Schoofs en Onnes op nippertje geslagen door sterke Japanners Nationale damesploeg plaatste negen treffers tegen België Sterrenploeg Benfica woest begroet Nederlandse hockeyteam Spanjaarden geen goal stond toe Schoofs en On Naar beter voetbal Oefenwedstrijden van bondsploegen Roozenburg leidt in titeltoernooi Dames zegevierden over Noorwegen Jaap Eden-ijsbaan sloot zijn poorten Jour de Java won vóór Quicksilver Mooie zege van 2-0 na moeilijke match in Madrid Verdediging van de gasten stapelde blunder op blunder in Amstelveen Drie boksers na een knock-out overleden Mooie zege van 2-0 na moeilijke match in Madrid Reflex Belgen leiden hockevmatch Duitsland-Nederland Oud-wereldkampioen Hans Sievert overleden 17 QUICK No. 1 Aanval sterkst MAANDAG 8 APRIL 1963 mm Zaterdagavond stierf in het ziekenhuis van Brisbane de 26-jarige prof-bokser Nor- man Smith (GB) aan de gevolgen van verwondingen opgelopen in de ring. Een dag daarvoor was in Queensland de 18- jarige amateur Enzio Barelli overleden. Hij was eerder in de week met zware verwondingen aan het hoofd veroorzaakt in de ring naar het ziekenhuis ge bracht. Vooral het ongeluk dat Valesquez overkwam, had een tragisch karakter. De Portoricaan kwam uit in een liefdadig heidswedstrijd tegen Eral Johnson en was de enige van de boksers, die bij deze gelegenheid een hoofdbescherming droeg. Hij ging k.o. in de tweede ronde en kwam niet meer bij kennis. Volgens ooggetuigen is het mogelijk dat Valesquez ernstig werd gewond, toen hij languit achterover te gen het canvas smakte. Met dc ongewoon hoge cijfers 9-2 heeft het Nederlands dameshockeyelftal zater dagmiddag in het zon-overgoten Wagener stadion in Amstelveen de Belgische dames naar een debacle geleid. Na de nederlaag van 9-2 van de oranjeploeg tegen de Ierse Vrijstaat is dit een verheugend re sultaat vooral met het oog op het grote internationale toernooi, dat over tien da gen in Frankfort begint. Maar deze forse zege zou zeker niet tot stand zijn geko men als niet dc Belgische verdediging en in het bijzonder doelvrouwe Wolter vooral in de eerste helft niet een ont- stllend aantal blunders had begaan. Toen immers konden de Nederlandse dames hun veldoverwicht al in een 6-1 voorsprong omzetten. plaats, was ditmaal het sterkste deel van de ploeg. Rechtsbuiten Krol speelde een zeer goede wedstrijd met snelle rennen en goede voorzetten. Het binnen trio Vogt- Zweerts-Spits toonde in combinatievermo gen en slagvaardigheid 'een grote klasse, al werd nogal eens de fout gemaakt het spel te kort te houden. In de middenlinie heeft Van Rossem de grootste moeite gehad zich te handhaven. Hij begon met een serie missers, die de kleine rechtsbuiten Usoz alle vrijheid ga ven. Toen de kanthalf van HHIJC wat aan het effectvolle veld gewend raakte, kon hij zich gedeeltelijk herstellen. Fokker was op rechts ook al iets minder dan an ders en in het centrum had spil Overdij- kink het moeilijk met dg dieptepasses van de Spanjaarden. Dit alles verzwaarde de taak jyan Leemhuis en Terlingen. Ook bij Leemhuis was enige onzekerheid te bespeuren, maar met assistentie van de trapvaste Veentjer heeft de defensie zich toch weten te handhaven, §1 was het in enkele gevallen met kunst en vliegwerk en eenmaal dus dank zij het voorbarige fluitsignaal van een der arbiters. en het goede speliifzicht van het debute rende 16-jarige Utrechtse meisje Heieen van Rooy,op de middenvoorplaats opval lend. Met drie doelpunten heeft zij zich zeker in de ploeg gespeeld. En bovendien was daar de