bender Negen meisjes voor vier maanden naar Duitsland (H)OORAPPARATEN Voor de politierechter Nederlands jongste conferencier SLIJTERIJ SWIER lR.de BOER Hector in 4 maanden gebouwd Hoge groenteprijzen maakten leven duur Verzending van zeepost „Diakonaal jaar Haarlem'' Slager legt vleesmes neer Gevonden Kijkavond Kamperen VRIJDAG 5 APRIL 1963 uw gezelligheidsleverancier PANTALONS SPORTCOLBERTS COSTUUMS REGENJASSEN HERENMODE iüjjl UiILjU Examens AUDI U M PHILIPS SIEMENS ALLEENVERKOOP IN IJMUIDEN IN IJMUIDEN GEVESTIGD KENNEMERLAAN 92 TELEFOON 5072 Onvriendelijk Klap Uitspraken van de Haarlemse rechtbank CONSTANT - verlovingsringen Advertentie Voor uw wijnen en gedistilleerd LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen voor hand en hoofdarbeiders, zoals het CBS dat sa menstelt op basis 1959/1960 100, gaf van medio januari tot medio februari een stij ging met 2 punten te zien. Het totaal in dexcijfer exclusief verplichte sociale ver zekeringen en loonbelasting steeg van 107 naar 109 en het totaal indexcijfer inclu sief verplichte sociale verzekeringen en loonbelasting van 105 naar 107. Vanmorgen zijn negen meisjes van het station in Haarlem vertrokken naar Duitsland in het kader van het „dia- konaal jaar", uitgaande van de Her vormde vrouwendienst in Haarlem en omstreken. De meisjes zullen geduren de vier maanden in Duitse inrichtingen werken om hun „praktisch jaar" af te maken. Advertentie Steeds het nieuwste in 5E»a Cr.irrt Scheren- en gj jongens Hj kleding IcSSEHS Breestraat 17.- 19 Beverwijk Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de conrespondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „Noordam" (10 april); Argentinië ms „Rio Chico" (8 april) en ms „Alhena" (9 april); Australië ms „Toledo" (8 april); Brazilië: mg „Alhena" (9 april); Brits-Oost-Afrika: ms „Piérre Loti" (10 april), Canada: ms „Pr. Margriet" (10 april) Chili: ms „Archimedes" (9 april); Ned. Antillen; ms „Pericles" (9 april); Nw.-Zeeland: ms „Alaric" (8 april); Suri name: ms „Ladon" (10 april); Republiek Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: ms „Transvaal Castle" (7 april) en ms „Algol" (10 april). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Utrecht. Geslaagd voor doctoraal examen sociologie: W. A. M. Evers en C. A. M. Touw (Utrecht), R. W. de Widt (Arnhem). Notarieel staatsexamen II: R. W. Dijkstra (Den Haag). Amsterdam. Geslaagd voor het belas tingconsulentsexamen M. P. Rooyakkers (Den Haag). Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde J. J. Boer (Onstwedde) en J. J. van Goch (Groningen). Utrecht. Gepromoveerd mr. J. de Rui ter (Utrecht) tot doctor in de rechtsge leerdheid. Mr. de Ruiter is substituut-grif- fier bij de rechtbank te Utrecht. Amsterdam (V.U.) Kandidaatsexamen in de Franse taal- en letterkunde mej. C. Doekes (Goes). Nagewuifd door hun familieleden en en kele leden van de hervormde vrouwen dienst in Haarlem en omstreken zijn van morgen negen meisjes uit Haarlem, Heemstede, IJmuiden, Aalsmeer en Schiermonnikoog met de trein van tien over half elf van het station in Haarlem vertrokken met bestemming Miinster (Westfalen) in Duitsland. De meisjes gaan daarheen in het kader van het „diakonaal jaar" en zullen gedurende vier maanden in bejaarden-, kinder- en ziekenhuizen werken. Bepakt en bezakt en zich een beetje „ik voel me zo zenuwachtig"-voelend stapten ze in de trein naar Amsterdam: Hilde Zorn, 17 jaar, Zijlweg 84 rd in Haarlem, die in het Elizabeth's Gasthuis in Haar lem als verpleeghulp werkte; Mar ja Spijer. 