Russen stemmen in met directe verbinding Witte Huis-Kremlin Amerikanen prefereren een telex tussen militairen KOFFIE HET WEER Staatsmijnen hebben nog geduld met Spanjaarden Salzburgweek in Haarlem Ook in Eerste Kamer grote teleurstelling over het verdrag met Duitsland i STORMVOGELS WAGENINGEN /torjG&rHdïAecdZf Nieuwe foto's van de maan in Moskou Stakers moeten zich maandag voor negen uur weer melden Van 19-26 april Duizend kuikens bij boerderijbrand omgekomen Rebellie bedwongen in Argentinië Spaanse arbeiders voor IJ tunnel Cubaanse ballingen opgebracht jcpSeïnevriiJ CHRISTIAANSE Komplefe uitrustingen koopvaardij Eerste resultaat Groothandel 3ac. v. d. Laan extra aanbieding sigaren TEL. 21001 -12547 fcWMORRIS "ieforeyou êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN Vrij zonnig Jodrell Rank verliest contact met Loenik IV Telescoop volgt Loenik Amerikaanse ondergrondse kernproef in Nevada voor alle maatschappijen ter UNIFORMSPECIALISTEN Zijlstr. 71 - Haarlem - Tel. 16963 Opstandelingen tekenen capitulatie-akkoord Het woord is aan In de krant van heden: §1 Ni tegen COIFFURES DE VRIES BRUYNZEEL KEUKENS ülf DOUCHEBAKKEN HANG- EN LEGKASTEN ZAANIAN0SCHE HOUTHANDEL 48e JAARGANG NUMMER 130 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alk afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-QMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 6 APRIL 196;, Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummer» afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant na 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L» Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houl»U*at 98, Haarlem Directie: P. W. Pccrobooro en ^JLC^vande^ije GENèVE (Reuter) De Sovjet-Unie heeft vrijdag op de ontwapeningsconfe rentie in Genève laten weten dat zij bereid is, akkoord te gaan met de in stelling van een rechtstreekse telefoon- of telexverbinding tussen de Ameri kaanse en de Russische regeringen een door de Amerikanen voorgestelde maat regel om de kansen op een oorlog te verkleinen. De Verenigde Staten geven de voorkeur aan een telexverbinding boven een tele foonverbinding om vertaalmoeilijkheden en het gevaar van misverstanden zoveel mogelijk te beperken. Washington ziet ook liever een verbinding tussen militaire hoofdkwartieren dan tussen Witte Huis en Kremlin. De Amerikanen hopen dat de Russische aanvaarding van een verbinding die de kansen op een wereldoorlog moet verkleinen zal leiden tot ernstig overleg over betere contacten tussen beide landen. De Russische afgevaardigde Tsarapkin deelde mee dat iedere regering zelf moet bepalen waar de lijn in haar land zal ein digen. Wel moeten garanties worden ge geven, dat de berichten die over deze lijn zijn gezonden, in handen terechtkomen van de „bevoegde regeringsinstanties". De vraag, waar de verbinding moet komen, zal wel niet veel moeilijkheden opleveren, aldus Tsarapkin. De Amerikaanse afgevaardigde Charles Stelle noemde de aanvaarding van het voorstel „een belangrijke ontwikkeling". De Verenigde Staten juichen dit van har te toe, zo zei hij. Hij kondigde nader over leg met de Russische delegatie over deze kwestie aan. Waarnemers in Genève hebben gezegd, dat er als de besprekingen over de details van deze kwestie vlot verlopen een goede kans bestaat op het eerste tast bare resultaat van bijna dertien maanden onderhandelen over ontwapening tussen de zeventien landen in Genève. Een Russische zegsman zei: „Dit is de eerste daadwerkelijke stap in de ontwa peningsbesprekingen". Westelijke afge vaardigden hebben herhaaldelijk gewezen op het belang van een rechtstreekse ver binding tijdens een crisis als die rond Cuba. Tsarapkin heeft overigens andere Ame rikaanse voorstellen, die voorkomen in het op 12 december 1962 ingediende werkdo cument en die de kansen op een oorlog moeten verkleinen, van de hand gewezen. Advertentie Advertentie Groot pak f. 2.20 H AG - Verkoopkantoor-Postbat 619 - Haarlem Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie LANGE HERENSTR 36-38 - HAARLEM Telefoon 14371 Verwachting tot morgenavond: Droog en over het algemeen zonnig weer. Krachtige tot ma tige wind tussen oost en noord oost. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Aankondiging van troepenverplaatsingen acht hij niet gewenst, omdat een land dat een aanval in de zin had, daarvan kan profiteren. Een uitwisseling van militaire missies heeft bij de huidige internationale spanning geen zin, zo zei Tsarapkin voorts. Zij zouden geneigd zijn, geheime gegevens te verzamelen en de achterdocht alleen vergroten. Oost-Duitsland stelt voor een overeen komst „van rede en goede wil" te sluiten tussen de twee Duitse staten als bijdrage BOCHUM (West-Duit,sland) (Reuter) Het instituut voor ruimteonderzoek in Bochum heeft gisteren uit Moskou verno men dat het Russische ruimteschip Loenik IV zich in de nabijheid van de maan be vindt en zal beginnen met het overseinen van foto's. Het instituut heeft meegedeeld dat de radiosignalen vrijdagmiddag in sterkte en intensiteit zijn toegenomen. Hel instituut trok daaruit ie conclusie, dat de Loenik zich dicht bij de maan bevond en dat een krachtiger zender was ingescha keld. Een programma van radio-Moskou ge titeld „De maan geraakt", dat vrijdag avond zou worden uitgezonden, is zonder opgave van redenen niet uitgezonden. Het Britse observatorium Jodrell Bank heeft het contact met de Loenik verloren. Vol gens Sir Bernard Lovell werden er enige ingewikkelde handelingen uitgevoerd voor dat de signalen zwegen. Hij zei nog niet te weten of dit inhield dat het vaartuig op de maan is gebotst of dat het achter de maan is verdwenen. Waarnemers acnt- ten het mogelijk, dat de Loenik-instrumen- ten op de maan zou laten landen. Deze opname van de Russische maan- raket Loenik IV werd op 2 april te -82.56 uur gemaakt door het observa torium van de Krim door een elektro nische telescoop. Er werden drie op namen gemaakt met tussenpozen van tien seconden van de bewegende Loe nik, die met een cirkel zijn aangegeven. De andere lichte plekken op de foto zijn sterren. (Telefoto uit Moskou). tot ontwapening. Dit voorstel is aan de Amerikaanse en de Russische voorzitter van de ontwapeningsconferentie overhan digd en door Tsarapkin voorgelezen. In het voorstel, dat afkomstig is van de Oostduitse minister van Buitenlandse Za ken, Lothar Bolz, wordt gezegd, dat de twee Duitslanden plechtig moeten verkla ren „af te zien van het gebruik van ge weld in enige vorm, van alle pogingen om de grenzen van de andere Duitse staat in het geding te brengen of te wijzigen, en zowel van 't beproeven, bezitten, vervaar digen en aanschaffen van kernwapens als van de controle erover". De beide staten zouden verder „een wapenstop" in acht moeten nemen, samenhangend met ver plichtingen om de militaire uitgaven niet te verhogen. Minister Bolz spreekt over „de speciale plichten van het Duitse volk na twee we reldoorlogen". De Duitsers moeten, zo zegt hij, een bijdrage leveren tot vermindering van de internationale spanning, het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tus sen NAVO en Warschau-pact, de verhin dering van een verdere verspreiding van kernwapens, en algemene ontwapening. Prinses Beatrix bezocht in Tokio de kinderbewaarplaats van het Japanse Rode Kruis, waarbij zij vergezeld was door prinses Tsjitsjiboe, schoonzuster van keizer Hirohito. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben vrijdag een ondergrondse kernproef in de woestijn van Nevada tot stand gebracht. De kracht van de ontplof fing was betrekkelijk gering. Dit is sinds 15 september 1961 de 64ste proef die be kendgemaakt is en de vijfde in 1963. Advertentie ut HEERLEN De stakende Spaanse mijnwerkers zullen tot maandagmorgen in de gelegenheid worden gesteld hun hou ding te herzien. Dit is het resultaat van besprekingen tussen de directie van de Staatsmijnen en de Spaanse consulaire vertegenwoordiging in ons land. Voor ne gen uur maandagmorgen dienen ds Span jaarden zich bij de ïpijnen te melden wil len zij in aanmerking komen .voor een nieuw arbeidscontract, dat voor de mees ten van hen een financiële achteruitgang zal betekenen. Uitspraken van enkele Spanjaarden doen vrezen, dat in ieder geval het merendeel van de 212 kompels waar het om gaat niet aan het werk zullen gaan. voordat Voortgekomen uit het contact, dat tij dens de tentoonstelling „Nederlandse Orgelpracht 1961" werd verkregen, is een culturele uitwisseling tot stand ge komen tussen de steden Salzburg en Haarlem. De eerste manifestatie in het kader hiervan zal plaats hebben in Haar lem van 19 tot 26 april a.s. onder de naam: Salzburgweek 1963. In de Vis'hal zal