A.T.B.-systeem corrigeert fouten van treinbestuurder A blijfjong...&& blijf fit..: Bijstandswet zal de eind streep wel halen Uniform model voor een parkeerschijf vastgesteld Deskundigen analyseerden een grote fabrieksbrand GROEN CO LOPERS BAGDAD DESS0LIDE HAARB0UCLÉ LOPERS JAB0 LOPERS 27.55 24.50 16.50 5.30 P Invoering kost de NS. in twaalf jaar 62 miljoen gulden Grondslag wordt niet veranderd Weer Philipspark voor Eindhoven „Kwartiermaker" naar Djakarta Parkeerzones zullen door speciale borden worden aangegeven Mr. Beernink ziet formatieproblemen m Het huis boven zijn hoofd afgebroken Geef teak-meubels 'n milde glans BEVER-TEAK«rc,«e»„ Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! VRIJDAG 5 APRIL 1963 1/ Hoge kosten Centrale verwarming Duiker oliebranders Ritje voor kosmonauten Via de rails Weer een jongetje in Hilversum vermist F ark eer schijven Regiment Van Heutsz kreeg gala-uniformen mmm Het hypermoderne systeem van automatische treinbeïnvloeding, dat de Nederlandse Spoorwegen in de eerstkomende twaalf jaar a raison van 62 miljoen gulden op alle reizigersljjnen gaan aanleggen, schakelt de mogelijkheid van falen bij de machinist uit, maar schakelt niet de mogelijkheid van ingrijpen door de machinist uit. Met andere woorden: de machinist blijft meester op zijn trein of locomotief, maar hij kan dat meesterschap alleen in veilige richting uitoefenen. Hij kan op baanvakken met een voorgeschreven snelheid nooit harder rijden dan die voorgeschreven snelheid, wel langzamer. Als hij nalaat op de juiste wijze op de seinen te reageren, komt de trein automatisch tot stilstand. Op I januari 1969 zullen locomotieven en treinstellen voorzien zijn van de bevei ligingsapparatuur en zal ongeveer 1.000 kilometer van de baan zijn aangepast aan de nieuwe situatie. Op 1 januari 1971 zal ongeveer 1600 km. baan gereed zijn, namelijk alle hoofdlijnen. Op 1 januari 1975 zal het gehele reizigersnet van de beveiligingsapparatuur voorzien zijn, na melijk rond 2500 van de totale 3200 km. Alleen de goederenlijnen vallen erbuiten. Nu de regering zich onlangs akkoord verklaard heeft met de voorstellen van het automatische treinbeïnvloedingssys teem die de de directie van de N.S. eind vorig jaar heeft ingediend, heeft directeur ir. J. Koster een toelichting op de pla_nnen gegeven. Die plannen voor het A.T.B."-sys- teem sluiten volledig aan bij die van de modernisering van de beveiliging door een automatisch blokstelsel, NX-beveiliging ,en centrale verkeersleiding, waarvoor de N.S. al van 1954 af 18 a 20 miljoen gulden per jaar besteden. Jaarlijks wordt 70 a 200 km. baanvak voorzien van automatisch blokstelsel, waarmee nu ongeveer 40 pet. van de baanvakken is uitgerust. Met kracht wordt daaraan doorgewerkt en tegelijk wordt een begin gemaakt met de invoering van het A.T.B.-systeem, dat eveneens geba seerd is op het werken met geïsoleerde spoorstroomlopen. Na ongeveer zes jaar kan de A.T.B.-aanleg de invoering van het automatische blokstelsel hebben „inge haald". Op de resterende baanvakken kunnen de twee elkaar aanvullende sys temen tegelijk worden ingevoerd. Nog dit jaar wordt op het proefbaanvak Amersfoort - Hilversum geëxperimen teerd. Het A.T.B.-systeem van de Nederlandse Spoorwegen, dat ook in de Verenigde Sta ten, in Rusland, in Japan en bij de onder grondse in Stockholm wordt toegepast, houdt in dat de trein* voortdurend, dus zowel rijdend als stilstaand, machtiging moet ontvangen om te mogen rijden. Dat is dus anders dan bij de in Frankrijk, Duitsland en Zwitserland toegepaste sys temen, waarbij alleen op enkele punten van de baan iets aan de bestuurder word* meegedeeld. Zo'n systeem met „puntenbeïnvloeding" is goedkoper en sneller aan te brengen dan het systeem, dat N.S. nu gaat invoeren. Het heeft de N.S.