Hoffelijkheid keert weer in de Franse diplomatie De Gaulle ontvangt Rusk; Lord Home in Parijs Joegoslavië niet langer een „volksrepubliek" Hawk-raketten voor Israel m Rassengevecht in Alabama WE ZO A V O-beraad in Parijs President Mateos maakte moeilijke tussenlanding Bundeswehr is nu 402.000 man sterk Derde naoorlogse grondwet aanvaard Contract voor 100 Polaris-raketten Spanning in Laos Plunderingen in Brits Guyana Argentijnse rebellen gearresteerd Russisch protest in Bonn afgewezen Nieuwe encycliek woensdag verwacht MAANDAG 8 APRIL 1963 3 NA VO en ZO A VO COGNAC Hij weigerde de muur in Berlijn te bezichtigen Geen kentering Rockefeller Foundation schonk in 50 jaar ruim 763 miljoen dollar BBC wijdt uitzending aan Churchills Amerikaanse ereburgerschap Burgemeester: Niets dan communistische agitatie Cubanen in opleiding Moskou houdt vast aan de verplichting tot leveren van oliepijpleidingen (Dp A* CPraatótoel Vóór! (Van onze correspondent) PARIJS Drie weken na de bijna clandestiene ministersconferentie van de Noordatlantische Vedragsorganisatie, waar aan de Fransman Couve de Murville van president De Gaulle niet mocht mee doen, staat er deze week in Parijs weer een aantal meer of minder geimproviseerde ontmoetingen tussen verschillende leiders der westelijke diplomatie op de agenda. Ditmaal schijnen die beraadslagingen van de generaal echter wel te mogen en e e n der hoge gasten, Amerika's minister van Buitenlandse zaken Dean Rusk, zal, na dat kort geleden zijn land- en ambtgenoot Adlai Stevenson nog vergeefs bij het Fran se staatshoofd had aangeklopt, op het Elysée in audiëntie worden ontvangen. Behalve Rusk, die zondag bij zijn Fran se evenknie Couve de Murville al een hof felijkheidsvisite aflegde zoals hij zijn bezoek zelf omschreef is gisteren ook de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Lord Home, in Parijs aangekomen. Hun Westduitse collega, Schroder, wordt eveneens verwacht en er zou ook sprake van zijn dat onze minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, even naar Pa rijs komt overvliegen. Er zijn twee aanleidingen tot dit geani meerde diplomatieke toerisme: primo de achtste bijeenkomst van de acht ministers der landen die bij de ZOAVO zijn aangeslo- PARIJS Vandaag is in Parijs de acht ste bijeenkomst van de Zuid-Oost-Aziati- sche Verdragsorganisatie begonnen. De vergadering, die drie dagen zal duren, wordt bijgewoond door de ministers van buitenlandse zaken der acht ZOAVO-leden de Verenigde Staten, Engeland. Frank rijk, Australië, Nieuw-Zeeland. Pakistan, Thailand en de Philippijnen. Het is voor de eerste maal dat in Europa wordt ver gaderd. De bijeenkomst werd geopend door pre mier Pompidou in het hoofdkwartier van de NAVO, de zusterorganisatie van de ZOAVO. De Amerikaanse en de Franse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk en Couve de Murville, hebben zondagavond een algemene bespreking gehouden van aan de orde zijnde vraagstukken. Er is nog geen afspraak gemaakt voor een onderhoud tussen Lord Home en Couve de Murville. De secretaris-generaal van de ZOAVO, Pote Sarasin, heeft de toestand iri Laos „zeer precair" genoemd. Zijn land, Thai land, „voelt zich nerveus" door de onder mijnende activiteiten in het noordoosten aan de grens met Laos. De toestand in Zuid-Vietnam, waar de communistische guerillastrijders opereren, achtte hij even gevaarlijk. 