een tentoonstelling wor den gehouden van Keltische Kunst en in verband hiermede wordt een lezing gé- houden door prof. dr. Kurt Willvonseder en ing. Ernst Penninger. Op vrijdag 19 april wordt door het Mo- zarteum Orkest onder leiding van Mladen Basic een concert gegeven. Op woensdag 24 april geeft Albert de Klerk een orgel concert in de Grote of St. Bavokerk, met medewerking van Annette de la Bije, so praan en Jan Hesmerg, viool. Op vrijdag 26 april het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends een concert met als solisten de Salzburgse pia nist Gernot Sieber en de organist Albert de Klerk. Het programma wordt afgerond met filmvoorstellingen van de opera „Der Ro- senkavalier" van Richard Strauss in het Studio Theater. Deze film is opgenomen gedurende de Salzburger Festspiele 1960 met als solisten onder andere Elisabeth Schwarzkopf en Erich Kunz, onder leiding van Herbert von Karajan. De jeugd heeft tot al deze evenementen toegang tegen gereduceerde prijzen. De week wordt officieel geopend in de Gravenzaal van het stadhuis met een ont vangst van het Mozarteumorkest. Hierbij zal optreden de sopraan Rottraut Hans- mann met begeleiding van Henk Bijvanck. De opening wordt verricht door de Stadt- rat van Salzburg dr. Heinrich Salfenauer. aan hun eisen is tegemoet gekomen. Die eisen zijn zoals gemeld onder meer (nog) betere voeding, warm stromend water op de slaapkamers en vooral verwarmde douchecellen. Ook eisen zij afschaffing van de regel, dat in het tehuis geen dames voor hen mogen komen. De directie van de Staatsmijnen wil aan redelijke eisen tegemoet komen, maar dan moet eerst het werk worden hervat. Inmiddels hebben groepen buitenlandse mijnwerkers uit andere mijnwerkerstehui zen zich solidair verklaard met de stakers uit Sittard. Een vijftigtal Italianen en Spanjaarden uit huizen in Brurlssum en Stein heeft het werk vrijdag eveneens neergelegd. Tegen hen zullen dezelfde maatregelen worden genöemen als tegen de kompels uit Sittard. Nog steeds houdt de politie van Sittard een detachement manschappen in paraatheid om aan even tuele ongeregeldheden het hoofd te kun nen bieden. De speciale brigade van 80 man personeel van de rijkspolitie die de kompels vrijdagmorgen naar Luik zouden begeleiden behoefde echter niet in het ge weer te komen, omdat de uitwijzing niet is doorgegaan. Het bestuur van de Rooms Katholieke Mijnwerkersbond heeft -de directie van Staatsmijnen verzocht het werven van bui tenlandse arbeiders stop te zetten, omdat naar hun mening de orde en de rust in het mijnbedrijf ernstig wordt verstoord. Dit verzoek bereikte de staatsmijnen onge veer tegelijk met een bericht van de Joe goslavische regering waarin toestemming werd verleend tot het werven van 200 Zuid-Slavische mijnwerkers voor de mijn bedrijven in Zuid-Limburg. Een tachtig jaar oude boerderij in Gar- relsweer (Gr.) is vrijdagnacht in vlam men opgegaan. Een defect aan een broed machine is waarschijnlijk de oorzaak van de brand. De bewoner, zijn vrouw en twee kinderen van 5 jaar en 8 maanden moesten in nachtkleding de vlucht nemen. Er kon vrijwel niets van de inboedel wor den gered. Duizend kuikens kwamen in de vlammen om. De brandweer kon niet bij de boerderij komen, daar de toegangsweg van klei onbegaanbaar was. De bewoner was op 4 maart in de boerderij een kui kenfokkerij begonnen na een verblijf van dertien jaar in Argentinië. BUENOS AIRES (Reuter-AFP) In Buenos Aires is vrijdagavond officieel de ondertekening bekendgemaakt van een ca pitulatieovereenkomst met de rebellen van de marine. Schout-bij-nacht Jorge Palma, commandant van de in opstand gekomen basis Puerto Belgrano, heeft zich overge geven aan het garnizoen van Bahia Blan- ca. Commodore Osvaldo Lentino, de bevel hebber van de luchtmacht van de marine, is naar de ambassade van Uruguay in Buenos Aires gevlucht. De marine-lucht macht had de zijde van de rebellen ge kozen. G u i n o n Een der karaktertrekken van een jong meisje is het met grote hartstocht verrichten van onbeduidende hande lingen. De Spaanse regering heeft nu toch toe stemming verleend voor de werving van 125 Spaanse arbeiders voor het werken in de caissons, die gebruikt worden bij de aanleg van de IJ-tunnel. Dit heeft de plaatsvervangend directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau Amsterdam mee