KL PONCHO' Spoorkaartjes vijftien cent duurder Verkade knackebröd HET WEER Waarnemer Loenik IV is op weg naar de maan Landingspoging waarschijnlijk GIRO 777 VOOR BALI Rebellen in Argentinië kregen geen steun van de bevolking President van Mexico op Ypenburg verwelkomd Opstandelingen zouden zijn uitgevaren op marineschip T Trvn-ri^ Av PftiTront Verf met voldoening Opwinding in Syrië Moskou inviteert Mao Tse Toeng Vulkaan klaar voor nieuwe uitbarsting Ton van KAB voor Franse stakers Eén deelnemer met alles goed in toto DE WOLF van 1833 GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi Een modeirn begrip voor lekker eten éeëMORRIS 'êefore ijou êinj! FALCON REGENJASSEN Vrij koud Het woord is aan Een produkt van de Sikkens Groep. Voorgangers Kroesjtsjev heeft geen plannen voor Cambodja In de krant van heden: Historie van onrust Aanklacht tegen Zermatt Advertentie Advertentie j. v Een Syriër met een zwaard leidt een pro-Nasser demonstratie op het vlieg veld van Damascus, waar een Alge rijnse delegatie arriveerde voor Ara bische eenheids-besprekingen met Syrië's drie weken oude revolutionaire regime. Kolonel Boumedienne en zijn delegatie werden luide toegejuicht. Tevoren hadden zij overleg gevoerd in Cairo en Bagdad. In Damascus was het gisteren rustig, maar de toestand is gespannen. Vijf pro-Nasser-ministers zijn afgetreden uit protest tegen de overheersing van Baathisten in de regering. Botsingen tussen aanhan gers der socialistische Baath-partij, die haar stempel zette op de recente omwenteling, en lieden die onvoor waardelijk pro-Nasser zijn, leidden tot het instellen van een uitgaansverbod. Zaterdag zouden de besprekingen in Cairo worden hervat over de voorge stelde federatie van Egypte, Irak en Syrië. Er zijn geen plannen voor uit stel, maar president Nasser heeft laten weten dat hij een louter uit Baathis ten bestaande Syrische delegatie niet zal accepteren. De Baath-partij be heerst volkomen het politieke leven in Irak, waar de recente omwenteling Syrië tot voorbeeld diende. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat heeft de Nederlandse spoor wegen toestemming verleend tot ver- Hoging van de tarieven voor het reizi gers- en bagagevervoer met ingang van 1 Juni 1963. Bij de plaatsbewijzen enkele reis en retour zullen de kilometerprijzen niet wor den verhoogd maar wordt volstaan met invoering van een vaste aanslag van vijf tien cent per kaartje. De prijzen van de kilometerabonnementen zullen op matige wijze worden aangepast. Daarnaast wordt ook voor deze soorten plaatsbewijzen een vaste aanslag ingevoerd. De verhouding van de prijzen voor het reizen in de eerste en de tweede klasse wordt enigszins gewijzigd en in overeenstemming gebracht met de plaats ruimte, die beide categorieën reizigers innemen. Voor de reizigers eerste klasse betekent dit een prijsverhoging met vier percent. Voorts zullen met ingang van 1 juni de prijzen van perronkaartjes bage- kaarten en D-trein toeslag worden ver hoogd. De kostenstijgingen konden tot voor en kele jaren geheel door produktiviteitsver- betering worden opgevangen. De laatste tijd is dit niet meer mogelijk, zodat een prijsverhoging onvermijdelijk werd, aldus de directie van de N.S. Advertentie BArÏËüÖrIsST^'HAARLEM TEL 13439 lElDSESTRAAT (BH KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 23596^ prijs per pak f 0.85 (bruin of wit) N V» --(,/> -|.t V - V* Verwachting tot morgenavond: Vrij koud met veel bewolking, hier en daar mist en plaatselijk enige regen of motregen. Zwak ke tot matige, langs de Wadden- kust later vrij krachtige wind tussen west en noord. Volledige weel-rapporten op pagina twee. 48e JAARGANG NUMMER 127 Kantoor: Lanjfe Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telef. adm. 5437, chei oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. HI J g lj.1 W T| W j I Abonnement per week 62 oent, per kwartaal WOENSDAG 3 APRIL 1963 Verschijnt dageHfks beh. zon- en feestdagen. 8.—, franco per post f 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295* DAGBLAD VOOR V E LS E N-IJ M VID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Cinwtkoaing IJmuider Courant DO. