Franse mijnwerkers gaan aarzelend aan de slag Duitsers in Egypte woedend over de houding van Bonn stretchkant slip WERELDNIEUWS Ho Kan dunatai dunatai Kan monos Van dag tot dag em Populairiteit van De Gaulle daalt Bonn zal Frans- Duits verdrag aanvullen Stakers in de buurt van Calais zijn nog niet bereid tot werkhervatting Europese school in Luxemburg 10 jaar Zeven OAS-ers veroordeeld Koning Saoed laat het breed hangen Cubaanse ballingen op weg naar Miami HEEFT U EEN SPEELTUIN IN HUIS? Op U ^Praatótoel VRIJDAG 5 APRIL 1963 Er komt een clausule in over NAVO en EEG Australische regering door oog van naald ROYAL HAIRLUS DE TESTLABEL Nieuwe belastingen? Nieuwe stakingen Tien jaar voor kolonel Bertrand de Sèze Pompidou onderscheiden Stof H. B. Fortuin d3' De komende Kamerverkiezingen op 15 mei en de daaropvolgende regeringssa menstelling zullen, zoals dat in Nederland ook nauwelijks te verwachten is, geen sen sationele verschuivingen van partijmachten te zien geven. In de bedaarde en enigs zins vastgeroeste situatie zit weinig „mu ziek", al moet daarbij onmiddellijk worden aangetekend dat eèn teveel aan muziek de levensomstandigheden in vele landen da nig benadeelt en oorzaak is van veel on rust en narigheid. In de huidige situatie is bovendien nog een extra factor voor partijtrouw en dus tegen verschuivingen op grote schaal aan te Wijzen, namelijk het feit dat de vurigste wensen van de kiezers liggen op een ge bied dat door nagenoeg alle partijen ijve rig wordt bewerkt: het gebied namelijk van maatschappelijke lotsverbetering. De woningnood is daarbij punt nummer één. Alle partijen erkennen de urgentie van deze voorziening en er is geen partij aan te wijzen die de verlossende tover formule voor deze nood bezit. Welvaarts verdeling is punt nummer twee, en ook op dit omstreden chapiter kan geen van de partijen zich beroemen op opzienbarende voornemens, ofschoon uiteraard de P.v.d.A. „van nature" de beste papieren met be trekking tot de verwachtingen zou moeten hebben, terwijl de V.V.D. eveneens van nature het brandmerk van hettegendeel lijkt te dragen. In dat opzicht echter liggen in de praktijk allerlei voetangels en klemmen, wanneer men zoekt naar een zo eenvoudig moge lijke analyse van de verhoudingen. Want er valt moeilijk te ontkomen aan de indruk dat grote groepen werknemers hun strijd om betere levensvoorwaarden niet meer behoeven te richten tegen de vroegere doelwitten van de arbeidersbewegingen, de werkgevers, doch tegen het warnet van overheidsbureaucratie en stroeve regelap- paraten die diverse regeringen achtereen volgens hebben opgebouwd en die te wei nig soepel reageren op werkelijke noden. De indruk dat men mét de werkgever front moet maken tegen deze formalistisch lopende overheidsmachine, althans gezon de en aanvaardbare bedrijfsvoering moet helpen bevorderen tegen sommige overge- organiseerde overheidsinstellingen, heeft de laatste jaren nog versterking gekregen door de in vele bedrijven gevolgde taktiek van eigen sociale sanering bóven de ver plichte minima. Tal van ondernemingen in den lande hebben in dat opzicht een faam gekregen, die door de arbeidersbewegin gen ten volle wordt onderschreven. De welvaartsspreiding is, voor zover zij is ge realiseerd, voor een groot deel op initia tief van de bedrijfsleidingen in volledig overleg met de werknemerskernen tot stand gekomen. Uiteraard geldt dat slechts voor die ondernemingen, waarvan de lei ding de Redelijkheid en efficiency van een winstverdeling over het hele bedrijf kon inzien. Maar daarbij moet toch wor