VAN ALLES EN NOG WAT VOOR BABY EN KLEUTER Tante Patent en buurman Bezig PANDA EN DE JACHT OP JANSEN H 1 Ons vervolgverhaal FASHION-WEEK SLAAT ZiJN VLEUGELS UIT MM VRIJDAG 5 APRIL 1963 21 EEN OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR KLAAS VAN DER GEEST ':'smÊËÊmMSmÊËm - 41 0-16 3) Meer dan een van de anderen voelde hij zich verbonden met de boot, waarop hij gevaren had en waarschijnlijk zou hij zich nooit helemaal kunnen verzoenen met de gedachte, dat hij behouden was gebleven, terwijl de Zestien met tientallen van zijn kameraden ergens op de bodem van de oceaan lag. Tegelijkertijd was hij min of meer benieuwd naar wat hij zou zien als hij boven water kwam. Hij stelde zich er niet al te veel van voor. Mis schien ploeterden een paar van de mannen, die op de brug hadden ge staan, daar nog rond, meende hij. Toen hij hoorde roepen en de stem van kwartiermeester De Vos herken de, moest hij eerst nog op adem ko men. Daarna riep hij terug. En met een voegde hij er' aan toe: „Ben je alleen, Cor?" Cor de Vos was toen nog alleen, maar even later vonden ze ook kor poraal-machinist Bos. Chris Bos had nog minder idee van wat er eigenlijk was gebeurd dan de kwartiermeester en de eersteklasser. Hij herinnerde zich zelfs niet meer, dat hij iets had gezien toen het tu mult van de ontploffing alle andere geluiden aan boord overstemde. In een onwillekeurige poging om zich zo goed mogelijk te dekken, moest hij het hoofd voorover gebogen en een arm voor zijn gezicht gehouden hebben, toen scherven staal en splin ters hout in het rond geslingerd wer den. En zo, met die rm voor zijn gezicht, was hij in zee geslingerd. Verdoofd was hij niet geweest. Wel had hij een felle, stekende, knellende pijn gevoeld, alsof zijn hele lichaam tegen een stalen wand gesmeten en gekraakt werd. Maar die pijn was ook meteen overgegaan, toen hij be gon te zwemmen. Hij was een eind bij de anderen vandaan terechtgeko- mtn. Daarom duurde het langer, eer hij hoorde roepen. Hij roep niet terug, maar zwom de kant óp, waar hij stemmen hoorde, zonder ze nog te herkennen. Hij was zelfs nog te ver weg om te verstaan, wat er geroepen werd, toen hij tegen de eerste offi cier, luitenant ter zee Van Waningh aan zwom. Luitenant ter zee Van Waningh had heel wat moeite gehad om boven wa ter te komen. Hij had ergens be klemd gezeten en toen hij erin ge slaagd was om op te duiken, kostte het hem bovenmenselijke inspanning om zich drijvend te houden. Een paar maal meende hij het bewustzijn te zullen verliezen, maar verzette zich daartegen. „Het mag niet Hij wist dat hij aan zijn beide benen ge- kwetjt was. En heel ernstig gekwetst ook. Vooral zijn rechterbeen moest er slecht aan toe zijn. Hij kon het alleen maar achtep zich aan laten slepen, -terwijl hij zich op zijn rug liet drij ven en zijn armen zachtjes bewoog. Het was zinloos om te pogen er ach ter tekomen, wat hem precies man keerde. Het been kon op een paar plaatsen gebroken, maar ook geheel verpletterd zijn, maar zolang er toch geen mogelijkheid was het te verbin den en te spalken, maakte dat wei nig verschil. Waarschijnlijk had hij al veel bloed verloren had. Hij was nog erg jong. Een van de jongste opvarenden van de Zestien. En hij had zich van de oorlog zo het een en ander voorgesteld. Aan harde gevechten had hij gedacht, aan de gelegenheid om te laten zien, wat hij wgard was, aan snelle promotie, eer volle