Parijs verstrakt politiek jegens het jonge Algerije t I 1 r HOE IS HET ONTSTAAN? KVP noemt zich „partij voor iedereen die vooruit wil zien verkouden? s\ m i r üLLnnnn i .J snuiten v ii i n o r i i/ n Ben Bella's overmoedigheden worden met langzaam-aan-actie beantwoord Wezermond wordt wrakvrij gemaakt Opstand in getto van Warschau wordt herdacht Canadezen maandag naar de stembus NAVO-vliegtuigen met Amerikaanse kernwapens Zuilen, omroepen en partijen Vakantieactie C.J.V. voor vluchtelingetjes uit West-Duitsland ZATERDAG 6 APRIL 1963 4 Klem zetten Socialistisch beleid Toestemming verkregen voor twee van de drie Verboden voor negers In Amsterdam Directrice van ziekenhuis ontslagen Dit woord: NETELIG Dit woord: BREVET Dit woord: OPDIRKEN Dit woord: PRULLARIA Verkiezingsmanifest is nu verschenen Lester Pearson opvolger van premier Diefenbaker Foor vijftiende keer (Van onze correspondent PARIJS De Franse regering zal de vrijheden die de Algerijnse minister-pre sident Ben Bella sedert enige tijd met de geest en de letter van de akkoorden van Evian gelieft te nemen beantwoorden met een maximum aan overdreven nauwgezet heid. Tot dusverre, en al voor de jongste crisis, heeft Parijs veel door de vingers gezien om het jonge bewind van Ben Bel la, partner in de coöperatie-politiek, niet te compromitteren en zo stevig mogelijk in het zadel te kunnen houden. Zelfs onder de huidige gespannen omstandigheden wil de Franse regering de jonge Algerijnse premier nog blijven steunen, uit vrees voor een nieuwe binnenlandse crisis in Al gerije, die het land nog sneller in links- extremistisch vaarwater zou kunnen bren gen. Formele represailles tegen Ben Bel la's socialisatiepolitiek op kosten der Franse onderdanen zullen van Parijse zij de voorlopig dus achterwege blijven. Om Ben Bella echter toch te doen ge voelen dat 'hij moet oppassen niet veel verder over de schreef te gaan, heeft het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, het ministercomité voor Algerijnse zaken voorgeschreven zich jegens Algiers in het vervolg met pijnlijke nauwkeurigheid aan de letter der afspraken te houden. Wan neer Ben Bella de opbouw van het socia lisme wil vooropstellen, dan zal Frankrijk zijn kapitalistische belangen in de toe komst voor alles verdedigen, zo heeft men zich in Parijs voorgenomen. De terugslag van de Franse langzaam- aan-actie dreigt Ben Bella vooral voor de Algerijnse wijnbouw en de arbeidsmarkt te zullen klemzetten. Parijs nam tot nu toe veel meer Algerijnse wijnen af dan het volgens Evian verplicht was en ook de tienduizenden Algerijnen, die in Frank rijk werken, liet de Franse regering oog luikend toe. Daarin denkt Parijs dus ver andering te brengen, terwijl ook de subsi dies aan Algerije in het vervolg op die zelfde overwegingen en maatstaven zullen worden afgestemd. Het feit dat Algiers bekend heeft ge maakt dat de Franse voormalige eige naars der gesocialiseerde landgoederen en bedrijven voor hun oogst van dit jaar nog zullen worden schadeloos gesteld, be schouwt men in Parijs als een eerste te ken van een mogelijke kentering. Niettemin mag men zich afvragen of deze subtiele Franse tactiek tegenover Ben Bella, die door zijn linkse oppositie wordt geprest een steeds hogere toon tegen Frankrijk aan te slaan, op den duur veel zal kunnen uitrichten. Doch nu Parijs het om redenen van binnen- en buiten landse politiek nu eenmaal niet tot een onmiddellijke breuk wil, of kan, laten komen, mag men erkennen dat de Franse regering niet zoveel andere keuzen open blijven. (AP) Verscheidene grote landerijen, 69 hotels, 120 bioscopen en 21 restaurants zijh in beslag genomen, ofschoon sommi ge daarvan behoorden aan Algerijnen die ze van vertrekkende Fransen hadden over genomen. De