-directie, die van het begin af aan een ideaal systeem de voor keur gaf boven een systeem met beper kingen, veel overredingskracht gekost het ministerie van Verkeer- en Waterstaat ten slotte te doen kiezen voor het kostbaarste maar ook het beste systeem. De N.S. zal het uit eigen middelen moe ten bekostigen. De pas bekendgeworden tariefsverhoging zal deze kosten beslist hiet kunnen dekken. Gemiddeld ruim 5 miljoen per jaar zal N.S. de eerstkomende twaalf jaar extra moeten investeren voor het A.T.B.-systeem. De te verwachten op brengst van de toegestane tariefsverho ging zal amper in staat zijn de tekorten die over 1962 geraamd worden op 25 a 30 miljoen te dekken. Een nieuwe ta riefsverhoging lijkt dus niet onredelijk, want als de rijksoverheid op een andere manier in het tekort voorziet betekent dat niet dat ook de niet-treingebruiker mee betaalt aan een dienstverlening, die in de eerste plaats voor de reiziger van belang is. In de praktijk komt het A.T.B.-systeem er voor de machinist op neer, dat in zijn cabine de seinen, die langs de baan ge toond worden, voortdurend worden her haald. Moet de machinist gaan remmen en doet hij dit niet direct, dan wordt hij ook nog door een fluittoon gewaarschuwd. Zou hij zelfs dan nog niet remmen, dan Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 De Russische komonauten Pavel Popo- vitsj en Adrian Nikolajew, die vorig jaar augustus tegelijk in een ruimte- vlucht maakten, hebben onlangs een ritje gemaakt in een rakettenbaan tijdens een luchtvaarttentoonstelling te Sao Paulo in Brazilië. Deze kermis attractie wordt in Brazilië „Russische berg" genoemd. (Telefoto) brengt de automatische apparatuur de trein tot stilstand. De A.T.B. waakt dus over de veiligheid van het treinverkeer door in de eerste plaats de machinist te helpen bij zijn taakuitvoering en pas als laatste redmiddel door zelf de plaats van de machinist in te nemen. De informaties voor de machinist wor den door elektrische stroomstoten in de spoorstaven inductief overgedragen op spoelen, die aan de treinen boven de rails worden aangebracht. Deze spoelen zijn verbonden met een signaleringspaneel in de bestuurderscabine en met de reminstal- latie. Het is zelfs mogelijk met een A.T.B.- installatie een trein zonder machinist te besturen, zoals reeds in Japan gebeurt. Bij de N.S. zal dat (nog) niet het geval zijn De reizigers zouden er, naar de me ning van de spoorwegen, huiverig voor zijn. En technisch zouden er nog zoveel problemen opgelost moeten worden om loslopende koeien, spelende kinderen, weg werkers en auto's op wel- of niet beveilig de overwegen in een waterdicht systeem op te nemen, dat een treinkaartje dan wel eens onbetaalbaar zou kunnen worden.. Advertentie Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor nietsl Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar Het ontwerp Algemene Bijstandswet van minister Klompé zal als grondslag blij ven bevatten, dat iedere Nederlander die hier te lande in zodanige omstandigheden verkeert of dreigt te raken dat hij niet over de middelen beschikt om in de nood zakelijke kosten van bestaan te voorzien, geldelijke bijstand krijgt van burgemees ter en wethouders. Een amendement van mevrouw HeromaMeilink (P.v.d.A.) om het volgens haar