de poëtische bronnen van vreemde bo dem in Europese contreien. Voorafgegaan door Leopolds kosmopolitische „Regen" bezingt Albert Verwey de Donau, Boutens een „Avond te Zurich", Jan van Nijlen een Venetiaanse gondelvaart bij nacht, Hendrik de Vries het geschonden heilig dom van Cordobaanse grootheid, Gerara den Brabander de Antwerpse haven, Ka- rel Jonckheere de Drentse turfkappers, Gerrit Achterberg de Gorge de Loupe, Paul Rodenko een Oekraïnse steppe en zo van de oudere tot de jongere genera tie, van dichter tot dichter, die ten slotte (en gelukkig) alle omzwervingen ten spijt door het landschap van hun ziel gaan. De jeugd had behalve een gedicht van Lucebert, Rodenko en Remco Campert wellicht ook wel een en ander --an meer experimentele" aard willen lezen, waar tegen de Europese geest zich niet zou ver zetten. Maar kom, men mag een gegeven muze niet ongevraagd order haar make up zien. En ten slotte is hier verder nog iets voortreffelijks van Alfred Kossmann, Ed Hoornik en Herwig Hensen; van Jacob Omslag van de door Garmt Stuiveling samengestelde en door Lotte Ruting ge- illustreerde poëziebloemlezing. Israel de Haan, Martinus Nijhoff, J. Slau- erhoff en Jan Engelman meer dan ge noeg om zich beschaamd te voelen er maar negentig na-oorlogse Hollandse cen ten voor te hoeven neertellen. Bovenal: net is wapenstilstand en boekenfeest. En de Muze weet van geen honoraria, van geen royalties en schrijverspensioenen. Ze is „twice bless'd; she olesseth him thai gives, and him that takes." Welaan dan, Boek, ga tot de massa le zers! Welaan dan, Lezer, ga tot de massa boeken! Het gerucht van het feestelijk gedrang zal Okee-en-Wee diep in de beurs doen tasten, tot heil van het schrijvers schap. C. E. Dinaux Fragment van de Ionische vaas (540 520 v. Chr.) met de ontvoering van Europa op de in stieregestalte ver momde Zeus. Illustratie uit het Boe kenweekgeschenk „Europa in een boek" van prof. dr. J. Presser. De Nederlandse titelhouder De Jong uit Haarlem heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Dambond meege deeld wegens ziekte niet aan het toernooi te kunnen deelnemen. Het toernooi met 14 spelers zal 5 april in Utrecht beginnen. De wedstrijdleiding zal alsnog de Nederlandse jeugdkampioen Van Beek uitnodigen om de plaats van de titelhouder 1960, '61, '62 in te nemen. In Utrecht zal vrijdag 5 april het toer nooi om de persoonlijke nationale damtitel beginnen. De volgende 13 spelers nemen hieraan deel: Van Hal (Abbenes), Ansems (Amsterdam), Beeke (Weesp), Bergsma (Roordahuizum), Bom (IJselstein), Van Dijk (Bennekom), Eddink (Didam), Gordijn en Kinnegin (Den Haag), Holstvoogd (Zaan dam), De Jong (Groningen), Lere (Vlissin- gen) en de oud-wereldkampioen Roozen- burg uit Haaksbergen. Er zullen 5 en 6 en 12 en 13 april vijf ronden vooruit worden gespeeld in Utrecht. Daarna wordt de wedstrijd tijdens de paasweek in Apeldoorn voortgezet. Het jeugcftoernooi wordt gelijktijdig ge speeld. Daaraan nemen deel: De Witt (Groningen), Visser (Friesland), Holt (Drente), Baas (Overijsel), Kemperman (Gelderland), Bos (Utrecht), Pippel (Noord- Holland), Westerveld (Noord-Holland), De Star (Zuid-Holland, Allaart (Zeeland), De Brouwer (Noord-Brabant) en Dijkstra (Limburg). Ruim een half jaar na zijn vertrek naar Haaksbergen kwam dezer dagen ex-we reldkampioen Roozenburg weer eens op bezoek bij DCIJ. De DCIJ-ers overstelpten Roozenburg met vragen over het komend toernooi om het kampioenschap van Ne derland. Roozenburg was daar niet zo en thousiast over. Om zijn economische studie te voltooien heeft Roozenburg zich acht jaar uit het zware