manier, waarop spil Jet de Vleeschouwer zowel haar verdedigende, als aanvallende taak twee keiharde treffers uit strafcorners opvatte. In het begin van de wedstrijd leek het er niet op dat de Belgische dames zo'n grote nederlaag tegemoet gingen. Er was in de eerste vijf minuten zelfs sprake van een Belgisch overwicht, maar tot doelpun ten kwam het niet. Toen Oranje echter in gespeeld raakte en het initiatief over nam, veranderde het spelbeeld volkomen. Eerst kon linkhalf Maas nog een schot van' Ans Beyer op de doellijn keren, maar onmiddellijk daarna profiteerde He- leen van Rooy van een pass van Ans Beyer en schoot onhoudbaar in (1-0). De Belgische verdediging raakte in paniek, stapelde blunder op blunder en nog geen minuut later was het 2-0 door Rie Kuper. De Nederlandse ploeg was toen niet meer te stuiten. Uit een door Jet de Vleesschou wer ingeschoten strafcorner, waarbij de bal maar half werd gestopt, maakte Heieen van Rooy er 3-0 van, Ans Beyer besloot Het damtoernooi om het persoonlijk kampioenschap van Nederland is zaterdag in Utrecht voortgezet met het spelen van de partijen van de tweede ronde. De re sultaten waren: RoozenburgGordijn 2-0, BomVan Beek 2-0. HolstvoogdBergs- ma 0-2, BeekeVan Dijk 1-1, AnsemsD. de Jong 1-1, Van HalEdink 2-0, Lere Kinnegen 1-1. Na twee ronden ziet de stand er als volgt uit: 1. Roozenburg 4 p., 2. Ansems, Bergsma. Bom, Van Dijk, Van Hal allen 3 p., 7. Beeke, D. de Jong en Kinnegen allen 2 p., 10. Gordijn, Van Beek en Lere allen 1 p., 13. Edink en Holstvoogd beiden 0 pnt. De Belgische scheidssrechters Massart en Van Sevene zijn belast met de leiding van de hockey-interlandwedstrijd West- DuitslandNederland (heren) die op 27 april in Hannover zal worden gespeeld. Dit drietal fabriceerde zeven van de negen Nederlandse goals. Het zijn v.l.n.r. de zestienjarige Heieen van Rooy, die haar debuut maakte met drie treffers, Jet de Vleeschouwer en Trix Lemmens-Nillesen die ieder twee keer scoorden. een solo met het vierde doelpunt, Jet de Vleeschouwer benutte, vervolgens een strafcorner met (5-0) en nadat de Bel gische rechtsbinnen Govaert een goede aanval over rechts met een tegenpunt had afgesloten (5-1), schoot de Nederlandse spil kort voor rust weer uit een strafcor ner de zesde treffer door de ontredderde Belgische verdediging. In de tweede helft was het verschil in het veld niet minder groot, maar nu kreeg mej. Wolter beter kijk' op de ballen en kon de schade tot drie doelpunten be perken. Heieen van Rooy scoorde na een solo en twee treffers van Trix Lemmens- Nillesen brachten het totaal op negen Nederlandse doelpunten. Daartegenover konden de Belgische dames slechts één treffer uit een strafbuily tussen de Bel gische linksbuiten -Debaut en aanvoerster Len Nölte-Martens plaatsen. De opstellingen van Nederland was: doel: J. Jurrissen (BDHC); achter: Ch. Keers (Kieviten) en L. Nolte-Martens (EMHC); midden: M. Pijl (HBS), J. de Vleeschouwer (Forward) en G. Heep (LHC); voor: W. van der Oord (Quick), A. Beyer (PW), H. van Rooy (Voordaan), T. Lemmens-Nillesen (EMHC) en R. Ku per ('s-Hertogenbosch). De dames-hockeywedstrijd tussen de na tionale teams van Engeland en West- Duitsland, zaterdagmiddag in Nottingham gespeeld, is geëindigd in een doelpuntloos gelijkspel. Hans-Heinrich Sievert, de Duitse tien kamper, die in juli 1933 in Hamburg een wereldrecord vestigde met 8467,62 punten, is zaterdagmorgen in een ziekenhuis in Eutin na een langdurige ziekte overleden. Toen in 1934 de nieuwe telling voor de tienkamp werd