ongewenste woord „nood zakelijke" te schrappen werd gisteren in de Tweede Kamer verworpen. Buiten de socialistische kring kreeg het vrijwel geen steun. Minister Klompé had het amende ment onaanvaardbaar verklaard. Minder fortuinlijk was de bewindsvrou we, toen een voorstel van de heer Frans en (P.v.d.A.) met één stem meerderheid aangenomen werd. Minister Klompé had dit voorstel, dat beoogde een hogere rijks uitkering aan de--gemeenten te waarbor gen, ten sterkste ontraden. Zij noemde de raming van de bedragen die de gemeen ten aan bijstandsverlening ten koste zul len leggen, verantwoord. Daartegenover betoogde juist de heer Franssen en met hem mr. Geertsema (V.V.D.) dat de ge- Advertentie Wij leggen u een uitgelezen collectie In alle prijzen en kwaliteiten. voor. De zuiver wollen mach. smyrna lopers Hoge pool Exclusieve dessins. 57 cm breed 22.60 - 70 cm breed Prima loper voor trap en gang. Zeer smaakvolle uitvoering. 50 cm breed 18.50 - 70 cm breed Prima haargaren. Uitgevoerd in de moderne kleurstellingen. 50 cm breed 11.75 - 70 cm breed DE NIEUWE COLLECTIE. 50 cm breed 3.90 - 70 cm breed KRUISSTRAAT 11 - HAARLEM - TELEFOON 11491 meenten in ieder geval over voldoende middelen zouden moeten beschikken om de uitvoering van de Bijstandswet met succes te bekronen. Met 5554 stemmen deelde de Kamer deze opvatting. Vóór wa ren de fracties van de P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. en V.V.D. (behalve mr. Van Leeu wen), tegen waren de confessionele groe pen. Bij een normale opkomst zou het amendement-Franssen het niet hebben ge haald, maar gisteren waren er vooral van de K.V.P. veel leden afwezig. Dit speelde ook een rol bij de stem ming over een amendement-Kok (K.V.P.), dat met 56 tegen 51 stemmen werd ver worpen. Hierin werd voorafgaand over leg met maatschappelijke organisaties ge vraagd over de benoeming van adviescom missies door het gemeentebestuur. Deze commissies kunnen worden ingesteld, maar er zal geen verplichting daartoe zijn. Dit was het gevolg van de aanvaarding van een voorstel-Kikkert (C.H.), waartegen al leen de K.V.P. bezwaar had. De Bijstandswet zal ook bepalingen over de groepsregelingen bevatten. Een poging van de P.v.d.A. om deze regelingen apart te houden leed schipbreuk. Daarna pro beerde mevrouw Heroma nog, om althans de werklozen- en de zelfstandigenrege ling erbuiten te houden. Ook dat lukte niet. Wegens gebrek aan steun trok mevrouw Heroma haar voorstel in om de bestaan de Sociale Raden nog een tijdje na de invoering van de Bijstandwet te laten voortbestaan. Unaniem aanvaard werd een amende ment-Heroma om het verhaal op iemands nalatenschap te beperken als dit een klaarblijkelijke hardheid zou betekenen niet alleen voor de langstlevende echtge noot, maar ook voor het kind dat bij de overledene op het tijdstip van overlijden inwoonde. Volgende week zal de eindstemming wor den gehouden over het ontwerp-Bijstands- wet ter vervanging van de oude Armen wet. Dat het ontwerp zal worden aange nomen staat als een paal boven water. De nieuwe regeling gaat overigens pas in 1965 in. Ook moet de Kamer nog stem men over de motie-Heroma waarin een snelle totstandkoming van een algemene groepsregeling voor mindervaliden wordt verlangd. De heer ir. en mevrouw F. Philips- van Lennep hebben het gemeentebestuur van Eindhoven voor een een park en recreatie oord 18,5 ha grond aangeboden, gelegen tussen de Welschapsedijk en de Tilburgse weg. Het voor de aanleg benodigde bedrag van l'A miljoen stellen zij eveneens ter beschikking. Het gemeentebestuur heeft be paald dat het nieuwe recreatieoord Philips- van Lenneppark zal worden genoemd. Reeds eerder is de gemeente Eindhoven in het bezit gekomen van een Philips-De Jong-wandelpark, dat aan de Oirschotse dijk is gelegen en ongeveer 30 ha groot is. Dit was indertijd, een schenking van dr. A. F. Philips. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat drs. H. Leopold, die werkzaam is op het consulaat-generaal te Singapore, zich in opdracht van de Nederlandse regering naar Djakarta heeft begeven om in afwachting van het tijd stip dat drs. C. D. Barkman zijn functie als Nederlands zaakgelastigde in Djakar ta zal hebben aanvaard, contact te onder houden met de Indonesische regering en voorbereidingen- te treffen voor de vesti ging van een ambassade te Djakarta. De heer Leopold heeft de rang van eerste ambassadesecretaris. Sinds vrijdag kwart over vijf wordt in Hilversum de 14-jarige Freddie Hartwich uit de Siriusstraat vermist. Hij is het laatst gezien bij de woning van zijn groot vader in Baarn, waarheen hij 's middags na school per fiets was vertrokken. Hij is echter niet meer thuisgekomen l&t' «j Bij Koninklijk Besluit zijn thans bor den vastgesteld voor het aangeven van parkeerzones. Voorts is bij beschikking van de minister van Verkeer en Water staat een voor het gehele land uniform model parkeerschijf vastgesteld. Parkeerzones zullen worden aangeduid door blauwe, rechthoekige borden van één meter bij zestig centimeter, waarop het teken van het wachtverbod, een rode cirkel met dwarsbalk, is aangebracht. Bo ven staat in witte, tien centimeter hoge letters „Parkeerzone". Onder de cirkel wordt de tijd aangegeven, waarin het ge bruik van een parkeerschijf verplicht is. Het eind van een parkeerzone wordt aan gegeven met een blauw bord van dezelf de omvang, dat eveneens het teken voor het wachtverbod draagt, maar waarover van linksonder naar rechtsboven een bre de witte balk loopt. Indien gemeenten er toe overgaan deze borden te plaatsen, dan kan op een onderbord de toegestane wacht- duur worden aangegeven. De door minister Korthals vastgestelde parkeerschijven bestaan uit een hoes van 16 bij 18 centimeter, waarin de eigenlijke schijf kan ronddraaien. De schijf is in twintig segmenten verdeeld die wit, blauw, rood, groen of zwart zijn. Ieder segment geeft een half uur aan. De automobilist, die in een zone gaat parkeren, stelt de tijd van aankomst op de schijf in en hangt deze zodanig in zijn wagen, dat contro leurs er van de rijbaan af duidelijk zicht op hebben. De gebruiker kan voor de onder de gro te parkeerzoneborden aangegeven tijds duur parkeren. Indien die toegestane tijd een half, een heel of anderhalf uur is, dan kan hij het ogenblik van verplicht vertrek achter op de schijf aflezen. Indien in een parkeerzone gebruik ge maakt wordt van een parkeerschijf dan is onvoldoende zichtbaarheid strafbaar, even als het onjuist aangeven van het uur van aankomst, het overschrijden van de par keertijd en het tijdens die parkeertijd ver stellen van de schijf. Vorig jaar is de wet op de motorrijtui genbelasting zodanig veranderd, dat het de gemeenten ook is toegestaan parkeer- meters te plaatsen. Bij parkeermeters mag men na inworp van bij voorbeeld een dubbeltje een halfuur parkeren. Is dit verstreken düTn wordt dit op de meter zichtbaar. Het tamboerkorps van het regiment Van Heutz heeft gala-uniformen gekregen. In Arnhem, op het terrein van „Bron beek" stelde namens het erecomité oud gouverneur-generaal mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer de bij het gala-uniform behorende bandelier ter hand aan de staatssecretaris van Defensie, lui tenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer, die de bandelier op zijn beurt aanbood aan de tamboer maitre van het korps, waarvan de leden reeds in hun nieuwe gala-uniformen stonden aangetreden. KORT NIEUWS Brandstichting. De Haagse rechtbank heeft een 62-jarige los werkman wegens een poging tot brandstichting in het ge- i'iVo (fijnst VCiOt* co- ciale werkvoorziening in Den Haag veroor deeld- tot tieft maanden gevangenisstraf. De man,die ontevreden was over het hem door de dienst opgedragen werk, had een bierflesje met petroleum leeggegooid tegen de houten voordeur va- het gebouw. Een voorbijganger voorkwam, dat hij de deur in brand stak. In Alphen aan de Maas is een molen, welke te dicht bij de rivierdijk stond, over een afstand van 25 meter verrold. Op de nieuwe plaats zal de uit 1796 stammende korenmolen in oude luister worden hersteld door de heer Cop- pens uit Berghar'en, een van de wei nige molenbouwers en -restaurateurs, welke Nederland nog telt. Mr. H. K. J. Beernink, lijstaanvoerder van de C.H.y., heeft in Bussum als zijn mening uitgesproken dat wanneer de P.v.d.A. bij de kabinetsformatie het ver kiezingsmanifest op tafel legt de formatie uiterst moeilijk zal verlopen. „Het sterk ingrijpen van de overheid op verschillen de gebieden, zoals de P.v.d.A. wil, zal moeilijk komen te liggen," aldus mr. Beernink. De lijstaanvoerder ging uitvoerig in op een uitspraak van prof. ir. Vondeling, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, die verschillende confes sionele partijen funest had genoemd voor de werking van de parlementaire demo cratie. Mr. Beernink dacht, dat prof. Vondeling hierbij was uitgegaan van de gedachte van een tweepartijenstelsel: een progressieve en een meer behoudende par tij. Naar de mening van mr. Beernink zal dit er bij het Nederlandse volk minder in gaan. Hij achtte dit in strijd met de volksaard. „Men ziet hier de betekenis van het be ginsel en wil die lijn doortrekken in de politiek," aldus mr. Beernink. „De Partij van de Arbeid denkt in wezen ook conser vatief, dat blijkt uit het manifest. De uit spraak van prof. Vondeling is te boud ge weest." Mi*. Beernink ging voorts in op het rap port van de synode van de Nederlands hervormde kerk. Hierbij waren volgens hem twee dingen achterwege gelaten: het raadplegen van de verschillende classes en het bespreken van het ontwapenings- vraagstuk met de militaire en politieke autoriteiten. v* mk m Een van de grote branden die in de af gelopen winter in ons land heeft gewoed, namelijk die welke het bedrijf van de fir ma Luycks in Diemen volledig in de as legde, is geanaliseerd. Een sociaal-psycho loog, een veiligheidsexpert en een brand weercommandant zijn nog eens precies nagegaan wat er voor, tijdens en na de brand gebeurd is. De heer J. J. Desta van het Veiligheids instituut te Amsterdam, is tot de conclu sie gekomen dat de late ontdekking van de brand en de zeer strenge vorst (17 gra den Celcius onder nul) de blussingswerk- zaamheden ernstig hebben bemoeilijkt. Naar zijn mening moet meer aandacht worden besteed aan al dan niet automati sche blustoestellen, waterleidingen die te gen de vorst beschermd zijn, het zo snel mogelijk ontdekken van een brand door In het Brabantse plaatsje Bakel is een huiseigenaar overgegaan tot het deels af breken van een woning, waarvan de huur der wegens gebrek aan een andere woon ruimte niet bij