toernooispel terug getrokken. De internationale damfamilie ziet dan ook met belangstelling de resultaten van Roo zenburg in het komend toernooi tegemoet. Dankzij een zege op Eddie Holstvoogd is het de Amsterdamse kampioen Van der Sluis gelukt met het ingaan van de laatste ronde gelijk met Dukel op de eerste plaats te komen. De partij tussen beide rivalen eindigde na 47 zetten in remise. Een her kamp van drie partijen is tussen Dukel en Van der Sluis noodzakelijk om de winnaar van de „Gouden Medaille" aan te wijzen. De uitslagen der laatste partijen luiden: Van der Sluis wint van Koppies en Holst voogd; Westerloo remise met Bos en winst op Koppies. Holstvoogd wint van Wester loo. Dukel remise met Van der Sluis. Eindstand: 1. Van der Sluis 5 7 2. Dukel 5 7 3. Eddie Holstvoogd5 6 4. Westerloo 5 5 5. J. Bos 5 3 6. Koppies 5 2 Vrijdag wordt in het clublokaal van hotel Kennemerhof de eerste partij van deze interessante dammatch gespeeld Morgen (woensdag) zal in het clublokaal van damclub Het Oosten de 1ste ronde van de finale worden gespeeld van het dam- toernooi om de persoonlijke damtitel van Kennemerland. Aan de finale hoofdklasse nemen deel: Bus, Meure. Teunisse, Van Kesteren, Schelfhout (allen leden van de Haarlemse Damclub), Dukel (DCIJ), Van der Vosse De Haarlemse politierechte# veroordeel de maandag een 47-jange hotelbediende uit Velsen tot een maand gevangenis straf, waarvan drie weken voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. De hotelbediende had in april verleden jaar een zeventienjarig meisje, dat in een Rotterdams obseravtiehuis voor meis jes woonde, enige tijd onderdak verleend. Later had hij haar naar een familie in Heerhugowaard gebracht. Daar stelde hij het meisje voor als zijn dochter, die we gens haar overspannen toestand enige tijd rust moest hebben. Het meisje vertelde later aan de huisvrouw in dit gezin de wa re toedracht. Verdachte verklaarde, dat hij niet wist dat het jonge meisje na haar korte verlof weer terug moest naar het observatiete huis. Op de dagen die zij bij hem thuis had doorgebracht, zou verdachte het meis je niet hebben gezien. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, eiste een maand gevangenisstraf. De raadsman mr. B. W. Stomps vond deze straf te hoog en vroeg een lagere straf, omdat het hier naar zijn me ning een geheel belangeloze daad van vriendschap betrof. Radio-Kootwijk, het eerste vaste Nederlandse P.T.T.-radio-telegrafiesta- tion voor lange afstanden, gaat jubileren. Het werd bijna veertig jaar geleden, op 7 mei 1923, geopend. Voor het eerst in de geschiedenis kon rechtstreeks van Nederland uit met Indonesië worden getelegrafeerd. Voordien werd meesten tijds van een Engelse kabel gebruik ge maakt. Begonnen werd met een Duitse machi nezender van vijfhonderd kilowatt vermo gen. Zes tweehonderd meter hoge antem nemasten droegen de antenne die een op pervlakte van zeventig hectare besloeg. De spoelen van deze langegolfzender wa ren drie meter in doorsnee. Thans staan in Kootwijk ruim vijftig kortegolfzenders, die zowel voor telegrafie als telefonie ge bruikt kunnen worden. Het zendstation Kootwijk en het ontvangstation in Neder- horst den Berg worden tot de beste ter wereld gerekend. Zij bedienen een we reldomvattend net van telegraaf- en tele foonverbindingen. Het radio-telegrafisch verkeer, dat in 1923 begon, werd van Indonesië uit onder- De bevolking in de provincie Zuid- Holland is in de periode tussen de volks telling van 31 mei 1947 en die van 31 mei 1960 toegenomen van 2.284.080 tot 2.706.810 personen of wel met bijna negentien percent. Tachtig