Waarnemingssatelliet Loenik IV vliegt maan voorbij HET WEER 1.10 n Prinses Marijke heet voortaan Christine Staatsmijnen zouden het ontslag aan Spanjaarden hebben ingetrokken Architect Oud overleden GIRO 777 VOOR BALI Jongens Weekend Hazen berg's Pijpglazen MEUBELSHOW v.DUIVENBODEN FAAM DANSEN m Speculaties over zachte landing gelogenstraft Handel maakt soms 40 pet winst op T.V. toestellen Geen malversatie zegt Malvestiti President van Mexico vertrokken 0 Verkeer naar West- Berlijn opgehouden Nci conflict om worst eten SLAGROOM PETIT FOURS 0.25 per stuk STORMVOGELS PERMANENT SOUPLESSE H. Lamp r' ARTIF0RT en LE0LUX BANKSTELLEN J BLAUW-WIT Zachte landing De Pous antwoordt Het blijft koud Zwijgzaamheid Twee auto's belastingvrij ingevoerd en verkocht feestelijke weekend-tractatie VLEEScroquetten en bitterballen Stroopwafels 7 voor 1.— winkel vol ontdekkingen Informeel bezoek aan Philips-Eindhoven Het woord is aan Hughie Green vliegt met een lijnvliegtuig terug 'ef ore you FALCON CAMELJASSEN Reeds vanaf 74,- een prachtig jongenskostuum Poplin Jacks v.a.19,- In de krant van heden: ASTA MOTEL Dansorkest: „The Fire Flies" Patisserie DEKKERS JEUGDCOMPETITIEWEDSTRIJD 48e JAARGANG NUMMER 129 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdrad, en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVXNC vRIJDAG 5 APRIL 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per wede 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nmnmen, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Cbo-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredact eun Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Due^^P/W^JPeeiebooffl^^ilnHJC^va^lCT^lije MOSKOU. De Russische waar- nemingssatelliet Loenik IV nadert de maan en zal dit hemellichaam vandaag op korte afstand passeren. De kunstmaan zal dan verder door de ruimte reizen. Deze verklaring van het Russische pers bureau Tass maakte een einde aan de speculaties, dat de Loenik IV een „zach te landing" op de maan zou maken. Men achtte het echter mogelijk, dat de Loenik instrumenten op de maan zou af werpen bij het passeren van de planeet. Het wordt ook mogelijk geacht, dat de kunstmaan televisieopnamen van de maan naar de aarde zal zenden. De dinsdag gelanceerde satelliet functio neert naar wens en staat in voortdurende verbinding met het grote observatorium bij de Zwarte Zee in de Krim, aldus Tass. In het westen heerste de afgelopen da gen de mening, dat de Loenik IV intact op de maan zou neerstrijken. Nog gisteren werd deze mening verkondigd in Jodrell Bank (Engeland) en in het grote volgsta- tion voor satellieten in Bochum (West- Duitsland). De gemiddelde gezamenlijke winstmar ges, bij groothandel en kleinhandel in tele visietoestellen, bedragen ongeveer veertig percent, maar voor meer gangbare typen ligt 't percentage meestal belangrijk lager. Dit heeft de minister van economische za ken, drs. J. W. de Pous, in de Tweede Ka mer meegedeeld in antwoord op vragen van mevrouw C. P. de Roos-Oudegeest (P.v.d.A.). Deze had als gemeld de minister onder meer gevraagd of deze marges niet der mate hoog zijn dat daarvoor de consumen tenprijs van televisietoestellen op een uit het oogpunt van algemeen belang te hoog niveau wordt handhaafd? De bewindsman zei deze marges niet in strijd te achten met de gangbare regels van het prijsstabi- lisatiebeleid. Hij zag geen aanleiding om terzake regelend op te treden. Dat in een bepaald geval een zodanige marge wordt genoten, dat zoals me vrouw De Roos had gememoreerd bij ieder televisietoestel wel twee wasmachi nes cadeau kunnen worden gegeven, wil de minister De Pous niet uitsluiten. Hij voegde hieraan de opmerking toe, dat in zulke gevallen de winstmarges volkomen onvoldoende zijn om een normale handel te kunnen uitoefenen. Advertentie Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION Een ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en hier en daar enige neerslag. Matige tot krach tige, langs de Waddenkust wel licht harde wind tussen noord oost en oost. Aaanhouden koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. De leider van het Amerikaanse pro gramma voor bemande ruimtevluchten, Brainerd Holmes, zei gisteren voor een sub-commissie van het Huis van Afgevaar digden, dat de Loenik IV hetzij in een baan om de maan zou komen, hetzij een