toegepast, bleef Sievert met 7824 punten wereldrecordhouder. Sie- verts beste prestatie werd twee jaar la ter door de Amerikaan Morris op 7878 punten gebracht. Sievert is 53 jaar ge worden. De wereldkampioenschappen tafelten nis, in het Sportpaleis van Praag, waar Sjoukjë Dijkstra een jaar geleden haar eerste wereldtitel kunstrijden veroverde, zijn in volle hevigheid losgebarsten. In de strijd om de Swaythling Cup, de tro fee voor de teamwedstrijden bij de heren, viel de verrassing te noteren van een ne derlaag der Hongaren tegen Noord-Korea zodat West-Duitsland, dat alle wedstrijden tot nu toe heeft gewonnen, kans maakt om ais poulewinnaar naar de eindstrijd over te gaan. In de andere poules zijn China, Zweden, Japan en bij de dames om de Corbillon Cup, Roemenië, China, Japan en Hongarije nog allen zonder één punt verlies en hieruit blijkt duidelijk, dat de favorieten de finale zullen bereiken. Voor Nederland is het bij de heren min der goed gegaan. Van Japan werd met 50 en van Polen met 53 verloren, waar tegenover de dames tegen Noorwegen met een 31 zege iets goed maakten. Fantas tisch hebben de Nederlandse heren ge speeld tegen de sterke Japanners. Welis waar verloren Onnes en Schoofs alle par tijen, maar telkens was het op het nipper tje, vooral dank zij het goede serveren van de Japanners. Tegen Ogimura stond Onnes in de tweede gam met 1916 voor, doch vijf superservices gaven de doorslag. Het Nederlandse herenteam begon zater dag de strijd niet onverdienstelijk door een 5-3 zege op Noord Vietnam, dat door over winningen op Ghana, Canada en België zich voor het eindtoernooi had geplaatst. Vooral Nguygen-Ngogthan toonde zich een sterke speler, doch niettemin verloor Gé Bakker slechts in drie games 21-19, 17-21 en 15-21 van hem. Frans Sühoofs, die in een opesingspartij met felle goedgeplaats te aanvallen van de 17-jarige To-Bing-Hoy had gewonnen, kon tegen deze razend snelle tegenstander evenmin op. Toen Bak ker ook nog van Dinh-Trong-Hung verloor was de stand ondanks twee goede overwin ningen van Bert Onnes, 3-3 gelijk. De partij tussen Onnes en Nguygen- Ngoc-Than werd de climax van de eerste wedstrijddag. Beide spelers brachten de grootst mogelijke vaart in het spel en ontketenden zo een waar spervuur van aanvallen en tegenaanvallen. De Neder landse kampioen bleef in het begin van dit spectaculaire treffen steeds een paar punten achter en verloor de eerste game met 23-25. Toen had hij zich echter in top vorm gespeeld en met flitsende backhands en forehands, waarbij zelfs de scheidsrech ters goedkeurend zaten te knikken, won hij de volgende twee games met grote over macht. Frans Schoofs maakte in de acht ste pbrtij de Nederlandse zege tot een feit door een ruime zege op Dinh-Trong-Hung. Door het Nederlandse damesteam werd zowel van Zweden als van Australië met 3-1 verloren en beide malen zorgde de Haagse speelster Ursula Artz voor het eni ge Nederlandse punt. In de wedstrijd te gen Zweden won zij van mej. Guntsch (21-19, 10-21, 24-22, na een achterstand van 13-16 in de derde game) en tegen Austra lië bracht zij tegen Christine Shepperd de openingspartij op haar naam (22-20, 23-21 na een achterstand van 15-20 in de eerste game). De uitslagen luiden: Heren, Japan Ne derland 5-0; Schoofs-Micki 17-21, 6-21; Onnes-Ogimura 16-21, 19-21; Schoofs-Ona- ka 18-21, 17-21; Onnes-Micki 16-21, 19-21; Schoofs-Onaka 6-21, 6-21. Schaatsenrijden Bijna 350.000 schaatsliefhebbers hebben deze winter vertier gezocht en gevonden op de Amsterdamse kunstijsbaan Jaap