17 jaar, Middenweg 108 in Haar lem, die verzorgster was in het diakonaal verpleeghuis aan de Jansstraat in Haar lem; Tineke Baarsen, 22 jaar, uit Aals meer, die huishoudelijke hulp in het be jaardencentrum „Kennemeroord" was; Loes Meijer, 17 jaar, Middenweg 110 in Haarlem, die ook in het diakonaal ver pleeghuis werkte; Annelies Oskamp 18 jaar, Frederik van Eedenplein 28 in Heemstede zij heeft in het herstellings oord „Zonneduin" in Bloemendaal ge werkt; Marjo van de Graaf 17 jaar, Lijs- terbesJaan 9 in Heemstede, die in „Meer en Bosch" was als verpleeghulp; Riet Brouwer, 19 jaar, Kon. Wilhelminakade 79, IJmuiden zij werkte in de Stichting Vo gelenzang als verpleegster; Ronny Mik, Poolstraat 17 in IJmuiden, was verpleeg hulp in „Meer en Bosch" evenals Riekje Schut, 18 jaar, uit Schiermonnikoog. In Münster worden de meisjes aan het station afgehaald door Schwester Marianne van het Diakonissenmutterhaus in Mün ster. Van daaruit worden ze getweeën naar hun toekomstige werkkring gebracht. Vijf jaar geleden is de hervormde vrou wendienst met dit experiment begonnen met de bedoeling meisjes die geen plan hadden verpleegster te worden toch in de gelegenheid te stellen de facetten van dit beroep te leren kennen om hun de gele genheid te geven er voor te gaan voelen. Hiervoor kunnen zij aan een „praktisch jaar" meedoen, waarvan ze acht maanden in Nederlandse inrichtingen en vier maan den in Duitse inrichtingen werken. De meisjes blijven thuis wonen en wer ken ongeveer acht uur in een inrichting 's avonds worden ze in de gelegenheid ge steld cursussen te volgen. In Duitsland wo nen zij uiteraard intern en ontvangen een maandelijkse toelage in de vorm van een ruim zakgeld. De bijkomende onkosten voor cursussen, conferentiedagen, een reis naar Brussel en Münster zullen voor de meisjes worden betaald door de „centrale kas waarin de inrichtingen hun bijdragen stor ten. De meisjes, die zich voor dit „praktisch jaar" hebben aangemeld doen dit on der het motto „iets voor een ander te doen". Advertentie VIWIJNDRKHTC/^<0Uh*UMtMDfN Vier maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, waarvan twee maan den voorwaardelijk: dit eiste de officier van Justitie, mr. G. W. F. v.d. Valk Bou- man woensdag tegen drie Haarlemse jon gens, een negentienjarige matroos, een achttienjarige slachter en een negentien jarige leerling-metselaar. Dit trio werd ervan verdacht op 3 maart van dit jaar in de Haarlemse Parklaan een auto te hebben gestolen, althans een poging daar toe ondernomen te hebben. Nadat zij op de avond van 2 maart nog al wat wijn en bier hadden gedronken vonden zij na het sluiten der café's een niet afgesloten auto. Zij duwden de wa gen honderd meter weg en gingen er toen inzitten. De matroos zat achter het stuur. Een surveillerende agent trof hen in de auto aan, vroeg naar de papieren, waar op deze drie de vlucht namen. In het Kenaupark schoot de agent de matroos in het been, nadat hij enige waarschu wingsschoten had gelost. Mr. Van der Valk Bouman meende dat de toeëigenings- daad was voltooid zodat er dus sprake is van diefstal. Hij stak een pluim op de pet van de actieve agent. De drie verdedigers mr. H. Luyken, mr. A. W. Luikinga en mr. B. J. Lam- bers wezen erop, dat het wegduwen van een auto op zichzelf nog geen poging tot diefstal of diefstal is. Mr. Luyken vond het schot in het been een nogal drastische msstrGêsl. De politierechter achtte dit geen dief stal, maar poging tot diefstal. Hij ver oordeelde de drie Haarlemmers tot een gevangenisstraf van twaalf weken waar van zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het voorarrest wordt van deze gevangenisstraf afgetrok ken. Een 41-jarige huisvrouw uit Zandvoort werd wegens belediging van een hoofd- employé en de directeur van het post kantoor in Zandvoort