twaalf jaar terug in het Rijksmuseum Argentijnse regering overlegt met rebellen over bestand GIRO 777 VOOR BALI Regering en vakbonden in Frankrijk akkoord President van Mexico na Supral ux HET WEER VRIJDAG SOEPDAG Pleidooi voor nauwe economische samenwerking tijdens galadiner Prinses bood Japans keizerlijk paar geschenken aan Vraag aan minister over winstmarges T.V.-handel Leeuw verscheurt paard in circus Frans-Egyptische relaties hervat Mao zou Russische invitatie negeren Mijnwerkers gaan weer aan het werk maar anderen staken vrolijk door Globke's verleden wordt onderzocht KEURSLAGER BUTTER 48e JAARGANG NUMMER 128 DONDERDAG 4 APRIL 1963 Rebellie neergeslagen Onzekerheid Galadiner In de krant van heden: tó'MORRIS 'éefore you êutf! SUÈDE EN NAPPA VESTEN Onderschepte ballingen Ronde tafel „Lente in het land" boot Het woord is aan verf en lak Temperatuur in maart even beneden normaal Enkele buien GltRSTRAAT 52-S4-M TELEFOON1104? HAARLEM Van onze Amsterdamse redacteur) Terwijl de Mexicaanse president gister middag met grote belangstelling de schil deryen van de 17de-eeuwse meesters be keek, verlieten twee jongemannen woe dend het Rijksmuseum, omdat zij door rijksrechercheurs als verdachte personen werden beschouwd. Het was de bewakers opgevallen dat de beide Engelssprekende jongelui reeds anderhalf uur lang op de zelfde plaats over een boek zaten gebogen. Toen de koningin en de prins met hun Mexicaanse gasten arriveerden, posteer den drie potige rechercheurs zich voor de beide jongens, die geïrriteerd op stonden en probeerden de stoet op enige afstand te volgen. Maar zij kregen te ho ren dat zij moesten blijven waar zij wa ren. Boos verlieten zij toen het gebouw. President Lopez Mateos vertelde hoofd directeur A. F. E. van Schendel, dat hij twaalf jaar geleden als particulier het rijksmuseum had bezocht. Koningin Juliana werd begeleid door mi- minister Cals. Prinse- Irene onderhield zich ,met mevrouw Lopez Mateos en haar dochter Ave. Voor prins Bernhard was het museumbezoek een welkome gelegenheid om te praten met Mexicaanse vrienden w BUENOS AIRES In de hoofdstad van Argentinië werd gisteravond onderhandeld over de manier waarop de mislukte rebel lie officieel haar einde zal vinden. Schout bij-nacht Vazquez, de bevelhebber van de vloot die gemene zaak met de rebellen heeft gemaakt, vloog naar Buenos Aires voor overleg met de regering over een wapenstilstand. De uitkomst van het ge sprek is niet bekend. In de regering zou onenigheid zijn over de vraag of men on voorwaardelijke overgave van de opstan delingen moet eisen, danwel een akkoord met hen moet sluiten dat hun de gelegen heid biedt hun gezicht te redden. Voordat Vazquez zijn bestandsoverleg begon, zou hij zijn bevel aan de vloot om naar Buenos Aires op te stomen voor het bombarderen van de regeringstroepen, hebben ingetrokken. De regering heeft be kend gemaakt, dat de marine haar op standige operaties heeft gestaakt. Admiraal b.d. Rojas, voormalig vice- president van Argentinië, zou zich echter nog aan boord van een van de schepen bevinden. In een radio-uitzending zou hij hebben verklaard elke schikking met de regering-Guido te verwerpen. De rebellen zouden een tegenregering willen opzetten in de havenstad Bahia Blanca. President Guido heeft reeds bij het be gin van de opstand een wapenstilstand voorgesteld, maar zijn kabinet was daar tegen gekant. In plaats daarvan werd een groot offensief gelast, dat woensdagmor gen met een lucht- en tankaanval op de marinebasis Punto Indio in de monding van de Plata-rivier, waar de rebellen zich hadden verschanst. De basis werd zwaar beschadigd en de rebellen namen de vlucht. Er werden 26 vliegtuigen vernield. Tezelfder tijd bezette een tankcolonne de kuststad Rio Santiago, die eveneens in handen van de opstandelingen was. De regering deelde mee, dat ook de rebellen te land de wapens hebben neergelegd na deze acties. Ned Ronde Kruis Den Haas TOKIO Prinses Beatrix heeft giste ren een bezoek gebracht aan keizer HirO' hito en keizerin Nagako. Zij bood twee geschenken aan, voorwerpen, die naar zij zei lang tot het bezit van het huis van Oranje-Nassau behoord hebben. De kei zer kreeg een zwarte wandelstok en de keizerin een parfumkistje. De prinses was in een met twee paar den bespannen rijtuig afgehaald