Eden, die zondag met de kampioenschap pen van de afdeling van de NVBHS werd gesloten. De titel bij de dames kwam terecht bij mej. C. M. Ruberi, die totaal 186.784 pnt behaalde en twee overwinningen boekte, namelijk op de 1500 meter in 3.09.5 en op de 3.000 meter in 6.13.3. De 500 meter was gewonnen door Cdry Geijssen in 58.8. Zij werd tweede op de 1500 meter in 3.10.0., maar mocht wegens haar jeugdige leef tijd niet op de 3.000 meter starten. Bij de heren \yerd Dirk Zuidert kam pioen met een totaal van 163.000 pnt vóór zijn broer Wim, die op 164.450 kwam. Dirk won de 3.000 meter in 5.26.6 en werd tweede zowel op de 500 meter (in 52 sec. achter winnaar Bollweg 51.5) als op de 1500 meter (in 2.49.7 achter broer Wim 2.49.1). De tijden werden sterk beïnvloed door de krachtige wind. Koersen op Mereveld De uitslagen van de zondagmiddag op Mere veld gehouden draverijen luiden: Beuningenprijs (2140 m.) 1. Adios K; 2. Bruno; 3. Berenice Oranje. Winn. 2.80; pi. 1.40, 1.50, 4.80; gek. 9.90; cov. 4.00 Beusichemprijs (2140 m.): 1. Zulma; 2. Amice Hollandia; 3. Arctic van 's-Gravenhof. Winn. 2.90; pl. 1.60, 2.90, 2.40; gek. 4.80; cov. 9.20. Brakelprijs (1720 m.): 1. Bravour S; 2. Bertha P.: 3. Bouwmannetjes. Winn. 2.20; pl. 1.40, 1.80, 2.50 gek. 4.10; cov. 4.20. Brummenprijs (2140 m.), eerste afdeling: 1. Zi- ganita; 2. Zion B: 3. Youki Axkit. Winn. 4.90; pl. 1.40. 1.40, 1.20: gek. 4.10; cov. 6.10.. Tweede afdeling: 1. Zahir B; 2. Zoagli TL: 3. Zelda the Saint. Winn. 2.30; pl. 1.80, 3.30; gek. 19.70; cov. 7.80. Burenprijs (2120 m.: 1. Zee; 2. Zus Scotch; 3. Xylander V. Winn. 2.70: pl. 1.80, 2.90, 3.30: gek. 5.90; cov. 9.20. Drukkerij Hoonteprijs (2100 m.): 1. Jour de Ja va; 2. Quincksilver S; 3. Zavero Winn. 5.00; pl. 1.70, 1.40, 2.10; gek. 11.60; cov. 4.10. Didamprijs (2120 m.): 1. Yolanda van Oranje; 2. Yellowthroat S; 3. Victor Maire. Winn. 13.30; pl. 3.00, 9.90, 12.80: gek. 132.90; cov. 24.10. Dinxperloprijs (2140 m.): 1. Triton Erebus; 2. Yberfloete; 3. Winifred Hollandia. Winn. 2.40; pl. 1.30. 1.50; gek. 3.60; cov. 4.70. Triton Erebus liep buiten weddenschappen. Totalisator-omzet: 187.114.50. Polen-Nederland 5-3: Grzanka-Schoofs 17-21, 15-21; Jusinski-Bakker 21-11, 21-15; Calinski-Onnes 21-16, 14-21, 21-14; Kusinsk Schoofs 17-21, 19-21; Grzanka-Onnes 18-21, 16-21; Calinski-Bakker 21-17, 22-20; Ju- sinski-Onnes 21-15, 9-21, 21-16; Calinski- Schoöfs 21-19, 17-21, 21-16. Nederland-Noord-Vietnam 5-3: Schoofs- Bing Hoei To 21-8, 21-10; Bakker-Ingoc Phan Ngoejen 21-19, 17-21, 15-21; Onnes- Trong Hoeng Dinh 21-17, 21-17; Schoofs- Eng Phan Ngoejen 16-21, 17-21; Onnes- Bong Hoei To 21-14, 21-14; Bakker-Trong Hoeng Dinh 13-21, 13-21; Onnes-Ngoc Phan Ngoejen 21-23, 21-12, 21-11. Schoofs-Trong Hoeng Dinh 21-9, 21-15. Dames. Nederland-Noorwegen 3-1: Artz- Knutsen 21-13, 21-13; Bogmans-Ommedahl 17-21, 21-14, 21-23. Artz en Bogmans tegen Knutsen en Ommedahl 21-17, 22-20. Artz- Ommedahl 21-10, 21-9. Zweden-Nederland 3-1: Carlsson-Wynia 21-14, 21-16, Gunsch-Artz 19-21, 21-11, 22-2 Carlsson Johansson-Wynia Artz 23-21, 21-17, Carlsson-Artz 21-11, 21-15, Australië-Nederland 3-1: Shepardb-Artz 20-22, 21-23, Javor-Wynia 21-5, 21-11, JAvo O'Brien-Artz/Bogmans 18-21, 22-20, 21-11. Javor-Artz 19-21, 21-11, 21-5. Advertentie Dat het Nederlandse voetbal de laatste jaren niet meer in de hoogste voetbalregionen thuis hoort, is voor ieder een uitgemaakte zaak. Men vraagt zich af wat daarvan de oor zaak kan zijn. Een goeie trainer, die met zijn jongens geen successen boekt, staat