Algerijnse functionarissen leggen er de nadruk op dat zij alleen de overnemen, niet het eigendom zelf. Zij zeggen dat bedrijfsleiding door openbare commissies noodzakelijk is om speculatie en abnormaal hoge winsten te voorkomen, en dat dit ook in overeenstemming is met een socialistische politiek. „De Franse regering betwist Algerije niet het recht om het economisch beleid bedrijfsvoering van de eigendommen van zijn eigen keus te voeren", aldus de verklaring, „maar dit recht kan niet wor den uitgeoefend ten nadele van Franse be langen, zonder de voorwaarden van sa menwerking tussen beide landen in ge vaar te brengen." De basis voor deze samenwerking is het verdrag van Evian dat op 18 maart 1962 werd getekend. Krachtens de voorwaarden daarvan, biedt Frankrijk verreweg de meeste hulp aan het door oorlog verscheurde land. In een vrijdag gepubliceerd artikel schrijft Ben Bella dat de Fransen die in Algerije blijven „om onze zorgen en onze hoop te delen en mee te helpen aan de wederopbouw van ons land en de opvoe ding van onze kinderen, niets zal gebeu ren." BREMEN (DPA) Het Westduits mi nisterie van Verkeer heeft toestemming van de eigenaars ontvangen de wrakken telich ten van het in 1959 gezonken Russische vrachtschip „Kholmogory" en de Britse vrachtvaarder „Harborough", die in dat zelfde jaar op de resten van het Russische schip stootte en zonk. Beide wrakken lig gen in de mond van de Wezer. Het Neder landse passagiersschip „Maasdam" voer op 15 februari tijdens een feestelijke tocht op deze wrakken, waarbij de bodem van het schip over grote lengte werd open gereten. Men zal nog eind van deze maand met de berging beginnen en men hoopt na het verstrijken van de zomer daarmee ge reed te zijn. Voor de verwijdering van het in dezelfde omgeving liggende wrak van het Argen tijnse passagiersschip „Maipu", dat in 1951 de Nederlandse baggermolen „Bever wijk" ramde en zonk, is nog geen toe stemming van de eigenaars verkregen. Een politie-agent brengt een neger naar de gevangenis van Greenwood in de Amerikaanse staat Missi&ipvi, die had getracht zich ais kiezer te doen inschrijven bij fiet gerechtsgebouw. Negentien andere (tndergingen hetzelf de lot. Er zijn volgens de autoriteiten geen pogingen gedaan om de negers te beletten zich in te laten schrijven, zelfs niet als zij in groepjes komen. Maar grote groepen, die gezamenlijk naar het gerechtsgebouw marcheren kunnen de woede van het blanke publiek opwekken. De Amerikaanse minister van Justitie Robert Kennedy heeft op een persconferentie meege deeld, dat er inderdaad was gepoogd de negers van inschrijving af te houden. Telefoto Op donderdag 25 april wordt in de gro te aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam een ereconcert gegeven voor de strijders van het getto van Warschau, onder auspiciën van het Nederlands Auschwitzcomité. In het maandblad van dit comité wordt herinnerd aan de opstand in het getto in april 1943. „Uit het ommuurde getto van de Pool se hoofdstad, waar bijna een half mil joen Joden uit andere provincies was sa mengeperst, was al zeven-achtsten der be volking naar de gaskamers gevoerd. Maar dan geschiedt het wonder. Op 19 april breekt, na een ernstige, doelbewuste voor bereiding, met hoe gebrekkige middelen ook, de opstand uit. Wie waren deze mensen? Gewone men sen, als iedereen, door een waanzinnige rassenleer en geweld bijeengejaagd in wat een vergaarbak voor de slachtbank moest zijn: het Warschause getto. Het werd een slagveld, een vesting, niet alleen van steen en beton, maar van menselijke moed en grootheid. Men had besloten de vijand als vijand te behandelen, d.w.z. hem tot het uiterste en met alle middelen te bestrij den. Drie weken hielden de opstandelingen stand en bewezen zij, wat vastberaden heid en overtuiging vermag tegenover de duistere, maar gepantserde machten van de vernietiging. Drie weken boden zij fel verzet tegen Hitiers meest uitgelezen moordbenden, meest met wapens, die zij eerst moesten buitmaken. Het getto werd niet alleen het graf van bijna al zijn ver dedigers, het werd het ook van duizenden SS.