m Vijfhonderd Duitsers werken in Egypte's bewapeningsindustrie Vliegtuigen en raketten naar Duitse modellen Uitspraken WERELDNIEUWS Van dag tot dag nieuws Hoofdfroet VN-commissie wil Loethoeü horen Arbeidsvrede keert weer in Frankrijk Oe Thant niet naar Boedapest Bidault stemt in met voorwaarden van Brazilië Prinses Alexandra trouwt voor de tv Hughie Green nam lijntoestel uit West-Berlijn <~Praatótoel President Soekarno bezoekt Bali '0p d ZATERDAG 6 APRIL 1963 Waarom steeds méér mensen een 15-daagse vliegreis maken naar Griekenland VAN DE WEEK Bijverdienste RflRl Parijs geeft zijn vrouw „buitengewoon verlof' Zijn vliegtuig mag hem van de Russen volgen Remco Campert Mexicaanse president in Bonn aangekomen 99 99 In het januarinummer van „Nieuw Europa" heeft de redactie met onze vol ledige instemming een artikel gepubli ceerd, dat eerder in het Haarlems Dag blad was verschenen naar aanleiding van het beginselprogramma der B.N.F. en waarin wij trachtten de noodzaak aan te tonen van een heroriëntering ten aanzien van de „Europese geest," waarover in dat programma werd gesproken. De beantwoor ding en verwerping van ons betoog was nauwelijks verrassend te noemen van wege de onwankelbare verknochtheid, die de B.N.F. sinds jaar en dag aan de tra ditionele tegenstellingen-poiitiek der wes telijke bondgenoten bindt. Een aanknoping aan die gepubliceerde discussie ligt dan ook niet in ons voorne men, doch wel willen wij in hetzelfde ver band iets betogen over hetgeen prof. dr. H. Brugmans in het laatste nummer van N. E. heeft gezegd onder de veelbeloven de titel: „Tegenaanval op Gaullistisch(e) Hoofdfront." Hier doet zich namelijk opnieuw het ver schijnsel voor (wat ook in de hoofdthe ma's van Mosers betoog het geval was) dat de grote vraag van Europa's toe komst als een zichzelf verwerkelijkt heb bende politiek-cultureel-maatschappelijke zelfstandigheid uit de weg wordt gegaan en vervangen door de momentane en zeer incidentele vraag, wat „Europa" zou kun nen doen binnen het kader van de Atlan tische verdediging. Ofschoon de urgentie van die laatste vraag niet is te ontken nen, moet toch met enige verwondering worden vastgesteld dat de beantwoording daarvan geen enkele tegenstelling binnen Europees voelende kring behoeft op te roepen, behalve wanneer binnen die kring anti-federalistische tendenzen werkzaam zijn. Deze tendenzen zijn gemakkelijk ge noeg te herkennen en te veroordelen. Dat gebeurt dan ook zeer verdienstelijk, maar zelfs wanneer de grootst mogelijke een stemmigheid over Europa's rol en presti ge in de Atlantische verdediging zou wor den bereikt (gesteld dat de B.N.F. daar op enige invloed zou kunnen uitoefenen) dan nóg is niets opgelost of geopperd ten aanzien van de grote vraag, waarop in dertijd de B.N.F. en haar zusterbewegin gen in andere Europese landen zijn ont staan: hoe zal Europa's toekomst als zich zelf hervonden hebbende grootheid in het wereldbeeld optreden en kunnen worden gediend? Ons dunkt dat deze vraag de theoreti cus der beweging te Brugge plus alle Europese burgers in en buiten de B.N.F. sterker zou moeten bezig houden dan de moeizame politieke dag-in-dag-uit koers der Europese regeringen in een soort oor logssituatie zoals die zich sedert de mis lukking van Potsdam voordoet. Want sprekende over Europees burgerschap, be doelt men Irtirnebs niet hdt büfgei'stihapf'ih een Europa dat in stukken en brokken westelijk van een Europees gordijn pro beert de verdedigingspositïe te vinden die het voortbestaan kan redden, doch het burgerschap van een Europa dat zich nu eenmaal in geografisch noodlot uitstrekt van de Shetland eilanden tot aan de. Oeral. Wanneer prof. Brugmans enigszins re calcitrant zegt: „Niet, dat wij geloven aan de