Prijsstijging landbouwgrond is niet verontrustend Slagroom A G E N D Overhemden 19. 75 Kreymborg Wurging van Zwarte Judith is na vier jaar opgehelderd Slagroom POLLE, PELLI EN PINGO lX_ en bondig Slagroom l Motie-Egas werd verworpen Alarminstallatie op personenwagens Vijf doden in het verkeer Fleurige 2 stuks Ambassadeur in Algerije Prinses Beatrix ere gast bij keizerlijk galadiner Rapport over woning- waardering na 9 jaar gereed Aanhoudend koud Zondagtoetje voorjaarsdessins Dubbele stuks aanbieding Zondagkoffie Y Zondagfruit VRIJDAG 5 APRIL 1963 2 Minister Marijnen in de Kamer: is n toefje met Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk tfXföüEtt y Bel-O-Fast en/of tricot nylon, per stuk 11.90 GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM Publieke vrouzv dwingt dader tot bekentenis is koffie met Kort nieuws DURF JIJ DE EERSTE VLUCHT TE MAKEN z AIS ER NIETS TE VREZEN VALT, KUN JIJ HET VVAöEN j NEEN, TE RISKANT-ALS WE ER6ENS IETS FOUT 6ECAAN HEBBEN! WAT TAN ZIEZO, HET VUE6TUJ6 IS KtAAR-NU IE/WAND DIE DE PROEFVLUCHT MAAKT! WE MAKEN HEM MAAR WEVER NIET p r ZEEROB WAKKER! JA. DIE IS JA, MN KAM HIJ OOK SEEN NEEN Z666EN! NOOIT ys-'aiA. i s cl (Van onze parlementaire redacteur) De prijsontwikkeling ten opzichte van landbouwgronden, die sinds 1 januari 1963 gaande is, is geen aanleiding om maat regelen te overwegen. Dit zei minister Ma rijnen in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de heer Egas (P.v.d.A.). Minister Marijnen meende dat de grotere vrijheid die na 1 januari 1963 is ontstaan heilzaam zal werken op de ontwikkeling van de structuur van de landbouw. Hij ziet geen enkele aanleiding om terug te komen op het thans door de regering in genomen standpunt. De heer Egas was niet tevreden zienlijke prijsverhogingen zijn opgetreden in de eerste drie maanden van dit jaar, in de drie noordelijke provincies van 25 percent met „uitschieters" van 75 percent, in Noord-Holland en ook in het oosten van het land zijn prijsstijgingen van 50 per cent opgetreden. Ook in Gelderland is de ontwikkeling bijzonder ernstig en Zuid- West-Nederland spant de kroon. Daar heeft zelfs een verdubbeling van de prij zen der landbouwgronden plaatsgehad. Advertentie Een inwoner van Haamstede, de heer M. Krijger, heeft octrooi aangevraagd voor een alarmapparaat, dat bij ongeluk ken, defecten aan de auto en onwel wor den van de automobilist in werking treedt. Het apparaat wordt gevoed door de accu of een batterij en kan zodanig worden in gesteld, dat bijvoorbeeld de claxon om de vijf seconden signaal geeft als er iets niet in de haak is. Bij botsingen sluit het de stroom van de motor af, maar laat dan de stoplichten en clignoteurs automatisch knipperen. Bij een pjotseling defect kan de bestuur der het apparaat in werking stellen, waar door de andere weggebruikers meteen voor gevaar worden gewaarschuwd. Het alarmapparaat, dat ongeveer de omvang van een schoenendoos heeft, kan bij alle soorten vierwielige motorvoertui gen onder het dashboard worden gemon teerd. Minister Marijnen gaf de heer Egas toe dat er inderdaad een zekere stijging van de landbouwprijzen is opgetreden, maar hij achtte deze alleszins verantwoord. De heer Egas was niet tevreden te zijn met het antwoord van de minister. Hij constateerde dat de bewindsman geen cij fers had genoemd en vond diens betoog zeer zwak. Het gaf hem aanleiding om een motie in te dienen, waarin veront rusting tot uitdrukking wordt gebracht over de sterke verhoging van het grond prijsniveau en waarin de regering wordt uitgenodigd onverwijld maatregelen voor te bereiden om een duurzaam opdrijven van de prijzen van landbouwgronden te kunnen tegengaan. De heren Mellema (C.H.U.), Droesen (K.V.P.) en Biewenga (A.R.P.) verklaar den zich tegen deze motie. De heer Melle ma had er geen behoefte aan omdat de percentages, waarop de heer Egas zich bij zijn vragen had gebaseerd, niet concreet waren. De heer Droesen vond dat de heer Egas veel te vroeg met zijn vragen is geko men en zich had gebaseerd op gebrekkige gegevens, die in ieder geval niet geschikt waren om daarop een motie te baseren. Ook de heer Biewenga achtte de tijd, die sinds 1 januari 1963 is verstreken, nog te kort om al een goed oordeel te kunnen hebben over het prijsverloop met de land bouwgronden. Met zitten en opstaan heeft de Kamer ten slotte de motie van de heer Egas verworpen. Voor de motie waren de P.v.d.A., de P.S.P.