onderscheidingen en vermeldin gen. Natuurlijk had hij geweten, dat hij gevaar liep ook en dat er heel wat nodig zou zijn om het hoofd onder alle omstandigheden koel te houden. Maar het was niet bij hem opgeko men, dat hij en zijn kameraden zelfs niet zouden terugkeren van hun eer ste patrouilletocht. Nu begon hij te beseffen, dat er meer dan alleen ge wone mannelijke moed nodig was om het lot te ondergaan, dat hem wacht te op dat verlaten stukje oceaan. Moed waarvoor hem nooit een onder scheiding zou worden uitgereikt. Moed om te doen wat er van een ófficier van de Koninklijke Marine werd verwacht, zonder dat iemand er getuige van was. Hij moest allereerst weten wie er, behalve hij zelf, behouden waren ge bleven. Hij moest hen allemaal bij elkaar halen als hij ze vond. En hij zou moeten kijken, hoe ze er aan 3 toe waren. Ze waren er niet zo slecht 3 aan toe. Korporaal Bos niet, die tegen 3 hem op zwom, eer ze elkaar zagen, 3 Kwartiermeester De Vos en de ma- 3 troos eersteklas Verstuyt, die ze even 3 later voor zich uit zagen zwemmen, 3 al evenmin. Samen zochten ze daar- na tot ze ook de tweedeklasser Van 3 't Hof hadden gevonden, die had ho- 3 ren roepen maar zich op zijn rug liet |g drijven in het vaste vertrouwen, dat §3 ze wel bij hem zouden komen. Geen 3 van allen hadden ze toen de comman- 3 dant nog gezien. Luitenant ter zee 3 Van Waningh liet hen nog een half 3 uur rondzwemmen, roepen en zoeken. Daarna was hij het, de jongste van 3 de vijf mannen, die het bevel moest 3 geven. 3 „Dan houden we ermee op, man- 3 nen!" Zijn stem verraadde misschien g iets van de pijn, die hij leed, maar =3 niet hoe moeilijk hem dat besluit viel. „We moeten aannemen, dat wij de 3 enigen zijn, die de ramp overleefd g hebben en we kunnen niet langer blij- 3 ven zoeken". Hij gaf de richting naar de kust aan en probeerde hen te be- 3 moedigen door de verzekering, dat ze 3 al kort na het aanbreken van de dag 5 waarschijnlijk wel zouden worden op- gepikt. „De Zestien" heeft om mid- 3 dernacht nog radiografisch haar posi- g tie opgegeven aan de vlootbasis in 3 Singapore. Als ze ons oproepen en 3 geen antwoord meer krijgen, zullen 3 ze daar natuurlijk meteen nasporing j= gaan doen en weten ze wel ongeveer, 3 waar we moeten zijn, zodat ze ons g gauw genoeg kunnen vinden!" Hij 3 voegde er aan toe, dat hun toestand 3 in elk geval niet hopeloos was. „En 3 de Marine laat ons niet in de steek!" 3 Luitenant ter zee der 2e klasse Van 3 Waningh was er voor zich zelf van 3 overtuigd, dat ze1 niet in de steek ge- 3 laten zouden worden. Maar beter dan 3 één van de anderen wist hij ook, dat g de Marine in Singapore niet zo erg veel voor hen kón doen. 3 Sinds eind november hegentienhon- 3 derd eenenveertig was de toestand in g het Verre Oosten van dag tot dag 3 spannender geworden. Op de negen- 3 entwintigste had de CZM, de Com- 3 mandant Zeemacht in Nederlands- 3 Indië, admiraal Helfrich, aan de be- 3 velhebber van de eerste divisie onder- zeeboten geseind, dat hij een aanval g van Japanse troepen op de Kra Land- 3 engte, Malakka, verwachtte of in elk geval mogelijk achtte; de beide boten 3 van die divisie, de 0-16 en de K-XVII, g hadden bevel gekregen om met de 3 grootst mogelijke bovenwatervaart op te stomen naar vier graden noorder- 3 breedte en honderd vier graden, der- g tig minuten oosterlengte.