Amerika wil export naar ons land aanzienlijk vergroten Dr. S. L. Mansholt sprak in Washington over de landbou wpr oblem en MAR NE m STIJL f95.- Voor handelsmissie bestaat grote belangstelling bij bedrijfsleven „Promotiekans van NS-conducteur is te klein" Spoedig vonnis inzake het beslag op „Felix Meritis" Nederlandse Amerikanen komen op bezoek T0PSY Nieuw weerschip maakt proefvaart Aanval op politiek van De Gaulle in afwezigheid van Franse ambassadeur Echtpaar beroofd op kerkhof in Kongo „Economisch Appèl" gaat samen met „Vrije Burgers" Met wie had omgekomen Amerikaan een afspraak? Te weinig tandartsen in Nederland SLAAPKOMBINATIE Adverteert in dit blad ƒ120.00 WOENSDAG 10 APRIL 1963 11 Vóór alles export Hindert niets, Maxje, dat je je fluitje hebt ingeslikt. Ik heb een reservefluitje meegenomen". Geen eigen zaken Deze week: tliilffilli (Van onze correspondent) Van 20 april tot 18 mei zal een kleine, doch selecte Amerikaanse handelsmissie in Nederland nagaan wat de exportmoge lijkheden zijn, die in ons land openstaan voor de Amerikaanse industrie. Het on derzoek van deze missie is zowel in Nederland als in Amerika grondig voor bereid en de belangstelling van het Amerikaanse bedrijfsleven heeft de ver wachtingen ver overtroffen. Deze actie vormt een onderdeel van het algemene streven in de Verenigde Staten naar ex portvergroting en kan uitstekend illustre ren met hoeveel energie en dollars de Amerikanen hun doel proberen te be reiken. Men moet deze missie naar Nederland beslist zien in het groter verband van de algemene Amerikaanse exportpolitiek. On der andere om de werkloosheid te bestrij den en de betalingsbalans te verbeteren zetten de Amerikanen sedert een jaar al les op alles om hun export te vergroten. Die export is absoluut gesproken thans reeds groter dan van enig land ter (Speciale berichtgeving) Het is een onjuiste toestand dat het treinpersoneel geen kans krijgt in andere sectoren bij de Nederlandse Spoorwegen promotie te maken. Dat van bijna elke conducteur gezegd kan worden dat hij in dezelfde taak als waarin hij bij de spoor wegen zijn werk begon, gepensioneerd zal worden, betekent een ongezonde isolatie van deze groep N.S. personeel. Dit is één der conclusies van de in juli 1962, door de chef van de dienst exploitatie, ingestelde studiecommissie van de N.S. De commissie moest de achtergronden onderzoeken van de klachten van het treinpersoneel. Het rapport bepleit een betere inpassing van het treinpersoneel in het gehele be stel van de spoorwegen. Aan de conduc teurs zou de mogelijkheid moeten worden geboden ook naar andere sectoren van het bedrijf over te gaan. Op deze wijze zouden de spoorwegen beter profiteren van de ca paciteiten der conducteurs en van de vruchten van hun opleiding, als perron opzichter etc. Het rapport wijst erop dat er thans geeh duidelijk verbindingspunt bestaat tussen de groep treinpersoneel en de belèidvöe- rende instanties. Gepleit wordt daarom voor een eenhoofdige chefs-plaats op de stations, waar het treinpersoneel is gesta- tionneerd. Het rapport is inmiddels aan de personeelsraad voorgelegd en zal door de vakorganisaties met de leden worden be sproken. De civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen in de smaadschrift-vordering, die de Zutphense parfumerie-winkelier W. l'Ecluse heeft ingesteld tegen de com munistische stichting Bepenak, eigenares se van ondermeer het partijcentrum Fe lix Meritis. De stichting was gisteren door de advocaat van de heer l'Ecluse, mr. R. J. C. Cornegoor, gedagvaard, doch Bepenak liet verstek gaan. Als voor 23 april geen verweer wordt gevoerd zal von nis worden gewezen. Zoals bekend is heeft mr. Cornegoor namens zijn Zutphense cliënt kortgele den conservatoir beslag laten leggen op het oude grachtenhuis Felix Meritis. De heer l'Ecluse meent wegens smaad en laster „De Waarheid" voor een bedrag van 100.000 te kunnen aanspreken, om dat hij zich beledigd acht door een arti kel in het communistische dagblad waar in hij „een S.D.