al gauw aan de meest heftige kritiek bloot, met als gevolg allerlei twistgesprekken en andere moeilijkheden met het clubbestuur. In de wedstrijd zelf staat de eerste speelhelft meestal op redelijk peil. maar na de rust zakt het spelpeil en valt de wedstrijd als een kaartenhuis in elkaar. Wat kan hiervan de oorzaak zijn Eén van de oorzaken moet volgens ons het feit zijn, dat er te weinig aandacht wordt besteed aan de voeten van de spelers. In de korte tijd dat dit vraagstuk onze ëandacht heeft gehad zijn wij tot ont stellende bevindingen gekomen: voetballers met doorgezakte voeten, met spreidvoeten, die klaagden over krampen, spierpijnen en grote vermoeidheid na het spelen van een wedstrijd. Zelfs enkele van onze beste spelers liepen met dergelijke klachten rond. Deze spelers kregen daarop door onze bemid deling een paar schoenen voor dagelijks ge bruik (schoenen, die niet door ons werden gefabriceerd) en daarnaast een paar voetbal schoenen, die alleen in de voorvoet doorbui gen, en niet in de voetholte. Het resultaat spreekt voor zich: vermoeidheid en spierpijn waren verdwenen; de speler was 2 x 45 minu ten volledig actief. Dit geheele vraagstuk hebben wij voorgelegd aan de direktie van de grootste Duitse sportvakschool, alsmede hun de vraag gesteld hoelang internationale spe lers vroeger „meegingen" en hoelang ze het nu doen. Het antwoord was: vóór 1940 tien tot vijftien jaar; tegenwoordig drie tot vijf jaar Een conclusie hieruit te trekken laten wij aan u over. Onze vakdeskundigen hebben nu in samenwerking met trainers, voetballers en voetspecialisten uit binnen- en buitenland een voetbalschoen ontworpen, die enerzijds de schoen van vóór 1940 in kwaliteit evenaart en die anderzijds volledig beantwoordt aan de eisen van vandaag; een voetbalschoen, die zeker het spelpeil in het algemene ten goede zal komen. Allen die deze schoen voor ons hebben getest waren er enthousiast over. Deze zeer bijzondere voetbalschoen zal over enkele weken bij uw sporthandel verkrijg baar zijn en gebracht worden onder het merk Wanneer u als sportsman moeilijkheden met uw voeten mocht hebben, wendt u zich dan gerust tot ons: wij zullen graag proberen u van dienst te zijn. Directie Quick Sport schor nrn fabriek N.V. Hengelo (Gld.) Met twee juweeltjes van doelpunten heeft het Nederlands hockey-elftal zon dagmiddag in Madrid het nogal luid ruchtige optimisme rond de Spaanse ploeg duidelijk beantwoord. Zelfs tot een repliek kwamen de gastheren niet, al heeft het enkele malen niet veel ge scheeld. Na deze 2—0 zege heeft de na tionale hockeyploeg sedert de tournee van verleden jaar januari door India een fraaie staat van dienst. Van de zeven interlands, in die periode gespeeld, wer den er zes'gewonnen en één verloren met als doelcijfers achttien vóór en twee tegen. Na het verrassende succes in het Olym pisch toernooi van 1960 m Rome, waar zij de derde plaats bereikten achter Pakistan en India, zijn de Spanjaarden zich in ge vaarlijke mate superieur gaan voelen in het Europese hockey en met een over maat aan zelfvertrouwen traden zij zon dag op het hobbelige veld van de luxueuze Madrileense sportclub El Campo tegen Oranje aan. Al blijkt Spanje de laatste jaren aan pu re hockeytechniek en aan spelinzicht maar heel weinig er te hebben bijgeleerd, Ne derlands tweede tegenstandster van dit minuten later werd de Nederlandse zege een feit door een schitterend doelpunt van Van Vroonhoven na een flitsende en on grijpbare combinatie met Voigt. Met een paar handige tikjes