'Advertentie HAMILTON (Bermude) (AP) Het straalvliegtuig, waarmede president Lopez Mateos van Mexico de terugreis uit Europa maakte, heeft zondagavond een moeilijke landing op een donkere landingsbaan op de Bermuda-eilanden uitgevoerd, nadat tevergeefs geprobeerd was de landings- lichten op het veld te ontsteken. Het per soneel op het vliegveld Kindley gaf de piloot tijdens de landing instructies. Het vliegtuig gebruikte zijn eigen lampen om de landingsbaan te verlichten. Het vliegtuig, dat in de loon van zondag uit Berlijn vertrokken was, landde dertig minuten nadat het vliegveldpersoneel tot de ontdekking was gekomen, dat de ver lichting langs ongeveer de halve landings baan te zwak was om een veilige landing te garanderen. Het vliegtuig cirkelde twin tig minuten alvorens te landen. De piloot vloog eenmaal laag over het veld en be sloot vervolgens toch te landen. BERLIJN (Reuter/AP) Lopez Mateos was het eerste westelijke staatshoofd dat een bezoek aan de vroegere Duitse hoofd stad bracht zonder in zijn toespraken of tijdens zijn reis door de stad melding te maken van de beruchte muur. De presi dent reed zondag met een bus naar de Ber- lijnse muur. Hij weigerde echter uit te stappen voor een nadere bezichtiging van de muur. ten. de Zuidoostaziatische Verdragsorgani satie, en secundo de wekelijkse bijeen komst der permanente NAVO-raad, die dit keer door de aanwezigheid van een aantal ministers, even als enige weken geleden, een verdieping hoger zou vergaderen in het NAVO-hoofdkwartier. Omdat de Fran se president, en op zijn instigatie de mi nister van Buitenlandse Zaken, jegens hun westelijke ambtgenoten de laatste maan den niet bepaald hadden uitgemunt door hoffelijkheid, heeft het onder de diploma tieke waarnemers in Parijs de aandacht getrokken dat die elementaire beleefdheids vormen van hun kant nu wel in acht wor den genomen. Verwacht wordt dat Lord Home, een ver betering tot stand zal trachten te bren gen in de Brits-Franse betrekking. Voor het eerst sinds Frankrijk de Britse aan vrage tot toetreding tot de E.E.G. tor pedeerde, zal hij Couve de Murville ont moeten. Volgens Britse woordvoerders is er een mogelijkheid van tenminste een privé-ontmoeting tussen de beide bewinds lieden voordat Lord Home woensdag naar Londen terugkeert, ofschoon er niets is vastgesteld. Niettemin lijkt het voorbarig uit deze verandering van houding de conclusie van een kentering in de Franse politiek je gens de westelijke geallieerden te willen trekken. Vooralsnog heeft men weer reden aan te nemen, dat De Gaulle heeft in gezien dat de Franse positie door het al te rauwe getrap op de tenen van de bondge noten toch weinig te winnen heeft, zodat hij in het vervolg iets meer elegantie zou willen betrachten, zonder evenwel ook maar een stap af te wijken van de weg welke hij sedert lang voor Frankrijk heeft uitgestippeld. (Reuter) Frankrijk zal pas in de twee de helft van dit jaar beginnen met de opbouw van zijn nucleaire stootmacht al dus is meegedeeld door generaal Paul Stéh- lin, stafchef van de luchtmacht. Door fi nanciële beperkingen, zo zei hij, is de lucht macht niet in staat haar uitrusting te ver nieuwen en te voltooien zoals zij wel zou willen. BONN (AFP) Het Westduitse leger heeft 402.000 soldaten, zo heeft het West duitse ministerie van Defensie bekendge maakt. De landmacht heeft 254.000 man schappen, de luchtmacht 93.000, de marine 28.000 en de territoriale defensie-organisa tie 27.000. Begin april werden 44.000 dienst plichtigen onder de wapens geroepen en zijn 40.000 mannen afgezwaaid. De verplichtingen tegenover de NAVO zijn bijna volledig vervuld door het ter be schikking stellen van twaalf legerdivisies, twintig luchtmachtgroepen, acht regimen ten luchtafweer en 24 marine-eenheden. BELGRADO (Reuter, AFP) De twee kamers van het Joegoslavische parlement hebben met algemene stemmen het ont werp van de nieuwe grondwet goedge keurd in aanwezigheid van president Tito. Een van de voornaamste voorzieningen van deze derde naoorlogse grondwet is, dat de functies van staatshoofd en hoofd van de regering, die beide op het ogenblik door maarschalk Tito worden bekleed, ge scheiden worden. De ambtstermijn van een president wordt beperkt tot acht jaar. Alleen voor president Tito, die al langer