percent van de bevolking bleek ook in de provincie te zijn geboren, zestig percent woonde in de geboortegemeente en van deze "aatste groep heeft negentig percent nooit in een andere gemeente gewoond. Dit blijkt uit de voorlopige uitkomsten van de dertiende algemené volkstelling voor Zuid-Holland, gepubliceerd in „me dedelingen" van het centraal bureau voor de statistieK. Percentueel namen de rooms-katholie- ken toe van 24,5 in '47 tot 25,3 in 1960, de „overige kerkelijke gezindten" van 3,8 tot 3,9 en de personen zonder kerkelijke ge zindte van 21,1 tot 23,3. Een teruggang blijkt voor de Nederlands-hervormden van 39.0 tot 36,4 procent en voor de ge reformeerden van 11,6 tot 11,1 percent. De gemiddelde grootte per honderd huishoudens is teruggelopen van 380 tot 369 personen. De beroepsbevolking nam toe met 99.000 personen. Elf percent van de 65-ja- rigen en ouderen had in I960 nog een be roep., in 1947 was dit percentage 17. Uit een oogpunt van in de landbouw werkza- me personen heeft de landbouw absoluut en relatief sterk aan betekenis ingeboet, met een vermindering van het totaal van 94.020 personen in deze bedrijfstak in 1947 (10 percent van de totale beroepsbevol king) tot 69.541 (7 percent) in 1960. Van de 223.575 vrouwen met een beroep in Zuid-Holland waren er 40.547 gehuwd. Onder de vrouwen met een beroep zijn er 14.274 tevens hoofd van een huishouden. Dit laatste aantal is bijna een kwart van alle vrouwelijke hoofden van huishoudens in Zuid-Holland. Het aantal buiten hun woongemeente werkende personen is tussen '47 en '60 bij na verdubbeld tot ruim 260.000 of 26 pet. van de totale beroepsbevolking. Het aan tal werkelijke forensen nam toe met 73 percent tot 164.974. Meer dan de helft van de Zuidhollandse beroepsbevolking heeft na het lager onder wijs geen ander soort van algemeen vor mend onderwijs voltooid en geen vakdi ploma meer behaald. 34 pet. haalde een ulo-diploma of een lager vakdiploma. 10 percent behaalde het einddiploma van een middelbare school of een middelbaar oi semihogervakdiploma. Twee percent van de beroepsbevolking genoot een hogere opleiding. De woningvoorraad steeg van '47 tol '60 met 32 percent tot 712.702 stuks. Van deze woningvoorraad werd 27 percent in 1946 of later gebouwd. Het gemiddeld: aantal personen per vertrek liep terug vai 0,85 tot 0,75. houden met een vierentwintighonderd ki lowatt boogzender, de grootste, die ooit werd gebouwd. Onder het wakend en be langstellend oog van de gehele buiten landse radiowereld ontwikkelde de verbin ding zich in technisch opzicht zeer snel. In 1925 begonnen proeven met kortegolf zenders en reeds in 1930 waren daarvan acht stuks met ieder veertig kilowatt ver mogen voor de telegrafie in dienst. In 1928 werd met experimenten voor ra- dio-teleronie met Indonesië begonnen. Tot 7 januari 1929 mochten belangstellenden gratis pogen hun relaties in Indonesië te bereiken. Op genoemde datum begon de officiële telefoonverbinding, waarvan in hetzelfde jaar twaalfhonderd maal voor de duur van tweeënvijftighonderd minuten ge bruik gemaakt werd. De nieuwe draadlo ze verbinding over twaalfduizend kilome ter afstand was toen een unieke prestatie, waarvan tal van Europese landen ook ge bruik gingen maken. Uit die tijd dateert het grapje, dat men slechts een „Indisch dubbeltje" in de gleuf van een publieke telefoon behoefde te doen om „hallo hier Bandoeng" te horen De steeds verbeterde technieken en ap paraturen, grotendeels van Nederlandse vinding en constructie, brachten de Ne derlandse P.T.T. aan het begin van de laatste oorlog in 1939 in het brandpunt van de internationale verbindingen. In enkele dagen tijds werden draadloze bruggen met Noord- en Zuid-Amerika geslagen tot dat ook ons land onder de voet gelopen werd. De bezetter liet in 1945 van de zend en ontvangststations en het centrum Am sterdam slechts puin en leegte over. Maar dankzij het moedige gedrag van P T.T.