tussen het tweetal op de linkervleugel werden Calvado en Cole- mer séhaakmat gezet en toen had Vari Vroonhoven ineens vrij spel voor de ver twijfeld uitlopende doelman Delcoso. Nog eenmaal kreeg Spanje een kans op een tegenpunt, toen middenvoor Francesco Amat in een solorush door het centrum voorbij Overdijkink en tussen Leemhuis en Terlingen door glipte. Maar Veentjer stond weer pal. De nieuwe overwinning van het Neder lands elftal onderstreept de huidige kracht van de ploeg, maar hoe mooi het resul taat dan ook is, tot grote voldoening heeft het spel van Nederland in deze spannende, maar verre van fraaie wedstrijd in Ma drid niet in alle opzichten gestemd. De aanval, met de voor rust in teruggetrok ken positie spelende Nico Spits als voor treffelijk debutant op de rechtsbinnen- Het is moeilijk onder deze omstandighe den ook de Belgische aanval speelde beneden haar normale verm uitblink sters in de Nederlandse ploeg aan te wij zen. De verdediging met de internationaal zeer geroutineerde doelvrouwe Jurissen aan het hoofd, .had het maar zelden zwaar te verduren en de aanval ondervond te weinig tegenstand om tot een juiste waar dering van de prestaties te komen. Desalniettemin waren toch de vechtlust Binnen 72 uur zijn bij bokswedstrijden in Amerika en Australië drie boksers om het leven gekomen. In Carbondale (VS) stierf de 19-jarige amateur Fransesco Va lesquez, een in Porto Rieo geboren Ameri kaanse soldaat, 30 minuten na een knock out, zonder bij bewustzijn te zijn geko men. Hij overleed in de nacht van zater dag op zondag. Twee bondsploegen (heren) zullen met de paasdagen oefenwedstrijden spelen. Op de eerste paasdag komt een ploeg uit in het toernoei op Klein Zwitserland in Den Haag, welke als volgt is samengesteld: Doel: Veentjer (HDM); achter: Terlin gen (Amsterdam) en Van Gooswilligen (SCHC); midden: Fokker (Laren), Fiolet fHDM) en Van Rossem (HHIJC); voor: Krol (Leiden), Van Hal (Hilversum), Frans Srits (Amsterdam). Voigt (Amsterdam) en Ven Vroonhoven (SCHC). De bondsploeg, die op tweede paasdag zal spelen op het toernooi in Bloemendaal on het HBS-terrein, bestaat uit: Doel: Boks (Amsterdam); achter: IJke- ma (Delftse Studenten) en Leemhuis (SCHC); midden: De Munck Keizer (SCHC), Overdijking (SCHC) en Mijn- arends (Amsterdam); voor: Coster van Voorhout (Amsterdam). Nico Spits (Am sterdam), Zweerts (SCHC), De Lannoy Meyer (Laren) en Van Duivenboode Var- kevisser (HDM). Zondagmiddag kort na 12 uur hebben zich op Schiphol taferelen afgespeeld die herin neringen opwekten aan de ge denkwaardige avond toen in het Olympisch stadion in Am sterdam Benfica in het bezit kwam van de Europa-beker na een glansrijke overwinning op Real Madrid. Een groep van in Nederland woonachtige Portugezen namelijk kwam de spelers van de ploeg, die woensdagavond in Rotterdam tegen Feijenoord aantreedt, verwelkomen. Al die dolenthousiaste voetbalfans van Benfica slaag den er zelfs in de afzettingen te verbreken en zich om de halzen te werpen van beroem de spelers als Pereira en Eu- sebio. Menig lankmoedig man zou in grote toorn zijn ont stoken, zo niet al die warm bloedige Portugese voetbal lers die het eigenlijk nog wel lollig vonden al die woeste 'teg toen de voor de vlucht Lissa bonAmsterdam gecharterde Wondervoetballer Eusebio (on deraan op de foto) moest ook op de tribune van het Feije- noord-stadion nog heel wat handtekeningen zetten. uitingen van verknochtheid. De douaneambtenaren lieten bij het zien van al dat enthou siasme hun controleplannen maar varen. De