zachte landing zou maken. Dat laatste achtte hij het waarschijnlijkst. „Maar .als er iets fout gaat en de satelliet tegen de maan te pletter slaat, zal het als een harde landing worden aangekondigd", al dus Holmes met een glimlach. Ook door Russische geleerden was ge suggereerd, dat de Loenik op de maan zou kunnen landen, hoewel over de aard van zijn opdracht nooit veel is meege deeld. Het bleef bij officieuze berichten, dat er uitgebreide foto-apparatuur aan LUXEMBURG (AP) Het socialisti sche Luxemburgse Tageblatt heeft een of ficieel onderzoek geëist naar de verkoop van twee auto's die Piero Malvestiti, voor zitter van de Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal belastingvrij in Luxemburg ingevoerd had. Onder de kop „De auto's van Herr Malvestiti" schrijft het blad dat de Ita liaan twee Alfa Romeo's ingevoerd had die hij doorverkocht had aan niet-diplo- maten. Het blad meldde dat één van de wa gens in februari bij een ernstig ongeval betrokken was geweest en dat een recht bank vastgesteld had dat deze aan Mal vestiti behoorde, dat hij hem nooit ge bruikt had, maar dadelijk bij aankomst doorverkocht had. De directeur van het blad is Jean Fohr- mann, vice-voorzitter van het Europese parlement in Straatsburg. Het blad eist een volledige verklaring over deze betreurenswaardige affaire en een volledig onderzoek door functionaris sen van het ministerie van Financiën naar de vreemde handelwijze van de hoogste Europese functionaris. Het verhaal heeft groot opzien gebaard in EGKS-kringen MILAAN (AP) Malvestiti heeft ver klaard dat hij twee auto's onder normale omstandigheden, vrij van invoerrechten, Luxemburg heeft binnengebracht. De heer Malvestiti die zich in Italië bevindt voor de verkiezingscampagne zei: Eerst heb ik een Italiaanse wagen naar Luxemburg gebracht vrij van invoer rechten zoals overal ter wereld aan diplo maten wordt toegestaan. De wagen be vond zich gewoonlijk in een openbare ga rage. Op een dag in februari nam de garagehouder zonder mijn toestemming de wagen er uit en ging er mee rijden. Hij werd betrokken in een ongeluk en de wa gen werd onherstelbaar vernield. De ga ragehouder bood me aan een nieuwe wa gen te betalen. Ik kocht een nieuwe Italiaanse auto wederom vrij van in voerrechten en de garagehouder betaalde me wat ik voor de nieuwe wagen had uit gegeven. Beide wagens de nieuwe en wat er over is van- de oude staan nog steeds op mijn eigen naam. Ik heh er nooit aan gedacht een van beide te verkopen." Advertentie de echte (ongebakken, dus zelf verder thuis klaarmaken). Zie ook onze grote sortering PAASARTIKELEN! Advertentie Voor Hm en tonic en bierde meeste en de leukste. B.v. deze twee: serie gedecoreerd met zes verschil lende moderne idylles of zes ver schillende matrozengrapjes. Charme^ die nergens anders ontdekt. per stuk Barteljorisstraat 18, Haarlem Tel. (02500) 18574 boord was die gegevens moest verzame len over het maanoppervlak, als voor bereiding voor een menselijke reis naar de maan. Ruimtevaarder Gagarin zei dezer da gen, dat er nog verscheidene onbemande vluchten nodig zullen zijn voordat het tot een menselijke maaftreis zou kunnen ko men. (Reuter/AP). De president van Mexico, mevrouw Lo pez Mateos en hun dochter zijn hedenmor gen vertrokken van de vliegbasis Ypenburg waarmee een einde is gekomen aan hun officiële bezoek aan de koningin en de prins. De koningin bracht haar Mexicaan se gasten tqt aan de vliegtuigtrap. De prins vloog met zijn Mexicaanse gasten mee naar Eindhoven waar een onofficieel bezoek aan de Philips fabrieken werd ge bracht. Ook de ministers van Buitenland se Zaken en van Economische Zaken, mr. Luns en drs. De Pous gingen naar Eind hoven. Het Mexicaanse gezelschap reist van Eindhoven door naar West-Duitsland. Gisteren heeft het presidentiële gezel schap Rotterdam bezocht, samen met ko ningin Juliana, prins Bernhard en prinses Irene. Met de „Pieter Caland", aan boord waarvan de lunch werd gebruikt, werd een tocht door de havens met als eindpunt de scheepswerf van Verolme op Rozenburg gemaakt. Daar hebben premier De Quay en minister Luns zich heel populair ge maakt bij de arbeiders, toen zij met veel humor op de grapjes reageerden, die hun over het water werden toegeroepen. Parlementair waren de opmerkingen die de ministers werden toegeroepen in het algemeen niet („Lijmen