-fractie en C.P.N.-frac- tie. In Arnhem is de 76-jarige heer P. van Velthuizen om het leven gekomen toen hij, per fiets uit een bospad komend, de Amsterdamseweg wilde oversteken op het moment dat een personenauto naderde. In Enter is de 70-jarige G. J. aan de Stegge dicht bij zijn woning op de Goorse- weg door een hem achterop komende auto aangereden. Hij is korte tijd later over leden. Bij het graven van een sleuf voor het leggen van een kabel langs de autoweg bij Hannover is de 51-jarige grondwerker H. Viel uit Nieuw-Scheemda om het leven gekomen. Na een autobotsing kantelde één van de wagens in de wegberm. De heer Viel kwam eronder. Hij was vrijwel op slag dood. In Urmond is bij de brug over het Julianakanaal een 48-jarige bromfietser, de heer Simons uit Geleen, bij het pas seren van een autobus frontaal in bot sing gekomen met een tegemoetkomende bestelauto. De man was vrijwel op slag dood. Een negenjarig meisje, Johanne Tergouw uit Delft, is met haar fiets op het kruis punt Binnenwatersloot-Phoenixstraat *in Delft, vermoedelijk doordat zij mét'haar fiets de bocht te ruim nam, onder een truck met oplegger gekomen. Zij was vrij wel onmiddellijk dood. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Het Nationale Ballet o.l.v. Sonia Gaskell. Zater dag 20 u.: Het Nieuwe Rotterdams Toneel met „Niemand van ons" van Siegfried Lenz. Regie: Rob de Vries. Concertgebouw, vandaag 19.30 u.: Jeugd- concert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Storjl", 14 j, Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De orgel man", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Als twee drup pels water", 14 j. Zaterdag 23.30 u.: „De blauwe engel", 1? j. Luxor, 14 en 20 u.: „Giant", 14 j. Minerva, vandaag besloten voorstelling. Van zaterdag af 19 en 21.15 u.: „De over val", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Spook- divisie Brandenburg", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Spoorweg oorlog in het westen", 14 j. Studio, 14 en 20 u.: „La dolce vita", 18 j- Monopole (Zandvoort), vandaag tot en met zondag 20 u.: „Phaedra". Zondag 14.30 u.: „De blikken ridder", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13- 17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat): Expositie van tekeningen en grafiek van Ruth Fischer. Tot en met 30 april Dagelijks ge opend van 10-18 en 20-24 u en zaterdag en zondag tot 1 u. Klassiek grammofoon- platenconcert van 21-22 u.: Muziek uit de Renaissance. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Expositie van schilderijen en lino's van Henk v. d. Horst. Tot en met 20 april. Dagelijks geopend van 9-24 u. en vrijdag en zaterdag tot 1 u. Klassiek gram- mofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Museum „Huis Van Looy" (Kleine Hout weg-Kamperlaan): Educatieve tentoonstel ling. Tot en met 3 juni. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling uit het moderne kunstbezit van Haarlem. Tot en met 14 april. Dagelijks geopend van 10- 17 u. en zondag van 13-17 u. Teylers Museum (Spaame 16): Expositie van tekeningen van de Hollandse, Italiaan se en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-15 u. en de eerste zondag van de maand van 13-15 u. DIVERSEN Café-cbantant „Adam en Eva", Raam- vest: Iedere avond (behalve maandag) ge opend van 20-2 u. Van 2123.15 u.: Ca ret door Fiet en Frans Koster, Margriet de Groot en Han Reiziger (piano). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 5 APRIL City, 20 u.: „Jong, maar geraffineerd". Rex, 20 u.: „Slavenschip". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum (dagelijks, behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; bovenzaal „De Brul boei", Kanaalstraat 228c: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; Jozefhuis, Ban- jaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 u. ZATERDAG 6 APRIL City, 19 tot 21.15 u.: „Jong, maar ge raffineerd". Rex, 20 u.: „Slavenschip". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder vrij dag. Kerbertasiel, Herenduinweg 8: 9 tot 12 en 16 tot 17 u. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen- Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.; filiaal Sant poort: 10 tot 12 u. R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; Jozefhuis, Velsen- Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort: 10 tot 12 u. VRIJDAG 5 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De onoverwinnelijke Gladiator". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Ver borgenheden van Parijs". W.B. Theater, 20 u.: „De vlucht van Captain Blood". ZATERDAG 6 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De onoverwinnelijke Gladiator"; 23.30 u.: „Meisjes op bestelling". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 u.: „Ver borgenheden van Parijs". W.B. Theater, 20 u.: „De vlucht van Captain Blood". Advertentie Advertentie Dr. H. H. Dingemans, ambtenaar, van de buitenlandse dienst, is benoemd tot ambassadeur in Algerije. Dr. Dingemans begon zijn loopbaan in de Indische bestuursdienst. Van 1950 tot 1954 was hij directeur Afrika en Midden Oosten bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zijn standplaatsen waren achter eenvolgens Djeddah, Tanger en Karatsji. Keizer Hirohito, prinses Beatrix en keizerin Nagako poseren in het keizer lijk paleis te Tokio voor de fotografen. De Amsterdamse politie is er in ge slaagd een man, die bijna vier jaar ge leden, op 16 mei 1959, een als „Zwarte Judith" bekend staande prostituee zou hebben gewurgd, tot een bekentenis te dwingen. Bij het opsporen van de man en het verhoor heeft de politie veel steun ge kregen van een 36-jarige publieke vrouw uit Amsterdam, die de dader ongeveer anderhalf jaar geleden, dus twee-en-half jaar nadat „Zwarte Judith" in de Berg- TOKIO Prinses Beatrix was gisteren eregast op een galadiner dat werd gege ven door keizer Hirohito en keizerin Na gako in het keizerlijk paleis. De prinses kreeg enkele geschenken: een sierschaal en een zilvergrijze doek. De prinses was vergezeld door de Ne derlandse ambassadeur, de heer N. A. Jt de Voogd en diens echtgenote. Gistermorgen was prinses Beatrix gaan winkelen in Tokio. Zij kocht een paar ki mono's en een paar poppen. Ook bezocht zij een tentoonstelling van 300 jaar oude Japanse schilderijen. Advertentie De gemeenten in Nederland kunnen voortaan naar gelijke maatstaven de ou dere woningen op hun bruikbaarheid be oordelen. Het heeft nogal wat voeten in aarde gehad voor het rapport met. de waarderingsmethode gereed was, maar nu, ruim negen jaar nadat de commissie kon gaan werken is het rapport „Wonig- waardering" aangeboden aan de voorzit ters van het Gezondheidscongres en het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw in Den Haag. Het rapport zal de basis kunnen zijn voor de volkshuisvestingspolitiek van de regering, maar ook voor die van de ge meenten. Bij het aanbieden van het rapport zei oud-minister mr. dr. J. in 't Veld te ver wachten dat het rapport de stoot geeft tot een uniforme woningwaardering in een groot aantal gemeenten. De directeur-generaal van de Volksge