-er" wordt genoemd die in 1944 de Apeldoornse knokploeg van me juffrouw Meinarde van Terwisga zou heb ben verraden. l'Ecluse werd eerst ter dood veroordeeld, later werd hij gegra tieerd en kreeg hij levenslang. In 1957 kwam hij vrij en begon hij in Zutphen een winkel, die thans als gevolg van de publikaties in het communistische partijorgaan zou worden geboycot. Mr. Cornegoor voert een actie tot revisie van het vonnis van zijn cliënt, omdat l'Ecluse volhoudt dat een ander de verzetsgroep heeft verraden. wereld. Maar.toch is de Amerikaanse uitvoer slechts klein: men exporteert voor ongeveer twintig miljard dollar en dat is maar 4 a 5 percent van het nationale in komen. Nederland daarentegen exporteert voor 50 percent van het nationale inko men! De Amerikaanse industrie werkt lang niet op volle toeren in deze periode en het zou theoretisch voor de Amerikanen beslist niet onmogelijk zijn hun totale ex port te verdubbelen. Geld lijkt nauwelijks een rol te spelen bij de bevordering van de Amerikaanse uitvoer. Zo heeft men bij voorbeeld in Londen, Frankfurt, Bangkok en Tokio Amerikaanse handelscentra op gericht. Per jaar bedragen de kosten van zulk een centrum tussen de 300.000 en 400.000 dollar. In die centra houdt men speciale tentoonstellingen van Amerikaan se artikelen waaraan in dat gebied be hoefte bestaat. Voor de exposerende Ame rikaanse industrie zijn de kosten uiterst gering: men moet zorgen voor de goede ren, voor een deskundige verkoper en eventueel draagt men 250 dollar bij in de advertentiecampagne. In die centra kan men ook permanent zijn waren tentoon stellen. Voor het eerst (en dat heeft men op de jaarbeurs in Utrecht kunnen zien) is Amerika ook begonnen om op zuiver com merciële basis deel te nemen aan buiten landse jaarbeurzen. Het departement van handel heeft voor 1963 niet minder dan 1.6 miljoen dollar uitgetrokken voor de ze manier van handelsbevordering. Behal ve voor Utrecht heeft men ook belangstel ling voor de jaarbeurzen te Lyon, Barce lona, Stockholm, Wenen, Zürich en Syd ney. Wanneer Amerikanen vroeger deel namen aan wereldtentoonstellingen en dergelijke exposities, volstond men met een of andere dure exhibitie van de wel stand en de cultuur in Amerika. Thans echter wil men voor alles de ex port bevorderen op zuiver zakelijke wij ze. Datzelfde doel streeft men nu na met de Amerikaanse handelsmissies, waar Ne derland dus binnenkort mee kennis zal maken. Tientallen van dergelijke missies zijn reeds in andere landen geweest, maar veelal waren dat staten, waar de Ameri kaanse handel nog weinig vat op had. Met Nederland echter zijn de handelsbetrekkin gen meer dan 300 jaar oud. Men zou zich dus kunnen afvragen, of de Amerikaanse industrie nog behoefte had aan informatie omtrent de mogelijkheden die ons land biedt. Het verrassende is echter, dat nadat de missie was aangekondigd niet min der dan 620 firma's bij het Amerikaanse Honderdveertig Amerikanen, in de rech te mannelijke lijn afstammelingen van in woners uit de toenmalige Verenigde Ze ven Provinciën die zich vóór 1675 in de kolonie Nieuw-Amsterdam in de nieuwe wereld vestigden, komen eind