Jan"), maar de beide bewindslieden repliceerden gevat. Hun gemoedelijke reacties werden beloond met een luid applaus toen zij vertrokken. Des middags had de Mexicaanse presi dent een ontmoeting in de ambassade van zijn land in Den Haag met de kleine Mexi caanse kolonie in Nederland. De president, zijn echtgenote en zijn dochter drukten daar de hand van een twintigtal Mexica nen, voor het merendeel studenten aan de technische hogescholen in Delft en Eind hoven en aan het Instituut voor Sociale Studie in Den Haag. De dag werd besloten met een gala diner dat president Lopez Matebs de ko ningin en de prins in kasteel Oud-Wasse naar aanboden. Daarbij zaten ook de prinsessen Irene en Margriet aan. Totaal 108 personen namen aan het diner deel, onder wie minister president prof. De Quay, de andere leden van de rege ring en de leden van het corps diploma tique. Advertentie -y Lessing: De grootste fout bij de opvoeding is, dat men de jeugd niet went aan zelf nadenken. BERLIJN (AP) Na het verkeer 24 uur lang te hebben gehinderd, hebben de Oost duitsers hun verscherpte controle op de autoweg van Helmstedt naar Berlijn op geheven. Vrachtwagens die al uren stonden te wachten, werden plotseling doorgelaten door de Oostduitse controlepost. In vrij korte tijd waren de lange rijen voertuigen verdwenen. Een Oostduitse functionaris zei tegen een reiziger: „Het is een bevel van hogerhand." Het schijnt een opzettelijke hindering te zijn geweest. Een westelijke functionaris herinnerde aan een uitlating van premier Kroesjtsjev, dat het noodzakelijk is „op de likdoorns te trappen" van de geallieer den, om het Westen eraan te herinneren dat de Berlijnse kwestie nog niet is opge lost. Gisteren hebben de Russen geprotes teerd tegen de vlucht van een particulier Brits toestel naar West-Berlijn, die zonder hun instemming is gemaakt. De Russi sche vertegenwoordiger in het viermo- gendheden-luchtveiligheidscentrum in Ber lijn zei dat de Russen geen verantwoorde lijkheid nemen voor de gevolgen als der gelijke vluchten weer voorkomen. De Canadese televisie-ster Hughie Green die de bewuste ylucht naar West-Berlijn maakte zou volgens Britse zegslieden van daag met een lijnvliegtuig uit Berlijn ver trekken. De president van Mexico heeft giste ren op de laatste dag van zijn officieel bezoek aan Nederland een galadiner aangeboden aan de Koningin en de prins, waaraan o.m. ook de prinsessen Margriet en Irene en de dochter van de president aanzaten. Bij hun aan komst in kasteel Oud-Wassenaar werd deze foto gemaakt. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223516 Prinses Marijke, die officieel Maria Christina heet, wil niet langer Marijke doch Christine (met een e op het eind) worden genoemd. Marijke vindt zij te kin derachtig. Enkele dagen geleden heeft zij reeds op school aan leerkrachten en vriendin netjes laten weten, dat zij met deze naam wilde worden aangesproken, wat sindsdien ,ook is geschied? De eerste officiële gelegenheid waaraan de prinses onder de nieuwe naam deelnam was het noenmaal in het Huis ten Bosch ter gelegenheid van het staatsiebezoek van de president van Mexico, Lopez Mateos. Op 73-jarige leeftijd is vannacht te Wassenaar overleden de architect J. J. P. Oud. In 1917 behoorde hij, samen met Le Corbusier, Gropius en Mies van der Rohe tot Europa's modernste bouwers, verenigd in de Stijlgroep. Oud is de schepper van het Shellgebouw in Den Haag, van het Tweede V.C.L. aan de Haagse Segbroek- laan, van het aluminium hoofdkantoor van de „Utrecht" in Rotterdam: hij ont wierp het Nationale Monument op de Dam en dat op de Grebbeberg. Het Bio-Vakan tieoord in Arnhem is door hem gebouwd en zijn ontwerp voor het Haagse enorme Congresgebouw bewijst dat hij op zelfs hoge leeftijd in de voorste gelederen van de moderne architectuur is blijven staan. Jacobus Johannes Pieter Oud werd te Purmerend geboren. Hij kreeg zijn oplei ding aan de Kunstnijverheidsschool voor Tekenonderwijs in Amsterdam en aan de T. H. te Delft. Hij begon als architect in Leiden. Van 1918 tot 1933 was hij werk zaam bij het Bureau Volkshuisvesting en Bouwpolitie van de gemeente Rotterdam. Daarna vestigde hij zich als architect in Hillegersberg. In 1954 verhuisde hij naar Wassenaar. Een jaar later werd hem door de Technische Hogeschool in Delft een ere-doctoraat toegekend op grond van