Beperking van de Amerikaanse bases overzee is mogelijk Bioscoopbezoek in 1962 met zes percent omlaag Officiële opening bibliotheek voor tieners op 25 april A. JONGELING Amsterdamse week in Leeuwarden Premièretheaters blijven in trek Groningen als zetel van Gasunie nog niet zeker Brits paasbezoek aan Rusland gaat niet door Voorkeur gaat uit naar Quicksilver In de vishal en op zee Joods paasbrood geeft aanleiding tot arrestaties ZATERDAG 6 APRIL 1963 Verklaring van McNamara voor Senaatscommissie Moskou waarschuwt Protest van een gezin s. r - Feestelijke introductie met boekenbal SCHILDERSBEDRIJF Evertsenstraat 1 - IJmuiden Telefoon 4866 Van maandag 22 april tot en met zater dag 27 april zal in Leeuwarden een Am sterdamse week worden gehouden, die tot doel heeft de handelsrelaties en andere contacten tussen de Friese hoofdstad en de havenstad aan de IJmónd te verstevi gen. Het programma voor die week ver meldt een reeks uiteenlopende manifesta ties, met onder andere een universitaire middag, ruiterdemonstraties door de bere den Amsterdamse politie in gala-uniform, een voetbalwedstrijd tussen Leeuwarden en Blauw-Wit, een scholierenavond door de leerlingen van de Amsterdamse en de Leeuwarder middelbare scholen, alsmede een reünie voor oud-Leeuwarders die in Amsterdam woonachtig zijn. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie McNamara heeft voor de commissie voor de strijd krachten van de Amerikaanse Senaat ver klaard dat het de Verenigde Staten „in belangrijke mate" mogelijk is de lucht- bases in Spanje en Marokko prijs te ge ven. Dit geldt ook in sterke mate voor de Amerikaanse bases in Groot-Brittannië. De minister verklaarde dit in antwoord op vragen of er gebieden ter wereld zijn, waar de Verenigde Staten hun militaire uitgaven kunnen verminderen. McNamara baseerde zijn uitspraak on der meer op de stelling, dat de militaire waarde der „B-47"-strategische bommen- In 1962 is het bioscoopbezoek gemiddeld met zes percent teruggelopen. In Amster dam, Den Haag en Rotterdam daalden de bezoekcijfers met 4,4 percent, in de overige gemeenten met 7,1 percent. Het aandeel van de drie grote gemeenten in het totale bioscoopbezoek bedroeg 37 percent. Dit zegt de Nederlandsche Bioscoopbond in het jaarverslag over 1962. Het bezoek aan de premièretheaters is nauwelijks teruggelopen. Uit een analyse van de omzetten blijkt, dat het bezoek in de premièretheaters in de grote steden op peil bleef (99,3 percent van het cijfer over 1961), de recette daar zelfs een stijging vertoonde (107,2 percent). Het bezoek aan de overige bioscopen evenwel, dat in deze steden nog altijd ruim een derde van de totale capaciteit uitmaakt, liep terug tot 90.2 percent. De recette daalde tot 95.2 per cent. Ook landelijk komt men bij een nader onderzoek tot dezelfde opvallende ver schillen. Het aantal ingevoerde films, dat in 1961 met zeventien was gestegen tot 416, liep terug tot 396. De Verenigde Staten leverden 113 films (in 1961: 123), Frankrijk 79 (67), Italië 68 (47), Engeland 67 (61) en West- Duitsland 42 (86). De stijging van het aan tal kleurenfilms heeft zich voortgezet. Met een aantal van 181 (177) omvatten zij 45,7 (42,5) percent van het totaal. De Bioscoopbond vindt dat de bedrijfs resultaten in het afgelopen jaar geen reden tot voldoening geven. De omzetten hand haafden zich bij een teruglopende kaart verkoop dank zij een hoger bestedingsge middelde. De