dan tien jaar persident is, geldt deze bepaling niet. Voorts wordt ingesteld het ambt van vi ce-president. Joegoslavië zal een „socialis tische federale republiek" heten in plaats van een federale „volksrepubliek". Hiermee willen de Joegoslav^n zeggen dat zij op de weg naar het communisme even ver zijn gevorderd als Rusland en verder dan de satellieten van Moskou. Rusland noemt zich ook socialistische re publiek, maar de meeste andere commu nistische landen houden vast aan de term „volksrepubliek". In de marxistische denkwijze is een volksrepubliek slechts de eerste stap op de weg naar het commu nisme, de tweede stap is een socialistische republiek. President Tito is in de nieuwe grond wet speciaal benoemd als president van de republiek voor de duur van zijn leven. Toekomstige presidenten moeten worden gekozen door het parlement en kunnen slechts twee achtereenvolgende perioden van vier jaar aanblijven. Verdere bepalingen zijn dat de maxi mum arbeidstijd niet meer dan 42 uur per week mag zijn, behalve in speciale bij de wet voorziene gevallen. De werknemers hebben recht op tenminste veertien dagen vakantie met doorbetaling van loon. De vrijheid van de pers, vergadering vereni ging en meningsuiting zijn gewaarborgd, mits deze vrijheden niet gebruikt worden (Van onze correspondent) LONDEN In Washington is in het weekeinde de overeenkomst met Engeland getekend voor de levering door de Ver enigde Staten van ongeveer 100 Polaris- raketten waarmee de door Engeland te bouwen en te bemannen onderzeeboten zullen worden bewapend. Ook de kernla dingen zullen Brits zijn. Dinsdag zal een Engels witboek hierover bijzonderheden geven. Verwacht wordt, dat Engeland behalve de koopprijs nog vijf percent zal moeten betalen voor de verdere ontwikkeling van de Polaris. In Londen heerst een zeker optimisme dat president De Gaulle ondanks alles zijn kernmacht zal inbrengen in NAVO. Men hecht er namelijk grote betekenis aan dat De Gaulle heeft toegestaan twee in West-Duitsland gestationeerde Franse ja ger-squadrons uit te rusten met onder Amerikaanse controle staande kern bommen. VIENTIANE (Reuter-AP) De span ning in Laos is verder gestegen. In de Vlakte der Kruiken worden schermutse lingen gemeld tussen neutralisten en com munistische troepen. De voorzitter van de internationale com missie van toezicht, de Indiër Avtar Singh, zei dat de neutralistische militaire com mandant Kong Le probeert een ontmoe ting te bewerkstelligen met de communis tische Pathet-Lao-commandant, generaal Sinkapo, om te spreken over een wapen stilstand. Men vreest dat de neutralistische eer ste minister prins Soevanna Phoema, die de Vlakte der Kruiken had willen bezoe ken, zijn reis zal moeten uitstellen. Prins Soevanna Phoema had de Vlakte der Krui ken tezamen met zijn halfbroeder prins Soevanna Vong, de plaatsvervangend pre mier en leider der Pathet Lao, willen bezoeken, doch het schijnt dat laatstge noemde niet veel voor dit bezoek gevoelt. om de instellingen van „socialistische en democratische aard zoals bepaald door de grondwet" omver te werpen. De godsdienst zal een vrije en particu liere zaak van de burger zijn, maar mis bruik van godsdienst en godsdienstig werk voor politieke doeleinden is ongrondwettig. Aan de nieuwe grondwet is meer dan twee jaar gewerkt. Na de afkondiging van de nieuwe grond wet heeft de volksvertegenwoordiging voor haar eigen ontbinding gestemd. Op 3 en 16 juni zullen verkiezingen voor een nieuw parlement worden gehouden. GEORGETOWN In de hoofdstad van Brits Guyana, Georgetown, heeft zich vrij dagavond een oproer voorgedaan waarbij een dode en een twintigtal gewonden zijn gevallen. De politie heeft meer dan hon derd arrestaties verricht. De incidenten waren het gevolg van een gespannen ver houding tussen de havenarbeiders, die wel zijn aangesloten bij de