den vastgesteld dat de sorialiseringsinitia- tieven in sommige bedrijven eerder door de overheid vertraagd dan bevorderd zijn geworden. Het zou onrechtmatig zijn, daarvan de schuld op bepaalde regeringspartijen te schuiven, aangezien regeringsverantwoor delijkheid iets anders is dan partijtaak en veel méér omvat dan loonsverhoging en welvaartsspreiding, zoals bij voorbeeld de zorg voor de betalingsbalans en de rezon- de verhouding tussen lonen en prijzen. Wèl echter kan men stellen dat in Ne derland de strijd van werknemers tegen belemmeringen van hun persoonlijke wel vaart. en leefmogelijkheden langzamerhand verschoven is naar het front, waar de re gering binnenlandse noden afweegt tegen internatioale commerciële, politieke en mi litaire mogelijkheden. Op dat front spreekt bijvoorbeeld de P.S.P. dan een enigszins uitzonderlijk woord, door de binnenlandse noden hoger te schatten dan de militaire verplichtingen naar buiten. Haar leuze kan in deze tijd van stabiele partijverhoudin gen wellicht enige beweging veroorzaken, omdat twijfel is ontstaan aan de redelijk heid van een jarenlang gekweekte psycho se van direct dreigend gevaar op het mi litaire front en aan de redelijkheid van het enorme bedrag, waarmee nationaal die dreiging gekeerd heet te worden. Ter wijl een nóg grotere twijfel, en dan over de hele linie van het kiezersvolk, bestaat over de vraaf of een zeer reëel en funest gevaar van binnenlandse aard als de wo ningnood daartegenover wel serieus en financieel-royaal genoeg is onderkend en aangepakt. De populariteit van president De Gaulle is blijkens de resultaten van een opinie-onderzoek van het Franse instituut voor publieke opinie, tijdens de mijnwerkersstaking scherp gedaald. De volgende cijfers kwamen uit de bustevreden: 42 percent, ontevreden: 40 percent, geen mening: 18 percent. Op 1 maart, toen de staking begon, was 55 percent van de ondervraagden nog tevreden met de president, 27 per cent was ontevreden en 18 percent liet het koud. In januari waren deze cijfers nog gunstiger: respectievelijk 64, 22 en 14 percent. (Reuter) CADENABBIA (DPA) Veertien lei dende politici van de West-Duitse rege ringspartijen, de Christen-Democratische Unie (CDU) en de vrije democraten (FDP), zijn het in het vakantieverblijf van bondskanselier Adenauer aan het Como-meer verrassend snel eens geworden over de ratificatie van het Frans-West- duitse verdrag van samenwerking. Het staat thans vast, dat aan het ver drag een inleiding zal worden toegevoegd, die spreekt van de Westduitse wil geen afbreuk te doen aan de verplichtingen van de bondsrepubliek in de Noordatlantische Verdragsorganisatie of aan haar banden met de Europese Economische Gemeen schap. De uiteindelijke formulering van de inleiding zal door het parlement ge schieden, dat het verdrag op 25 april in eerste lezing in behandeling neemt. De inleiding zou een bevestiging bevatten van de Frans-Westduitse vriendschap, en een „duidelijke verklaring ten gunste van de (Duitse) hereniging, de Europese Gemeen schappen en van de voortzetting der in spanningen voor de Europese eenwording en het Noordatlantisch bondgenootschap". Het verdrag zelf zelf zal niet wordep ge wijzigd. CAMBERRA (Reuter) Het heeft maar weinig gescheeld, of Australië had nu zon der regering gezeten. Een motie van wan trouwen tegen de liberale regering van Sir Robert Menzies werd woensdagavond in het parlement met 59 tegen 58 stemmen verworpen. De motie was ingediend door de leider van de oppositie, de socialist Arthur Calwell, op grond van het beleid van de regering op het gebied van econo mie, werkgelegenheid, defensie en buiten landse zaken. 