zijn grote verdiensten als bouwmeester en zijn bijdrage tot de ontwikkeling van de ar chitectuur in deze eeuw. Dr. Oud was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau en commandeur in de orde van Leopold II van België. Hij was ere-lid van vele buitenlandse architecten verenigingen en lid van de Rijkscommis sie Monumentenzorg. De crematie heeft op 8 april om 15.00 uur plaats op Westerveld. HttKur Ned. Roode Kruis Den Haat Het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag heeft tot vandaag een bedrag van 140.000,ontvangen voor hnlp aan de slachtoffers van de ramp op Bali. De architect J. J. P. Oud met het ont werp van het Haagse Congresgebouw. Advertentie SPAARNE 11 t.o. DAMSTRAAT TEL. 13608 EXPOSEERT DE NIEUWE COLLECTIE Complete Interieurverzorging GED. OUDE GRACHT 108 KRUISSTRAAT 22 Vanmiddag om twee uur is het bekend geworden of een conflict, dat gisteren b(j de Staatsmijnen leidde tot het ontslag van 212 Spaanse mijnwerkers op vriendschap pelijke wijze is opgelost of dat zij als on gewenste vreemdelingen per bus via Luik naar Spanje zouden worden teruggevoerd. Een woordvoerder van het Spaanse consu laat in Maastricht heeft vanmorgen mee gedeeld, dat de leiding van de mijn Maurits in Geleen, waar de Spaanse arbeiders werkten, haar ontslagbrieven heeft inge trokken. Dit gebeurde na besprekingen die duurden van gisteravond elf uur tot van morgen half zeven. „Alles hangt nu af van de vraag of de stakers zich vanmiddag of vanavond bij hun ploegen zullen melden", zo zei de woordvoerder. Een reeds lang sluimerende ontevreden heid is de oorzaak geweest van de wilde staking, die reeds dinsdagavond onder de Spanjaarden werd geproclameerd door een klein groep raddraaiers. De directe aan leiding van de staking was het misnoegen van de mannen die, nadat zij dinsdag avond van hun arbeid in de mijn in het tehuis terugkeerden, worst inplaats van de beloofde gekookte ham kregen geser veerd bij het avondeten. Naderhand ble ken er nog allerlei klachten te zijn over de huisvesting en de voeding. De directie van de mijnen Hendrik en Maurits heeft met de vertrouwensmannen van de Spanjaarden beraadslaagd. Zij eist ech ter dat eerst het werk zou worden her vat en dat daarna over de ontstane on tevredenheid zou worden gesproken. De Spanjaarden waren niet bereid weer aan et werk te gaan. Gisteren stelde de directie van Staats mijnen de stakers een ultimatum. Degene die donderdag om één uur 's middags niet aan het werk was zou worden ont slagen. Gisteravond is dit massale ont slag een feit geworden. Vanaf dat tijd stip betrokken de politiemannen van Sit- tard de wacht rondom het gezellentehuis. Niemand werd meer toegelaten en ook mocht aanvankelijk niemand het tehuis verlaten. Later op de avond werd het de Spanjaarden weer toegestaan om de straat op te gaan. Al gauw waren enige buurtcafés gevuld met de druk pratende Spaanse mijnwer kers. Anderzijds echter dromden groepen Advertentie Anegang Haarlem - tel. 10401 mijnwerkers tezamen en het was hun van het gezicht te lezen "dat zij het met de gang van zaken toch niet helemaal eens waren. Hun stérk solidariteitsgevoel weer hield hen echter het werk te hervatten om zo hun plaats in de gelederen van Staatsmijnen te behouden. Een aantal buitenlandse mijnwerkers keerde donder dagavond niet in het gezellentehuis terug. Zij brachten de laatste nacht in Neder land door in pensions of hotels. Bij de Staatsmijnen zijn circa 350 Spaan se mijnwerkers werkzaam. Inmiddels heb ben enige tientallen Spaanse mijnwerkers in Brunssum, behorende tot de 150 niet ontslagenen, besloten aan de sympathie staking deel te nemen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 17 Beeldverhalen 2, 21 Van Dag tot. Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 15 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Medische verzorging 7 In de Vishal en op zee7 Topsy 11 Uitgaan in Haarlem19 Kunst. 19 Horen en Zien 19 Voor de Vrouw 21 Feuilleton 21 Economisch nieuws23 Beurs 23 Scheepsberichten 23 Sport 25 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Advertentie ELKE ZATERDAG van 8—1 uur Entree f 2.—. Achter station Beverwijk - Telefoon 4545 Advertentie BESTELT U EENS Lange Nieuwstraat - Telefoon 4302 Advertentie tegen a.s. zaterdag 16 uur Entree /0.25

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1