-ers, die apparaturen hadden laten onderduiken, kon begin augustus 1945 via een kortegolfzender met drie golfbereiken alweer met New York worden getelefo neerd, in oktober met Indonesië en in no vember (voor het eerst in de historie) met de West en enkele Europese landen. Se dertdien is het met de Nederlandse radio telefonie en -telegrafie van P.T.T. cresen- do gegaan. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Bueldorl van Port Said: Amstelstroom, Poole: Bomma, Halden; Wexford, Boston, naar Zaandam; Hol- dernain, Londen; Kennemerland, Cabedello; Dux 2, Swansea; Ilse Feldtmann, Swansea; Roebiah, Hamburg; Bram. Swansea; Lingestroom, Liver pool; Auguste Schulte, Liverpool: Fro, Cork. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Flevo van Rotterdam; Brinda, Newport, voor IJmuiden; Keyzer, Swansea. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Armin naar Kopenhagen; Chrysanthi K., Wismar; Waltraud Behrmann, Londen; Marwick Head, Londen, van IJmuiden; Herm, Kopenhagen: Thorstein, Bre men; Sierra Blanca, Hamburg; Henny T., Delf- zijn; Astrid Bres, Karlshamn, van IJmuiden; Gunther, Kingslyn; Wilca, Rotterdam; Tunis, Rotterdam; Cormaed, Sunderland; Arga, Antwer pen. van IJmuiden; Neth Coast, Rotterdam: lildegard, Bremen; Hestia, Bremen; Leni, Remi; tinerva 2, Rotterdam. Dinsdag vertrok uit IJmuiden: Aegis naar Ant- verpen, (Indien achter de scheepsnaam en de haven an herkomsa of bestemming geen nadere aan- Juiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). (Het Oosten), Van Hal (Hillegom) en Be- lien (St. Bavo. Het wordt een rondtoemooi waarin tij dens de weekeinden wordt gespeeld. In de eerste klasse komen uit: Van Leuffen, Jut ten, De Zwart, Hekelaar. In het vijftallen-toernooi kreeg de IJmuider damjeugd een verdiende neder laag van de nieuwe kampioensploeg Ge zellig Samenzijn. Door de 82 uitslag van de Amsterdamse jeugd kon GS het Noord hollands kampioenschap winnen en zich in de landelijke eindstrijd plaatsen. De uitslagen luiden: PippelSybrandts 02; DuivenbodePalmer 02; Molle- manBerthauer 02; HoekBeekman 20; Van der DoesRoelofs 02. Zaan dam wint met 73 van GS II. De eindstand van het toernooi luidt: 1. Gezellig Samenzijn 3 6 237 2. Gezellig Samenzijn II 3 2 168 3. DCIJ 3 2 12—18 4. Zaandam 3 2 1020 De Sportiefjeugdkampioen Hoek speelde een goede positie-partij. De DCIJ-ers wa ren niet in vorm. Duivenbode blunderde, Gerrit Moleman nam in zeen goede stelling een damzet waarbij ook zijn tegenstander op dam kwam. Zeer moeilijk spel ontstond in dit „dammen spel". De DCIJ-er blun derde en verloor. De Noordhollandse jeugdkampioen Pippel moest in de 13- jarige Sybrands erkennen dat de toekom stige ster beslist een uitstekend speler is. Kees onderschatte een aanval van Sy brands en verloor. Waarschijnlijk gedurende de hele maand oktober zal in Enschede het internationale schaaktoernooi worden gehouden voor de West- en Middeneuropese zone van de FIDE, de wereldschaakbond. Hieraan kun nen deelnemen schakers uit Spanje, IJs land, Joegoslavië en alle hiertussen lig gende landen, behalve Oost-Duitsland, dat in de Oosteuropese zone is ingedeeld om visa-moeilijkheden uit de weg te gaan. Voor het toernooi zal een organisatie comité in het leven worden geroepen, dat onder auspiciën van de KNSB