gedeeld. Aanvankelijk had de Spaanse re gering haar medewerking aan een aan vraag voor 100 arbeiders van de bouw combinatie, die de IJ-tunnel bouwt, gewei gerd in verband met de voorwaarden en de aard der werkzaamheden. De arbeiders vallen als gevolg van de toegepaste bouw methode onder de caissonwet, waarbij zij o.a. lichamelijk aan speciale eisen moeten voldoen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Knipselkrant 4 Kerkdiensten15 Films 5 Uit stad en omgeving .5, 6, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Horen en Zien11 Kunst 11 Feuilleton 13 Puzzel13 Erbij 15 t/m 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Effecten en Geldmarkt21 Scheepsberichten 21 Topsy 22 Sport 23 Luidsprekers 22 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Tijdens de vergadering in het RAl- gebouw geeft ir. W. Wijk uitleg bij de grafieken. Aan de grote tafel zaten van links naar rechts prof. dr. P. L. van de Velden, H. Kesler, mr. P. L. Mulder, W. Rehbock, ir. A. van Wal raven, ir. M. 't Hart, prof. dr. W. J. v. d. Woestijne en A. G. M. Boost. Ook de Eerste-Kamerleden zijn geens zins enthousiast over het Nederlands- Duitse verdrag, zo blijkt uit het voor lopig verslag van de commissie van rap porteurs. Het voor de nazislachtoffers toegezegde bedrag wordt schriel en vol komen onvoldoende genoemd. Slechts enige leden vonden de reacties in de T.weede Kamer wel begrijpelijk maar niet juist. In principe waren deze leden bereid de aanvaarding van het ontwerp te bevorderen. Vele leden verklaarden dat zij hun stem zonder enig enthousiasme aan het wetsont werp zouden geven. Ondanks alle beden kingen, maar na nuchtere afweging van het voor en tegen, waarbij eensdeels om het positief bereikte en anderzijds om de schadelijke gevolgen van verwerping de balans is doorgeslagen naar de zijde van aanvaarding. Vele andere leden waren zeer teleur gesteld. Het verdrag bevat op zoveel pun ten onbevredigende of onduidelijke voor zieningen dat aan de weinige regelingen, waarover een positief oordeel gewettigd is, wel een zeer uitzonderlijke betekenis zou moeten worden toegekend, als men over het geheel niet tot een afwijkend standpunt wil komen. Deze leden hadden punten van zodanige uitzonderlijke bete kenis echter in onvoldoende mate aange troffen. Zij wensten zich bij het verdrag niet neer te leggen uitsluitend op grond van de overweging, dat er onder de hui dige omstandigheden niets beters te berei ken viel. Zij hadden de indruk dat de ook van regeringszijde onderstreepte „glasharde" onderhandelingstactiek van de Duitse delegatie niet een even stevige MIAMI (Reuter) De „Violynn 3" is met zeventien Cubaanse ballingen aan boord, onder bewaking van Amerikaanse vliegtuigen in Miami (Florida) aangeko men. Zes vliegtuigen en twaalf patrouille boten van de Amerikaanse kustwacht zijn naar het gebied van Florida gezonden om te voorkomen dat Cubaanse ballingen van daar uit aanvallen tegen Cuba onder nemen. NASSAU (Bahama's) (AP) Vrijdag avond zijn vijf mannen op Williams Cay in de zuidelijke Bahama's met een kleine boot aan Britse mariniers ontkomen, die naar het eiland gegaan waren om te zoeken naar Cubaanse ballingen. Een an dere, grotere groep was vertrokken voor dat de Britten het eiland bereikt hadden. Nederlandse onderhandelingstactiek tegen over zich had gevonden. Verscheidene leden noemden het bedrag voor de nazi-slachtoffers een schamele en schriele vergoeding, welke in geen enkele verhouding staat tot het leed dat werd toegebracht. Zij konden het verdrag niet anders dan met ergernis en gelatenheid aanvaarden, zonder ook maar één ogenblik de gedachte te hebben of de verwachting te koesteren dat de totstandkoming van het verdrag een nieuwe verhouding met „een ander Duitsland" zou inluiden. Enkele leden waren van oordeel dat het verdrag niet in openbare behandeling in de Eerste Kamer behoort te worden ge bracht vóór de binnenkort te houden ver kiezingen. Advertentie A.s. zondag 14.30 uur Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dinsdags de gehele dag gesloten Advertentie ft. ttUUKilUIIJIIIlllIli(lllttilUlfJillïiHllllllllilllIi|tllilillllli'll>,illl"lll">tll"li>' ALLE ONDERDELEN APART VERKRIJGBAAR OOK GESCHIKT VOOR KLEIN-BEHUtSOEM SHOWROOM; WHK AAN ZEEÊRWES TELEFOON 02550-7543 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1