mogelijkheid van een Europa tot de Oeral," waarvoor volgens prof. Brug mans „de Sovjet-Unie nooit te vinden zal zijn," dan betekent dat eigenlijk, dat prof. Brugmans weigert de kaart van Europa te erkennen. Bovendien betekent het, dat hij zelfs uitgaat van het axioma dat de Sovjet-Unie het recht verspeeld heeft bij Europa te worden gerekend. En tenslotte zou men eruit kunnen conclude ren dat prof. Brugmans nu plotseling de ogen sluit voor de grote kracht, die het wereldgebeuren door alle eeuwen heen tot motor heeft gediend, de evolutie, en in een voor wetenschappelijk geschoolden onbegrijpelijke roerloosheid wil betogen dat de Sov.iet-Unie in haar verschijning als communistische heilstaat eeuwig en onveranderlijk is. Wij willen geenszins be togen dat die revolutie in Rusland reeds zo sterk om zich heengegrepen heeft, dat wij slechts hebben te blazen om de dictatuur te doen omvallen en de democratie te zien oprijzen. Maar wel, dat de toekomst van Europa ten sterkste zal worden beïnvloed door wat in de komende jaren daarginds gebeuren zal en dat iuist het verlangen naar Europees burgerschap de plicht in zich bergt nauwlettend toe te zien en te handelen in de geest van een zich hervin dend werelddeel, dat bezig is naar nieuwe vormen en inhouden te zoeken. Laten wi.i daarbij niet vergeten, dat Europa ook toen Hitier regeerde zich uitstrekte tot de Oéral en dat de uitroeiing van dat gezwel in het. Europese hart juist daarom zo be trekkelijk snel en efficiënt is gebeurd, om dat nu eenmaal de Sovjet-Unie (graag of niet, welkom of niet) organisch deel van ons oude wereldbeeld uitmaakt. Of had prof. Brugmans in 1943 willen betogen, dat er van een Europa tot aan Oder-Neisse geen sprake meer zou kunnen zijn, omdat „Duitsland" daar niet voor te vinden was? Zoals Hitier wel degelijk voor „zijn Europa te vinden was, zou de Sovjet-Unie van vandaag te vinden zijn voor „haar Europa tot aan de Oeral. Maar dat is de zorg voor degenen, die zich op de sector van de verdediging moeten beraden. Doch evenmin als de beraming van de veld tocht tegen Hitler ophield waar de wapen stilstand de oorlog verving, evenmin kan heden de beschouwing «an Europa's toe komst plaatshebben zonder het besef dat na de agressieve dreigingen toch nog een Europa tot aan de Oeral zal blootliggen aan de invloeden van de nationale en in ternationale bewegingen over de ganse we reld. Het pro-Amerikanisme van vandaag stoelt op vrees. Als een veramerikaanst. Europa het gevolg zou zijn, zou de ene bedreiging met de andere gekeerd blij ken. Wil men een Europese gee?t doen bloeien op een Europese grond, dat moet er een reëel Europa zijn, bevolkt door Europeanen. En dat reële Europa vindt men op de kaart, die niet liegen kan. Wat doen wij nü om straks ook aan de voet van de Oeral Europeanen te kunnen vinden? Afwijzen, discrimineren, verwij ten, afweren, verfoeien; spreken over „de Sovjet-Unie" en niet over „de Russische mens." Of is die potentie aan gene zijde van het IJzeren Gordijn te gering om te proberen, haar te winnen? Wij dachten toch zeker van niet. NEW YORK (AP) De speciale UNO- commissie inzake apartheid heeft het initiatief genomen om de Zuidafrikaanse Nobelprijswinnaar Albert Loethoeli en an dere tegenstanders van de apartheid uit te nodigen te verschijnen voor de com missie. De leden van de elf landen vertegen woordigende commissie hebben gesproken over de mogelijkheid dat Zuid-Afrika Loe thoeli geen toestemming zal geven te ge tuigen,, maar verscheidenen van hen wa ren van mening dat de storm van protest die een dergelijke weigering zal oproepen nog sterker de aandacht van de wereld op het probleem zou vestigen. Anderen wier naam werd genoemd als mogelijke getuigen waren het voormalige blanke