-ers. Het werd nog meer: het onuit wisbare monument van de menselijke waardigheid, het symbool, van wat de mens vermag, als zelfs de hoop verloren lijkt". Aan het ereconcert in Amsterdam wer ken mee het Kunstmaandorkest onder lei ding van Anton Kersjes, Enny Mols-De Leeuwe, declamatie, en de Poolse pianis te Regina Smendzianka met een Chopin- programma. Er zal gesproken worden door de heren H. M. Bleich, een in Ne derland werkende Poolse journalist, en J. Kassies. De directrice van het protestants-chris telijk ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort 'is door het bestuur met ver lof gezonden. Haar is per 1 september ontslag aangezegd. Het bestuur is van me ning, dat het personeelbeleid van de di rectrice verhindert dat het ziekenhuis over voldoende verpleegkrachten beschikt. Verwantschap tussen n e t e 1 i g en brandnetel ligt voor de hand. Tot de netelachtigen behoren allerlei plan ten, onder andere de hennep. Uit de bastvezels daarvan maakte men vroe ger neteldoek. De aandoening die men netelroos noemt, ken merkt zich door jeuk, evenals de prik van de brandnetel. De eerste betekenis van netelig is dan ook: geprikkeld wordend tot iets, lichtgeraakt, vinnig. Men sprak van eennetelighu- meur, eenneteligetwist- zoeker enz. Thans evenwel wordt netelig alleen nog van zaken gezegd en niet meer van personen. Men bezigt het in de zin van: lastig, hachelijk en ge bruikt het in het bijzonder bij woorden als: geval, aangelegenheid, zaak, vraag stuk. Men heeft netelig ook wel in verband gebracht met Middelnederlandse niten: stoten. Netelig zou dan eigenlijk be tekenen: geneigd tot stoten. Waar schijnlijk is deze verklaring niet. Zeilers kennen het woord dirk voor: touw waarmee de giek wordt op gehaald. Het is waarschijnlijk dat wij hier te maken hebben met een bijzon der gebruik van de eigennaam Dirk, evenals met David of davit het geval is. Wanneer nu een schip feeste lijk wordt opgetuigd, bevestigt men vlaggetjes aan de dirk. Het schip is dan opgedirkt. Toegegeven moet wor den dat het woord in deze betekenis niet is aangetroffen. Men zegt: opge tuigd of opgetakeld. Opgedirkt wordt alleen gebruikt van personen, aanvan kelijk in gunstige, nu alleen nog in on gunstige zin voor: met overlading en zonder smaak opgeschikt, opgesmukt. Toch mag men wel aannemen dat op dirken in deze betekenis een schert sende toepassing is van de oorspronke lijke letterlijke. Evenals de woorden b r i e f, b r e- vier en breve (oorkonde, in het bijzonder door de Paus uitgevaardigd) is het woord brevet een afleiding van het Latijnse woord breve, de on zijdige vorm van b r e v i s, dat kort betekent. Een brief, een breve en een brevet zijn dus korte geschriften; in een brevier komen korte uittreksels uit de bijbel voor. Wij gebruiken het woord brevet nog wel in ambtelijke taal voor akte, be wijsstuk, maar hoofdzakelijk in een wat schertsende zin voor: mondelinge of schriftelijke uiting waarbij aan iemand een zekere hoedanigheid wordt toegekend en dan vooral een negatieve hoedanigheid. Men zegt bij voorbeeld; Door zo te spreken heeft hij zich een brevet van onbekwaamheid uitgereikt voor: heeft hij getoond onbekwaam te zijn. Ook in de betekenis diploma komt het woord brevet nog wel eens voor. Onder prullaria verstaat men: een verzameling van waardeloze voor werpen en ook: een hoeveelheid waar deloze pennevruchten. In die betekenis treft