'Advertentie Wlllltlllttw Waarschijnlijk niet, maar als de kin deren binnen spelen zal het er dik wijls op lijken. Wanneer u dus vast tapijt koopt, zult u de hoogste eisen stellen aan de slijtweerstand van dat tapijt. Deze eisen kunt u stellen aan Een speciaal Stoutenbeek vast tapijt, dat met ere de testlabel draagt. Het zeer sterke 3-draads garen is door een extra rubberlaag vast verankerd in de rug. Door zware slijtproeven heeft het zijn enorme sterkte bewezen. Boven dien munt het uit door zeer aparte kleureffekten in groen/blauw/anthra- ciet, bruin/groen/anthraciet, rood/bruin/ groen en goudbrons met bruin. Per vierkante meter g» kost dit prachtige tapijt ■■■•W leder testlabel-artikel voldoet uitste kend aan de normen ten opzichte van de vastgestelde prijs en is getest op kwaliteit kleurechtheid binding en slijtweerstand UW GARANTIE VOOR EEN LANGER „TA P IJ T L E V E N Alleen bij WONINGINRICHTING - BEVERWIJK - 250 MODELKAMERS (Van onze correspondent) PARIJS Vanmorgen vroeg zijn de meesten van de ongeveer 200.000 Franse mijnwerkers die begin maart in staking waren gegaan, voor het eerst weer in de schachten afgedaald. Zonder dat men van een Canossa-gang mag spreken, zijn ze evenmin in overwinningsstemming terug gekeerd. Het heeft de leiders der drie vak centrales gisteren op bijeenkomsten in Lens en Valenciennes hi Noord-Frankrijk niet weinig moeite gekost de mijnwerkers ervan te overtuigen dat ze het akkoord maar aan moesten nemen en dat ze met het compromis zelf niet eens ontevreden behoefden te zijn. Maar vóór de mijnwer kers die slotsom wensten te aanvaarden, Advertentie KOSTUUMS (te kust en te keur) BETERE HERENKONFEKTIE EN HERENMODE Zijlstraat 71 Haarlem TEL. 16963 LUXEMBURG (ANP) Donderdagmid dag is in Luxemburg op feestelijke wijze het feit herdacht, dat de eerste Europose school, die (jaar gevestigd is, tien jaar be staat. Op een bijeenkomst, die door prins Jan van Luxemburg en door vele belang rijke persoonlijkheden werd bijgewoond, voerden deskundigen op het gebied van Europese onderwijs het woord. De bijeen komst werd opgeluisterd door zang en dans, uitgevoerd door leerlingen van de school. De Europese school in Luxemburg heeft op het ogenblik 1320 leerlingen van vijf tien verschillende nationaliteiten. Iets meer dan tien percent bestaat uit Neder landers. Aan de lagere en middelbare af deling zijn tezamen negentig leerkrachten verbonden. Ter gelegenheid van deze tiende verjaar dag werd een gedenicboek uitgegeven, waarin nader wordt ingegaan op de me thoden van onderwijs en op de ervarin gen, die in Luxemburg zijn opgedaan. In oktober hoopt men bij het kerncen trum in Petten een Europese school te openen, die zal werken naar het voor beeld van die in Luxemburg. hebben de oren van de vakbondsleiders ge tuit van scheldwoorden en bedreigingen die hen naar de hoofden werden geslin gerd „Verraders" en „gaullisten" behoor den nog tot de vriendelijkste bejegenin gen. In negen mijnen in de buurt van Calais hebben de mijnwerkers, nadat ze gisteren ai voor de bureaus der vakcentrales had den betoogd,, vanmorgen geweigerd af te dalen omdat ze de 6V2 percent onmiddel lijke loonsverhoging te laag vinden. Het percentage, van deze minderheid van mijn werkers, die de staking wensen voort te zetten, kon vanmorgen nog niet worden gegeven. De regering toont overeenkomstige ge voelens van gelatenheid. Men wil deze zwarte pagina, figuurlijk en letterlijk ge sproken, van de mijncrisis liefst zo