lid van het Zuidafrikaanse parle ment als vertegenwoordigster van de ge kleurde bevolking, mevrouw Margaret Ballinger, en Oliver Campbel. Beiden worden binnenkort in de Verenigde Staten verwacht. Er is bij de commissie ook een telegram binnengekomen waarin een on derzoek wordt gevraagd naar berichten uit Basoetoland dat Britse en Zuidafri kaanse politie Polako Leballo, waarne mend voorzitter van het Zuidafrikaanse Panafrikaanse Congres, hebben ontvoerd en mogelijk gedood. Advertentie Ité-vliegen is voordelig vliegen. Vliegreis verblijf in hotel maaltijden kosten vaak weinig meer dan het normale vliegtarief. Dank zij de Inclusive Tour (lees: ité) komen verre, boeiende landen bin nen ieders bereik. Begrijpelijk dus, dat steeds méér mensen op een goede dag naar Athene vliegen voor een 15-daags verblijf op de bakermat van onze beschaving. Want reeds voor f1025.- bent u de gast van het oude Hellas met een bezoek aan Athene, Delphi, Olympia, Sparta, Epidaurus en Korinthe èn een strandverblijf aan de baai van Lagonissie. Vraag inlichtingen en programma's over de ité-mogelijkheden naar Griekenland. Een briefkaart of 'n telefoontje aan één van onze kantoren is vol doende. Voor 'n ité-vliegvakantie en voor dat onmisbare extra aan service van reisspecialist Ruys Co. AMSTERDAM, Dam 3 Tel. 245808 DEN HAAG, K. Vijverb. 5 Tel. 1840 70 HAARLEM, Kruisstraat 43 Tel. 2 0679 ROTTERDAM, Veerhaven 4 Tel 1148 00 ROTTERDAM, Zuidplein 114 Tel. 173761 UTRECHT, L. Jansstr. 16 Tel. 19009 EINDHOVEN. Dommelstraat 34 (Passage- Reisbur. „Brabant") Tel. 2 8913 HELMOND, Veestraat 59 (Ruys Co./Praasterlnk N.V.) Tel. 51 31 TILBURG, Willem ll-straat 54 (Passage- Reisbur. ..Brabant") Tel. 2 67 05 (Van onze correspondent) BONN. Over de medewerking van ruim vijfhonderd Westduitsers en Oos tenrijkers aan Egypte's bewapeningsin dustrie zijn de laatste dagen bijzonder heden bekend geworden. Deze kwestie staat in het middelpunt van de belang stelling sinds gebleken is dat Israels ge heime dienst met aanslagen en bedrei gingen heeft gepoogd Westduitse ge leerden af te schrikken van het werken voor Nasser. De Westduitse medewerking aan Egypte's bewapening begon in 1948, toen Cairo on der de indruk van het Arabische debacle in de oorlog met de nieuwbakken Israë lische staat de oud-Skoda-directeur Wil helm Voss naar Egypte haalde. Voss, die bij het proces in Neurenberg werd vrijge sproken, legde met Duitse en Tsjechische technici de grondslag voor de bewapenings. industrie van de Egyptenaren. Via hem kwam ook een aantal ex-Wehrmacht- offieieren naar het land aan de Nijl, om te helpen bjj de opbouw van het leger. In 1958 gingen deze officieren terug, nadat de Russen dit van de Egyptische regering geëist hadden. De Duitse deskundige Engel, die in de buurt van Cairo gewerkt had aan een raketproject, ging al in 1957 terug naar Europa. Na het luwen van de in de jaren 1957- Op 10 april gaat het beteren. Ik voor spel veel zon met de paasdagen. KAPPER FLINK, befaamd weervoorspeller uit Hengelo De atoomwapens hebben In ieder ge val een geestelijke fall-out veroorzaakt: deze absolute wapenen zijn verbonden met absolute ideologieën. Prof Dr. J. DE GRAAF Nu zullen we eindelijk de dynamische partij worden die u 15 jaar lang heeft tegengehouden. LINKS VVD-LID tot scheidende voorzitter Oud. Wij hebben mogen dienen onder de heer Oud. KAMERLID CORVER Ik zou in zijn eten zijn gestikt. SIR ROY WELENSKY, zijn afwijzing van Macmillans lunch-invitatie toelichtend. Natuurlijk wil ik president worden. Niemand kan zo'n prachtige gelegen heid laten voorbijgaan om zijn familie vooruit te helpen. BARRY GOLDWATER. Amerikaans Senator. Het Vredeskorps is een doeltreffend wapen gebleken in de strijd tegen het