statistische gegevens onthul len volgens de bond nauwelijks de werke lijke gang van zaken. „Ook al handhaafde het film- en bioscoopbedrijf zijn positie, intern tekenen de moeilijkheden zich steeds scherper af". Het Nederlandse „bioscoop- park" is in 1962 in omvang onveranderd gebleven: aan het einde van het jaar telde ons land evenals een jaar tevoren 562 bio scopen. (Van onze parlementaire redacteur) Of het hoofdkantoor van de binnenkort op te richten Nederlandse Gasunie te Gro ningen zal worden gevestigd is nog een open vraag. Minister De Pous van Eco nomische Zaken zei gisteren in de Tweede Kamer dat er nog geen beslissing was genomen. Men zal rekening moeten hou den met de wensen van het betrokken personeel. Er zouden problemen kunnen vastzitten aan overplaatsing uit de om streken van Den Haag, waar het tegen woordige staatsgasbedrijf is gevestigd, naar Groningen. Wel gaf minister de Pous toe, Groningen een aantrekkelijke stad te vinden. De activa van het huidige staatsgasbe drijf zullen worden overgenomen door de nieuwe maatschappij. Van de positie van de hoogovens in Noord-Holland had de minister nog geen duidelijk beeld. Op een vraag of de aard gaslevering aan industriële gebruikers rechtstreeks zou geschieden of via de ge meentelijke bedrijven zei drs. De Pous dat hij een rationele verdeling beoogde De plaatselijke bedrijven behoeven niet be vreesd te zijn. Hun taak zal zelfs groter worden. Tot "schadeloosstelling aan de ge meenten was hij dan ook niet geneigd De heer Nederhorst (Pv.d.A.) merkte op dat er een volstrekt aanbodmonopolie op aardgasgebied zou ontstaan. Daarom vond hij ook aan de kant van de vragers een hechte organisatie nodig. Prof. Korteweg (V.V.D.) drong aan op voortvarende ex ploitatie van de „gasbel" na de oprich ting van de Gasunie. Hij bepleitte verder een goede voorlichting in het belang van de relaties tussen de Gasunie en het pu bliek. E'en man, die de gebeurtenissen in Argentinië met meer dan gewone be- langsteling volgt, is oud-president Juan Peron, hier gefotografeerd in Madrid, waar hij in gezelschap van de finan cier Jorge Antonio de telegrammen over de stand van zaken aan de over zijde van de Atlantische Oceaan leest. werpers, aan het verminderen is. Boven dien beschikken de Verenigde Staten over nieuwe wapens, zoals de vanaf onder zeeërs te lanceren „Polaris"-raketten, die nieuwe mogelijkheden inhouden. De geleidelijke vervanging van de lang zamerhand verouderde B 47-bommenwer- pers door geleide projectielen is reeds eni ge tijd in overweging, zo meldt onze cor respondent uit Londen. De bemande bom menwerpers gaan plaats maken voor inter continentale ballistische projectielen, zoals de minuteman, terwijl ballistische raket ten als de Thor en de Jupiter door de Polaris-vloot worden vervangen. Op het ogenblik bevinden zich 30.000 leden van de Amerikaanse luchtmacht in Groot- Brittannië, vergezeld door 35.000 vrouwen en kinderen. MOSKOU (Reuter) De „Rode Ster", 't orgaan van de Russische strijdkrachten, waarschuwt, dat de voorgenomen statio nering van Amerikaanse Polaris-onderzee- boten in de Middellandse Zee „een nieuwe gevaarlijke stap in de richting van trans formatie van dit gebied in Amerika's grootste kernraket-arsenaal" betekent. De Verenigde Staten zijn van plan een net van mobiele onderzeeraketbases te schep pen om een kernoorlog tegen de Sovjet- Unie en andere socialistische landen voor