uit het gastenhuis van de staat. Met dit rijtuig legde zij de zeven kilometer af naar het paleis in het hartje van de wereldstad Tokio. Zij werd begeleid door de groot ceremoniemeester. De audiëntiezaal was voor deze bijzondere gelegenheid getooid met een kostbare Japanse bonsaiboom en met lelies. Het gevolg wachtte buiten ter wijl prinses Beatrix, de keizer en de kei zerin door middel van een tolk met el kaar converseerden. De prinses gebruikte vandaag de lunch bij minister-president Ikeda in diens ambtswoning naast het rijksdaggebouw. In Buenos Aires zijn geen rebellen meer. De scholen zijn open en het leven heeft zijn normale gang hernomen. Zestien marine-officieren zijn per vliegtuig uitge weken naar Uruguay en hebben daar asiel gevraagd. Acht leger-officieren vluchtten naar Chili en vroegen daar asiel. Ondanks de geruststellende regèrings- communiqués blijft het onzeker welke waarde moet worden gehecht aan het res tant van de rebellie. De regering gelastte gisteren de sluiting van de deviezenmarkt, Mevrouw De Roos-Oudegeest (Pv.d.A.) heeft vanmiddag in de Tweede Kamer aan minister De Pous gevraagd of hij niet van mening is dat de marges, die bij de han del in T.V.-toestellen gebruikelijk zijn niet op een te hoog niveau worden gehand haafd. Zij vraagt in dit verband de mi nister of hij bereid is maatregelen te ne men, die zullen kunnen leiden tot, naar wat het Kamerlid noemt, een opvallende verlaging van de prijs van T.V.-toestellen. BRUSSEL Tijdens een voorstelling van het Russische staatscircus in Brussel hebben twee leeuwen gisteravond een paard verscheurd. Het gebeurde in het glansnummer van de voorstelling, waarbij de leeuwen gezeten op de ruggen van de paarden door de piste rijden. Een van de paarden struikelde en sleur de in zijn val het achter hem lopende paard mee. Twee leeuwen maakten een buiteling en wierpen zich woedend op de paarden, waarvan zij er één zo verwondden, dat het dier moest worden afgemaakt. Met water spuiten werden de leeuwen naar hun kooi teruggedreven. (ANP). PARIJS Frankrijk en Egypte zijn overeengekomen zeer binnenkort weder zijds zaakgelastigden te benoemen, in af wachting van de benoeming van ambas sadeurs. waaruit waarnemers opmaken dat de toe stand minder rooskleurig is dan de re gering wil doen geloven. De Argentijnse ambassadeur in Londen, die daar sedert 1958 is geaccrediteerd, heeft om onbekende reden zijn ontslag ge nomen. De rebellen hebben gemeld, dat zij ex- president Frondizi als gijzelaar hebben ge vangen genomen. (Reuter, AP). PEKING (Reuter) Waarnemers te Peking achten het onwaarschijnlijk dat de leider van de Chinese volksrepubliek, Mao Tse Toeng, de uitnodiging om zich naar Moskou te begeven, zal aanvaarden, nu Kroesjtsjev het Chinese voorstel om te Pe king te komen beraadslagen van de hand gewezen. De dagbladen te Peking maakten woens dag wel melding van het overhandigen van een brief door de Russische ambassadeur, doch er werd niets gezegd over de in houd ervan. Noch van Russische, noch van Chinese zijde wilde men commentaar op de inhoud van de brief geven. In de Russische brief, waarin de uitno diging was vervat, werd onder meer ge zegd dat de communisten weliswaar niet kunnen geloven dat de imperialisten hun oorlogsvoorbereidingen opgeven, maar dat alle vredelievende landen hun krachten moeten inspannen om de mensheid de ver schrikkingen van een oorlog met kernwa pens te besparen. Advertentie in het gevolg van de president, zoals am bassadeur dr. Rafael Fuentes en de adju dant van de president. Een kopje thee in een van de kabinet ten van de hoofdgalerij besloot het bezoek aan het rijksmuseum. Eerder in de middag legde de Mexicaan se president een krans aan de voet van het nationale monument op de Dam in te genwoordigheid van minister-president prof. De. Quay, burgemeester Van Hall en de gouverneur van de hoofdstad, kolonel L. E. Henrichs. Bij het monument vorm den leden van de Koninklijke Studenten Schietvereniging een erehaag. In paleis Huis ten Bosch werd gister avond een galadiner gegeven ter ere van de Mexicaanse gasten. Er zaten 72 per sonen aan de met tulpen en narcissen ge tooide hoefijzervormige tafel, gedekt met kostbaar damast, tafelzilver en Sèvrespor- selein. Een strijkje van leden der Konink lijke Militaire Kapel speelde