snel mogelijk vergeten. Regeringsvertegenwoor digers hebben gisteren voor de naaste toekomst een nieuwe radiorede van De Gaulle aangekondigd over het hele com plex van economische, sociale en politie ke problemen die de mijnstakingen aan de orde hebben gesteld. Bij die gelegen heid zal de generaal het Franse volk ver moedelijk ook wel, in de vorm van nieu we belastingen de eerste rekening van de vijf weken mijnstaking presenteren. Ondertussen blijft het buiten de sector van de mijnen op het sociale front toch nog onrustig terwijl ook de boeren, die ontevreden zijn over de prijs van de melk, zich weer beginnen te roeren. Niettemin hebben de boeren voorlopig afgezien van een actie en beloofd voor Pasen de gro te wegen met hun tractoren niet te zullen blokkeren. Daarentegen heeft het perso neel van radio en televisie de daad bij het woord gevoegd, als we ons zo kunnen uitdrukken, door vandaag juist alle da den achterwege te laten en met een sta king wat extra kracht achter hun loon eisen te zetten. PARIJS (Reuter) In Parijs zijn don derdag zeven mannen veroordeeld tot ge vangenisstraffen omdat zij samengezwo ren hebben tegen de staat. Zjj zouden een opstand hebben voorbereid van de O.A.S. (de organisatie van het geheime leger). Op de publieke tribune brak een tu mult los toen de president van het ge rechtshof tegen een van de verdachten, de gepensioneerde kolonel Bertrand de Sèze, zei dat hij „zijn eer besmet" had door deel te nemen aan het zogenaamde „komplot van de Champs Elysées". De publieke tribune werd ontruimd. Het publiek begon buiten echter te schreeu wen. De scène kreeg tien jaar gevangenis straf, de andere verdachten kregen lich tere straffen. De zeven werden in febru ari van het vorig jaar door. de politie gevonden in een advocatenkantoor bij de Chapms Elysées. Zij hadden documenten bij zich met plannen voor een opstand. (Van onze correspondent) PARIJS Koning Saoed van Saoedi Arabië, die al een dag of tien in Nice aan de Rivièra logeerde, is in Parijs aangeko men waar hij in een particuliere kliniek een oogoperatie zal ondergaan. De Arabische vorst die 64 jaar is, staat aangeschreven als de rijkste monarch ter wereld. Gezegd mag echter worden dat, als hij het breed heeft, hij het ook breed laat hangen. Bij zijn afscheid in Nice heeft hij alle vijftig leden van het hotelperso neel een massief gouden horloge geschon ken. Hij had bij de Air France een speci aal Boeing 707-toestel afgehuurd waar door de vliegreis naar Parijs hem 10.000 gulden kostte. In de Parijse kliniek heeft de vorst zijn intrek genomen in een kamer met radio en televisie, die gelegen is in een vleugel welke eerst geheel werd ontruimd en waar zijn lijfwachten en eigen artsen logeren. Het bedrag, dat de chirurg voor de opera tie heeft bedongen, is niet bekend. CAIRO Prof. Wolfgang Pilz, een van de Westduitsers die in Egypte aan mili taire projecten werkt, heeft laten weten, dat hij er over denkt van zijn Duitse na tionaliteit af te zien, ingeval de regering in Bonn zou besluiten tot maatregelen te gen de Westduitse geleerden in Egypte. Van andere zijde werd de verwachting ge uit, dat in dat geval waarschijnlijk alle Westduitse geleerden in Egypte de Egyp tische nationaliteit zouden willen aanne- De enige oorlogsmisdadiger van wie be kend is dat hij is betrokken bij de raket en vliegtuigbouw in Egypte, is dr. Hans Eisele, een .natuurkundige uit München, die gezocht wordt wegens medische wreed heden begaan in concentratiekampen, schrijft de New York Times vandaag. Eisele vluchtte in 1958 naar Egypte