communisme. R. S. SHRIVER, directeur van het Amerikaanse Vredeskorps. De vrijheid van het bedrijfsleven wordt bedreigd door de dirigisten. In de oor log vraagt een generaal ook niet om advies aan de soldaten. SIDNEY VAN DEN BF.RGH. VVD-bestuurslid. Er is te veel uitgegaan van de rechten van de mens en niet van de universele genade Gods. Ds. MIERAS (SGP), die in de Kamer minister Klompé's Bijstandswet afwees PARIJS Na de mijnwerkersstakingen waaraan eerder deze week een einde kwam, zijn gisteren ook de voornaamste conflicten tussen de Franse regering en het overheidspersoneel bijgelegd. Alleen bij de posterijen zijn alle hangende loon- kwesties nog niet helemaal geregeld. Een nieuwe samenkomst voor overleg is voor de volgende week vastgesteld. De werknemers in de gas- en de elek triciteitsbedrijven en bij de spoorwegen hebben 4,5 percent loonsverhoging gekre gen plus nog een premie van 50 franc (ongeveer 40). Hoewel die tegemoetko mingen de eisen van de vakbonden maar zeel- ten dele bevredigen, hebben ze niet temin beloofd hun waarschuwings- en ver rassingstakingen de eertkomende tijden achterwege te laten. 1958 zo innige Russisch-Egyptische vriend schap, besloot Nasser zich onafhankelijk te maken van de Russische MIG-vliegtuigen, door de opbouw van een eigen vliegtuig industrie. Daartoe haalde hij de Oosten rijker Ferdinand Brandner naar Egypte, een man, die bij Junker en Messerschmitt gewerkt had en na 1945 in de Sovjet-Unie had geleefd. Via Brandner trok men tech nici aan uit Duitsland, Oostenrijk, Spanje, Italië en Zwitserland. Als modellen gebruikte men door Willy Messerschmitt ontworpen toestellen, die door Hispano Suisa in Spanje gebouwd werden: de H.A.-200 en de H.A.-300, res pectievelijk een oefenvliegtuig met straal aandrijving en een straaljager met snel heden groter dan het geluid.' De onder delen voor deze vliegtuigen zijn voor een groot deel afkomstig uit Europa. Tn Zürich zetelen speciaal hiervoor opgerichte fir ma's, de Mecco en M.T.B., die zowel de be nodigdheden voor de motoren als de caros- serieën leveren. In totaal zijn in de vlieg tuigindustrie van Egypte een 500 Oosten rijkers en Duitsers werkzaam. Hun arts is de voortvluchtige oud-nazi-kamparts, dr. Hans Eisele. Een raketindustrie bezat Egypte van 1957 tot I960 niet meer. Daar de Israëliërs echter begin 1960 een ruimteraket afschoten was het niet onbegrijpelijk dat ook Nasser een raket wilde hebben. Hij zocht contact met de Stuttgartse hoogleraar professor Sanger, die daarop, samen met zijn medewerkers Görcke en Pilz, de basis legde voor een Egyptische raketindustrie. Sanger deed dat in zijn vrije tijd en bleef intussen docent aan het instituut voor straalaandrijving in Stuttgart. Nadat de Westduitse autoriteiten van zijn werk voor Nasser gehoord hadden en hem maanden er mee op te houden, verbrak Sanger zijn relaties met Cairo. Heel on schuldig zei hij toen, alleen maar colleges te hebben gegeven aan een Egyptische hogeschool Göreke en Pilz gingen daaren tegen voorgoed naar Egypte en construeer den daar de „Arabische raketten", waar mee Nasser het vorig jaar praalde. Een tiental jonge Duitse deskundigen stonden hem bij. Pilz en Göreke werkten in Egypte overi gens niet voor het eerst samen In Frank rijk sleutelden zij mee aan de Véronique, terwijl zij in Hitiers Derde Rijk meewerk ten aan de produktie in Peenemiinde van de V-l en V-2. Voor Nasser bouwden zij de ongeveer dertien meter lange Al Kahir- raket. die een reikwijdte heeft van 550 kilo meter en de Al Zafir-raket die 350 kilo meter ver kan komen. Twee andere Duitsers, die bij Nassers raketten betrokken zijn: dr. Heinz Krug, een jurist die in Miinchen een handelsfir ma vestigde, die raketonderdelen aan Egypte leverde, en dr. Hans