veroordeeld tot een boete van 80,- subsidiair twintig dagen hechtenis. In februari van dit jaar had zij een minder gangbaar woord gebezigd tegen deze beide heren, die haar verzoch ten haar hond buiten het postkantoor te brengen De aanwezigheid van de hond in dit kantoor was namelijk verboden. De vrouw voldeed niet direkt aan dit ver zoek, waarop het gesprek een onvriende lijke toon kreeg. De officier van Justitie had honderd gulden boete geëist. De vrouw gaat in hoger beroep. Een 40-jarige huisvrouw uit Hillegom hoorde woensdag voor de politierechter vier maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. In september verleden jaar zou zij tijdens een burenruzie een van haar buurt genoten met een fles bleekwater op het hoofd hebben geslagen. Zij ontkende. Vier getuigen verklaarden dat zij de klap had den zien toebrengen. De politierechter meende dat de klap wel dodelijk had kun nen zijn. Hij veroordeelde haar tot een maand gevangenisstraf, met toewijzing van een civiele vordering ten bedrage van ongeveer 130 gulden, die het slachtoffer had ingediend. Haar echtgenoot, een 45- jarige bloemistarbeider werd wegens be dreiging met enig misdrijf tegen het le ven gericht veroordeeld tot een week ge vangenisstraf. Na de ruzie had hij een fabrieksarbeider die de ruzie had gezien proberen te bewegen geen getuigeverkla- ring af te leggen. „Als je durft te getui gen. dan kom ik je 's aVonds wel eens tegen in het donker. Dan zal het slecht met je aflopen". Verdachte ontkende dit te hebben ge zegd, maar twee getüigen bevestigden dit Mr. S. Groen die in beide zaken als ver dediger optrad achtte geen overtuigend bewijs aanwezig en vroeg vrijspraak. De officier van Justitie had twee weken ge vangenisstraf geëist. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 28-jarige inwoonster uit Zaandam veroordeeld tot een boete van 500 subsi diair twee maanden en drie jaar ontzeg ging van de bevoegdheid tot het besturen van motorvoertuigen. In mei verleden jaar had zij met haar personenauto in Zaan dam een botsing veroorzaakt met een bromfiets. De duopassagiere van deze bromfiets overleed in het ziekenhuis. Een zestigjarige directeur uit Amster dam werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorar rest en drie jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. In februari van dit jaar was hij in Halfweg met zijn auto in botsing gekomen met een andere wagen. Bij deze botsing werden twee inzittenden van de andere wagen gewond. De directeur was na de aanrijding doorgereden. De officier van Justitie had vier maanden gevangenis straf geëist met vijf jaar ontzegging. Een 27-jarige servicemonteur iut Haar lem werd veroordeeld tot een week ge vangenisstraf en zes maanden ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van motorvoertuigen. In januari van dit jaar had hij op een zebrapad twee bejaarde mensen aangereden, die daarbij ernstig gewond werden. De officier had drie we ken geëist. Een dieselmonteur uit Wormerveer werd wegens het veroorzaken van een aanrijding veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging. Advertentie ALLE MODELLEN Humorist, Conferencier, Impresario: Ger Nicen, De Ruyterstraat 26, tel. IJmui den 8531, stond er op een enveloppe die we onlangs in onze brievenbus vonden. De enveloppe bevatte het vol gende schrijven, dat we woordelijk weergeven: „Mag ik u even voorstellen Ger. Ik ben 17 jaar oud. Mijn hobby is conferencie- ren, wat ik al zo'n jaartje doe. Met veel succes mag ik wel zeggen. Verleden jaar april heeft men mij op een talenten-avond in Heems kerk de titel gegeven dat ik „Nederlands jongste confe rencier" ben. Ik heb zo'n 40 keer opgetreden voor onge veer 11.000 mensen. In IJmui den speel ik praktisch nooit, ik heb 2 keer in IJmuiden opgetreden in het Hervormd Jeuigdgebouw en voor de J.K.A.J. afd. IJmuiden. Ik ben ook de conferencier van het revuegezelschap „Vester" uit Santpoort o.l.v. Jaap NijsSen. Ik heb o.a. opgetre den in Haarlem (Brinkmann). Den Helder (voor de mari niers), Uitgeest (de Ooie vaar), Zaandam (r.