Binnen vier jaar aardgas voor alle gezinnen in Nederland HET WEER P Eichmanns rechterhand ontdekt en gevlogen Westelijk oordeel: Loenik IV werd een gedeeltelijk succes GASUNIE NU OFFICIEEL OPGERICHT Aan nieuwe pijpleiding van 1000 km wordt dit jaar nog begonnen Oude man lag drie maanden dood in badcel Jongen ontvlucht die 7 jaar geleden een agent vermoordde Lijk gevonden van uit trein gevallen Amerikaan Zondagsnummer New York Times woog 3 kilogram Vermiste Haagse jongen is verdronken Spanjaarden gingen niet naar de mijn Erich RajakovitsjJodenvervolger in Nederland, woonde in Milaan V Cubaanse ballingen roepen ach en wee Schip in brand op rede van Athene Nög een pier-pagina EL PONCHO jfeeMORRIS "before you êuy! Snel tempo FALCON TWEEDJASSEN Meer bewolking Kapitaal Negers demonstreren Groothandel 7ac. v. d. Laan extra aanbieding sigaren TEL. 21001 -12547 Het woord is aan 'fit Programma in de war Betere foto's W erktuigkundige maakt bouw van tehuis mogelijk In de krant van heden: Abstracte kunst in O.-Duitsland GORDIJNSTOFFEN aan 2 kanten even mooi Publikaties voor zaterdagnummer tijdig inzenden 48e JAARGANG NUMMER 131 MAANDAG 8 APRIL 1963 Kantoor: Lange Nieawstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. a dm. 5437, chef Bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 53S9, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdrad, en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Venchijnt dagelijks beh. xon- en feestdagen. Abonnement per week 82 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse Dummen, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden* J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. FL C. van der Mije Binnen vier jaar zullen alle Neder landse gezinnen kunnen profiteren van de 450 miljard kubieke meter grote Groningse aardgasbel. Daartoe zal nog dit jaar worden begonnen met de bouw van een 1.000 kilometer lang hogedruk- transportnet geschikt voor 64 atmosfeer druk. Dit is zaterdag in Wassenaar mee gedeeld tijdens de officiële oprichting van de Nederlandse Gasunie, waarin zo als bekend participeren de Staat, de Staatsmijnen, de Esso en de Bataafse Petroleum Maatschappij. De hoofddirecteur van de Gasunie de heer P. A. Zoetmulder legde er de nadruk op, dat het aardgas in de eerste plaats bestemd is voor koken en warmwater voorziening. Voor de industrie wordt ge dacht aan hoogwaardige technische doel einden. Over exportperspectieven kon hij nog niets zeggen. De prijs van het aardgas zal zodanig worden bepaald, dat bij nor male vervanging van kolenhaarden kan worden overgegaan op gasverwarming. De aanpassing zal, zo verwachtte de heer Zoetmulder, overigens ingewikkelde organisatorische problemen geven. Een eerste stap zal zijn het overhevelen van 335 man personeel van Staat en Staats mijnen naar de Gasunie. De toekomstige personeelsbezetting wordt geschat op 5(T0 man. Volgens de technische directeur de heer A. H. Kloosterman beschikt de Gas unie thans over 2900 kilometer pijpleiding. In het noorden en oosten en een deel van het midden van het land kan de Unie al enige stijging van het aardgasverbruik opvangen. In snel tempo zal Groningen via Zwolle, Nijmegen en Boxtel met het zuidelijk dis tributienet Bergen op Zoom worden ver bonden. De investeringen schatte hij op enige honderden miljoenen guldens. Als 't distributienet is voltooid zal met de leve ring van cokesovengas en raffinaderijgas worden gestaakt. Over het gebied dat door Hoogovens IJmuiden wordt bediend moet nog overleg worden gepleegd. Het kapitaal van de Gasunie bedraagt 400 miljoen gulden, waarvan de helft is geplaatst. De Nederlandse staat neemt De zoons van een 74-jarige weduwnaar hebben zondag het stoffelijk overschot van hun vader gevonden in de badcel van diens woning aan de Laagte Kadijk in Am sterdam. Destijds waarschuwde een buurman de politie dat hij de