Rice Marketing Board en zij die niet zijn aangesloten. Het kwam tot een handgemeen tussen deze twee groepen. Onder meer werd een auto van een vakbondsleider omverge gooid en in brand gestoken. Terwijl de politie aan deze rel de handen vol had, trok een andere groep havenarbeiders naar de zakenwijk, waar enkele winkels werden geplunderd en hier en daar brand werd gesticht. Het plunderen was een nasleep van rel letjes waarbij een auto van mevrouw Ja- gan, de vrouw van de premier, met ste nen werd bekogeld. Mevrouw" Jagan be vond zich niet in de wagen. Er waren ge ruchten dat de wagen werd gebruikt om wapens te vervoeren van een Russisch schip dat in de haven ligt om rijst te laden. Er zijn tekenen dat de Russen hun invloed in Brits Guyana willen versterken. Het gerucht ging dat er communistische lectuur in de auto is gevonden (ANP-AP). WASHINGTON (Reuter) Israel zal waarschijnlijk tegen hèt eind van 1964 d£ beschikking krijgen over luchtdoelraket ten van het type Hawk, die het van de V.S. zal kopen, zo hebben diplomatieke kringen in de Amerikaanse hoofdstad mee gedeeld. De eerste Israëlische militairen die ver trouwd zullen worden gemaakt met het geschut worden binnen enkele weken in Amerika verwacht. Een overeenkomst over deze kwestie is de afgelopen week in hoofdlijnen uitge werkt tijdens besprekingen in Washington tussen de Israëlische onderminister van defensie, Sjimon Peres, en functionaris sen van het Pentagon. Israel had te kennen gegeven, dat het de raketten nodig heeft „als tegenwicht voor de grote Russische leveranties van moderne jachtvliegtuigen en bommenwer pers aan Egypte." A A M&tr '.ysss, BUENOS AIRES (Reuter,AFP) Schout bij nacht Isaac Rojas, een der leiders van de marine-opstand in Argentinië, is zaterdagavond in zijn huis in Buenos Aires gearresteerd. De voormalige vice- president zei tegen de politie, dat hij het zelfde lot wilde ondergaan als zijn ka meraden die zich aan de regeringstroe pen hebben overgegeven. Vice-admiraal Carlos Kolungia is be noemd tot minister van marine, als op volger' van schout-bij-nacht Carlos Gar- zoni, die vorige week aftrad. De vorming van militaire rechtbanken die de deelnemers aan de opstand zullen berechten, is al gaande. De processen zul len achter gesloten deuren worden ge voerd en de uitspraken zullen geheim wor den gehouden. De algemene verkiezingen van 23 juni zouden volgens plan doorgang vinden. Pre sident Guido zou hiertoe vastbesloten zijn. De opperbevelhebber van het leger heeft in een communiqué laten weten, dat hij met datum en vorm der verkiezingen ak koord gaat, maar dat het leger niet zal dulden dat er weer een totalitair regime zal komen. NEW YORK (Reuter) De Rockefel ler Foundation, die in 1913 door John D. Rockefeller werd gesticht, heeft in de af gelopen vijftig jaar meer dan 763 miljoen dollar uitgegeven, voornamelijk voor pro jecten ter verbetering van de volksge zondheid in de wereld en vcor steun' Van het werk van geleerden. In een rapport van het bestuur van de stichting, waarin een overzicht van de activiteit wordt gegeven, wordt als een der grootste prestaties genoemd het on derzoek naar de bestrijding van de mijn- wormziekte, malaria en gele koorts. Meer dan zestienduizend geleerden heb ben financiële steun voor hun onderzoe kingen gekregen, zowel op het gebied der exacte als humanitaire en sociale weten schappen. Veel van het huidige werk wordt verricht in de ontwikkelingslanden waar een 260 instellingen in zestig landen vorig jaar toelagen hebben gekregen. (Van onze correspondent) v WASHINGTON Morgenmiddag om half vijf (Amerikaanse tijd) zal president Kennedy de wet tekenen, die Sir Winston Churchill tot Amerikaans ereburger zal maken. Kennedy is van plan de wet niet aan zijn bureau te tekenen, maar in de rozentuin, vlak bij zijn werkkamer. De B.B.C. hoopt de