zondheid, prof. dr. W. Muntendam, wees bij deze gelegenheid op de noodzaak van het contact tussen volkshuisvesting en volksgezondheid. Het leefmilieu van de mens wordt in niet geringe mate door de woning bepaald en het is deze woning, die de gezondheid kan bevorderen of be dreigen: lichamelijk, geestelijk en maat schappelijk, zei hij. straat in de hoofdstad was gewurgd, voor het eerst meende te herkennen. De vermoedelijke dader is een dertig jarige tuinier, die woonachtig was in de provincie Utrecht. De politie heeft de man woensdagavond „ergens in Midden-Neder land" aangehouden. De steun die de politie bij het onder zoek van de publieke vrouw heeft gehad is van doorslaggevend belang geweest. Zij is het uiteindelijk geweest die de man tot een bekentenis wist te dwingen, nadat zij op 11 maart op het politiebureau in de Warmoesstraat was komen vertellen dat zij de tuinier, die haar regelmatig be zocht, verdacht van de wurging van „Zwarte Judith". Op 16 mei 1959 vond een prostituee, die samen met „Zwarte Judith" in de Berg straat in Amsterdam woonde, haar colle ga gewurgd op de grond liggen. Kort voor deze ontdekking had „Zwarte Judith" be zoek gehad van een ongeveer 27 jaar oude man, van wie slechts bekend was dat hij helblond haar had en een lichtgrijs pak droeg. Wekenlang speurde de politie vergeefs, maar op 11 maart van dit jaar kreeg men weer hoop. Toen vertelde de genoemde prostituee aan hoofdinspecteur H. Bre mer, dat zij regelmatig bezoek kreeg van een man, die zij verdacht van de wurging. Al stond de politie er in het begin nogal sceptisch tegen over, toch werd een onderzoek inge steld, met als resultaat dat er een veel vuldig contact ontstond tussen de politie en de vrouw, die de man tijdens zijn be zoeken aan haar steeds voorzichtig tracht te uit te horen. Mede uit door de vrouw verstrekte aan,- wijzingen kwam de politie achter de woon plaats van de man, die woensdagavond werd aangehouden. De man liet zich ge willig mee naar Amsterdam voeren maar het verhoor, dat tot diep in de nacht duur de, leidde nog niet tot een bekentenis. Donderdagochtend begon hoofdinspecteur Bremer opnieuw met het verhoor, nu in aanwezigheid van de vrouw die de tuinier verdacht. Vier en een half uur lang vuur den de rechercheurs maar vooral de vrouw vragen af op de verdachte, totdat deze omstreeks drie uur in de middag zijn bekentenis aflegde. De politie is ervan overtuigd, dat hier geen sprake is van een moord. De man schijnt sexuele afwijkingen te hebben, die uiteindelijk hebben geleid tot de wurging. Hef waren vooral deze afwijkingen, die de vrouw verdenking tegen hem deden koes teren. Met een aantal andere tot op heden on opgeloste moorden op vrouwen uit Am sterdams „rosse buurt" heeft de tuinier hoogstwaarschijnlijk niets te maken. T.v.-antennes weg. De woningbouw vereniging Nijmegen, een van de grootste woningbouwverenigingen in ons land, heeft in een complex van 770 woningen, waar 450 televisiemasten op de daken ston den, acht masten van 32 meter hoogte ge plaatst, waarop alle huizen worden aan gesloten. De privéantennes worden ge sloopt. De voorziening heeft het voordeel, dat ook het tweede en derde Duitse pro gramma en ook het tweede Nederlandse programma kunnen worden ontvangen. IP I BI C0miH»6CN ®P!B Sociaal Jaar. Het bestuur van het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk heeft be sloten, een „sociaal jaar' in te stellen voor katholieke jongeren. In navolging van de protestantse kerken wil men ook de katho lieke jeugd de gelegenheid geven, zich vrij willig een jaar beschikbaar te stellen voor sociale dienst in inrichtingen, instellingen en tehuizen voor ziekenverpleging, bejaar denverzorging, gezinshulp, verpleging en revalidatie van gehandicapten. Bouw van „Het Dorp". Het bestuur van de stichting „Het Dorp" heeft het ar chitectenbureau van prof. ir. J. H. van