oude man sinds Kerstmis niet meer had gezien. De zoons, die geen contact meer met hun vader onderhielden, werden door de politie op de hoogte ge steld. Zij doorzochten de woning aan de Laagte Kadijk, maar vonden toen niets. In de badcel lag een hoop oude kleren, waaraan zij geen aandacht schonken. Toen de politie vrijdag een lijk uit de Amstel ophaalde, meenden de zoons hun vader te herkennen. Zondagochtend bega ven zij zich naar het huis aan de Laagte Kadijk, met het doel de nalatenschap van hun vader vast te stellen. Onder de oude kleren in de badcel ontdekten zij het stof felijk overschot van hun vader. De politie heeft de identiteit van het vrijdag opgehaalde stoffelijk overschot nog niet kunnen vaststellen. Wel identificeerde zij aan het stoffelijk overschot, dat zon dag door de politie werd opgehaald uit het Binnen-IJ te Amsterdam. Het bleek van een 42-jarige Spanjaard Ibanez Folch te zijn, die sinds 10 februari werd ver mist. De Spanjaard was werkzaam bij een autofabriek in Amsterdam. Een 21-jarige ter beschikking van de regering gestelde jongeman uit Den Haag is ontsnapt uit een kliniek in Utrecht. In 1961 is hij ook ontvlucht, maar meldde zichzelf later weer aan. De jongeman heeft zeven jaar geleden in het politiepost huis in het Zuiderpark in Den Haag een hoofdagent met een bijl vermoord om in het bezit te komen van diens revolver, omdat hij naar Nieuw-Guinea wilde en van mening was, dat hij niet ongewapend daarheen kon gaan. Advertentie BARTEUOrIsST^ HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag aanvankelijk zonnig, maar later meer bewolking. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. Te Jackson, in de Amerikaanse staat Mississippi, hebben jonge negers eind vorige week gepost met spandoeken waarop opschriften stonden, gericht tegen winkeliers in het centrum van het stadje, omdat zij weigeren aan ne gers te verkopen. Dertig seconden na dat zij hun actie waren begonnen, wer den drie jonge demonstranten naar een politieauto geleid. In Birmingham in de staat Alabama zijn zondagavond gevechten uitgebroken tussen meer dan 200 voor integratie demonstreren de negers en blanken en politie. Dertig negers werden hier gearresteerd. (Zie ook pagina 3) hierin deel voor tien percent, de Staats mijnen voor 40 percent en de Esso en de Shell voor ieder 25 percent. De minister van Economische Zaken heeft zich 't recht voorbehouden, prijzen, leveringsvoor waarden en bestemmingen goed te keu ren. In de Raad van commissarissen van de Gasunie vertegenwoordigt mr. L. G. Wan- sink de Nederlandse staat, terwijl drs. A. G. J. Rottier, drs. W. A. J. Bogers en ir. W. E. van Os namens de Staatsmijnen zitting hebben. Voor Esso zijn het de he ren C. R. Smit en drs. A. J. Baart en voor de Bataafse ir. J. C. G. Boot en dr. H. J. Kruisinga. Zondagmiddag heeft een kleine jongen in een spoorsloot langs de spoorbaan naar Rotterdam, op de grens van de gemeente Delft, het stoffelijk overschot gevonden van een man. De politie werd gewaar schuwd die het stoffelijk overschot naar een ziekenhuis liet overbrengen. Uit pa pieren, die op het lichaam werden gevon den, bleek men te doen te hebben met de 57-jarige Gorme Mellquist, afkomstig uit New York. Uit een artikel in een Ame rikaanse krant, dat bij zijn papieren werd aangetroffen en zijn naam als onderteke ning droeg leidt men af, dat hij kunstcriti cus was. Hij had een treinkaartje voor de D-trein naar Parijs, gedateerd op 26 maart. De politie neemt aan, dat de Amerikaan op die dag uit de D-trein is gevallen. Advertentie NEW YORK (Reuter, AP) Het zon dagsnummer van de New York Times, het eerste sinds de Newyorkse krantenstaking werd beëindigd, verscheen het afgelopen weekeinde met een record aantal pagina's namelijk 702. De krant had daardoor een gewicht van ruim drie kilogram. De per sen hadden daarvoor vijfduizend ton pa pier en ruim