Klemwachter, die in Egypte „doceert", maar in een labo ratorium van Krug in Loerrach geregeld NEW YORK (AP) Een hooggeplaatste diplomatieke zegsman heeft verklaard dat secretaris-generaal Oe Thant van de UNO geweigerd heeft in te gaan op de voorwaarden, die Hongarije voor een be zoek aan Boedapest gesteld heeft. Thant vertrekt op 1 mei uit New York om op 2 en 3 mei een UNO-conferentie te Genève bij te wonen. Vervolgens brengt hij op 7 en 8 mei een bezoek aan Belgrado en vandaar gaat hij naar Boekarest. Thant heeft lang geleden in beginsel een uit nodiging aanvaard om een bezoek aan Boedapest te brengen, maar de datum was nog niet vastgesteld. Volgens de diplo matieke zegsman was Thant voornemens dit bezoek in zijn huidige reisschema op te nemen. Hij vernam echter, dat Hongarije zich niet kon verenigen met de voorwaarden van een resolutie, die de UNO-Assemblee verleden jaar aanvaard had. In die reso lutie werd Thant verzocht elk initiatief te nemen, dat hij nuttig acht om de Hongaar se kwestie te regelen, die sinds de op stand van 1956 bij de UNO in behandeling is geweest. De Hongaren hebben Thant te verstaan gegeven, dat hij als secretaris-generaal welkom zou zijn maar niet als vertegen woordiger volgens de voorwaarden van de resolutie. Thant heeft geantwoord, dat hij onder die omstandigheden geen be zoek aan Boedapest kan brengen, aldus de zegsman. onderzoekingen voor Nasser doet. Krug is overigens sinds september 1962 spoorloos. Men neemt aan dat hij door Israels ge heime dienst werd ontvoerd. Op Klein- wachter is in februari van dit jaar in Loerrach een aanslag gepleegd. Het staat wel vast dat er. behalve Eisele, vrijwel geen Duitsers in Nassers bewape ningsindustrie werken, die een verleden hebben als oorlogsmisdadiger. Het over grote deel van de Duitse technici draagt, zo neemt men aan, dan ook meer uit op portunistische overwegingen bij aan Egyp te's militaire opbouw dan uit antisemitisme. Aan de andere kant ontveinst zich niemand dat de wapens, die Nasser produceert, in de eerste plaats bedoeld zijn voor de staat van Ben Goerion, die alle Arabieren een doorn in het oog is. Nog niets is met zekerheid bekend over de gegrondheid van de Israëlische beschul diging, dat Duitse geleerden in Egypte zou den werken aan de vervaardiging van ato- mische, chemische en bacteriologische wapens. In West-Duitsland wordt dit over het algemeen weinig waarschijnlijk geacht. Inmiddels zien vele Westduitsers in dat ook de opbouw van een Egyptische raketindu strie alleen al het militaire evenwicht in het Nabije Oosten zo verstoren kan, dat daardoor opnieuw een gewapend conflict losbarst. Vooral vrezen vele waarnemers dat Israel, als reactie op de Egyptische raketdreiging, met grotere spoed kern wapens zal gaan produceren, waarbij een incident aan Israels grenzen meteen zou kunnen uitgroeien tot een wereldbrand. CAIRO (AP) Bij zijn aankomst in Cairo voor een bezoek van elf dagen op uitnodiging van de Egyptische regering heeft de Westduitse minister voor Econo mische Samenwerking, Walter Scheel, ge zegd: „Er is nog geen beslissing genomen over het terugroepen van deskundigen. De kwestie moet nog nader bekeken worden." LISSABON (Reuter) De Franse oud premier en leider van een anti-gaullisti sche Nationale Verzetsraad (C.N.R.) Geor ges Bidault, heeft de voorwaarden van de Braziliaanse regering voor een inreisvi sum voor Brazilië aanvaard. De voorwaar den van de Braziliaanse regering zijn, dat Bidault geen activiteit ontplooit die ver band houdt met de Franse politiek. Het tijdstip van Bidaults vertrek naar Brazilië is nog niet vastgesteld omdat er nog enige zaken geregeld moeten worden. PARIJS(AP In een decreet in het Franse staatsblad wordt mevrouw Bidault die