gebeurtenis, via de „relay satelliet" uit te zenden voor de televisie in Europa. Het zal de eerste keer zijn in de ge schiedenis dat een buitenlander tot Ame rikaans ereburger is gemaakt. Iets der gelijks is weliswaar met Lafayette ge beurd, maar technisch was die procedure toch anders. Lafayette, Frans edelman en strijder voor de vrijheid van Amerika, verwierf in 1785 het normale burgerrecht in Virginia, erfelijk in mannelijke linie. Toen in 1789 de grondwet van de Ver enigde Staten van kracht werd, verkreeg Lafayette automatisch het Amerikaanse burgerrecht. Churchill, die thans 88 jaar is, had een Amerikaanse moeder. PARIJS (AP) Het Amerikaanse Le gioen van oudstrijders heeft het grootkruis in goud en diamenten voor betoonde moed toegekend aan Sir Winston Churchill. De medaille werd namens Churchill in ont vangst genomen door M. L. Cunliffe David, de voorzitter van de Parijse afdeling van het Britse Legioen van oudstrijders. BIRMINGHAM (AFP) In Birming ham in de staat Alabama in het zuiden der Verenigde Staten zijn zondagavond ge vechten uitgebroken tussen meer dan 200 negers, die betoogden voor opheffing van de rassenscheiding en blanken en politie. Een dertigtal negers werd gearresteerd. De negers trokken in optocht naar het stadhuis, ondanks een verbod van de bur gemeester. De politie gaf de demonstran ten opdracht zich te verspreiden, maar dezen weigerden, knielden op straat en hieven liederen aan. De politie ging daar op tot arrestaties over Toen een der negers een politiehond die hem aanviel een messteek wilde toebren gen, werd hij door zes politiemannen op de grond gegooid. Zijn medebetogers kwa men hem te hulp. Een honderdtal blanken die op een afstand toekeken, stortten zich daarop in het gewoel. Nadat politiever- sterkingen waren aangekomen kwam er een einde aan het handgemeen Dit was de vijfde betoging in vijf da gen die door de negers was georganiseerd om kracht bij te zetten aan hun eis dat de rassenscheiding wordt beëindigd. De'burgemeester noemde de betogers na de ongeregeldheden „niets anders dan communistische agitators". MONTGOMERY (AP) Zondagavond is uit een rijdende auto gevuurd op de ambtswoning van de gouverneur van Ala bama. Cubanen, die gekant zijn tegen het re' giem van Fidel Castro, oefenen op een van de kleine eilandjes voor de kust van Florida met Amerikaanse M.I.- geweren en Russische automatische wapenen, die zij van in Cuba inge zamelde gelden clandestien hebben ge kocht. MOSKOU (Tass) De Sovjet-Unie heeft bij West-Duitsland geprotesteerd te gen het verbod aan de Westduitse indus trie om buizen voor oliepijpleidingen aan de Sovjet-Unie te leveren. In de nota wordt het verbod een „openlijk vijandige daad, bestemd tot het bederven van de betrekkingen" tussen de beide landen ge noemd. De Russische regering blijft op het standpunt staan dat West-Duitsland zijn verplichtingen behoort na te komen. „Een dergelijke grove schending van een handelsovereenkomst ondermijnt het vertrouwen in West-Duitsland als handels partner, en schendt een der voorname grondslagen van het internationale recht. De Westduitse regering offert de belan gen van het onderhouden van goede be trekkingen met andere landen op aan mi litaristische en wraakzuchtige doeleinden, om daarmede de speciale gunst van ze kere NAVO-landen te verkrijgen. Er zal in West-Duitsland wel nauwelijks iemand te vinden zijn die in ernst verwacht dat op deze manier de economische ontwik keling van de Sovjet-Unie zal worden ge hinderd", aldus de nota. De Russische nota bevat geen nieuws, zo heeft een woordvoerder van het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. Hij wees de beschuldiging, dat het uitvoerverbod een schending is van de Russisch-Westduitse handelsovereen komst van de hand. De woordvoerder zei, dat de Westduitse regering nog steeds de handel