vierhonderd liter drukinkt opgeslokt. Het nummer bevatte ruim een miljoen regels advertenties. Het bijvoeg sel besloeg tweehonderd pagina's en de afdeling boeken bevatte recensies die de gehele periode van de staking besloegen. De 8-jarige Kees Wallaard uit Den Haag is verdronken. De scholier werd vrijdag 29 maart vermist. Twee rechercheurs hebben thans in de Laakhaven het stoffe lijk overschot gevonden tussen de walkant van een industrieterrein en een aan de kade gemeerde logger. Minister De Pous tekent hier de akte waarbij de Nederlandse Gasunie werd opgericht. Achter hem van links naar rechts: directeur P. A. Zoetmulder, prof. G. Brouwers, drs. A. Rottier (Staatsmijnen), C. R. Smit (Esso), ir. W. E. van Os (Staatsmijnen), ir. L. Scheepers en H. J. Zweers, notaris. Petit-Senn: Een mens die nooit een ongeluk heeft ervaren, is als een vesting die nooit belegerd is en haar sterkte nooit heeft kunnen bewijzen. SITTARD De Spaanse mijnwerkers van het gezellenhuis „Leyenbroek" in Sit- tard zijn vanochtend liet aan het werk gegaan. Dit lag in de lijn der verwachtin gen daar vanmorgen om negen uur óp- nieuw besprekingen zouden worden gevoerd over hun klachten omtrent voeding en be huizing. De ongeveer tachtig mijnwerkers hadden voor de ochtenddienst moeten op komen Zij maken deel uit van de ruim 200 Spanjaarden die sedert dinsdag in sta king zijn. Van de zijde van de voorlichtingsdienst vernemen wij, dat hangende de bespre kingen van vandaag, met betrekking tot het al of niet aan het werk gaan der sta kende Spaanse mijnwerkers, geen tijdsli miet is gesteld. Aan het feit, dat zij van morgen nog niet aan het werk zijn ge gaan, mogèn derhalve geen conclusies wor den verbonden. i- MIAMI (Florida) (Reuter-AFP) Woordvoerders voor de Cubaanse ballin gen in de Verenigde Staten hebben in Miami (Florida) verklaard dat de jongste Brits-Amerikaanse maatregelen een zware slag betekenen voor de strijd tegen het regime van Fidei Castro en voor de gue rilla's op Cuba. De Cubaanse ballingen die de laatste tijd werden weerhouden naar het eiland te gaan, hadden onder meer tot taak de guerrilla's te bevoorraden. De ballingen verwachten dat een groot deel van de mannen die naar Cuba willen gaan, in betrekkelijk korte tijd door Brit se of Amerikaanse patrouilleschepen zal worden opgepikt. Commandant Eloy Menoyo, die sedert hij twee jaar geleden van Cuba naar Flo rida vluchtte het anti-Castrocommando Al pha 66 vormde waarmee overvallen op Cu ba worden uitgevoerd, is met vier metge zellen op zee aangehouden door een vaar tuig van de Amerikaanse kustwacht. Tevoren waren zij er in geslaagd aan schepen van de Britse marine te ontko men in het gebied van de Britse Bahama- eilanden. Zij zijn overgebracht naar een kamp van de immigratiedienst in Florida. Zaterdag zijn op de Bahama-eilanden nog negen Cubaanse ballingen gearres teerd en naar de hoofdstad Nassau over gebracht. Het aantal anti-Castro-ballingen dat de afgelopen week in de Bahama-ar- chipel is gearresteerd, is hiermede tot 31 gestegen. Gasunie. Ir. N. H. M. Tvchon. chef van het gasdistributiebedrijf der staats mijnen, zal worden benoemd tot directeur voor het district Zuid-Nederland van de n.v. Nederlandse Gasunie. Alle 145 perso neelsleden van het gasdistributiebedrijf der staatsmijnen hebben een functie in de Nederlandse Gasunie aangeboden ge kregen. MOSKOU De Loenik IV is de maan op 8500 kilometer afstand gepasseerd. Hij heeft een schat van wetenschappelijke ge gevens opgeleverd. De taak van de satel liet is ten einde, zo meldt het Russische persbureau Tass. De bijna nonchalante toon van het com muniqué leek een bevestiging van het ver moeden van westelijke geleerden, dat er met de satelliet iets is misgegaan. Dit neemt niet weg, dat er waardevolle ge gevens zijn verkregen. Tass heeft nooit onthuld wat de Loenik IV precies moest doen. De Russische kran