de rang van gevolmachtigd minister bij de Franse buitenlandse dienst bekleedt met ingang van 1 juni 1963 buitengewoon verlof gegeven. Mevrouw Bidault heeft de afgelopen twee jaar officieel ziekteverlof gehad. Haar laatste officiële functie was die van secretaris-generaal van 't Franse bureau voor de bescherming van vluch telingen en statenlozen. Zij ging vaak naar Zwitserland waar Bidault als vluchteling verbleef. Er is geen aanwijzing voor de huidige verblijfplaats van mevrouw Bi dault. Zij is gedurende vele maanden niet in Franse politieke kringen gezien. (Van onze correspondent) LONDEN. Prinses Alexandra zal vol gens de aloude formule, die tegenwoordig vaak door een moderne wordt vervangen, haar echtgenoot beloven te gehoorzamen, wanneer zij op 24 april in de Westminster Abbey in het huwelijk treedt met Angus Ogilvie. De dienst zal voor radio en tele visie worden uitgezonden. Ze duurt bijna een uur. De huwelijksgeloften zullen wor den ontleend aan het gebedenboek van 1662. De plechtigheid staat onder leiding van dr. Ramsey, de aartsbisschop van Canterbury. De volgende koninklijke gasten uit het buitenland zullen de huwelijksinzegening bijwonen: de koning en kroonprins van Noorwegen, de koningin en kroonprins en prinses Irene van Griekenland, de koningin en prinses Anne-Marie van Denemarken, de koningin van Zweden, ex-koningin Vic toria Eugenie van Spanje, ex-koning Um- berto van Italië, ex-koningin Helena van Roemenië en de hertogin van Aosta. Koningin Elizabeth, prins Philip en prins Charles zullen in de abdij aanwezig zijn alsmede prinses Anne, die het voornaamste bruidsmeisje is. BERLIJN (AP) De Canadese televi siester Hughie Green heeft van de Rus sen toestemming gekregen dat zijn par ticuliere vliegtuig uit Berlijn naar het Westen wordt teruggevlogen. Green heeft in Londen verklaard van plan te zijn te protesteren bij premier Kroesjtsjev en premier Macmillan wegens het feit dat twee Russische Migs in de Berlijnse lucht- corridor op zijn toestel hebben geschoten. Hij zei dat het incident erop schijnt te wijzen, dat de Britse regering geen zeg genschap heeft over wat er terzake van Berlijn gebeurt. Green was vrijdag al per verkeersvlieg tuig uit Berlijn vertrokken gezien de agres sieve Russische houding en de Britse wei gering om zijn veiligheid te waarborgen indien hij in zijn eigen toestel terugkeer de. De Russische toestemming werd ver leend na een krachtig protest tegen het Russische optreden, waarbij gesteld was dat de drie westelijke geallieerden het recht hebben vrij en ongehinderd van de luchtcorridors gebruik te maken. Van betrouwbare diplomatieke zijde werd vernomen dat vrijdag een Brits vliegtuig met 32 studenten ongehinderd naar Berlijn is gevlogen. De zegsman ver telde dat de laatste vijf jaar zeker dertig particuliere Britse vliegtuigen door de luchtcorridors naar West-Berlijn gevlogen zijn. Green" zal Macmillan, aanraden dat het Britse ministerie van Luchtvaart geen brieven meer stuurt aan Britse burgers waarin zij toestemming krijgen om door de Berlijnse luchtcorridors te vliegen. Hij had permissie gevraagd en gekregen. Hij nam aan dat dit betekende dat niet alleen de Britten, maar ook de Fransen, Russen en Amerikanen er van wisten. De Russen kregen echter pas drie kwartier voor hij de corridor binnenging mededeling van zijn vlucht. Toch werd hij tien minuten na de start drie kwartier lang gevolgd door twee Migs. Hij had om een escorte-toestel gevraagd om terug te gaan, maar hem werd ge zegd dat dit niet mogelijk was. Bezienswaardigheden Om van Zuid-Frankrijk terug te keren naar Amsterdam namen we de bus. We de den er drie dagen over, een aangename tocht die weinig eiste van de op zijn ge mak gestelde mens, die ik steeds