te bereiden en te ontketenen, aldus het blad, daaraan de waarschuwing vastkno pend dat de landen aan de Middellandse Zee het gevaar dienen te beseffen, dat aan de schepping van mobiele raketbases in dit gebied verbonden is. o De werkloze Siciliaanse metselaar Girolamo Scebba heeft in Palermo een openbare demonstratie gehouden om werk te krijgen. Met vier van zijn zeven kinderen liep hij maandag hand in hand door de drukke Maaueda- straat en dwong het verkeer zich naar zijn tempo te voegen. (Telefoto). """"Ito»-** v s* 11 Deze verbeterde versie van de Lock heed F-104 A „Starfighter" zal dienst doen als trainingsvliegtuig voor astro nauten. Het toestel is geschikt om er mee op de „drempel" van de ruimte te vliegen: 4045 km hoog. Aangezien op deze hoogten de bestuurbaarheid vin een vliegtuig op de normale wijze aanmerkelijk minder is geworden, zal Op 25 april aanstaande zal de afdeling teenagers" van de gemeentebibliotheek in Velsen officieel worden geopend. Deze afdeling waarvoor een toenemende belangstelling bestaat, was tot nu toe on dergebracht in enkele kasten in een hoek je van de grote bibliotheekzaal. Een van de kelderruimten is nu door gemeente-ar chitect Peters omgetoverd in een ruime bibliotheek en leeszaal, die een moderne en gezellige indruk maakt. Jongelui tus sen plm. 13 en 18 jaar vinden hier een keur van boeken en tijdschriften die zo veel mogelijk is aangepast aan hun be langstellingssfeer. Behalve het eigenlijke leesboek romans en dergelijke dus ook allerlei op het gebied van bij voor beeld hobbies, sport en techniek. De vernieuwde teenerafdeling zal fees telijk bij de toekomstige gebruikers wor den geïntroduceerd. Op 25 april komt het Amsterdamse Lurelei Cabaret daarvoor naar IJmuiden. Een uur kleinkunst ge deelten uit het programma O. K. en W. (Onze kleine wereld) zal de inleiding vormen voor een „teener-boekenbal" in „alle zalen van de gemeentebibliotheek." Twist, rock and roll en ball-room activi teiten kunnen tot ontplooiing komen op de tonen en het ritme van een uit jongeren samengesteld combo. Jongeren zullen.zer- gen voor een ph'ssendé versiering van de kelderruimten in de bibliotheek, dié vooral voor het bal gebruikt zullen worden. De eigenlijke opening van de teenager ruimte zal een onderdeel uitmaken van de algemene feestvreugde. in van dit toestel uitgerust zijn met een aan tal kleine raketten, welke in de de neus en op de vleugeltips zijn aange bracht. Aan de gebruikelijke straal motor is een raketmotor toegevoegd, welke boven de uitlaat van de straal motor is ingebouwd. De raketten wor den gevoed uit een tank zuurstof- peroxyde in de neus van de machine. HUISSCHILDERWERK KONSTRUKTIEWERK BEHANGERIJ DEKORATIE REKLAME ONTWERPEN KLEURADVIEZEN GLASHERSTEL GLASPLATEN GLAS IN LOOD GLASVERZEKERING LONDEN Een paasbezoek van een aantal Lagerhuis-leden, journalisten en B.B.C.-mensen aan de Sovjet-Unie gaat niet door omdat het' de Russen niet ge legen komt. De bezoekers zijn leden van de vereniging Groot-Brittannië-Rusland. Twee jaar geleden heeft een dergelijk Russisch bezoek aan Groot-Brittannie plaats gehad. Het was de bedoeling om discussies te houden over onderwerpen zoals televisie, pers, jeugdmisdaad en de kunst. De Russen hadden de Britten uit genodigd, doch hebben het bezoek op het laatste ogenblik afgezegd. De voorzitter van de vereniging, het Conservatieve parlementslid Sir Fitzroy Maclean, heeft van de