machte is het huis te ver laten. Het gezin dat in het afbraakhuis woont, de familie Gruiters, heeft zich tot de bur gemeester gewend om hulp, doch deze kan er niets tegen ondernemen omdat het een civiele kwestie is. De eigenaar, de heer Van den Berg, wil het huis verbouwen om het tezijnertijd door zijn schoonouders te laten bewonen. Een jaar geleden had hij de huidige be woners, een gezin met drie kleine kinde ren, .de huur opgezegd. Een paar dagen geleden schreef de eigenaar aan de huur der een brief en deelde hem zijn plannen mede. In de brief stond onder meer „Ik vraag u beleefd doch dringend u kalm te hou den en af te zien van moeilijkheden en verzet". Toen de eigenaar letterlijk het dak boven het hoofd van de huurder ging afhalen en de slaapkamertjes van de kin deren verdwenen bleef de huurder kalmer dan de meeste bewoners van Bakel. Wethouder L. v. d. Hoff uit Bakel was helemaal niet te spreken over deze gang van zaken, doch zei ons dat het gemeente bestuur machteloos is in deze aafigelegen- heid. Advertentie automatische brand- en rookmelders, voortdurende bewaking en een snelle en doeltreffende alarmering van de brand weer. Bij de inrichting van een bedrijf moet volgens de heer Desta worden uit gegaan van kleine afdelingen, zo mogelijk opgebouwd uit onbrandbare en brandwe rende materialen. De sociaal-psycholoog R. Luyckx, die ondanks zijn naam niets met het bedrijf heeft te maken, is tot de conclusie geko men, dat leiding en snelle besluitvorming bij het uitbreken en de bestrijding van een brand van eminent belang zijn. Vooral in moeilijke situaties acht hij een goede com municatie noodzakelijk. Volgens zijn rap port had de directie van het getroffen be drijf reeds een uur nadat de brandweer de eerste stralen op het vuur richtte, be sloten de fabriek te herbouwen. De heer Luyckx had geconstateerd dat de mede werking van de overheid tijdens en na de brand (bouwvergunningen) absoluut vrij was van ambtenarij. Typerend noemde de heer Luyckx het, dat alle concurrenten, die toch door deze ramp een unieke gelegenheid kregen de firma een zware slag toe te brengen, zon der uitzondering zich als collega's hebben gedragen. Wat de psychologische kant betreft was het de heer Luyckx opgevallen, dat het personeel op twee manieren reageerde. Eén deel hield zich tijdens de brand aan de instructies en wachtte in een nabijge legen café op nadere mededelingen. Een ander deel ging ondanks het verbod naar de brandende fabriek. Deze mensen wer den geleid door de gedachte: „Niet alleen de fabriek staat in brand maar iets van ons staat in brand." De heer Luyckx con cludeert hieruit dat degene die een bepaal de verantwoordelijkheid in een bedrijf krijgt te dragen, zich ook één gaat voe len met het bedrijf. Uit het verslag van de Diemense brand weer blijkt dat de brand is uitgebroken in de emballageafdeling. De oorzaak was niet meer te achterhalen. De brandbestrijding kostte de gemeente Diemen ruim 12.000 gulden waarvan 2800,- is besteed aan koffie, worst, zuur kool en soep om de brandwachts bij 17 graden vorst op de been te kunnen hou den. De oude fabriek overigens pas enke le jaren oud voldeed zo goed, dat voor de herbouw dezelfde bouwtekeningen wor den gebruikt. Begin volgend jaar zal het bedrijf, dat nu al op 75 ct. van de oude capaciteit werkt, geheel zijn herrezen. Prinsessen. De prinsessen Irene en Margriet zullen op 24 april in Londen het huwelijk bijwonen van prinses Alexandra van Kent en mr. AOgilvy.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17