men het woord bijvoorbeeld bij Potgieter aan. Het eigenaardige van het woord is natuurlijk dat het gevormd is door ach ter een Nederlands woord een quasi- Latijnse uitgang te plaatsen. Men Is daardoor, geneigd te denken aan een woord uit de studententaal, dat later in het algemene spraakgebruik is opge nomen. Waar het woord prul vandaan komt, is niet met zekerheid te zeggen. Een werkwoord prullen: koken, is in een oud kookboek aangetroffen. „Laat het water prullen", leest men daar, maar de betekenis wijkt wel heel sterk af. Als „de partij voor iedereen die voor uit wil zien" heeft de Katholieke Volks partij een verkiezingsmanifest laten ver schijnen. Gesteld wordt, dat deze politie ke partij een doelmatige en grotere bij drage aan de hulp voor de ontwikkelings landen voorstaat en haar blik blijft rich ten op een wereld waarin het geweld Ruim een ton voor kerkbouw. De kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente van Amsterdam heeft van een echtpaar uit Amersfoort een gift ontvangen van 108.550 voor kerkbouw in Amster dam-Zuid en Tuindorp Osdorp. Advertentie OTTAWA (Reuter) Maandag worden in Canada verkiezingen gehouden voor de 265 zetels in het parlement. De strijd zal voornamelijk gaan tussen de conservatie ve partij van premier Diefenbaker, die op het ogenblik over 113 zetels beschikt, en de liberale oppositiepartij van Lester Pearson, die er 99 heeft. Van de resteren de zetels worden er 30 door de socialisten ingenomen en 19 door de nieuwe democra ten, terwijl er vier onbezet zijn. De liberalen menen een goede kans te maken op een meerderheid over de gehele linie, doch aan conservatieve zijde is men voorzichtiger met voorspellingen. Het is de tweede maal in tien maanden tijds, dat in Canada algemene verkiezingen worden gehouden. Een voor de voornaam ste geschilpunten, die tot de ontbinding van het huidige parlement hebben geleid, was de vraag of Canada al dan niet kernwa pens zou moeten hebben. WASHINGTON (Reuter) Twee in West-Duitsland gelegerde Franse eenhe den gevechtsbommenwerpers worden bin nenkort uitgerust met onder Amerikaanse controle staande tactische kernwapens. Frankrijk heeft met dit plan ingestemd, omdat het geen inbreuk maakt op de po litiek der Franse regering om niet toe te staan dat onder Amerikaans gezag staande kernwapens zich op Frans grond gebied bevinden. Volgens gezaghebbende kringen in Wash ington zijn met Engeland, Nederland, Bel gië, Italië, Griekenland en Canada soort gelijke regelingen getroffen. De kernkoppen, die in verschillende NAVO-landen zijn opgeslagen, staan onder beheer van op luchtbases in die landen gelegerde Amerikaanse strijdkrachten. Volgens de Amerikaanse wet kan het sein voor gebruikmaking van deze wapens uitsluitend door president Kennedy wor- •uaAagaS uap Nog even het onderwerp „televisie" in deze knipselkrant, want na het veelbewo gen debat in de Tweede Kamer blijft men overal nog commentaren op de kwestie tegenkomen. In de HAAGSE POST heeft mr. G. B. J. Hiltermann geconstateerd, dat hier sprake is van een formidabele bof voor de V.V.D Hij vond het debat een heerlijk stukje ouderwetse parlementaire politiek. De V.V.D. heeft er een prachtige verkiezings leuze aan overgehouden. Hij uit kritiek aan het adres van de regering: „Zij heeft het parlement niet in de ge legenheid gesteld te antwoorden op enkele fundamentele en principiële vragen maar de Kamer een onverteerbare soep opge diend die de Kamer iiet anders kon dan afwijzen. Politiek gezien is het televisie debat in de eerste plaats onbegrijpelijk. Het mag dan waar zijn dat een regering niet alleen plannen hoeft in te dienen die een gegarandeerde meerderheid in het parlement zullen ontmoeten, maar het is ook niet normaal, dat een regering met