ten hebben de ruimtevlucht in strijd met hun gewoonte bijna geheel tot ach terpagina-nieuws gemaakt. De Loenik wordt voorlopig een satelliet van de aarde. Dit hele jaar zal hij om de aarde draaien in een lange baan van maximaal 700.000 km en minimaal 90.000 km afstand tot de aarde. Onder invloed van de aantrekkingskracht van zon en maan zal de Loenik IV tenslotte om de zon gaan cirkelen. Sir Bernard Lovell, directeur van de Britse radio-telescoop van Jodrell Bank, heeft verklaard, dat het wel degelijk de bedoeling van de Russen moet zijn ge weest de Loenik IV op korte afstand van de maan te laten cirkelen om een capsule met instrumenten op de maan te laten lan den. Na een „zachte landing" zouden de instrumenten gegevens naar de aarde heb ben kunnen seinen die onmisbaar zijn voor een menselijke landing. Als de Russen er in het komende half jaar niet in slagen een zachte landing op de maan uit te voe ren, zal hun tijdschema van hun program ma voor een bemande vlucht naar de maan ernstig in de war raken en mis schien niet eens meer vóór liggen op het Amerikaanse programma, aldus Sir Ber nard. Kenneth W. Gatland, vice-president van het Engelse genootschap voor ruimtevaart, vertelde de Pers: „Hoewel de Russen een groot aantal nieuwe gegevens moeten heb ben ontvangen over de aard van het maan oppervlak en de ruimte om de maan en bijvoorbeeld veel betere foto's van de ach terkant van de maan zullen hebben gekre gen dan van de Loenik III, kan men zich moeilijk aan de conclusie onttrekken, dat de Loenik IV gedeeltelijk een mislukking is geworden". De directeur van het observatorium in Bochum (West-Duitsland) gaf een soortge lijk oordeel. Hij voegde er aan toe, dat de veelheid van gegevens die door de maansonde naar de aarde zijn geseind het schot toch tot „een bevredigend succes" maken. (Reuter, AP). ATHENE (AFP) Vanmorgen is brand uitgebroken aan boord van het 20.000 ton metende Griekse passagiersschip „Britam nia", dat voor reparaties op een scheeps werf bij Athene lag. Volgens de eerste be richten is er een twintigtal gewonden. De brandweer van Athene en Peraeus, die om middellijk gealarmeerd waren, konden de brand niet intomen zodat het schip naar zee gesleept moest worden waar de brand verder woedt. (Van onze correspondent) WENEN De centrale voor documen tatie van oorlogsmisdadigers te Wenen, een instituut aan het hoofd waarvan ir. Wiedermann staat (dezelfde die drie jaar geleden in Argentinië de beruchte Adolf Eichmann heeft opgespoord), heeft ont dekt dat de rechterhand van Eichmann, een zekere Erich Rajakovitsj, geboortig uit het voormalige Oostenrijks-Hongaarse Triëst, zich in Milaan bevond waar hij onder de naam Enrico Raja een grote handelsfirma had opgericht met filialen te Venetië en Triëst. Rajakovitsj is in ons land geen onbeken de, want hij werd, na eerst in Galicië (Po len) werkzaam te zqn geweest voor de jo denvervolging, benoemd tot hoofd van de ze dienst voor Nederland en België en hij is dus de man die schuldig is aan de gro te vervolging van de Joden in ons land. Eichmann heeft hem tijdens de oorlog gehuldigd als zijn meest betrouwbare me dewerker en hem geprezen voor de bij zondere ijver, die hij in Nederland aan de dag legde. Ook tijdens het proces van Eichmann, verleden jaar te Jeruzalem, is zijn naam meermalen genoemd. Men wist sedert 1961 dat hij in Milaan was en de politie werd daarvan op 5 september 1961 op de hoogte gesteld. Er volgde geen verzoek hem uit te wijzen, daar Italië po litieke misdadigers niet uitwijst. Men zou zich echter kunnen beroepen op het vre desverdrag waarbij oorlogsmisdadigers uit de laatste oorlog wel moeten worden uitgeleverd. In ieder geval is dit niet ge beurd. Een woordvoerder van de Milane se politie zei dat de politie niet zal ingrij pen wanneer „via diplomatieke kanalen" daarom niet wordt verzocht, omdat Raja- Enkele weken