belangstelling, ook van Nederlandse zijde, was enorm. Iedere voetballiefhebber, werkzaam op de luchthaven, was naar het platform gegaan :n de nAi KLM-Electra tot stilstand kwam en het bestuur van Feijenoord in de ietwat chao tische massa poogde enkele spelers en bestuursleden van Benfica bloemen aan te bieden. Gelijktijdig forceerde toen het enthousiaste Portugese legioen zich een doorgang naar het platform en begon daar aan een huldiging als had de Portugese kampioens- ploeg de strijd tegen de Rot terdammers al gewonnen. On afgebroken schalde het „Viva Benfica" door de toch al zo schel klinkende aankomsthal waar de douane weinig anders kon doen dan een beetje glim lachend toezien. De supporters van Benfica be lemmerden een snelle aftocht van de bus met spelers van Schiphol. Woest zwaaiend met een clubvlag bleven zij voor de bus lopen. Handtekeningenjagers boekten meer succes dan jagers op toegangskaarten voor de strijd van woensdagavond. Omstuwd door een honderdkoppige menigte van Nederlandse be wonderaars, die buiten netjes hun beurt hadden afgewacht, verdwenen de spelers en of ficials tenslotte in een auto bus, waarmee ze naar Rotter dam reden om daar Feije noord tegen Blauw Wit aan het werk te zien. Benfica heeft overigens za terdagavond in de Portugese competitie een gemakkelijke 62 zege behaald op Vitoria Guimaraes. De Europese be kerhouders, die in alle onder delen van het spel duidelijk beter waren dan hun provin ciale tegenstanders, beschouw den deze wedstrijd kennelijk als een generale repetitie voor het treffen van woensdag. Voor de rust althans, want toen Benfica in de eerste 45 minuten al een 61 voor sprong had door treffers van Torres (4), een van Augusto Silva en een van Santana, ge loofde de sterrenploeg uit Lis sabon het wel en stond gena diglijk toe, dat Vitoria in de tweede helft de achterstand tot 62 terugbracht. De opstelling van Benfica was: doel: Pereira; achter: Angelo en Cruz; midden: Humberto, Raoul en Coluna; voor: Jose Augusto, Santana, Torres, Eusebio en Augusto Silva. De Portugezen kersvers uit hun warme land zo stormachtig onthaald zaten in Rotterdam wat kouwelijk op de winderige tribune bij el kaar, zonder dat het publiek in de buurt veel moeite deed om de beroemdheden van dichtbij te aanschouwen. Nou ja, op een enkele jager naar handtekeningen na. In de rust heeft een fotograaf Kruiver en Moulijn, die de wedstrijd als toeschouwers bijwoonden, aan één tafeltje gezet met Eusebio. Gezien de taalbar rière werd het ook niet meer dan een vriendelijk plaatje, zodat de zoon uit het warme Angola met opgestoken kraag en een blik van heimwee in zijn melancholieke ogen maar weer zijn plaats op de winde rige tribune opzocht, waar voor hem ook al weinig op windends viel te beleven. Fernando Riera, de Chileen se trainer van Benfica, bleek maar al te zeer bereid een aantal vragen te beantwoor den. „Nee, Feijenoord had hij nog nooit zien spelen, alleen op de televisie en op de film". „Bang voor de Nederlanders?" „Ach, een club, die de halve finales bereikt, moet wel iets presteren". Een vaag ant woord, dat we al eerder van andere Portugezen hadden ge kregen. Pas toen het gesprek op Benfica werd gebracht, werd senor Riera iets positie ver in zijn beweringen. „Ja, de boomlange middenvoor Jose Torres, nationaal topscorer met 24 treffers, was daags te voren tegen Guimaraes weer eens een groot succes geweest en had vier doelpunten ge maakt". - Commentaren op de wedstrijd waren schaars, waartoe het vertoonde povere spel wel