-Toen ze de 3 haven van Soerabaja verliéten, had 3 korporaal Bos nog eens omgekeken 3 naar de loodsen op de kade, de dok- g ken van de Marinewerf en de K-XVIII, die daar in reparatie lag. 3 Hij had zich afgevraagd, wanneer ze g er terug zouden komen. En er waren 3 aan boord van de Zestien heed wat 3 opvarenden, die zich dat afvróegen. g Op de eerste december meldde de g CZM in een uitvoerig telegram, dat 3 ook door Hr. Ms. O-16 werd opgevan- 3 gen, dat volgens Britse inlichtingen 3 tegelijk met de aanval op de land- 3 engte ook een inval overland uit Indo- 3 China in Thailand kon worden ver- 3 wacht. Latere berichten spraken zelfs g al over de aanwezigheid van belang- 3 rijke Japanse vlooteenheden in de Zuid-Chinese Zee en toen kregen de g beide Nederlandse onderzeeboten op- g dracht zich onder bevel te stellen van 3 de Britse Commandant Zeemacht in 3 China voor een actie in de Golf van g Siam. Daarmee wist iedereen, dat de g dreigende oorlog elke dag, elk uur 3 kon uitbreken. Ze hadden dat trou- 3 wens al langer geweten, maar ergens g diep in hun harten, toch nog een vage g hoop gekoesterd, dat het gevaar op 3 de een of andere manier kon worden 3 afgewend. Deze hoop vervloog naar- g mate de dagen verstreken. Op vijf g en zes december kwamen steeds 3 meer verontrustende meldingen bin- g nen van Britse en Nederlandse ver- g kenningsvliegtuigen, die Japanse g vlootconcentraties hadden waargeno- 3 men, onder andere een volledig kon- g vooi bestaande uit een slagschip, vijf g kruisers, zeven torpedoboot jagers en 3 vijfentwintig troepentransportschepen, g (Wordt vervolgd) 5 VOORAL VOOR - i De Wip Wap (foto links) is een nieuw speeltuig voor de prille kleu mer. Playtex-luierbroekjes (hier boven) heffen alle bezwaren op. De jongenskamerjas boven rechts is uit de Robby-collectie, het jurkje in charlestonljjn van geruwde, warm- aanvoelende terlenka. MEDE DANK ZI] de invloed van dc bahij- en kleutervakheurs, die twee maal per jaar in de Hilversumse Expo- hal plaats heeft, ziet het er naar uit, dat Nederland voor West-Europa toonaangevend zal worden voor de hahtj- en kleutermode. In dit verband is het interessant, dat Nederland als exportland op het gebied van de kindermode een vooraanstaande plaats inneemt en dat het 't enige land van Europa is, waar twee keer per jaar op een vakbeurs de nieuwe modelijnen voor kinderen gelanceerd worden. De aanvragen voor deze beurs, die van de week voor de vijfde achtereen volgende maal werd gehouden, waren zo groot, dat de expo-hal tot in de nok toe geyuld was met stands en men in de toekomst uitbreiding nodig acht. Vooral kinderwagens en wiegen zijn op deze beurs goed vertegenwoordigd, waarbij de nadruk valt op de reiswie- gen. Nieuw zijn de Italiaanse met de hand gevlochten biezen wiegen met handvat en de linnen reiswiegen met stalen handéaten en inklapbaar onder stel. Met het oog op de kleine woon ruimten van tegenwoordig zijn trou wens de meeste wiegen en wagens ver stelbaar, opvouwbaar of uitneembaar. Wat de stoffen betreft nemen de syn- thetica in de kinderkleding in beteke nis toe. Ze hebben het voordeel, dat ze goed wasbaar zijn en sterker dan 100 percent wol. Voor de winter zijn er zware terlenkastoffen maar ook aan de binnenkant geruwde terlenka-flan- nel. Andere synthetica, als orlon, acri- lan en enkalon-velours worden gevoerd met schuimrubber „gepambanked", hetgeen ze voor de winter geschikt maakt. Het materiaal is uiterst poreus. In