zachte mu ziek. Jn een toespraak tot de president zei koningin Juliana onder meer, dat Neder land de samenwerking met Mexico in het kader van de economische commissie voor Latijns-Amerika, belangrijk voor Neder land vanwege de ligging van twee delen van het koninkrijk op het westelijk half rond, waardeert en dat het de ontwikke ling van de Latijns-Amerikaanse vrijhan delsassociatie met belangstelling volgt. Voor Nederland is het vestigen en verster ken van handelsbetrekkingen óók met lan den, die niet bij de E.E.G. zijn aangeslo ten, van zeer groot belang. Nederland zal er danook naar blijven streven de gemeen schap zo open mogelijk en het gemeen schappelijk buitentarief zo laag mogelijk te houden. De koningin besloot haar toespraak met een heildronk op de president, op me vrouw Lopez Mateos en op het Mexicaan se volk. In zijn antwoord zei president Lopez Ma Havelock Ellis: Hoe groter het aantal wetten, hóe groter het aantal overtredingen. teos dat Nederland en Mexico een onbe dwingbare moed om de vrijheid te verde digen en de strijd die beide landen tegen Spanje hebben moeten leveren om die vrij heid te verkrijgen gemeen hebben, even als het pleiten voor de zaak van de vre de, eerbied voor het nationale en interna tionale recht en de vriendschappelijke en de commerciële banden. Mexico werkt in een steeds sneller tempo aan zijn indu strialisatie en elektrificatiê. Evenefens be hoeft het land nieuwe gebieden voor de afzet van zijn uitvoerprodukten. De pre sident was ervan overtuigd dat technici en zakenlieden de juiste formules kunnen vinden cm te komen tot doeltreffende sa menwerking. De Nederlandse en de Mexi caanse economie kunnen elkander aanvul len, aldus de president. De éerste dag van het bezoek werd be sloten met een gala-concert in de Konink lijke Schouwburg in Den Haag door het Residentieorkest onder leiding van Willem van Otterloo en met solistische medewer king van de violist Willem Noske. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 19 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Fttms 7 Uit stad en omgeving78 In de Vishal en op zee8 Topsy 11 Kunst 17 Horen en Zien17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers11 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze correspondent) PARIJS Gisteravond is na drie dagen overleg eindelijk een akkoord getekend tussen de mijndirectie en drie Franse vak bonden om een einde aan de stakingen te maken die vijf weken hebben geduurd. En nog is het niet helemaal zeker of het ak koord levensvatbaarheid zal vertonen. De drie vakcentrales, waarvan de leiders het protocol hebben ondertekend, verklaarden nadrukkelijk dat ze hun handtekening eetst door de stakers zelf bekrachtigd wil den zien. In geval van die bekrachtiging zullen de mijnwerkers waarschijnlijk morgen weer In de schachten afdalen. De overeenkomst is gebaseerd op een tamelijk subtiel compromis tussen de standpunten der beide partijen. In plaats van de onmiddellijke 8 percent salarisver hoging die hun in beginsel door het „co mité der wijzen" werd beloofd, ontvan gen ze terstond slechts 6V2 percent. Daar- i entegen heeft de regering die salariscor- recties op langere termijn verhoogd en de mijnwerkers toegezegd dat ze over een jaar op ten minste 12Vs percent meer kun nen rekenen. Zeventien Cubaanse ballingen, die op een van de Bahama-eilanden in het Caribische gebied werden gesnapt toen zij met een schip wapens en munitie naar Cuba wilden brengen, hebben in Nassau terechtgestaan wegens het on wettig binnenkomen van de Britse eilandengroep. Zij zullen zeven dagen worden vastgehouden, met uitzondering van een Amerikaan, die op een borgstel ling in vrijheid mocht blijven, op voor waarde dat hij nog deze week vertrekt. Deze opname werd gemaakt in de rechtszaal. (Telefoto) Als extra premie ter beloning van hun bereidheid weer aan het werk te willen gaan. krijgen de mijnwerkers nog 180 francs (ze hadden 200 verlangd), waar van ze een deel echter zullen moeten te rug betalen. Ook de vierde vakantieweek is hun in principe toegezegd. Over de werkweek van veertig uren, hun vierde eis, is nog geen beslissing gevallen. Over die conditie zal verder worden onderhan deld tijdens een ronde tafelconferentie over alle vraagstukken van de noodzake lijke omschakeling en