Christen-democratie in Italië is niet meer identiek aan clericalisme CDU wordt niet langer aangeprezen als de enig mogelijke keus Voorbereidingen voor een spoorstaking in Engeland Jules Moch bepleit een brug over Het Kanaal 't binnenhuis BEZOEKT!! nog t/m 12 april GROOTSE GORDIJN en VITRAGE EXPOSITIE Bij VAN D UIVENBODEN kruisstraat 22 ZIET DE ETALAGES voor „beter wonen" leiband Eerste overleg had geen resultaat voor u voor u Israel laat prof. Kurt Sitte vrij Modehuis 99 Jedo EXTRA RECLAME PAAS-AANBIEDING Los van Waar ligt de grens Een nieuw geluid Bijna verleden tijd Ontaarde liberalen SUNIL bleekt SUNjL blauwt èn SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT VRIJDAG 5 APRIL 1 9 o 3 15 GEHEEL VRIJBLIJVEND PRIJSOPGAVE COMPLETE INTERIEURVERZORGING Ged. Oude Gracht 108-110 - Tel. 16657-17165 Meubelshow Spaarne 11 - Tel. 13608 Amintore Fanfani '4' NODIGT U UIT JERSEY PAKJES Brits onderzoek naar de invloed van televisie op de jeugdmisdadigheid Pietro Nenni Mario Scelba Guiseppe Pella Franse betrekkingen met Arabische landen hervat julianapark 58-60-62 tel. 54550-57715 meubeltoonkamers 1e en 2e etage vrij te bezichtigen Toost op de koningin Britse minister dient een aanklacht in tegen het weekblad Paris-Match propagandist van bestendiging der rege ring van centrum-links. Dit is iets geheel nieuws in de Italiaanse politiek. Ook Stor- ti, de secretaris der „vrije vakbonden" (in wezen rooms katholiek) zegt tegen de door hem georganiseerde arbeiders dat zij volgens hun beste weten moeten stemmen op een der drie regeringspartijen of op de Nenni-socialisten. (Van onze correspondent) ROME. Volgende maand gaan de Italianen op ter stembus. Hoewel er al tekening in de toestand begint te komen, is het beeld toch nog niet helemaal dui delijk. Er zijn bij verkiezingen in Italië altijd dingen, die wij in onze noordelijke streken nauwelijks kunnen begrijpen. Dat het er wat luidruchtig en heftig toe gaat, spreekt vanzelf. Overigens is het, althans voorlopig, deze keer veel minder opzienbarend dan bij de verkiezingen van tien of vijftien jaar geleden. Dat danken wij aan de televisie. Nu een ieder door middel van radio of televisie in eigen huiskamer de partijleiders, on verschillig tot welke partij ze behoren, kan zien en horen, is de belangstelling voor de toespraken in theaters en op stadspleinen veel geringer. En daarmee valt een deel van het kleurige crcus- gedoe, dat eenmaal bij verkiezingen in het zuiden onvermijdelijk leek, vanzelf weg. Bijzonder vreemd voor onze begrippen is, dat de partijen zich een week of twee, drie nadat de verkiezingscampagne offi cieel is geopend, gaan bezinnen op een ge schikt programmaNatuurlijk is er wel zo iets als een partijprogramma, maar dat is doorgaans vrij vaag, met het ge volg, dat de kiezers het heel gewoon vin den de ene keer voor de christendemo craten te stemmen en een volgende keer voor de liberalen of de socialisten. Naast dat vage partijprogramma komt dan, wan neer de campagne eenmaal goed op weg is, een verkiezingsprogramma, dat steeds bijzonder rijk is aan beloften. Geen enkele partij maakt daar haast Advertentie DAMESJAPONNEN, MANTELS en MANTELCOSTUUMS volgens de laatste PARIJSE snit. Exclusieve ITALIAANSE PULLOVERS en VESTEN in de nieuwste kleuren en dessins Alle voorjaarskleuren; in alle maten28.95 Gen. Cronjéstraat 48 - Tel. 61790 (Van onze correspondent) LONDEN De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Henry Brooke, heeft een commissie benoemd die de leiding op zich zal nemen van het onderzoek dat gaande is naar de invloed van televisie op de jeugdmisdaad. De vice-kanselier van de universiteit van Leicester is voorzitter van de commissie. In het Lagerhuis werd het geval aangehaald van een jongen die zijn moeder had vermoord. Voor de recht bank werd gezegd dat hij televisiescènes had nagebootst. mee: integendeel, de kunst is het zo lang mogelijk uit te stellen om eerst te zien, wat de anderen doen en ze te kunnen overtroeven. Natuurlijk is datgene wat de christen-democraten doen en zeggen het belangrijkst, al was het alleen maar om dat dit verreweg de grootste partij is en ook wel blijven zal. De moeilijkheid is al leen, dat de christen-democraten het on derling allerminst eens zijn en dat men er voorstanders onder vinden kan zowel van het meest bekrompen conservatisme als ook