een voorstel komt dat zo finaal wordt af gewezen. Het is nog abnormaler dat een regering na zo'n echec aanblijft." In TROUW wijst Flex erop, dat het vol komen onjuist is het woord „zuil" als scheldwoord te gebruiken en hij verwijst dan naar de Belg, die enige jaren geleden in Antwerpen werd vrijgesproken omdat de rechter niet vond dat „Kasavoeboe", waarvoor hij een ander had uitgeschol den, een ongunstig woord was. „Zuilen maken het mogelijk grotere ruimten te scheppen onder één overkoepe ling. De zuil vervangt juist overbodige scheidingsmuren. Ik snap niet hoe men ooit naar het beeld van de zuil heeft ge grepen om verdeeldheid mee uit te druk ken. Buitenlanders staan dan ook altijd stomverwonderd te luisteren naar het klagelijk gewauwel van sommige vader landers over „Versaülung" of „Pillarisa- tion" in Nederland. Over de grenzen is het pilaarbeeld nog onbedorven." VRIJ NEDERLAND neemt de N.C.R.V. enigszins in -bescherming tegen de aan vallen op de t.v.-programma's van deze vereniging. „De amusementsprogramma's zijn niet het alleenzaligmakende deel van de pro- grammapolitiek. Liberalisme en socialis me zijn een gunstiger voedingsbodem voor amusement dan de verschillende vormen van protestantisme. De NCRV kan bogen op een bijzonder actieve documentaire af deling, die als de beste van al onze om roepverenigingen mag worden beschouwd. (---). Een ander karakteristiek trekje is de wijze waarop de actualiteitenrubrieken Memo en Attentie worden beheerd. Geen agressiviteit als bij de VARA, een beetje saai soms, maar met een opvallende voor keur voor (meestal intrigerende, boeien de) gesprekken met voormannen van „ge kleurde volken", onderontwikkelde vol ken" of hoe men dat noemen wil. Meer dan de andere omroepen leeft de NCRV „ook voor de grotere ruimte om ons heen", daarmee de zogenaamde „lijn-De Gaay Fortman" doortrekkend". Dat de politieke partijen momenteel midden in het vuur staan valt te begrijpen nu de verkiezingen in zicht zijn. BURGER RECHT toont zich teleurgesteld over de VVD, die bij het televisiedebat - iet vol doende duidelijk uitsprak de grote meer derheid van het Nederlandse volk te ver tegenwoordigen en later de Molukken en Nieuw Guinea-politiek herzag. Het blad heeft ook ernstige kritiek aan het adres van de Partij van de Arbeid, het geen overigens niet zo ongewoon is: „In Hel Vrije Volk verschijnen de laat ste tijd oproepen, giften te storten in het „Dr. W. Drees-fonds", waaruit verkie zingsactiviteiten zullen worden gefinan cierd. Zonder „vader Drees" gaat het bij Vondeling c.s. blijkbaar nog steeds niet. In de oproepen worden gedeelten afge drukt uit de „Zestig jaren levenservaring waarmede de Rode Vader ook in de radio avonden lang heel Nederland heeft gepro beerd te vervelen. Zaterdag was bij de wekroep van dr. Drees een foto afge drukt, waarop hij naast Koningin Juliana de Rode Tafel Overeenkomst met Indone sië in 1949 ondertekende. De suggestie wordt daarmede bewust en duidelijk ge wekt dat Hare Majesteit steun verleent aan socialistische verkiezingsstunten. Laat dr. Drees zich voortaan bij Soekarno en de zijnen houden wanneer hij meent aan zijn rol rond de soevereiniteitsoverdracht te moeten herinneren om de partijkas te spekken." In de VVD rommelt het nog steeds, dat is wel duidelijk geworden op de algemene vergadering waar prof. Oud een neder laag leed. HET PAROOL oordeelt over deze zaak: „Er waren er klaarblijkelijk velen, die prof. Oud gaarne zagen gaan en geen be hoefte hadden dit onder stoelen of banken te steken. Het was een beetje triest en had met eenheid niet veel te maken tenzij dan met die vorm van eenheid in gesple- tenheid, waardoor het Nederlandse libe ralisme zich vanouds heeft gekenmerkt. Het ontbrak ter vergadering