den Broek en de heer J. B. Bakema te Rotter dam met de bouw van „Het Dorp" belast In overleg met het architectenbureau wor den nu de richtlijnen bepaald aan de hand waarvan de definitieve ontwerpen zullen worden gemaakt. Het bureau heeft onder meer de Rotterdamse Lijnbaan en het gebouw van de Wereldomroep in Hilver sum ontworpen. Voor langdurig zieken. Het sanatorium „Oranje-Nassau-Oord" te Wageningen wordt voor een deel ingericht als verpleeg inrichting voor langdurig zieken. Een deel van het sanatorium was in 1958 reeds in gericht als kliniek voor lijders aan astma en chronische bronchitis. Van de 400 bed den voor tbc-patiënten waarover het sana torium beschikte, zijn er nu slechts 100 nodig Wachten. „Een onbegrijpelijke en onplezierige zaak" noemden de leden van de Nederlandse Bond van Bad- en Zwem inrichtingen het tijdens een twee-daags congres in Tilburg, dat bij de rijksover heid meer dan 400 aanvragen voor de bouw van zweminrichtingen liggen te wachten op goedkeuring. Tot dusverre werd dit jaar nog geen enkele vergunning verstrekt. Hoogleraar.. Mr. W. C. van Binsbergen is benoemd tot gewoon hoogleraar in bet strafrecht, het strafprocesrecht en de cri minologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Mr. Van Binsbergen was van augustus 1954 tot november 1957 advocaat- generaal op Curagao, waarvan het laatste jaar tevens waarnemend procureur-gene raal. Van 1957 tot 1959 werkte hij bij het departement van Justitie in Den Haag. Sinds 1959 is hij rapporteur en afdelings hoofd bij de E.E.G. in Brussel. Advertentie iiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniii Het K.N.M.I. deelt mee: Een in kracht toenemende noordoostelij ke tot oostelijke luchtstroming zal ook morgen vrij koude lucht aanvoeren met vrij veel bewolking en plaatselijk ook eni ge neerslag. Deze stroming wordt veroor zaakt door een hoge-drukgebied, dat zich steeds verder over Scandinavië uitbreidt, terwijl gelijktijdig een lage-drukgebied bo ven Frankrijk en Spanje nog in diepte toe neemt. In de koude lucht, die de afgelo pen nacht boven ons land aanwezig was, kwamen tijdelijke opklaringen voor, waar door de temperatuur plaatselijk tot even onder het vriespunt daalde. Door deze af koeling vormde zich ook hier en daar mist, voornamelijk in het zuiden van het land. Door de vrij krachtige wind en de bewolking zal de komende nacht de tem peratuur op de meeste plaatsen boven het vriespunt lijven. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. -t Weerslag- laatste 24 uw 5 o S H c 6 Den Helder hajf bew. nno 7 0 Ypenburg mist windst. 7 0 Vlissingen mist nno 7 0 Eelde mist ono 8 1 De Bilt geheel bew. windst. 7 1 Twente mist windst. 8 2 Eindhoven mist nno 7 2 Zd-Limburg mist ono 8 2 Helsinki zwaar bew. no 2 0,1 Stockholm sneeuw ono 5 0,1 Oslo zwaar bew. nno 6 0 Kopenhagen zwaar bew. ono 3 1 Aberdeen geheel bew. nno 7 2 Londen regenbui n 8 0 Amsterdam half bew. ono 8 0,1 Brussel mist o 8 4 Luxemburg geheel bew. no 7 0,2 Parijs hagelbui nno 7 0,4 Bordeaux zwaar bew. wnw 13 0 Grenoble geheel bew. windst. 15 3 Nice zwaar bew. n 14 0 Berlijn licht bew. ozo 11 0 Frankfort zwaar bew no 7 0,1 München geheel bew. o 8 0 Zürich mist z 12 0,1 Genève regen o 13 9 Locarno regen windst. 8 13 Wenen zwaar bew. zo 9 0 Innsbruck zwaar bew. w 15 0 Belgrado onbewolkt o 0 Athene zwaar bew. n 0 Rome zwaar bew. zo 15 0 Ajaccio regen ono 15 2 Madrid zwaar bew. windst. 13 0 Mallorca geheel bew. windst. 15 0 Zaterdag 6 april Maan op 16.34 uur, onder 5.43 uur. Maanstanden 9 april 1.57 uur volle maan. 17 april 3.53 uur laatste kwartier 23 april 21.29 uur nieuwe maan. Hoog en laag water In IJmuiden Vrjjdag 5 april Hoog water 1.50 en 14.11 uur. Laag water 9.31 en 22.08 uur. Zaterdag 6 april Hoog water 2.35 en 14.52 uur. Laag water 10.23 en 22.49 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2