zal werken. De voorbereidingen bevinden zich nog in een beginstadium, aldus deelde ons de heer A. A. van Gooi in Enschede, hoofd bestuurslid van de KNSB, mee. Hij ver wacht circa twintig deelnemers, onder wie uit ons land de winnaar van het Hoog oventoernooi, Jan Hein Donner, maar zekerheid hieromtrent bestaat er nog niet. Evenmin zijn reeds de juiste data bekend en ook moet nog een zaal worden gevon den. Voor dit laatste denkt men aan de congreszaal van de Twentse schouwburg. De winnaar en de nummers twee en drie krijgen het recht deel te nemen aan het interzonaal schaaktoernooi, dat volgend jaar zal plaatshebben in een in augustus aan te wijzen land. Naar men weet kent de FIDE zeven zones. De KNSB heeft het toernooi aan Enschede toegewezen, omdat hier gunstige financieringsmogelijkheden liggen, terwijl voorts B. en W. grote interesse hebben ge toond. AAN ONZE koopvaardijvloot werden na de oorlog veel schepen toegevoegd, die in de jaren 1940-1945 waren ge bouwd op werven in de Verenigde Sta ten van Amerika en in Engeland. Op deze plaats hebben we het al eens gehad over Liberty- en Victory-schepen en over schepen van het C-3-type. Alle wa ren het vrachtschepen voor de grote vaart, die aan Nederlandse scheepvaart maatschappijen werden toegewezen. Van het Liberty-type waren het er on geveer 30, van het Victory-type 36 en gewezen Babv-Flattops (vliegdeksche pen) 10. In 1946 kwamen er nog tien koopvaardijschepen van het C-3-type bij. Dit zijn alle schepen van 7.000 tot 8.500 reg. ton bruto, waarvan inmiddels een aantal is afgevoerd; in de meeste ge vallen werden zij verkocht naar het buitenland. Het bleef niet alleen bij deze grote sche pen Ook vöor kleinere vaartuigen, die voor marinedoeleinden waren opgezet, moest na de oorlog nieuw emplooi gevon den worden. Tal van mijnenvegers, afkom stig van Britse werven en van de „Isles"- klasse, werden verkocht en we zagen deze schepen in bedrijf komen als trawler, sleepboot en vrachtvaarder. Korvetten van de ,.Flower"-klasse werden eveneens over bodig voor het doel waartoe zij gebouwd werden en de nieuwe eigenaren lieten er vrachtschepen van maken. De Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart heeft ook enige jagers in ge bruik, die voorheen dienst hadden gedaan als korvet. Een bijzonder scheepstype uit de oorlog was het landingsvaartuig, de LCT, eigen lijk een onooglijk vaartuig, alleen geschikt om er landingen mede uit te voeren. Toch zijn er nog dertien landingsvaartuigen in ons land terechtgekomen, die zijn ver bouwd voor de vrachtvaart en die het aan zien van een coaster hebben gekregen. In de jaren 1947-1948 werden de coasters Bil- liton I en II. Nel Bruynzeel, Leid Bruyn- zeel, Moby Dick, Kitty, Marsdiep, Sand- bergen, Marvic, Stientje Mensinga, Orca, Arran en Lacra in de vaart gebracht, welke schepen oorspronkelijk landings vaartuigen zijn geweest. Een schip van een ander type was de Blue Boy. Dit vaartuig was een voormalig Brits artillerie-instructieschip, dat in 1943 in Engeland was gebouwd en in 1946 werd aangekocht door de firma J. A. Vonk in Rotterdam. De (thans niet meer bestaande) werf Holland Nautic in Haarlem kreeg de opdracht de LGG (M) 123 te verbouwen tot vrachtmotorschip en op 13 augustus 1947 arriveerde het schip, onder de naam Blue Boy, kant en klaar in Rotterdam. Twee dagen later had de goed geslaagde proefvaart plaats. De foto laat zien dat het vaartuig een kuildek heeft. Het vaartuig behoort tot het half-shelterdeck-type; dek- en brughuis bevinden zich midscheeps. Daar treffen we ook de hutten aan van de kapitein en de eerste