de kleuren is het geel bijna ver dwenen. Voor de baby houdt het wit, rose en bleu aan en verschijnt er zelfs beige. Voor de kleuters worden de kleu ren ieder jaar levendiger, terwijl de ruit in de kindertnode niet meer is weg te denken. Bij de meisjes met hun tailleloze figuurtjes, is de verlaag de taille, de charleston-lijn favoriet. De jongenskleding is volwassen kleding in het klein. Kinderachtigheden worden vermeden. Overigens is de kindermode sterk afhankelijk van streek en kli maat. In winderige streken, zoals in het Westen van het land, worden an dere jurkjes verkocht dart meer land inwaarts. Voor de baby's moeten vooral de playtex luier- en inlegbroekjes worden genoemd, die tegen het wassen in de wasmachine kunnen, geen bruine vlek ken gaan vertonen, niet verharden en door het zachte elastiekje langs mid del en pijpen totaal geen rode strie men op de huid achterlaten. Verder lijkt ons het trappellakentje een ide ale uitvinding. Het bestaat uit een lijf je met aangeknipt laken, dat met lin ten aan het matras kan worden vast gemaakt. Baby kan zich dus niet meer bloot woelen. Het romantische karak ter van de baby-kamer neemt toe. Veel ruches en kantjes, schommelwiegen, smeedijzeren krullen en tulen gordij nen. Ook op deze beurs werd het Deen se wonderbedje gedemonstreerd, dat met de baby meegroeit. Zijn kleinste maat is 1 meter, maar het is uitschuif- baar tot een lengte van 180 cm. Met losse hekwerken laat het zich gemak kelijk ombouwen tot een box. Nieuw is ook het baby-ademkussen, dat alle lucht en adem doorlaat. Zelfs als.het kindje er met zijn gezicht op ligt. En de luchtdoorlaat kan niet verstoppen door vocht. Compleet met sloop is het eenvoudig wasbaar, ook in de wasma chine tot bij een temperatuur van 80 graden Celcius. Drogen gebeurt door even te wringen of met de centrifuge. In de speelgoed- en wandversieringen sector zagen we afwasbare plastic plak- figuurtjes, die op iedere enigszins glad de wand zijn aan te brengen. Plastic verf-cahiers die niet bedorven kunnen worden door al te kliederige kleuter vingers, want de verf is afwasbaar. Wip-Wap De platte boxbal is opblaasbaar, kan niet wegrollen en een volwassene kan er zonder bezwaar op gaan staan. Bi- De mannequins die deze week propa ganda maken v&or de Nederlandse con fectie in het buitenland bjj hun vertrek van Schiphol. zonder leuk zijn de linnen schilderijtjes met afbeeldingen van Pipo de Clown, Jip en Janneke en zo meer, soms voor zien van een geboortekaartje. Praktisch en leuk zijn de kleerhangertjes met kleurige linnen zakjes eraan voor hand schoentjes en mutsje. De pyama-bags, in de vorm van vilten clowns, engel tjes of beestjes zijn een versiering voor de wand en u kunt er het nachtge waad van de kleinste in kwijt. Een grapje, dat ons echter niet zeer sympathiek is, heet „Wip-Wap". De wipwap bestaat uit een hoogslmtend elastisch broekje met veters gesloten en een paar verstelbare elastische ban den, die aan het broekje worden be vestigd. Aan die banden wordt de ba by aan haakjes in de deuropening ga- hangen, waardoor hij wat kan schom melen en veren. Dit speeltuig dat door de dokter schijnt te zijn goedgekeurd werkt spierversterkend en is geschikt voor de leeftijd van vier maanden tot 2 jaar. De uitvinder zelf heeft er reeds met zijn eigen baby veel plezier aan beleefd. Vergezeld door drie confectiefabrikan- ten, de heren A. Kattenburg (voorzitter van de stichting Amsterdam Fashionweek) P. W. Diekmann en C. Mommers, is aan het begin van deze week van Schiphol een tiental Nederlandse mannequins voor de eerste fashionvlucht naar Duitsland en Scandinavië vertrokken. Daarmee slaat de Nederlandse damesbovenkledingindus- trie, georganiseerd in de stichting Amster dam Fashionweek, letterlijk de vleugels uit. Onder leiding van mevr. Cecil Drees- man zullen de mannequins deze week op modeshows achtereenvolgens in Hamburg, Kopenhagen, tSockholm en Oslo produkten van de Nederlandse confectie tonen. Een tweede fashionvlucht staat voor de komende herfst op het programma naar Londen, Parijs, Zürich en München. Een belangrijk deel van de produktie der Nederlandse damesconfectie-industrie, die in de afgelopen 10 jaar met circa 70 percent is gestegen, wordt reeds in het buitenland afgezet: van de mantels en mantelkostuums 25 percent, lederen kleding 20, regenkleding 11 en van de ja ponnen, rokken en blouses 9 percent. -"-.V Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp >e-5WAN rc»TU«ES SYNDICATE 35. Direct toen agent Snauwgum weer behouden op de vaste wal stond, grauwde hij: „Uw naam?" „Patent zei tante Patent, „maar ik heb hier echt niets mee te maken.' „Hm zei agent Snauwgum. „Dat zullen we afwachten. Hebt u ge zien waarheen de ontsnapte gearresteerde zich heeft begeven?" „Nee, dat heb ik niet gezien," zei tante Patent. „Loopt u dan maar door," zei agent Snauw gum. En tante Patent liep door, in de richting van het warenhuis. De bom is niet ontploft dacht ze. En nu kan het niet meer, dat ding hadallang ont ploft moeten zijn. Het is een heel lorrige tijdbom geweest, die Gore Gerrit voor me gemaakt heeft. Een tijdbom van niks! Intussen was het in het wa renhuis een grote drukte in verband met de mode show die over enkele uren gehouden zou norden. Juffrouw Brigitte, de verkoopster van de afdeling damesconfectie was juist bezig een lichtgroene avondjurk uit de etalage te halen. „Bah zei ze in zichzelf. „Ik ben jarig en niemand heeft me ge feliciteerd! Ik heb zin om stiekem weg te lopen en eens lekker naar de kapper te gaan." Toen viel haar oog op een vierkant pakje dat tussen de jurken in de etalage lag. CO». TOO WH 4. „Weer dat medaillon", mompelde Panda, ,,dit wordt te gek!" Nu, daar had hij gelijk in, vooral omdat de juffrouw voor de tweede maal haar huis uit kwam rennen en kreet: „Hoe heerlijk dat je mijn medail lon gevonden hebt! Als het weg zou raken, zou mijn hartje breken!" Panda hield het sieraadje op zijn rug en keek de juffrouw een beetje boos aan. „U hebt dat ding nu al twee keer tegen m'n hoofd gegooid", zei hij, „nu wil ik eindelijk wel eens weten wat voor raar spelletje dit is!" „Het is geen spelletje!" riep de juf frouw met trillende stem. „Ik ben boos op Jean, 1 k haat hem! Ik wil zijn weelderige haardos en droeve ogen nooit meer zien!.Maar ach, toch bemin ik hem, begrijp je?" „Eh, nee.stamelde Panda. De juffrouw wrong haar handen. „Ach," snikte zij, „Jean is boos heengegaan omdat Oom wil dat ik graaf Sught tot Brallen huw. Maar hoe kan ik iemand huwen die kaal is en met zijn vingers knakt?" Voordat Panda hierop kon antwoorden werd hij op de nek gesprongen door een opgewonden figuur. „Wat zijn dit voor dieven- streken?!" riep de nieuw gekomene uit. Het was de bekende detective Pat O'Nozel.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 21