geleden stelden wij de lezers van Haarlems Dagblad en de IJmuider Courant in staat, hun mening kenbaar te maken over de pierplannen in Zandvoort. „Wat denkt u van de pier?" luidde de vraag op een pagina, die alles wat zich in de afgelopen jaren rondom dit pierobject heeft afgespeeld nog eens samenvatte. Een stroom van reacties was het ge volg. Het heeft heel wat tijd en moeite gekost om al die reacties te verwerken, doch vandaag wordt de lezer voor de tweede maal een „pier-pagina" aange boden. Het is wel duidelijk geworden, dat „the man in the street" helemaal geen behoefte heeft aan een wandelpier in Zandvoort en dat behoud van de fraaie kustlijn bij Zandvoort velen na aan het hart ligt. Voor een uitgebreide weergave van het resultaat van de „pier-enquête'' zie men pagina 5. Peter Pullem, een S2-jarige gepensio neerde werktuigkundige uit Rodenkirchen in West-Duitsland, stapte de kamer van de burgemeester binnen en overhandigde hem 100.000 mark als bijdrage voor de bouw van een tehuis voor ouden van da gen. Hij haalde daarna 12.000 mark in bankbiljetten uit zijn ?,ak en schonk dit bedrag voor kankeronderzoek. Tenslotte bracht hij nog 11.000 mark te voorschijn voor de opleiding van r.k. missionarissen. Hiermee had Pullem al zijn spaargel den weggegeven, maar hij was er blij om. Tevreden zuchtte hij: „Mijn geld zorgen zijn eindelijk voorbij". Pullem had de bouwgrond die hij be' zat verkocht en besloten, het geld weg te geven nadat zijn enige zoon onlangs aan kanker was overleden. Hij gaat nu leven van een klein pensioen. Hij hoopt nog lang genoeg te leven om het tehuis voor ouden van dagen dat naar zijn over' leden zoon zal worden genoemd, voltooid te zien. kovitsj in Italië niet voor misdaden wordt gezocht. Vrijdagmiddag is Rajakovitsj vertrokken met zijn tweede vrouw. Zijn 28-jarige zoon Klaus heeft zaterdag in Ro me verklaard dat zijn vader het slachtof fer van een lastercampagne is geworden. Hij zei dat zijn ouders uit Milaan vertrok ken waren, maar hij weet niet waarheen. Klaus bleek vrijdag met zijn vrouw Mi laan te hebben verlaten. De politie zoekt Rajakovitsj in of buiten Italië, want hij bezit een Oostenrijks pas poort. Hij heeft na de oorlog zijn naam in Stiermarken van Rajakovitsj in Raja kun nen veranderen, en is daarop naar Argen tinië vertrokken. In 1955 keerde hij terug naar Triëst, waar hij in 1958 voor de twee de maal getrouwd is. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 13 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Pierenquête 5 Uit stad en omgeving7, 14 Sport 9, 16 t/m 19 Horen en Zien11 Kunst 11 Feuilleton 13 In de Vishal en op zee 14 Topsy 14 Economisch nieuws 15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Luidsprekers14 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's De Oostduitse minister van Cultuur, Hans Bentzien, heeft verboden abstracte kunst werken tot het voorwerp van onderzoek te maken, zo heeft het Oostduitse pers bureau ADN zaterdag bekendgemaakt. Tij dens een overleg tussen kunstgeleerden en leden van zijn ministerie zei Bentzien dat „het abstractionisme niets met kunst te maken heeft". De kunstwetenschappen moeten volgens hem vooral jonge kunste naars helpen „Niet opnieuw de fout te ma ken die een hele generatie vóór hen reeds heeft verbeterd", zo zei hij. 'Advertentie Op Goede Vrijdag, 12 april, zal ons blad niet verschijnen en zullen ons be drijf en onze kantoren gesloten zijn. Dientengevolge kan kopij voor het za terdagnummer niet meer verwerkt wor den, indien zij niet uiterlijk donderdag ochtend in het bezit van de redactie is. Vermeldingen van kerkdiensten, me dische diensten, bijeenkomsten of an dere berichten die voor het zaterdag nummer bestemd zijn, moeten dus uiterlijk woensdagavond worden inge zonden, willen zij voor publikatie in aanmerking komen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1