machinist. Stuurman, matrozen en het overige machinekamerpersoneel wonen in het achterschip. De toenmalige Blue Boy was 297 reg. ton brutogröot en had 380 ton draagver mogen. De lengte over alles bedroeg 50,50 m, de lengte tussen de loodlijnen 44,92 m, breedte 6,73 m en de holte 2,50 m. Oor spronkelijk was het vaartuig uitgerust met twee Paxman-dieselmotoren, elk 350 pk, welke installatie in 1951 werd vervangen door twee Stork Ricardo-motoren van elk 240 pk. De Blue Boy nam in 1955 afscheid van de Nederlandse koopvaardijvloot. In dat jaar werd het schip verkocht naar de Do minicaanse Republiek. Thans is dit schip, onder de naam Venus, het eigendom van Manuel Callego Cortes Andres Nieves Vazquez te Santa Domingo. De Blue Boy, die thans Venus heet. Wie Oostenrijk zegt, denkt aan Wenen: de stad van het bruisende leven, van de opera en de operet te, van de onsterfelijke melodieën van Schubert, Mozart en Strauss, kortom de stad van charme en vro lijkheid. Oostenrijk, met zijn vele interessante facetten, is zeker een ernstige overwe ging bij uw komende va kantieplannen waard. Het land heeft een cen traal Europees klimaat, dit wil zeggen: warme zo mers en vaak behoorlijk strenge winters; in de bergstreken heerst een Al pen-klimaat, met overwe gend zonneschijn, echter ook met vrij grote ver schillen tussen dag- en nachttemperaturen. De beste maanden om een bezoek aan Oostenrijk te brengen zijn van juni tot september (in juli vindt men er een gemiddelde temperatuur van plm. 20° C.) en voor de wintersport van december tot maart (met in januari een gemid delde temperatuur rond het vriespunt). De Oostenrijkse Schilling (ongeveer (1.14) staat ge lijk aan 100 Groschen. Vooral in de toeristische centra kunt u, naast het Duits, ook uitstekend te recht met Engels en vaak ook met Frans. Dat dit land waar de nationale economie in be langrijke mate mede op het toerisme is afgestemd over een groot aantal pensions en hotels in veie prijsklassen beschikt, be hoeft nauwelijks vermeld. De Oostenrijkse keuken is goed In het algemeen kan men stellen, dat de maaltijden in goede hoe veelheid worden opge diend. De prijzen variëren uiteraard naar keuze van menu en eetgelegenheid. Om u een idee te geven van de reisduur en van de reiskosten naar dit vakan tieland. baseren wij ons op de hoofdstad. Wenen is vanaf Amsterdam/Schip hol in 2 uur vliegen be reikbaar dan wel in bijna 18 uur met de trein vanaf Amsterdam C.S. De vliegkosten bedragen voor een retour toeristen klasse ƒ379; per trein 2e klasse retour #127,20 en retour eerste klasse f 193. De toeslagen voor slaap wagenaccommodatie vari eren uiteraard naar het ge wenste bed-type en de klasse waarin u reist; per enkele reis zijn de kosten, die hieraan zijn verbonden tussen ƒ19,20 (bed in 3- persoons 2e klasse appar tement) en ƒ66,80 (1 per- soons 1ste klasse cabine). Het Oostenrijks Toeris tenverkeersbureau aan het Rokin (161 te Amsterdam (tel. 020-62188) verstrekt alle verdere inlichtingen. Het is wellicht nuttig u erop te attenderen, dat het tevens als voorverkoop bureau fungeert voor plaatsbewijzen voor de on vergetelijke Bregenzer Festspiele (dit jaar tussen 18 juli en 19 augustus). Hoewel het niet mogelijk is u een volledig overzicht van het programma te ge ven. willen wij u toch wel de twee premières noemen: de Joseph Haydn opera „Das brennende Haus" en het toneelstuk van Max Zweig „Franziskus". Ook de operette-liefhebbers zullen volkomen aan hun trek komen met onder meer de opvoering van Franz von Suppé's mees terwerk „Banditenstrei- che". i x

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5