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Shakespeare De duivel kan de Schrift tot zijn Koningin Juliana en de heer López Mateos, president van de Verenigde Staten van Mexico, na aankomst van de president op het vliegveld Ypenburg. MOSKOU. De Sovjet-Unie heeft gisteren een onbemande satelliet met waamemingsapparatuur naar de maan gelanceerd. De Loenik IV weegt ruim 1.400 kilo en functioneert naar wens. Hij zal de maan 3 V2 dag na de lancering moeten bereiken. Sir Bernard Loveil van het Britse observatorium Jodrell Bank heeft als zijn overtuiging uitgesproken, dat men een poging zal doen de Loenik IV intact op de maan te laten landen. De laatste trap van de lanceerraket is eerst in een baan om de aarde gebracht en daarna op weg naar de maan gezon den. De kunstmaan naar Mars werd ge lanceerd vanaf een ruimtestation dat om de aarde bleef draaien. Vladimir Siforov, een Russische specia list op het gebied van radiotechniek en electronica gaf te kennen dat de Lnemk IV bezig is aan een fotografische verken ningsmissie, als voorbereiding voor een menselijke landing op de maan. De Loe nik zal scherpere foto's van het maanop pervlak maken dan tot nu toe is gebeurd en zal nauwkeurige metingen verrichten Advertentie [fleXa] van de hoogte van maanbergen en de diep te van de kraters, zei Siforov. Nikolai Barabasjov, directeur van het observatorium in Charkov, liet doorsche meren dat de Loenik IV of zijn opvolgers als automatisch werkend waarnemingssta tion op de maan zal landen. Dit zou waardevolle gegevens kunnen opleveren over de samenstelling van de maanat- mosfeer, het micro-reliëf van de opper vlakte en magnetische velden, alsook over het controversiële punt van de samenstel ling van de maankorst, aldus Barabasjov. Een aantal geleerden gelooft, dat de maan bedekt is met korrelige vulkaanas; de Rus sische school helt over naar de mening, dat het oppervlak bestaat uit poreus sa mengeperste slak onder een hoge tempe ratuur als gevolg van ie meteorieten die op de maan belanden. De Loenik I werd op 2 januari 1959 ge lanceerd en woog 261 kilo. Het toestel pas seerde de maan op een afstand van 6900 kilometer, kwam daarna in een baan om de zon en werd zo de eerste kunstmati ge planeet. De Loenik II, werd op 12 september 1959 gelanceerd en woog 390 kilo. Dit was de eerste raket die op de maan terecht kwam. Hij plantte er :en Russische vlag. Het voornaamste resultaat van deze proef was, dat men kon constateren dat de maan geen magnetisch veld heeft. De Loenik III werd op 4 oktober 1959 afgeschoten en woog 278 kilo. Hij maakte als eerste foto's van de voor ons ver borgen kant van de maan en zond die naar de aarde. Aan boord van deze ra ket bevond zich voor de eerste maal een „interplanetair automatisch station". (Reuter/AP). LONDEN (Reuter) De leider van de Chinese communistische partij, Mao Tse Toeng is uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou. De Sovjet-Unie heeft 15 mei voor gesteld als datum voor een bijeenkomst op „hoog niveau" in Moskou tussen ver tegenwoordigers van de Russische en de Chinese communistische partij. Het centrale comité van de Russische partij dankt het centrale comité van de Chinese partij in een boodschap voor de Chinese uitnodiging aan Kroesjtsjev Pe king aan te doen tijdens zijn reis naar Cambodja. Er zijn echter geen andere plannen voor een reis naar Cambodja dan die van de Russische president Brezjnev. Het centrale comité zegt verheugd te zijn over de Chinese instemming met een bijeenkomst tussen vertegenwoordigers van de Russische en Chinese partij. Een dergelijke bijeenkomst zou belangrijk zijn voor het scheppen van een gunstige sfeer in de betrekkingen tussen de beide par tijen en voor het bijleggen van geschillen, die zijn gerezen in de internationale com munistische beweging. eigen oogmerk citeren. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 In de Vishal en op zee7 Kerkelijk Leven7 Kunst 9 Horen en Zien 9 Topsy 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs j13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's DEN PASSAR De autoriteiten op Bali gaven vandaag de vrees te kennen, dat de vulkaan door welks uitbarsting onge veer 1500 mensen om het leven kwamen, zich klaar maakt voor een nieuwe uit barsting. De enorme wolk boven de krater wordt groter en groter. Het algemene beeld van de vulkaan lijkt zeer veel op dat van enkele dagen voor de uitbarsting van 17 maart. Strooibiljetten uit helikopters waarschu wen de achtergebleven bewoners zich uit de voeten te maken. (AP). Ned. Roode Kruis Den Haag Het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag heeft tot vandaag een bedrag van f 112.766,ontvangen voor hulp aan de slachtoffers van de ramp op Bali. Het verbondsbestuur van de Katholieke Arbeidersbeweging heeft op een in Utrecht gehouden vergadering besloten een bedrag van 100.000 over te maken aan de chris telijke mijnwerkersbond in Frankrijk. Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk Tel. 3417 Argentinië heeft een stormachtige ont wikkeling achter de rug, gekenmerkt door burgeroorlogen en staatsgrepen, sinds het in 1816 onafhankelijk werd. van Spanje. De laatste in de reeks van ijzeren dic tators" die de Argentijnen hebben zien ko men en gaan, was Juan Domingo Peron, die in 1946 aan de macht kwam. Aan zijn bewind werd doorde revolutie van 1955 een einde gemaakt. Hij vluchtte naar Spanje en woont nu in Madrid te schudden van het vijfentwintig man sterke gevolg van de president. Daarbij waren de minister van Buitenlandse Za ken van Mexico, de heer Manuel Tello, de minister van Handel en Industrie, dr. Raul Salinas Lozano, de chef van de staf van de president, brigade-generaal José Go mez Huerta, zeven dagbladdirecteuren en het hoofd van de Mexicaanse televisie. In het hoofdgebouw van het vliegveld werden aan de president voorgesteld de voorzitters van de Eerste en Tweede Ka mer, de leden van de ministerraad, de mi nisters van Staat, de staatssecretarissen, de vice-president van de Raad van State, hoge militaire autoriteiten, de Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland en Bur gemeester en Wethouders van Rijwijk en in afwijking van het normale gebruik, de leden van het corps diplomatique. Men had er de voorkeur aan gegeven de bui tenlandse vertegenwoordigers op het vliegveld aan de officiële bezoekers voor te stellen, omdat men op Huis ten-Bosch voor ruimtegebrek vreesde. Terwijl 21 saluutschoten werden afge vuurd door een batterij van de veldartil lerie, zette de stoet hofauto's zich om half twaalf in beweging voor een rit naar het Rijswijkseplein in Den Haag. Daar wer den de hoge gasten begroet door burge meester Kolfschoten en door de gouver neur van 's-Gravenhage, brigade-generaal A. J. F. M. Egter van Wissekerke, de garnizoenscommandant, kolonel P. W. van Schendel, en de hoofdcommissaris van po litie. Op het plein werd overgestapt in ca lèches. Daar volgens het protocol de hoge gasten het plaveisel niet mogen betreden, was tussen de auto's en de rijtuigen een tapijt uitgelegd met bakken met bloemen op de hoeken. Na een rit door Den Haag arriveerde het gezelschap bij paleis Huis ten Bosch, waar de lunch werd gebruikt. Hedenmiddag ging de president met zijn echtgenote en dochter naar Amsterdam, waar hij een krans legde bij het nationale monument op de Dam. Daarna werd in gezelschap van de koningin, de prins en prinses Irene het rijksmuseum bezichtigd. Op tiet programma van vandaag stond voorts een galadiner in Den Haag en in de Koninklijke 'Schouwburg eeri concert van het Residentieorkest. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Irene, leden van de hofhouding, van de regering, de Raad van State, pro vinciale, gemeentelijke en militaire autoriteiten en het nagenoeg voltallige corps diplomatique hebben vanmorgen de president van Mexico, mevrouw Ló pez Mateos en hun dochter Avecita ver welkomd, die om elf uur voor een twee daags bezoek aan de koningin en de prins per vliegtuig uit Warschau op Ypenburg arriveerden. Bij het begroetingsceremonieel hadden de Koningin en de Prins ook de handen Sedertdien zijn twee opvolgers aan de kant gezet. De laatste was president Ar- turo Frondizi, die vorig jaar maart bij een militaire staatsgreep werd gearres teerd. Het was de voorzitter van de Se naat, zijn vriend Jose Maria Guido, die na een crisisperiode met tegenzin de pre sidentiële zetel innam. Dat Guido rust in het land heeft gebracht kan men niet zeggen: Ook zijn bestuur werd gekenmerkt door politieke crises, stakingen, demon straties, gevechten tussen de strijdkrach ten onderling en door rebellie. Vorig jaar wisten aanhangers van Pe ron bij de congresverkiezingen ruim een derde van de stemmen te behalen. De regering verklaarde toen haastig de uit slag ongeldig. Nadien is het parlement niet meer bijeengekomen. BUENOS AIRES (AFP) De Argen tijnse president heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de orde in alle provincies is hersteld, de stad La Plata inbegrepeni In deze stad hebben de wettige autoriteiten weer bezit geno men van het gebouw waarin de provinciale regering gevestigd is. Dit officiële optimisme wordt bevestigd door een verklaring van de minister van oorlog, generaal Benjamin Rattenbach, die na een onderhoud met president Guido liet weten, dat „de zaken voortreffelijk gaan". De minister van defensie, Jose Astigueta zal voorlopig optreden als minister van marine. Vice-admiraal Garzoni is als zoda nig afgetreden. De troepen van de rebellen zouden naar hun bases terugkeren. In Buenos Aires wa ren dinsdagavond laat geen eenheden van de rebellen meer. Volgens nog onbeves tigde berichten zou de leider van de op stand, generaal Benjamin Menendez, met een aantal aanhangers aan boord van een schip zijn gegaan. Zij zouden een nieuw hoofdkwartier willen inrichten op de basis aan de monding van de Rio de la Plata. De strijd was gisteren voor het grootste deel beperkt tot aanvallen van de lucht macht en vliegtuigen van de marine. Er zouden maar weinig slachtoffers gevallen zijn. Een bombardement door vliegtuigen van de rebellen op een tankcolonne bij Magdalena, op 100 kilometer ten zuidoos ten van Buenos Aires, heeft 12 doden en 30 gewonden geëist, heeft het ministerie van oorlog bekendgemaakt. De rebellen hadden napalmbommen gebruikt. Op het ogenblik zijn 15.000 militairen uit het grote garnizoen van Campo Mayo en ^ndere bases rond Buenos Aires in de hoofdstad samengetrokken om elke poging tot op stand de kop in te drukken. In een communiqué van de regerings- Slechts één deelnemer van de 580 385 deelnemers aan de sporttoto van zondag 31 maart heeft alle dertien uitslagen goed gehad. De eerste prijswinnaar ontvangt van het totale prijzenbedrag van 225.715 gulden bruto ƒ58.823.53; de tweede prijs wordt gedeeld door zeventien deelnemers. troepen werd gezegd, dat de radio van de rebellen in La Plata door luchtaanvallen tot zwijgen is gebracht. Het opperbevel van het leger maakte vanmorgen bekend, dat de opstandige marinebases in Rio Santiago en Punta Indio in handen van de regeringstroepen zijn gevallen. De vloot schijnt de rege ring trouw te zijn gebleven, in tegenstel ling tot wat de rebellen hebben meege deeld. Dat er toch nog verzet geboden wordt blijkt uit een waarschuwing van de lucht macht aan de opstandelingen. Tot dusver heeft ons ingrijpen het karakter van inti midatie gehad, zo wordt in een communi qué gezegd, maar als de rebellen de wa pens niet neerleggen zal de luchtmacht met alle middelen in actie komen. MüNCHEN Een zakenman uit Miin- chen heeft een aanklacht ingediend tegen de burgemeester van Zermatt en tegen een hotelhouder aldaar. Hij stelt dat hem de waarheid over het tyfus-gevaar is onthouden teneinde hem en zijn gezin langer in Zermatt te doen blijven. (Reuter). De leider van de Argentijnse revolte: de 75-jarige gepensioneerde generaal Benjamin Menendez. Totaal was voor de tweede prijs beschik baar 133.034,22, t.w het restant van het voor de eerste prijs beschikbare bedrag (f 65.319,72) plus f 67.714,50. Elke tweede prijswinnaar ontvangt een bruto-bedrag van f 7.825,60. Het voor de extra-prijs be schikbare bedrag van 33.857,25, dat niet is uitgekeerd, wordt gevoegd bij de extra- prijs van toto nr. 21.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1