van een „progressiviteit", die wei nig verschilt van wat de communisten ple gen te prediken in landen, waar ze de macht niet in handen hebben. Het verstandigst is waarschijnlijk niet al te veel waarde te hechten noch aan he ren als Pella en Scelba, die de kiezers we ten te vertellen, dat de politiek van „cen- trum-lmks" (dat is de politiek der huidige regering) eigenlijk neerkomt op de poli tiek van de socialisten, die identiek zou zijn met die van de communisten, noch aan de heftige sociale bewogenheid, die de toespraken kenmerkt van de leiders der rooms-katholieke vakbonden. Men kan er zich over verwonderen, dat zo uiteenlopen de gezichtspunten worden voorgestaan door lieden, die tot de voormannen beho ren van een en dezelfde partij; maar ten slotte is er de rooms katholieke geloofs overtuiging, die allen bindt op een ander plan. We moeten ons dus maar houden aan wat partijsecretaris Moro weet te vertel len. Zijn schier eindeloze toespraak in Ro me behelst het „verkiezingsprogramma". Het moeilijke daarbij is, dat Moro, een raspoliticus en een uiterst voorzichtig man, er een betoogtrant op na houdt, die be staat uit tussenzinnen, weerleggingen, kronkelpaadjes en voorbehoud. Het enige wat wèl duidelijk is uit zijn woorden is dat hij alle rooms katholieken oproept te stemmen voor zijn partij en vertrouwen te hebben. Minder duidelijk is, waar hij de grens trekt (wie is rooms katholiek en wie niet?) en waarin men vertrouwen moet hebben. Wie zich blind staart op het communis tisch gevaar mag veronderstellen, dat de christen-democratische partij ook in de toekomst zal zijn „de muur waarte gen het communisme zich te pletter loopt". Wie ook nie.t erg gediend is van een rechts totalitarisme, mag „vertrou wen" dat de politiek van „centrum-links" bestendigd zal worden en dat op die wij ze communisten en fascisten gelijkelijk zullen worden geïsoleerd. Wie het niet eens is met „centrum-links" mag „ver trouwen", dat Moro, als dat wenselijk mocht blijken, korte metten zal maken met Fanfani, de voorstander van de nieuwe politiek en op de een of andere manier zal aanpappen met de liberalen en zal terugkeren tot de vertrouwde po litiek van „centrum-rechts". Dat wordt alles erg vaag gelaten en misschien is juist die vaagheid wel de enige manier om ook ditmaal alle rooms katholieke stemmen te verwerven. Fanfani laat een ander geluid horen. Hij begint vrijwel al zijn toespraken met de verzekering, dat hij het volkomen eens is met zijn partijsecretaris, maar wat hij verder zegt is besilst meer progressief. Enhij wekt zijn toehoorders op om te stemmen, als zij het eens zijn met het programma, op de christen-democraten, anders op de sociaal-democraten of op de republikeinen en „eventueel ook op de so cialisten". Meer dus dan woordvoerder voor zijn eigen partij alleen is Fanfani Dit bewijst, dat zich een proces van rij ping bezig is te voltrekken in heel het politieke leven van dit land, maar vooral in de christen-democratische gelederen. Men loopt daar niet langer aan de leiband van de geestelijkheid, ook al vindt bijvoor beeld Moro veel warmer en overtuigender woorden wanneer hij spreekt over de on aantastbare soevereiniteit van d'e kerk, dan wanneer het gaat om de soevereiniteit van de staat. De geestelijkheid zelf, althans de over grote meerderheid der bisschoppen, is ook veel bezadigder. De tijd van de jezuïeten paters, die als „microfonen Góds" enor me volksmenigten plachten toe te spreken en allen, die niet voor de christen-demo craten stemden met het hellevuur be dreigden, is voorbij. Ook de beïnvloeding van de kiezers door vele miljoenen brief kaarten, die uit alle landen van West- Europa, maar vooral uit de Verenigde Staten, aijan vrijwel alle Italiaanse gezin nen werden gezonden (kloosterzusters maakten de adreslijsten op) zou thans on denkbaar zijn. Onder paus Joannes is de Rooms-Katho- lieke Kerk ook in Italië weer een uitslui tend godsdienstige instelling, die zich ertoe beperkt de gelovigen op te wekken afge vaardigden naar de Kamer te sturen, die de godsdienst, het gezinsleven en de waar digheid van de menselijke persoon eerbie digen. De golf van clericalisme, die in de jaren kort na de oorlog Italië overspoelde, behoort bijna tot het verleden. Bijna, want men vindt er nog resten van bij personen als Scelba, en vreemd genoeg ook bij Pella, die