en werkt nu aan de bouw van twee straal jagers, ontworpen door de Duitse vlieg tuigbouwer Willy Messerschmitt. Volgens het Amerikaanse blad werken ongeveer 500 Europeanen in Egypte onder contract aan de bouw van militaire vlieg tuigen en raketten. Het merendeel bestaat uit Westduitse ontwerpers en technici die werken San het straaljagerproject. Generaal b.d. Wilhelm Farmbacher, al dus de New York Times, was het hoofd van de groep Duitse militaire adviseurs van 1951 tot 1958 Bij de bouw van de Egyptische raketten worden sleutelposities bezet door de Duit se geleerden Eugen Sanger, Paul Görke, Wolfgang Pilz, Hans Kleinwachter en Heinz Krug. (Reuter). NASSAU (Reuter) Zestien Cubaanse ballingen en een Amerikaan zijn op de Britse Bahama-eilanden onder bewaking van een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht scheep gegaan naar Miami. De Cubanen waren zondag op het Bahama- eilandje Cay gearresteerd en naar Nassau overgebracht. Leiders van de Cubaanse ballingen in Miami hebben de mannen op dracht gegeven hun offensieve actie tegen Cuba toch uit te voeren. Premier Georges Pompidou van Frankrijk heeft de medaille ontvan gen van de Amerikaanse Vereniging van oud-strijders. Hij werd tevens ver eerd met een kwartiermuts van de Amerikaanse veteranen. De onder scheidingen werden hem overhandigd door luitenant-kolonel Howard C. Dullin van het Amerikaanse Legioen. Een Amerikaans boek vertelt mij, dat de hoeveelheid fosfor in de zee zo beperkt is, dat vrijwel de hele beschikbare kwan titeit steeds in gebruik is om vissen en oesters en palingen en andere organis men te fabriceren. In feite kunnen er geen nieuwe zeedieren geboren worden, voor een oudere generatie afsterft en de be schikbare fosfor terugschenkt in de al gemene vergaarbak. Er is een wachtlijst voor de vrijkomende fosfor, een file om te kunnen bestaan, een rij om te leven, een volgorde om geboren te worden. We kunnen uitsluitend leven bij de gra tie der beschikbare grondstoffen en die zijn, althans wat fosfor betreft, beperkt. „Als jij doodgaat, zou ik dan je fosfor kunnen overnemen om geboren te wor den?" Wellicht zou de ongeboren genera tie kunnen adverteren. „Aankomende zwaardvis (aanzienlijk geslacht) vraagt kleine hoeveelheid fosfor tegen elke prijs. Brieven onder nummer.Er zou een zwarte markt in fosfor ontstaan. Het toont ons, hoe ons bestaan op aar de slechts een geleend leven is. Als het voorbij is geven wij de gebruikte grond stoffen onder hartelijke dankzegging te rug tot nut van het algemeen. En dan langzaam, over het aantal jaren van een mensenleven, worden ze weer opnieuw opgebouwd totdat onvergelijkelijke me chanisme: de krantenlezer. Er is niets nieuws onder de zon. Dat waar u en ik uit gemaakt zijn is zo oud als de wereld. Oude mineralen, oude vi taminen, oude cellen, gelijk een tweede hands naaimachine opnieuw samengesteld en voor gebruik gereed gemaakt. Ik weet niet of onze geest voortbestaat. Maar van het lichaam ben ik zeker. De essentiële ingrediënten worden gezuiverd, gecatalogiseerd en opnieuw gebruikt; voor madeliefjes of voor aardkruipers, voor vo gels of voor vissen. De mens is mest voor het nageslacht. We zijn één met de rest van de natuur. Stof uit stof en weer tot stof. Tot weerziens dan, in een volgende samenstelling. Advertentie COM^OIït ,G" panty girdle breeches slips •HELANCA- Sanitized super elastisch volledig geminderd D De Elbe over. Vier jonge Oostduitsers, die woensdagavond naar West-Berlijn trachtten te vluchten, zijn door Oostduit- se grenswachten gesnapt en gearres teerd. Meer geluk hadden twee gezinnen van tezamen tien mensen in Nedersak- sen, die op een eigengemaakt vlot on gemerkt de Elbe overstaken, met mee voering van een grote hoeveelheid baga ge, waaronder zelfs een televisietoestel. Toen de buitenboordmotor het begaf, werden de afgeschroefde achterwand van het t.v.