-k. ver enigingsgebouw), Santpoort (De Weyman en Zomerlust), Bennebroek (verenigingsge bouw), Badhoevedorp (Rijst- vogelstraat 19), Zandvoort (Oberbaiern in de Zeestraat), IJmuiden, Amsterdam (Ho tel Rijnders, Breestraat 31. Heemskerk (Herv. Instuif De Magneet, Ten Katestraat), Haarlem (Concertgebouw). Als u inlichtingen wilt hebben over mij, hoe of ik speel, kunt u zich richten tot: Jaap Nijssen, Hagelingerweg no. 103, Santpoort; J. van Maasdam, Rijstvogelstr. 19, Badhoevedorp; Ed Teer, Da Costastraat 24, Heemskerk; A. Donker, Kanariestraat 3, Amsterdam-N.; J.K.A.J., p./o. René de Jong, Willembeeks- weg, Trefpunt (clubhuis) IJmuiden. Voorts staat er 'n stukje geschreven in het maandblad „Tijdsein", uitge geven door Kath. Instuif Ne derland, Joh. Verhulststr. 101, Amsterdam-Z. (januarinum mer 2e jaargang nr. 5, jan. 1963). En ik ben hoofd-chef Minjon afd. Haarlem AVRO, afd. cabaret, inl.: C. J. Roos, Tesselschadestraat 31, Haar lem. Het revuegezelschap Vester telt 60 medewerken den. Ik moet nog optreden in Amsterdam, Den Haag (met Joost de Draaierd van Radio Veronica), Haarlem (Brink mann en Concertgebouw), IJmuiden (2 x Fidelisge- bouwj, Zaandam (met de be kende radio-t.v. band „The Rollers"), Heemskerk (Ta lenten-show) en Badhoeve dorp. Als u omtrent deze op treden inlichtingen wilt heb ben, geef ik u ze gaarne. Ik heb 2 audities gehad bij de K.R.O. radio-t.v., ik zou het talentenprogramma „Spring plank" aankondigen, dit is helaas niet doorgegaan. Voorts heeft Willem O. Duys mij geschreven en ver zocht of ik een auditie bij Conny Stuart of Toon Her mans wil aanvragen; ik heb naar Conny Stuart geschre ven en heb nog geen ant woord teruggehad. Ik schrijf dit niet om over mijn eigen op te scheppen, maar om u te vragen of het mogelijk is dat er een stukje van mij en mijn hobby wil plaatsen in de rubriek Ken- nemer Kruimels. Ik hoop u hiermede van dienst te zijn en verblijf hoogachtend, Ger". LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 het model van de Hector kostte hem een maand of vier. „Kijken is wel het voor naamste", zegt hij, sprekend over zijn werkmethode. Een enkele keer maakt hij ge bruik yan tips en van foto's. Als hij alle nodige gegevens al kijkende vergaard heeft maakt hij een tekening op schaal, aan de hand waarvan hij tot constructie van het model overgaat. Siem van Kampen heeft nu de gloed nieuwe zeesleepboot Gronin gen op z'n programma staan. Bij de landrotten onder de IJmuidenaren zijn er toch velen die zich tot de zee en de schepen voelen aange trokken. Bij sommigen neemt die liefde tastbare vormen aan, zoals bij de heer C. Har- tog, die we veertien dagen geleden met zijn model van de „Neeltje" in deze rubriek te pronk zetten. Vandaag valt de zesentwintigjarige, pasgehuwde machinebank werker Simon Nicolaas („Siem") van Kampen, Ko- nimgsstraat 3, deze hoge eer te beurt. Hij vervaardigde geheel van blik, pijp, las- draadjes enzovoort, dus hele maal van metaal, modellen van de IJmuider zeeslefep- boot Hector en van de bin- nensleepboot Annie Goed koop. Een ander model, een scheepje zonder naam schonk hij weg. De modelbouw Van 23 tot en met 29 maart werden in Velsen de volgen de voorwerpen als gevonden aangegeven: portemonnee m. inhoud; rabiëspenning, ring met sleutels, bankbiljet van 