voorzitter van öe zusterorganisatie in de Sovjet-Unie, Alexei Soerkov, een telegram ontvangen dat de conferentie die beide veienigingen zouden houden niét kan dobrgaan omdat de Rus sen het op het ogenblik „zeer druk" heb ben. Het spijt hun zeer dat de conferentie moet worden uitgesteld, aldus het tele gram. Vandaag een sprook je. Er was eens een auto: geen nieuwe maar ook niet zo'n hele oude. Een klein knus mobiel tje waarmee lang en te vreden was gestoeid. Een vehikeltje met een Nederlands nummer bord en duidelijk zicht baar geparkeerd op de parkeerplaats achter de (oude) Schelp in Zand- voort. Dat was novem ber. Het werd december en zoals iedereen nu wel weet, werden we toen voor twee maan den toegedekt door wat Thialf dit jaar in de winteruitverkoop aan sneeuw en ijs voorhan den had. Ook 't autootje. Toen pas begon het ding aandacht te trek ken, want terwijl iedere automobilist elke mor gen zijn voertuigje uit groef en weer in rijfat- soen bracht, bleef dit geval maar onder de witte wade. Lekker doorroesten zogezegd. De eerste wie zoiets direct opvalt is de jeugd. Eerst werd de sneeuw erafgehaald, toen het glas van de koplampen, toen een ruitenwisser, toen de ruit. En niemand die daardoor onthutst scheen en de destruc tieve jeugd op de slo pershanden timmerde. Ook niet de politie, die altijd iets heeft tegen langparkeerders tenzij je het blijkbaar maan den volhoudt. Na de jeugd kwamen de wat oudere souve nirjagers, die er het halve dashbord uit- sloopten, de krukken en het stuurwiel en wat er verder alzo aan de wand geen slecht figuur kan slaan. Daarna kwamen de had-ik-precies-nog- nodig-gappers, die zich ontfermden over de wieldoppen en de zit banken. Vaak werd dat op een hele slinkse ma nier gedaan. Eigen au tootje geparkeerd op veilige afstand met koplicht richting gap pers, zódat bij naderend onheil gekniplicht zou kunnen worden. Op de teentjes naar het al aardig ontredderde mo bieltje, rits-rats de bank eruit, gauw het eigen autootje tot aan de bank gereden, bank erin. vent erin en vort maar weer. Het gevolg dat, met de witte wade ook het autootje zo goed als sneeuw voor de zon is verdwenen, stuk voor stuk afgevoerd onder het oog van 64 flatbe woners in een dichtbe volkt ZandvoOrt bers tensvol nijvere politie- speurders. Nu kan het zijn dat het autootje demissio nair was, zoals het heet. Een Amsterdams poli tieman heeft mij een keer verteld dat men jaarlijks honderden au to- en duizenden fiets wrakken ophaalt van mensen die het blijk baar niet meer de moei te vonden hun materi eel op de schroothoop te wêrpen of er een mooi zoveelstehandsprij sje voor te bedingen. En dus de zaken maar la ten rotten en roesten. Het kan ook zijn dat het knus mobieltje hier het einde vond van een joy-rit terwijl de eige naar met tranen in de stem voor- en achter tuin afstroopt en „poes poes" roept. Maar ja, verdwaalde rollertjes plegen niet eigenkogelig op de kattebak terug te keren. Wat van dit sprookje nu het allervreemdst is, is dat blijkbaar nie mand het nodig gevon den heeft om de politie van een onbeheerd ve hikeltje te rapporteren, ook niet toen allengs een duidelijke vivisectie zichtbaar en in de avond: hoorbaar werd. Zou dit nu een voor beeldje zijn van onze welstand? Ik heb vroe ger altijd gedacht dat welstand in een land bestond uit gevulde mensen in mooie gave, verlichte straten, die thuis van alles hadden en daar ééns per jaar drie