van deze maand naar Nederland. Deze 140 leden van de Hollahd Society of New York zul len maandag 29 april 's morgens om half acht op Schiphol voet op oud-bet-over- grootvaderlandse bodem zetten. Hun na men verraden hun afkomst: Van Patten (Van Petten), De Groat (De Groot). Schoon maker (Schoenmaker). Van Blarcom (Van Blaarkom), De Forest (Van Foreest). Van Arsdale (Van Arsdaal), Van Buren, enz. De Amerikanen zullen in het Hiltonhotel in Amsterdam logeren. Zij blijven tot zes mei, waarna zij tot 20 mei overig Europa gaan „doen". Voor Nederland staan op het programma: de Keukenhof, een bloemen veiling, de Amsterdamse grachten, de Rotterdamse havens, de Euromast, de Alk- maarse kaasmarkt, een kranslegging in Amsterdam, de IJselmeerpolders, de slag velden, bezoeken aan Leiden, Den Haag en Delft, een ontvangst bij de burgemees ter van Amsterdam en een receptie bij de commissaris der koningin in de provincie Friesland. De leden van de Holland Society of New York zullen ook nog trachten verre fami lieleden op te sporen. De vereniging telt in Amerika 22 onderafdelingen en beschikt over een uitgebreide documentatie betref fende voorvaderen en afstammingen. Niet alleen de Amerikaanse presidenten Mar tin van Buren, Theodore Roosevelt en Franklin D. Roosevelt waren van Neder landse afkomst, ook de presidenten Madi son, Taylor, Grant en William Howard Taft waren door huwelijk verwant aan oude Nederlandse families. De Van Buren op de deelnemerslijst is een afstammeling van de vroegere presi dent. Deze James Martin van Buren woont in Amsterdam. Hij is vertegenwoordiger van een Amerikaans tijdschrift voor de Benelux-landen. departement van handel serieus hebben geïnformeerd omtrent afzetmogelijkheden in ons land. Dat is een record-belangstel ling. De missie zal bestaan uit twee hoge ambtenaren van het ministerie van han del, die als leiders optreden, plus zes be langrijke figuren uit het bedrijfsleven. Die zes particulieren hebben allen een ruime zakenkennis (niet alleen van hun eigen produkten) en zij beschikken allen over grote internationale ervaring. De groep gaat op reis met een aantal tevoren ontvangen zakenvoorstellen van Amerikaanse bedrijven en de belangrijk ste taak van de missie is: na te gaan naar welke Amerikaanse produkten de grootste vraag bestaat. Men tracht voor lopige contacten tot stand te brengen en handelsaanvragen in ontvangst te nemen. De zakenlieden in de missie mogen ge durende deze periode geen zaken doen voor zichzelf of voor hun firma en hun dagtoelage is zo bescheiden, dat zij zeker nog geld moeten toeleggen op zulk een reis. Niettemin is zulk een opdracht zeer gezocht. Men vergroot er zijn prestige door, maakt nuttige contacten en bevor dert zijn promotiekansen. En al mag men dan als lid van de missie geen zaken doen niets belet een missie-lid om later voor zaken terug te keren naar het land waar hij de situatie goed Leeft onder zocht. Zoals de zaken thans staan is de Ameri kaanse uitvoer naar Nederland reeds drie maal zo groot als de Nederlandse edport naar Amerika. Men zal er zich wellicht over verbazen, dat Nederlanders er aan meewerken, om de Amerikaanse export nog groter te maken. Men moet echter wanneer men zich zorgen zou maken over het evenwicht niet alleen naar de han delsbalans kijken. Bij de betalingsbalans is de zaak andersom. En bovendien: meer Amerikaanse mededinging op de Neder landse markt zal de concurrentie in prijs en kwaliteit doen toenemen en de Neder landers kunnen daar ongetwijfeld van pro fiteren. De „Cumulus", het nieuwe weerschip voor de