25,bos sleutelb, sjaal, driewielig kinderfietsje, bril, kinderbril, voetbalschoen, rij wieltas, meisjesschoenen, speelballen in netje, dames handschoen, psalmboekje, pocketboekje, damesrijwiel, muts, bankbiljet van 10. damesarmband, herenrijwiel, vulpenhouder, polshorloge, étui inhoudende potloden, 1 pr dameshandschoenen, ak- tentas met inhoud, dames regenjas, poppenwagen en 'n gympak. vormt sinds anderhalf tot twee jaar zijn liefhebberij (met de voetballerij). ,,'s Avonds werk ik dan een uur, dan een halfqurtje aan. Soms gebruik ik er de hele avond voor. Haastwerk is het niet". Het maken van Slager Herman van Brum- melen, Hoofdbuurtstraat 2, Velsen-Dorp, legt er het vleesmes bij neer. Hij is nu achtenzestig jaar en vindt het nu genoeg, na meer dan een halve eeuw het slagers- vak te hebben beoefend. Ruim drieënveertig jaar was hij slager in het pand dat hij gaat verlaten, als er een huis voor hem in IJmuiden beschikbaar komt. ,Hij was eenenveertig jaar eigen baas, tweeëneenhalf jaar werkte hij als knecht in de slagerij Kooyman. Na die tijd als knecht nam hij de slagerij over van de weduwe Kooy man. „Deze slagerij bestaat al sinds 1584", zegt hij. „De bakkerij aan de overkant ook. En nooit is hij van vader op zoon overgegaan. Mijn zoon (de heer Van Brummelen heeft nog drie dochters, red.) vaart als mar conist. Eerst leerde hij het vak wel bij mij, maar op een gegeven ogenblik wilde hij niet langer. Dat speet me wel. Hij had een uitstekend slager kunnen worden". Ook de heer Van Brum melen was aanvankelijk voorbestemd om op een an dere wijze zijn brood te ver dienen, namelijk als schilder. Van de lagere school af moest hij een baas hebben. Zo werd hij schildersknecht te Baarn. „Het was potjes krabben in plaats van schil deren", zegt hij. Tijdens een schilderskarwei bij de Baarn- se slager Van der Brink be gon echter de victorie. Het slagersvak trok Herman van Brummelen meteen al in hevige mate aan. „Ik kon trouwens al een varken ste ken", vertelt hij. „Baas als je nog een knechtje kan ge bruiken", sprak hij tot de heer Van der Brink, „dan kom je maar". En zie, slager Van der Brink kwam na een paar maanden. „Ja, dat gaat een tijdje goed en wil je ook daar weer weg", zei vader Van Brummelen sceptisch. Hij had het mis. Herman van Brummelen heeft 't slagers vak altijd zijn lust en zijn leven gevonden. „Als hij weer geboren zou worden, zou hij opnieuw slager wor den", aldus zijn vrouw. „Nee, ik heb van mijn keuze nooit spijt gehad", zegt hij zelf. „Ik heb hier altijd plezierig gewerkt en goed mijn kost je verdiend". Slager J. van Tijn uit Haarlem neemt de slagerij over. Deze week maandag is hij begonnen. We kregen van de Elout v. Soeterwoudeschool, christe lijke school voor VGLO en LEAO, Radarstraat no. 108a, IJmuiden, een prachtig ge tekende uitnodiging om de jaarlijkse kijkavond te be zoeken. Deze kijkavond is op dinsdag 9 april tussen 19.30 en 10 uur in de school. Men kan er het werk van de leer lingen bewonderen en dia's zien van het werk op de school. Voor ouders bestaat gelegenheid met de leer krachten te spreken over het gedrag en de vorderingen van hun kinderen. Het Noordhollands duin reservaat heeft op de ten toonstelling Goed Kamp- HISWA door middel van een duindiorama de aandacht van de bezoekers weer ge vestigd op het reservaat en in het bijzonder op de kam- peermogelijkheden op het nieuwe zo fraai gelegen trek kerskamp „Camping Castri- cum". Belangstellenden krij gen een foldertje toegestuurd als zij zich richten tot het bijknatoor der afdeling Ter reinen van het PWN, Van Oldenbarneveldweg 40 te Bakkum, tel. 025182243. gSK I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5