-apparaat en een deksel van een koffer als peddels gebruikt. In het midden van de rivier werd het gezel schap opgepikt door twee Westduitse douanevaartuigen. Verduistering. Een afdelingschef van een warenhuis in de Sovjet-republiek Arme nië, die wegens zijn onkreukbaarheid ja renlang als voorbeeld was gesteld, is wegens verduistering tot een waarde van 300.000 ter dood veroordeeld. De hemel boven Djakarta. In Djakarta zal een planetarium worden gebouwd, bekostigd uit een Oostduitse lening van 525 miljoen roepia. Tyfus. Het „Informatiebureau „West", een particulier nieuwsagentschap in West- Berlijn, heeft melding gemaakt van het uitbreken van tyfus in een Oostduits dorp. Coëxistentie. Premier. Macmillan heeft in het Lagerhuis in antwoord op vragen gezegd, dat Engelands handel met China zich uitbreidt en zich verder zal uitbrei den. Softenon-les. De Britse regering zal een orgaan in het leven roepen voor de con trole op nieuwe geneesmiddelen voor dat deze in de handel komen. Advertentie (Wat Kan kan kan Kan alleen) I. KAN juwelier - horloger BARTELJORISSTRAAT 2 - HAARLEM (Grieks) TELEFOON 13004 Papoea-ontvangstcomité. In Hollandia is een comité opgericht voor de ontvangst van president Soekarno, die enkele da gen na de overdracht op 1 mei een be zoek aan deze stad zal brengen. De voorzitter van het comité is Lucas Jou we (neef van de thans in Nederland - wonende Nicolaas Jouwe). Leden zijn de plaatselijke hoofden van de adat. Geen leugendetector. President Kennedy heeft op zijn wekelijkse persconferentie het gebruik veroordeeld van een „leu genontdekker" bij het onderzoek op het ministerie van defensie naar het uitlek ken van gegevens over het senaatson- derzoek naar het beleid van minister McNamara. De leugenontdekker is nu terzijde gelegd. Dierenhospitaal. Uit bijdragen van parti culieren en de overheid zal bij Stock holm een dierenziekenhuis voor grote en kleine dieren worden gebouwd. Het zal zijn voorzien van röntgenkamer, opera tiezalen en crematorium voor de niet goed aflopende gevallen. Handarbeid. De 21-jarige John Bradshaw, student aan de universiteit van Natal, beweert een nieuw wereldrecord hand schudden gevestigd te hebben met het 72.293 maal verrichten van deze hande ling. Het vorige record stond met 51.319 maal op naam van een student uit Kaap stad. Schrokkerig. President Tubman van Libe ria heeft bekendgemaakt dat een mui terij op een militaire basis bij Monrovia is geëindigd, nadat hij had gedreigd de revolte met behulp van gezagsgetrouwe troepen neer te slaan. Een bataljon ar tilleristen was in opstand gekomen na dat was gebleken, dat de commandant en zijn officieren driekwart van de rant soenen voor het gehele bataljon hadden opgemaakt. De officieren zijn gearres teerd en zullen voor een krijgsraad moe ten verschijnen. Revolutie in de watten. In Irak is een nieuwe perswet uitgevaardigd. Journa listen mogen niets meer schrijven „wat schadelijk is voor de revolutie of haar doelstellingen". Buitenlandse correspon denten mogen alleen met toestemming van de overheid hun beroep uitoefenen. Zij zullen gewaarschuwd werden als hun berichten over Irak „verzinsels cf ver draaiingen van de waarheid" bevatten. I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3