allerminst aan tekenen van voldoening over het ont staan van de concurrerende partij van de heer Van Rappard. Het is zo'n geschikte partij om uit te spelen, wanneer de lei ding van de VVD te weinig aandacht schenkt aan allerlei wensen en belangen! Ook dit heeft de heer Oud op de valreep nog te vernemen gekregen; hij, de man, die de lijn altijd zo strak hield. Al met al was het daar in Scheveninaen een on vriendelijke bijeenkomst, die als duidelij ke anti-climax kwam na het Kamerdebat over de commerciële televisie, waarbij de VVD een kort ogenblik de indruk wekte één van doel en één van zin te zijn. Bij de A.R. heeft een rede van dr. Berg huis de aandacht getrokken. Hij sprak over de sterke democratische verwant schap tussen antirevolutionnairen en socia listen. De FRIESE KOERIER legt een verband met de uitspraak van prof. Von deling dat de confessionele partijvorming funest was voor het functioneren van de parlementaire democratie. Beiden hebben bedoeld dat men weder zijds zijn best moest doen de hindernissen op te ruimen die een nadere samenwer king in de weg staan. Uiting geven aan teleurstelling is een taalvorm die nu een maal dient om hoop en sympathie op on opvallende wijze te verraden. Voor de al gemene politieke situatie komt het hierop neer dat geen van beiden de VVD, zomin in de regering als in de oppositie graag als regeringspartner zou hebben." Het blad geeft voorbeelden dat de con fessionele coalitie belemmerend zou heb ben gewerkt op de sociale tendenzen van de a.r.fractie. „Men denkt, Vondeling en Berghuis horende, aan het middeleeuwse lied van de twee coninckskinderen, die elkaar zo lief hadden, maar die „bi-een niet conden komen", omdat het water veel te diep was." De TELEGRAAF meent dat de heer Berghuis van rechts naar links en van links naar rechts lonkt. „Het is dan ook niet te verwonderen dat in de ARP-gelederen ernstige verontrus ting heerst over de huidige leiding en dat men acties aan het voorbereiden is voor voorkeurstemmen". De CHRISTELIJK HISTORISCHE NE DERLANDER pleit voor contact met communisten. „Wij hadden voor één keer een proef willen nemen. Dit heeft ook te maken met het Christelijk Historische ideaal, te staan temidden van heel het volk, gelijk eens Christus en de profeten. Het gaat hier op moderne wijze om het vrije gesprek zoals dat in Israël ook plahts vond in de poort of op de markt. Het sterke verzet van de P.v.d.A. in deze zaak toont aan dat de doorbraak een partij-aangelegenheid is geworden en de evangelische visie op de roeping tegen over heel het volk in gedrang komt." De TELEGRAAF signaleert dat HET VRIJE VOLK vindt dat behalve de Com munistische Partij ook de Nieuwe Demo cratische Partij, de Boerenpartij en de Liberale Partij van Vrije Burgers uit de ether behoren te worden geweerd omdat zij niet democratisch zijn. „De socialistische eis is bijzonder bru taal en bijzonder slecht gemotiveerd. De monopolist wil de gehele markt voor zich zelf reserveren en roept dan uit dat de kleintjes, die een zeer klein hoekje toege wezen hebben gekregen, anti-democratisch zijn." En dan nog even TROUW over de VVD- vergadering: „De heer Toxopeus (Trouw zegt dat hij de enige VVD-bewindsman is die terug wil keren) was voor het Nieuw Guinea- beleid de eerst verantwoordelijke minis ter. De Nieuw-Guinearaad en het Papoea vrijwilligerskorps waren zijn scheppingen. De heer Toxopeus heeft vele malen de beloften, dat de Papoea's zelf over hun toekomst zouden mogen beslissen her haald. In dit licht moet men de door hel bestuur van de VVD opgestelde passages over het zelfbeschikkingsrecht zien. Want de nederlaag van het partijbestuur was een persoonlijke nederlaag van de heer Toxopeus. Hij blijkt een beleid te hebben gevoerd waarmee de