van buis uit helemaal geen christen-democraat, zelfs geen mili tant rooms katholiek is, maar na een fas cistisch verleden veeleer een in het rooms- katholieke kamp verzeilde liberaal kan worden genoemd. Juist Pella heeft be weerd, dat de christen-democraat eenmaal tot Kamerlid gekozen, niet zozeer tegen- over de partij dan wel tegenover de gees telijke overheden, die „hem hebben ge steund en vertroost" tijdens de verkie zingscampagne, verantwoordelijk is op die wijze zou, wanneer de christen democraten opnieuw het heft in handen krijgen, dus eigenlijk de kerk en in laatste instantie het Vaticaan, Italië regeren. Daarmee is fanfani het stellig niet eens en vermoedelijk Moro evenmin. Maar hoe ver het clericalisme, of juis ter: een ontaarde vorm van clericalisme, in Italië velen beïnvloedt, die menen, dat men het heil moet zoeken in datzelfde soort conservatisme dat in dit land al zo lang overheersend is, bewijzen de libera len, die heel weinig gemeen hebben met wat elders (en eenmaal ook in Italië) on der die naam wordt verstaan. De liberale partijsecretaris Malagodi heeft zich ver klaard tegen echtscheiding (Spanje en Ita lië zijn, naar wij menen, de enige landen waar echtscheiding onmogelijk is). Dezelf de Malagodi pleit ook voor de „vrije" (dat is door priesters geleide) school, terwijl het eenmaal juist de liberalen zijn geweest, die het onderwijs aan de geestelijkheid hebben onttrokken en de openbare school instelden. We hebben dus hier liberalen, die niet alleen op sociaal gebied behou dend zijn, wat hun goed recht is, maar zich voordoen als „kathoelier dan de paus". Verlies en winst Wat de resultaten betreft, is te voorzien dat de christen-democraten zowel naar links als naar rechts stemmen zullen ver liezen. De liberalen zullen flinke winsten boeken (de tegenstanders van de nieuwe richting), de communisten verliezen stem men, die Nenni ten goede komen en de so ciaal-democraten zullen ook wel winst boe ken. (Van onze correspondent) LONDEN Hoewel het conflict zich nog pas in het eerste stadium bevindt, is het gevaar van een nationale spoorweg staking in Groot-Brittannië toegenomen. Het gesprek tussen dr. Beeching, de lei der van de Britse spoorwegen, en Sydney Greene, de algemeen secretaris van de Nationale Spoorwegvakbond, is onvrucht baar geweest. Voor de bond is het feit, dat als gevolg van de drastische reorga nisatie van de spoorwegen in de eerstko mende jaren 125.000 man aan de kant zal worden gezet, onaanvaardbaar tenzij er iets gedaan wordt om de slag te verzach ten. Dr. Beeching wil de afvloeiing van overtollig personeel in elk geval doorzet ten. Hij heeft echter voor de televisie gezegd dat hij wel degelijk bereid is een oplos sing te vinden voor de moeilijkheden die voortkomen uit de reorganisatie. Hij zou vermindering van de personeelsbezetting echter niet tot stand te willen brengen door normale afvloeiing en stopzetting van (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijk en Egypte hebben besloten eindelijk een punt te zetten ach ter de diplomatieke gevolgen van de Suez- crisis uit 1956 door hun betrekkingen te normaliseren. Er worden binnenkort zaak gelastigden uitgewisseld die later voor am bassadeurs plaats zullen maken. Frankrijk zal zo spoedig in alle Arabische landen, met uitzondering van Jemen, weer diplo matiek vertegenwoordigd zijn. In Jemen zal vermoedelijk binnen afzienbare tijd een Franse consul zijn werkzaamheden eveneens hervatten. Advertentie LUIK (AP) De voormalige Franse premier Jules Moch, een der promotors van een brug over Het Kanaal, heeft een redevoering aan de Luikse universi teit verklaard, dat er zes jaren en onge veer 2.736.000.000 gulden nodig zullen zijn voor de bouw van de 30 kilometer lange verbinding tussen Engeland en het Euro pese vasteland. DESKUNDIGEN HEBBEN alle tech nische e^ juridische vraagstukken die uit het plan voortspruiten, opgelost. De brug zou moeten worden geslagen tussen de 70 meter hoge klippen van Dover en een punt op Frans grondgebied, een kilometer landinwaarts bij de kust te Cap Blanc. De brug zal zeven meter hoger liggen dan de hoogste scheepsmasten ter wereld namelijk die van het Britse passagiers schip Queen Mary. Een 425 meter brede vaargeul zal open blijven voor de scheep vaart. DE BRUG ZAL rusten op 135 pijlers van gewapend beton. Zij zal een breedte