meer aan het worden ben. Voorin zat een bij de bus behorende juf frouw. Eigenlijk was zij de enige die iels van mij eiste. Ze eiste aandacht en om die aandacht te krijgen had ze de be schikking over een microfoontje. Dit me chaniek nam ze ter hand, iedere keer dat we een stad of middelgrote plaats inre den. Bijzonder luid, alsof ze een gezel schap dove kwartels waren, kregen we dan te horen wat de stad, die we door kruisten, voor belangwekkends te bieden had. Enfin, luistert u zelf maar even mee. „En nu rijden we dus Blason-sur-Blógne binnen, deze stad is dus een heel oude stad, als u dus links kijkt ziet u nog ruïnes van een tempel, destijds dus door de Romeinen gebouwd, een zéér oud bouw werk, daar links dus, uit de vierde eeuw of de derde of de tweede, precies weten doe ik het niet, maar dus zeer oud, en heeft u nu recht voor u het nieuwe post kantoor, de dames en heren die deze tocht vorig jaar met ons gemaakt hebben weten dat dat er toen nog niet stond, men heeft dat dus wel zeer snel gebouwd, en dan ziet u schuin links achter u het sta tion, ja daar, dat is dus het station, nee mevrouw, het postkantoor kunt u nu niet meer zien, dat is dus nu niet meer te zien, Blason is een aanvoercentrum van de wijn dus, alle wijn uit de streek komt dus hiernaartoe en wordt hiervandaan dus weer verder verzonden, in treinen dus en tankauto's, wordt verder verzonden naar allerlei landen, ook naar Holland dus, daar, wat u daar ziet is het amfitheater, des tijds dus, in de derde eeuw of de vierde of de vijfde, in die buurt in elk geval, door- de Romeinen aangelegd en waar ze dus hun toneelstukken speelden en zo, en dan is hier, daar stoppen we deze tocht dus niet maar de dames en heren die vorig jaar met ons meegingen weten dat we er toen wel stopten, dat is dus het restaurant waar we vorige tochten altijd de luns ge bruikten, maar dat doen we deze keer dus niet, het is een erg goed restaurant, maar stoppen we er deze keer dus niet, en. Dus enzovoort. DJAKARTA (AP) President Soekar no is op Bali aangekomen waar hij het gebied zal bezoeken dat getroffen is door de uitbarsting van de vulkaan de Agoeng. Antara meldt dat het gevaar van meer uitbarstingen „nog steeds aanwezig is en dat nog heftiger uitbarstingen in de naas te toekomst waarschijnlijk worden geacht' De materiële - schade van de uitbarsting wordt geschat op twee miljard roepia (160 miljoen gulden). BONN (Reuter-DPA) President Adol- fo López Mateos van Mexico is vrijdag per vliegtuig in Bonn aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen aan de bondsrepubliek. Het bezoek aan West- Duitsland vormt het sluitstuk van de Europese reis, die de president maakt en waarbij hij tot nu toe Frankrijk, Joego slavië, Polen en Nederland heeft bezocht. Onweer. Over het oosten van de Verenigde Staten en Canada heeft vrijdag een zwa re storm gewoed, die vier levens heeft geëist en verscheidene grote bosbranden heeft veroorzaakt. In de staten Virginia en Noord-Carolina zijn grote bosgebie den en dertig huizen in brand geraakt. Het observatorium van Mount Washing ton te New Hampshire mat windsnelhe den tot 160 km. per uur. Onrust. Het medische tijdschrift voor Zuid Afrika meldt dat het percentage blan ken in Zuid-Afrika steeds kleiner wordt. Als er niet door middel van immigra tie een grote toevoer van blanken komt, zal dit percentage tegen 1980 tot 17,8 gedaald zijn. Volgens de laatste cijfers zijn er 3.667.000 blanken in Zuid-Afrika. De niet-blanke bevolking telt 12.773.000 zielen. Vrijwilligers. Op een proces te Pretoria tegen 37 negers, die ervan werden be schuldigd Zuid-Afrika te hebben verlaten zonder geldige reisdocumenten, is ver klaard dat in de Unie vrijwilligers onder de Afrikanen worden aangeworven, die