zal hebben bijgedragen. Wel za gen we bedenkelijke gezich ten als de actieve Bennaars weer eens verwarring sticht te, bij een fraaie rush van Van der Gijp en bij de talrijke overwinningen van Kraay in kopduels. Ook keek Costa Pereira soms met onverholen bewondering naar de acties van zijn collega Pieters Graaf land. Maar voor het overige visl er weinig uit de reacties op te maken. Woensdag zal blijken of Benfica werkelijk iets aan het bezoek aan het stadion had gehad. Nu kan slechts één ding met absolute zekerheid gezegd worden: de Portugezen hadden het op de tribune be paald koud. Met twee juweeltjes van doelpunten heeft het Nederlands hockey-elftal zon dagmiddag in Madrid het nogal luid ruchtige optimisme rond de Spaanse ploeg duidelijk beantwoord. Zelfs tot een repliek kwamen de gastheren niet, al heeft het enkele malen niet veel ge scheeld. Na deze 2—0 zege heeft de na tionale hockeyploeg sedert de tournee van verleden jaar januari door India een fraaie staat van dienst. Van de zeven interlands, in die periode gespeeld, wer den er zes'gewonnen en één verloren met als doelcijfers achttien vóór en twee tegen. Na het verrassende succes in het Olym pisch toernooi van 1960 '*i Rome, waar zij de derde plaats bereikten achter Pakistan en India, zijn de Spanjaarden zich in ge vaarlijke mate superieur gaan voelen in het Europese hockey en met een over maat aan zelfvertrouwen traden zij zon dag op het hobbelige veld van de luxueuze Madrileense sportclub El Campo tegen Oranje aan. Al blijkt Spanje de laatste jaren aan pu re hockeytechniek en aan spelinzicht maar heel weinig er te hebben bijgeleerd, Ne derlands tweede tegenstandster van dit jaar was ongetwijfeld een bijzonder ge vaarlijke tegenstandster. Het manco aan techniek, aan raffinement en afwerking werd knap gecompenseerd door een over maat aan opportunisme en ijver waar door de Nederlandse verdediging op dit moeilijke veld voor de grootste problemen kwam te staan. Het Nederlands elftal speelde tenminste één klasse sterker, maar het feit, dat doelman Veentjer tot de beste spelers van net veld behoorde, zegt voldoende over de Spaanse kansen op een resultaat, dat allesbehalve in verhou ding tot dit kwaliteitsverschil had gestaan. Want diezelfde Veentjer kwam in de 21ste minuut van de tweede helft voor de schijn baar hopeloze taak te staan een strafpush (hier toegepast in plaats van de strafbuily) van de geroutineerde internationale rechts buiten Luis Usoz te stoppen. De stand was op dat moment nog 1-0 (een goal van Zweerts zeven minuten voor rust) voor Ne derland en het had wellicht het keerpunt in de wedstrijd kunnen betekenen. Bij een van de snelle en gevaarlij-ke doorbraken van de Spaanse aanval werk te rechtsback Leemhuis de bal in een re flex-beweging met de rechter elleboog uit het doel. Rechtsbinnen Jaime Amat schoot de terugspringende bal in het doe. maar de Duitse scheidsrechter Schinner had al gefloten voor de overtreding van Leem huis. Het was een groot onrecht, dat hij daarmee de Spanjaarden aandeed en de kleine Duitser had dan cok alle moeite om zich los te maken uit Je knellende greep van de hem omringende smekende, razen de en tierende Spaanse spelers. Usoz was er kennelijk zo van ondersteboven, dat hij de bal tegen de rechter paal pushte, ter wijl Veentjer in een „gok" naar de lin ker hoek uitviel Het betekende de genadeslag voor de dappere, maar slordig combinerende en slecht schietende Spaanse ploeg. Ruim tien Dammen

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 17