met de Sovjet-Unie wil uitbrei den. Gehuwde studenten. Ruim 10 percent van de Utrechtse studenten is gehuwd. De meeste gehuwden staan ingeschreven in de faculteiten godgeleerdheid, sociale weten schappen, psychologie, opvoedkunde en letteren. Het laagste aantal gehuwden treft men aan bij de diergeneeskundige faculteit. Zijn we voor of tegen een pier in Zand- voort? Ik ben bij mezelf te rade gegaan, bur gers en burgeressen, en het resultaat van deze consciëntieuze overwegingen leg ik u hierbij voor. Natuurlijk is deze pier een onding. Een duivels wangedrocht! Maar is dit, goed beschouwd, wel een reden om er tegen te zijn, zo vraag ik mij af. Per slot van rekening geef ik ieder graag het zijne. En er zijn onder ons toch massa's mensen, die er profijt van hebben, niet waar? Neem eerst maar eens de jongens, die het hele spulletje op touw willen zetten. Naar alle waarschijnlijkheid zullen ze er wèl bij varen en waarom zouden wij de zon niet in het water kunnen zien schijnen? Zo is dat toch? En denk eens aan die Portugese arbeiders! Die zitten daar in Portugal te snakken om voor ons aan die pier te mogen beginnen. Die mensen moe ten we toch ook wat gunnen? Welnu en dan nog de toeristen! De toeristen, die zich'szomers bij ons tevre den moesten stellen met een eenvoudige „Zimmer mit Frühstück" en een eenvoudig strand. Kijk, zo'n pier is natuurlijk iets heel anders. Zo'n plezierpier is iets ge weldigs! Zoiets konden we ze twintig jaar geleden nog niet aanbieden! Nee, bes te lezers, wij hebben onze naasten lief en wij moeten wat voor ze over hebben. Daar om ben ik ervóór. En dan heb ik het met u nog niet eens gehad over onze tieners. Het is duidelijk, dat de Zandvoortse pier hun saai teen ager leventje zal verrijken. Ze zullen na tuurlijk wel een extra zakcentje eisen, on ze lieve nozempjes, wanneer ze na school tijd even naar de pier willen brommen. Maar daar steekt toch geen kwaad in? We geven het ze met een blij gemoed. Onze jeugd zal haar vrije tijd immers op leer zame wijze besteden? Bedenk eens, wat ze voor die paar kwar tjes al niet krijgen: 1. een zakje patates frites. 2. gelegenheid om hun talenkennis ie verruimen. 3. een kijkje op mentaliteit en bescha ving van onze buitenlandse gasten. 4. ze leren de kunst van het bierdrin- ken. 5. nemen kennis van de nieuwste tophit. 6. verwerven een indruk van de verwe zenlijking van de Europese Gedachte. Dit lijstje naar believen aanvullend, zult u mèt mij kunnen concluderen, dat al deze zaken niet weinig begeerlijk zijn. Voor waar, redenen genoeg om uit te roepen: „wij zijn vóór een pier in Zandvoort." Marjan van Beek VATICAANSTAD (ANP) „Over de vrede onder alle volken in waarheid, ge rechtigheid, liefde en vrijheid", is de ti tel van de encycliek, die woensdag ver schijnt. Zoals gewoonlijk wordt de ency cliek genoemd naar de beginregek Pacem in terris vrede op aarde. De encycliek omvat naast een inlei ding nog vijf delen. Het eerste deel be handelt de ordening onder de mensen, het tweede de betrekkingen tussen de men sen en de macht van de staat binnen de politieke groeperingen, het derde de be trekkingen tussen de politieke groeperin gen en het vierde de betrekkingen tussen de gezinnen afzonderlijk, de verenigingen, de politieke groeperingen en de wereld gemeenschap. Het vijfde en laatste deel omvat herderlijke aanwijzingen. De pauselijke zendbrief, de achtste sinds de verkiezing van paus Joannes, vier jaar geleden, zal langer zijn dan de 20.000 woorden tellende encycliek „Mater et Ma- gistra" (moeder en meesteres), die twee jaar geleden het licht zag. Vrede. In Ghana is een Wereldvredesweek begonnen met kerkdiensten en vergade ringen in het hele land. Directrice. Een rechtbank in Moskou heeft de directrice van een kerkhof ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf om dat zij