weken uitbraken om in het buitenland te zien hoe men het daar niet zo had. Maar nu wijzig ik de ze definitie: welstand is een land waar een al leszins toonbaar mo bieltje zonder meer wegrot, zonder dat ie mand het nodig vindt er drukte om te maken. Als u hard loopt, valt er voor u ook nog wat te moeren, maar wel vlug wezen want de po litie is er eerder bij dan u denkt. Bart L. Joris Zondag wacht de bezoekers op Mereveld (aanvang half twee) een bijzónder interes sant internationaal nummer, want buiten de al enige weken in het geweer zijnde Quicksilver S verschijnen ook Theo Messi dor en Jour de Java aan de start. Boven dien maakt de Franse hengst Montsecret, die in de afgelopen winter op Vincennes zeer succesvol was, zijn debuut in ons land In zijn wintervorm zou hij kunnen winnen doch daar buitenlandse paarden na enige weken verblijf in ons land in conditie te. rugvallen is het veiliger Quicksilver S als winnaar aan te duiden, vóór Jour de Java en Theo Messidnr. Een verrassing kan nog komen van X Tello. In het amateursnummer kan de sterk verbeterde Zee zijn reeks overwinningen voortzetten, waardoor Zus Hanover en Zus Scotch opnieuw op de plaatsen moeten ein digen. Outsider is Y Norton. Bij de drie jarigen komt opnieuw een uitstekende col lectie aan de start. De nog ongeslagen Bra vour S krijgt het hard te verduren, maar zijn kwaliteiten zijn toch wel zo groot dat hij Bouwmannetje S en Blido achter zich kan houden. In de eerste afdeling van de autostart- koers heeft Ziganita de meeste kansen, vóór Youki Axkit en Zelma Dear. De on gunstig geplaatste Zigane zou op een zware baan kunnen verrassen. In de tweede af deling kan de snelle Anne Emilie daaren tegen profiteren van een gunstige start plaats en direct de leiding nemen, die zij dan niet meer behoeft af te staan tegen Ypsilon en Zahir B. Outsider is Alphario. In de derde autostart heeft Wanda van Gonny als favoriet een moeilijke taak Winifred Hollandia en Yberflöte achter zich te houden ,doch indien de merrie op het juiste moment wordt gelanceerd zal zij de eindstrijd in haar voordeel kunnen be slissen. Voor Anna Sofine, die in opkomen de vorm loopt ligt er een kansje in de Di- damprijs, omdat zij met twintig meter ont heffing wordt gereden. Aleid Williams en Yeasty Hanover zullen deze handicap waarschijnlijk niet kunnen overbruggen. De Beusichemprijs brengt Yensi voor de derde keer achtereen als favoriet in een groot veld. Twee keer werd hij met mi niem verschil geklopt. Hij zal er weer bij zijn, evenals Zulma en Amice Hollandia. Outsider is Zergana van IJmuiden. Ook Adios K faalt steeds in het gezicht van de haven, maar zonder de nu al te zware con currentie zou hij kunnen winnen van Bar- relina en Amazone. De capaciteit van de gemeentebiblio theek voor dergelijke gebeurtenissen is natuurlijk beperkt. Instellingen voor voort gezet onderwijs en jongerenverenigingen zullen dan ook worden verzocht zich door enige jongelui in de teener-leeftijd te la ten vertegenwoordigen. De afdeling heeft juist de volgende boe ken aangekocht. Nederlandse romans en novellen: Bak- ker-Winsemius: Geef je hart, Nicolet: Chil ton: Aanval op de aarde; Chilton: De ro de planeet; Hagers: Kathinka van de huishoudschool; Hildebrand: Camera Ob- scura; Kocher: De koning van het woeste eiland; May: Door het land der Skipeta- ren; May: Van Bagdad naar Istanboel; May: Winnetou, het grote opperhoofd; Velsen-Quast: Hoor ik er wel bij; Weber; Bonnie doet het zelf; Sablonière: Neger- verhalen Singer: Spionageverhalen. Studieboeken: Walman: Een jaar studeren Nederland; Eysselstein: Geschiedenis de margarine; Eysselstein: Geschie denis van de zeep; Vries: Primitieve kunst van vroeger en nu; Baumgartner: Von der Syrinc zum Soaphop; Huygens en Veur- man: Spectrum, dl. I; Scullard: Kleine atlas van de antieke wereld; Müller: De Franse Revolutie. Vrijdag C - Vrijdag werden in IJmuiden aangevoerd 3570 kisten vis, waarvan 975 kisten tong en tarbot, 65 schol, 35 schar, 20 bot,. 210 ha ring, 170 schelvis, 1075 wijting, 296 kabel jauw en gul, 5 leng, 45 haai, 13 poon, 12 koolvis en 23 diversen. Prijzen, in guldens, per kilogram: gr. tong 3.20—2.60, grm. tong 3.50—2.60, kim. tong 4.50—3.30, kl. tong I 4.50—3.50, kl. tong II 4.10—3, tarbot I 8.50—6.30, zalm 10. Per 50 kilo: kl. schol II 49—25, schar 39 —15, bot 13—4, v. haring 39—32, gr. schel vis 4942, grm. schelvis 4443, kim. schel vis 43—40, kl. schelvis I 48—36, kl. schelvis II 36—15, wijting 30—8, gr. gul 51—39, mid. gul 43—38, kl. gul 33, kl. haai 19—18 en poontjes 13. Per 125 kilo: gr. kabeljauw 248114, gr. koolvis zw. 75, gr. léng 74. Vrijdag werden in IJmuiden de volgen de besommingen gemaakt: KW 99: 15.550, KW 186: 12.300, KW 117: 18.450, KW 146: 15.550, KW 131: 10.270, KW 96: 3510, KW 142: 3810, KW 184: 1400, KW 134: 5450, KW 112: 1280, IJM 2: 12.320, IJM 4: 7470, IJM 67: 4280. Op zee Gisteravond laat meldde de „Jacoba Ge- zina" IJM 36 prachtig weer maar geen vis serij. Uit zijn avondtrek, die drie uur had geduurd, werd slechts een groot pak kevers opgehaald, waar drie manden bruikbare vis van werden overgehouden. De VL 142 Voorwaarts, die benoorden dê „Jacoba Gezina" viste, haalde in dezelf de periode drie manden koolvis en twee manden haring op. Hetzelfde geluid liet de KW 121 „But- tenburg" horen aan de Arie Ouwehand KW 122. Dit schip viste in de Silverpitt en kon evenmin juichen over de vangst. De buit bestond uit ongeveer vijftig kilogram tong en een enkele mand vis, plus een of twee kabeljauwen. Dit was de gemiddelde vangst van de tongtrawlers, die in deze contreien aan het vissen waren. MOSKOU (AP) Acht joden, onder wie twee vrouwen, zijn gearresteerd op beschuldigingen van speculatie in matzes voor de viering van het Joodse paasfeest, zo wordt uit Joodse kringen gemeld. Deze woordvoerders verklaarden dat vijf van de acht personen die twee weken geleden werden gearresteerd, inmiddels zijn vrij gelaten. De twee vrouwen en een betaalde functionaris van de Joodse gemeenschap zouden nog gevangen worden gehouden. De Moskouse autoriteiten weigeren de Joodse gemeenschap toe te staan hun tra ditionele matzes te bakken. Na deze wei gering adviseerde Joodse leiders hun ge lovigen zelf hun ongezuurd brood te bak ken. Joodse groepering in het Westen hebben tegen dit officiële verbod op het bakken van matzes geprotesteerd. Een groep Jo den in Stockholm heeft per vliegtuig een zending paasbrood naar Moskou gezon den. Een functionaris van de Joodse ge meenschap in Moskou zei niets van deze zending te weten. De meeste Russische Joden, die met andere families woningen delen en van dezelfde keuken gebruikma ken, zijn niet in staat hun eigen paas brood te bakken. Matzes worden volgens de traditie onder rabbinaal toezicht met speciale werktuigen gebakken.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9