meerderheid van ijn partij het niet eens is. Dat moet voor al voor een landelijk lijstaanvoerder moei lijk te verteren zijn. En dat moet ook voor prof. Oud moeilijk te verteren zijn. Want de liberale leider houdt ervan ande ren te bekapittelen als zij niet kunnen in stemmen met het beleid van één van hun geestverwante ministers." heeft plaats gemaakt voor overleg en recht en waarin alle volkeren samenwer ken voor eikaars welvaart en welzijn. In haar Europa-politiek richt de K.V.P. zich op het tot stand brengen van de Verenigde Staten van Europa met een federale regering en een door de Euro peanen gekozen parlement. Het onderwijs zal aan hogere waarden moeten voldoen. Uitbreiding van de leer plicht, verdere vorming en bevordering van beroepskeuze worden onontbeerlijk genoemd. Het woningbouwbeleid moet ge dreven en bezield worden door de nood zaak om aan de woningnood zo snel mo gelijk 'n eind te maken, met een nieuwe aanpak en met speciale aandacht voor de krotopruiming, waarbij de bouw van eengezinswoningen de voorkeur heeft. Met 'n actieve conjunctuurpolitiek dient de werkgelegenheid te worden behoed. De Nederlandse landbouw moet met behulp van de overheid gezonder en sterker wor den. Midden- en kleinbedrijf moeten ge lijke kansen voor vestiging krijgen. De vrije loonvorming kan worden door gevoerd. De politiek zal er ook op ge richt moeten zijn de mogelijkheden voor het vormen van eigen bezit te vergro ten. Voorts staan in het manifest van de K.V.P. gedachten over doorvoering van de ondernemingsraden, een beter kli maat voor de P.B.O. en een wettelijke regeling om in het ondernemingsrecht ook de verantwoordelijkheid van de arbeiders gemeenschap tot uitdrukking te brengen. Over de belastingdruk staat vermeld, dat die vooral te zwaar is voor ongehuw- den en middengroepen. De sociale verze kering moet worden uitgebouwd met een wijziging van de kinderbijslagwet, waar door iedereen en vanaf het eerste kind af voor bijslag in aanmerking komt. Het verkeer vraagt volgens het mani fest om verbetering van de zwakste scha kels in het wegennet en een plan dat van durf en visie getuigt. Recreatiegebieden dienen toegankelijker te worden gemaakt, terwijl er nieuwe mogelijkheden bij moe ten komen, aldus het verkiezingsmani fest van de K.V.P. Het C.J.V. heeft haar aktie om dè jeugd uit Westduitse vluchtelingenkampen een plezierige vakantie te bezorgen, dit jaar voor de vijftiende maal geprolon geerd en is weer op zoek naar pleeg ouders die de kinderen onderdak willen verlenen. De vakantie duurt vier weken van 31 juli tot 28 augustus en is bestemd voor jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar uit kampen rondom Stuttgart. Al deze kin deren spreken Duits. Het C.J.V. legt er de nadruk nog eens op dat het niet de bedoeling is dat de kinderen „eens een maandje lekker ver wend worden". Daar gaat het niet om. Het is belangrijker, dat zij kennis ma ken met een normaal gezinsleven. Het leven .in een kamp is vaak zo onregel matig omdat vader en moeder vaak bei den werken en weinig thuis zijn. De kin deren worden daar de dupe van. Het is dan ook niet de bedoeling dat de kinderen van de ene bezienswaardigheid naar de andere worden gebracht. Het is vooral belangrijk om ze gewoon een maand op te nemen in een gezin. Voordat de kinderen hierheen komer. worden ze medisch gekeurd. Ook zijn zij verzekerd tegen ziekten en ongevallen Opgaven en nadere inlichtingen bij het Christelijk Jongeren Verbond, Singel 58 Amsterdam, afdeling Vluchtelingenwerk Ook geldelijke bijdragen zijn welkom, want deze aktie kost veel geld en dit moet van giften en collecten bijeengebracht worden. Het gironummer is 51500 ten name van C.J.V. Amsterdam.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4