steekpenningen had aangeno men in ruil voor „een mooi plaatsje" op het kerkhof en een snelle begrafenis. Olie. Voor de derde maal in drie maan den tijd worden communistische terro risten verdacht van sabotage aan de grote olie-installaties van de Amerikaan se Creole Petroleum Corporation bij het meer van Maracaibo in Venezuela. Terug. Een voormalige Belgische militair van de UNO-troepen in Korea, Louis Jo seph Verdijck, is na tien jaar in Chine se gevangenschap te hebben gezeten in Hongkong gearriveerd. Verdijck vreest dat hij zich na zijn terugkeer in België voor een krijgsraad zal moeten verant woorden wegens desertie. Na de wa penstilstand liep hij met een vriend naar de Chinezen over, die hem echter niet zo vriendelijk ontvingen als hij zich had voorgesteld. Apart. In Oudtshoorn (Zuid-Afrika) zal voor de niet-blanke bezoekers van de beroemde Cango-grotten een tunnel van 16 meter lengte worden gegraven, op dat zij de „blanke" ingangen niet zul len hoeven te gebruiken. Eerder vielen de bezoekuren voor blanken en negers op verschillende tijden. Winter. Ongeveer 20 dorpen in het gebied van Cuneo in de Italiaanse Alpen zijn door zware sneeuwval afgesneden. Het zoeken naar het wrak van het straal vliegtuig van koning Saoed moest weer worden gestaakt. De winter is zaterdag nacht met zware sneeuwval in Noord- Engeland en Schotland teruggekeerd. Op sommige landwegen is de sneeuw tot drie meter hoog opgewaaid. Proces in Verona. De Italiaanse film „Proces in Verona" zal niet uit de cir culatie worden genomen. Een rechtbank in Rome heeft een eis terzake van Mus- suloni's weduwe Edda Ciano niet ont vankelijk verklaard. De film heeft het proces tegen Mussolini en graaf Ciano tot onderwerp. Moulin Rouge. De geruchten dat de Mou lin Rouge in Parijs, die verscheiden maanden gesloten is geweest, zou wor den veranderd in een supermarkt zijn gelogenstraft door de heropening van het etablissement met een allesovertref- fende show van can-can-danseressen en andere pikante attracties. Weggespoeld. Het dorp Santa Teresa in Columbia, ongeveer 200 km ten noorden van de hoofdstad Bogota, is door het water van twee rivieren weggespoeld. Er zijn al 23 lijken gevonden, maar men schat dat 50 mensen zijn omgeko men. De bewoners werden in hun slaap overvallen. De rivieren waren tot mach tige stromen geworden door aanhouden de stortregens die de laatste dagen in het Andes-gebergte zijn gevallen. Balkon stortte in. In Balaguer in Noord- Spanje (10.000 inwoners) is zondagavond een gedeelte van het balkon van een bioscoop ingestort en op de mensen die op de stalles-plaatsen zaten gevallen. Vier mensen kwamen om het leven en ongeveer twintig werden zwaar gewond. In de oude bioscoop een der weinige gelegenheden waar de bewoners op zon dag verstrooiing kunnen vinden zaten ongeveer 500 mensen te kijken naar „De mijnen van koning Salomo". De eerste vier rijen van het balkon begaven het; de rest bleef hangen. Een gezond volk. Volgens Tass heeft in een dorpje in de Sovjet-republiek Azer beidzjan de landbouwer Tsjirali Moesli- mov dezer dagen zijn 158ste verjaardag gevierd. Hij heeft niet veel tanden meer en zijn ogen zijn vrij slecht, maar hij is nog goed ter been, aldus het pers bureau. De boer schrijft zijn hoge leef tijd niet alleen toe aan de gezonde sa menstelling van zijn maaltijden, doch bovenal aan de zeer gezonde lucht in de bergachtige streek. Meestal slaapt hij onder de blote hemel. Naar zijn zeggen is hij nooit ziek geweest. Volgens de Rus sische minister van gezondheid zijn er in de Sovjet-Unie meer dan 21.000 mensen die meer dan 100 jaar oud zijn. Beroepsgevaar. Bij een brand in Montreal zijn twee brandweerlieden om het leven gekomen toen een muur van een vier verdiepingen hoog gebouw tijdens een brand instortte.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3