Rijksluchtvaartdienst, maakt op het ogenblik een technische proefvaart op de Noordzee. Volgende week donderdag heeft de officiële proefvaart plaats en de dag daarop reeds vertrekt het schip naar zijn „standplaats" een punt ten noordwes ten van Ierland. De „Cumulus" is het eerste weerschip dat ooit in Nederland werd gebouwd. Zij vervangt de oude „Cu mulus" een omgebouwd Amerikaans ma rineschip, dat naar de sloper gaat. De „Cumulus" is één van de twee weer- schepen, waarmee Nederland een bijdrage levert in het internationale net van negen weerstations op de Atlantische Oceaan, in gesteld ten behoeve van het luchtverkeer. De Verenigde Staten en Canada bezetten vier stations, de Europese landen vijf. Elk station heeft zijn vaste positie. De weerschepen zijn eigendom van het rijk. De exploitatie wordt verzorgd door de rederij Van Nievelt Goudriaan en staat onder toezicht van de Weerschepencom- missie, waarin zitting hebben vertegen woordigers van de Rijksluchtvaartdienst, het K.N.M.I. en het Directoraat-generaal van Scheepvaart. De meteorologische taak aan boord wordt waargenomen door ambtenaren van het K.N.M.I. Zij verrich ten waarnemingen van allerlei aard, zo wel onder en aan het zee-oppervlak als in de hogere luchtlagen. Dat laatste ge beurt door middel van radarsondeballonnen en hoogtewindradar. De radiodienst wordt verzorgd door per soneel van de Rijksluchtvaartdienst. Dat zendt de gegevens naar stations aan de wal, onderhoudt radio-telefonische verbin ding met overvliegende toestellen en staat radio-telefonisch in contact met de verkeersleiding op enkele grote vliegvel den. De twee schepen, de „Cirrus" en de „Cumulus" zijn om beurten 24 dagen op station. De totale reisduur van en naar Rotterdam is 30 a 36 dagen. Na elke reis krijgt de bemanning 12 a 20 dagen ver lof. De nieuwe „Cumulus" heeft een lengte van 71,20 meter, een breedte van 12,50 meter, een holte van 9,25 meter en een diepgang van 4,45 meter. Bij de inrich ting is speciale aandacht besteed aan mo gelijkheden tot vrijetijdsbesteding voor de opvarenden. (Van onze correspondent) WASHINGTON Dr. S. L. Mansholt, vice-president van de E.E.G.-Commissie, heeft gisteren fin* Washington een bezoek gébracht aan president Kennedy en ver volgens aan een lunch van de persclub de problemen van de Europèse Economi sche Gemeenschap besproken, in het bij zonder de landbouwkwesties waarbij de Verenigde Staten zijn betrokken. Vijf der zes Europese partners waren door hun di plomaten aan de hoofdtafel vertegenwoor digd, doch Frankrijk ontbrak. Dit is geen tijd, aldus dr. Mansholt, om Frankrijk op kleinzielige wijze tegen te werken. Hij liet er echter geen twijfel over bestaan dat de ondemocratische opvattin gen van president De Gaulle zijns inziens de kloof teweeg hebben gebracht. Dr. Mansholt wenst voor de E.E.G. federale banden, waardoor het bestuur bij meer derheid van stemmen een kortzichtig na tionaal belang zou onderdrukken. De Gaulle acht de wedergeboorte van Europa alleen mogelijk onder leiding van één land. Vandaar, aldus dr. Mansholt, dat Groot-Brittannië moest worden uitgesloten en West-Duitsland aan banden gelegd door een speciaal Frans-W estduits verdrag. De Gaulle wenst geen open karakter voor de E.E.G., doch een continentaal karakter. Dr. Mansholt zei er echter niet aan te twijfelen of de idee van een democratisch, naar buiten gericht Europa zal op de lange duur zegevieren. De Amerikanen maken zich vooral zor gen of de landbouwprodukten in de toe komst in de E.E.G. kunnen worden afge zet. Dr. Mansholt, die ook de Amerikaan se minister