herscholing met het oog op de algehele herziening van het energieprobleem. Ondertussen blijkt het naderende einde van de mijnstaking voor andere arbei ders of technici toch nog geen reden te zijn van hun actie af te zien. Zo werden de verrassings-stakingen bij de spoor wegen en de Parijse autobussen gisteren even zo vrolijk voortgezet en zullen mor gen radio en televisie hun uitzendingen onderbreken. De uitzending van het be langrijkste televisieprogramma „Cinq co lonne a la une", waarbij de nationale BONN (AFP) De Westduitse procu reur-generaal Joseph Streit heeft een on derzoek gelast naar „de criminele verant woordelijkheid" van staatssecretaris Hans Glöbke voor Het vervolgen en om het le ven brengen van verscheidene miljoenen Joden, Slaven en andere buitenlanders, aldus een bekendmaking van de persdienst van het parket te Bonn. en internationale actualiteiten eens per maand de revue passeren, moest ten ge volge van die staking naar een ander tijdstip worden verschoven. De mijnstaking heeft ongeveer vier mil joen werkdagen gekost en 200.000 ton ko len per dag. Verwacht wordt dat met de ze regeling tevens een einde aan de on rust in andere genationaliseerde indu strieën zal komen. De twee miljoen arbei ders in de staatsindustrieën vinden dat hun lonen reeds lange tijd achter liggen bij die van de arbeiders in de particulie re ondernemingen. Met de gas- en elek triciteitsmaatschappijen, de spoorwegen en het Parijse vervoerbedrijf worden loononderhandelingen gevoerd of zullen worden begonnen. Advertentie 125 gr. poulet 125 gr. gehakt zakje kruiden grote mergpijp KENNEMERLAAN 43-45 Advertentie De PAASHAAS zegt U voelt zich natuurlijk in een heerlijke luchtige lente-stemming. En terécht. Maardenkt u er wal aan Ook de lente kan onberekenbare bokke- sprongen maken. Past u daarvoor op Enpast. behalve een zomerse sportcombinatie, ook eens een Keur- koop-kostuum Natuurliik alléén verkrijgbaar bij de meest bekende en ruimgesorteerde herenkledingzaak van de IJmond. 'N ZAAK APART Kloosterstr. 33-35 - Beverwijk Veranderingen gratis op eigen atelier. Vriendelijke, vlotte, vakk. bediening. meubelen^ Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. IJmuider Courant Abonnement per week 02 oent, per kwartaal Verschijnt da gelijke beh. son- en feestdagen. 8.—, franco per post 8.50. Losse Telef. redactie 3389, na kantooruren 5080. v D it u ri i n w tiNTPOOKT DRIEHUIS BFVKRWITK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Haarlem: hoofdred. en alle afd Telef 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPO O RT, DRIEHUIS, RfcVhfiWlJk EN OMGEVING Cho-rdcening IJmuider Courant no. 120288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) Na een zo barre en lange winter kunnen wij niet anders zeggen dan dat maart zich met in De Bilt 7 tegen normaal 12 vorst- dagen en een gemiddelde etmaaltempera- tuur die 0.4 C onder normaal bleef, niet slecht heeft gedragen. Toch wordt het nu hoogste tijd dat het lenteweer wordt, want in 1957, 1960 en 1961 kwamen er in de eer ste aprilweek al maxima van 17 tot 20 graden voor. Tot nu toe is nog maar op en kele plaatsen één a twee dagen 14 a 16 graden gemeten. April is zelfs met op de eerste dag maxima tussen 2 en 5 graden bijzonder koud begonnen. In maart werden in De Bilt slechts 90 tegen normaal 127 uren zon geregistreerd. Ook het koude zee water (2 tot 4 graden voor onze kust) blijft een ongunstige invloed op de temperatuur uitoefenen, vooral bij wind van zee. Op de meeste plaatsen is maart iets naar de natte kant uitgevallen want normaal valt er zo tussen 38 en 42 mm, waar de meeste provincies dit keer bovenuit kwa men. Haarlem had 81, Vijfhuizen 70, IJmui den 63, Amsterdam 62, Schiphol 56, en Heemskerk 62 mm regen. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele ver spreid voorkomende opklarin gen en plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot zwakke veran derlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee Na het galaconcert in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag poseerden koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Irene met hun Mexicaanse gasten voor de fotografen. Zwart op wit", de rubriek voor jonge mensen, staat vandaag op pagina 15.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1