van 37 meter hebben en twee spoorbanen en acht rijbanen bevatten. Indien nodig zou men kunnen overgaan tot de bouw van een tweede wegdek naast het eerste. De 'brug zal 810.000 ton staal bevatten, honderd maal zoveel als de hoeveelheid die nodig was voor de Eiffeltoren. FRANKRIJK EN Engeland zouden elk een vijfde van de kosten van het project moeten dragen. Het resterende bedrag zou verdeeld moeten worden over diverse Europese landen die belangstelling koes teren voor het plan. De revenuen van de aandeelhouders zou den beperkt blijven tot de verdeling van acht percent van de winst. De rest zal Advertentie naar het publiek gaan in de vorm van vermindering van tolgeld. Er zullen voor de brug hoogst ingewik kelde verkeersregels en methoden uitge werkt worden. Volgens Moch bestaan er drie projecten voor verbetering van de verbinding tus sen Engeland en het vasteland: Een spoor tunnel, een tunnel met spoorbanen en ver keerswegen, en de brug. aanwerving van nieuwe krachten, maar door rechtstreeks ontslag. De bond klaagt ook dat dr. Beeching geen bijzonderheden geeft over het in krimpingsplan. Het personeel weigert de komende massale ontslagen lijdelijk af te wachten. Aan de andere kant klinkt het verwijt aan de bonden dat zij zich tegen de reor ganisatie zouden verzetten. De Nationale bond, de grootste organisatie van het Brit se spoorwegpersoneel, heeft in beginsel tot staking besloten. Maandag zal de bond de andere organisaties in het spoorwegbe drijf raadplegen om te beslissen over de datum en de duur van een eventuele sta king. HAIFA (AP) Professor Kurt. Sitte, een internationale autoriteit op het gebied van de kosmische straling, die in 1961 werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf omdat hij geheime inlichtingen had verschaft „aan een staat die vriendschap pelijk staat tegenover Egypte," is giste ren uit de gevangenis van Haifa ontsla gen. De 53-jarige Sitte, het voormalige hoofd van de afdeling natuurkunde van het technologisch instituut in Haifa, heeft ver klaard dat het nooit zijn bedoeling is ge weest de belangen van Israel te schaden. Sitte is geen Jood. Hij liet doorschemeren, dat hij Israel mogelijk zal verlaten. Sitte is in het bezit van een Duits paspoort, zo heeft zijn advokaat verklaard. Sitte werd geboren in het Sudetische deel van Tsjecho-Slowakije. Wegens zijn anti-nazi activiteiten werd hij door de Duitsers als hoogleraar in Praag ontsla gen. Hij heeft verscheidene jaren in het concentratiekamp Buchenwald gezeten als politieke gevangene. Hij heeft belangrijke posten vervuld in zijn na-oorlogse carrière in Engeland, de V.S. en Zuid-Amerika, voor hij in 1954 naar Israel kwam, waar hij het laborato rium voor kernenergie in Haifa oprichtte. Sitte werd tijdens zijn gevangenschap toegestaan door te gaan met zijn research- werk over kosmische stralen. Advertentie Flannel Blazers 69.00 - 109.00 Moderne Pantalons 39.75 - 59.75 BARTELJORISSTRAAT 5 - HAARLEM Koningin Elizabeth II en de Hertog van Edinburgh hebben in de Londense Guildhall aangezeten aan een lunch, welke ter hunner ere werd gegeven na de thuiskomst van een reis naar de Fidzji-eilanden, Australië en Nieuw- Zeeland. Op de foto brengen dr. Ram sey (links), aartsbisschop van Canter bury, en Sir Ralph Perring, de Lord Mayor van Londen, een toost uit op de koningin. Winkeldieveggen. De Rotterdamse po- ltierechter heeft twee Haagse vrouwen, twee zusters van 34 en 32 jaar, wegens winkeldiefstallen elk tot zeven dagen ge vangenisstraf veroordeeld. Zij moeten in Den Haag ook voor dergelijke feiten te rechtstaan. De oudste ging gebukt onder afbetalingsschulden. Zij moest 60 per week afbetalen. LONDEN De Britse minister van Oorlog, John Profumo, die in opspraak kwam doordat zijn naam in verband werd gebracht met mejuffrouw Christine Kee- ler,' die met vakantie naar Spanje ging toen zij in een Londense strafzaak als ge tuige moest verschijnen, .heeft een aan klacht ingediend tegen het Franse geïl lustreerde weekblad „Paris Match", dat vorige week een artikel over deze zaak publiceerde. Exemplaren van het blad, waarin het artikel-voorkwam, zijn terug gehaald, van de trein waarmee zij naar Groot-Brittannië zouden worden ver- voèrd. De pagina met het -"erd daarop uit de voor Gro^' v stemde editie verwijde, A

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15