van Landbouw onder zijn ge hoor had, wees erop, dat tot dusverre de export van Amerikaanse landbouwproduk ten naar Europa een gestadige groei heeft vertoond, die gelijke tred hield met de handel in landbouwprodukten tussen de zes leden van de E.E.G. In de toekomst verwacht hij echter geen grote groei voor de Amerikaanse landbouwexport. Daar aan heeft de E.E.G. evenwel geen schuld. De oorzaak ligt in de techniek en de che mie die overal de produktie vergroten. De Amerikanen maken zich vooral be zorgd over de uitvoer van graanprodukten en geslachte kippen. Over de uitvoer van graanprodukten behoeft volgens dr. Mans- hólt geen zorg te bestaan daar de E.E.G. de prijs daarvan onder controle wil hou den en de eigen produktie niet te zeer wil opvoeren. De Amerikaanse uitvoer van slachtkippen die van jonge datum is, heeft sedert januari inderdaad sterk geleden on der de E.E.G.-maatregelen. Men zoekt enige verlichting voor de Amerikaanse ex porteurs, doch men moet ook de eigen kleine boeren beschermen. Dr. Mansholt zei van mening te zijn dat men bij landbouwonderhandelingen altijd te veel de nadruk heeft gelegd op de in voerrechten „terwijl men de binnenlandse landbouwpolitiek ni°t ter sprake bracht". Hij pleitte ervoor dat in de komende on derhandelingen met de Verenigde Staten over de uitbreiding van de handel tege lijk over de industrie en de landbouwpro dukten zou worden gesproken en dat de nationale landbouwpolitiek van de onder scheiden regeringen onder de loep zou wor den genomen. Pas indien men kan geraken tot een co de van goed gedrag in .de landbouwpoli tiek, zou de basis kunnen worden gelegd voor overeenkomsten met een wereldwijd karakter, aldus dr. Mansholt. ELISABETHSTAD Een bejaarde fiet senmaker afkomstig uit Turijn, die sedert 1929 in Elisabethstad woont, is samen met zijn vrouw door gewapende bandie ten overmeesterd toen hij bloemen ging leggen op het graf van een vriend op de stedelijke begraafplaats van Elisabeth stad. Met pistolen tegen hun ruggen gedrukt moesten de heer en mevrouw Francchia (75 en 72 jaar) hun huis- en autosleutel afgeven, waarna de Afrikanen hen opslo ten in een toiletje op het kerkhof. Ver ontruste vrienden vonden het echtpaar de volgende morgen. Intussen was hun huis leeggeplunderd en hun auto gestolen. (AP) De partij „Economisch Appèl" gaat de verkiezingsstrijd in onder dè leus „Meer vrijheid, minder lasten". Dat is het op schrift van een urgentieprogramma, dat is opgemaakt in samenwerking met de Partij van Vrije Burgers. Beide groepen hebben besloten samen te gaan. De sa menwerking komt bij de verkiezingen hierin tot uiting dat de „Vrije Burgers" de even plaatsen bezetten op de kandida tenlijsten van „Economisch Appèl" (lijst aanvoerder J. J. M. Smits). Alleen in de kieskring Den Haag staat de „vrije bur ger" J. Fabius op de eerste plaats. De aanhangers beschouwen zich niet als splin terpartij, maar als een „frisse nieuwe groep". Het zou niet de bedoeling zijn, afbreuk te doen aan de V.V.D. De combi natie zegt bereid te zijn na de verkie zingen samen te werken met andere par tijen, uitgezonderd de P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. De combinatie wil „rede lijke belastingheffing en verstandige be stedingen". In een manifest wordt gespro ken van „de socialistisch-communistische belastingpolitiek van de ons opgelegde Ne derlandse regering". Verder is de groep van mening dat verplichte deelneming aan vakgroepen en p.b.o. onjuist is. Ook is de Nederlandse politiek te veel interna tionaal ingesteld, aldus wordt in het mani fest gezegd. Dezer