naar communistische landen worden ge zonden, waar zij worden opgeleid in guer rilla en het plegen van sabotage. De 37 negers werden ieder tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Per ongeluk. Een zestienjarig Oostduits meisje is per ongeluk neergeschoten en gedood toen zij oefende in een Oostduit- se paramilitaire organisatie, zo meldt het particulier Westduitse Informatie bureau West. Het ongeluk gebeurde in het stadje Seifhennersdorf, waar leden van de ..Gemeenschap voor sport en techniek oefenden in het geweerschie- ten. Een kogel trof het meisje in het hoofd. Massagraf. In de buurt van Metz (Oost- Frankrijk) is een massagraf met een 150-tal lijken van Russische militairen gevonden, die in de oorlog door de nazi's werden terechtgesteld. Het graf werd ontdekt door arbeiders die bezig zijn met het aanleggen van een nieuwe ver keersweg. Bezoek. Koningin-moeder Elizabeth van Groot-Brittannië zal van 17 tot 21 april een bezoek brengen aan beroemde kas telen in het Loire-dal. Zij zal bezoeken brengen aan oude Franse families en aan de Braziliaanse architect-decorateur Emilio Terry de Sanchez, die in Roche- cotte woont. Sneeuw. In midden en oost-België sneeuw de het vrijdag. De temperatuur daalde in de voorafgaande nacht tot vier gra den onder nul in het oosten van het land. Sleuteigeid. Een functionaris van de ge meente Kiev, die sleuteigeid heeft aan genomen van mensen die kamers en flats zochten, is veroordeeld tot de dood door de kogel. Volgens de Pravda van de Oekraine was de veroordeelde voor zitter van een uitvoerende districtscom missie in Kiev. Zijn agenten en enkele mensen die het sleuteigeid hebben be taald, kregen gevangenisstraffen tot twaalf jaar. Vlucht. Van twee jonge Oostberlijners die vrijdag naar West-Berlijn trachtten te ontsnappen, onder geweervuur van Oost- duitse grenswachters, wist er slechts een zijn doel te bereiken. Zijn vriend werd door de Oostduitsers ingerekend. Opgeblazen. De elektrische installatie van „Radio Tropicale" te Caracas is vrijdag door zes gewapende lieden opgeblazen. De schade bedraagt meer dan zestig duizend dollar. Op het gebouw hadden de plegers van de aanslag „Nationaal Bevrijdingsfront" gekalkt. Gratie. Na 25 dagen in een dodencel te Londen te hebben gezeten heeft George Thatcher de mededeling ontvangen, dat hij niet opgehangen zal worden wegens moord op een vrachtautochaffeur. That cher was tot de strop veroordeeld, om dat hij Dennis Hurden, een vader van twee kinderen, tijdens een roofoverval met drie anderen doodgeschoten had. In hoger beroep werd het vonnis ver anderd in levenslange gevangenisstraf, omdat de rechter de jury tijdens het proces niet volledige instructies gegeven zou hebben hoe vastgesteld moest wor den wie van de vier het dodelijk schot gelost had. De drie andere mannen wer den tot levenslang verooi'deeld. Aanschouwelijk. De anglicaanse predikant John Hodge stond vrijdag, in werkkle ding en met een donkere bril op, op een verhoging voor 'n kruis in een druk ke straat van Perth (West-Australië) „om de mensen eraan te herinneren dat vol gende week vrijdag het lijden en sterven van Christus wordt herdacht". Aan de voet van het kruis stond een bord met de woorden: „Dit is geen stunt, maar 'n een voudige plechtige herinnering aan het feit dat vrijdag de jaarlijkse herdenking is van de dood van Christus. Deze heel gewone mens aan deze boom houdt de ze wake slechts een uur en herinnert u er aan dat Goede Vrijdag de dag is waarop Christus, de timmerman, meen de dat de mensen zo de moeite waard waren, dat hij een doodsstrijd van zes uren doormaakte opdat wij echt konden leven en liefhebben. Houdt de Goede Vrijdag in ere".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3