dagen werd, zoals gemeld werd, langs de spoorbaan bij Delft het stoffe lijk overschot aangetroffen van de 57-ja rige Amerikaanse kunstcriticus Jerome Mellquist. De rechérche heeft kunnen na gaan dat hij op 25 maart in ons land arriveerde. De dag daarop vertrok hij met de D-trein uit Den Haag. Op het lichaam werd een spoorkaartje, gedateerd 26 maart, gevonden. De Amerikaan, die in Parijs woonde, kwam op 25 maart uit Frankrijk naar Nederland. Hij nam zijn intrek in hotel Terminus in Den Haag. Elijkens een aan tekening in zijn agenda zou hij die dag om vijf uur 's middags met iemand een bespreking hebben. Wie dat is geweest is niet bekend. De volgende dag vertrok de Amerikaan met de D-trein van 8.18 uur. In het hotel liet hij een koffer, een De tandarts G. Dekker heeft met eèn openbare, les over „Het sociaal perspec tief der parodontologie" het ambt van lec tor in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht aanvaard. De heer Dekker besprak onder meer de plaats van de parodontologie (de weten schap die gewijd is aan het voorkomen en behandelen van ziekten in wortelvlies, wortelcement en tandvlees) in de sociale tandheelkunde. Hij noemde het betreurens waardig, dat de eenvoudigste en tevens doeltreffendste hulp, de verwijdering vjn tandsteen, op onvoldoende wijze wordt ver leend. De oorzaken hiervan zijn volgens hem de geringe belangstelling, het ontbre ken van een redelijke honorering in het systeem van ziekenfondsverstrekkingen en de zeer geringe tandartsendichtheid in Nederland. Van de Westeuropese landen staat alleen België nog lager op de rang lijst dan Nederland. Daarentegen prakti seren in Scandinavië tweemaal zoveel tand artsen als in Nederland, terwijl men daar nog van een tekort spreekt. Van de onder meer door de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde bepleite opleiding van mondverzorgsters die onder verantwoorde lijkheid van de tandarts werkzaam zijn op het terrein van de voorlichting, de caries- preventie en het verrichten van een een voudige mondreiniging bij de patiënt ver wacht de heer Dekker geen onmiddellijke oplossing. De heer Dekker werd in 1915 in Haarlem geboren en studeerde vervol gens tandheelkunde in Utrecht. Hij heeft gewerkt in enige klinieken in Noórd-Ame- rika. Hij is thans voorzitter van de Com missie Wetenschappelijke Voorlichting der Nederlandse Maatschappij ter Bevorde ring der Tandheelkunde. Van zijn hand verschenen vele publikaties. schrijfmachine en een colbertkostuum achter. Hij betaalde zijn logies vooruit voor de nacht 26 op 27 maart. De kunstcriticus nam plaats in het ach terste gedeelte van de trein, nadat hij twee keer langs de trein was gelopen, alsof hij iemand zocht. De commissaris van politie te Delft verzoekt degenen, met wie de heer Mellquist op 25 maart een afspraak had en degenen, die in de trein met deze criticus contact hebben gehad zich in verbinding te stellen met de ré cherche te Delft. 'n Nieuwtje in de meisjesmode: braniekragen en dubbele blesjes. B.v. dit model in vrolijke rode of blauwe struktuurkatoen. Mt. 50 i 3 jr.: Mt. 95 a 12 jr.: 7 dagen lang besteedt voss extra veel aandacht aan extra veel meisjesmode AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM ARNHEM HEERLEN EINDHOVEN ENSCHEDE VENLO HAARLEM ALKMAAR MAASTRICHT AMSTELVEEN Zoekt U een fffOfOf* in prima staat? DIVANBED, 15 j. garantie29.75 Verende MATRAS, grand gala 55.00 Dik gevuld MATRASDEK 6.75 KAPOK KUSSEN 7.50 MOLTON DEKEN 4.50 MERINO DEKEN 16.50 ALLEEN DONDERDAG marktplein

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11